Situatie vluchtelingen deeds dramatischer Demonstraties in Irak tijdens VN-inspectie Bosnische 'gek' houdt laatste dieren in leven Hoor zelf de klokinBrezi luiden! ^id^cSotvtcuit BUITENLAND Parlementariërs willen embargo tegen Iran Peres voor grotere rol EG bij vredesoverleg klopjacht op daders laatste maffiamoord SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Hebt u meegedaan aan de actie ,,Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis afscheidsdiner Buurtbewoners in Warschau voorkomen aids-tehuis WARSCHAU - Inwo- ners van een buitenwijk van Warschau hebben hun strijd tegen de komst van een tehuis voor met aids besmette kinderen gewonnen. Na onderhandelingen met actieleiders van de buurt verklaarde het mi nisterie van gezondheid gisteren dat de hulporga nisatie MONAR zijn plannen opgeeft twee huizen in te richten als een tehuis voor de kinde ren. „Ik zag geen andere moge lijkheid", zei Marek Ko- tanski, het hoofd van MO NAR, een groepering die zich bezighoudt met drugs bestrijding en een van de weinige organisaties in Po len is die opkomen vopr aids-patienten. Brandstichting Vanaf het moment dat de plannen voor het vestigen van het tehuis in het aan de rand van Warschau gelegen dorp Laski bekend werden, werden de huizen gemoles teerd. Een van de twee aan gekochte huizen ging zelfs in vlammen op, volgens de politie een geval van brand stichting. Woedende buurtbewoners demonstreerden bijna elke nacht voor de huizen, waar bij de huizen soms met ste nen werden bekogeld. Ze waren bang dat het leven van hun kinderen zou wor den bedreigd en dat de ou ders van de besmette kin deren drugs en ziekten in de buurt zouden brengen. Doktoren probeerden dit tevergeefs te ontzenuwen. Onwetenheid over aids is een algemeen verschijnsel in Polen. De communisti sche regering hield infor matie over aids achter, voor voorlichting over het virus is nu weinig geld beschik baar. WOENSDAG 29 JULI 1992 MSTERDAM Zevenentwintig Eerste- en Tweede-Kamerleden heb- n in een brief aan secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenig- Naties de schendingen van de mensenrechten in Iran veroordeeld en ngedrongen op steun voor de Volksmudjahedin, het Iraanse verzet. b parlementariërs dringen tevens aan op een wapen- en handelsem- irgo tegen Iran. Dat maakte prof. mr. J. Glastra van Loon, vice-voor- tter van de D66-fractie in de Senaat gisteren bekend tijdens een pers- nferentie van de Volksmudjahedin in Amsterdam. De Nederlandse litici scharen zich daarmee aan de zijde van 1500 collega's uit twintig nden die eerder aandrongen op maatregelen tegen het regime van ifsandjani. Volgens Glastra van Loon heeft onder meer de hernieuw- ter doodveroordeling van de Britse schrijver Salman Rushdie duide- k gemaakt dat het Iraanse regime, in tegenstelling tot de indruk die en probeert te wekken, geenszins milder is geworden sinds het over- den van Khomeiny. ■JERUZALEM De Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres is voor een actievere rol van de Europese Gemeenschap bij Arabisch-Israëlische vredesbesprekingen, vooral die over wapenbeheersing. Peres verwoordde zijn standpunt in een gesprek met het hoofd van het Israëlische ministerie van defensie, David Ivri, die de Israëlische delegatie leidt bij bespre kingen over wapenbeheersing in de regio. De televisie berichtte dat Peres zijn voorstel nog moet voorleggen aan premier Yitschak Rabin. Het ministerie van bui tenlandse zaken kon de berichten nog niet bevestigen. De EG mocht van de vroegere Israëlische regering van premier Yitschak Shamir geen volledige delegatie stu ren naar overleg over wapenbeheersing in de regio. Shamir was bezorgd over het pro-Arabische standpunt van enkele EG-lidstaten. Russisch parlement wil Koerillen niet afstaan MOSKOU Een meerderheid van het Russische parlement heeft zich gisteren uitgesproken tegen de overdracht van de Koerillen aan Japan. Het parle ment debatteerde vooruitlopend op het bezoek ko mend najaar van de Russische president Boris Jelt- sin aan Tokyo over het lot van de eilandengroep die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog op Japan werd veroverd. Sommige parlementariërs drongen bij Jeltsin aan op uitstel of helemaal afzeggen van bezoek, waarbij over de kwestie zal worden gespro ken. Een parlementscommissie besloot slechts Jelt sin een afschrift van het debat te sturen. De tegen stemmers vinden dat Japan geen recht heeft op de eilanden. De eilanden vervullen een belangrijke strategische functie voor Rusland, maar zijn ook een knelpunt in de relatie met Japan. Carabinieri betrappen spijbelende artsen NAPELS Met een razzia in de voor naamste ziekenhuizen van Napels hebben carabinieri willen optreden tegen een jaar lijks terugkerend Italiaans zomerschan- daal: de ongeoorloofde afwezigheid van medisch en paramedisch personeel. Zij hebben proces-verbaal opgemaakt tegen 72 artsen en verplegers wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Hoewel zij vol gens de prikklok wèl aanwezig hadden moeten zijn, bleken de 72 nergens te vin den. Enkele door hun collega's telefonisch gewaarschuwde artsen kwamen aange sneld met de doktersjas over hun nog natte zwembroek. Minister van volksgezondheid Francesco de Lorenzo heeft zijn volledige instemming met de actie betoond. „Kinderen mishandeld in Noord-Ierland" WASHINGTON - In Noord-Ierland worden dagelijks kinderen mishandeld door zowel Britse veiligheidstroepen als de guerrillagroepen. Dit staat in een vandaag verschenen rapport van de de Amerikaanse mensenrechtenorganisa tie Helsinki Watch. Mensen onder de 18 jaar worden onrechtmatig vastgehou den in verhoorcentra voor volwassenen. Ze worden fysiek en mentaal mishan deld en soms ook gemarteld. De organi satie wil dat de Britse troepen in Noord- Ierland een einde maken aan de wille keurige fouillering van voorbijgangers en dat van verhoren door de politie vi deo-opnames worden gemaakt om ex cessen te voorkomen. EN HAAG/SARAJEVO - situatie waarin de vluch- lingen uit het voormalige tegoslavië zich op de Slo- ens-Kroatische grens be nden is dramatisch. Som- igen zijn al maanden van lis en hebben onderweg einig te eten en te drinken ihad. ider de 320 mensen, die uit »el Bosnië afkomstig zijn, be nden zich drie hoogzwangere ouwen en een aantal nierpa- inten, die al dagen geen dialy- hebben gehad. De jongste n de ruim 150 kinderen is zes aanden oud. De kinderen zin- n liedjes met als refrein 'We lan naar Holland, het land n de kinderen, we gaan naar aar voordat ze daar zijn moes- n ze zondagavond ten minste één nacht in het niemands- id tussen Slovenië en Kroatië orbrengen. De oudere men- n slapen in de bussen, de an- ren liggen letterlijk onder de igbomen van de grens of in de en lucht. Eten en drinken ijgen de vluchtelingen van •oatische omwonenden, daar geen direct gebrek aan. „We llen naar Nederland, want hebben van kennissen daar hoord dat de Nederlandse re- ring opvang voor ons heeft regeld", verklaart Mirza, die :h als woordvoerder van de oep opwerpt. Hij is buschauf- ur en heeft naar eigen zeggen eerder een groep mensen ïar Nederland gereden. Van overleg op topniveau in Neder land weet hij niets af. Hij is vol vertrouwen dat het goed zal af lopen. „Zo gauw we de papieren hebben, laten de Slovenen ons door en kunnen we naar Neder land". Chetniks Stalinistisch wil de 25-jarige Vahedin uit Noord-Bosnië het regime van de Serviërs in het door hen bezette stadje Bosank- si Novi niet noemen. Dat vindt hij te zwak uitgedrukt: „De chetniks hebben hun eigen me thoden, die zijn erger dan de terreur die Stalin of Hitier uit oefende". Hangend uit raampje van de vluchtelingentrein die hem van Kroatië naar Duitsland zal brengen, is hij blij dat hij ten minste het vege lijf heeft weten te redden. Tevreden kijkt hij over het perron van het station in Karlovac, waar hij twee da gen in een Kroatisch opvang kamp heeft doorgebracht. Daarvoor zat hij samen met 850 andere moslimmannen vijfen veertig dagen opgesloten in het sportstadion van Bosanski Novi. „De Serviërs sloegen en mishandelen ons, we zaten dag en nacht buiten, nu eens in de felle zon, dan weer in de stro mende regen. We kregen niet genoeg te eten, met gras heb ben we ons in leven gehouden", vertelt hij over zijn gevangen schap. Executies vonden er in het sta dion niet plaats, maar op straat schoten de Servische bendes willekeurig mensen dood, zo verklaren andere vluchtelingen uit het stadje, dat maanden ge leden door de Serviërs werd in genomen. Vooral moslims die „iets voorstelden" waren een geliefd doelwit. De chetniks pikten leraren, lokale politici en intellectuelen op en brachten ze naar een hotel in de stad. Van veel van hen is daarna nooit meer iets gehoord, zo blijkt uit de verhalen. Zuiveren Hoe betrouwbaar de verklarin gen zijn is overigens niet altijd even duidelijk. Het hardnekki ge gerucht als zou de burge meester van Novi op straat zijn geëxecuteerd is niet bevestigd te krijgen. Zeker is dat de Ser viërs erop uit waren om van Bo sanski Novi een Servische stad te maken. Uiteindelijk besloten ze dat het tijd was om Bosanski etnisch te zuiveren en de helft van de 15.000 inwoners te de porteren. Evenals de overige 7000 moslimsbewoners werd Vahedin onder zware druk ge zet om te vertrekken. „We had den geen keus. In steden in de buurt waren de Serviërs al be gonnen de moslims massaal af te slachten". In Novi zelf bliezen de chetniks huizen op om de bewoners dui delijk te maken dat het beter was om te vertrekken. Maar voordat de reis kon aanvangen moest er eerst nog het een en ander worden geregeld. Vahe din: „Ik moest een verklaring ondertekenen waarin ik al mijn bezittingen overdroeg aan de lokale autoriteiten, aan de Ser viërs". Pas daarna mocht hij weg, om na drie dagen op de bak van een open VN-vrachtwagen Karlovac te bereiken. ,reRuaATANIA De Italiaanse 'poiijlitie is een grootscheepse n daf°Pjacht begonnen op de de ojfee moordenaars van de 46- stoejrige inspecteur Giovanni t me^zzio, die maandagavond n oriferd neergeschoten toen hij stuurde Siciliaanse stad Catania an zijn werk op weg was :;rheKhuis- ;Projzzo stond aan het hoofd van ^ura* afpersingsbrigade van de Ca- ragaijnese politie. In samenwer- "Dfog met een groep midden- en zfenders die zich een jaar gele- i. Nifen verenigde om gezamenlijk iéerstand te bieden aan de maffia, was Lizzo tientallen afpersers te arreste ren. Volgens de politie was Liz zo met de steun van een ver klikker bewijzen aan het verza melen tegen de voornaamste maffia-families in Catania. Op de plaats van de moord hebben de bandieten enkele verkreu kelde biljetten van duizend lire achtergelaten. Met dat gebaar wilden zij vermoedelijk uit drukking geven aan hun min achting voor het slachtoffer en het door hem vertegenwoordig- aewonden in Parijse metro (vee brandweermannen helpen een vrouw nadat zij lichtgewond raakte bij een botsing tussen twee treinstellen van de interlokale RER-lijn in B Parijse metro. 33 mensen raakten gewond, de meesten licht. De botsing deed zich voorvlak bij het station Porte de Vincennes. De oorzaak iu een fout in het automatische beveiligingssysteem zijn geweest. FOTO:AP tekent dat de aanslag op Lizzo J 1111 deel uitmaakt van dezelfde strategie als die op de rechters Falcone en Borsellino. Als reac tie op de maatregelen van de overheid en van het groeiende verzet onder de bevolking heeft de maffia een tegenaanval inge zet, waarvan haar voornaamste opponenten één voor één het slachtoffer worden. In het aan de voet van de vulkaan Etna ge legen Catania is de afpersings maffia oppermachtig. Circa 80 procent van de ondernemers betaalt de pizzo, de door de maf fia geheven 'belasting'. Gisteren is bekend geworden dat een beschermelinge van Borsellino, de 18-jarige Rita At ria, uit het Siciliaanse dorp Par- tanna afgelopen zondag zelf- Een moord van dit niveau is geen lokale maar moet worden keurd door de Koepel, het over legorgaan van de voornaamste maffia-clans van Sicilië. Dat be- moord heeft gepleegd omdat zij na de dood van de rechter vrees de dat ook haar uur geslagen had. Na de moord op haar vader en broer door een concurreren de clan had het meisje besloten om te praten tegenover Borsel lino, die haar bescherming had gegarandeerd. Onder meer door haar verklaringen kwam Borsellino op het spoor van de moordenaars van Stefano Nas- tasi, de christen-democratiche burgemeester van Partanna. In de loop van het onderzoek werd Nastasi's partijgenoot en opvol ger Vincenzo Culicchia aange klaagd als lid van Cosa Nostra. Dat laatste verhinderde Culic chia trouwens niet om in april van dit jaar tot kamerlid te wor den gekozen. (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD De Verenigde Staten voeren inmiddels hun militaire aanwezigheid in het Golf-gebied op om daarmee Irak verder onder druk te zetten. VN-inspecteurs is gisteren na drie weken uitstel en een ern stige confrontatie tussen Irak en de Verenigde Naties toegang verleend tot het Iraakse minis terie van landbouw in Baghdad. In Baghdad en andere Iraakse steden werd gedemonstreerd tegen de inspectie van het mi nisterie, waar volgens de in specteurs documenten kunnen liggen over Iraakse massaver nietigingswapens. Op beelden van de demonstratie in Bagh dad van het Britse televisiesta tion ITN waren honderden schreeuwende, met hun vuisten zwaaiende en dansende demon stranten te zien. Woordvoerder Tim Trevan van de inspectiecommissie van de VN zei dat het ministerie vol doende beveiligd was om de de monstranten op afstand te kun nen houden. Hij zei dat de in specteurs niet waren lastig ge vallen. Vandaag ronden zij hun onderzoek in het ministerie af. Radio Baghdad zond gisteren een boodschap uit waarin dienstplichtigen geboren in 1974 werden opgeroepen zich uiterlijk op 20 augustus te mel den bij recruteringscentra. De oproep betrof onder andere stu denten en schoolverlaters die kennelijk eerder uitstel of een vrijstelling hadden gekregen. Saddam weet de impasse over de inspectie aan de Amerikaan se regering. „De roekeloosheid en dwaasheid van Amerika vra gen om een nieuw internatio naal evenwicht", zei Saddam gisteren volgens het Iraakse persbureau INA. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz stelde het compromis op de Iraakse televisie voor als een morele overwinning voor zijn land. Hij waarschuwde voor „zware consequenties" als het inspectietam zich op een „pro vocerende" of „beledigende" manier opstelt. Een burger in Sarajevo steekt gewoon de straat over, ook al geeft een grote poster aan dat hij moet uitkijken voor sluipschutters in het centrum van de Bosnische hoofdstad. FOTO AFP Idoor JOHN DANISZEWSKI SARAJEVO In Sarajevo wordt hij 'die gekke vent die de dieren voedert' genoemd. Een collega van hem is al doodge schoten, een andere raakte zwaar gewond door de kogels van sluipschutters. Maar de 40- jarige Dragan Curie is echt gek of onverschrokken en blijft elke dag de weinige dieren voederen die nog in leven zijn in de die rentuin van Sarajevo. „Zolang er nog een beest in le ven is, blijf ik het proberen", zegt hij voordat hij zijn leven opnieuw waagt in de dierentuin Pionirska Dolina, die in de frontlinie van de belegerde Bos nische hoofdstad ligt. Curie werkt al 15 jaar in de dieren tuin als oppasser en zag na het uitbreken van de burgeroorlog, nu drie maanden geleden, de meeste dieren van honger ster ven, omkomen door de aanhou dende mortierbeschietingen of gedood worden door sluipschut- tervuur. „Slechts vier beren en twee leeuwen zijn nog in le ven", zegt Curie. De dieren lij den honger en worden bedreigd door ziekten door de nabij gele gen rottende karkassen van de andere beesten. Het gevecht van de oppasser om de dieren te redden is er een te gen sluipschutters. Eentje heeft Curie „de zenuwachtige" ge doopt. „Hij weet altijd uit te vinden welke route ik door de dierentuin neem. Als mens is hij niet veel waard, maar hij is goed in wat hij doet", zegt hij cynisch. Curie sluipt de dierentuin bin nen door een gat in het hek. Hij verandert telkens zijn route en de bomen en gebouwen geven hem dekking. Vaak draagt hij 22 kilo vlees op zijn rug. Vorige week benaderde de oppasser een leeuwekooi en hoorde een schot. Hij voelde iets inslaan en realiseerde zich dat de kogel het vlees geraakt had. „Ik wierp het vlees op de grond en maakte dat ik weg kwam". Toch keert hij telkens terug, soms tweemaal per dag. „Hij is de dapperste man die ik ken", zegt een Bosnische sol daat over 'die gekke vent die de dieren voedert'. Curie haalt zijn schouders op: „Als je moedig bent vecht je in de frontlinie. Ik hou van de dieren. Ik hou van het leven". Alleen Curie en de directeur van de dierentuin trekken zich nog het lot van de beesten aan. De directeur brengt Curie het voedsel, maar waagt zich niet naar binnen. Curie somt op wel ke dieren zijn omgekomen: een Bengaalse tijger, een panter, acht Engelse pony's, een Ame rikaanse bizon, een lama, Afri kaanse antilopen en veel, heel veel eenden, zwanen en pau wen. Hij gelooft dat veel dieren met opzet zijn doodgeschoten door de Serviërs omdat ze te veel lawaai maakten. De Bos- niërs zouden hiervan gebruik kunnen maken om ongehoord een sluipaanval uit te voeren. „Ze schieten zelfs kinderen dood, dus waarom geen die ren", meent Curie. Deze week maakte hij 75 ze nuwslopende minuten mee. Hij was op een kooi geklommen om appels van een boom af te schudden om deze naar de be ren te werpen. Plotseling werd hij onder vuur genomen door een sluipschutter en Curie vluchtte. Buiten adem vertelt hij buiten de dierentuin dat hij het later nog eens zal proberen. In zijn huis, grenzend aan de dierentuin, gaat hij op de grond zitten en speelt met een trio jonge lapjeskatten. Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5