Jongejans is afgeknapt op Miami Te veel afleiding voor broers Potma Frans Göbel gewogen en te licht bevonden SPORT Van den Heuvel terecht in de schaduw toppers 'De wereld houdt van Amerikaanse atleten' Boardman als formule I-coureur "Lex, er staat nog een bonnetje van je---" "Eh, donderdag Henk, echt, donderdag". £eidóc Courant DONDERDAG 30 JULI 1992 Barcelona - De wereld houdt van de Amerikaanse atleten. Na vijf dagen Olympische Spe len kunnen de volgende gedrag safwijkingen van de sporthel den genoteerd worden: uit pro test het hoofd kaal scheren, de journalist spelen hoewel dit verboden is, een coach een leu genaar noemen, vloeken naar het publiek, een glibberige mat de schuld van een valpartij ge ven, dreigen afwijkende kleding te dragen tijdens de warming up. Geen wonder dat de wereld van de Amerikaanse atleten houdt. De Amerikanen hebben naast basketbal, volleybal en zwemmen nu eenmaal behoefte aan gebeurtenissen waar je kan opvallen. Al tijdens de openingsceremo nie brak Carl Lewis met alle re gels van het protocol door een draadloze telefoon open te klap pen en een live-verslag te geven terwijl hij met de Amerikaanse ploeg door het stadion in Barce lona marcheerde. Kort daar voor tekende hij twee lucratieve contracten met Europese kran ten voor zijn versie van de Spe len. Verboden, Carl. Maar hij is niet de enige atleet die als journalist iets bijver dient. Basketballer Charles Barkley bood de krant USA To day een stukje over de wedstrijd van de 'US Air Force' tegen Kroatië aan. Fout Charles. Het Internationale Olympisch Co mité (IOC) gaf beide heren een reprimande en beide heren be loofden beterschap. Erkend dwarsligger Barkley voegde hier echter stekerig aan toe dat, „ze niet alle kleine dingen moeten opblazen". En dat, „ze ons meer moeten waarderen omdat we een groots basketbal team zijn". Kale kop Maandag verbaasde het volley balteam door in de arena te tre den met kaal geschoren koppen uit protest tegen de omzetting van hun overwinning een dag eerder op Japan in verlies. Zon dag vroeg de zwemster Jenny Thompson, wereldrecordhoud ster op de 100 meter, openlijk om een dopingtest voor de Chi nese zwemster, die haar ver sloeg. De wereld houdt van de Ameri kaanse atleten. Maar misschien ging Barkley toch iets te ver. Zondag, in de wedstrijd tegen Angola, keerde het publiek zich tegen hem, omdat hij een mage re Angolees - Barley zelf weegt 113 kilo schoon aan de haak - een elleboog in de maag splitste. „Hij sloeg mij en ik sloeg te rug", was het commentaar van Barkley. „Het is een getto kwestie en fysiek onderdeel van een wedstrijd". Maandag kreeg Barkley tegen Kroatië een tech nische fout, omdat hij het pu bliek uitschold. Heel Amerika, en heel de we reld, want de wereld houdt ten slotte van de Amerikaanse atle ten, kijkt ondertussen uit naar de onvermijdelijke uitreikings ceremonie van de gouden me daille aan het 'Dream Team' en in het bijzonder naar welke out fit Michael 'Air' Jordan daarbij zal dragen. Het Amerikaanse Olympische Comité heeft een contract met sponsor Reebok, waarin staat dat alle atleten tij dens de medaille-uitreiking de kleding van het sportkledingbe- drijf moeten dragen. Maar Jor dan zweert bij Nike, dat bij draagt in zijn levensonderhoud in de vorm van een miljoenen contract. „Ik ga absoluut geen pak van Reebok aantrekken", heeft Jor dan al laten weten. Woordvoer der Mike Morgan van het Ame rikaanse Olympische Comité reageerde met de woorden dat, „geen enkele atleet op het podi um zal staan zonder Reebok outfit. Het geld dat we van Ree bok krijgen ondersteunt de trai ning van duizenden atleten. Het 'Dream Team' begrijpt dit waarschijnlijk niet", aldus Morgan, die er fijntjes aan toe voegde dat dergelijke menings verschillen het imago van het basketbalteam kunnen scha den. Maar de wereld houdt van de Amerikaanse atleten, nietwaar. BADMINTON Barcelona - Sarwendah Ku- sumawardhani heeft Erica van den Heuvel terug op aarde ge zet. De Helmondse badminton- ster hunkert naar erkenning in het enkelspel, zoekt aandacht en wil niet meer gezien worden als het hulpje van Eline Coene in het dubbelspel. Een rol die ze jaren gedwee speelde. Gisteren maakte de Indonesi sche nummer twee een einde aan haar solo-optreden in Bar celona. Na een sterke eerste game (8-11), kwam de Brabant se er in de tweede tegen de Azia tische winnares van de Dutch Open helemaal niet meer aan te pas (3-11). Zoels te verwachten was. Van den Heuvel is dé dubbel- specialiste van Nederland. Ze grossiert bij de jaarlijkse natio nale kampioenschappen in ti tels voor koppels, als partner van Coene en in de mix. Voor het enkelspel acht bondscoach Martijn van Dooremalen haar minder geschikt. Dat steekt de speelster al jaren, gaf ze diverse malen toe. Altijd stond ze in de schaduw van Coene en Van der Knaap. Onterecht, zoals ze zelf zegt. Ze kan in het enkelspel pieken, maar is wisselvallig. Gisteren stond ze als enige Nederlandse in Barcelona op de baan en dus in de spotlights. Tegen een we reldtopper. Dat is doping voor de speelster met éen van de hardste smashes ter wereld. Oude fout Eén game stribbelde Van den Heuvel heftig tegen. Met een voorsprong van 6-1 op zak ver viel ze in haar oude fout. Ze Erica van den Heuvel: herkansing. dacht de winst binnen handbe reik te hebben en vergaloppeer de zich. Sarwendah, uitgerust met uitschuifbare armen, pakte plotseling weer alles en bracht de game alsnog tot een goed.ein- de. „Ik ging verkrampt spelen op die gunstige stand", keek ze terug op haar sterke start. Na het eerste verlies had ze niets meer in te brengen. De Indone sische verdedigster kwalificeer de zich met 11-3 voor de derde ronde. Vandaag krijgt Van den Heuvel een nieuwe kans. In het dubbel spel. Aan de hand van de niet fitte Coene. Tegen de Zweedse foto epa Amerikaanse sportlieden oogsten over het algemeen waardering in de sportwereld. Rechts Magie Johnson met Clyde Dressier van het basketbalteam van de VS. In tegenstelling tot zijn zus Daphne gaat Edwin Jongejans na de Olympische Spelen vrolijk verder met schoonspringen. Hij richt zijn blik op Atlanta 1996. In Barcelona kwam hij vanaf de drie meterplank niet verder dan een zevende plaats. Spaans spreken. Gezelligheid zal ik er ook nooit vinden. Dus wat heb ik er verder nog te zoe ken? Alleen om te sporten is Mi ami ideaal. Ik heb er uitsteken de faciliteiten en mijn coach Randy Ableman reken ik tot één van de beste van de wereld. Alleen hem en mijn zusje zal ik missen". Voor alle zekerheid heeft Jon gejans een aantal bezittingen, zoals zijn auto, achtergelaten in Miami. „Ik heb me voorgeno men om voor minimaal een half jaar naar Australië te gaan. Ik kan wonen in het huis van bondscoach Steve Foley. Als het me er bevalt, dan blijf ik zeker langer. Mijn auto staat echter nog in Miami, want wellicht valt Australië wel tegen en be gin ik de Verenigde Staten toch weer te missen. Je weet het nóóit". Twijfelaar Men mag Jongejans gerust een twijfelaar noemen, want eigen lijk weet hij niet wat hij wil. De universiteit van Miami bezocht hij vier jaar, maar zijn business- opleiding maakte hij niet af. In feite wil hij maar één ding en dat is dagelijks van de duik- plank springen. „Tja, wat als ik straks 29 jaar ben na Atlanta? Ik zou het eigenlijk niet weten. Ik hoop dit leven nog minimaal vier jaar vol te houden. Voorlo pig heb ik voldoende geld om het een half jaar vol te houden in Brisbane. Ik heb goede hoop dat de NSF en het NOF (Oly- misch fonds) hun steun zullen continueren. Met daarnaast de bijdragen van mijn sponsors kan ik het wel rooien. Als alle geldkranen echter dicht gaan, dan heb ik een probleem". Sinds een jaar is Edwin Jonge jans niet meer 'de broer van door Dennis Mulkens Barcelona Edwin Jongejans zocht in 1984 samen met zijn zus Daphne zijn geluk in de Verenigde Staten. Na het olym pische toernooi pakt hij ander maal zijn koffers. Australië is zijn nieuwe reisdoel. „Ik ben af geknapt op Miami. Ik heb er het afgelopen jaar met tegenzin ge zeten". Het duurde even, maar na bijna acht jaar is Jongejans tot de conclusie gekomen dat het le ven in Amerika voor hem te op pervlakkig is. „Each man for himself. Zo gaat het daar. Ik ben vorig jaar vier maanden ziek geweest, had iets wat op de ziekte van Pfeiffer leek. In die periode heb ik mijn vrienden le ren kennen. Ik had er minder dan ik had verwacht". „Toen ik in Miami aankwam was die wereld daar op de uni versiteit voor mij het einde. Ik zat er met allemaal leeftijdsge noten. Maar ik ben onderhand met mijn 25 jaar ook een stukje ouder geworden. Die kinderen van zestien, zeventien jaar zeg gen me gewoon niets meer. Met de bevolking krijg je er amper contact, want de helft bestaat uit Cubanen, die alleen maar Mark Edward Lenzi in actie op weg naar de gouden medaille op de drie-meterplank. Daphne', die altijd alle publici teit naar zich toetrok. In Syd ney veroverde hij in 1991 de we reldtitel op de één-meterplank. Tweehonderd centimeter hoger zit hij, zo werd gisteren in het uitzicht over de hele stad bie dende schoonspringbad op de Montjuic nog eens bevestigd, iets verder van de wereldtop verwijderd. „Ik ben sterk en ex plosief. Daardoor kan ik me op de laagste plank wat beter on derscheiden van de concurren tie. Toch merk ik dat ik op de drie meter steeds meer vooruit gang boek. Het is mijn pech dat alleen de' drie-meterplank op het olympisch programma staat. Wellicht dat daar over vier jaar verandering in komt, maar dat beslissen de hoge heren van de wereldbond". Hoge pet Van dat gezelschap heeft Jon gejans bepaald geen hoge pet op, zo liet hij gisteren in niet mis te verstane bewoordingen nog eens blijken nadat de Ame rikaan Mark Lenzi uiteindelijk de titel had gegrepen. „We zit ten hier met de slechtste jury van de wereld opgescheept. Ik wil niet zeggen dat ik met een andere jury hoger was geëin digd dan een zevende plaats, maar bij mijn negende sprong zat er 2,5 punt verschil in de ju rering. Dat soort zaken mag toch niet voorkomen. Hier zit ten mensen die goed zijn inge voerd in de wereldbond. Ze hou den elkaar de hand boven het hoofd en willen de Olympische Spelen voor geen goud missen". Bij de Amerikaanse selectie wedstrijden is het volgens Jon gejans beter geregeld. De ex- Amstelvener, die er tussen de wedstrijden de gewoonte op na houdt een aantal sigaretten te roken: „Daar zitten bijna alleen maar coaches langs de kant. Ze geven een eigen jongen mis schien eens voordeel, maar dat maakt over een heel toernooi niets uit. Bovendien zitten ze daar volledig afgescheiden van elkaar. Ze zien niet wat de an der aan punten geeft en ze ken nen geen tussenstanden. Het is veel eerlijker dan zoals het er hier aan toegaat". ZEILEN ROEIEN Mark Neeleman en Jos Schrier kampen in hun Star ook met gebrek aan voldoende wind op de tweede olympische zeildag. klus. De fysieke achterstand van haar partner kan Van den Heuvel alsnog de hoofdrol, die ze zo ambieert, bezorgen. Barcelona Alleen sterkere wind kan de Nederlandse zeil boten in de olympische regatta naar voren blazen. Na de twee de dag heeft alleen surfster Do- rien de Vries nog direct uitzicht op een medaille. De veelbelovende Flying Dutchman-équipe van de Frie se broers Potma is na gisteren als zeventiende terug te vinden. Ook stuurman Willem Potma is niet vies van een windvlaag, maar hij vindt het te simpel om het falen alleen daarop af te schuiven. Nee, de Fries zegt de scherpte te missen. Hoe dat mo gelijk is in de belangrijkste re gatta van vier jaar? „Dit is zo'n bijzondere wed strijd. Wij zeilers maken nooit mee dat we tussen allerlei ande re sporters vertoeven. In het olympisch dorp is veel afleiding. Je kunt je daarvan helemaal af wenden of eraan proberen te wennen. Wij doen het laatste. Ik merk bijvoorbeeld, dat we bij het vertrek tekens niet bovenop de startlijst zitten. Niet echt scherp dus, maar dat kan nog komen. Hopelijk met wat meer wind". Waarna zijn broer Ger hard zegt: „Maar een dikke kracht zeven zullen we deze week niet beleven". Dorien de Vries voer in de vier de en vijfde race naar de vierde en zevende plaats en duikelde in het klassement van de eerste naar de derde positie. Met drie andere plaatsen in de top-tien, Neeleman (Star), Van Teylin- gen (Tornado) en Van Leeuwen (Europe), kan bondscoach Pels ook figuurlijk niet met zijn hoofd in de wolken lopen. Te meer daar de overige boten, zo als de FD van de Potma's en de 470 van de gebroeders Kóuwen- hoven, in de achterhoede zijn terug te vinden. Zeebonken Pels mist wind. Nederlander-s zijn van oudsher rauwe zeebon ken, ze houden wel van een ste vige bries. Tot nog tóe zijn bo ven de Middellandse Zee slechts zuchtjes waargenomen. „Als het even meer dan tien knopen zou waaien, gaan onze zeilers als een raket", aldus Pels. „Ik bedoel echte knopen, geen Spaanse. Alle windmeters hier geven drie te veel aan, dat heb ben de meteorologen zelf toege geven. Ze zullen wel reclame willen maken voor Barcelona". De wind zakte tegen het einde van de races naar zes knopen, nog geen twee Beaufort. Pels liet zijn ploeg voorgaand aan Barcelona zo veel mogelijk trainen onder wisselende om standigheden. „Overleven bij licht -, toeslaan bij zwaar weer", noemt hij dat. In Barce lona wil het maar niet vlotten met het opsteken van een ge zonde bries. Lichte zeilsters, als de Italiaanse Sensini op de plank, komen bovendrijven. Overgewicht Eigenlijk, zegt Pels, doen zijn zeilers het zo slecht nog niet. Mark Neeleman en Jos Schrier zijn goede voorbeelden. Met hun 210 kilogram drukken ze voor het goede te zwaar in de Star-boot. Als het weinig waait, anders is hun overgewicht gun stig. Toch eindigde het duo als zevende, vlak achter een paar concurrenten en is de boot naar de achtste plaats in het klasse ment geklommen. Een paar da gen zwaar weer en de twee schieten omhoog, verwacht de coach. Neeleman is een bijzondere zei ler. Hij, geboren in Bagdad, is toe aan zijn derde Olympische Spelen. Met de Finn eindigde hij in 1980 (Tallinn) als achtste, vier jaar later in Los Angeles als negende. Zijn laatste olympisch toernooi, want zo ziet hij dat, moet de beste klassering ople veren. De tegenvallende Kou- wenhovens zijn, als 26e van de rangschikking, alleen nog goed voor een dagoverwinning. Banyoles Het halen van de Olympische Spelen is voor Frans Göbel de top van zijn laatste topsportseizoen geble ken. De kwalificatie in Keulen was het hoogtepunt. De Amsterdamse arts heeft er op het Meer van Banyoles geen glanzend vervolg aan kunnen geven. Hij werd gisteren in de herkansing uitgeschakeld. „Mijn seizoen is mislukt", stel de hij onomwonden. De verbanning van Göbel naar de C-finale, voor hooguit de der tiende plaats, gebeurde niet door de eersten de besten. De derde herkansing werd gewon nen door de 26-jarige Estlander Joeri Jaanson, wereldkampioen in 1990. Tweede werd de 39-ja- rige Finse brandweerman Pert- ti Karppinen, drievoudig Olym pisch kampioen ('76, '80, '84) en tweevoudig wereldkampioen ('79,'85). Göbel verwachtte te moeten duelleren om de tweede plaats met Jaanson. De dove Estlan der was ook de man, die hij in Keulen versloeg voor de finale plaats in de wereldbekerwed strijd, die goed was voor zijn plaats in de Olympische roei- ploeg. Het werd echter Karppi nen. Jaanson startte zeer snel met de bedoeling goed oog te houden op de ontwikkelingen. Bovendien zette hij de concur rentie in zijn golfslag. Het risico van zijn raketstart was dat hij zichzelf kon opblazen. Göbel had in overleg met coach Hans Maarleveld voor een beet- je rustige start gekozen om zo veel mogelijk over te houden voor de eindsprint. Na 500 me ter lag hij vierde achter Jaan son, Karppinen en ook nog de Hongaar Mitring. Na duizend meter rukte Göbel op. Hij ging Mitring voorbij en naderde Karppinen. Jaanson bleef op af stand meester over de situatie en zijn energie. Beest Het liep uit op een lange sprint tussen Göbel en Karppinen. Een verloren strijd voor de Am sterdamse arts. „Karppinen is een beest en ik wist dat hij ook altijd kracht over heeft voor de sprint". Göbel kwam terug tot 1,16 se conden. Het was spannend tot de laatste meters. „Ik zit met gemengde gevoelens", zei hij op het botenterrein. „Ik heb mijn best gedaan, er veel voor opzij gezet, maar ik moet vaststellen dat mijn Olympische missie is mislukt". De Olympische Spelen van Bar celona moesten de afsluiting van zijn topsportloopbaan zijn. Göbel, arts op de afdeling gy naecologie in het ziekenhuis van IJmuiden, wil graag huis arts worden ergens in een dorp in het oosten van het land. Op de vraag of hij nu stopt met roeien, reageerde hij bedacht zaam. „Ik ga met een andere in stelling door met trainen. Ik kan me nu namelijk geen drie dagen achter elkaar zonder training voorstellen Göbel wordt volgend jaar be slist teruggezien in de nationale wedstrijden. Hij verdedigt zon der twijfel de beker van de skiff- head op de Amstel. Voor de Olympische Spelen is hij te licht gebleken. De overstap van de tweevoudig wereldkampioen lichte skiff ('89, '90) naar de Olympische open klasse bleek te groot om in één jaar te be werkstelligen. Hetgeen overi gens werd onderstreept door de uitschakeling van de Ier Niall O'Toole, de huidige wereld kampioen in de licht skiff. „In het lichte veld kende ik ieder een, in het zware veld werd ik voortdurend verrast. Ik kon daar geen tactiek op bepalen". Barcelona - Chris Boardman domineerde de achtervolging zoals zijn landgenoot Nigel Mansell dit seizoen de strijd om de wereldtitel formule I terrori seert. De Brit werd gisteravond olympisch kampioen op de vier kilometer achtervolging op een super-revolutionair rijwiel. Het was voor het eerst sinds 1920 dat een Engelsman weer een gouden medaille pakte op dat onderdeel. In de finale vernederde Board man wereldkampioen Jens Lehmann. De Duitser werd twee ronden voor het einde ge dubbeld door de Brit met zijn ultra-lichte karretje. Samenge steld uit één stuk titanium ver sterkt met carbonfiber. Ont worpen door ingenieurs van Lo tus Cars. Zij hebben ervaring met de technische ontwikkelingen in de autosport. Onder meer voor de formule 1. Ze hebben de ken nis van aërodynamica toege past op de fiets. Zadel, pedalen en de ketting zijn zo verwerkt dat ze bijna geen luchtweer- stand veroorzaken. Ook is veel zorg besteed aan de positie van het stuur en de houding van Boardman op de fiets. De baan- Dinsdag scherpte hij het nog renner bracht maandagavond eens aan: 4.24,496. De tijden het officieuze wereldrecord op worden niet erkend omdat er de 4000 meter al tot 4.27,357. twee renners in de baan waren. ADVERTENTIE Donderdag 6 augustus vallen de eerste prijzen weer. MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ.-^*

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8