ntensieve controle ond Leidse Hout Ia illegale boomkap raks blijft iedereen langer open' LEIDEN OMGEVING Rode dubbeldekker op Stadhuisplein AsidócSomant AQ WOENSDAG 29 JULI 1992 V "tere sluitingstijd probleem voor buurtwinkels Reuzewaterlelie bloeit in Hortus De Victoria amazonica, de reuzewaterlelie uit het Amazonegebied, in de Hortus Botanicus zal in de tweede helft van augustus weer in bloei staan. Om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen deze zeldzame bloei te bekijken, zullen de deuren van de speciaal daarvoor gebouwde Victoriakas minimaal drie avonden open staan. Per jaar opent de knop van de waterlelie zich niet vaker dan twee maal De plant doet dat pas als de avond gevallen is. De reuzewaterlelie heeft van oudsher veel verwondering gewekt door de omvang van zijn bladeren. Met een diameter varitweeeneenhalve meter kan een blad een kind gemakkelijk dragen. f FOTO: SP Natuurvoedingswinkels steeds professioneler Maxiumsneiheid Idoor ANDRÉ VAN DER WATEREN LEIDEN Er komen steeds meer winkels die gespeciali seerd zijn in biologische, bio- logisch-dynamische of ecolo gische produkten. Super marktketens als Albert Heijn en Konmar begeven zich de laatste jaren ook steeds meer op dit terrein. Hoe zit het met de afname van biologi sche groenten en fruit in de regio? En door wie worden deze produkten gekocht? De Nederlandse consument is redelijk milieubewust. Glas gaat in de glasbak, papier in de papierbak, groente- en fruitaf val in de groene bio-bak en win kelen doen we niet langer met een plastic tasje, maar met een degelijke boodschappentas. Ook als het om eten gaat, willen we nog wel rekening houden met het milieu, maar het mag zeker niet te veel kosten. Ten minste, dat is de conclusie van het Landbouw-Economisch In stituut dat onlangs onderzoek heeft gedaan naar de belang stelling voor biologische pro dukten. De belangstelling voor deze produkten is bijzonder klein. De Nederlandse consu ment vindt de produkten te duur en ook over de kwaliteit en de smaak is men niet altijd te vreden. Veilingen In Nederland bestaan een aan tal veilingen waar ook biologi sche produkten worden verhan deld, maar die zitten niet in de Randstad. Overigens is het vei lingsysteem zoals dat nu werkt voor de biologische telers niet altijd voordelig. De kosten voor de teelt van deze produkten ligt toch nog steeds iets hoger dan in de gangbare landbouw. De concurrentiepositie van biologi sche telers is daarom zwak. Uit eindelijk kan het systeem er zelfs toe leiden dat een teler be sluit over te stappen op de gang bare methode. Van Ginkel van natuurvoe dingswinkel De Zaailing in Lei den ziet het minder somber in. Het grote voordeel van de biolo gische tuinbouw is volgens haar dat deze werkt met een strak teeltschema. Hierdoor is pre cies bekend wanneer wat boven de grond komt. Van Ginkel: ..We kunnen daarom ook duide lijke afspraken maken over wat we afnemen en tegen welke prijs. Een winkelier heeft dat voor een belangrijk deel zelf in de hand. Als iets onredelijk duur is, neem je het gewoon niet af. Aan de andere kant zijn produkten van het seizoen vaak goedkoper dan in supermark ten". Experiment Over de kwaliteit van de pro dukten lopen de meningen uit een. Van Ginkel: „De kwaliteit is niet altijd optimaal. Maar onze klanten zijn wel geneigd een oogje dicht te knijpen. Ze vinden andere zaken belangrij ker. Ze kopen die produkten voor hun gezondheid of omdat ze achter de methode van de biologische landbouw staan. Als een partij echt slecht is, wat zelden voorkomt, dan geven we die gewoon terug". Albert Heijn is minder positief. Volgens AH is de aanvoer van biologische produkten onvol doende, de kwaliteit niet con stant, de prijs te hoog en de vraag te klein. Om tegemoet te komen aan het toenemende milieu-bewustzijn van de consument is AH over gegaan op wat ze noemt de 'ge controleerde teelt'. „Dit houdt in het stapsgewijs terugbren gen van het gebruik van bestrij dingsmiddelen en kunstmest", aldus een woordvoerder van Al- bert Heijn in Zaandam. „De normen die de overheid stelt voor de milieubelasting van landbouwprodukten voor het jaar 2000, willen wij al bereiken in het jaar 1995". overtreden SASSENHEIM/WARMOND - In Sassenheim en Warmond zijn gisteren heel wat autobilis- ten tegen de lamp gelopen, om dat zij te hard reden. Van de 770 aangehouden voertuigen in Sassenheim bleek 22 procent zich niet te houden aan de maxiumsnelheid van 50. De hoogst gemeten snelheid was 85. Ook in Warmond werden 648 automobilisten gecontro leerd, waarvan 15 procent te hard reed. De hoogste score was hier 77 kilometer per uur, 27 boven de maxiumsnelheid van 50. Buurt boos over loos alarm Rembrandtschool LEIDEN Omwonenden van de Rembrandtschool aan de Noachstraat zijn boos omdat daar gisteravond geruime tijd een luidruchtig alarm loeide. Dit alarm ging gepaard met fel le lichtflitsen. Het ging om een loos alarm, maar de sleutelhou der van de school liet geruime tijd op zich wachten. De buurt gaat nu een boze brief aan de school schrijven. •**1000 supermarkt aan de Herenstraat. Bedrijfsleider J. Reinders had zijn zaak wel tot acht uur open willen houden als dat had gemogen. 13 ie'' FOTO: WIM VAN NOORT nj [itse vrouw van verdrinking gered ORDWIJK Een 47-jarige Duitse vrouw is gister- e dag van de verdrinking gered door de Noordwijkse ndpolitie. Doordat de stroming nogal gevaarlijk was, zij ver de zee in gesleurd. Dat zagen twee leden van l|trandpolitie, die achter haar aan zwommen. Toen ze aantroffen was ze aan het eind van haar Latijn en id ze op het punt te verdrinken. (i "ÜJialen openbare bibliotheek dicht iEN Verschillende filialen van de openbare bi- heek zijn de komende weken in verschillende perio- xesloten. Het filiaal Stevenshof is van nu al dicht en lat t/m 8 augustus blijven. Het filiaal in 't Spoortje i 3 t/m 15 augustus gesloten. Het filiaal Zuid-West is 10 tot 22 augustus niet bereikbaar. Voor het lenen boeken, video's of CD's kunnen leden terecht bij de rale bibliotheek in de Nieuwstraat of bij andere filia- Met rolstoel te water NOORD WIJK Een 75-jarige invalide man uit Noordwijk is gisteravond bij de Nachtegaal laan met zijn rolstoel het water in gereden. Dit kwam doordat de rolstoel ineens van koers veranderde door een oneffen heid in de weg. Een 31-jarige Noordwijker, die in zijn auto voorbijreed, sprong snel in het water en heeft de man gered. Dit deed hij net op tijd, want de man was al kopje onder gegaan. Ook de rolstoel is weer boven water. De invalide man moest worden overgebracht naar het AZL. Hoger beroep na vrijspraak Bosrode-moord LEIDEN Officier van justi tie J. van Ek is in hoger beroep gegaan tegen de vrij spraak van de verdachte van de Bosrode-moord. De 29-jarige Leidenaar, die een gedeeltelijke bekentenis had af gelegd, werd twee weken gele den vrijgesproken van het dood steken van zijn plaatsgenoot Willem Comelisse (35). De rechtbank vond niet dat overtui gend was aangetoond dat hij schuldig was aan de dood van Comelisse, omdat er verwarring was over de tijdstippen waarop een en ander zich afspeelde. Ook was de bewijsvoering voor een groot deel afhankelijk van de door de verdachte afgelegde ver klaring. Indirect bewijs ontbrak vrijwel geheel. De verdachte is na de vrijspraak op vrije voeten gesteld. Volgens officier van justitie A. Welschen die optreedt als woordvoerder van het openbaar ministerie, kan het nog geruime tijd duren voor het hoger beroep wordt be handeld. „Als een verdachte in bewaring is gesteld, gebeurt dat meestal binnen drie maanden, maar als hij op vrije voeten is zo als in dit geval kan dat langer duren". Kinderzomerprogramma in buurthuis 't Spoortje LEIDEN Voor kinderen van 4 tot 12 jaar organiseert buurthuis 't Spoortje tijdens de laatste vakantieweek gezellige activiteiten. Op dinsdag 11 augustus wordt een spelletjesmiddag gehouden op het veldje achter het buurthuis. Mocht het regenen, dan gaat het festijn binnen verder. De middag is bestemd voor kinderen van 4 tot 7 jaar, en duurt van half twee tot kwart drie. Kosten: één gul den. Woensdag staat de bus klaar om de kinderen naar de Efteling te brengen. De reis is bedoeld voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Ze vertrekken om half negen. Om vijf uur zijn ze weer terug. Kosten: 17,50. Inschrijving bij het buurthuis, of bij Cor Schreuder, Alexanderstraat 64 in Leiden. Donderdag vertrekken de kinderen voor een strandwandeling naar Katwijk. Bij mooi weer mogen ze hun zwemspullen meenemen. Ze zijn weg van twaalf tot vijf uur. Kosten: drie gulden. Vrijdags sluiten ze hun vakantieweek én hun vakantie af met een spelletjesmiddag bij het buurthuis. De middag begint om half twee, kosten bedragen een gulden. Het buurthuis is gevestigd aan de Berahardkade 40. Betrapte dief vlucht alsnog ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder de neus van de politie is een insluiper vannacht ontvlucht. Rond kwart voor twee vannacht zag het personeel van het bejaardenhuis Noorderbrink aan de Klompenmaker een man rond het pand scharrelen. Onderzoek door de politie wees uit dat een fiets die voor het bejaardenhuis stond, was gestolen. Op dat moment sprong de man van het dak van de recreatiezaal en sprintte er vandoor. De politie herkende de man echter, omdat ze hem al vaker had aangehouden. De insluiper verloor bij zijn 'reddende' sprong een portemon nee, die hij uit één van de kamers had gestolen. DEN De politie gaat innende weken intensie- surveilleren rond het De Leidse Hout. De af- )en week zijn daar 's a- ds en 's nachts in totaal «ntien bomen gekapt. De dalen lieten de gesneu- e bomen achter. jemeente, die het park be- t, heeft daardoor een scha- an bijna tienduizend gulden len. Afvoer van het hout, ichaf van een nieuwe boom et planten ervan kosten bij minstens vijfhonderd en per boom, aldus H. Kuhn van de directie groen van de gemeente. „Dit soort vandalisme ben ik nog niet eerder tegengekomen. Als ze de bomen hadden meegenomen had ik er nog begrip voor kun nen opbrengen. Het hoort dan wel niet, maar dan was het in elk geval nog brandhout. Maar ze zijn gewoon achtergelaten". Vorige week werden er eerst vier, twee dagen later nog eens drie omgezaagd. Het afgelopen weekend sneuvelden er tien bo men. De vandalen hebben het niet gemunt op één soort. Kuhn: „En het zijn geen jonge boompjes, die pas zijn aange plant. Het gaat om bomen met een doorsnee van 13 centime ter, of een omtrek van zo'n 40 centimeter. Die zijn al gauw acht jaar". Alle bomen werden met een handzaag omgezaagd. De directie groen is niet van plan om zelf extra te gaan pos ten 's avonds. Tussen half acht 's morgens en half vijf 's mid dags zijn er wel tuinlieden en beheerders aanwezig. „Wat er 's avonds gebeurt, weten we natuurlijk niet. Maar onze rela tie met de politie is goed, en we hebben hen gevraagd extra te controleren. We gaan elkaar niet in de wielen rijden". Nieuwe bomen kunnen pas het najaar weer worden aange- De dubbeldekker van de Flying Mulder Squad op het Stadhuisplein. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „Bent u wel eens beboet?", vroeg een aantal me dewerkers van de politie giste ren aan mensen die het Stad huisplein passeerden. Dat wa ren de meesten wel, waarna duidelijk werd gemaakt dat er voor degenen die regelmatig op de bon worden geslingerd heel wat aan het veranderen is. De politie-medewerkers zijn lid van het 'Flying Mulder Squad' dat Leiden gisteren met een rode dubbeldekker aandeed. Ze moesten het publiek inlichten over de gevolgen van de 'wet Mulder', die onlangs is inge voerd. Na invoering van deze wet is het heel moeilijk geworden om het betalen van een boete voor een lichte verkeersovertreding te ontlopen. „Het innen van boetes wordt de taak van een incassobureau in Leeuwarden. Dat gaat allemaal veel sneller, want bij de wanbetalers zal nu al na ongeveer een halfjaar een deurwaarder op de stoep staan", zegt Ton Feer van de Amsterdamse politie. „Vroeger gebeurde het wel eens dat men sen die alle boetes stelselmatig doorscheurden er uiteindelijk zonder te betalen vanaf kwa men. Dat zal nu tot het verle den gaan behoren". De nieuwe wijze van incasso moet ook leiden tot een ontlas ting van de officieren van justi tie en de rechters. Wanbetalers kregen vroeger namelijk auto matisch een dagvaarding in de bus. Bovendien worden de za ken door de wet Mulder veel sneller afgehandeld, zodat de rechters zich minder vaak hoe ven te buigen over overtredin gen die vaak twee jaar of nog langer geleden gepleegd zijn. Voor degenen die het allemaal nog eens over wilden lezen wer den bij de bus folders uitge deeld. Ook waren er een televi siescherm en computers waar mee de Leidse politie-agenten werden geïnstrueerd over de werking van de nieuwe wet. ter wereld waar de winkeltijden zo zijn geregeld. Dat is niet des handels, je moet je aan de markt kunnen aanpassen". Volgens Juffermans is dat ook zonder kostenstijgingen moge lijk met behulp van variabele werktijden. „Dankzij de com puter is het mogelijk ervoor te zorgen dat er voldoende perso neel is op de tijden dat er veel klanten zijn. Het enige wat kos tenverhogend werkt is leegloop, maar dat is niet nodig". Moge lijke bezwaren van het perso neel wuift hij weg. „In de ver pleging wordt toch al jaren zo gewerkt. Het is een kwestie van gewenning". Uit Juffermans' woorden valt op te maken dat wat hem be treft uiteindelijk de hele winkelsluitingswet verdwijnt. „Die wet dateert uit de oorlog en is daarna gehandhaafd van wege het kleinschalige bestel in Nederland. In feite zijn we nu al langer open dan mag: van half negen tot zes en ziin dat straks ook. Niemand cdfttroleert dat toch. De enigen die in grote pro blemen komen zijn de 'papa en mama-winkels', de kleine buurtwinkels zonder personeel. Daar blijven er steeds minder van over". Weerstand Juist bij die buurtwinkels be staat dan ook grote weerstand tegen de winkeltijdverruiming. H. Nessmann, eigenaresse van een buurtwinkel in de Tessel- schadestraat: „Langer openblij ven? Ik pieker er niet over. Ik ben blij als het zes uur is. We zijn nu van acht tot zes uur open, dat is lang zat". Zij is niet zo bang dat het ten koste gaat van omzet. „We zijn een buurt winkel, de mensen zullen toch wel blijven komen". N. Mooren, eigenaar van een melkzaak in de Hansenstraat, noemt de mo gelijkheid langer open te blijven „belachelijk!". „Ik doe het niet, we beginnen nu om zes uur 's morgens. We werken 70 tot 80 uur per week. Langer openblij ven terwijl iedereen korter gaat werken is de klok terugdraaien. Het is een stompzinnige zaak". Mooren is niet direct bang voor de gevolgen van het besluit niet langer open te blijven. „We zijn een buurtwinkel, mensen die hier kopen, komen nu ook al bij andere winkels zoals Albert Heijn. Dat zal heus niet veran deren". Lijnrecht tegenover zijn stand punt staat dat van J. Reinders, eigenaar van een supermarkt in de Herenstraat. „Als het had gemogen, was ik liever tot acht uur opengebleven. Dat was veel beter in te passen dan half ze ven. In dat geval zou het perso neel dat dat wil om vijf uur weg gaan, waarna anderen het over nemen. Vooral mensen die ge trouwd zijn of samenwonen wil len wel eerder naar huis". Vol gens Reinders kan hij niet an ders dan langer openblijven: „Als je een winkel hebt en er is een klantenstroom, ben je uit gediscussieerd". Hij legt uit dat onder zijn klanten veel studen ten zijn die geneigd zijn pas te gen het einde van de dag hun inkopen te doen. „We staan er nu ook vaak nog om kwart over zes. In feite schuift dat een kwartier op". Eerder open Reinders suggereert dat als hij niet langer openblijft en Hoog vliet op het naburige Levendaal wel, zijn klanten wegblijven. Volgens een woordvoerder van Hoogvliet heeft die super marktketen echter nog niet be sloten om langer open te blij ven. Datzelfde geldt voor Di- gros/Dirk van den Broek. Dirk van den Broek junior: „We wil den eerst afwachten wat onze concurrenten zouden doen, dat weten we nu. Ik verwacht dat we naar oplossingen zoeken die lokaal het beste zijn. In sommi ge gevallen kan dat zijn langer openblijven, maar ik kan me ook voorstellen dat we op ande re plaatsen op maandag eerder opengaan. Lang niet iedereen is er blij mee dat winkels op maandagochtend dicht zijn". Grote klachtenstromen van het winkelpersoneel zijn er nog niet gekomen, zo blijkt uit reacties van de bonden van FNV en CNV. Uitlatingen van G. Krijgsman van de Dagmarkt aan het Leidse Stationsplein lij ken dat te bevestigen. „Het is bij de koffie wel hét gesprek, maar daar blijft het ook bij. Maar wij hebben het ook nog maar uit de kranten gelezen; we wachten nog op interne aan kondigingen". DEN Vrijwel alle gro- [levensmiddelenzaken in en zullen na 1 januari Jhalf zeven open zijn. Al- kleinere buurtwinke- kunnen en willen die lens niet volgen. „Maar eindelijk zullen ook zij wel ;en. Ook de slager en de ker zijn straks langer is de heilige overtui van bedrijfsleider ïjgsman van de Dag- kt aan het Stationsplein. ONipagmarkt is onderdeel van Vendex-concern. Dat con- tevens eigenaar van de i-supermarkts en Albert n kondigden deze week aan dj hun winkels vanaf 1 ja- dageli langer openhouden. Dat Dgelijk omdat vanaf die da- de winkelsluitingstijden •n verruimd. Door de mogen winkels dan tot jen'zeven openblijven en op z tot zes uur. Slechts wei- stdoei^vinkels, zo is de verwach- zullen echter ook op zater- anger openblijven. Th. Juffermans, eigenaar twee supermarkten aan de en aan het Dia- 14 45 tplein, is het ondenkbaar hij zijn zaken niet langer laat zijn. „We kunnen ons niet permitteren. Als het naai vrij zou zijn, zouden "Vö.Ot nisschien wel 24 uur open ing) dien. We zijn het enige land .00-19 00-14 :-Medi ia. 19 ekenh -14.30 15.00

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9