'Leiden eldorado voor winkeldieven' Het ultieme vakantiegevoel op Leidens enige camping ijgidaeCou/uwl LEIDENEN OMGEVING Reislustige kalkoen Dief vangt bot bij voorzien in levensbehoefte Nieuw systeem abonnementen Leidse Schouwburg slaat aan STEENUIL De Steenuil heeft knotwilgen nodig De Stichting Natuur- en Vogelwacht onderhoudt knotwilgen en plant ze aan. Niet alleen voor de Steenuil maar ook voor het aanzien van ons landschap Steun ons, wordt donateur Giro 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 MK Dordrecht Tel. 078-174983 DONDERDAG 30 JULI 1992 ligerianen regens fraude angehouden i fm p® lSSENHEIM De rijkspolitie van Sassen- im heeft twee Nigerianen aangehouden igens oplichting en valsheid in geschrifte, j kochten in diverse winkels in Lisse dure M ederen met behulp van in Amerika gestolen Ta! dit cards. Volgens de creditcard-organisa- ihebben de Nigerianen in diverse landen op ze manier goederen gekocht en de organi- n iie voor tienduizenden guldens benadeeld. ik de rijkspolitie van Lisse is bij het onder- lco ek betrokken. De verdachten zijn ingeslo- n. Eén van hen verbleef illegaal in Neder- "a Twee insluipingen in één straat ALPHEN AAN DEN RIJN Bij twee inslui pingen in panden aan de Cornelis Geellaan zijn veel spullen buitgemaakt. Een familie zat in de tuin en zag binnen een jongeman rond scharrelen. Toen een familielid naar binnen liep, vluchtte de man en ging er op de fiets vandoor. Hij heeft bleek pasjes, een porte monnee met 150 gulden, rijbewijs, paspoort en een schoudertas met make-up meegeno men te hebben. Vanuit een restaurant aan de Cornelis Geellaan verdwenen een damestas met autopapieren, sleutels en een portemon nee. Uit een andere tas verdwenen sleutels en een geldbedrag van 100 gulden. De dief kwam binnen via een niet afgesloten leveranciersin gang. Vos richt slachting aan in kippenhok NOORDWIJK - Vijftien kip- pen zijn gisternacht op bloedige wijze aan hun eind gekomen. Dat gebeurde nadat een vos hok van de kippen, achter een wo ning aan de Prins Hendrikweg in Noordwijk, binnendrong. De vos groef zich waarschijnlijk een weg de ren in en beet ver volgens alle kippen dood. Hoe wel dat met veel lawaai gepaard moet zijn gegaan, heeft de eige naar daar 's nachts niets van gehoord. Hij ontdekte pas de volgende ochtend dat de dieren waren doodgebeten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Waar normaal gespro ken een minuutje wachten op een trein in de ochtend spits slechts verveling oplevert, hebben de reizigers in Alphen zich gistermorgen kostelijk geamuseerd. Rond half negen stond tussen hen in namelijk een heuse kalkoen doodgemoedereerd op de volgende trein te wachten. Onder grote hilariteit van de reizi gers is het dier door de politie gevangen. De onderne mende kalkoen is waarschijnlijk afkomstig van de volkstuinen die vlakbij liggen. Voor aanvang van de reis heeft de kalkoen - die niet kan vliegen - echter wel een slootje moeten nemen, die de scheiding met het stationsterrein vormt. Het dier is inmiddels lief devol opgenomen in Avifauna. Een eigenaar van het gevogelte heeft zich nog niet gemeld. Gewond na aanrijding WOUBRUGGE - Een 53-jarige Alphe- naar is vanmorgen gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de Heereweg in Woubrugge. De betrokken man was op weg naar Amsterdam en stopte voor het verkeerslicht, dat op oranje stond. Een 30-jarige Alphenaar reed op dat moment achterop bij het slachtoffer. De man is met nekletsel overgebracht naar het Rijnoord ziekenhuis in Alphen. Mountainbike gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een moun tainbike van het dure merk Koga Miyata is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een berging aan de Vivaldi- hof. De fiets vertegenwoordigt een waar de van bijna 1400 gulden. NIEUWKOOP - Een dief kreeg dinsdag nacht in Nieuwkoop en het Noordert niet datgene, waar hij op uit was. Een groen teboer en slagerij op de Simon van Kapel- weg in het Noorden en een apotheek in de Dorpsstraat in Nieuwkoop werden door hem bezocht. Door zijn gestuntel wist de dief alleen aan de zijkanten van de diver se panden schade aan te richten. Alleen een kapsalon aan de Kolfbaan in Nieuw koop bleek niet inbraakvrij. De gestolen buit was echter niet meer dan honderd gulden. j [eer vrouwen s an gemiddeld 11 dienst van ^universiteit Bei EIDEN Het aantal vrou- j(l en in dienst van de Rijks- liversiteit in Leiden stijgt othei staag. Het aandeel van Koi ouwen in het totale perso- jeelsbestand is gestegen tot procent. Daarmee komt universiteit uit boven het ie iidelijk gemiddelde van 39 "Hoi ocent vrouwen die deel uit- aken van de l Davjng- resj it blijkt uit het personeel- ïatzi irversla£ van de universiteit. ote verschillen zijn echter Q mig steeds merkbaar tussen het irrov !tenschappelijk personeel gjjj.. lerzijds en het ondersteunend beheerspersoneel ander- Is. Een kwart van de functies Sal '^er wetenschappelijk rsoneel wordt bezet door J, ouwen. In de ondersteuning dat 46 procent. Rekening ludend met het feit dat meer gpQlj ouwen dan mannen in deel- 74 i d werken blijkt omgerekend k Ifs meer dan de helft van het idersteunend personeel ,sne ouw te zijn. innen het wetenschappelijk 0ya irsoneel is er nog steeds spra- QQj ivan een grote ongelijkheid in i man/vrouwverhouding. Te- inover 276 mannelijke hoogle- iren staan nog slechts 8 vrou- n[ elijke. En de 251 mannelijke p|, niversitaire hoofddocenten ra er nog altijd tien keer zo- eel als vrouwelijke hoofddo- nten. Slechts een kwart van aantal universitair docen- is vrouw, terwijl een derde an het aantal aoi's (assisten-. in opleiding) van het vrou- elijk geslacht is. Alleen in de icentfuncties en de student- sistenten ontlopen de ver- udingen elkaar nauwelijks ir: 46 procent van de docen- en 49 procent van de stu nt-assistenten is vrouw, ouwen zijn vooral onder de et-technische functies terug vinden. In de automatisering slechts 22 procent van de ba- n aan vrouwen vergeven sinds een jaar is er één - ouwelijke technicus in huis. an de administratieve func- 'jjs wordt daarentegen maar 84 procent bezet door ouwen. ok in salariëring lopen vrou- en achter. Slechts 11 procent m de vrouwen in wetenschap- ilijke functies verdient i in 7000 gulden bruto per aand. Voor de ondersteunen- functies geldt dat voor 17 ocent van de vrouwen. cIlL'l leel voor Club'70 d'!IDEN De discotheek Club 0 heeft gisteren van de politie n 'gele kaart' ontvangen, om- het afgelopen zondag de uitingstijd overschreed. Dit tekent dat na een volgende 'ertreding maatregelen tegen lub '70 kunnen worden ge- «Hen. Winkeliers ondernemen actie tegen diefstal LEIDEN Slecht nieuws voor winkeldieven. De Haar lemmerstraat zal vanaf aan staande zaterdag bevolkt worden door mannen met uniforms en petten van het beveiligingsbedrijf VDL. Zij zijn gespecialiseerd in het aanhouden van winkeldie ven. Volgens Bob Reiche van textiel zaak Favoriet is daar ook drin gend behoefte aan. ,,De winkel diefstal is de laatste tijd name lijk schrikbarend toegeno men", zegt Reiche. Hij spreekt uit ervaring, want gemiddeld houdt hij zo'n vier a vijf dieven per dag aan. „Het overdragen van de dieven aan de politie en het papierwerk in verband met de aangifte, kosten me onge veer een uur. Ik ben dus vaak meer bezig met de winkeldief stal dan met de winkel zelf. Dat is toch niet meer normaal. Als we met weinig mensen in de winkel zijn en iemand steelt iets, kan ik er niet eens achter aan want dan is de kassa onbe heerd". Reiche heeft samen met Moni que Coster van de gelijknamige slijterij het initiatief tot het in schakelen van een beveiligings dienst genomen. Medio januari was Coster het slachtoffer van een gewapende overval en sindsdien is ook zij ervan over tuigd dat de winkeliers in actie moeten komen tegen de winkel dieven. En dus besloten ongeveer hon derd winkeliers in het deel van de Haarlemmerstraat tussen de Hooglandse kerk en de Haven VDL in te schakelen. Tegen te gen betaling van een klein be drag krijgen ze regelmatig be zoek van een surveillant van VDL. „Dit moet vooral preven tief werken", zegt Ruud van der Lof van het beveiligingsbedrijf. De winkeldieven die de bewa kers aanhouden, worden direct overgedragen aan de politie. „Het is natuurlijk wel eens frustrerend als je dezelfde dief drie keer aanhoudt en je hem een dag later weer in de winkel ziet", zegt Reiche. „Maar dat is nog veel frustrerender voor de politie-agenten zelf. Zij hebben te maken met regels en boven dien zijn er maar weinig agen ten. De agenten doen wat ze kunnen". Messen Volgens Coster en Reiche wor den de winkeldieven ook steeds agressiever. Mensen verzetten zich met geweld tegen hun aan houding of trekken zelfs mes sen. „We hebben allerlei soor ten winkeldieven hier", zegt Reiche. „Het zijn niet alleen de jeugdbendes, maar vooral veel junks. Maar ook oude vrouwtjes worden regelmatig aangehou den. „Winkeldieven zijn dus ei genlijk niet te herkennen", gaat Coster verder. „Wel her ken je ze nogal eens aan hun nerveuze gedrag. Sommigen zijn zelfs overdreven vriende lijk en komen binnen met een luid 'goedemidag'. Die hopen dan dat we denken dat vriende lijke mensen toch niets stelen". Volgens Reiche neemt de win keldiefstal in Leiden toe omdat het relatief makkelijk is. „In Den Haag geldt op koopavon den een samenscholingsverbod en staat om de tien meter een politie-agent", zegt hij. „Ook Amsterdam is goed beveiligd. Leiden is daarentegen een eldo rado voor winkeldieven. Het valt me nog mee dat er geen bord staat: 'welkom winkeldie ven'. Boeven die het in Den Haag of Amsterdam te gevaar lijk vinden, komen dus naar Leiden. Ook al omdat het be kend is dat er in Leiden een te kort aan agenten is". Bewaker Ruud van der Lof (links) met naast zich de initiatiefnemers Monique Coster en Bob Reiche. „„„„.mmaadt FOTO: WIM VAN NUUHI Verbeterde spreiding schaarse kaarten Tien tentjes.en twee trekkershutten op een onvindbare plek. LEIDEN Ergens inge klemd tussen stukken bos en een weiland in het Park Cro- nesteyn ligt de enige cam ping die Leiden rijk is. Bijna niemand weet van het be staan van deze camping 'In den Boomgaard', omdat het op een vrijwel onvindbare plek ligt en er ook al geen borden staan om het zoeken te vergemakkelijken. Toch heeft een aantal toeristen de weg weten te vinden naar de camping, die bereikbaar is via een boerenerf aan het Crones- teyn-pad. Het terrein wordt in deze zomermaanden bezet door ongeveer tien kleine tentjes, maar is daarmee eigenlijk al zo goed als vol. 'In den Boom gaard' is tenslotte niet meer dan een klein strookje grond, gelegen naast een weiland van grazende schapen. In gemeentelijke kringen wordt de strook dan ook geen 'cam ping' maar 'trekkersveld' ge noemd. Dit ook vanwege de twee trekkershutten, die mo menteel aan padvinders wor den verhuurd. Op 'In den Boomgaard' zijn bijna geen 'camping-voorzieningen' ge troffen. Buiten de tenten herin neren alleen een toilet en een wasbak eraan dat dit een cam ping is. 'In den Boomgaard' is voor alles stil. In de verte is hoogstens een opgevoerde speedboot of brom mer te horen. Geen luidspelen- de radio's, geen schreeuwende kinderen of luidruchtige feest jes. „Het is een vredig en rustig plekje", zeggen twee kampeer ders uit Engeland dan ook. In derdaad waant men zich hier eerder in een afgelegen lande lijk gebied, dan in de drukke stad Leiden. Vakantiegevoel De twee Britten doen deze mini-camping een paar daagjes aan tijdens hun rondreis door Europa. Sowieso is het terrein- tje vooral geschikt voor de trek ker die alleen of met een reisge noot rondreist. Gezinnen of grote groepen zouden zich hier al snel vervelen. De overige gas ten van 'In den Boomgaard' zijn de stad in of zitten rustig in de zon. Genietend van de stilte, de natuur of een sigaretje. Voor velen is dit het ultieme vakan tiegevoel. De twee Britten hebben een aantal landgenoten ontmoet die hier hun tent hebben opgesla gen. Verder zijn er nog Fransen en Polen. „Gelukkig zijn er geen bierdrinkende Duitsers", zegt één van de twee uit de buurt van Liverpool afkomstige jongens. De echo van zijn woorden is nog niet verstomd of een Duits gezinnetje komt het toegangspaadje op en infor meert of er nog plaats is. Het gezin is op fietsvakantie door Nederland. Plaats voor de Duitsers is er wel, maar dat moet wel 'even' gevraagd worden aan de be heerder A. de Wit die een halve kilometer verderop woont. De Wit is buiten beheèrder echter ook boer en heeft daarom geen tijd om de pers te woord te staan. „Maar druk is het wel deze zomer op de camping", roept hij de verslaggever nog LEIDEN De invoering van het nieuwe abonnementen systeem van de Leidse Schouwburg lijkt aan te slaan. De schaarse kaarten voor de zeer populaire voor stellingen worden over meer aanvragers verdeeld. Boven dien zijn er meer kaarten verkocht voor voorstellingen waar anders niet zoveel be langstelling voor is. Zo zijn alle abonnementsplaat sen voor de familievoorstelling 'Peter en de WolF van het Zwarte Theater uit Bratislava verkocht, evenals die van de kindervoorstelling 'De Kikker koning' van theater Het Appel tje. Volgens hoofd kaartverkoop Ineke Peters van de Leidse Schouwburg is het in geen jaren gebeurd dat al zo vroeg zoveel kaarten waren verkocht van kindervoorstellingen. Dat bij de zeer populaire voor stellingen iets meer mensen een kans gekregen om een van de schaarse kaarten te bemach tigen illustreert Ineke Peters aan de hand van Youp van 't Hek die met zijn voorstelling 'Ergens in de verte' volgend jaar juni vier keer in de Leidse Schouwburg staat. „Dat is in middels wel de maatstaf der dingen geworden. Vorig jaar was hij al na de behandeling van aanvraagformulier 300 uit verkocht, dit keer was dat het geval bij nummer 550". Klemmend Juist dergelijke klemmende ta ferelen waren dit jaar aanlei ding om het abonnementensys teem op de helling te zetten. Tot vorig seizoen gold een abso lute vrijheid voor de abonne mentsaanvragers. Ze konden zelf kiezen voor hoeveel of hoe weinig voorstellingen ze kaar ten reserveerden en hoeveel kaarten. Nu is het zo dat er voor minimaal zes voorstellingen kaarten moeten worden be steld. Daarbij geldt een maxi mum van vier uit de reeks te verwachten zeer populaire voorstellingen en juist een mi nimum van twee uit een serie waarvoor wat minder belang stelling wordt verwacht. Ook de aantallen kaarten per voorstel ling is beperkt. De nieuwe regels hebben vol gens Ineke Peters niet geleid tot negatieve reacties. „Er zijn natuurlijk altijd mensen teleur gesteld, omdat we ze niet kun nen helpen. Maar over het alge meen bleek uit de reacties die we kregen toch een soort soci aal gevoel: 'zo krijgt mijn buur vrouw ook een kans' ".De aan vragers bleken het systeem ook goed te begrijpen. Om vooral goed ingevulde formulieren te krijgen had de schouwburg aan gekondigd foutieve formulieren niet te behandelen. Maar die maatregel is in de praktijk nau welijks nodig gebeleken. „Voor het zover komt neem je toch eerst contact op met mensen om te vragen wat ze nu bedoel den. Uiteindelijk zijn eigenlijk alleen aanvragen afgewezen van mensen die te weinig voor stellingen hadden aangekruist en ook niet wisten wat ze er dan wel aan wilden toevoegen". Nieuw dit jaar was de mogelijk heid van een abonnement met voorstellingen in de Schouw burg gecombineerd met een aantal in het LAK-theater. Ine ke Peters heeft nog geen over zicht van de verkoop daarvan, maar wel heeft ze de indruk dat daar redelijke belangstelling voor was. Overweldigend De belangstelling voor de schaarse kaarten van de Leidse Schouwburg was ondanks of dankzij het nieuwe systeem net zo overweldigend als de laatste jaren gebruikelijk is. Alleen al in de eerste week van juni kwa men 2073 aanvragen binnen. Daarna volgden er nog eens 600. Van de aanvragen die tot 9 juni binnenkwamen werd via loting de volgorde van afhande ling bepaald. Of de verkoop van vorig jaar is geëvenaard of over troffen is nog niet duidelijk. De abonnementenverkoop loopt nog tot 11 augustus. Vorig jaar werden in totaal 30.000 abon nementskaarten verkocht voor 145 voorstellingen. Toch waren niet van alle voorstellingen de abonnementsplaatsen uitver kocht; dat was 60 keer het ge val. Voor 10.000 plaatsen klop ten mensen vergeefs aan de deur. Het nieuwe systeem zou juist dat aantal moeten vermin deren. De enorme druk op de Leidse Schouwburg vindt zijn oorzaak in het feit dat het theater met 550 plaatsen klein is. Boven dien heeft het niet alleen Lei den, maar ook de regio als werkgebied. Van de 550 plaat sen worden per voorstelling er 300 gereserveerd voor de abon nementen. De rest gaat in de losse verkoop. Die begint voor de maand september op 27 au gustus. Churchillbrug 's nachts afgesloten voor verkeer LEIDEN De Churchillbrug, over de Rijn tussen de Churchill- laan en de Doctor Lelylaan, zal de komende week gedurende de nacht zijn afgesloten voor alle verkeer. De brug krijgt een opknap beurt. Met de werkzaamheden wordt begonnen in de nacht van zondag 2 op maandag 3 augustus. De brug wordt dan met een ho gedrukspuit gestraald. Dit duurt bijna twee nachten. Voor omwo nenden zal het stralen enige geluidsoverlast kunnen veroorzaken. Hierna wordt de brug geschilderd. Dat gebeurt in de nacht van 4, 5, 6 en 7 augustus. Tijdens de werkzaamheden is verkeer over de brug niet mogelijk. Verkeer vanaf de Haagsche Schouwweg wordt omgeleid via de Plesmanlaan. Bestemmingsverkeer kan gebruik blijven maken van de Doctor Lelylaan. Verkeer vanaf de Haagweg of Churchilllaan wordt omgeleid via de Haagweg en het Noordein de. Om 06.00 uur 's morgens zal de brug telkens weer worden vrij gegeven. Man beroofd LEIDEN Een Leidse man is vannacht op de Haarlemmer straat beroofd. Ineens kreeg hij iets in zijn rug geduwd, waar van niet zeker is of het een mes of een pistool was. Hij moest zijn portemonnee, waar 100 gulden in zat, afgeven. De poli tie onderzocht de buurt, maar kon de dader niet meer vinden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11