Beurs in beroering bij overname Fokker Fokker duikt onder bij onverslaanbare vrienden Dagbladunie lezuinigt ECONOMIE n"> Bouw in Nederland slecht af JSESZXÏÏSi Ook Fiat betaalde politici smeergeld Soutcwit AW WOENSDAG 29 JULI 1992 I Ld^ikkei opnieuw naar dieptepunt OKYO De misère op de beurs van Tokyo is vandaag verder toe- inomen. De Nikkei-index verloor 330,69 punten op 15.095,95, of- el een verlies van 2,1 procent. Daarmee bereikte deze index het agste punt in zes jaar. >T11( e Nikkei bleef bij een matige omzet weliswaar boven de psycholo- f sch belangrijke 15.000-grens, maar handelaren zijn bang dat orgen deze barrière wordt doorbroken. Voor het eerst sinds lan- tijd was er sprake van een lichte paniekstemming. Volgens een 'jpndelaar van het Japanse effectenhuis Nikko Securities werden koersen door verkooporders van kleine beleggers onder druk iet. De koersen kwamen onder druk te staan door de bezorgd- id over de bedrijfswinsten. Daarnaast zouden buitenlandse ef- ctenkantoren hun Japanse aandelen sinds enige tijd dumpen op «Japanse effectenbeurs. Met het nieuwe dieptepunt op woensdag duidelijk geworden dat de verlaging van het Japanse disconto igin deze week niet veel indruk op de beleggers heeft gemaakt, e aandeelhouders zijn bezorgd over de vertraging van de econo- ische groei in Japan. ïcht g two :i, BRUSSEL - De bouwactiviteiten in Nederland zullen dit jaar, in vergelijking met vorig jaar, af nemen met 5,7 procent. De Europese federatie van bouwondernemingen liet dat gisteren in Brussel weten. Voor 1993 houdt de federatie het op een achteruitgang van 2,4 procent. Nederland heeft daarmee van alle EG-landen de slechtste vooruitzichten. Ook over Groot-Brittannië is de Europese bouwfederatie niet optimistisch. Daar verminderen de bouwactiviteiten dit jaar met 4,7 procent en volgend jaar met 0,5 procent. Voor de hele EG houdt de federatie het voor dit jaar op een achteruitgang van 0,7 procent. Daarmee is f?r een einde gekomen aan een periode van groei die zes jaar heeft geduurd. In 1993 zal er in de EG- bouwsector weer een groei zijn van 0,6 procent. Chrysler boekt kwartaalwinst DETROIT - Het Amerikaanse concern Chrysler, na General Motors en Ford de grootste autoproducent van de Verenigde Staten, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst weten te boeken van 178 miljoen dollar, zo is gisteren in Detroit bekendgemaakt. In het tweede kwartaal van vorig jaar leed het concern nog een verlies van 212 miljoen dollar. De omzet groeide van 7,81 miljard tot 9,31 miljard dollar. De winst kwam tot stand ondanks hoge kosten voor de introduc tie van enkele nieuwe modellen. Chrysler wist zijn marktaandeel in de VS te vergroten met 0,9 procent. Volgens bestuursvoorzitter Lee Iacocca lijkt het erop dat de Amerikaanse economie aan de beterende hand is. Chrysler leverde in het tweede kwartaal 80.000 au to's meer af dan in het eerste kwartaal. Over de eerste zes maanden boekte Chrysler een positief resultaat van 165 miljoen dollar. Gemengde reacties op lage btw sierteelt AALSMEER - De Nederlandse groothan delaren en exporteurs van bloemen hebben gemengde gevoelens over het besluit van de EG om de btw op bloemen en planten niet te verhogen. Dit melden het bedrijfschap en de vereniging van groothandelaren in bloemkwekerijprodukten. De EG-minis- ters van financiën besloten maandag de lid staten nog twee jaar de kans te geven het lage btw-tarief te hanteren. De bloemen handelaren zeggen daar blij mee te zijn. Ze zijn echter teleurgesteld dat de dreiging van het hoge btw-tarief niet definitief van de baan is, waardoor het gevaar blijft be staan van een afzetverlies van 400 miljoen gulden en banenverlies in de sector. Verrijkt uranium UCN naar Japan ALMELO - Ultra-Centriftige Nederland (UCN) in Almelo gaat verrijkt uranium leveren aan Ja pan. Urenco - waarin UCN zit met een Britse en Duitse partner heeft een contract afgesloten met Tepco uit Tokyo de bijna grootste elektrici teitsmaatschappij ter wereld, aldus UCN vanmor gen. Door het van 1995 tot 2005 lopende contract krijgt Urenco voor het eerst toegang tot de Japan se markt. Er is een totaalbedrag mee gemoeid van ruim 500 miljoen gulden. Voor UCN betekent dit een jaarlijkse extra omzet van zo n 15 miljoen gul- den. Het bedrijf hoopt op vervolgopdrachten. Er zijn in Japan nog kerncentrales in aanbouw. Het land heeft in tegenstelling tot veel andere landen kernenergie niet op een laag pitje gezet. st Joi door aan REET VOGELS MSTERDAM Deoverne- artil ing van Fokker door Dasa aar eeft op de Amsterdamse Loe ;urs voor heftige reacties izorgd. De aandelenkoers P™ ialde met 10 procent de af- erha dopen twee dagen tot 25,90 c ïlden. De twee obligatiele- ^jS ngen van in totaal 300 mil- en gulden op de beurs daar- schieten juist om- epog als gevolg van specula- n, w< n' mogelijkheid tot vervroegde et ca ossing van de laagrentende tier* ingen trekken speculanten die tuk zijn op een finan- 1 el buitenkansje. Fokker gaf iet 61937 twee obligatieleningen !nen in het kader van de gezond- vtiking van het bedrijf. Een van leningen is een converteer- 0 re obligatielening met een W(ntepercentage van 4,75 pro- vont. Omruil van de lening in ndelen kan plaatsvinden te- Dasa aast op deel British Aerospace MUNCHEN Dasa is al drie maanden bezig met een studie van de verlieslatende ruimtevaartdivisie van British Aerospace (BAe). Dat heeft een woordvoerder van Dasa meegedeeld. De Britse on derneming - 1700 werknemers een omzet van ongeveer 480 mil joen gulden - bevestigt dat er gesprekken gaande zijn, maar wil niet zeggen met wie. Doel van de studie is volgens de Dasa-woordvoerder overneming van de ruimtevaartdivisie. BAe zal deze afdeling in zijn geheel van de hand doen, aldus Dasa. De Britse onderneming zegt dat van ver koop van haar ruimtevaartactiviteiten geen sprake zal zijn. BAe zou alleen geïnteresseerd zijn in een deelneming of een joint ven ture. De woordvoerder van het Duitse bedrijf zei dat beide partijen nog geen concreet overleg hebben gevoerd. Vorige maand halveerde BAe de capaciteit van haar satellietpro- duktie. Bae schrapte daarbij 640 banen. Door de kosten in dit on derdeel omlaag te brengen zou BAe de satellietproduktie klaar ma ken voor verkoop. gen een koers van 51 gulden per aandeel. Met een huidige beurs koers is geen belegger zo gek dat te doen; de beleggers blijven dus zitten met de obligatie. De andere lening heeft een rente percentage van 7,75. De obliga ties van elk 1000 gulden nomi naal gingen dan ook van de hand voor 825 gulden voor de 4,75 procentsobligatie en 965 gulden voor de 7,75 procentso bligatie. In de voorwaarden bij dc uitgifte van de lening is ech ter een interessante bepaling opgenomen. Als de meerder heid van de aandelen in andere handen overgaat, kunnen de beleggers een vervroegde aflos sing eisen. Voor 825 gulden koopt men dus een obligatie die binnenkort 1000 gulden op brengt. De obligaties worden beheerd door de Centrale Trust Compa ny van de ABN Amro. Een woordvoerder van de bank ver klaarde dat er eerst gewacht wordt op een definitieve over eenkomst voor er een besluit wordt genomen over de ver vroegde aflossing. De obligatie houders kunnen de Trust ech ter dwingen tot zo'n stap, als de meerderheid daar om vraagt. Een woordvoerder van Fokker probeert echter het enthousias me wat te temperen. Ten eerste kan het nog maanden duren voor er een contract ligt. Daar naast is de regeüng van ver vroegde aflossing bedoelt om de obligatiehouders te bescher men tegen een overnemende partij die minder kredietwaar dig is. De nieuwe partij zou mis schien niet aan de aflossings verplichting kunnen voldoen. Om dat te voorkomen is de be paling opgenomen dat Fokker dan tot vervroegde aflossing overgaat. In het geval met Dasa is daar echter geen sprake van. Beurskoorts in balzaal Effecten-makelaars voeren orders uit op de vloer van de Chinese beurs in Shanghai. De omgebouwde voormalige t is het brandpunt van beurskoorts sinds de communistische leiders in 1990 de markt openden voor het kapitalisme. 'TTERDAM - Als laatste er heeft de fbladunie uitgeefster Algemeen Dagblad en NRC indelsblad besloten tot luinigingen. Voorlopig geldt vacaturestop tot eind van itjaar. ]e reden voor de bezuiniging in de tegenvallende adverten- ■inkomsten, zijn geen onbe- id fenomeen in krantenland, laatste jaren lijkt de terug- kng echter een structureel ka- jkter te hebben. Vooral de te- Ivisie lokt grote landelijke ad- trteerders weg bij de kranten, je afgelopen jaren werd dat op- fvangen door een toeneming kn het aantal personeelsad- èrtenties, maar die groei is in- jiddels omgeslagen in een da- jig. Bij de Dagbladunie, een hderdeel van het Elsevier-con- >rn, verloor het Algemeen 1 in de eerste helft van het jaar zeven procent aan ad vertenties. Directeur G. van den Berg heeft nu besloten een vacaturestop in te voeren tot eind van het jaar. Ook wordt ge dacht over het bezuinigen via het drukcontract. Eerder dit jaar kondigde de VNU, uitgeefster van zeven re gionale krap ten, al een perso neelsvermindering van vijf pro cent aan. De Perscombinatie, uitgeefster van Volkskrant Pa rool en Trouw, moet dit jaar 15 miljoen gulden bezuinigen. Ook Sijthoff Pers, uitgeefster van het Binnenhof en de Haagsche Courant, heeft besloten tot drastische bezuinigingen om de rentabiliteit te verbeteren. De grootste uitgever van regionale kranten, Wegener Tijl in Apel doorn, gaat bezuinigen, onder meer via kostenverlaging door samenwerking tussen regiona le kranten en later het in elkaar schuiven van redacties. Ontslagen arbeiders van Volkswagen in Mexico staan t van de platgelegde fabriek in Pueblo. stakende arbeiders PUEBLO Volkwagen heeft dinsdag 14.300 stakende arbei ders bij een dochtervestiging in de Mexicaanse plaats Pueblo voor onbepaalde tijd de toegang tot de fabriek ontzegd. De maatregel werd maandag avond laat aangekondigd door de voorzitter van de raad van bestuur van Volkswagen, Mar tin Josephi Wellman. Politie mannen hielden gisteren de wacht bij de gesloten poorten van de fabriek, waar nog steeds de klassieke Kever werd ge maakt. De arbeiders waren sinds 21 juli week in staking uit protest te gen een door een vakbond afge sloten arbeidsovereenkomst. De fabriek zou een verlies van ruim 58 miljoen gulden hebben geleden sinds het begin van de staking. „We zullen niet verder onderhandelen, omdat de sta kende arbeiders slechts hun on verantwoordelijkheid hebben laten zien", zei Wellman. Hij zei dat hij verplaatsing van de fabriek naar elders in Mexico of naar een ander land niet uit sloot. Id i ROME Ook Fiat heeft de po litici van Milaan smeergeld ver strekt in ruil voor overheidsop drachten. Dat heeft Giancarlo Cozza, de managing-director van Fiat Savigliano, een doch teronderneming van Fiat die treinstellen produceert, toege geven tenover van de rechtbank van Milaan. Uit zijn verklaring blijkt dat Italiës grootste particuliere on derneming, die tot nu toe elke betrokkenheid heeft ontkend, volop heeft meegedraaid in de Milanese steekpenningencar rousel. De bekentenis van de vorige week gearresteerrde Cozza is een indirect gevolg van de ver klaring van de socialistische po liticus Sergio Radaelli, die voor zijn partij fungeerde als 'steek penningenkassier'. Twee maanden geleden besloot Ra daelli om een bekentenis af te leggen, waarin hij ook de rol van de Fiat-dochter uit de doe ken deed. Daarmee geconfron teerd zat er ook voor Cozza niets anders op dan maar sa men te werken met de magi stratuur. Uit Cozza's verhaal blijkt dat Fiat een ingenieus systeem had ontwikkeld om de inhalige Mi lanese politici discreet te bedie nen. Centraal daarin staat het Argentijnse bedrijf Mater Fer, een producent van spoorwegbe nodigdheden, die voor 100 pro cent eigendom was van Fiat Sa vigliano, maar niet in de boeken voorkwam. Aan het begin van de jaren '80 werden via deze in Buenos Aires gevestigde maat schappij steekpenningen over geheveld naar de bankrekenin gen van Latijnsamerikaanse potentaten van wie Fiat een op dracht in de wacht probeerde te slepen. Wanneer in 1983 Mater Fer wordt verkocht, wordt het voor smeergeld bestemde fonds overgebracht op een geheime rekening in Lugano. Daar blijkt dat wat goed was voor Zuidame- rikaanse dictatoren minstens zo goed werkt bij de politici van Milaan. De betaling van smeer geld verliep via een Tessiner ad vocaat die van Cozza telefo nisch opdracht kreeg bedragen over te maken. Bij een van deze operaties werd zo ruim 4 mil joen gulden overgemaakt, in ruil voor opdrachten. Het totale bedrag dat Fiat Savigliano aan corrupte politici heeft geschon ken, is moeilijk te achterhalen; aan wijzigingen werden vernie tigd. Cozza heeft in zijn verklaring wel geprobeerd om zichzelf zo veel mogelijk schoon te wassen en de leiding van het Fiat-con cern volledig vrij te pleiten. Hij omschrijft de Milanese steek penningen als afpersing door politici en beweert dat buiten hemzelf niemand in de hogere regionen van de Fiat-holding wist van het bestaan van het ge heime steekpenningenreser voir. Gezien de bedragen waar het om ging lijkt dat echter op zijn minst verwonderlijk, te meer omdat tenminste twee an dere Fiat-dochters eveneens bij de Milanese affaire betrokken zijn gebleken. ilCHARD SCHUURMAN laatstee1 handel i notering F eldeleninb dcouf !N HAAG - If you can'l ^at them, join them (Als je niet kunt verslaan, maak dan tot je vriend). Dit En- se gezegde lijkt welhaast >r Fokker de reden te zijn weest om zo nadrukkelijk kiezen voor overname or Deutsche Aerospace lasa). len. F Xl bieden, Dju afgelopen vrijdag de over- ïid de laatste bezwaren tegen i overname heeft laten vallen, in het definitieve akkoord ik dPrden opgesteld. Dan moet 50b I4ik duidelijk worden hoe Fok- [j® |4r en Dasa nu precies vorm I40 allien geven aan hun samen- 50 Clerking en welke rol er voor de Jakker-vliegtuigen is wegge- lOfeliswaar zijn het Franse Aé- ISjspatiale en het Italiaanse Ale- 1-Ua nog niet direct bij het ak- betrokken, maar het lijkt 130 Onvermijdelijk dat zij reeds nu 140 25ün invloed zullen uitoefenen 70 25^ werkverdeling van het 115 #er driejaar te vormen nieuwe 350b 28hropese vliegtuigconsortium. 3 70b gebeurt er met de toestel- 100 28in van de vier fabrikanten? 2 60a IF6 moet er een e*Sen ontwerp 4 503 ^leveren? B.OO 28lat er offers gebracht zullen 140a 2^oeten worden is onontkoom- 330 2Saar- De samenwerking tussen Dasa, Fokker, Aérospatiale en Alenia moet de kleine tot mid delgrote Europese vliegtuigpro gramma's op termijn aanzien lijk 'stroomlijnen'. Zoals de vooral grote Europese vliegtui gen binnen Airbus zijn onder gebracht, zo worden de regiona le verkeersvliegtuigen van de vier samengevoegd in een nog naamloos consortium. Het gaat hierbij om zes bestaande projec ten en zes ontwerpstudies. Bri tish Aerospace en Saab gaan voorlopig hun eigen weg. Fokker krijgt in het consortium de technische leiding over het belangrijkste segment dat het gaat vertegenwoordigen, de ca tegorie vliegtuigen met 65 tot 130 stoelen. Het brengt in deze klasse de technisch hoogwaar- diqe Fokker 100 in, waarvoor de drie andere partners op kor te termijn geen alternatief heb ben. Hierdoor ontstaat de situatie dat de Fokker 100 de komende jaren de reputatie van 'speer punt' van het consortium ge niet. Dit vooruitzicht is voor Fokker zeer aantrekkelijk. Het toestel kan rekenen op de volle steun van de partners en geeft de Nederlandse fabrikant een sterke positie. Variant Een soortgelijke situatie zit er aan te komen met de Fokker 70, een kleine variant van de '10O'. Als Dasa snel kiest voor een 130-zitter, zit Fokker goed; de Fokker 100 wordt dan uitgangspunt van het nieuwe toestem FOTO: ANP Hierover moet dit jaar een defi nitief besluit vallen, wil het eer ste exemplaar in 1994 de lucht in kunnen. Ook voor de Fokker 70 is in het consortium niet di rect een alternatief, of het moet het ATR72-propellervliegtuig zijn. In de wetenschap dat een goed vliegtuigontwerp het met enke le aanpassingen zeker twintig tot dertig jaar kan volhouden voordat een opvolger nodig is, lijkt Fokker met de '100' en de '70.' dus een goede toekomst voor zich te hebben. Als de nu gemaakte afspraken met Dasa worden nageleefd, is de produk- tie van deze vliegtuigen in Ne derland nog vele jaren veiligge steld. Toch kan Fokker zijn aanvan kelijk sterke positie in het con sortium kwijtraken en ook de Fokkers 100 en 70 verliezen aan de partners. Dit zal geheel afhangen van de vraag hoeveel macht Fokker als technisch lei der nu daadwerkelijk heeft. De testcase hiervoor lijkt zich aan te dienen als er een besluit moet worden genomen over de bouw van een vliegtuig met 130 stoelen, iets waarbij alle part ners groot belang hebben. In dien Fokker het voor elkaar krijgt een besluit over dit toe stel binnen drie jaar te force ren, dan is er niets aan de hand. In dat geval zal de Fokker 130 als basis dienen voor dit project. De ontwikkeling van deze lange variant van de '100' kost 1,1 miljard gulden. Hoewel zeker geen kleinigheid, is dit bedrag toch bijna een kwart van dat van een project dat vrijwel zeker op tafel zal worden gebracht, mocht pas over driejaar over de 130-zitter wordt beslist: de Regioliner. Dit project van Dasa, Aérospati ale en Alenia was tot voor enke le maanden de toekomstige con current voor Fokker en voor Dasa het wapen om Fokker angst aan te jagen. De overeen komst met Dasa heeft het pro ject op een zijspoor gezet, maar de drie fabrikanten hebben steeds gezegd er in een later stadium mee door te willen gaan. Vooral de Fransen en Ita lianen zullen hierop blijven ha meren om hun aansluiting in Europa niet te verliezen en zien de Regioliner als instrument. Argument Wanneer Aérospatiale en Ale nia naar verwachting over drie jaar gaan deelnemen in de hol ding van Fokker en Dasa (en de Nederlandse staat haar aandeel en vetorecht kwijt is), zou dat het moment kunnen worden om de Regioliner er door te drukken. Dasa, Aérospatiale en Alenia hebben een belangrijk argu ment om de Regioliner R122 te verkiezen boven de Fokker 130: het ontwerp is moderner en be vat de technologisch gezien laatste stand van zaken, waar mee het een ideaal toestel is om het consortium tot ver in de vol gende eeuw een vliegtuig te ge ven. Fokker bestrijdt overigens dat de Regioliner zoveel moder ner is als de '130'. Er kan dus een machtsstrijd ontstaan. Verliest Fokker als technisch leider de '130' en wordt gekozen voor de Regioli ner, dan dreigt op termijn een situatie waarvoor de afgelopen maanden regelmatig door poli tiek en bonden is gewaar schuwd. Dan zal er na de grote Regioliner ongetwijfeld ook een kleine variant komen (de R92), die een rechtstreekse bedrei ging vormt voor de Fokker 100. In dat geval heeft het technisch leiderschap nauwelijks nog in houd en moet Fokker dansen naar de pijpen van de drie part ners, met mogelijk nadelige ge volgen voor de werkgelegen heid. Toegegeven, Fokker zal er alles aan doen om dit schrikbeeld te voorkomen en wellicht komt het tot een samensmelting tus sen de Fokker 130 en de tech niek van de Regioliner, maar het blijft een reële optie. Over de positie van de Fokker 50 lijkt geen twijfel mogelijk, al wil topman Nederkoorn anders doen geloven. Dit propeller vliegtuig valt buiten de in vloedsfeer van Fokker en zal zich moeten bewijzen in recht streekse gevechten met de con currentie uit eigen huis, de ATR42 van Aérospatiale en Alenia. Die zijn zelfs van plan om in oktober het groene licht te geven aan de grotere ATR52. Met het uitblijven van orders is het doodbloeden van de Fokker 50 niet te voorkomen. Fokker hoeft dus van de over name door Dasa niet bepaald slechter te worden. Vooral op korte termijn zijn belangrijke voordelen te bedenken. Over enkele jaren moet blijken of de gemaakte afspraken werkelijk inhoud hebhen. Een juiste ti ming van besluiten door Fok ker kan in de komende driejaar wel eens van cruciaal belang blyken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7