vsr: VN-team naar Joegoslavië voor huipaan vluchtelingen ƒ540,- VN-waarnemers naar Zuid-Afrika EfiidócSouocmt BUITENLAND A5 Tyfoon raast over China Hulp VS bij vernietiging chemische wapens Rusland Vliegtuig in brand op vliegveld New York /erkiezing voor president rsjechoslowakije weer mislukt Hoor zelf de klok in Brezi luiden! Meerderheid Israël wil bezette gebieden houden VRIJDAG 31 JULI 1992 Exit Bouwvakkers in Panama halen een kunstwerk uit elkaar dat een soldaat uitbeeldt van een speciale antiterroristische eenheid van het leger. Dit onderdeel was opgericht door de voormalige dictator Manuel Noriega. De huidige burgerregering van Nicaragua stelt dat dit beeld het laatste toonbeeld van militarisme in het land was. foto: epa BEIJING In het zuiden van China zijn 26 mensen om het leven gekomen toen de tyfoon Gary over de provincie Gyangxi raasde, aldus de Engelstalige krant China Daily. De schade wordt geraamd op ruim 240 miljoen gulden. Het was de zevende hevige wervelstorm die het land sinds het begin van het jaar teister de. Meer dan twee miljoen mensen zijn erdoor getroffen, 2.800 huizen en 400 bruggen zijn verwoest en 683 kilometers weg zijn vernield. Een aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter heeft zich gisteren voorge daan in Tibet. Volgens het persbureau Nieuw China vielen er echter geen slachtoffers en werd er geen schade aangericht. Libië laat VN-waarnemers toe CAIRO - Libië heeft de Verenigde Naties voorge steld inspecteurs naar Libië te sturen om zich er ter plaatse van te overtuigen dat in het Noordafrikaan- se land geen trainingskampen voor terroristen zijn. Dit heeft de Libische afgevaardigde bij de Arabi sche Liga in Cairo, Ali el-Treiki, gisteren bekendge maakt. Bronnen bij de Libische regering zeiden medio juli dat trainingskampen van de Palestijnse terreurbeweging van Abu Nidal met de grond gelijk Diplomaten in Libië bevestigden dat drie kampen waren opgedoekt. Een aantal andere kampen zou al eerder zijn ontruimd. Sinds 15 april zijn tegen Li bië door de VN opgelegde sancties van kracht, om de uitlevering af te dwingen van twee Libiërs, die door de Verenigde Staten en Groot-Brittannie wor den gezocht in verband met de bomaanslag op een Amerikaans passagierstoestel boven het Schotse Lockerbie. GENÈVE De Verenigde Naties sturen twee teams deskundigen naar het voor- e Joegoslavië om te be palen hoe de honderdduizen den vluchtelingen het beste kunnen worden geholpen. Functionarissen zeiden gis teren dat er groeiende steun 'bestaat voor het instellen van veiligheidszones in Bos- jnië-Hercegovina. Een voorwaarde is echter dat dit de Servische, Kroatische of moslimstrijders, die de door hen beheerste gebieden willen ïuiveren van leden van andere levolkingsgroepen, niet in de taart speelt. )p een door 38 landen bijge woonde bijeenkomst georgani- ieerd door het Hoge Commissa- iaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) bestond giste ren brede steun voor een op- oep van het UNHCR aan Eu- •opese landen om hun gebrui kelijke asielprocedures te laten vallen en Joegoslavische vluch telingen tijdelijk onderdak te lieden. De bijeenkomst was een lervolg op een conferentie lag op ministerieel ni- eau over het Joegoslavische luchtelingenprobleem. Het JNHCR zegt dat 2,5 miljoen nensen ontheemd zijn dat 10.000 mensen dagelijks ge- Iwongen worden hun huis te rerlaten. De landen die de con- èrentie bijwoonden zegden nog eens 199 miljoen gulden toe mor hulp. De regering van Canada heeft besloten 26.000 vluchtelingen op te nemen. De minister van werkgelegenheid en immigra tie, Bernard Valcourt, zei dat Canada voorrang zal geven aan vluchtelingen van wie reeds fa milieleden in zijn land wonen. Rond 15.000 personen die mo menteel op grond van een tijde lijke verblijfstitel in Canada verblijven, zullen daar perma nent mogen blijven. Premier Milan Panic heeft gis teren gezegd dat Joegoslavië (Servië en Montenegro) op kor te termijn Kroatië als onafhan kelijke staat zal erkennen. „We zullen Kroatië heel spoedig er kennen, de details worden uit gewerkt", zei Panic tegen ver slaggevers in Budapest, waar hij op bezoek was. Panic beloof de verder dat Joegoslavië de dienstplicht zal afschaffen en alleen een vrijwilligerleger zal overhouden. „We moeten demi litariseren". Panic zei dat hij met de Kroatische president Franjo Tudjman heeft gespro ken over openstelling van de weg tussen Zagreb en Belgrado. De premier is op rondreis langs Europese hoofdsteden in de hoop regeringen te kunnen overtuigen van zijn vredelie vende bedoelingen. „Joegosla- ven staan nu bekend als vrede lievende mensen", meende Pa nic te kunnen vaststellen. „In 15 dagen zijn we erin geslaagd het imago van Joegoslavië te veranderen". De door Servië beheerste rompstaat Joegosla vië wordt internationaal als de verantwoordelijke beschouwd voor de burgeroorlog in Bosnie- Hercegovina en Kroatië. De Bosnische hoofdstad Saraje vo is vandaag opnieuw het to-i neel van beschietingen met ar tillerie, mortieren en automati sche wapens geweest. Radio Sa rajevo meldde dat er sprake was van een Servisch offensief en dat er en alarmfase was inge steld, zonder dat overigens dui delijk werd gemaakt wat dat laatste precies inhield. Solda ten van de VN-vredesmacht brachten een groot deel van de nacht door in schuilkelders, net als vele inwoners. WASHINGTON De Verenigde Staten en Rusland hebben giste ren een akkoord getekend over Amerikaanse hulp bij de vernieti ging van Russische chemische wapens. Washington zal Moskou daartoe ruim 40 miljoen gulden ter beschikkingstellen, zo heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie, Pete Williams, verklaard. De overeenkomst vormt de uitwerking van afspraken die de Amerikaanse president George Bush en zijn Rus sische ambtgenoot Boris Jeltsin vorige maand in de Amerikaanse hoofdstad maakten over hulp bij het transport en vernietiging van nucleaire, chemische en andere massavernietigingswapens. Doodstraf voor dieven in China BEIJING In China zijn twee mannen die oudheidkundige voor werpen uit musea hebben gestolen en het land uitgesmokkeld ter dood veroordeeld. Li Jinfei en Li Jianxin werden op een door een rechtbank in de provincie Hubei georganiseerde massabijeen komst veroordeeld. De twee werden schuldig bevonden aan elf aanklachten wegens de diefstal en smokkel van achttien religieuze relikwieen, waarvan er een aantal tot de waardevolste van het land werden beschouwd. Groeiende onenigheid en bezorgdheid Republikeinen in de VS WASHINGTON - Bij de na dering van de Republikeinse conventie nemen de onenig heid en de bezorgdheid bin nen de Republikeinse partij toe. Dat leidt niet alleen tot oproepen tot het aftreden van Quayle maar zelfs van de president zelf. Quale In een paginagrote advertentie in de Washington Post is de Amerikaanse vice-president Dan Quayle gisteren opgeroe pen zich terug te trekken uit het Republikeinse duo om pre sident George Bush te helpen zijn herverkiezing te winnen. De voormalige voorzitter van de partij in Florida Tommy Thomas betaalde 45.000 dollar om prominent in een adverten tie in de Washington Post aan Quayle te vragen zich terug te trekken in het belang van de Verenigde Staten. Thomas riep landgenoten op tot financiële bijdragen om zijn oproep in an dere kranten in het hele land te kunnen plaatsen. In grote let ters stond boven Thomas' open brief aan Quayle: „Alstublieft, vice-president Quayle, treed af voor Amerika". Nervositeit De ongewone advertentie van Thomas, een Ronald Reagan- aanhanger van het eerste uur, was het jongste teken van de toenemende nervositeit binnen de partij over de vooruitzichten van Bush om herkozen te wor den. Opiniepeilingen geven aan dat Quayle het Republikeinse kandidatenduo parten speelt, maar hij en Bush hebben de mo gelijkheid van een opzij treden van de hand gewezen. Quayle zei het afgelopen weekeinde dat het praten over zijn vertrek een „afgesloten onderwerp is". Da vid Beckwith, een woordvoer der van Quayle, zei in een reac tie dat Thomas' advertentie „hier niet serieus wordt geno men". President George Bush, die probeert terrein te winnen van Bill Clinton is gisteren fel uitge vallen tegen diens plannen op het gebied van defensie. Bush beschuldigde Clinton ervan de nationale veiligheid in gevaar te brengen en zei dat als de de fensiebegroting met 60 miljard dollar extra wordt gekort, in vier jaar een miljoen mensen ■nun baan zullen verliezen. Hij hield een toespraak in Ana heim, een conservatief bolwerk bij Los Angeles, in Californië. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 leddingspersoneel bij het uitgebrande vliegtuig. foto IEW YORK Een vliegtuig brand gevlogen. Al de 286 men- an de luchtvaartmaatschappij sen aan boord werden in veilig- WA is gisteravond bij het op- tijgen van de luchthaven John Kennedy bij New York van en startbaan geraakt en in heid gebracht, maar zeker vijf tien van hen raakten licht ge wond. De passagiers verlieten het vliegtuig, een Lockheed L1011 via noodglijbanen. Het vliegveld werd gesloten. Het toestel stond van de vleugels tot de staart in vlammen. De brand was na ongeveer 50 minuten ge- Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simoms die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot' stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag. 'RAAG Tien dagen na het ftreden van Vaclav Havel is verkiezing van een presi- ent van de uiteenvallende sjechoslowaakse federatie pnieuw op een mislukking itgelopen. een van de drie praktisch on- ekende kandidaten behaalde de twee stemrondes de ver ste meerderheid onder de af vaardigden. „Het gaat een fee worden", voorspélde Pa rt Kanis van de Slowaakse artij van Democratisch Links >DL) al voor de twee stemron- es in beide huizen van het par lement. Nadat bij de algemene verkiezingen begin juni de ver deeldheid tussen de Tsjechische en Slowaakse landsdelen was gebleken, zijn de besprekingen over de constitutionele toe komst van het land in een im passe geraakt. Maar politieke leiders zijn het eens geworden dat vanaf volgend jaar elk van beide republieken zijn eigen De afgevaardigden werden het wel eens de vierde stemronde in de presidentsverkiezing met acht weken uit te stellen. Tot nu toe werd om de twee weken gestemd. Over twee maanden zullen de Tsjechische en Slo waakse parlementen volgens plan hebben besloten over de scheiding van de federale staat, wat een presidentsverkiezing mogelijk makkelijker maakt. Bij de presidentsverkiezing be haalde gisteren de 55-jarige me vrouw Marie Kristova de mees te stemmen: 65, terwijl een ab solute meerderheid van 152 stemmen vereist was. Kristo- va's resultaat was een betrek kelijk succes vergeleken met haar tegenstrevers. De kandi daten Zdenek Pinta en Zdenek Viktor Prochazka van de ui terst-rechtse Republikeinse partij haaldensamen nog geen tien stemmen. verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus p.p. De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief •vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi «begeleiding tijdens de gehele reis «afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur. Bella Italia door BERT VAN VELZEN Ga je nu alweer naar Italië? Wat zoek je daar eigenlijk! De corruptie vreet mee aan je bordje pasta en snurkt onder het hotelbed. Ik lees net in de krant dat in Londen, Parijs en New York een kilometer metro 80 tot 100 miljard lire kost, maar in Milaan 200 miljard. Dat komt omdat ze allemaal zo aardig voor elkaar zijn. Je moppert altijd dat Italië zo duur is. Wat is in hemelsnaam die fatale attractie? Ik zeg: misschien is Italië wel de fatale vrouw onder de vakantielanden, waarop men hopeloos en roekeloos verliefd kan worden, zulks ten detrimente van de familiebezittingen. Italië verduistert het verstand en de waarheid heeft er vele gezichten. Bij zijn eerste bezoek aan Venetië ging Lord Byron volledig uitzijn dak. Hij is bodemloos verliefd en hij schrijft zijn vrienden: 'Mijn godin is de vrouw van een Koopman van Venetië, maar ze is zo mooi als een antilope. Ze is slechts twee en twintig jaar oud, heeft grote zwarte oriëntaalse ogen in haar Italiaans gelaat en zwart haar... Daarbij heeft ze de stem van een luit en de zang van een hemelse Serafijn, schoon niet zo vroom...' Lord Byron had het dus goed. Maar zie wat de nobele dichter Shelley over dezelfde liefde van Lord Byron heeft te melden: 'Feit is dat de eerste Italiaanse vrouwen met wie hij zich inliet, mogelijk de verfoeilijkste zijn die zich in het maanlicht voortbewegen. Het zijn de domste, de afzichtelijkste. Vele van die vrouwen stinken zo erbarmelijk naar de knoflook dat een gewone Engelsman ze niet kan benaderen. Wel, Lord Byron houdt zich op met de laagste soort van deze vrouwen, die door zijn gondelier van de straat worden geplukt. Hij gaat om met ongelukkigen die er praktijken op na houden die niet alleen niet kunnen worden genoemd, maar die in Engeland slechts zelden voorkomen... Ik onderschrijf de opvatting van Luigi Barzini dat Italië een (beperkte) categorie mensen verandert in vrome pelgrims en veelal wat ouder wordende mannen het gevoel geeft dat ze geliefd zijn en nog steeds, met valse tanden, van de vruchten des levens kunnen bijten. Een aangename, ja nobele, illusie. Ik voel me al zeer tevreden als ik aan de Barolo snuif en de kleuren en de geuren van de Italiaanse keuken aan het rose geestesoog voorbij laat trekken. Ach, wat is het toch een zoetgevooid en beminnelijk schooiersvolk! Het is te lang uitgebuit en onderdrukt om wet en voorschrift ernstig te nemen. De wet werkt niet: er lopen nog processen om vergoedingen wegens schade aan gewassen door de troepen van Garibaldi. Wat kunnen Italianen toch mooi ritselen: smeergeld is door de Kerk van Rome nog maar net als zondig aangemerkt. Voor die tijd was dat onduidelijk. Luigi Barzini illustreert hoe moeilijk het in Italië kan zijn een lijn te trekken tussen goed en kwaad, in dit geval tussen maffiosi en non-maffiosi 'Neemzegt hij, 'degoede monniken van Mazzarino, die gearresteerd en berecht werden omdat ze als boodschappers dienst hadden gedaan tussen de maffia en slachtoffers van afpersing. De vrome monniken legden geduldig uit aan de niet- Siciliaanse rechtbank dat zij niet als adviseurs van de maffia werkten of beschouwd konden worden als medeplichtigen. Ze hadden slechts hun best gedaan om de slachtoffers met raad en daad bij te staan. Aan de boodschap van de maffia voegden zij het advies toe dat het het verstandigste was om te betalen. En vlug, als men niet het leven wilde laten. Waren niet twee mannen die hun raad in de wind hadden geslagen, dood op een landweggetje gevonden En jawel, de monniken hadden enkele chantagebriefjes geschreven, maar dat was onvermijdelijk, want de maffiosi waren analfabeet en ze hadden geen schrijfmachine... De waarheid in Italië is lang niet zo doorzichtig als bij ons. NEW YORK/JOHANNES BURG Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties stuurt een kleine groep VN-waarnemers naar Zuid- Afrika om toe te zien op een lan delijke proteststaking tegen de blanke regering volgende week. De woordvoerder van de VN- chef, Francois Giuliani, zei dat de Zuidafrikaanse regering had ingestemd met de VN-missie, waar de leider van het ANC, Nelson Mandela, om had ver zocht. Giuliani zei dat het VN- team zou bestaan uit tien tot twaalf functionarissen, meren deels van de afdeling politieke zaken. Ze vertrekken vandaag en blijven ongeveer vijftien da gen. In de verklaring van de VN werd niet gezegd wat hun exac te functie is. Ze zyn „aanwezig tijdens de massademonstra ties", aldus de verklaring. Gisteren overleed opnieuw ie mand in handen van de politie. De politie zei dat de man, die was gearresteerd in verband met een moord op een vrouw, zich met repen van een stukge scheurd kussenovertrek had opgehangen in zijn gevangenis cel in het zwarte woonoord So- weto bij Johannesburg. Het was de derde dode in handen van de politie sinds een patholoog zon dag de politie beschuldigde van het stelselmatig vermoorden van verdachten. Het ANC zei gisteren dat de 5.000 extra soldaten en politie agenten die vlak voor de lande lijke staking, op 3 en 4 augus tus, naar de zwarte woonoor den zijn gestuurd, onderdeel zijn van een campagne van de authoriteiten de arbeiders te intimideren. TEL AVIV Meer dan de helft van de Israëliërs wil de bezette gebieden behouden, ook als dat het vredesproces zou verhinderen Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd opinieonderzoek in op dracht van de Europese Ge meenschap. Van de 1.260 on dervraagden was 55 procent te gen „land in ruil voor vrede", en slechts 33 procent voor. Van de nieuwe immigranten, die hoofdzakelijk uit de vroegere Sovjetunie komen, is zelfs 69 procent aanhanger van de har de lijn. Met het onderzoek wilde de EG zicht krijgen op de houding van de Israëliërs tegenover de Ge meenschap. Aan het Europese imago valt nog wat te verbete ren, zo blijkt uit de cijfers: 70 procent verwacht meer aanzet ten van de Verenigde Staten in het vredesproces, tegen slechts acht procent van de EG- Slechts de helft van de bevolking is er van op de hoogte dat de EG überhaupt een rol in het vre desproces speelt. Bijna een op de twee Israëliërs (47 procent) is de hulp van de EG aan de bezette gebieden een doorn in het oog, slechts 33 pro cent is ervoor. Volgens 41 pro cent zijn de VS de belangrijkste handelspartner van het land, maar slechts 26 procent weet dat dit eigenlijk de EG is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5