Koele typen, zonnig geprijsd! Grote kans dat vluchtelingen voorgoed blijven' FNVleert bejaarden hoe 'opeten'huis te voorkomen BINNENLAND A3 Vervoersbond FNV niet verrast over fraude binnenvaart Iff Nederland is klaar voor opvang van ontheemden li Eén Europees chemieconcern loost meer dan heel de VS SIEMENS UTRECHT Voor de Vervoersbond FNV komen de berichten over groot scheepse fraude in de binnenvaart „_r aid niet als een verrassing. „Er ge Wordt al jaren wat afgeknoeid in de raai binnenvaart. Spelregels worden op ad grote schaal ontdoken om de concur- stan rentie af te troeven", zegt woordvoer- rfwij (jer B. Duym van de FNV-bond. De rijkspolitie te water betrapte het af gelopen jaar bij Nijmegen in samenwer- at ze king met sociaal rechercheurs een groot aantal binnenschippers op sociale en fis fraude. Ook valsheid in geschrifte is zaai scherinS en ins^aS aan boord van de Ne derlandse binnenschepen, zo bracht het onderzoek van de rijkspolitie boven wa- ider I; Minister Hirsch Ballin is tegen embryo-adoptie krij gent akti m.P$ ïginj erlij DEN HAAG - Minister Hirsch (justitie) is niet gechar meerd van het kweken van em- iryo's met de bedoeling deze te implanteren bij vrouwen die liet langs natuurlijke weg kin deren kunnen krijgen. elin^Hi pun ilsof taai DONDERDAG 30 JULI 1992 ter. Vooral de kleinere schippers ontduiken allerlei bepalingen over beloning, werk tijden en veiligheid. De overheidscontro le is allesbehalve waterdicht en ook de nieuwe wet op de binnenscheepvaart is te „zacht", vreest de bond. Door de moordende concurrentie zijn volgens de bond de afgelopen 20 jaar 5000 tot 10.000 banen verdwenen waar bij grote bonafide rederijen als Damco het loodje legden of moesten afslanken (Van Ommeren, Nedloyd) en de kleinere schippers de overhand kregen. Vaak gaat het om familiebedrijfjes met matro zen die nauwelijks weten wat hun rech ten zijn. Van de 4000 werknemers in de binnen vaart is momenteel amper een kwart bij de vakbond georganiseerd al is het leden tal wel aan het groeien. Dagelijks 12 tot 16 uur achter elkaar varen is doodnor maal en de vaak zwarte beloning maakt veel goed. Wat dat betreft lijkt de bin nenvaart wel wat op het wegtransport waar met cao-bepalingen ook nog steeds fors de hand wordt gelicht, verzucht de vakbond. Controle op de naleving van cao-bepalin gen is moeilijk. Er wordt momenteel moeizaam onderhandeld om - analoog aan het wegvervoer - een raad van toe zicht op te richten die malafide werkge vers via sancties als intrekking van de vaarvergunning de voet dwars zou kun nen zetten. Ook heeft de bond tot nu toe vergeefs bepleit om een deel van de werknemers onder te brengen in een ge zamenlijke arbeidsspool, waardoor de pieken en dalen in het vervoers- en werk aanbod beter zouden kunnen worden op gevangen. Secretaris Hendrik Luyendijk van de Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnenvaart vindt dat de overheid ook eens wat vaker een oogje dicht zou kunnen knijpen. „De schippers moeten hard varen voor weinig geld. En onder tussen stapelt de regelgeving van de kant de overheid zich steeds verder op. Alleen al de nieuwe regels over het afdra gen van gebruikte olie uit de machineka mer zadelen de schippers op met duizen den guldens extra kosten op. De over heid moet ook eens naar zichzelf kijken. Een teveel aan regels werkt ontduiking in de hand". Chauffeur 59 uur achter het stuur APELDOORN De rijkspoli tie heeft gisteren bij een contro le op rijksweg Al ter hoogte van Apeldoorn een Turkse vracht wagenchauffeur van de weg ge haald die al 59 uur onafgebro ken achter het stuur zat. De chauffeur was van Turkije via Tsjechoslowakije en Duitsland naar Nederland gereden. Nadat hij zijn lading in Zoetermeer had gelost, wilde hij in één keer terugrijden naar zijn woon plaats Izmir in Turkije. De poli tie heeft proces verbaal opge maakt tegen de chauffeur en zijn Duitse werkgever. »l j'Tll pl|'t «1 1 f« II I* ill II EOT II II It >1 HU ,111. Ml ii r» üfi tl M U '<al [ij antwoordt dit mede namens itssecretaris Simons (volks- jndheid) op schriftelijke vragen van het RPF-kamerlid Leerling. De bewindslieden zul len voorwaarden en beperkin gen ten aanzien van ter bechik- inj kingstelling van reageerbui sembryo's nader uitwerken in zogenoemde fertilisatie-tech nieken-wetgeving. Het afstaan van een embryo ten ihoeve van implantatie bij een ^aJandere vrouw moet volgens Hirsch Ballin en Simons wor den onderscheiden van het ter beschikking stellen van een em bryo ten behoeve van weten schappelijk onderzoek. Wat be treft experimenten met embry o's ligt een wetsvoorstel voor advies bij de Raad van State. Het afstaan van embryo's ten behoeve van implantatie bij een andere vrouw betekent dat een embryo niet, zoals bij weten- jj schappelijk onderzoek, verlo ren gaat, maar tot zijn bestem ming kan komen als mens. „Het is evenwel onwenselijk dat met dit doel embryo's wor den gekweekt", laten de be windslieden weten. GORINCHEM Er bestaat een grote kans dat een groot deel van de in Nederland ver blijvende of nog komende vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië voorgoed in Nederland blijft. Eenzelfde situatie speelde zich in 1956 af toen de Sovjetunie Hongarije binnenviel. Ruim tweehonderdduizend Honga ren vluchtten massaal naar het Westen. Nederland bood onder dak aan vijfduizend van hen. Meer dan drieduizend Honga ren wilden niet terug naar hun land en vestigden zich definitief in Nederland. Eén van hen is de nu werkloze 52-jarige Sandor Popovics. Beroep: voetbaltrainer. Tot 60 juni van dit jaar trainer bij het Rotterdamse Excelsior. In 1956 vluchtte hij uit Honga rije. Na enige jaren in de landen rondom Hongarije te hebben gezworven, vroeg de dolende Hongaar politiek asiel aan in Oostenrijk. Een deel van zijn fa milie was met de grote vluchte lingenstroom in Nederland aangekomen. Popovics zette in 1960 voet op Nederlandse bo dem. Tien jaar later werd hij Nederlander. Nu is hij ge trouwd met een Nederlandse vrouw en heeft drie kinderen en woont in Gorinchem. De voetbaltrainer is enorm be gaan met het lot van de vluchte lingen. „Ik schat in dat vluch ten vanuit een land dat door wordt ver- In de Koning Willem l-kazerne in Den Bosch i staan bezems, stoffers en blikken klaar voor gebruik door de Bosnische vluchtelingen. FOTO: ANP scheurd niet anders verloopt dan destijds vanuit Hongarije het geval was. Zonder extra broek, jas en zonder middelen van bestaan kom je volledig in den vreemde. Je weet niet wat je boven het hoofd hangt. Je kunt alleen maar hopen dat je goed wordt opgevangen. Wat dat betreft zitten de vluchtelin gen die in Nederland aankomen goed. Nederlanders zijn heel hartelijk en proberen aan te doen om de ontberingen van de laatste tijd te doen ver geten. Dat gaat zelfs zo goed dat vluchtelingen die in Nederland aankomen er niet meer weg wil len. Zo is het mij ook vergaan". Nadat de 'betrekkelijke' rust in Hongarije was weergekeerd, ondernam Popovics nog pogin gen om naar zijn vaderland te rug te keren. „Maar", zegt hij, je bent het Westen gewend en de spanningen vreten aan je als je terug bent. Je ziet overal spo ken en je vreest voortdurend opgepakt te worden. Dat zal ook de ex-Joegoslaven overkomen, als zij terug zouden gaan. Tien tegen een dat minstens negen tig procent op termijn probeert het Nederlanderschap te krij gen". Militairen terug naar Kroatië HELMOND - De 19 Kroati- sche militairen die op Texel een para-opleiding hadden willen volgen hebben gisteren op de terugweg naar huis in Helmond een hoeveelheid hulpgoederen in ontvangst genomen. Het be treft een partij kleding en een hoeveelheid levensmiddelen, waaronder melkpoeder en ba byvoeding. DEN HAAG Na twee we ken van voorbereidingen die bijna dag en nacht in beslag namen zijn het Rode Kruis en het ministerie van WVC klaar voor de nieuwe opvan- gregeling voor ontheemden uit het voormalige Vanaf aanstaande maandag kunnen in de drie daartoe be stemde kazernes in Zuidlaren, Den Bosch en Roermond circa 1600 vluchtelingen worden ge huisvest. Elke bewoner krijgt een 'ont heemdenpas' die drie maanden geldig is. Als na die periode de leefsituatie in het moederland nog niet is verbeterd, wordt de geldigheid van het document tot 1 januari verlengd. Daarna is opnieuw verlenging mogelijk. Met hun verblijfsdocument op zak kunnen de ontheemden in Nederland gaan en staan waar ze willen. Aanstaande zaterdag zullen de 332 Bosnische moslims die sinds het begin van deze week in bussen onderweg zijn naar Nederland bij de grenspost Em- merich-Berg arriveren. Zij wor den tot maandagochtend on dergebracht in verschillende opvangcentra voor asielzoe kers, waar zij als ontheemden worden geregistreerd,, een me dische keuring ondergaan en ook zakgeld krijgen. Maandag vertrekt de gehele groep naai de Koning Willem I-kazerne in Den Bosch. Alle volgende vluchtelingen uit het vroegere Joegoslavië zullen na hun aanmelding bij de Ne derlandse grens of bij de vreem delingenpolitie in welke ge meente dan ook direct naar een van de drie kazernes worden doorgestuurd. De grensbeamb ten of politiefunctionarissen nemen daartoe contact op met de Interimstichting Opvang Asielzoekers, die namens het ministerie van WVC de admini stratie rond de ontheemden re gelt. Deze stichting zal erop toe zien dat de diverse etnische en religieuze groeperingen zoveel mogelijk bij elkaar worden on dergebracht. Volgens de arts W. H.Cense, al gemeen directeur van het Ne derlandse Rode Kruis, hebben inmiddels ruim duizend bur gers zich aangemeld om als vrij williger in één van de opvang- kazernes te werken. Daarnaast heeft het Rode Kruis assistentie van de Johannieter Orde en van de Stichting Mensen in Nood, die tweedehands kleding ter be schikking heeft gesteld. Er zijn nog geen nieuwe opvan- glokaties voorhanden voor het geval de kazernes vol raken. Drs. E. L.Engelsman, directeur vluchtelingen, minderheden en asielzoekers van het ministerie van WVC, denkt dat ons land met de huidige opvangcapaci teit de eerstkomende maanden wel uit de voeten kan. „Maar we blijven natuurlijk niet stil zitten. Zodra het ernaar uitziet dat het storm gaat lopen, zullen we onmiddellijk nieuwe maat regelen nemen", aldus Engels- AMSTERDAM Verschei dene (petro)chemische be drijven in Europa lozen ieder voor zich meer schadelijke stoffen dan alle bedrijven in de Verenigde Staten samen. Dow Chemicals in Terneuzen bijvoorbeeld laat jaarlijks bijna zestienduizend kilo benzeen in de Westerschelde stromen, ter wijl 26.000 chemische bedrijven in de VS tezamen ruim elfdui zend kilo lozen. Dit blijkt uit een onderzoek van de internationale milieukoepel- Friends of the Earth. Vereni ging Milieudefensie, de Neder landse tak van d heeft de resultaten van het on derzoek gisteren bekendge maakt. Van de 43 chemiecon cerns in Europa, waarvan Friends uitstootcijfers had ge vraagd, verleenden slechts elf hun medewerking. Volgens Mi- lièudefensie lozen Europese chemiebedrijven soms het dui zendvoudige van soortgelijke bedrijven in de VS. Dat komt volgens haar omdat de normen voor lozing daar veel hoger lig gen. Dow Benelux in Terneuzen ver wacht over 1992 zestig procent minder benzeen te lozen dan in 1991, meldde het bedrijf in een reactie op het onderzoek van Friends of the Earth. Het be drijf vindt dat de interpretatie van de gegevens meer informa tie vereisen dan alleen de geci teerde getallen. Dow Terneu zen voert aan dat het de groot ste benzeenproduktie- en ver werkingsfabriek in de wereld is en bekend staat om de hoog waardige technologie die in huis heeft om waterverontrei niging terug te dringen. De lo zing van aromatische verbin dingen, waaronder benzeen, is volgens het bedrijf zodanig aan-, gepast, dat nu reeds aan de toe komstige, meer stringente kwa liteitslimieten volgens het Noordzee Actieplan wordt vol daan. (ADVERTENTIE) Zuideuropese landen willen van Interrail-kaart af UTRECHT Frankrijk, Italië, Portugal en Spanje hebben beslo ten om vanaf 1 januari 1993 geen 'Interrailers' meer in hun trei nen toe te laten. Deze landen zijn ontevreden over de opbrengst. Een overgroot deel van de circa 360.000 kaarthouders in Europa gaat immers met de trein naar Zuid-Europa. Daar staan te weinig inkomsten tegenover. De NS is ervan overtuigd dat de Interrail- kaart blijft bestaan, zij het in een andere vorm. Men baseert zich daarbij op het contact met andere maatschappijen in Europa. Mo menteel wordt onderling overlegd om Oosteuropese landen te in teresseren voor de zwerfkaart voor jongeren tot en met 25 jaar. Dubbeldeurs koelkast KS26V00 Boven, vriesruimte netto inhoud 68 liter Onder, koelruimte netto inhoud 183 liter Zeer laag stroomverbruik. Afm bxdxh:60x60x 148cm. Juli/augustus-aktie f 1.048,- 'Upside-down' koelkast KG 26V01 Boven: koelruimte netto inhoud 194 liter Onder: 2 vriesladen netto inhoud 55 liter Zeer laag stroomverbruik. Afm bxdxh 60x60x150cm Juli/augustus-aktie f 1.198,- Koel/vries combinatie electronic KG32S01 Boven koelruimte netto inhoud 195 liter Onder: 3 vriesladen netto inhoud 83 liter. 2 Aparte temperatuurregelingen. Afm bxdxh: 60x60x170cm. Juli/augustus-aktie f 1.398,- Vraag uw Siemens dealer naar de 'Koele typen' Voor meer informatie Siemens Infocentrum 070-333 25 70/33 29 30 Siemens. Doordacht en duurzaam. CASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON 'Giotto' in 1999 terug bij aarde NOORDWIJK De Europese satelliet Giotto is over zeven jaar terug bij de aarde. Het operatiecentrum ESOC van de Europese ruimtevaartorgani satie ESA in het Duitse Darmstadt heeft de satelliet daartoe op dracht gegeven voordat men hem in een langdurige 'winterslaap' bracht. De in 1985 gelanceerde Giotto, gebouwd voor een ontmoe ting met de komeet van Halley een jaar later, bleek na de riskante confrontatie met het hemellichaam nog zo vitaal dat de ESA de sa telliet op 10 juli van dit jaar op een afstand van minder dan twee honderd kilometer langs de komeet Grigg-Skjellerup liet scheren. Ook deze hachelijke onderneming dwars door een regen van stof deeltjes overleefde de satelliet. Op 1 juli 1999 zal Giotto, die nu 214 miljoen kilometer van de aarde is verwijderd, onze planeet tot op 220 duizend kilometer zijn genaderd. De gegevens over de komeet Grigg-Skjellerup van drie weken geleden zijn uitstekend van kwa liteit, maar moeten nog worden verwerkt. DEN HAAG - Wie een ei gen huis heeft, maar vindt dat hij beter in een bejaar denhuis kan gaan wonen, staat een onaangename verrassing te wachten. Hij zal ontdekken dat hij de kosten van verblijf en ver zorging geheel zelf moet betalen totdat hij de op brengst van z'n eigen huis heeft 'opgegeten'. Dat kan al gauw neerkomen op 2500 gulden per maand. Als het aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) ligt, zo is onlangs uitgelekt, wordt deze regeling per 1 ja nuari 1993 ook ingevoerd voor mensen in verpleeghui zen en misschien zelfs voor mensen die in hun eigen huis verpleegd worden. De redene ring van de PvdA-bewinds- man is dat iemand met geld of ander vermogen zelf in be langrijke mate kan en dus moet bijdragen aan de kosten van zijn verblijf en verzor ging. Ook dit plan-Simons heeft een storm van verontwaardi ging gewekt. Waarom zou ie mand moeten betalen voor kosten, waartegen hij zich nu juist verzekerd heeft door middel van jarenlange pre miebetaling aan ziekenfonds of particuliere maatschappij? Met name regeringspartij CDA is mordicus tegen het idee van de staatssecretaris. Van de vakcentrale FNV zou men verwachten dat zij ach ter de geestverwante staats secretaris staat. Op zich is dat ook wel zo, zegt beleidsmede werker Martien Bouwmans. Rijke mensen kunnen vol gens hem best een eigen steentje bijdragen. Maar de manier waarop Simons te werk wil gaan noemt hij „een lachertje". Wie nü zijn ver stand gebruikt, hoeft straks die eigen bijdrage in bejaar den- of verpleeghuis hele maal niet te betalen, zegt hij. Bouwmans legt uit: Er zijn inmiddels zoveel 'trucs' be dacht om het eigen vermogen tijdig weg te werken, dat men gemakkelijk wettelijk (lees: ogenschijnlijk, RH) bezitloos kan zijn op de dag van opna me. En in dat geval is de staat verplicht alle kosten van ver blijf en verzorging op zich te nemen. Overigens moeten ook 'bezitloze' bewoners van bejaardenhuizen wel het leeuwedeel van hun aow-uit- kering afstaan. Beentje lichten De FNV vindt het hoog tijd dat ook de ruim één miljoen eigen leden, van wie er steeds meer een eigen huis hebben, te weten komen hoe zij staatssecretaris Simons beentje kunnen lichten. Be jaarde bewoners van een ei gen huis moeten snel, zegt Martien Bouwmans deze week in een lijvig artikel in FNV-Magazine, hun licht op steken bij een organisatie als de Vereniging Eigen Huis. Mr. M. Breuking, het ad- junct-hoofd van de juridische afdeling van deze vereniging, adviseert in het FNV-blad: Ga op je zestigste over dit soort zaken nadenken. Stap dan naar een notaris en zet een vruchtgebruik-construc tie op. Hij bedoelt daarmee: verkoop je huis aan je kinderen, ter wijl je het recht bedingt er zelf te blijven wonen. Op deze wijze kun je tot aan je dood of verhuizing kosteloos in je huis wonen en hoefje toch la ter in een tehuis niet je eigen huis 'op te eten'. Daarbij dient wel te worden bedacht dat de verkoopdatum krachtens de wet minimaal twee jaar moet liggen vóór de datum waarop de zogeheten indicatiecommissie positief beschikt over een aanvraag tot opname in een bejaarden tehuis. Zo niet, dan kan de overheid alsnog een eigen bij drage heffen. Ook voor de kinderen is de vruchtgebruik-constructie heel lucratief, weet mr. Breu king. Hij rekent voor: „Laten we zeggen dat iemand een huis heeft met een leegwaar- de van twee ton. Dan mag hij daar zes procent van aftrek ken, vanwege het vruchtge bruik, en dat mag hij nog eens vermenigvuldigen met een leeftijdsfactor. Op deze ma- Staatssecretaris Simons. FOTO: ANP nier gaat de fiscus ermee ak koord dat een huis van twee ton voor slechts tachtigdui zend gulden aan één of meer kinderen wordt verkocht". Maar het wordt nog mooier. Breuking: „Vervolgens komt het schenkingsrecht om de hoek kijken. Ouders mogen hun kinderen tot aan hun 35e jaar belastingvrij eenmalig 34.996 gulden schenken en daarna nog eens 6999 gulden jaarlijks. Binnen een paar jaar is op die manier de volle dige schuld van tachtigdui zend gulden weggewerkt. Gaat schenken niet snel ge noeg, dan kan er ook nog een huurovereenkomst met de nieuwe eigenaar worden af gesloten. Dan worden ook nog eens de huurpenningen (die alleen op papier betaald worden, RH) in mindering ge bracht op de schuld van de kinderen aan de ouders". Opeet-hypotheek Nu zijn er natuurlijk ook huiseigenaren die geen kin deren hebben. De FNV en de Vereniging Eigen Huis waar schuwen vooral deze mensen tegen aanbiedingen van par ticulieren, ook al tooien deze zich met de fraaiste namen. Zo is er de 'Stichting Centraal Huizenbeheer', die panden aankoopt tegen beleggings waarde, uiteraard met de be doeling deze later tegen leeg- waarde te verkopen. Het lijkt heel mooi dat een ei genaar voor zijn huis van twee ton van 'Centraal Hui zenbeheer' tachtigduizend gulden in het handje krijgt en dan voor een klein bedrag aan huur in het pand mag blijven wonen. Maar volgens de Am sterdamse persnotaris mr. J. W. Groen is zo'n transactie in werkelijkheid heel dom. „Waarom neemt iemand zon der kinderen niet gewoon een opeet-hypotheek? Die kun je zo bij de bank krijgen". Op de manier van mr. Groen leent iemand een groot be drag van zijn bank, zonder dat hij de bedoeling heeft dat ooit terug te betalen. Hij kan dat geld dus geheel naar ei gen inzicht uitgeven, terwijl hij toch huiseigenaar blijft, dus geen huur hoeft te beta len en ook geen moeilijkhe den kan krijgen met een huis baas als Centraal Huizenbe heer die alleen maar geïnte resseerd is in zo snel mogelij ke verkoop van het pand en dus niet gauw geneigd zal zijn reparaties te laten verrich ten. Het resultaat van de opeet- hypotheek is exact hetzelfde als van een vruchtgebruik constructie. Op de dag dat men in een tehuis wordt op genomen, vist de overheid achter het net. Mr. Breuking van 'Eigen Huis' heeft er ook geen moeite mee toe te geven dat dank zij hem de wet wordt ontdoken, althans de bedoe ling van de wet. „Als ons ad vies betekent dat er een extra beroep wordt gedaan op ge meenschapsgelden, dan zijn wij daar niet principieel te gen". Het aantal bejaarden dat con structies a la Breuking opzet neemt gestaag toe. De 'rijke' bejaardenhuizen merken dat nu al heel duidelijk. Admini strateur R. Zeeman van 'De Boomberg' in Hilversum ver telt dat het aantal 'zelfbeta- lers' in zijn tehuis steeds ver der afneemt. „Men wordt slimmer. Wij krijgen steeds minder mensen in huis die le venslang kunnen betalen". Zeeman geeft die mensen groot gelijk. „Ik ga mijn huis ook tijdig schenken aan de kinderen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3