Bollen pellen met sofinummer van opa Onderhandelingen over prijs aandelen Fokker ELSEVIER Costa Rica nieuwe 'natuurlijke' bestemming 'Maastricht' zou groei economie ernstig vertragen A0ENE ECONOMIE UIT DE WEEKBLADEN Woonlessen aso's i2 £eidóc@ou/umt AW DONDERDAG 30 JULI 1992 4 British Telecom stoot duizenden banen af LONDEN British Telecom schrapt nog dit jaar ruim 35.000 banen. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend bij de publikatie van de eerste-kwartaalcijfers van het lopen de boekjaar. Het aantal personeelsleden dat zich heeft ;emeld om het bedrijf vrijwillig te verlaten, is dit jaar oeid van 20.000 tot 29.000. Door natuurlijk verloop en de verkoop van enkele onderdelen van Telecom, komt het aantal vertrekkende werknemers boven de 35.000 uit, aldus financieel directeur Barry Romeril. De terug dringing van het aantal banen wordt ingegeven door de recessie in Groot-Brittannië. In het eerste kwartaal van het boekjaar dat bij British Telecom op 1 april begint, heeft het bedrijf een 28 procent lagere winst vóór belas tingen behaald, 1,91 miljard gulden tegen 2,64 miljard in die periode vorig jaar. Problemen bij Wang en IBM DEN HAAG Computerbedrijf Wang stevent re gelrecht af op een faillissement. Ook de computer gigant IBM is de crisis nog niet te boven. In Ne derland zullen bij IBM daarom nog eens 230 ar beidsplaatsen extra geschrapt worden, bovenop de 1000 die eerder waren aangekondigd, aldus het Financieele Dagblad van vandaag. Wang loost door de aanhoudende verliezen al een paar jaar personeel. De kosten daarvoor lopen zo hoog op, dat het eigen vermogen negatief is geworden. Technisch gesproken is het bedrijf dan failliet. Verwacht wordt dat Wang een zogenaamde chap ter 11 status zal aanvragen, het Amerikaanse equivalent van een surseance van betaling in Ne derland. IBM maakte twee weken geleden een ho gere kwartaalwinst bekend, maar moet toch ver der bezuinigingen. In Nederland loopt het aantal banen terug van 5000 tot 3730 banen aan het eind van het jaar. Liever meer vrije Freelancers van Krant op tijd dan meer geld Zondag kr ij gen fooi UTRECHT - De leden van de Dien stenbond FNV willen volgend jaar lie ver méér vrije tijd en een lagere werk druk dan extra loonsverhogingen. Driekwart kiest voor 'goede doelen' zoals herverdeling van arbeid in plaats van extra looneisen en neemt genoe gen met behoud van koopkracht. De vierdaagse werkweek, die overigens nog vrijwel nergens is verwezenlijkt, blijft populair, zo blijkt uit een enquete onder bijna 1.900 leden die de FNV- bond heeft laten houden. De uitslag van het onderzoek geldt als basis voor het arbeidsvoorwaardenbeleid dat de bond voor volgend jaar in petto heeft. AMSTERDAM De freelance medewerkers van de voormalige Krant op Zondag krijgen slechts 5 procent van hun openstaande vorderingen ver goed. Dit blijkt volgens de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) uit een verslag van de be windvoerders van de Krant op Zondag. Deze kleine vergoeding krijgen de ex-medewerkers mede op ba sis van een externe onverplichte tegemoetkoming van de aandeelhouders. De NVJ acht de 5 procent te mager. Met name freelance journalisten en foto grafen dreigen nu duur te betalen voor hun eerdere medewerking aan de Krant op Zondag, aldus de journalistenvakbond. De NVJ had eerder de toen malige aandeelhouders van de Krant op Zondag ge vraagd een speciale pot te creëren voor de open staande vorderingen van de freelancers. UTRECHT - Er wordt in de bollen flink gerommeld. Door te sjoemelen met sofi- nummers slagen bollenboe- ren erin om kinderen jonger dan 15 jaar in dienst te ne men die volgens de wet nog helemaal niet mogen wer ken. Dat meldde de FNV-jon- gerenorganisatie gisteren vakantiekrachten vaak groepjes scholieren van amper 11 of 12 jaar oud, pellen bollen van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds waarbij het sofinummer van een ouder familielid soms opa of oma als dekmantel wordt gebruikt, aldus de FNV-jonge- ren. De organisatie stuurde vier medewerkers als een soort 'un dercover agenten' twee weken lang in Noord-Holland het bol- lenpad op. Zij stuitten om de ha verklap op deze vorm van kin derarbeid. Door het gerommel met sofi- nummers kunnen ook „rijpere" vakantiewerkers voorkomen dat wordt ontdekt dat ze naast kinderbijslag of studiebeurs een aardige cent bijverdienen. De jongerenorganisatie tekent hierbij aan dat zo niet alleen de bollenboeren maar ook de va kantiewerkers in kwestie boter op het hoofd hebben. De vier 'FNV-agenten' moesten overal belastingformulieren invullen. Zonder sofinummer kwamen ze niet aan de bak. Het beeld dat in de bollen uit sluitend zwartwerkers en ille galen te vinden zijn, lijkt vol gens de FNV verleden tijd. Dankzij intensieve controle van politie en belastingdienst komt dat bij de bollenbedrijven in Noord-Holland in ieder geval nauwelijks meer voor. De arbeidsomstandigheden van de bollenpellers zijn volgens de FNV-jongeren niet om over naar huis te schrijven. Het is eentonig en vies werk, ze moeten op kistjes zitten, werk handschoenen ontbreken en de bollenboeren zijn als regel niet scheutig met informatie over werktijden, beloning en derge- lijken. De FNV'ers ontdekten verschil lende keren pas aan het eind van de werkdag dat ze een mini maal aantal kistjes bollen moes ten pellen om de volgende dag De FNV-jongeren ontdekten dat het pellen van bollen t dan 15 jaar. weer terug te mogen komen. In de meeste bedrijven geldt een stukloon van vijf gulden per kistje. De meeste pellers kun nen dagelijks niet meer dan acht kistjes verwerken en offe- niet is voorbehouden aan mensen ouder FOTO: ANP ren vaak hun pauze om toch zo veel mogelijk te kunnen verdie- SCHIPHOL Verre reizen zijn in, ook in zuidwestelijke richting. Binnenkort is Costa Rica aan de beurt om door meer toeristen te worden ontdekt. Deze Middenameri- kaanse republiek kent rela tief gezien al veel Ameri kaanse, Canadese en Duitse (eco)toeristen, maar nog slechts weinig Nederlandse. Touroperator Holland Interna tional en chartermaatschappij Martinair willen bij een goede belangstelling wekelijks char- terreizen naar deze Spaanse ex- kolonie tussen Panama en Ni caragua op de markt brengen. Het hoogseizoen is van novem ber tot mei, maar ook in de groene regentijd kan de bezoe ker er volop genieten van zon, strand, tropische regenwouden, parken, watervallen, meren en vulkanen. Luis Manuel Chacón, minister van toerisme van Costa Rica, klonk trots toen hij gisteren in het Schiphol Hilton vertelde: „Costa Rica is een land zonder oorlogen. We hebben geen ver overingsoorlogen gevoerd en geen onafhankelijksstrijd. Spanje wilde ons gewoon niet meer hebben". Maar Costa Rica 'Democra tisch paradijs', 'Biologische brug tussen Noord- en Zuid- Amerika', 'Natuurlijk meester stuk' wil de Nederlanders wél hebben. Minister Chacón: „We staan voor een moeilijke keus: we wil len meer toeristen maar niet minder bossen. Costa Rica is een arm land, toch willen we onze mooie plekjes niet ruïne ren door het een paar jaar goed te hebben. Uit eerbied voor de natuur zullen we geen compro missen aangaan. Hotels worden dan ook niet in de parken ge bouwd en ze mogen ook niet ho ger zijn dan de palmbomen op het strand. De mensen die rond de natuurparken wonen be trekken we volledig bij al onze plannen, want we nemen toch iets van hen af als we gebieden 'afzetten'. Anders worden ze onze grootste vijand en gaan ze bijvoorbeeld stropen". „We hebben", vervolgde de be windsman zijn wervende praat je, „853 soorten vogels meer dan de Verenigde Staten, Cana da en Mexico bij elkaar en kennen meer vlinders dan Afri ka". De verscheidenheid in het land is inderdaad groot. Er zijn 29 parken en nationale parken, 52 micro-klimaten en ook de flora en fauna zijn heel divers. De eco-systemen in Costa Rica lokken wetenschappers uit de hele wereld. Geen leger Costa Rica werd in 1838 al een onafhankelijke staat en valt in Latijns-Amerika niet alleen op door zijn oude democratie. Het leger is er al lang afgeschaft als zijnde 'overbodig'. Costa Rica is dan ook geen opstandig bana- nenrepubliekje, maar een land dat vrede kent en vrede uit straalt. En daarvoor al vaak in ternationale erkenning heeft gekregen, onder meer in de vorm van de Nobelprijs voor de vrede. Alleen een enkele aard beving in het deels vulkanische land kon de stabiliteit in het verleden aantasten. „In Costa Rica voel je een heel veilige sfeer. De Costaricanen zijn mensen die de wet erg respecte ren", benadrukte minister Chacón. De vriendelijke bevolking, van Europese afkomst en daardoor voor de overgrote meerderheid blank, geniet in Costa Rica goed onderwijs. Slechts 7 procent van de bijna drie miljoen inwo ners is analfabeet. Mede daar door is de werkloosheid betrek kelijk laag. Hoewel Costa Rica naast vooral landbouw (be roemde koffie) en toerisme ook mijnindustrie kent, is er weinig goud of zilver gevonden in wat Columbus in 1502 optimistisch 'Rijke Kust' (èn Nieuw Car thago) noemde. Het aantal hotelkamers in Cos ta Rica is de laatste jaren flink gestegen. Inclusief wat momen teel wordt gebouw kent het land 12.600 hotelkamers, waar van zestig procent in de be stuurlijke en culturele hoofd stad San José. De kamerprijzen van de 'gewone' tot de 5-ster- renhotels en beach resorts va riëren van 29 dollar tot 150 dol lar. „En", aldus de Costori- caanse afvaardiging op Schip hol, „alle prijzen zijn verras send laag. Een biefstuk heb je bij ons al voor vijf dollar". Zakelijk investeren in het land mag ook. En wie meer dan 200.000 dollar uitzet in Costa Rica, mag er ook voorgoed gaan wonen. AMSTERDAM - Fokker wordt goed voor 75 procent van de omzet van een Euro pese regionale vliegtuigin dustrie op het gebied van straalverkeersvliegtuigen met 65 tot 130 stoelen. Dit blijkt uit het definitieve ak koord op hoofdpunten dat Fokker, de Duitse Dasa en de Nederlandse overheid heb ben gesloten. Over de prijs die de houdster maatschappij zal betalen voor deze aandelen, moet nog wor den onderhandeld. Krachtens de overeenkomst komt 51 procent van Fokkers aandelen in handen van een houdstermaatschappij, die door Dasa zal worden opgezet en waarin ook andere industriële partners kunnen deelnemen, mits zij voldoen aan de voor waarden van de overeenkomst. De houdstermaatschappij ver werft 51 procent van de Fok ker-aandelen door aankoop van het overheidsbelang in Fokker (10,6 miljoen aandelen) en door overneming van een emissie van 13,2 miljoen nieuwe aande len. Vast staat dat voor beide transacties de prijs per aandeel gelijk zal zijn. In de prijs komt het verwerven van een meer derheidsbelang tot uitdrukking alsmede een versterking van het winstpotentieel per aan deel. De Nederlandse overheid zal de helft van de opbrengst van de verkoop van haar aandelen ge bruiken om aandelen in de hol ding te kopen. Gedurende drie jaar zal de overheid deze aande len behouden. Daarna verkoopt zij haar aandelen, waarvan de opbrengst naar het NIVR-fonds voor ontwikkeling van nieuwe vliegtuigprojecten in Neder land gaat. De overheid heeft erin toegestemd haar conver- sierecht met betrekking tot haar lening die in de plaats kwam van de ontwikkelings steun van het NIVR, ter grootte van 10 miljoen aandelen op te geven. Fokker zal een buitenge wone aandeelhoudersvergade ring uitschrijven om de beslui ten te nemen die vereist zijn voor de uitvoering van de over eenkomst. Idoor J0 WIJNEN BRUSSEL - In Brussel is gis teren grote consternatie ont staan over berichten als zouden de verdragen van Maastricht de economische groei in de EG- landen de komende vier jaar ernstig vertragen. Het Franse dagblad Libération maakte dinsdag melding van een rapport van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) waarin zou zijn berekend dat de economische groei, als gevolg van 'Maastricht', zou worden Kwartaalwinst DSM weer laag, aandeel omhoog HEERLEN De nettowinst van het chemieconcern DSM is in het tweede kwartaal van dit jaar uitgekomen op het lage ni veau van de eerste drie maan den van het jaar. Ten opzichte van hetzelfde kwartaal van 1991 daalde de winst van 156 miljoen naar 110 miljoen gul den. De eerste helft van dit jaar geeft een daling ten opzichte van het eerste halfjaar van 1991 te zien van 334 miljoen naar 210 miljoen gulden. Er is in het tweede kwartaal van 1992 geen merkbaar her stel van de economie ingetre den. Door aanhoudende overca paciteit, versterkt door ontwik kelingen in Oost-Europa, ble ven de marges onder druk staan. De omzet van DSM is in het tweede kwartaal met 2486 miljoen gulden gelijk gebleven aan die van dezelfde periode van 1991. Over het eerste half jaar trad een daling op van 5064 miljoen naar 4901 miljoen. DSM betaalt over 1992 een in terimdividend van 2,65 per aandeel. Tot nu toe is geen dui delijke verbetering in de voor DSM belangrijke markten waar te nemen. Gelet op de huidige gang van zaken en de gewoon lijk zwakkere zomerperiode moet voor heel 1992 rekening worden geworden met een lager resultaat dan in 1991. Het aan deel steeg overigens vandaag met vier gulden. Volgens het IMF was het be richt in Libération onjuist. De ontkenningen van het IMF en een snelle reactie van de Euro pese Commissie te Brussel die zei over geheel andere cijfers te beschikken hebben de ongerustheid niet geheel weg kunnen nemen. In het IMF-rapport wordt gebruik ge maakt van een aantal econome trische modellen. Daarin wordt berekend in hoeverre de econo misch groei wordt afgeremd als gevolg van de toepassing van de zeer strenge criteria voor de Economische en Monetaire Unie (EMU). Die criteria zijn vooral gericht op het terugdrin gen van de inflatie en de begro tingstekorten. In de meeste EG-landen, en vooral Italië en Griekenland, maken de EMU- criteria zeer harde economische en financiële maatregelen noodzakelijk. Volgens de IMF- berekeningen hebben de EMU- criteria een negatieve invloed op de economische groei gedu rende de eerste vier jaar na het in werking treden van de ver dragen van Maastricht. Op de langere termijn zullen de lagere inflatie en de geringere begro tingstekorten evenwel een zeer positieve invloed op de groei in de EG-landen hebben, aldus het IMF-raport. De Europese Com missie zegt dat de strikte toe passing van de EMU-criteria het volgend jaar tot een groei vertraging van slechts 0,1 pro cent zal leiden. In 1994 zal een groeipercentage van 2,5 en in 1995 van 3 procent worden ge haald. In Brussel werd gisteren gezegd dat de „overhaaste pu blicatie" van de IMF-cijfers in Frankrijk tot doel hebben het voor 20 september voorziene referendum óver de Maas trichtse verdragen te frustre ren. In EG-kringen wordt ge vreesd dat de IMF-cijfers niet alleen in Frankrijk, maar ook in Duitsland en Engeland door te genstanders van 'Maastricht' worden gebruikt om het ratifi catieproces nog verder te ontre gelen. Magnum is definitief doorgebroken (Vervolg van de voorpagina) ASSEN/UTRECHT - De vraag naar ijs in het alge meen en het superijsje in het bijzonder ligt vele malen ho ger dan in voorgaande jaren. Deels is dat natuurlijk het gevolg van de warme zomer tot dusver, maar bovendien is de Magnum definitief doorgebroken. Met een afzet van vijftig tot ze ventig miljoen Magnums per jaar Iglo verschaft uit con- currentie-overwegingen geen exacte cijfers steekt Neder land met kop en schouders uit boven andere Europese landen. De Deense fabriek die het su per-ijsje voor de Nederlandse markt produceert, maakt al maanden overuren en kan de vraag domweg niet meer aan De angst die veel toeristen heb ben voor Zuideuropees ijs (bac teriën en als gevolg ervan maag- en darmstoornissen) hoeft de Nederlandse consu ment niet te hebben voor geïm porteerd ijs. In de fabrieken in Spanje, Italië en Portugal wor den in grote lijnen dezelfde hy giënische normen gehanteerd als in Noordeuropese fabrie ken. Andere fabrikanten profiteren inmiddels volop van het succes van de Magnum en pikken met een eigen variant een graantje mee. Zo ook Scholier, dat in middels de Macao heeft gelan ceerd. De fabrikant laat niet na te wijzen op het feit dat smaak tests onder consumenten dit ij- sprodukt een nog grotere toe komst voorspellen dan de Mag num zelf. De ijsversie van uiteenlopende candybars als Mars, Bounty, Milky Way en Snickers mag zich ook verheugen in een ij zingwekkend goede verkoop. De acceptatie door de Neder landse consument heeft iets langer geduurd dan bij de Mag num het geval was, maar geen supermarkteigenaar zal het nu nog in z'n hoofd halen om geen ijs-bars in z'n assortiment op te nemen. Givenchy wordt minder exclusief BRUSSEL De Franse produ cent van Givenchy (exclusieve parfums, huid- en schoonheid- sprodukten) mag er van de Eu ropese Commissie een selectief distributiesysteem op na hou den. Sommige regels die de fir ma oplegt aan de uitverkoren detaillist gaan de EC echter te ver. Givenchy mag niet langer voorschrijven welke andere merken de Givenchy-verkoper zijn klanten mag aanbieden en niet langer de verkoopprijs be palen. Volgens de EC komt de vrije concurrentie anders in het gedrang. Veel ondernemingen in deze branche houden er ove rigens dezelfde praktijk als Gi venchy op na. De Commissie vindt dat deze praktijk het voor nieuwe of minder bekende mer ken moeilijk maakt om een plaats op de markt te veroveren en aldus de onderlinge concur rentie belemmert. Idoor ERIK HUISMAN HP heeft deze week wat met 'het einde' middels an- timaffia-helden, politiek en Frans Swarttouw. Elsevier staat dit keer voor accoun tancy 'whizz kids', onge dachte rijkdom en libera len. HN heeft vechters in een Hezbollah-gangster en atlete Ellen van Langen. VN en De Groene zijn niet in een paar woorden te vat ten. dam-adept is vereist. „Sad dam wordt geliefder". Sport dan? Er is keus. Benjo Maso meent dat Indurain een nieu we trend heeft gezet met zijn langzaam opgebouwde perfec tie. De concurrentie zou „in grote onzekerheid verkeren hoe zich voor te bereiden om Indurain op voet van gelijk heid te kunnen bestrijden". Maar er zijn ook de Spelen en 'H.O.L.L.A.N.D. spreekt een woordje mee'. Een huishoude lijk verhaal over onze 336 kop pen tellende trots. Dan is er ook nog 'De Rand stad als produkt. De vier grote steden verzuipen'. Losse ste den kunnen niet meer, de macht is op drift geraakt, het platteland verdwijnt. En dus moet met de Randstad worden geadverteerd. Holland doet dat niet alleen. ,,Als hoeren die tegen de ramen tikken pro beren de Europese steden de aandacht van investeerders te trekken". Frankfurt, Londen, Parijs en Brussel verkopen zich net als de Randstad met folders en kaartjes. En dit is nog lang niet alles. Je hoeft niet van accountancy en strebers te houden. Toch boeit 'Bliksemcarrière', waar in drie begin dertigers en 'whizz kids' in de accountancy mogen uitleggen hoe het alle maal zo is gekomen en waar om ze er nog helemaal niet zijn. Ze eten hun 'goed belegde boterham' veelal staande. Volgens het omslagartikel 'Ie dereen rijk' zijn we in Neder land steenrijk. Verrassend? Kijk, het zit zo: Nederland heeft zich altijd straatarm ge rekend, maar we blijken, zo blijkt nu we mee moeten in dat ene Europa, schat-hemel- tje rijk te zijn. Of is 886 mil jard niet veel? In de ogen van Elsevier komt Nederland er, vergeleken met de zeven grootste/rijkste in- dustielanden, zeer goed af waar het gaat om de omvang van de hulp aan Oost-Europa en hongerend Afrika en de bij dragen tegen milieuvervui ling. Clemens Graafsma zet de wereld te kakken vanwege verregaande krenterigheid. We geven gul, maar het moet niet te gek worden, lijkt het Westen te denken. We betalen met de hulp eigenlijk een soort verzekeringspremie, want het Westen heeft het meest te ver liezen, is de visie van Graafs ma. 'Stel dat ze komen halen wat ze thuis ontberen, dan betalen we liever', denkt het Westen. Even snel nu. Monique Knol werd meteen na het brons bij de wegkoers wielrennen voor dames bij de kladden gegrepen voor uitleg. Ze is boos en ver bitterd. Arme Amerikanen kennen die gevoelens. Meer dan de helft van hen vraagt zich af hoe de eindjes aan el kaar te knopen en ze snappen niet waarom die goeie ouwe Uncle Sam niet uit de bezem- kast van het Wittè Huis wordt In het omslagartikel sters van God' mag Hezbol- lah-lid Abu Achmed verbaal tekeer gaan. „Israël zal hier nooit permanent kunnen be staan", meent hij. Volgens hem hebben de Arabieren tijd. Veertig jaar, vijftig jaar, het maakt niet uit. „Over enkele generaties zijn wij gegroeid van 200 naar 300 miljoen mensen en Israël van 3 naar 4 miljoen". Volgens HN heeft Israël de doorbraak van de Hezbollah aan zichzelf te wij ten. De beschouwing over het es van de gangsters van God wordt aangevuld met een portret van Yitschak Rabin, de inmiddels al niet meer zo nieuwe Israëlische premier. Beter laat dan nooit. Topatlete Ellen van Langen meldt dat ze ondanks dat er regelmatig wordt gelogeerd in luxe hotels altijd een zak mueslibollen meeneemt als ze op sportreis gaat. En passant trapt ze een paar open deuren ,We moeten als amateurs leven, maar de sport stelt wel eisen waaraan je niet kunt vol doen als je veertig uur per week werkt. De limièten voor de grote toumooien zijn zo scherp, dat je die alleen haalt als je al je energie in je sport stopt". Overbodig gejammer. Niemand in ons niet-sport- gekke land verplicht haar aan die eisen te voldoen. Zoek dan een andere 'baan'. H^DE TIJD De actualiteit haalde HP een weinig in bij het verhaal over „de vuist van de mafia". „In twee maanden tijd is Italië van zijn twee grootste antimafia- helden beroofd. En de voor spelling luidt dat de bloedba den nog niet zijn afgelopen. Wie volgt?", vraagt HP zich af. De voorspelling kwam in middels uit: Giovanni Lizzo, 47 jaar, politie-inspecteur te Catania was de volgende. Het doet aan het verhaal „de zwar te lijst van de mafia" niks af. Een van de volgende slachtof fers op de lijst, parlementslid en ex-officier van justitie Gui- seppe Ayala, komt aan het woord. Frans Swarttouw kapte er on langs mee als commissaris bij Fokker. 'Fokker naar Dasa, dan ik af door de zijdeur', re deneerde hij. HP portretteert het jongensboekleven van Mr Fokker. Het is een pakkend portret van een „vat vol tegen- gelaten. In het derde deel van stellingen". De stijl is haastig de serie over politieke groepe- en past bij de avonturen van ringen in Europa blijkt dat de deze zoon van een havenba- liberalen gefaald hebben de ron. De geboorte 'bijwonen' teloorgang van het communis- van Frangois Swarttouw bete kent meeleven tot het juli 1992 waarbij de hero een zero wordt. W.L. Brugsma is er na zijn va kantie uit: 'Het einde van de politiek'. Er begint, na de af keer, een reuk van walging om beroepspolitici heen te han gen. Hij vergelijkt en filoso feert lustig. In Zwitserland hebben ze het volgens hem nog niet zo gek bekeken. Weet u bijvoorbeeld wie daar minis ter of president is? Zouden de Zwitsers het weten? Pop en God, de combinatie blijft boeien, al is het nu an ders dan vroeger. Toen was de reli-pop vooral voorbehouden aan zwarte artiesten; de laat ste jaren rukt de evangelisatie op in de blanke muziekgelede- ren: U2/Bono, Madonna en Simple Minds. De tekst „God geef me het antwoord op mijn leven", komt van „death me- tal-band" Iron Maiden. Veel journalisten durven de band niet te interviewen, vanwege het ruige image. Fraai artikel. Vrij Nederland maakt het bont. Qua verscheidenheid aan onderwerpen dan. Je weet niet waarmee te beginnen. Met Fokker, dat wordt neer gezet als Duitslands nationale trots? Ja, als je wilt weten hoe Duits Anthony Fokker al was. Met Qassim H.J. Al-Zuhairi, de man van Saddam in Neder land? Wellicht. Lol in het le zen van de visie van een Sad- me om te zetten in verkie zingswinst. Het totalitair libe ralisme is nog ver weg. Troost komt van prof. dr. Arie van de Zwan. Volgens hem zit de ter- miek thans bij de WD en is de lucht zwanger van verande ring. Hij voelt zich sterk en wil op zijn 57e nog lang niet in de VUT. In een wat droog historisch verhaal belicht René Zwaap de „revival van het woonschooli- dee". Zo'n school, in de jaren vijftig bedacht door de Lim burgse socioloog Litjens, was bedoeld om a-sociale en ande re niet aangepasten een woon- lesje te leren. Ma Flodder uit de gelijknamige film schijnt een heilige te zijn vergeleken met deze types. Woonlessen voor de harde aso's dus. In Rotterdam en Dordrecht wordt deze vorm van woonbe geleiding/heropvoeding nieuw leven ingeblazen. Max Arian heeft dezelfde op vatting als Elsevier over ons geld en de solidariteit. „Ze kwamen van ver en we hadden een armzalig excuus: ze moes ten toch maar liever zoveel mogelijk 'in de eigen regio' worden opgevangen „Krente rig ontheemdenbeleid". De Russische avant-garde is springlevend. De garde werd weliswaar door Stalin de Goe- lag in gedreven, maar dood was ze niet. In de jaren zestig herontdekte het Westen de stroming.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7