Ommezwaai Vaticaan niet onverwacht Einde aan 2000 jaar vijandschap v GEESTELIJK LEVEN OPINIE Reis paus naar Latijns-Amerika verkort mm s^.: f Zomer toptijd voor Waddenkerken De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de nieuwe regeling ééi piepkleine theoretische ontsnappingsclausule biedt. In ge val van overmacht kan een arts bij het in acht nemen vai alle zorgvuldigheidseisen vrijuit gaan. Zeker is dat niet omdat er niet of nauwelijks jurisprudentie is op dit gebied Bovendien luidt een van de zorgvuldigheidseisen nu juis dat de patiënt zelf een uitdrukkelijk verzoek kenbaar moe maken. Daar kan, in het geval van een pasgeboren baby, pei definitie geen sprake van zijn. CcidócSommit DONDERDAG 30 JULI 1992 MEXICO-STAD De reis van paus Johannes Paulus II naar La tijns-Amerika is in verband met zijn gezondheidstoestand verkort. De paus zal in oktober twee of drie dagen in de Dominicaanse Re publiek doorbrengen, maar zijn bezoek aan Mexico, Nicaragua en Jamaica is afgelast, zo heeft de pauselijke gezant in Mexico, mgr. Girolamo Prigione, meegedeeld. Prigione is eergisteren door het Vaticaan per fax van het besluit op de hoogte gesteld. Johannes Paulus, die eerder een reis naar Sicilië in september afzegde, zal in de Dominicaanse Republiek een deel van de vergadering van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie (CELAM) bijwonen. De bisschoppen herdenken de ontdekking van Amerika en het be gin van de evangelisatie van het continent, dit jaar 500 jaar gele den. De paus verliet dinsdag het Gemelli-ziekenhuis, waar twee weken geleden een goedaardige tumor uit zijn dikke darm werd verwijderd. Hij houdt minstens een maand rust in zijn zomerresi dentie in Castelgandolfo ten zuiden van Rome. Gereformeerde Bond blijft vrouw in het ambt afwijzen Een kruis met rozen is het mensenlot. HUIZEN De Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk, blijft de vrouw in het ambt af wijzen. Vrouwelijke predikan ten, ouderlingen en diakenen zijn strijdig met de bijbel en de gereformeerde belijdenis. Het is 'uitermate verdrietig' dat er binnen de Bond een visie op de bijbel opkomt waarin de vrouw in het ambt mogelijk wordt geacht, schrijft algemeen secretaris ir. J. van der Graaf namens het hoofdbestuur in 'De Waarheidsvriend', het or gaan van de Bond. Van der Graaf reageert op uitlatingen van predikanten van de Bond waarin het standpunt van het hoofdbestuur wordt afgewezen. Van der Graaf beschuldigt het blad Kontextueel en de theolo gische vereniging Ph.J. Hoede- maker, die zulke predikanten aan het woord laten, van een 'gestructureerde oppositie' te gen het beleid van de Bond. Hij herinnert de opposanten eraan dat het hoofdbestuur tijdens de jaarvergaderingen nooit kritiek heeft gekregen op zijn stand punt over de vrouw in het ambt. Geen enkele Bondsgemeente zit te wachten op een vrouwelij ke ambtsdrager, meent Van der Graaf. De algemeen secretaris van de Bond onderstreept dat de aanvaarding van de vrouwe lijke ambtsdrager het opgeven van de gereformeerde ambtsvi sie betekent. Deze houdt in dat het ambt het wezenlijke is en de bedieningen daaruit voortvloei en. Alleen als men het ambt de gradeert tot een bediening, kan men ruimte maken voor de vrouw in het ambt, maar dat be tekent wel dat het bijbelse ambt wordt losgelaten. En juist met dit bijbelse ambt staat of valt volgens Van der Graaf de gere formeerde visie op het toezicht over de gemeente. Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Het besluit van het Vaticaan en Israël om een commissie in te stel len die het aanknopen van di plomatieke betrekkingen moet voorbereiden, komt niet onverwacht. De afgelo pen tijd waren er herhaalde lijk signalen dat de leiding van de RK Kerk bereid zou zijn haar beleid tegenover Is raël te herzien. Vooral na het bezoek van de d van New York en vertrouweling van de paus, kar dinaal John O'Connor, eind vo rig jaar en de bedevaart naar het Heilige Land van een van de hoogste Vaticaanse prelaten, kardinaal Joseph Ratzinger, dit jaar verwachtten velen dat het Vaticaan officiële gesprekken met Israël zou openen. O'Connor zei enkele maanden geleden dat het Vaticaan zijn eis had laten vallen dat Israël de stad Jeruzalem onder interna tionaal toezicht zou moeten stellen, voordat van het opne men van diplomatieke betrek kingen met de joodse staat sprake zou kunnen zijn. Het Vaticaan zou het nu voldoende vinden als de toegang tot de hei lige plaatsen voor joden, chris tenen en moslims in de stad zou zijn gewaarborgd. De status van Jeruzalem geldt als de belangrijkste hinderpaal voor het aanknopen van diplo matieke betrekkingen. Israël is onder geen voorwaarde bereid afstand te doen van de stad. Ook de nieuwe Israëlische rege ring wil niet tornen aan Jeruza lem als hoofdstad van de joodse staat. In joodse kringen is er altijd veel kritiek geweest op de hou ding van het Vaticaan. Deze werd ook steeds in verband ge bracht met het feit dat het Vati caan de relaties met de christe nen in de Arabische landen niet in gevaar wilde brengen. De felle kritiek op het Vaticaan tijdens de Golfoorlog, toen de paus lang wachtte met het uit spreken van zijn solidariteit met Israël dat het zwaar te ver duren had, leidde tot een bij zondere verklaring waarin het Vaticaan er opnieuw op wees dat het geen diplomatieke be trekkingen met Israël kon aan gaan. Het onderstreepte tegelij kertijd dat het nooit het be staansrecht van Israël heeft be twist. Er werd onder meer op gewezen dat een Israëlische de legatie mocht deelnemen aan de plechtigheden bij het begin en het einde van het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965). Bovendien werden de Israëli sche premiers Golda Meir en Shimon Peres door de paus in audiëntie ontvangen en heeft de huidige paus de staat Israël diverse keren bij naam ge noemd. Het Vaticaan stelde dat Israël 'in zijn bestaan en veiligheid' moet worden beschermd en dat het respect had voor de binding die joden uit de gehele wereld met Israël voelen. Maar van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met dat land zou pas sprake kunnen zijn, als een aantal 'juridische problemen', zoals de annexatie van de 'heili ge stad Jeruzalem' en de aan wezigheid van Israël in de be zette gebieden zou zijn opge lost. De vredesconferentie over het Midden-Oosten, die vorig jaar oktober in Madrid begon, leek een Vaticaanse erkenning van Israël dichterbij te brengen. De aartsbisschop van Lyon, kardi naal Albert Decourtray, die nauw betrokken was bij de on derhandelingen met het Joods Wereldcongres over de ver plaatsing van het karmelietes senklooster in Auschwitz, zei toen niet uit te sluiten dat het Vaticaan snel diplomatieke be trekkingen met de joodse staat zou aangaan. Het Vaticaan wil de graag aan de conferentie deelnemen, maar kreeg niet zijn zin. Een verbetering van de i zou de vervulling van een har- tewens van Johannes Paulus mogelijk maken: een bezoek aan het Heilige Land om daar samen met moslims en joden te bidden voor vrede in het Mid den-Oosten. Hij zou de tweede paus zijn die een bezoek aan Is raël brengt. In januari 1964 ging paus Paulus VI als pelgrim naar het Heilige Land. De paus werd ontvangen door de toen malige Israëlische president, Zjasar, maar beklemtoonde het religieuze karakter van zijn reis en vermeed elke politieke uit spraak. 1| Restauratie gouden koepel TEL AVIV Als de onder handelingen leiden tot het uitwisselen van ambassa deurs tussen Jeruzalem en het Vaticaan, zal eindelijk een streep worden gezet on der tweeduizend jaar vijand schap tussen het joodse volk en de katholieke kerk. „Rome heeft ons tot nu toe nooit vergeven dat wij Jezus niet hebben aanvaard als de Messias", zegt de Israëlische deskundige op het gebied van jodendom en christendom, dr. Kaufman Kaniel. „Het is die ontkenning, waarop door de eeuwen heen de problemen zijn gebaseerd tussen ons en de kerk". Sinds de stichting van de staat in 1948, hebben de Israëlische regeringen erop aangedrongen officiële betrekkingen aan te gaan met de Heilige Stoel. Het was en is nog steeds voor Israël belangrijk de officiële stempel van het Vaticaan te krijgen voor haar betrekkingen met de christelijke wereld. De contacten daartoe waren veelvuldig en moeizaam. Een keerpunt kwam in 1965, toen het Vaticaan onder leiding van Paus Johannes de XXVI offi cieel liet vastleggen dat het joodse volk niet meer de schuld hoeft te dragen voor de kruisi ging van Jezus. Op deze, voor het joodse volk, historische ge beurtenis, volgden officiële be zoeken van Israëlische rege ringsleiders aan het Vaticaan. Het meest ontroerende was het bezoek van de toenmalige Is raëlische premiers Golda Meir, die tegen haar gewoonte in ter gelegenheid van haar audiëntie een klein zwart hoedje op haar grijze kapsel had gezet en na af loop zeer geëmotioneerd ver klaarde diep onder de indruk te zijn, nu zij 'als dochter van het joodse volk' door de Heilige Va der was ontvangen. Maar voodat de vlag met de Da vidster in het Vaticaan kanv worden gehesen, moet er nog heel wat gebeuren. Zo moet Israël volgens dr. Ka niel, van het Vaticaan financië le vergoeding eisen voor de tal rijke kostbare bezittingen die de Kerk door de eeuwen heen van het joodse volk heeft afge nomen. Volgens hem gaat het niet alleen om onroerend goed, maar ook om ontelbare waarde volle boeken, manuscripten en joodse rituele voorwerpen, die de Kerk zich heeft toegeëigend. „Alles bij elkaar gaat het om een waarde van miljarden dol lars", zegt hij. Maar meer nog dan dat gaat het wat Israël betreft om een more le boetedoening voor het lijden dat het joodse volk heeft onder gaan in de naam van het chris tendom. Het is voor de Israëli's bijvoorbeeld nog steeds moeilijk te verwerken, dat Paus Pius XII zweeg, toen tijdens de Tweede Wereldoorlog miljoenen joden naar de nazi-gaskamers werden gevoerd. „Wij mogen verwach ten, dat het hoofd van de Kerk zijn oprechte verontschuldigin gen aanbiedt aan het joodse volk", zegt de Israëlische des kundige. Éli{MP-* Op de Tempelberg in Jeruzalem bevindt zich de heilige rots waar Mohammed zijn voeten zou hebben gezet. Daarboven werd in 691 de prachtige Koepel van de Rots gebouwd. De voorbereidingen voor het restaureren van het gouden dak van deze moskee zijn gisteren begonnen. De restauratie wordt gefinancierd door koning Hussein van Jordanië en zal ongeveer 12 miljoen gulden gaan bedragen. foto: ap Bisschop Möller aan de beterende hand GRONINGEN - Bisschop J.B.W.M. Möller van Gronin gen is na een maandenlang ver blijf in het ziekenhuis aan de beterende hand. Sinds een week verblijft hij weer op zijn thuisbasis aan de Markstraat in Groningen. In een brief aan de priesters, diakens en pastorale werkers' in het bisdom meldt Möller dat zijn gezondheid 'zich voorspoedig aan het herstellen is'. Wel zal de bisschop enige tijd nodig hebben om volledig op krachten te komen. In maart vorig jaar onderging mgr. Möl ler een niertransplantatie in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Hoewel het herstel voorspoedig leek te verlopen, traden later complicaties op. Daardoor moest de bisschop, die sinds 1969 het bisdom Gro ningen leidt, zich opnieuw laten opnemen. De 68-jarige bisschop is bijna anderhalf jaar uit de roulatie geweest. f ,11» <r Oud en bekend Een Egyptische moslim leest bij de duizend jaar oude Al Azhar Moskee, de oudste en misschien ook bekendste moskee in de Islamitische wereld, uit de Koran. Extremistische moslims neigen ertoe bekende moskeeën als deze te mijden. Zij bezoeken moskeeën, die Idoor STEVEN EMMENS L liggen in armelijke wijken. foto: ap LEEUWARDEN - De zo mermaanden zijn voor de kerken op de vaste wal niet de gezelligste. Lege kerkban ken grijnzen menig predi kant toe, als die zelf al niet met vakantie is. De Friese waddeneilanden bieden ech ter een totaal ander beeld. Daar heerst in de zomer een topdrukte, waar veel kerken graag op inspringen. De samen-op-weg-gemeente van Vlieland komt normaal slechts één keer per zondag bij een. Tijdens de zomer verdub belt dat, vertelt ds. L.C.P. De venter. Dan worden er op zon dagavond speciale lofprijzings diensten georganiseerd. Duitse badgasten komen ook aan hun trekken op Vlieland. Voor hen worden Duitse dien sten gehouden. De kerken in Duitsland organiseren die ove rigens zelf. Net als de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt), die gedurende de zomer de mo numentale hervormde kerk op Vlieland afhuren. Datzelfde gebeurt in Midsland op Terschelling, waar de gere formeerde kerk in deze tijd wordt afgestaan aan de vrijge maakte broeders en zusters. Ook de rooms-katholieken op Terschelling kunnen tijdens de vakantie elke zondag een dienst meemaken, een luxe die in de slappe tijd niet genoten kan worden. Er is gedurende deze periode constant een pastor aanwezig, vertelt Immink. Op Ameland was dat vroeger wel wat anders. Tenminste, de hervormde kerk zal niet voor niets hebben geadverteerd met de leegstaande pastorie als va- kantiehuis-tegen-gereduceerd- tarief. Die vormde de tegen prestatie voor de predikant die er wilde komen preken. Sinds COMMENTAAR Het lijden van de arts HOE ondraaglijk is het lijden van de arts, wanneer hij ge confronteerd wordt met ongeneeslijke comapatiënten of ge handicapte maar levensvatbare pasgeborenen? Die vraag^r komt op naar aanleiding van het deze week uitgelekte vies van een groep kinderartsen om onder bepaalde omstan digheden levensbeëindiging bij baby's met ernstige afwij kingen mogelijk te maken. „Dit is een delicate zaak", zei Utrechtse kinderarts Versluys, een van de opstellers vai het concept-advies, in een toelichting. „Het gaat hier boven dien om onmondigen die niet zelf kunnen aangeven dat zj hun leven willen beëindigen. Maar evenmin dat ze kiezen voor een eindeloze, uitzichtloze lijdensweg met zinloze ope raties. Wij willen met ons advies de artsen die met deze zaai worstelen houvast geven". HET is op zich onthullend dat een vooraanstaand kinder arts de gewetensnood rondom het leven of de dood van pas geboren baby's zo klip en klaar formuleert. In het blijkbaar niet de worsteling van de patiënt zélf (lees: d baby) maar de worsteling van de arts. Die moet houvast krij gen. de: IN het geval waarin artsen besluiten tot levensbeëindigew handelen, zo suggereerde Versluys, doen zij er verder ver standig aan dit niet te vermelden op de overlijdensakte Over dit laatste is in politiek Den Haag een klein stormpji van verontwaardiging losgebarsten. De verontwaardiginj over de oproep het niet zo nauw te nemen met de overlij densverklaring doet echter zachtjes gezegd wat naïef aan Bij de kamerbehandeling van de nieuwe euthanasieregelinj was immers al duidelijk dat van een verplichte melding vai levensbeëindiging bij wilsonbekwamen in de praktijk wei nig terecht zal komen. In het debat wees de D66'er Kohn stamm er op dat artsen nooit zo dom zullen zijn zichzelf vrij willig in de boeien te laten slaan. En dat is het geval zolanj het actief doden van wilsonbekwamen meldingsregelinj of niet strafbaar blijft volgens het wetboek van straf recht. AAN deze praktijk zal nooit iets veranderen zolang de poli tiek het oordeel over levensbeëindiging bij wilsonbekwa men overlaat aan rechters, hoewel zij weet dat die zich nooi over de kwestie kunnen uitspreken zolang artsen overlijdensverklaringen blijven invullen. Een treffender il lustratie van bestuurlijke onmacht is nauwelijks te vinden Het is te prijzen dat de oppositiepartijen WD en D66 (overi gens beide voorstander van euthanasie op verzoek) de on macht van de patiënt jegens zijn arts belangrijker achtei dan de onmacht van de arts jegens het lijden van zijn tiënt. Samen met de kleine confessionele fracties betoogdei zij dit voorjaar dat een letterlijk levensgevaarlijk pun wordt gepasseerd zodra de deur voor het doden van wilson bekwamen ook maar op een klein kiertje komt te staai Voor'mensen met een christelijke oriëntatie biedt de bijb< tot slot ook nog enig houvast: doden uit liefde is óók dood slag, zo wordt al in Genesis 9:4,5 aangegeven. HET zou van moed getuigen als ook de regeringspartijen met name het CDA, eindelijk een beleid zouden willen voe ren dat op het punt van levensbeëindiging van wilsonbe kwamen geen enkel misverstand laat voortbestaan: zuil handelen is strafbaar en dient strafbaar te blijven. brj Hi. Ht een jaar of vier is de pastorie echter verkocht, aldus ds. C. Glashouwer. „Maar we houden echt wel in de gaten welke pre dikanten hier hun vakantie doorbrengen, hoor". Ameland stelt gedurende de zo mer de kerken voor een aantal uren per dag open voor bezoek. Naast de gewone diensten wor den er op het eiland Duits-Ne derlandse zangdiensten gehou den. Bovendien zijn er op twee kampeergelegenheden cam pingdiensten. De rooms-katho- lieke gemeenschap op het eiland is zomers druk met het organiseren van missen voor het grote aantal katholieke gas ten uit Duitsland. „De doopsgezinde broeder schap op Ameland verdient het meest aan al het vreemde volk" grapt ds. D. Kamminga. De doopsgezinden verhuren hun gebouwen in Nes en Hollum aan de vrijgemaakten („tijdens de topdrukte houden die drie diensten") en de nieuw-aposto- lischen. mtr CcidócSouAcmt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Peri Kantoor redactie Apothekersdijk 34. Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden Telefax 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G- J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K van Kesteren, R. Kleijn, drs R Koldenhof, M Kroft. T Pieters en M Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. R. Edens, drs. Chr van der Hoff, A van Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een r dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland f België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K. Swiers, M van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B van Huët (Londen), M. de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W Voordouw (Parijs), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster drs M de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient v it te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Voor uitsluitend het door geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2