Jorlogmet Saddam -tan taak worden resident Clinton BUITENLAND onder visum komt geen vluchteling Europees bolwerk binnen Vredesoverleg leidt alleen tot humanitair comité Hoor zelf de klok in Brezi luiden! -gezant wil direct hulp voor Somalia Noordierse soldaten vrijgesproken van moord tSoivumt erugsturen Haïtiaanse luchtelingen onrechtmatig YORK Het beleid van de Amerikaanse regering om ktiaanse vluchtelingen die op zee zijn opgepikt terug te stu- zonder dat is bekeken of zij in hun land zullen worden ver- td, is onrechtmatig. Dit heeft een federaal Hof van Appél (eren in New York bepaald. van de drie rechters achtten het besluit van Bush in Sjd met de Amerikaanse wet. De rechter die het bevel van de Jident wel goedkeurde was John Walker, een neef van |gh. De grenswacht heeft sinds 29 oktober vorig jaar, een Jand na de militaire staatsgreep waarbij de gekozen presi- |t Jean-Bertrand Aristide was afgezet, in totaal 36.980 Haï- ïse bootvluchtelingen opgepikt. Functionarissen van de ïsbewaking zeiden te verwachten dat een nieuwe stroom Ikhtelingen op gang zal komen wanneer het nieuws over het luit van het Hof van Appél in Haïti bekend wordt. Honderd Azerbaidjanen bij gevechten omgekomen MOSKOU Armeense strijders in de omstre den enclave Nagorno-Karabach hebben ver scheidene dorpen heroverd en daarbij minstens honderd Azerbaidjaanse soldaten gedood. Dit is gisteren in Armeense berichten bekend ge maakt. Aan Armeense zijde zouden zes doden en 16 ge wonden te zijn gevallen. De gevechten hadden vijf dorpen tot inzet in het district Mardakert in Karabach. De dorpen zouden alle vijf in Armeense handen zijn gevallen. In Rome worden morgen de voorbereidende on derhandelingen hervat die uiteindelijk moeten leiden tot een vredesconferentie over het gewa pende conflict om de Armeense enclave Nagor no-Karabach. V S-verkenningsvluchten boven Colombia MEDELLIN Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren verkenningsvluchten uitgevoerd in het ge bied rond de Colombiaanse stad Medellin en de ge vangenis van Envigado, waaruit de drugsbaron Pa- blo Escobar vorige week is ontsnapt. Dat heeft een woordvoerder van de Colombiaanse civiele luchtvaartdienst meegedeeld. Het is de eerste keer dat die de interventie van Amerikaanse vliegtuigen in het Colombiaanse luchtruim erkent. De toestellen, Hercules C-130 vliegtuigen voor troepentransport, hebben een uur lang boven de hoofdstad van het Medellin-drugs- kartel gevlogen. Ze waren uitgerust met infraroodkijkers en andere uitrusting om grotten en schuilplaatsen op te spo ren. Een van de vliegtuigen zou van de Amerikaan se drugsbestrijdingsdienst DEA zijn. Thaise oppositie leider wil militairen uit de regering TOKYO Tijdens een bezoek aan Japan heeft de Thaise oppositielei der Chamlong gisteren gezegd dat militairen niet in de Thaise rege ring thuishoren en dat zij het veld moeten ruimen in de top van de Thaise staatsbedrijven. Chamlong doet met zijn partij Palang Dhar- ma mee aan de komende parle mentsverkiezingen op 13 septem ber. „We moeten het leger als een leger voor het volk organiseren en niet als een klasse of een groep lei ders. We moeten de militaire lei ders uit de politiek halen", aldus Chamlong. i ARC DE KONINCK WS SHINGTON - Alles m st erop dat de Amerikaan- S&S lresident Bush, na de pijn- r|e diplomatieke nederlaag 5SEN je week tegen Iraks dicta- Saddam Husayn, graag r voor de verkiezingsdag Ie Verenigde Staten (3 no- hber) een militaire con- htatie met 'de bruut van voor"ïdad' wil uitlokken, lutenf aald.jl wat Amerikaanse Irak-ex- ;erot,|s voorzien dat Saddam me- iltjesrerking zal weigeren aan de car-lrerkiezingsagenda van pre- n in-jnt Bush. Een nog altijd on- vol-lnijdelijk geachte 'Golfoor- vanj2' dreigt een taak te worden ater.t-president Clinton, plas- 'itiek dt er; het daarop uitloopt is extra l vanjrschijnlijk geworden. Ten- hard plge het dispuut over de sa- zegtbstelling van het VN-inspec- mersgam, dat in Bagdad tever- toch-te naar wapens heeft ge- ïl dent, is de positie van Saddam eurt.gayn in Irak versterkt en die n dei Bush in de VS nog verder orenfewakt. Saddam kan in eigen me-H nog geruime tijd rustig na genieten van zijn psychologi sche overwinning op de VN en de VS. George Bush daarente gen staat onder verhevigde druk om zijn krijgshaftige taal jegens Saddam waar te maken. Met de dag groeit in Amerika de kritiek in de media, in Clinton's Democratische en Bush' eigen Republikeinse Partij op de ma nier waarop de president de jongste diplomatieke confron tatie met Bagdad heeft behan deld. Bush was, met vice-president Quayle, ernstig van plan om met militair optreden kracht bij te zetten aan de eis dat Saddam Husayn eindelijk zou zwichten in de wekenlange prestigestrijd aan de poort van het ministerie van landbouw in Bagdad. Maar de dreiging was onvoldoende doordacht op haar mogelijke militaire en internationaal-di- plomatieke consequenties en op de eventuele gevolgen voor de Amerikaanse verkiezingsstrijd. Dat Amerika nu de VN vraagt om toekomstige inspecties in Irak te bespoedigen en dat het VS-leger grootscheepse oefe ningen gaat houden in Kuwayt, kan nu moeilijk anders worden gelezen dan pogingen om Sad dam militair te provoceren. En dat James Baker deze week voor het eerst in de anderhalf De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker had gisteren een ontmoeting met een van dissidenten die Amerikaanse steun willen om de Iraakse leider Saddam Husayn omver te werpen. FOTO: AP jaar sedert de afloop van de Golfoorlog overleg voerde met gezamenlijke Iraakse oppositie leiders, laat een nu ineens haas tig beleid zien, dat vooral herin nert aan de luiheid die tevoren aan de dag is gelegd. Aandoenlijk Veel gezicht had president Bush in eigen land toch al niet over om nog te verliezen. In zijn Republikeinse Partij is, bij ge brek aan politieke richtingaan wijzing vanuit het Witte Huis, de ontreddering compleet. Bij het gezichtsverlies tegenover Saddam Husayn komt nog dat de Amerikaanse economie blijft stagneren, dat een poging in Bush' eigen verkiezingscam pagne om Dan Quayle te 'dum pen' is mislukt en dat Bill Clin ton een formidabele voorsprong in de opiniepeilingen weet vast te houden. Bij een opiniepeiling in Californië is gisteren geble ken dat Clinton een voorsprong heeft op president George Bush van 34 procent. Dat is de groot ste voorsprong die een Ameri kaanse presidentskandidaat over zijn rivaal heeft gehad in de 45 jaar dat het bureau Field Poll de peiling in Californië uit voert. Californië neemt in de verkiezingen een sleutelpositie in, omdat het de meeste kiezers heeft. De Democratische Partij heeft zich bovendien verenigd op een behoudend verkiezingspro gramma, terwijl de Republikei nen versplinterd zijn in strijd groepen rond belastingen, de rol van de overheid in een reces sie, abortus en de stijl van de campagne tegen Clinton. Hoe wel Clinton en diens running mate Al Gore traditionele poli tici zijn, belichamen zij toch veel meer dan Bush en Quayle politieke verandering en nieu we energie. George Will, vermaard Republi keins columnist en spreekbuis van conservatief Amerika, is een van de prominenten die zich na de jongste Irak-crisis definitief van George Bush heeft afgekeerd. „Veel Republi keinen hebben de vraag bespro ken of wij geen andere kandi daat vice-president moeten hebben. De grotere vraag is echter of George Bush zelf zich niet uit de race zou moeten te rugtrekken", aldus Will giste ren in de Washington Post. sren.RREB Voor de zoveel- ïenigijeer heeft de EG gisteren ^""jn zien geen enkel besef te staan dat de twaalf landen er een gemeenschappelijke op lossing voor hebben. Na een dag vergaderen over de massaal uit Bosnië op de vlucht nd ü3011 van omvanë van gejaagde moslimbevolking gaat ach- Joegoslavische crisis, laat de Gemeenschap eerst nog vluchtelingetje kust zijn maar eens inventariseren hoe groot het probleem werkelijk is. De landen tonen zich uiteraard zeer bezorgd, maar de grenzen blijven voorlopig potdicht. Zon der de benodigde visa komt geen vluchteling het Europese bolwerk binnen. Dat daarmee wordt voorbijgegaan aan de opgelopen nood en dat voor veel mensen daarmee een laatste vluchtweg is afgesloten speelt blijkbaar een onderge schikte rol. „Het opvangen van groepen ontheemdem past niet in ons beleid", morde de Nederlandse minister van buitenlanse zaken Van den Broek alvorens hij 332 aan de grens van Slovenië vast gelopen moslims met zichtbare tegenzin toeliet. Toch voldoen de moslims aan de criteria die de door de VN op gestelde definitie stelt. Puur en alleen op grond van hun geloof en etnische afkomst worden deze mensen door de Serviërs vervolgd, gemarteld, doodge schoten of in het beste geval uit hun woonplaats gejaagd. Het aantal vluchtelingen zal bin nenkort de 3 miljoen overschrij den zo is de verwachting van de Verenigde Naties. De aanwezi ge VN-macht in het voormalige Joegoslavië werkt uiteraard niet graag mee aan deze „etni sche schoonmaak", maar ziet geen andere oplossing dan de vluchtelingen in open vracht wagens te evacueren. „We heb ben geen keus, we worden ge chanteerd. Als wij de moslims niet evacueren, jagen de Ser viërs hen over de kling", aldus een VN-functionaris in Zagreb. Het logische vervolg op deze hulpactie, namelijk de opvang van de uit het oorlogsgebied ge haalde mensen, ontbreekt ech ter. De kampen in Bosnië zelf zitten vol of liggen onder vuur, de buurlanden Kroatië en Slo- gelaten en laat alleen nog men sen toe die een geldig visum hebben voor andere landen. Het EG-plan om de opvang af te kopen door geld aan de buur landen beschikbaar te stellen stuit bij de Oostenrijkers op weerstand. Het gesol rond de 332 vluchtelingen met bestem ming Nederland steekt daar schril tegen af. Zelfs de toege zegde opvang van 5000 Bos- niërs is niet meer dan een drup pel op de gloeiende plaat. Door zijn grenzen zoveel moge lijk dicht te houden, kunnen de mensen die niet over de juiste papieren beschikken vaak het oorlogsgebied niet verlaten en blijven ze in direct levensge vaar. De vergelijking met het terugsturen van joden naar nazi-Duitsland dringt zich op. Het argument 'Wir habben es nicht gewusst" zal echter niet opgaan. De tv-beelden van mensen die in bagagenetten van treinen of in de open lucht aan de buitengrenzen de nacht doorbrengen spreken voor zich, evenals hun verhalen over doorstane gruwelijkheden. LONDEN/SARAJEVO Leiders en vertegenwoordi gers van de strijdende partij hoopt nu dagelijks voedselzen- dingen via deze 250 kilometer e route te kunnen gaan ver- o f j zorgen. Zij moeten in de plaats Bosnie-Hercegovina Uë" ,J j 6, van de dure en onpraktische hebben ingestemd met het juchtbrug komen, waarmee de naar schatting 360.000 a 420.000 mensen in de stad nu van voedsel worden voorzien. Een nieuwe ronde van de vre desbesprekingen zal nu worden gehouden in de week van 17 au gustus op een nog nader te be palen plaats. opzetten van een comité dat onder meer een staakt-het- vuren en een gevangenenruil moet uitwerken en moet hel pen bij het binnenloodsen van internationale hulpzen dingen. Een politieke oplossing van de problemen van Bosnië-Herce- govina is echter niet bereikt. In de Bosnische hoofdstad Saraje vo kwam gisteren voor het eerst een konvooi met hulpgoederen over land aan. Het bestond uit 21 vrachtwagens met 170 ton voedsel, die dinsdagmorgen vanuit de Kroatische havenstad Split waren vertrokken. De VN Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Verenig de Naties heeft gisteren aange drongen op een uitbreiding van het VN-personeel in Kroatië met 900 man. Het betreft voor al burgers die onder andere douanetaken moeten verrich ten om de vluchtelingenstroom in te dammen. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 luxe Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag. vriendinnetje op de grens tussen Kroatië venie nemen êeen Oostenrijk voelt zich in de steek verkoopprijs: vertrek datum: 28 augustus ROBI De speciale verte- ^oordiger van de Verenigde s voor Somalia, Mohamed n, wil dat binnen enkele de VN-luchtbrug naar nd wordt geopend voor de anderhalf miljoen Isen die dreigen van de hon- Dm te komen. "COlle(houn zej jat er geen tijd is oor dejjgt versiag af te wachten 5een speciale onderzoeks- /an zv* ss*e van over s*~ lie in Somalia voorbereidt. Volgens hem is de situatie voor ongeveer anderhalf miljoen mensen zo nijpend, dat uitstel van de hulp fataal zou zijn. Sah- noun schat de nood voor onge veer 4,5 miljoen Somaliërs iets minder acuut, maar ook zij zou den van honger omkomen als niet op korte termijn hulp wordt geboden. Dit betekent dat de gehele bevolking van het land sterft als de nood niet van buiten wordt gelenigd. Door de droogte en de gevolgen van de burgeroorlog zijn in Somalia al tienduizenden mensen om het leven gekomen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties besloot afgelopen maandag een technische com missie naar Somalia te sturen die aan de secretaris-generaal van de organisatie verslag moet uitbrengen over de nood in het land. De commissie wordt op 5 augus tus in Somalia verwacht en zal vermoedelijk aanbevelingen doen voor een veelomvattend hulpprogramma. De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi «begeleiding tijdens de gehele reis «afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur. DONDERDAG 30 JULI 1992 A| Een klein wik onderweg door JO WIJNEN Door omstandigheden bevind ik me vaak op de autoweg van Brussel naar Luxemburg en van Brussel naar Antwerpen. Dat is in deze tijd van het jaar een merkwaardig genoegen. Op die wegen ben ik namelijk getuige van wat in Nederland uitbundig als de 'Grote Uittocht' wordt aangeduid. Op het eerste gezicht ziet het er allemaal heel ondernemend en ook heel moedig uit. De Jongens van Jan de Wit begeven zich onvervaard op weg naar exotische stranden, naar de bossen en de bergen, naar onbekende eilanden, naar eeuwige sneeuw en altijd durende zon. De vakantie lijkt het grenzeloze avontuur te zijn waarvoor juist de manhaftige, bereisde Nederlan der het meest geschikt is. Maar ik weet natuurlijk dat achter dat vertoon van moed en ondernemingszin duizend angsten schuil gaan. Want het gidsland en het volk met het geheven vingertje gaat niet eerder op stap dan nadat de ANWB alle reisbrieven heeft uitgeschreven, alle verzekeringen heeft afgesloten, alle wegenkaarten heeft uitgereikt en alle informatie heeft verschrekt. De Grote Uittocht is daarom eerder een gevecht tegen de angst dan een excercitie van dadendrang. Pas als dat gevecht is geleverd gaan de fietsen op en de vouwwagen achter de auto, de sprookjesboeken voor de kinderen op de hoedenplank, de teddyberen, de plastic trapauto 's en de afwasteiltjes op de imperiaal. Het is een tamelijk lachwekkend gezicht: een klein volk onderweg. De talrijkheid van dat volk lijkt het nog kleiner te maken. De Nederlander mag dan bekend zijn om zijn kabaal, zijn rappe tong, zijn stoerdoenerij en zijn betweterigheid, op de buitenlandse wegen en dat begint al in België manifesteert hij zich niettemin als de volkomen kleinburger, de truttigste vakantieganger van Europa, dezielepiet van het moderne toerisme. Tussen Antwerpen en Brussel en tussen Brussel en Luxemburg (en waarschijnlijk ook tussen Antwerpen en Kortrijk, maar daar kom ik zelden) ziet men de Nederlanders dan ook druk bezig met een prachtige, zij het dan ook ongewilde parodie op zichzelf. Woest ogende mannen met snorren, zonnebrillen en tatoeages zeulen met hun veel te kleine auto 's veel te grote caravans voort. Van hun spreekwoordelijk individualisme is niets meer over. Ze dragen net als hun vrou wen trouwens allemaal vreemde kreukelpakken die uit opzichtige banen van zuurtjeskleurige stof zijn genaaid. Broekspijpen en mouwen worden onderaan met een elastiekje dichtgesnoerd. Als het verlangen om bruin thuis te komen niet zo groot was, zouden alle Nederlanders die pakken aan houden totdat de mode hen een nieuwe mallotigheid voorschrijft. Hoe vreemd het ook klinkt, de Grote Uittocht lijkt zich in een sfeer van hulpeloosheid en krampachtigheid af te spelen. Ze is het grote offer dat nu eenmaal moet worden gebracht om straks te kunnen zeggen datje in je leven wel degelijk over de grens bent geweest. Eenmaal op de plaats van bestemming komt daar de rituele bruinverbranding bij, die het bijna religieuze merkteken van de trip op het Bleke-Betten-Vlees van de gemiddelde Nederlander moet drukken. Een bruine huid is het bewijsstuk dat men echt in het zu iden is geweest, de rechtvaardiging van al het leed dat is geladen, van alle angsten die werden uitgestaan. Ik kan het niet helpen dat goed vijftig kilometer over de landsgrens de Nederlanders juist die indruk maken. Natuurlijk, eenmaal op de plaats van bestemming wordt de stoerdoenerij weer snel in praktijk gebrach t, vooral als nog een paar andere Nederlanders bereid zijn mee te doen. Maar die houding duidt eerder op een klein hart dan opeen groot gemoed. Dat Nederlanders uiteindelijk hun neiging tot stoerheid niet kunnen onderdrukken, is een van de grote raadsels van hun volksaard. Ik heb al eens eerder gezegd dat als een Belg zich onderweg begeeft, hij gewoon verdwijnt, opgaat in de warmte en in de drukte van de zomer, liefst ongezien en vooral niet-gehoord blijft. Terwijl de Belg zijn volwassenheid beschermt, etaleert de Nederlander zijn kinderlijkheid. Het ergste van alles is dat de Nederlander zichzelf niet ziet en daarom door anderen juist al te goed gezien wordt. Zijn geldingsdrang heeft hem stekeblind gemaakt en stokdoof op de koop toe. Daarom gaat h ij geenszins gebukt onder het figuur dat hij her en der slaat. Kon die Nederlander nog maar lachen om zichzelf. Kon hij zijn opmars naar het zuiden nog maar een beetje relativeren. Kon hij maar toegeven dat het allemaal niks mag kosten. Niets van dat alles. Geen wonder dat de Nederlanders in het vakantieseizoen een verachten daarom ontlopen volk vormen. Wie dat niet gelooft moet de Grote Uittocht maar eens vanuit België of Duitsland gadeslaan. BELFAST Drie Noordierse ex-soldaten zijn gisteren in Bel fast vrijgesproken van moord op een katholiek. Voor de moord hebben ze negen jaar in de gevangenis gezeten. Het is de laatste in een lange rij van veroordelingen in Noord- Ierland die moesten worden te ruggedraaid omdat de bewijzen ondeugdelijk waren gebleken. Het beroep van een vierde ver- 'oordeelde werd afgewezen. Winston Allen, Noel Bell, Ja mes Hegan en Neil Latimer hadden levenslang gekregen voor de moord op de 24-jarige katholiek Adrian Carroll in Ar magh in november 1983. Het Hof van Beroep in Belfast ver nietigde het vonnis van Allen, Bell en Hegan nadat was geble ken dat de politie de aanteke ningen van de ondervragingen van de verdachten achteraf had herschreven. De vier veroor deelden waren allen lid van het Ulster Defence Regiment, een eenheid van protestantse deel tijdsoldaten uit het gebied. Het beroep van Latimer, die de do delijke schoten op Carroll zou hebben afgevuurd, werd ver worpen, hetgeen tot groot tu mult leidde in de rechtszaal. De afgelopen driejaar hebben Brit se rechtbanken 18 veroordelin gen teruggedraaid die te maken hadden met aanslagen van het %'erboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), dat tegen de Britse aanwezigheid in Noord-Ierland strijdt. Het is de eerste keer dat de justitiële dwaling niet IRA- verdachten, maar protestanten betreft. Republikeinen: Quayle moet positie opgeven LAKELAND - Lokale Republikeinen hebben de Amerikaanse vice-president Dan Quayle vandaag in een paginagrote adverten tie in de krant Washington Post opgeroepen zijn post op te geven om de kansen op herverkiezing van George Bush niet in gevaar te brengen. „Dan Quayle is een albatross rond de nek van de presi dent", zo verklaarde de voormalige voorzitter van de republikein se partij in de staat Florida, Tommy Thomas, die de advertentie plaatste.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5