Echte moord en doodslag op Amerikaanse televisie Jonge garde voetbalt op heilige grond Oranje BINNENLAND BUITENLAND OAS wil daden van Suriname „Nog maar 2 maanden rijbewijs- toerisme" Denemarken komt met voorstel Europese Unie JEUGDVAKANTIES Tunnelnetwerk op Cuba: voorzorgsmaatregel of verspilling? Mandela handhaaft staking ondanks dreiging ontslag „Maatregelen van Koninkrijksregering leiden tot niets" ij fieidóaQounant WOENSDAG 29 JULI 1992 LELYDORP - Woorden moeten volgens de OAS- functionaris Edgardo Reis worden omgezet in daden in het Surinaamse vredespro ces. Hij zei dit bij de opening van de laatste overlegronde gisteren in Lelydorp, twintig kilometer ten zuidoosten van Paramaribo. Reis woont de onderhandelin gen van de regering en de illega le groepen Junglecommando en Tucajana's als waarnemer van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) bij. Junglecom mando-leider Ronnie Bruns- wijk eist dat de regering het op uiterlijk zaterdag te onderteke nen vredesakkoord uitvoert. Hij zegt dat er sinds 1989 vele afspraken zijn gemaakt die de regering niet is nagekomen. Hiertoe behoort het zogenoem de Kourou-vredesakkoord dat in juli 1989 door de toenmalige regering en het Junglecom mando werd ondertekend. Tu- cajana-commandant Thomas Sabajo hoopt dat de laatste ron de van overleg van korte duur is. De weinig spraakzame India- nenleider wil dat de woongebie den van de binnenlandbewo ners op korte termijn tot ont wikkeling worden gebracht. De OAS verleent bijstand bij het vredesoverleg, de afwikkeling van het ontwapeningsvraag- stuk en demobilisatie van de il legale groepen en de herinte gratie van manschappen in de samenleving. De OAS bekijkt samen met de regering welke amnestieregeling de beste zal zijn. Reis zegt dat de onderhan delingen „niet gemakkelijk" zijn maar dat de politieke wil om vrede te bereiken bij alle partijen aanwezig is. ORANJESTAD Over twee maanden is het afgelopen met het rijbewijstoerisme op Curasao, Aruba, St. Eustati- us en Saba. Dat heeft de directeur van de Autorijschool Centrale in Ne derland, Jean Marie Muusers, gisteren in Oranjestad gezegd. Hij liet weten dat mr. Morgen ster van verkeer en waterstaat een „Algemene Maatregel van Bestuur" heeft ontworpen die waarschijnlijk eind augustus in de Staatscourant zal verschij nen en daarna van kracht zal worden. Volgens Muusers kun nen het Antilliaanse en Aru baanse rijbewijs dan alleen nog worden ingewisseld voor een Nederlands rijbewijs-als de hou der ton minste zes maanden op het eiland heeft gewoond waar het examen is afgelegd. Onge veer negenhonderd Nederlan ders hebben tot nu toe hun rij bewijs op de Antillen of Aruba gehaald. Op Aruba betreffen het maar enige tientallen om dat men daar pas enkele maan den geleden met het opleiden van Nederlanders voor het rij bewijs begon. Muusers meent dat de belangrijkste reden om een rijbewijs op de Antillen of Aruba te halen de enorme wachttijden in Nederland zijn en de „bizarre verscherping van de exameneisen". Hij is voorstander van het rijbewij stoerisme onder meer omdat het geld oplevert voor de arme eilanden St. Eustatius en Saba. Volgens hem kan men daar net zo goed leren rijden als in Ne derland. Iemand die in Neder land in een dorpje als Terneu- zen zijn rijbewijs haalt, mag de volgende dag al in chaotisch Amsterdam gaan rijden. Maar dat mag straks niet meer met een Antilliaans of Arubaans rij bewijs". Aylwin: geen herverkiezing SANTIAGO - De president van Chili, Patricio Aylwin, stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing. In Chili staan vol gend jaar presidents verkiezingen op het programma. In de Chileense pers werd onlangs gesproken over de mogelijkheid dat Aylwin, zich na mens de regerende centrum-linkse coali tie verkiesbaar zou willen stellen. KOPENHAGEN Denemarken denkt dit najaar te komen met een voorstel aan de Europese Gemeenschap voor een nieuw verdrag over de Europese Unie. Dit heeft premier Poul Schlüter gisteren verklaard. „We gaan werken aan een nieu we basis voor het verdrag van Maastricht zodat Denemarken het verdrag voor Europese samenwerking kan onderteke nen", zei Schlüter na een zitting van de parlementscommissie voor EG-zaken. De kiezers in Denemarken wezen begin juni in een referendum het verdrag van Maastricht voor de Euro pese Unie af. Schlüter zei dat de Deense regering een voorstel zal publiceren over Denemarkens toekomstige rol kort na het Franse referendum over de Unie, dat op 20 september wordt gehouden. Indien Denemarken en de EG het eens worden over een nieuw Unie-verdrag met een andere economische en politieke inhoud, zei Schlüter, dan zou het mogelijk zijn een nieuw referendum in Denemarken te houden. Martelingen door politie in Egypte toegegeven CAIRO Een hoge Egyptische functionaris heeft bevestigd dat een aantal politiefunctio narissen de mensenrechten schendt, maar voegde eraan toe dat het slechts enkelen zijn die bovendien worden gestraft. Generaal-ma- joor Bahaeddin Ibrahim, een assistent van minister van binnenlandse zaken Moham med Abdel-Halim Moussa, zei dit naar aanlei ding van beschuldigingen van de Amerikaan se mensenrechtenorganisatie Middle East Watch (MEW) dat de Egyptische politie syste matisch arrestanten zou martelen. Ibrahim wees erop dat vier officieren en elf gewone po litiemensen wegens dergelijke vergrijpen in de gevangenis zitten, terwijl de zaken van acht officieren en zestien politiemannen nog moeten voorkomen. NEW YORK - Voyeurs die graag extra langzaam langs een ongeluk rijden kunnen voortaan in hun luie stoel blijven zitten: binnenkort worden echte slachtingen op televisie uitgezonden. Witness Video, een amuse mentsprogramma dat op prime time de lucht zal ingaan en teert op,het lijden van anderen, blijkt een van de wreedste ui tingen van de camcorder-cul tuur die Amerika overspoelt. Hiertoe geïnspireerd door de amateurvideo-opname van de mishandeling van de ongewa pende, zwarte Rodney King door politiemannen uit Los An geles, willen televisiebonzen de sensatielust van het Ameri kaanse publiek uitbuiten. NBC, een van de grootste televisie maatschappijen van Amerika, heeft een felle discussie aange zwengeld over de ethiek van echte doden op de buis met haar plan om de bloeddorstigen te geven wat ze hebben willen. Met openingsbeelden van de ex ploderende Challenger space- shuttle (zeven doden) en een vliegtuig dat tijdens een lucht- show op het publiek terecht kwam, hoeven de kijkers zich geen illusie te maken over de toon van de show, die volgende maand voor het eerst zal wor den uitgezonden. In de eerste aflevering zien de kijkers beel den van een zwangere vrouw die van een brandende flat springt. Een lugubere stem zegt dat er voor haar maar één „uit weg" is: „Recht naar beneden". Een andere aflevering laat zien hoe een Texaanse politieman zijn eigen moord filmde. Hij had de videocamera op het dash board van zijn patrouillewagen aangezet toen hij een bende drugssmokkelaars ging arreste ren. Hij werd door de bende ge slagen, geschopt, gestoken en doodgeschoten. In de meeste landen is dit soort televisieva riété in navolging van Amerika beperkt gebleven tot vrij on schuldige 'Home Video' pro gramma s waarin grappige filmpjes van kijkers worden ge toond. Eigen beelden In de wetenschap dat één op de zes Amerikaanse gezinnen in het bezit is van een camcorder, een handzaam videocameraat je, zullen de producenten van het programma de kijkers aan het einde van iedere aflevering oproepen om hun eigen maca bere beelden in te zenden. De meeste Amerikaanse televisie recensenten walgen. Volgens critici zullen de kijkers door programma's als Witness Video op den duur het verschil niet meer zien tussen echt geweld en televisiegeweld. „Het programma doet afbreuk aan de waarde van het mense lijk leven", zegt Tod Griffin, hoogleraar sociologie aan de Berkely Universiteit in Califor- nië. Mark Miller van het Media Centre in Baltimore deelt zijn mening. Het uizenden van der gelijke filmpjes is volgens hem een grove inbreuk op de privacy van mensen. „Waarom moeten iemands laatste momenten op televisie worden getoond? De heiligheid van het individu wordt afgekalfd door de invasie van de elektronische media". NBC zelf doet verrast over de controverse. „We wisten dat we onbegaan terrein betraden en zijn erg zorgvuldig omgespron gen met het materiaal. De vide ofilmpjes zijn niet goedkoop", zegt producent Terry Landau. Een paar recensenten staan achter NBC en zeggen dat de kans op uitzending van hun op namen op prime time de groot ste wens is van iedere camcor der-eigenaar. „De mensen hebben tegen woordig camcorders als waren het horloges", zegt Marvin Kit- man, televisierecensent van New York Newsday. „Als ie mand het geluk heeft een schietpartij of een mishande ling te filmen, dan is dat bingo! Als we de moord zelf te zien krijgen is dat televisie op z'n best". 0 The Sunday Times Contrast Emanuel Ungaro toonde gisteren in Parijs zijn visie op de bruid van de komende winter. Ze draagt een niet bepaald traditionele, maar elegante combinatie, die uitbundig is gedessineerd met rode en witte bloemen. Opvallend zijn de mouwen van Schotse ruiten. Karl Lagerfeld ontwierp voor Chanel een zwart fluwelen bustier Deze wordt gedragen op een olijfgroene, gedrapeerde rok. FOTO'S AP/EPA Jeugdvakanties lijken veelal op elkaar. Maar er zijn ook an dere vakanties. Vandaag deel 3 in een serie: de voetbalweek. ZEIST Ze lopen door het spelerstunneltje waar de in ternationals ook hepen. Ze spelen hun partijtje op het zelfde heilige gras. En ze wan delen over het complex waar menig Nederlands-Elftalspe ler dit ook deed in een gespan nen voorbereiding op een in terland. Jongens en meisjes kunnen in Zeist het jeugd- sportkamp van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond bezoeken. Wat de jeugd niet weet, en misschien ook niet hoeft te weten, is dat het lang geleden is dat het Nederlands Elftal in Zeist was. Om precies te zijn: tijdens de voorbereiding op het Europees Kampioenschap van 1988, dat zo prachtig ver liep. Het was echter de laatste keer, omdat de spelers moeten worden afgeschermd voor pu bliek en pers, en dat kan op andere plaatsen beter dan in Zeist. Bovendien is de accom modatie in Zeist bijna het ge hele jaar volledig verhuurd aan een opleidingscentrum voor managers, dus voetbal lers zie je niet veel meer in het voormalige Mekka van de Ne derlandse voetbalwereld. Maar achter op het bosrijke complex staan deze zomer wel weer de grote tenten voor de teams van de jeugdsportkam- pen, daar is het bivak. En daar klopt het voetbalhart nog steeds in zware slagen voor de onderlinge wedstrijden, de trainingen en de spelletjes. „Van der Wallen", galmt de stem van een jeugdleider van één van de clubs over het veld. Van der Wallen, lang van ge stalte en niet ouder dan een jaar of dertien, wordt geacht de bal schuin opzij te schieten, hard naar een pilon te rennen, een koprol te maken en ver volgens met de bal tussen drie pilonnen door te dribbelen om zich daarna sprintend, één keer de bal koppend, naar de eindstreep te haasten. De bal wordt echter te ver weg ge schoten, het begrip 'koprol' wordt door Van der Wallen op nieuw gedefinieerd en de drie pilonnen blijken voor de ma gere Van der Wallen mét bal een onneembaar geheel. „Keeper hè, die kunnen dat natuurlijk niet," vergoeilijkt een van de teamgenoten zijn doelman die op 'balvaardig heid' nog een tijdje moet oefe nen. De jongens liggen op de grond te wachten op hun beurt, van veel animo is geen sprake. Wellicht heeft het te maken met de eerste onderlinge wed strijden die de teams zome- teen tegen elkaar zullen spe len. Daar gaat het toch om: elf tegen elf, op een groot veld, hetzelfde veld als waarop het Nederlands Elftal speelde? Sommigen zijn er voor de der de keer bij, in Zeist. Ze hebben ieder jaar naar de voetballers uitgekeken, maar verder dan een Russische volleyballer vo rig jaar kwam niemand. Ook in training zeker, die Russen? Voetbalkampen voor de jeugd zijn in Nederland mateloos po pulair. Vaders die hun zoon graag ooit in het Nederlands Elftal zien spelen, sturen de jongens een week 'op les'. Ze zijn er in soorten en maten, de weken, maar in de voetbalwe reld is algemeen bekend: veel kampen zijn er vooral om de organisatoren verder te hel pen, financieel dan. Voor de voetbalweek onder auspiciën van de KNVB geldt dit niet. Het is ook niet alleen maar voetbal wat de klok slaat; 's a- vonds worden aherlei activi teiten op ander vlak gehouden en overdag zit er ook wel eens iets niet-voetbal bij. Vandaar de naam: sportkamp, en geen voetbal kamp. Van de begeleiding van de jon gens en meisjes (want die voetballen ook bij de KNVB) wordt ook het een en ander verwacht. Een citaat uit het programmaboekje: 'Het ge bruik van alcoholhoudende dranken door de jeugdleiders- (sters) is overdag beslist ver boden, terwijl de jongens/ meisjes in het geheel geen al coholhoudende dranken mo gen gebruiken. Alleen wan neer de jongens/meisjes 's a- vonds in bed liggen, mogen door de leiders(sters) op be perkte schaal licht alcoholi sche dranken gebruikt wor den'. De jeugdsportkampen worden gehouden 6 juli tot en met 29 augustus voor drie groepen: jongens van 8 tot en met 11 jaar (pupillenkamp), jongens van 12 tot en met 15 (junio renkamp) en meisjes van 10 tot en met 15 (meisjeskamp). In het Limburgse Venray wor den soortgelijke KNVB-jeugd- sportkampen gehouden. De kosten zijn ongeveer 140 gul den per deelnemer. Meedoen kan alleen in clubverband. En jeugdleiders zijn er, ondanks de zware eisen, genoeg. IC i HAVANA Onder de Cu baanse hoofdstad Havana en de rest van het eiland bevin den zich ontelbare onder grondse tunnels, als onder deel van een uitvoerig verde digingsplan. Al meer dan tien jaar wordt gewerkt aan dit ambitieuze en weinig bespro ken regeringplan dat in geval van oorlog elke Cubaan be scherming moet bieden. Gewapend met dynamiet, pneumatische hamers of gewo ne pikhouwelen en schoppen, verdwijnen militaire rekruten en andere arbeiders elke mor gen in de donkere tunnels om de strijd aan te binden met Ha vana's onderaardse rotsforma ties. Men is bang voor een Ameri kaanse invasie ondanks her haalde garanties van de rege ring van president George Bush dat hier geen sprake van is. Maar mocht het zover komen, dan zijn de Cubanen er klaar voor dat hoopt de regering al thans. Sommige Cubanen zijn heime lijk tegen het project en vinden het een verspilling van geld en arbeid. President Fidel Castro beschouwt het echter als een verstandige investering. On langs nog zei hij: „Er gaat geen minuut voorbij zonder dat wij versterkingen aanbrengen, de grond verdedigingsklaar ma ken, de tunnels aangelegd wor den en de mensen voorbereid worden op de strijd". Naar verluidt is het tunnelnet werk in de provincie Matanzas klaar. Cubanen die ten oosten en westen van Havana aan de kust wonen hebben gemeld dat er een omvangrijk tunnelstelsel in het gebied is. Mocht er een oorlog uitbreken, dan kunnen zowel de Cubaanse legertroe- pen als de burgers hun toe vlucht nemen tot de tunnels. De tunnels zijn voorzien van voed selvoorraden, bedden, school klassen, medische faciliteiten en postkantoren. Opslagplaatsen Hoewel het tunnelproject geen geheim is, wordt er door de offi ciële nieuwsmedia weinig over gesproken. De plaatsen waar aan de tunnels gewerkt wordt zijn vaak zichtbaar vanaf de straat. Toch mogen buiten staanders om veiligheidsrede nen de tunnelbouw niet inspec teren. Cuba bouwt al meer dan dertig jaar tunnels. Ze waren aanvankelijk bedoeld als gehei me opslagplaats voor Russische vliegtuigen in geval van een Amerikaanse aanval. Toen in het begin van de jaren tachtig Washington openlijk een eventuele invasie van Cuba overwoog, werd het project uit gebreid. De Cubaanse regering besloot dat er genoeg tunnels moesten komen om bescher ming te bieden aan alle onge veer 10,5 miljoen inwoners van het eiland. Het verdedigings plan werd samen met Noord- vietnamese adviseurs uitge dacht. Officiële statistieken wijzen uit dat 18 procent van de cement- produktie op Cuba in 1981 gere serveerd werd voor de bouw van de tunnels. Cubaanse functionarissen be seffen heel goed dat de Verenig de Staten over meer vuur kracht beschikken. Mochten de Amerikanen het eiland bezet ten, dan treedt een guerrilla oorlogsplan in werking waarbij zes miljoen Cubanen onder de wapenen moeten en een speci fieke taak moeten uitvoeren. Als de bezetting plaatsvindt „begint de echte oorlog", zei een Cubaan die op de hoogte was van het project. Vluchtelingen tot Kenya toegelaten NAIROBI - De ongeveer drie honderd Somalische vluchtelin gen die bijna een week hebbel vastgezeten op een schip voo de kust van Kenya zijn tot da land toegelaten, zo heeft he Hoge Commissariaat voor d Vluchtelingen van de Verenig de Naties (UNHCR) gistere: gezegd. Panos Moumtzis woordvoerder van het UNHC1 zei dat de vluchtelingen gistel morgen aan land kwamen e waren overgebracht naar h< vluchtelingenkamp Utang< tien kilometer ten noorden va de havenstad Mombasa. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN ome grootvader uier hier j Standaard UitgeverijAWavery Productions JOHANNESBURG - ANC- leider Nelson Mandela heeft gisteren gezegd dat de voor volgende week geplande al gemene staking doorgang zal vinden, ondanks het dreige ment van het Zuidafrikaanse bedrijfsleven dat de stakers zullen worden ontslagen. Hij bekritiseerde in felle be woordingen de politie en eiste een onderzoek naar de dood van arrestanten in politiecellen. Op een persconferentie zei Mande- la er rekening mee te houden dat de Zuidafrikaanse veilig heidstroepen zullen pogen de op 3 en 4 augustus door het Afrikaans Nationaal Congres, de Communistische Partij en vakbondsfederatie COSATU geplande demonstraties en sta kingsacties te torpederen. De stakingen zijn bedoeld om de regering van president F. W. de Klerk tot aftreden te dwingen. In een verklaring noemde de ANC-voorzitter de bekendma king van de Kamer van Koop handel van Johannesburg en andere zakenorganisaties dat stakers een schriftelijke waar schuwing kunnen krijgen of zelfs ontslag „schaamteloze in timidatie van werknemers". Mandela zei dat de onderhan delingen met de regering, die vorige maand vanwege het aan houdende politieke geweld wer den opgeschort, pas zullen wor- Nelson Mandela. FOTO: AP den hervat als de regering daad werkelijke stappen neemt om een einde aan het geweld te ma ken en bereid is plaats te maken voor een multi-raciale interim regering. WILLEMSTAD De maatregelen die de Koninkrijksregej ring heeft genomen om orde op zaken stellen in het bestuui van St. Maarten leiden tot niets. f- Zij zullen alleen maar meer verwarring scheppen, zo zei de secretat, ris van de regerende Nationale Volkpartij NVP op de Antillen, Ru- fus Mc. William, gisteren voor Radio Hoyer in Willemstad. De polif ticus zei dat de mensen op St. Maarten die nu staan te roepen dafc de centrale regering in Willemstad niets heeft gedaan om orde ojV1 zaken te stellen op St. Maarten, het eerst bij Nederland op de stoejjr staan als daar beslissingen worden genomen waar zij het niet meds eens zijn. Hij reageerde daarmee op plannen in St. Maarten onfe Nederland herziening van het besluit tot ingrijpen in het bestuu\ van het eiland te vragen. Hij herinnerde aan de invoering van d^ „crisisheffing" in 1985, die tot doel had dat de eilanden elkaar fit nancieel konden helpen. St. Maarten zei toen dat de situatie op hei eiland goed was en niet van plan te zijn op te draaien voor de proj; blemen van de andere eilanden van de Antillen, met name Curaj Sao. Het wordt Mc. William daarom steeds duidelijker dat Curagaflj een zelfstandige positie binnen het Koninkrijk moet krijgen. „D^ knoop moet snel worden doorgehakt. Op St. Maarten begrijpen zfc niet dat het Nederland was dat de maatregelen wilde nemen. Nife krijgt Curasao de schuld". i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4