Doordraaien tomaten ramp voor Westland n A4 19, B1 B6 Justitie wil drugsbende kaal plukken Juli warm en droog zware aanvallen irene Eijs haalt finale niet, Fokker vermindert Lijk se™nden produktie F-50 in Morssingel Cooman en Haldan wel verder Bliksembezoek Van den Broek aan Bosnische vluchtelingen Gehoor f14 Dagen Gratis £eidóe6outa/nt vrijdag 31 Juli 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Aantal katholieke kerkgangers in 25 jaar met 2 miljoen verminderd Honecker officieel in staat van beschuldiging LEIDEN OMGEVING Sanering EWR-terrein grootste operatie in Leidse historie Nebiolo denkt strijd tegen doping te winnen De legendarische wielrenner Coppi inspireert tot opera CclcUc Somant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25404. Losse nummers 1,50. Wolkenvelden en vooral in de middag en avond enkele regen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur omstreeks 17 graden Middagtemperatuur van 23 gra den in het westen tot 29 graden in het oosten van het land. Wind uit zuidoost, zwak tot matig. In de loop van de dag draaiend naar west. Zwarte magie wordt duur betaald DEN HAAG Door zich in te laten met zwarte ma gie is een 42-jarige vrouw uit Den Haag 19.400 gul den armer geworden. De vrouw had zich door twee onbekende vrouwen op straat laten overhalen om ter bevordering van haar gezondheid een dergelijke sessie bij haar thuis te laten plaatsvinden. Er werd meteen een afspraak voor de volgende dag gemaakt. Tot de uitgevoerde riten behoorde het verstoppen van het van tevoren afgesproken geldbedrag in een kast, waar het enkele dagen onaangeroerd moest blijven liggen. Het slachtoffer van de nog niet eerder vertoonde babbeltruc hield zich daar keurig aan en ontdekte pas woensdag dat de hele som verdwenen was. Op de plaats van het geld lag toen een stapel oude kranten. De vrouw besloot gisteren aangifte te doen bij de politie. AMSTERDAM Justitie wil de drugs bende die in februari van dit jaar werd opgerold, kaal plukken. Vorige week is voor drie miljoen aan huizen in beslag ge nomen. Het is de eerste keer dat justitie in Nederland beslag heeft gelegd op on roerend goed. De panden in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Krimpen aan den IJssel, Hoogvliet en Vlaardingen zouden eigendom zijn van het xtc-syndicaat dat volgens accountantson derzoek voor bijna 300 miljoen gulden aan pepmiddelen omzette. Op 10, 11, 12 en 13 augustus staan enkele bendeleden terecht. De hoofdverdachten ontbreken: de 45-jarige Rotterdammer Ton van D. is als vrouw vermomd de gevangenis ontvlucht en de Belgische arts Danny L. is nooit meer teruggekomen van begrafenis verlof. De officier van justitie zal verbeurdverkla ringvan de huizen eisen, alsmede zes miljoen aan vorderingen die bendeleden zouden heb ben op twee bv's in Amsterdam en Rotter dam. Het gaat om participatie van het syndi caat in Faba Trading BV en America Har bour Warehousing BV. De bedrijven houden zich bezig met 06-lij- nen, de handel in dameslingerie en de bouw en exploitatie van drie cacaoloodsen in Am sterdam. Volgens de advocaat van de voortvluchtige Danny L., mr. P. Bovens uit Utrecht, wil jus titie met deze rechtszaak de politiek aanzet ten tot een verruiming van 'kaalpluk-be- voegheden'. DE BILT Met een gemiddelde tem peratuur van 18,3 graden tegen 16,8 graden normaal is de maand juli een overwegend warme en droge maand geworden, aldus het KNMI in De Bilt. Gemiddeld viel in Nederland in de be trokken maand 64 millimeter regen te gen 75 millimeter normaal. In totaal noteerde het KNMI 27 warme dagen (van 20 graden en meer). Normaal ge sproken telt juli 18 warme dagen. Op negen dagen bereikte de temperatuur zomerse waarden van 25 graden en meer tegen zes normaal. De hoogste temperatuur werd gemeten op 30 juli in Arcen: 31,4 graden. Bommen ontploft in Brits winkelcentrum LONDEN In een winkelcentrum in de stad Milton Keynes, in het zuiden van Engeland, zijn vanmorgen drie brandbommen ontploft. De politie zegt te vermoeden dat de aanslag het werk is van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). In totaal trof de politie in het winkelcentrum acht bommen aan. De politie doorzocht het centrum nadat winkelpersoneel gisteravond een bom ontdekte in een speelgoedwinkel. Bij de ontploffingen, die lichte schade aanrichtten, vielen geen gewonden. Wel werden in verband met het politie-onderzoek 200 mensen uit een naburig vrijetijdscentrum geëvacueerd. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. POELDIJK Tomaten te lend Westland wordt deze week door een ware ramp ge troffen. Zestig procent van de aanvoer van tomaten is tot nu toe al doorgedraaid. Een calamiteit die sedert 1974 niet meer is voorgevallen. ,,Op de drie aanvoerpunten Poeldijk, 's-Gravenzande en De Lier ging het tot nu toe deze week om één miljoen colli, dat is zes miljoen kilo", aldus G.J.P. van Oosten, directeur van de Groenteveiling Westland. Een hard gelag voor de tuinders, die na zoveel zorg aan hun produk- ten te hebben besteed ze nu zien afgevoerd als veevoer. De oorzaak van deze ramp moeten worden gezocht in het extreem goede weer in heel Europa, waardoor de produkties hoog zijn. „Niet alleen bij de tuinbouwbe drijven maar ook in de eigen moestuinen, waarvan de effec ten niet moeten worden onder schat", meent Van Oosten. Ver der is het na de aanvankelijke hausse van vorig jaar een lelijke tegenvaller dat de Oosteurope- se markten, als gevolg van een hogere eigen produktie, veel minder afnemen. Een andere oorzaak van de terugval is de sterke buitenlandse concurren tie, voornamelijk uit België en Frankrijk. Nederland kent een goed stelsel van mininumprijzen, een gega randeerde prijs die de tuinder ontvangt als zijn produkt on verkoopbaar is, dus als de vei- lingklok zoals dat heet 'door draait'. In Nederland is dat voor tomaten 54 cent per kilo. Vorig jaar om deze tijd schom melden de prijzen nog rond de 2,15 gulden per kilogram. In België is die prijs nog niet de helft, te weten een kwartje. Dat betekent, dat de Belgen als bij komende factor voor dat ver schil nog een stukje handel opeisen. „Wij zijn met de Bel gen in gesprek om te trachten samen te komen tot één stelsel van minimumprijzen", aldus Van Oosten. Voorlopig ver wachten de tuinders in het Westland nog geen herstel, al is niets zo moeilijk te voorspellen als de markt. Behalve met de to maten gaat het ook slecht met de prijzen voor komkommers, bloemkool en sperziebonen. „Nee, we hebben geen prettig gevoel hier op de veiling. Het is een moeilijk te verteren zaak". Pagina Omzet groenten met twaalf procent gedaald Bezoek Premier Lubbers en zijn echtgenote wisselen van gedachten met schoon- springster Daphne Jongejans (links). Lubbers werd tijdens een bezoek aan het olympisch dorp rondgeleid door chef de mission André Bolhuis (midden) en Hans Bertels van het Nederlands Olympisch Comité. FOTO ANP GEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLANDA3/4 BUITENLANDA4/5 BEURS A6 ECONOMIE A7 KERKDIENSTEN A8 LAND EN TUINBOUW A8 KUNST/RTV A9 RTVPROGRAMMAS A10 WEER/PUZZEL/MENU A10 LEIDEN/REGIO Bl/2 DIENSTVERLENING B2 AUTONIEUWS B3 SPORT B4/5/6/7 tra. .iVS-krij gsgevangen Jden I11 leven in Rusland" id deje Tweede Wereldoorlog door b Sovjetunie krijgsgevangen :eft ulijn gemaakt, zijn mogelijk nog b leven. Generaal Dmitri Vol- at "jogonov zei gisteren dat onge- eeni personen, in het bezit fan een Amerikaans paspoort jHtfjn van Slavische afkomst, in 1945 op Soyjetgrondgebied zijn ?J>pgepakt. tmelda Marcos is passie wor schoenen niet kwijt pONG, KONG Imelda Mar de vrouw van de vroegere lipijnse president, Ferdinand arcos, heeft haar oude beken- Ie hartstocht voor schoenen op- lieuw niet kunnen bedwingen, 'ijdens een kort uitstapje door e winkelstraten van Hong iong besteedde de voormalige first lady' bijna tienduizend lilden aan zes paar schoenen fan krokodilleleer. De 63-jarige lelda, wier schoenenverzame- ig legendarisch werd na de val ran haar man, verblijft in Hong Jong om te proberen wat van le rijkdommen van haar overle- len echtgenoot te achterhalen ïij banken in de Britse kroon- ftV&ftolonie. Irak m zuiden 0 7 AMSTERDAM - Vliegtuig bouwer Fokker gaat de produk tie van de Fokker-50 verminde ren. De raad van bestuur van Fokker heeft hiertoe besloten in verband met de „stagneren de verkoop" van het toestel. De vakbonden zijn teleurge steld en wensen eerst de concre te plannen en de werkgelegen- heidsgevolgen te vernemen „al vorens een officiële en adequate reactie te geven". Wat de gevolgen voor de werk gelegenheid zijn is nog niet be kend. In 1992 en 1993 zullen van de Fokker-50 in plaats van de voorziene 68 slechts 58 toe stellen gemaakt worden. Bij aanvang van de produktie in 1985 werden jaarlijks 24 Fok- ker-50's gebouwd. Vanaf 1994 gaat Fokker jaarlijks 26 F-50's produceren. De woordvoerder van Fokker kon gisteravond nog niet zeg gen wat de gevolgen zullen zijn voor de werkgelegenheid. De beslissing tot produktievermin- dering staat los van de recente fusie met de Duitse vliegtuig bouwer Dasa, aldus Fokker. Deze fusie richt zich op de pro duktie van straalvliegtuigen met een capaciteit van 65 tot circa 100 passagiers. Overigens maakte Fokker gis teren tevens bekend dat lucht vaartmaatschappij Rio Sul (dochter van de Braziliaanse lijndienstmaatschappij Varig) twee Fokker-50's heeft gekocht met een optie op nog één. De orderportefeuille voor de Fok- ker-50 bevat nu 162 vaste or ders en 14 opties. LEIDEN In het water van de Morssingel is vanmorgen het stoffelijk overschot van een on geveer 60-jarige man gevonden. Rond vijf over negen meende een voorbijganger in het water een lichaam te zien drijven. De brandweer heeft het stoffelijk overschot uit het water ge haald. Ook de EHD en de politie was ter plekke. Het lichaam heeft nog niet zo lang in het wa ter gelegen. De identiteit van de man stond rond half elf van morgen nog niet vast, maar vol gens poÜtiewoordvoerder D. Graveland bestond er wel een vermoeden wie het was. De politie sluit niet uit dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. Vanmiddag is door duikers ook gezocht naar een eventueel moordwapen. BARCELONA Irene Eijs heeft de finale van de skiff niet gehaald. De roeister uit Wassenaar eindigde vanmor gen in de halve eindstrijd op de zesde plaats. Zwemmer Marcel Wouda bleef op de 200 meter wisselslag ste ken in de voorronde. De zwem mer uit Uden maakte in de zes de serie de zesde tijd. Paul Hal dan won ook de tweede groeps wedstrijd in het enkelspel. De tafeltennisser uit Apeldoorn versloeg vandaag de Indonesiër Suseno in twee games: 21-16, 21-19. Atlete Nelli Cooman be reikte vanochtend de kwartfi nales op de 100 meter. Ook de Canadese sprinter Ben John son, die vier jaar geleden zijn olympisch goud moest inleve ren wegens het gebruik van do ping, was vandaag succesvol met een tweede plaats in zijn serie. Bittere pillen voor Oranje giste ren. De Nederlandse baanploeg beleefde zelfs een dramatische avond. Favoriete Ingrid Harin- ga werd in de halve finales sprint in vijf manches uitge schakeld door de Duitse Annett Neumann. Wielrenster Leon- tien van Moorsel sneuvelde in de kwartfinales op de achtervol ging en het kwartet Knaven, Van der Steen, Broeren en Cent eindigde als twaalfde. Vooral Ingrid Haringa was aangesla gen. Zij waande zich na twee ze ges op Neumann al in de finale, liet zich toejuichen, maar kreeg toen te horen dat de laatste rit opnieuw moest. Daarna liep het mis. Eveneens treurnis in het volley balkamp. Brazilië veegde de veel langere Oranje-tegenstan ders als kleuters de zaal uit: 15- 11, 15-9 en 15-4. Op de tennis baan werd Brenda Schultz afge droogd door Steffi Graf (6-1, 6- 0). De hockey-heren klopten de Nieuwzeelanders met knap 4-3 na een 2-0 achterstand, Van Teylingen en Manuel zeilden zich in de Tornado-klasse naar een tweede plaats, het duo Vrie- sekoop-Hooman tafeltennist sterk en de Nijmeegse Elvira Becks verraste met een punten totaal van 39.000. Door een Ne derlandse was een dergelijk aantal nog nooit bij elkaar ge turnd. In Barcelona bleek het goed voor een 22e plaats. GENEVE - De speciale ,„p- porteur van de Verenigde Na ties over de mensenrechten in Irak, de Nederlandse oud-mi nister van buitenlandse zaken Max van der Stoel, heeft de re gering in Baghdad beschuldigd zware aanvallen en bombarde menten uit te voeren in gebie den in het zuiden van het land. Minister Van den Broek wordt rondgeleid door het vluchtelingenkamp in Ljubljana. FOTO:/ LJUBLJANA Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft gisteren een bezoek gebracht aan het vluchtelin genkamp in Ljubljana, waar een deel van de 332 Bosniërs die naar Nederland mogen komen, zijn ondergebracht. De groep is vanochtend ver trokken en zal morgen in de loop van de dag in Nederland aankomen. Van den Broek be loofde hun „een warm wel kom". Hij zei dat het Neder landse volk zeer is begaan met het lot van de vluchtelingen uit Bosnië-Hercegovina, dat door een bloedige oorlog wordt ver scheurd. „We beseffen dat we al uw zorgen niet kunnen wegne men, maar we hopen dat uw verblijf u helpt om rust te vin den en te herstellen", zei de mi nister, die werd vergezeld door zijn Sloveense ambtgenoot Di- mitrij Rupel. Bijna alle bewoners van het kamp zijn moslims, verjaagd door de Serviërs en afkomstig uit het noorden van Bosnië en de omgeving van Sarajevo. De ontvangst van de minister in het kamp waar bijna 1100 oude ren, vrouwen en kinderen zijn ondergebracht, was ontroe rend. Honderden, van wie som migen in tranen, scandeerden zijn naam in de hoop dat hij ook voor hen iets zou kunnen doen. Op het plein waar ooit de solda ten van het federale Joegoslavi sche leger aantraden, echode tientallen keren „Van den Broek, Van den Broek". Pagina A3: 1,7 miljoen Neder landers willen vluchtelingen in huis Pagina A5: VN-team naar Joe goslavië voor hulp vluchtelin gen De speciale rapporteur uitte zich zeer bezorgd over de aan vallen in dit moerasachtige ge bied die het leven van de inwo ners, sji'itische moslims, be dreigen. Het Iraakse leger voert in het moeilijk toegankelijke ge bied „willekeurige artillerie-be schietingen uit op dorpen en ge huchten in het gebied". Van der Stoel zei over een videoband te beschikken waar op de Iraakse premier te zien is die opdracht geeft aan legeroffi cieren drie stammen van Moe ras-Arabieren „uit de weg te ruimen". De dorpen worden te vens door een economische blokkade van de buitenwereld afgesloten, waardoor zelfs de aanvoer van humanitaire hulp wordt verhinderd. Deze maat regelen worden begeleid, aldus Van der Stoel, door een pro gramma van herindeling om deze dorpen en gehuchten ver der onder controle te brengen en omleiding en aftapping van waterlopen „die de plaatselijke woonomgeving en de cultuur van deze oude beschaving be dreigen". De speciale rappor teur eiste dat de Iraakse rege ring besprekingen begint met de plaatselijke bevolking in de moerassen in Zuid-Irak. Walrussen horen niet zo best. Dat had bioloog Ron Castelein van het Harderwijkse Dolfinarium al eerder gemerkt aan Igor, de walrus die de bezoekers dagelijks weet te vermaken. Maar nu blijkt dat dit ook het geval is bij andere walrussen. Dat heeft Ron onlangs vastgesteld na metingen in Spitsbergen, waar hij op uitnodiging van de Noorse regering ter vergelijking in het wild levende walrussen op hun gehoor heeft onderzocht. Waarom onderzoek naar het gehoor van deze dieren van belang is voor onder meer de winning van olie in het poolgebied staat vandaag in de Leidse Courant. Waarop u zich voor een proefabonnement hieronder kunt opgeven. Wij geven daar dan graag gehoor aan. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50» O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de k.ant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) #71-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ■1HIH111M.111UH1111H Plaag van lieveheersbeestjes AMELAND Op de Wadden eilanden en langs de Friese kust zwermen momenteel wolken lieveheersbeestjes. De massale aanwezigheid van de zwartge- stipte insecten bezorgen veel fietsende, zonnebadende en wandelende vakantiegangers overlast. Lieveheersbeestjes ge dijen het beste als er veel blad luizen zijn. Bladluizen zijn er in overvloed bij aanhoudend warm weer. Viool Twee modellen dragen creaties in de vorm van een viool van de Russische mode ontwerper Valentin Yudashkin De 'violen' zijn uitgevoerd in beige en zwart en versierd met goud en juwelen. De presentatie van Yudashkin had gisteren plaats in Parijs. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1