Hitte is een zegen voor de paarden Lejeune wil geschiedenis niet in als de eeuwig geblesseerde Zevende plaats is hoogst haalbare volleybalsters SPORT A9 leidóvQowiant DONDERDAG 30 JULI 1992 Tot opluchting van de organisatie overleefden bij de military alle paarden de uithoudingsproef. De schade bleef beperkt tot een paard dat door uitputting door de hoeven ging. Voor de Nederlandse Fiona van Tuyll stond de gezondheid van haar paard Olympic Bronze voorop. Ze woont in Engeland, ze traint paarden, ze rijdt paard van jongs afaan, haar droom ooit uit te komen op de Olympische Spelen werd dankzij de stal Stibbe, eigenaar van Olympic Bronze, realiteit. Haar eigen paard was ziek aan de voora vond van het EK. „Neem", zei Eddy Stibbe royaal, „onze Olympic Bronze maar, probeer het maar, zie maar hoe ver je met hem komt". Ze is lyrisch over haar paard. „Hij heeft iets dat andere paarden missen, hij heeft een stoute blik in de ogen en als hij zijn tong uitsteekt, ja dan weet ik het zeker, dan heeft Bronze de vorm". Simpele klussen tafeltennissters Barcelona Mirjam Hooman en Bettine Vriesekoop hebben iun eerste duel op de Olympi sche Spelen in winst omgezet. De Braziliaanse Monica Doti, tegenstandster van Vriesekoop, was in groep N van geen enkel niveau. De Europese kampioe ne won met 21-8 21-15. Vriese koop zal in de strijd om een in de kwartfinales moeten afrekenen met de Bul gaarse Guergueltsjeva. Eerder de dag won Hooman in de eerste ronde van de Argentijnse Hae Ja Ja Kim - De Rimasa, 21- 1321-17. Strauss moet aan de drank Barcelona Astrid Strauss, de wegens gebruik van verboden stimulerende middelen twee maanden geleden geschorste Duitse zwemster, zal worden verzocht flink bier te drinken. Daarna zal worden getest of al cohol in haar lichaam voor een abnormale hoeveelheid steroï- den zorgt. De Duitse zwembond verklaarde gisteren een profes sor te hebben verzocht de voor malige wereldkampioene aan uitvoerige tests te onderwer pen. Op die manier willen de sportbestuurders vaststellen of de 23-jarige Strauss al dan niet terecht is gestraft. Zelf ontkent de zwemster dope te hebben ge bruikt. Turners van GOS weer superieur Barcelona Leonid Arkajev, de coach van het mannenteam van het GOS, omarmde gister avond weer zijn turners. Het zestal Vitali Tsjerbo, Valeri Be- lenki, Igor Korobsjinski, Grigo- riMisoetin, Alexei Voropajev en Roestam Tsjaripov won de lan- denwedstrijd met overmacht (585,450) voor China (580,375) en Japan (578,250). De man die het turnen bij de mannen in de voormalige Sovjet-Unie groot maakte, had opnieuw succes ge boekt. In navolging van de vrouwen een avond tevoren prolongeerde de mannenploeg de olympische landentitel van Seoel. De 52-jarige Arkajev wordt be schouwd als de succesvolste trainer uit de historie van het mannen turnen. Hij is beschre ven als koud, gevoelloos, slim en berekenend. door Pim Stoel El Montanya - Onrustig is de nacht. De troosteloze jacht- kreet van een uil weerklinkt, af gewisseld door het haast ho nende gehinnik van een paard. Stro ritselt, hoeven schrapen en af en toe schuurt een paardelijf langs het houtwerk. Het lijkt wel alsof de paarden beseften dat na twee dagen verstrooiing in de dressuur nu het uur der waarheid nadert, dat de echte strijd op het punt staat te begin nen. Ze voelen het aan zoals sol daten dat doen in de loopgraven aan de vooravond van een in het diepste geheim op handen zijn de offensief. Een vos zoekt in de vroege och tendschemering steels een weg langs de stallen, schrikt op bij het plotseling naderen van een auto en duikt het struikgewas in. Stalknechten ontwaken, er wordt met tuigen en zadels ge sjouwd, de eerste ruiters arrive ren en dan, dan is de zwaarste dag van de military onderweg en met geen paard meer tegen te houden. Twee wegparcour- sen van respectievelijk 5060 meter en 9000 meter, een stee ple van 2760 meter en een crosscountry van 7410 meter vol voetangels en klemmen, hoge en lage hindernissen wachten paard en ruiter. Liefde „Ik ben hier", heeft Fiona van Tuyll (29) aan de vooravond van de military gezegd, „om mijn paard Olympic Bronze heel aan de finish te brengen. Ik ben dol op dat paard, dat paard heeft me, terwijl we elkaar nog geen week kenden, op het Euro pees kampioenschap vorig jaar naar een zesde plaats gebracht, het klikte meteen tussen ons, het was liefde op het eerste ge zicht". Botjes Ze houdt van de military, ze heeft in haar carrière wat rib ben, armen, sleutelbeenderen en andere botjes gebroken. „Kleine dingen eigenlijk", zegt ze, „gewoon bij valpartijen, maar", zegt ze ook, „ze heeft nog nooit een paard over de kling gejaagd. Ze zou het niet over haar hart kunnen verkrij gen en ze zou mensen die dat wel doen uit woede wel kunnen aanvliegen". „Ik denk", profeteert Fiona van Tuyll vervolgens, „dat het in de cross country hier op de berg El Montanya met de paarden goed zal gaan. De hitte en de hoge vochtigheidsgraad zijn natuur lijk van invloed, maar dat juist zal de meeste ruiters ertoe be wegen hun dieren te sparen". Ze zal tot opluchting van de or ganisatie gelijk krijgen, al jaagt de Rus Oleg Karpov niet alleen zijn paard Dokaz, maar alle mi litary-aanhangers hier op de glooiende flanken van de berg El Montanya aanvankelijk de stuipen op het lijf. Op de 26ste hindernis draaien plotseling de ogen van Dokaz weg, de krach ten verlaten het paardelijf als lucht een lekgeslagen ballon, hij ramt de hindernis, gaat ver volgens als in slow motion door de knieën en blijft licht met de benen stuiptrekkend liggen. Paniek Paniek alom. Dierenartsen worden gewaarschuwd, het hoofd van de veterinaire dienst komt aansnellen en snijdt in de keel van het paard om het dier lucht te geven, bloed spat in het rond, aan een hijskraan wordt het tenslotte opgetakeld en voor dood op een vrachtwagen Spel verdeelster Vera Koenen verwerkt in haar eentje de teleurstelling na de ontluisterende 3-1 nederlaag tegen Brazilië. Barcelona In de eerste wed strijd om de knikkers sinds bij na een jaar is de Nederlandse vrouwen volleybalploeg in feite meteen uit het olympisch toer nooi gekegeld. De wedstrijd die het team hoopte te kunnen win nen, met Brazilië als tegenstan der, ging kansloos met 3-1 ver loren. Met Cuba en China, op papier nog sterker dan de Zuid- amerikaansen, als komende op ponenten lijkt Nederland nu al gedoemd tot de strijd om de ze vende plaats, tegen Spanje. Na een paar ballen had mid- speelster Cyntha Boersma het al gezien. Angst „De buitenaanval sloeg een paar keer in het blok, meteen sloop angst in de ploeg. De pass liep niet, we serveerden fout op fout. Ik heb alles geprobeerd om het team naar een hoger ni veau te slepen, door vrolijk te doen, gek, noem maar op. We waren angsthazen". „Zo kan het niet langer", voor afgegaan door een stevige vloek, schreeuwde aanvalster Henriëtte Weersing in de derde set. Met bewonderingswaardi- ge vechtlust kwam Nederland, dat debuteert op een olympisch toernooi, daarop even terug in de wedstrijd. Een achterstand van 6-9 werd setwinst van 15- 11. Daarbij bleef het. Murphy: „In de derde set begonnen we eindelijk te volleyballen, maar in de vierde reeks heb ik daar van niets meer teruggezien. We hadden alleen kans als we de aanvalsopbouw van de Brazilia nen konden ontregelen met een goede opslag. Op de training serveren we als granaten, van daag was het niets". Het was opvallend dat speel sters als Weersing en Gleis, normaal gesproken de beteren, ver onder hun niveau bleven. „Ze deden constant dingen die ze normaal niet doen", zei Murphy. Nederland kon vrijwel niets tegen de betere opslag, verdediging en blokkering van Brazilië, dat met Moser en Cal- deira schitterende, krachtige aanvalsters heeft met super snelle armen. Vergelijking Misschien hadden de volleybal sters die naar het buitenland trokken, zoals Weersing en Boersma meer moeten bren gen. Hun ervaring doen laten gelden. Murphy vond de verge lijking scheef. „Dit is een totaal andere spanning dan in welke competitie ook. Italië is hier mee vergeleken het paradijs. Op de training ging alles goed, maar er is toch een verborgen verleider in het spel geweest". gedeponeerd. Maar het wonder geschiedt, althans een bewer king met water en ijs doet won deren. Een uur later staat Do kaz weer op zijn vier benen en kan via een medisch bulletin ge meld worden dat het paard het slachtoffer was van uitput tingsverschijnselen, maar al weer aardig de oude aan het worden is. Fiona van Tuyll is dan al lang klaar voor deze dag. Ze is als zesde gestart voor de cross, haar moeder kijkt haar heel even na als ze weggallopeert en blijft op haar horloge turend onder een boom staan, zonder ook maar een poging te doen haar dochter in actie te zieii. Ze kan, zegt ze, niet kijken, ze staat tijdens de cross alleen maar te hopen dat haar dochter en het paard behouden zullen terugkeren. Ze moet er deze keer, omdat Fiona van Tuyll woord houdt en Olympic Bron- ze veilig naar de finish wil bren gen, meer dan zestien minuten op wachten, minuten langer dus dan de snelste deelnemers van de dag het lastige maar eer lijke parcours afleggen. Dan arriveren paard en ruiter, de laatste hindernis wordt ge nomen, een hoogrood getinte Fiona slaakt een juichende cow- boykreet en rijdt Olympic Bron- ze behoedzaam richting de stal len. Daar wordt hij afgesopt, met ijsblokjes gekoeld, 40 gra den wijst de koortsthermome ter aanvankelijk aan, drie gra den te hoog, normaal na zo'n cross onder deze hitte. „Er zijn er", zegt de dierenarts, „die te gen de 41 graden zitten, Fiona heeft haar Bronze duidelijk voorzichtig bereden Straalt De ruiter hijgt, zweet, straalt, ze heeft het gehaald, ze heeft heel vaak de moeilijke hinder nissen links laten liggen en de alternatieve veel langere en dus tijdrovende routes genomen. Ze slaakte die vreugdekreet aan het einde alleen maar om haar moeder gerust te stellen, ze doet dat na elke geslaagde cross om zo te melden dat alles kits is, en ze hoopt, zegt ze, dat de drie andere ruiters in haar team in haar optreden de inspiratie zul len vinden om ook goed te eindi gen. Die hoop is ijdel. Niet alleen haar paard, maar ook Anchela Rohof heeft een onrustige nacht achter de rug, in haar ka mer blijven straatgeluiden doordringen, ze is uiteindelijk op een bank in de hal gaan lig gen, maar doet eigenlijk geen oog dicht. Vandaar vermoede lijk dat ze zich zelf uit de strijd stuurt als ze een hindernis in de verkeerde richting neemt. Wat voor de Nederlandse ploeg betekent dat Martin Lips en Eddy Stibbe in ieder geval moeten finishen om het optre den van de equipe in het afslui tende springconcours veilig te stellen. Ze doen dat. Lips vol overtui ging in een redelijk snelle tijd, Stibbe moeizaam, hij valt al op de zesde hindernis van zijn paard en finisht in een uiterst magere tijd. Maar is altijd nog beter dan de Olympische kam pioen van Seoel vier jaar gele den, de Nieuwzeelander Mark Todd die, omdat zijn paard al in de steeple kreupel raakt, de cross niet eens kan beginnen en zijn titel dus niet kan verdedi gen. Lips is met een 24ste plaats de beste Nederlander in het indivi duele klassement, hij en Fiona hebben geen schijn van kans meer om via het springen nog in de prijzen te vallen. Laat staan dat ze zoals onze vroegere mili taryheid Pahud de Mortanges nog Olympisch goud kunnen halen. Want dat deed de Neder lander in Amsterdam in 1928 en in Los Angeles vier jaar later weer. Maar dat is inderdaad al heel erg langgeleden... In het hockeystadion van Terrassa scoorde gisteravond een Lejeune. Helen Lejeune-Van der Ben leidde het Nederlands dameselftal langs Nieuw-Zeeland met twee korte hoekslagen. Lisanne Lejeune, die de beste strafcorner van de wereld in haar handen heeft, keek toe. dat het toernooi snel is afgelo pen. Dan heb ik niet meer het gevoel dat ik iets mis". De confrontatie deze week in het stadion van Terrassa met de zestien hockeysters, die in hun poule nu twee wedstrijden hebben gewonnen, was haar ook bijna te veel. „Ik was vooraf vreselijk zenuwachtig. Ik had me een beetje afgezonderd op de tribune. Ik ben geen type dat, zoals al die honderden Ne derlanders hier, in een oranje shirtje gaat lopen. De wedstrijd was afgelopen en de ploeg kwam het publiek bedanken. Ineens zag Ingrid Wolff me staan. Ze wenkte en vroeg of ik naar de rand van het veld wilde komen. Ik werd vervolgens op het veld gesleurd en door het elftal naar de bondscoach ge dragen. Met hem heb ik toen een paar minuten staan praten. Het was een emotioneel mo ment". Conclusie Het is in een moeilijke periode dat Lejeune de conclusie heeft getrokken dat ze veel vrienden heeft. „De reacties, de kaarten, die ik heb ontvangen, het was hartverwarmènd. Ik heb altijd veel mensen om me heen gehad en soms dacht ik weieens, hoe waanzinnig het misschien klinkt, dat ze me aardig vonden omdat ik Lisanne Lejeune was. Nu ben ik er achter dat ik het wel gemeend is. Ik liep vlak voor de wedstrijd van het he renteam tegen Spanje langs de tribunes. Natuurlijk ken ik wel een aantal van de aanwezigen hier, maar spontaan begon in eens iedereen 'Lang zal ze le- door Dennis Mulkens Terrassa Het hockeyduel tussen Nederland en Nieuw- Zeeland is twee minuten oud als de jeugdige Oranje-middenvel- der Carole Thate de bal voor het eerst beroert met haar stick. „Haar", wijst Lisanne Lejeune, „haar heb ik dus zes weken ge leden nog zelf met de auto naar huis gereden, nadat ze te horen had gekregen dat ze buiten de olympische selectie was geval len. Ze zat volledig stuk, huilde aan één stuk door. En nu, nu zit ik hier dus op de tribune en loopt daar Carole Thate in de basis met mijn rugnummer op". Lisanne Lejeune heeft, nadat ze op 20 juni haar sleutelbeen brak, deze dagen een aantal ke ren moeten slikken. De hockey - ster, vier keer aan de knie geo- peerd en dit jaar bijna dagelijks te gast bij de medische afdeling op Papendal: „Na een week had ik min of meer geaccepteerd dat ik niet mee zou kunnen. Maar hier in Spanje heb ik het er toch wel moeilijk mee. Soms hoop ik ven' te zingen. Ik was 29 gewor den en dat was blijkbaar uitge lekt". Lejeune is met elf leden van haar club HGC naar Spanje ge reisd. „Na die sleutelbeenbreuk heb ik een week amper kunnen nadenken. Ik zat volledig in de put, maar ben fantastisch opge vangen. Vervolgens moest ik gaan beslissen wat te doen in deze periode. Ik kon naar een ver land, zodat de Spelen volle dig langs me heen zouden gaan, ik kon voor de buis gaan zitten en ik kon met een ploegje van elf bekenden mee naar een ap partementencomplex in de buurt van Llorett de Mar. Ik heb voor dat laatste gekozen en heb er geen spijt van. We zwem men wat, ik speel jeux de bou les, ik voetbal een beetje op het strand. Verder gaan we laat naar bed, roken meer dan goed is voor een mens en het bier kan niet op. Ik heb het afgelopen jaar zeer sober geleefd. Nu kan het me allemaal niets schelen". Juist op dat moment slaat haar schoonzusje Helen een strafcor ner tegen de plank. Lisanne Le jeune richt haar blik naar bene den en zegt: „Ik vind het fan tastisch voor Helen, maar hier had ik dus kunnen scoren". „Ik heb me niet tien keer, niet honderd keer, maar wel dui zend keer afgevraagd waarom juist mij dit nu moest overko men. Ik was eindelijk fit en puur door pech struikel ik en breek mijn sleutelbeen. Ik weet precies wat andere sporters doormaken die zo vlak voor de Olympische Spelen moeten af haken. Erik Parlevliet van onze herenselectie is het ook overko men. Ik heb hem direct een kaartje gezonden. Omdat ik weet dat het leuk is om een re actie te ontvangen. In dat nega tieve zit dus ook weer het posi tieve. Ik zit hier alleen op de tri bune, maar voel me allerminst eenzaam. Ik weet dat veel men sen om mij geven". Als gevolg van haar langdurige revalida- tieproces zette Lejeune al haar kaarten op het hockey. „Ik heb daar geen spijt van, maar ach teraf moet je dus stellen dat al les voor niets is geweest. Ik heb daarom besloten nu een baan te zoeken. Ik hoef geen carrière te maken, maar ik wil gewoon een baan. Inmiddels heb ik een be roepskeuzetest achter de rug. De uitslag is nog niet bekend, maar ik hoop straks iets te kun nen doen in de journalistiek, of iets met kinderen. Schrijven vind ik leuk, een tv-programma met kinderen lijkt me ook fan tastisch". Baan „Die baan", zegt Lisanne Le jeune, „wordt voor mij nu het belangrijkst. Desnoods gaat het ten koste van het internationa le hockey, want ik weet nu hoe betrekkelijk het allemaal is. Stoppen bij mijn club HGC zal ik zeker niet. Want ik wil - als ik fit blijf - nog een aantal jaren doorhockeyen. Natuurlijk heb ik al veel meegemaakt, ik heb een wereld- en Europese titel op zak. Maar het is te weinig. Zo kan ik mijn sportloopbaan niet afsluiten. Ik wil ook niet de ge schiedenis ingaan als het meisje dat altijd geblesseerd was. Dat verhaal is toch bij de mensen blijven hangen. Aan hockey be leef ik nog ontzettend veel ple zier. Dat wil ik mezelf niet ont nemen". Het is rust bij Nederland tegen Nieuw-Zeeland, Lisanne Lejeu ne heeft gezien dat haar naam genote Helen inmiddels een tweede strafcorner achter haar naam heeft gebracht. Broer Juul informeert of ze iets wil drinken en vraagt haar om geld, want Lisanne beheert deze da gen de pot. Het is haar nieuwe rol. Een Hollandse tiener vraagt ondertussen om een handteke ning. Lejeune: „Nee, ik ben nog niet vergeten". Knol haalt uit naar Hoekstra Chaam Monique Knol heeft [isteren ongemeen fel uitge laaid naar bondscoach Piet loekstra en de wielrensters uit de selectie. De winnares van de ironzen medaille in Barcelona •n de Acht van Chaam gisteren spuwde haar gal tijdens de olympische uitzending van Stu dio Sport gisteravond. Ze liet duidelijk blijken in Barcelona een rot tijd te hebben gehad. ,De bondscoach en degenen die met me gereden hebben, heb- ien me gewoon genegeerd. Ik een rot tijd gehad. Daarom ben ik ontzettend blij dat ik die plak heb gepakt. Aan de andere kant ben ik heel boos". Knol zich gestoord aan het feit Hoekstra haar nauwelijks feliciteerde toen ze de bronzen medaille had veroverd. Ze ver moedt dat hij liever had gezien dat een ander de medaille zou hebben gewonnen. Haringa kent geen problemen Barcelona Ingrid Haringa ïeeft probleemloos de halve fi nales in de sprint voor vrouwen jereikt. De wereldkampioene won met groot gemak van de Japanse Mika Kuroki (20) tij dens de kwartfinales op de olympische wielerbaan. In de andere series ging de winst naar de Franse Felicia Ballan- waarschijnlijk de voor- laamste concurrente van Ha- inga, de Estlandse Erika Salu- mae en de Duitse Annett Neu mann. Alle tijden over de laat ste tweehonderd meter lagen boven de twaalf seconden. De verdeling van de medailles De Fransman Jean-Jacques Boisson duikelt met zijn paard Oscar de la Loge van een hindernis. Beide kwamen er zonder noemenswaardige blessures van af.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9