Honecker vastbesloten huid duur te verkopen BINNENLAND BUITENLAND Vier coupplegers in Madagaskar gearresteerd Regering van Antillen verwerpt maatregelen St. Maarten JEUGDVAKANTIES Vakantiewerk in de natuur L Politie Zuidafrika onderzocht geweld in woonoord nauwelijks CewLacGomtmt DONDERDAG 30 JULI 1992 Russische ruimtevaart in diep financiëel dal MOSKOU De Russische ruimtevaart, het technologische paradepaardje van het oude bewind, zit in een diep financiëel dal. De oude machthebbers, die onder Gorbatsjov in het stof beten, hadden grote sommen geld over om de ei gen bevolking en de wereld te overtuigen van de superioriteit van het Sovjet-systeem. Dank zij de financiële injecties en het Russische vernuft werd Joeri Gagarin in 1961 de eerste mens in de ruimte. Voor 1991 bedraagt het budget voor het Russisch Ruimtevaart Agentschap slechts 8,5 miljard roebel, ofwel zo'n 96 miljoen gulden. Moskou hoopt dat de vurig gewenste samenwer king met de Amerikaanmse NASA de Russische ruimtevaart in de naaste toekomst uit het finan ciële slop kan halen. Tamil Tijgers doden soldaten en agenten COLOMBO De Bevrijdingstijgers van Tamil Elam hebben gisteren bij een aan slag vanuit een hinderlaag achttien solda ten en acht politieagenten gedood. De aanslag vond plaats in het dorp Navaladi, 215 kilometer ten oosten van de hoofdstad Colombo. Sinds de Tamil Tijgers in juni 1990 een bestand braken dat ruim een jaar van kracht was geweest zijn minstens 7000 doden gevallen. De bevolking van Sri Lanka bestaat voor 18 procent uit Tamils. Velen van hen beklagen zich erover dat ze in economisch en cultureel opzicht gedis crimineerd worden door de Singhalese meerderheid. Regeringsposten en het le ger worden gedomineerd door de Singha- ANTANANARIVO De regering van Madagaskar heeft gisteren ge zegd vier leden te hebben gearres teerd van de „groep oppositione- len" die een poging tot staatsgreep deed. De groep had gisterochtend een radiostation bezet en gezegd dat zij de macht in Madagaskar had overgenomen. ,,De regering heeft de situatie onder controle", zei premier Guy Razanamasy later op de dag in een toespraak voor de ra dio. „De stad is rustig en de men sen gaan hun gewone gang", aldus een verklaring van de regering. Eerder hadden de opstandelingen een bericht uitgezonden met een boodschap van de oppositionele priester Michel Fety. Fety riep zich in de boodschap uit tot nieu we leider van Madagaskar. Presi dent Ratsiraka is sinds 1975 aan de macht. Bij verkiezingen in 1989 werd hij voor een derde achtereen volgende termijn van zeven jaar gekozen. Volgens de oppositie was met de uitslag van de presidents verkiezingen geknoeid. Prémier Maria Liberia. FOTO:ANP WILLEMSTAD - Premier Maria Liberia van de Neder landse Antillen zal in het ko mend gesprek met premier Ruud Lubbers en minister Hirsch Ballin van Antilliaan se zaken de juridische basis van de maatregelen van de Koninkrijksregering tegen St. Maarten ter discussie stellen. Bovendien zal zij haar Neder landse collega's proberen dui delijk te maken dat de mogelijk heden om de zaak op St. Maar ten ten goede te keren nog niet waren uitgeput. Zij wilde giste ren in Willemstad niet ingaan op een eerder gemaakte opmer king van haar partijgenoot sta- tenvoorzitter Rufus Mc. Willi am, dat de Raad van State zal worden ingeschakeld om de maatregelen ongedaan te ma ken. „Daar wil ik niet op voor uit lopen", zo zei zij. De Antil liaanse premier wees erop dat sinds 1961 de bevolking van St. Maarten is gegroeid van 3000 naar 30.000. „Bovendien krui pen de illegalen 's avonds als krabben aan land", tot nu toe 20.000. Maar in die dertig jaar is volgens haar vrijwel geen ver andering gekomen in de om vang van het bestuur van het eiland. De zaken zijn naar het oordeel van de premier in bewe ging en het eiland zal over niet te lange tijd zichzelf kunnen be sturen „of men moet in Neder land andere plannen hebben met de staatkundige situatie". Dat de Antilliaanse regering nooit iets gedaan heeft sprak zij met klem tegen. STUDEER VERDER! CB PDB MBA SPD AA NIMA-/1 Cursuscentra in Rotterdam, Den Haag en Tilburg Vraag onze prospectus aan. il 010-4137526, fax 010-2141386 of schrij' ir.30549, 3030 WB Rotterdam BERLIJN - „Kraait de haan tussen de gier, dan blijft Honecker ginds, of hij komt hier". De Duitse rege ringswoordvoerder Dieter Vogel antwoordde gistermid dag op zijn gebruikelijike persconferentie wat laconiek met deze geïmproviseerde 'boerenspreuk' op de tradi tionele vraag hoe het met de affaire-Honecker stond. Zomerse, landerige vrolijkheid. Nog geen twee uur later stond Vogel de pers opnieuw te woord. Zeer serieus ditmaal, op het moment dat Erich Honec ker aan boord van een Russisch vliegtuig op weg was naar huis; terug naar Berlijn. „Dat Russi sche vliegtuig is van het begin af aan afgesproken", aldus Vo gel. Geen Duits vliegtuig, laat staan een militair, heeft de vroegere DDR-chef op het Mos- kouse VIP-vliegveld afgehaald. „En de bondskanselier is op zijn vakantie-adres aan de Oosten rijkse Wolfgangsee precies op de hoogte van de gang van za ken", voegde hij er desgevraagd aan toe. Bonn haalt opgelucht adem, nu het na acht maanden onder handelen en touwtrekken ge lukt is om Honecker terug te halen naar het land dat hij vorig jaar maart op spectaculaire wij ze verliet. Óp voorspraak van Gorbatsjov werd hij vanuit een Sovjet-hospitaal in Berlijn naar Moskou overgevlogen. daar niet mee heeft te bemoei en. Hooguit kan de onderzoeks rechter met wie Honecker in eerste instantie in aanraking komt oordelen, dat hij - vanwe ge gezondheidsredenen - niet in een cel maar beter in een zie kenhuisbed kan verblijven. Een gevangenisziekenhuisbed wel te verstaan, want de Berlijnse justitie heeft de afgelopen maanden niet voor de lol aan de ingewikkelde, omvangrijke aanklacht gewerkt. Honecker is hoe dan ook een arrestant. Het is niet belangrijk of hij in de Berlijnse Moabit-gevangenis blijft, waar ook Willy Stoph, de voormalige ministerpresident van de DDR en de ex-Defensie minister Heinz Kessler in voor arrest zitten, of dat hij kamer genoot wordt van de bedlegeri ge ex-Stasichef Erich Mielke in het gevangenisziekenhuis van Plötzensee. Voor de Berlijnse justitie staat het vast dat Honecker gedag vaard moet worden, al wordt behoedzaam vermeden dat de komende zittingen een sfeer van het Neurenberger proces gaan krijgen. Honecker zelf en zijn drie advocaten noemen de aanklacht ongegrond; Honec ker beroept zich voor al zijn da den op het toenmalige geldende onafhankelijke DDR-recht. Onthullingen De oud-DDR-chef is gisters- vond over zijn voormaliger grondgebied gevlogen; „bezet land", noemt hij het hardnek kig. Zijn toekomstige rechter beschouwt hij als zijnde van een buitenlandse mogendheid. Zijn verdediging zal vermoedelijk weinig indruk maken; eerder nog zijn Westduitse politici be vreesd voor eventuele onthul lingen die Honecker zou kun nen doen, vastbesloten als hij is zijn huid duur te verkopen. Tot nu toe heeft de Berlijnse justitie ruim 1500 vooronder zoeken tegen voormalige DDR- functionarissen, oud-Stasi's en dienstplichtige grenswachten ingesteld. In slechts 15 gevallen kwam het tot werkelijke aan klachten en in nog minder ge- vallenm tot rechtzaken. Honec ker is de belangrijkste DDR-vis die de Duitse justitie kon van gen; maar tegelijk wordt beseft dat zijn rechtzaak, behalve een juridisch hoogstandje ook de toetssteen zal zijn voor de vroe gere, huidige en toekomstige verhoudingen tussen Oost- en West-Duitsland. Gorbatsjov wilde genade voor recht laten gelden, de Duitse autoriteiten juist niet. Die wil len eerst recht laten spreken en dan bezien of er sprake kan zijn van genade. Voor de aanklach ten die voor Honecker klaarlig gen, riskeert hij een gevange nisstraf van vijf jaar tot levens lang. Bijna 800 pagina's beslaat die uitvoerige aanklacht, waar in hij ondermeer wordt be schuldigd van 49 gevallen van moord, in zijn naam en op per soonlijk bevel gepleegd door Duitse grenswachten aan de Berlijnse muur. Zelfmoord „Levend krijgen ze me niet", heeft Honecker altijd beweerd, en nog maar enkele dagen gele den waarschuwde zijn vrouw Margot, die overigens in de Chi leense ambassade in Moskou achterbleef, dat haar man zelf moord zou plegen als hij met ge weld uitgeleverd zou worden. Wat heeft Honecker bewogen alsnog vrijwillig en in goede ge zondheid naar Duitsland terug te keren? Hij heeft altijd geëist dat hij bij terugkeer niet de ge vangenis in zou moeten. Maar dat hebben de Duitse autoritei ten hardnekkig geweigerd met het argument dat de Duitse rechters en justitie zelfstandig beslissen en dat de politiek zich Jeugdvakanties lijken veelal op elkaar. Maar er zijn ook an dere vakanties. Vandaag deel 4 in een serie: de natuurvakan- -en u< WY< i'tiaai zone Spel is een belangrijk onderdeel tijdens de werkweken in de natuur. Een konvooi begeleidt Honecker naar de gevangenis. NIJETRIJNE Heb je va kantie, ga je toch aan het werk. In de open lucht, dat wel, want je werkt midden in mooie natuurgebieden. De 'natuurvakantie' is het mi lieubewust equivalent van doe-vakanties als overlevings tochten, parachutespringen, sportvakanties en andere in spannende bestemmingen. Vier dagen werken, één mid dag vrij, excursies, eten en drinken en slapen op naadloos op elkaar aangesloten lucht bedden in slaapschuren, alles voor de prijs van 47,50 gulden. Voorwaar geen groot finan cieel offer. De vereniging voor natuur- en milieu-educatie (IVN) organi seert zulke werkweken en er wordt nog grif op ingeschre ven ook. Niet alleen ontemba re liefde voor de natuur brengt de deelnemers samen, blijkt als we een kijkje nemen in het Friese Nijetrijne tijdens de zo geheten 'eindexamenweek'. Beetje de stress afblazen, zeg gen veel van de deelnemers als we hen tijdens stromende re gen aantreffen onder een dek zeil van een platbodem. De boot brengt hen van de werkplek het natuurge bied De Rottige Meenthe naar hun bivak. Ook natuur - activisten blijken gevoelig voor een buitje. „Mwöóöh, 't komt niet verder dan het vel", zegt de schipper nog, maar zijn bemoedigende boeren- wijsheidje vermag de rillende vakantiegangers niet onder hun plastic dak weg te halen. Gelukkig is het pas de eerste dag regen en kunnen natuur liefhebbers tegen een buitje. Minister buitenlandse zaken Italië stapt op ROME Vincenzo Scotti, de Italiaanse minister van buiten landse zaken, heeft zijn ontslag ingediend. Scotti's stap is het gevolg van het besluit van zijn christen-democratische partij leiding om de functies van mi nister en kamerlid onverenig baar te verklaren. Scotti is het daar niet mee eens omdat het partijcongres zich nog niet over de zaak uitgesproken heeft. Hij heeft daarom uit protest beslo ten voor het kamerlidmaatchap te kiezen. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse politie is gis teren in een hoorzitting van de door de regering ingestel de Goldstone Comissie aan de tand gevoeld over haar op treden bij gewelddadigheden in het zwarte woonoord Bruntville in Natal, waarbij in december 18 mensen om het leven kwamen. Op de hoorzitting bleek dat de politie het geweld nauwelijks had onderzocht. De politieman die het onderzoek naar het ge weld leidde zei voor de comissie dat er geen bloedmonsters en vingerafdrukken waren geno men op de plaats van de mis daad en dat de kleren van de 172 verdachten niet op sporen waren onderzocht. De politie man zei dat het tekortschieten de optreden gedeeltelijk voort kwam uit de geringe omvang van zijn onderzoéksteam. De aanklachten tegen de verdach ten werden ingetrokken we gens gebrek aan bewijs. De Goldstone Commissie, ver noemd naar haar voorzitter, de opperrechter Richard Goldsto ne, heeft de opdracht onder zoek te doen naar het politieke geweld in Zuid-Afrika, dat sinds 1989 aan zeker 8000 zwarten het leven heeft gekost. De Gold stone Commissie uitte eerder kritiek op de nationale politie, omdat deze er niet in slaagt de daders op te sporen van aansla gen op zwarte forensentreinen Het gebeurt nooit dat het de hele week regent, weten de IVN-begeleiders. Als de cor- veeploeg druk doende is de ta fel te dekken, trekt de rest van de jonge deelnemers de meesten zijn onder de twin tig droge kleren aan. Ze blijven uit de wind, zitten op hun slaapzak of gaan er zelfs even in liggen. Koud? ,,'s Och tends als je wakker wordt, is het koud", zegt een meisje met blauwe lippen. Het is wel eens voorgekomen dat twee deelnemers aan een natuurvakantie zich met een draagbare radio-cassettere corder, uitgevoerd in het for maat van een koffer, bij de kampbegeleiders meldden, om vervolgens de hele week geen poot uit te steken. Maar wel die helse discodreun natuur lijk, niet bepaald de omstan digheid waaronder de cursist graag met een rietje in zijn mond op de rug ligt. En zeker ook niet het geluid waartegen de competitiegevoelige krekel het wenst op te nemen. „Het komt voor, maar gelukkig heel weinig", zegt begeleider Ben, die geheel vrijwillig de jonge lui de weg wijst op de Rottige Meenthe, alwaar dit jaar drie zomerweken lang nuttig werk wordt gedaan op een terrein van Staatsbosbeheer. Het 'Rottige' aan de Meenthe is overigens een boerenkwali- ficatie, die duidt op de onbe- werkbaarheid van het land. Natuurliefhebbers daarente gen, ook de jongelingen, kun nen er hun hart ophalen. Het werk in de Rottige Meenthe loopt uiteen van onderhoud aan bruggen tot het aanleggen van schelpenpaden. Ook de boer helpen met hooien komt voor. Als we de negentien deelnemers onder hun dekzeil iti' aantreffen, hebben zij bijvoor beeld even tevoren houten paaltjes uit het water gehaald. Ze waren nog niet doorgerot, integendeel, prima paaltjes waren het nog. Maar het car- boleum waarmee ze waren in gesmeerd, verontreinigt vol gens de laatste bepalingen van milieugoeroes het water. „Carboleum veroorzaakt plas sen olie op het water", weet begeleider Henk. In juli en augustus wordt er j het ook gehooid op de velden vanlrsc' Nijetrijne. Er hoeft niet hardblge te worden gewerkt, zegtpste Henk, want het moet immersfearr wel leuk blijven, maar toch-fs i het is natuurlijk wel dent, i bedoeling dat er iets gebeurt.sayi Ook 's avonds. Zo gingen de Bu deelnemers de avond tevorenzwa bij boeren langs om hun me-pnc ning te peilen over de aan-l staande ruilverkaveling in hetl gebied. Daar waren ze dus niet' zo blij mee, die boeren, wantjlvJ ze moeten hun landerijen inle-1 veren, die ingesloten liggen inPor het natuurgebied. Tenzij zijPj geheel volgens eisen van I Staatsbosbeheer gaan boeren, ur een vooruitzicht dat menigLe{ boer te Nijetrijne uit de slaap f houdt. Het was een leerzaam avond- L je, vinden de deelnemers ach-j'oe teraf. Niet alleen voor die paar aspirant-biologen die zich on der hen bevinden. Er is ook ie mand die informatica gaat studeren en een meisje gaat direct aan het werk, mijdt in de toekomst de schoolbanken. Diversiteit alom, onder de deelnemers. De meesten hebben trouwens nog een andere vakantie in het verschiet. Zorgvuldig uit gekozen in de buurt van strand en disco, dat wel. en zwarte treinpassagiers. De kritiek betekende een nieuwe slag voor het politie-apparaat, dat eerder deze week scherp werd gehekeld nadat een voor aanstaande patholoog, Jona than Gluckman, had onthuld dat politiemensen zich routine matig schuldig maken aan schendingen van de mensen rechten en dat vele tientallen arrestanten in politiecellen zijn omgebracht. Speciaal afgezant van de Vere nigde Naties Cyrus Vance, die probeert de besprekingen tus sen blank en zwart weer op gang te krijgen, had gisteren een ontmoeting met ANC-lei- der Nelson Mandela en bracht daarna een bezoek aan Boipa- tong. Com-plexi bustier P De Franse ontwerper Thierry Mugier heeft in zijn couture-colled^ voor de winter een wel heel bijzonder materiaal gebruikt voor dej^ bustier: hij is van plexi-glas gemaakt. Mooi rechtop blijven de puntij e vormen wel staan, maar of het lekker zit? Over de bustier wordt comfortabeler groen wollen jasje gedragen. De pantalon is van zw[je te chiffon gemaakt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4