Kattenkunst in het Kabinet Tropische sferen i ii Scheveningen Het overkomt maar weinigen dat ze voor hun verjaardag portretten, bronzen beelden, boekjes en zelfs dollarbiljetten met hun eigen kop erop cadeau krijgen. John Pierpont Morgan was er in ieder geval wel zo een. Exposities: En toen was er lichtin De Lakenhal tips: Rijnlands Bloemencorso trekt door regio Films: Flodder teistert de Verenigde Staten j$ EINDREDACTIE JAN KUNT VORMGEVING KlTTY STIJNMAN Bloemenbeelden vormen thema van het Rijnsburgs Bloemencorso. VERDER OP DEZE PAGINA Kunst tevoorschijn uit het donker, de komende popconcerten en de muziekagenda voor Leiden en Den Haag. Indonesië staat centraal op expositie in Museum voor Volkendekunde. VERDER OP DEZE PAGINA Wat draait er in de bioscopen in de Leidse en Haagse regio plus de exposities in de galeries en musea. Drie dagen tropische sferen in Scheveningen. Het is te hopen dat het in Scheveningen ook tro pisch weer zal zijn als van vrijdag 7 tot en met zondag 9 augustus het Peter Stuyvesant Tropi cal Weekend wordt gehouden. Met zwoele zowel als opwindende klanken in de geest van calypso, soca, salsa en meringue. De bezoekers kunnen tevens genieten van wervelende sambashows, gebracht door Zuidamerikaanse danseressen. Op de Boulevard staan twee muziektenten, waarin afwisselend wordt opgetreden door en sembles als de Arubian Brassband, de Carifesta Dansgroep, Roda Baiana, Rapido en de Passoa Music Group of Manguera. Een drietal loopor kesten zorgt voor opzwepende ritmes en vurig temperament. Naast Caraïbische orkesten ko men er artiesten, vuurspuwers en limbodansers naar Scheveningen en valt er ook van straatthe ater te genieten. Een en ander uit landen als In donesië en Brazilië. The Arubian Brassband is een vermaarde com binatie van drummers, blazers en exotische dan seressen, in totaal twintig personen. De muziek is een samensmelting van diverse Caraïbische stijlen, die hun oorsprong op Aruba vinden. De brassband is niet meer weg te denken uit het Arubaanse carnaval. De samba show groep Manguera is opgericht in 1986. In middels heeft deze dans- en percussiefor matie al diverse shows verzorgd in Am sterdam, Parijs, Luxemburg, Italië en De nemarken. Ook deze showgroep bestaat uit twintig personen: tien percussionisten en evenveel danseressen die hun show pre senteren in kostuums, die zijn ontworpen door een Braziliaans beeldend kunste naar. Zoals de samba klinkt van Mangue ra, zo klinkt die in Rio de Janeiro. En, over de fameuze limbodans gesproken: bij de Lobo Limbo Dansgroep zit een we reldrecordhoudster, Limbo Mariene Lobo. Ze wordt in het Guinness Book of Records vermeld met een minimale hoogte van 16,5 cm. voor wat het limbodansen aan gaat. Ook het publiek mag zich aan de lim bodans wagen. Als men durft. Het tropical weekend duurt vrijdag van 20 tot 24 uur, zaterdag van 15 tot 23 uur en zondag van 14.30 tot 18.30 uur. doorBernke van Kneu UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244/ DONDERDAG 30 JULI 1992 Paul van Vliet is weer begonnen met zijn nieuwe theatershow. De belangstelling voor de kat als levend wezen gaat ten onder aan de vereeuwigde weergave van het beest. Althans, zo lijkt het. Zakenman Bob Meijer moest zijn kunstverzameling onlangs verhuizen omdat er in zijn voormalige KattenKabi- net te weinig ruimte was voor al het materiaal dat hij had. Per boot verplaatste hij de werken uit het kat- tenmuseum in een pand aan de Herengracht in Amsterdam naar een ander, veel groter, huis aan de overkant. Iedere vijfde verjaardag kreeg Meijers rode ka ter John Pierpont Morgan een cadeau. Ter gele genheid van zijn eerste lustrum werd hem een portret 'aangeboden', geschilderd door Ansèl Sandberg. Op zijn tiende verjaardag kreeg hij een bronzen beeld waarvoor hij zelf had gepo seerd. Op zijn vijftiende verscheen er een boekje met limericks, opgedragen aan de kater. Dezelf de verjaardag heeft Aart Clerkx een portret van Morgan gemaakt, dat zó is uitgevoerd dat hij probleemloos op het Amerikaanse dollarbiljet George Washington kon vervangen. Ook is een eenmalige oplage dollarbiljetten verschenen, tot in de details aangepast aan J.P. Morgan. Toen de kater in 1984 op zijn zeventiende stierf, wilde zijn baas ter nagedachtenis aan hem een monument oprichten om hem daarmee voor eeuwig in herinnering te houden. In een grach tenpand in Amsterdam stichtte Bob Meijer toen het KattenKabinet. GEEN THEELEPELTJES Het is nu niet alleen een uniek monument voor deze kater Morgan, maar ook ter ere van de kat in het algemeen en de kat in de kunst in het bij zonder. Het werk in het museum bestaat uit zeer verschillende vormen van kunst. Kera miek, etsen, schilderingen, antiek speelgoed en zelfs een mantel uit de musical 'Cats' zijn er te zien. Volgens conservator Kika van Manen is in het museum geen plaats voor zaken als theelepeltjes en poëzieplaatjes. „Je mpet grenzen trekken, se lecteren. Als iemand hier met een zelfgebor- duurd kussentje aankomt dan ben ik heel eerlijk en zeg dat dat niet past in de collectie'Ze wijst naar een beetje kitscherig schilderij met drie katten bij een goudvissenkom. „Zoiets kun je niet weigeren, want het komt meer in de buurt van de werken die hier hangen". Ze zucht, „maar het is natuurlijk moeilijk om tegen men sen die hun werk aanbieden te zeggen dat het hier niet thuishoort". Kika van Manen is niet echt een kattenmens. „Ik ben opgegroeid met honden", vertelt ze. Op de vraag of ze van katten houdt zegt ze lachend: „Ach, ik verdraag ze". Ze overweegt echter wel om er eentje te nemen. Voor de muizen. „Mis schien is het beter in mijn positie dat ikzelf niet zo met katten bezig ben. Wanneer ik privé ook zou verzamelen, kan dat invloed hebben op de aankopen die ik doe voor het museum". De kat mag ook mee naar het museum - hoewel niemand dat ooit heeft gedaan - en hoeft geen toegang te betalen. Honden mogen alleen in de galerie kijken en moeten beneden blijven als hun baas de rest wil zien. Trouwens, voor een hond zijn er wel leukere dingen te bedenken dan in een kattenmuseum rond te dolen. Op de eerste verdieping van het KattenKabinet is een kamer met serre gevuld met moderne kunst van Nederlandse bodem. Er hangen schil derijen met een enorme verscheidenheid aan technieken. Ook werken van Appel en Corneille sieren de muren van de lichte ruimte. In de vitri ne staat een aantal beelden van katten in ver schillende posities. Van slapend tot spelend en zelfs poepend. ETS VAN REMBRANDT 'Madonna met kind, kat en slang' is een van de unieke werken in de 'vergaderzaal'. "Deze ets van Rembrandt uit 1654 is een van zijn weinige werken waarop een kat voorkomt. Er zijn slechts twee schilderijen en nog een ets waar het beest op staat", zegt Van Manen. Verder staan in deze zaal, waar de oudheden tot en met de ne gentiende eeuw zijn uitgestald, onder meer een kattenmummie van ongeveer 800jaar voor Christus en Chinese friemelknopen (netsuké's), in de vorm van een kat, waarmee vroeger geld- buideltjes werden gesloten. „Omdat ze nauwe lijks versleten zijn, kun je zien dat er weinig aan gefriemeld is", vertelt Van Manen, „Ze zijn dus niet zo oud of in ieder geval weinig gebruikt". Een originele tekening waarop de kat Tom pia no speelt, komt uit de tekenfilm met de, in dit geval tegenstrijdige, titel 'Jerry plays piano'. De afbeelding hangt tussen werken van andere bui tenlandse kunstenaars waarbij zich ook een ets van Picasso bevindt. „Bezoekers van het KattenKabinet hoeven niet per definitie kattenliefhebber te zijn", vindt Van Manen. „Mensen die gewoon van kunst houden, zullen zeker geen spijt krijgen van hun bezoek". Het KattenKabinet heeft op de begane grond een (gratis toegankelijke) galerie waar elke ze ven weken een andere verkooptentoonstelling is van hedendaagse kunstenaars. Tot en met 17 augustus exposeert hier de schilder Léon. Zijn werk wordt gekenmerkt door een opvallend kleurgebruik en de manier waarop hij katten weergeeft is satirisch te noemen. KRING VAN VRIENDEN Aan de kassa van het KattenKabinet kan de lief hebber zich verrijken met boeken over het mu seum en katten in het algemeen. Belangstellen den kunnen voor 75 zelfs toetreden tot de Kring van Vrienden van het KattenKabinet. Daarvoor krijgt men een zijden kattendas of - sjaal. Ook bestaat de mogelijkheid om donateur voor het leven te worden, wat de katten- vriend 497 kost. Van tijd tot tijd organiseert het museum voorts thematentoonstellingen. Tot en met 23 augustus staat daar de kat op het zogehe ten ex libris-plaatje centraal. Van Manen se lecteerde daarvoor uit de collectie van vier verzamelaars zo'n zevenhonderd ex librissen van bijna evenveel kunstenaars uit meer dan twintig landen. De druktechnieken van de plaatjes variëren van de traditionele hout snede en kopergravure tot fotomechanische reproduktiemethoden als offset. Het pand waarin het KattenKabinet sinds mei is ondergebracht, is een 17e eeuws patri ciërshuis in de 'Gouden Bocht', een van de mooiste delen van de Amsterdamse grachten gordel. Het pand is, met zijn statige marme ren trappenhuis, indrukwekkende zalen en schitterende plafondschilderingen uit 1746 van Jacob de Wit, op zich al een bezienswaar digheid. Helaas voor de liefhebbers: op de pla fonds is geen enkele kat te bekennen. Het KattenKabinet is te vinden aan de He rengracht 468 in Amsterdam. Openingstij den: dinsdag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag van 12 tot 17 uur. Voor verdere inlichtingen: telefoonnummer 020-6.265.378. foto Jacques Zorgman KattenKabinet-COnservator Kika van Manen is niet echt een kattenmens. 'Ik ben opgegroeid met honden. Katten Ach, ik verdraag ze'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13