Honecker gezond genoeg voor gevangenschap Alleen meer geld voor vluchtelingen Stichting Mensen in Nood overspoeld met kleding Wall Street en Tokyo positief Magnum is niet aan te slepen Bomaanslag verijdeld in buurt Barcelona VN-experts verlaten Irak met lege handen Hartverwarmend ri4 Dagen Gratig I CeidócSouAOitt ■iimr.iii 2 DONDERDAG 30 JUL11992 iW 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Zomer toptijd voor Waddenkerken FNV leert bejaarden hoe 'opeten' van huis te voorkomen LEIDEN OMGEVING 122: "^avor GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND KUNST/RTV BEURS ECONOMIE SPORTI LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING RTVPROGRAMMA S WEER/PUZZEL/MENU UIT BI Zware explosie in Israëlische penfabriek £cldóc <2oma/n£ Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25403. Losse nummers 1,50. Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur om streeks 16 graden. Overdag pe rioden met zon en later op de dag kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Wind uit richtingen tussen oost en zuid, zwak tot matig, kracht 2 a 3. Dodelijk verkeersongeval door losgebroken koeien Sportvisser overlijdt na aanvaring speedboot TOKYO De aandelen op de beurs van Tokyo heb ben zich vandaag van een zeer zonnige kant laten ten. Al in het eerste uur van de handel stond de beur sindex op een winst van 324 punten. De oorzaak van de stijging werd gevonden in de optimische stem ming op de beurs van New York van de laatste twee dagen. Na de stijging van 52 punten op dinsdag en 45 LEIDERDORP - De 62-jarige A.G. uit Lei derdorp is gisteravond op de Oude Rijn in Lei- BREDA Bij een botsing met een aantal losgebroken koeien op de rijksweg Al 7 (Roosendaal-Rotterdam) is gisteravond derdorp om het leven gekomen door een zien. De Nikkei-index van de 225 fondsen steeg met de 71-jarige W. Groesbeek uit Papen- varing met een speedboot. 459,65 punten ofwel drie procent tot 15.555,60 pun- drecht om het leven gekomen. Twee in- De Leiderdorper was met zijn motorboot on- zittenden van andere voertuigen die ook bij de botsing betrokken waren, raakten licht gewond. Het is de rijkspolitie niet duidelijk hoe de koeien ter hoogte van Moerdijk op de punten op gisteren lijkt de Dow Jones-index op een rijksweg terecht konden komen. De poli record af te stevenen. In Tokyo stonden de bank- fondsen in de belangstelling. Volgens sommige han delaren begint de mening post te vatten dat er enige tijd geleden al te veel bankaandelen van de hand zijn gedaan. Dat gebeurde toen de aandelenkoersen op de effectenbeurs van Tokyo sterk inzakten. tie zoekt naar de automobilist die als eer ste tegen een van de losgebroken koeien botste. Die bestuurder reed echter door en liet het aangereden dier zonder waarschu wing op de weg liggen. derweg naar huis. Hij kwam van zijn visstek en werd vergezeld door nog een andere visser in een motorboot. Een speedboot die met hoge snelheid kwam aangevaren, ramde het bootje van de Leider dorper. Deze overleed ter plaatse. Niet be kend is of er licht werd gevoerd door de boten. De 37-jarige bestuurder van de speedboot bleek dronken achter het stuur te hebben ge zeten. Hij werd door de rijkspolitie aangehouden. De boten zijn voor onderzoek in beslaggenomen. UTRECHT De ijsconsumptie heeft de afgelo pen weken zulke vormen aangenomen dat de voorraden in Nederland vooral wat betreft de populaire Magnum vrijwel geheel zijn uitgeput. Iglo-Nederland heeft zusterfabrieken in Portu gal, Italië en Spanje inmiddels gevraagd de pro- duktie ten behoeve van de Nederlandse markt te verhogen. De Magnum is voor het tweede seizoen op de na tionale markt. Het ijsje bleek vorig jaar al een succes, maar nu kan producent Iglo er niet tegen aanslepen. ,,De vraag is onverwacht en specta culair hoog. Er zijn mensen die op een warme dag vier tot zes Magnums eten", zegt een woord voerster van Iglo in Utrecht. Pagina A7: Magnum is definitief doorgebroken Vaticaan wil dialoog over diplomatieke erkenning Israël ROME Het Vaticaan en Israël zullen op korte termijn een gezamenlijke com missie instellen voor de vestiging van di plomatieke betrekkingen tussen beide staten. De commissie zal in Rome wor den gevestigd, zo heeft een woordvoer der van de vertegenwoordiging van het Vaticaan in Jeruzalem meegedeeld. De commissie zal 'alle problemen van ge meenschappelijk belang' onderzoeken die voortvloeien uit het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen het Va ticaan en Israël, aldus de woordvoerder. Pag. A2: Ommezwaai Vati caan niet onverwacht BERLIJN Twee Duitse artsen hebben de gister avond onverwacht in Berlijn teruggekeerde Honecker ge zond verklaard. Er is op me dische gronden geen reden om de 79-jarige ex-staats- en partijleider van de voormali ge DDR niet gevangen te houden. Honecker maakt een rustige in druk en er zijn geen aanwijzin gen dat hij zelfmoordneigingen heeft. Hij arriveerde gister avond aan boord van een Rus sisch burgervliegtuig op het Berlijnse vliegveld Tegel. Van daar werd hij onmiddellijk naar de Berlijnse Moabit-gevangenis gebracht, waar hij werd opge wacht door luidkeels demon- Honecker was gisterrpiddag ogenschijnlijk vrijwillig uit de Chileense ambassade in Mos kou tevoorschijn gekomen. Sa men met zijn achtergebleven vrouw Margot heeft hij ruim acht maanden in die ambassade gastvrijheid genoten. Geduren de al die tijd is achter de scher men druk overleg gepleegd over zijn vertrek: Duitsland wilde hem hebben om te berechten, Rusland wilde hem het land uit zetten omdat hij er illegaal ver bleef en Chili wilde de ongewen ste gast ook kwijt. Margot Ho necker is vanmiddag op het vliegtuig naar Chili gestapt. Regeringswoordvoerder Dieter Vogel heeft vandaag opnieuw benadrukt dat er van Duitse zij de geen enkele toezegging aan welk land of wie dan ook is ge- Erich Honecker balt zijn vuist als hij de Chileense ambassade in Moskou verlaat. FOTO: AP daan. Honecker zal dus ook niet de voorlopige invrijheidstelling krijgen die hij lang als voor waarde voor zijn terugkeer heeft bedongen. Nu een eerste medisch onder zoek heeft uitgewezen dat hij goed gezond is, zal vandaag worden besloten wat er verder met de oud-DDR-chef gebeurt. Hij zal in elk geval op de hoogte worden gesteld van de aan klachten tegen hem onder meer doodslag op 49 vluchtelin gen aan de Berlijnse Muur. Het onderzoekarrest wordt omge zet in formeel arrest en Honec ker zal - naar wordt aangeno men - in de Moabit-gevangenis blijven in afwachting van zijn proces dat nog dit jaar moet be ginnen. Pagina A4: Honecker vastbe sloten huid duur te verkopen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde >nd nabezorgd. IRZLIYA Bij een zware ex- 1 ilosie in een wapenfabriek in Israël zijn vanmorgen twee do den gevallen en zijn 47 mensen gewond geraakt. De ontploffing deed zich voor ten noorden van de kuststad Herzliya en verniel de ruiten op kilometers afstand. Een zwarte rookwolk van hon derden meters hoog hing na de explosie boven de dichtbevolkte centrale kuststrook van Israël. De brandweer is in de omgeving ,^van de fabriek bezig met het blussen van kleine branden. De ontploffing lijkt zich te hebben voorgedaan in een aantal on dergrondse bunkers die in de heuvels waren a Graven naar lijken Al vanaf acht uur vanmorgen en onder het toeziend oog van de politie en geïnteresseerde omwonenden wordt in een leegstaand pand aan de Geestbrugweg in Rijswijk gegraven naar de mogelijke stoffelijke resten van enkele Duitse militairen uit de Tweede Wereldoorlog. FOTO: FREDERIK COENRAAD BARCELONA - In de omge ving van Barcelona is vanoch tend op het laatste moment een bomaanslag verijdeld. In het stadje Aiguafreda hadden om standers de veiligheidsdienst gewaarschuwd, nadat ze had den gezien hoe een vrouw een koffer (met springlading, zoals later bleek) bij een warenhuis neerzette en snel wegliep. Aiguafreda ligt ongeveer 30 ki lometer buiten Barcelona, op de weg naar El Montanya, waar de olympische wedstrijden van de military worden gehouden. Voor het afsluitende springcon cours in Barcelona moeten de paarden langs dit traject wor den vervoerd. De amateuristi sche wijze waarop de bom was gemaakt, duidt volgens de poli tie op een actie van de links-ex tremistische terreurgroep GRAPO. De roeiers Henk Jan Zwolle en Nico Rienks hebben vanoch tend tijdens de Olympische Spelen de finale van de twee zonder stuurman bereikt. Het duo eindigde als tweede in de halve eindstrijd. José de Groot en Rita de Jong slaagden er niet in om zich te plaatsen voor de Oranje: 1-3 (9-15, 3-15, 15-11, 7-15). eindstrijd van de dubbel-twee. Tafel tennisster Mirjam Hoorn- an won vanochtend ook haar tweede groepswedstrijd in het Wielrenster Ingrid Haringa be- enkelspel. Ze versloeg de Brazi liaanse Kosaka in twee games: 21-17 en 21-8. Na hun zege op Groot-Brittan- nië bleken de Nederlandse hoc- keyvrouwen gisteren ook te sterk voor Nieuw-Zeeland. Twee benutte strafcorners van Helen Lejeune leverden een winst van 2-0 op. Diepe droefe nis bij het vrouwen-volleybal- team. Braziüë swingde voorbij reikte 'fluitend' de halve finales van het Olympisch sprinttoer- nooi. Zij gaf de Japanse Mika Kuroki geen schijn van kans. Surfster Dorien de Vries dui kelde van de eerste naar de der de plaats, de Japanse wereld kampioen Okada maakte een einde aan de olympische carriè re van de 31-jarige judoka Ben Spijkers, terwijl schoonsprin- ger Edwin Jongejans zich niet kon mengen in de strijd om de medailles. GENÈVE Veel meer geld, maar geen afspraken over een quotumsysteem voor de opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Dat is de uitkomst van de confe rentie van de Verenigde Naties over de vluchtelingencrisis in dat land die gisteren in Genève werd gehouden. Aan de bijeen komst achter gesloten deuren namen 61 landen deel. Het voorstel voor een quotumsys teem voor de verdeling van de vluchtelingen had de steun van Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland. Duitsland, dat reeds meer dan 200.000 vluchtelin gen uit het voormalige Joego slavië heeft opgevangen, maak te bekend dat het nog eens 5000 Bosniërs zal toelaten. De Ne derlandse regering zegde tij dens de conferentie toe in nood situaties meer vluchtelingen uit het uiteengevallen Joegosla vië op te nemen, zo zei staatsse cretaris van buitenlandse za ken Piet Dankert. Nederland sloot zich aan bij het standpunt van de Hoge Com missaris van de Vluchtelingen, mevrouw Ogata, dat eerst moet worden gekeken of mensen in de regio zelf kunnen worden op gevangen. ,,Daar ligt de priori teit", zei Dankert, die het Duit se voorstel van een quotumre geling waarbij alle landen een percentage ontheemden opne men, afwees. Mevrouw Ogata zei dat het een goede dag voor de vluchtelingen en de mensen in nood in Joegoslavië was ge weest. Naar haar zeggen heb ben elf landen nieuwe toezeg gingen voor financiële steun ge geven. In totaal zou 115 miljoen dollar (rond 195 miljoen gul den) zijn toegezegd. Daarvan is 43,6 miljoen dollar bestemd voor de hulpverlening aan vluchtelingen. Voor bilaterale hulp en betalingen aan huma nitaire organisaties zal 71,8 miljoen dollar worden uitge trokken. Pagina A5: Zonder visum komt geen vluchteling Europees bol werk binnen BAGHDAD - Wapendes kundigen van de Verenigde Naties hebben gisteren hun onderzoek in Baghdad afge sloten zonder aanwijzingen voor een geheim Iraaks wa penprogramma te vinden. Die uitkomst heeft de ver denking jegens Baghdad ech ter niet weggenomen, aldus de leider van het team, de Duitser Achim Biermann. Biermann verklaarde na afloop van het onderzoek in het minis terie van landbouw in Baghdad dat enig belangrijk materiaal uit het gebouw is verwijderd. Irak heeft na de Golfoorlog moeten beloven al zijn massa vernietigingswapens aan te ge ven en op te ruimen. De voorzit ter van de VN-commissie belast met het toezicht op de vernieti ging van deze wapens, de Zweed Rolf Ekeus onderhandelde het afgelopen weekeinde over het akkoord dat de inspectie van het ministrie mogelijk maakte. Eerder had Irak wekenlang ge weigerd een team onderzoekers tot het gebouw toe te laten. Maar nadat een nieuwe militai re actie tegen Irak op handen leek, bereikten de VN en Irak overeenstemming over deze kwestie. De Iraakse media stel den de hele inspectie-affaire van de afgelopen weken voor als een overwinnning voor Irak. De Iraakse televisie toonde beel den waarin het werk van het VN-team belachelijk werd ge maakt terwijl het vuilnisbak ken doorzocht, onder tapijten keek en de riolering onderzocht op mogelijke aanwijzingen. Irak stelt dat het nu alles heeft laten zien en dat beschuldigin gen dat het zaken verbergt een voorwendsel van het westen is om het land met sancties te blij ven straffen. Hartverwarmend noemt de Dienstenbond FNV de uitslag van een enquête onder haar leden over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Het imago van de calculerende burger die steeds meer geld wil, waarmee de politici altijd zo schermen, is volgens de bond niet van toepassing op haar leden. Integendeel, ze kiezen voor herverdeling van arbeid in plaats van het stellen van extra looneisen. Genoegen wordt genomen met behoud van koopkracht. Wel willen ze een lagere werkdruk en meer vrije dagen, maar driekwart kiest toch maar voor solidariteit. Ze zouden allemaal zó abonnee van de Leidse Courant kunnen zijn. En die kwart anderen trouwens ook. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) 'S-HERTOGENBOSCH - De stichting Mensen in Nood in 's- Hertogenbosch wordt dermate overspoeld met aanbiedingen van kleding voor de groep ont heemde Bosniërs, die zaterdag in ons land arriveert, dat ze be sloten heeft gefaseerd te gaan inzamelen. Voor de Haagse regio betekent dat, dat vanaf eind september kleding naar de steunpunten en na een oproep aan het pu- (kerken, particulieren) kan bliek loopt het storm. Omdat er worden gebracht. Vanaf eind meest vrouwen en kinderen in september kunnen de inwoners de groep zitten, hebben we van Voorburg inleveren, vanaf vooral behoefte aan kinder- en eind oktober de Delftenaren, dameskleding. Het moet goede Voor Den Haag en Leiden is de gedragen kleding zijn, geen stichting nog bezig met het op zetten van een schema. Woordvoerder I. de Haes: ,,Na het verzoek van het Rode Kruis aan ons om te gaan inzamelen lompen. De maatstaf is dat je je voor kunt stellen dat anderen zich er met een gerust hart in kunnen vertonen. Er is ook veel behoefte aan goed ondergoed". Wat gebeurt er, gezien het gro te aanbod, met de kleding die over is? De Haes: „Er is nooit kleding over. Er zijn nog hon derdduizenden mensen in Joe goslavië zelf die geholpen moeten worden. Een maand ge leden zijn elf treinwagons naar Zagreb vertrokken met kleding en schoeisel. Aan de kust bij voorbeeld zijn in vakantiehuis jes en hotels, waar' de toeristen wegblijven, kinderkampen in gericht. In één dorpje is zelfs een kamp met achtduizend kin deren". De Stichting Vluchteling in Den Haag heeft gisteren 1,5 miljoen gegeven voor de opvang van vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië. Dat geld komt uit de opbrengsten van de Nationale Postcode Loterij. Het is onder meer bestemd voor de aankoop van voedsel en kleding en noodhulppakketten. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties, het Internationale Rode Kruis en Caritas voeren de hulp uit. De Stichting Vluch teling heeft een speciaal giro nummer opengesteld, giro 999 in Den Haag. Pagina A3: Nederland klaar voor opvang ontheemden •n proefabonnement worden gewen (Indien daartoe aanleiding bestaot. kt Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in ee I open envelop - zonder post naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ^un.«y /Hl 848 UU5UUU H'lil'lll If.llK

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1