„Euthanasie baby's alleen in zeer uitzonderlijke gevallen" Fraude in Rijn en binnenvaart Ministerie bestrijdt conclusies woningnood BINNENLAND ^Klacht over smakeloze ^reclame voor automerk Werkgevers snijden zichzelf in vingers A2 CcidaeSomani ao WOENSDAG 29 JULI 1992 O Rustige wegen in Nederland, druk weekeinde in Frankrijk DEN HAAG De ANWB verwacht voor komend weekeinde een rustig verkeersbeeld op de Nederlandse autosnelwegen. Enige drukte kan ontstaan op de wegen in de bollenstreek, waar zater dag het jaarlijkse bloemencorso van Rijnsburg wordt gehouden. In Frankrijk daarentegen staat het drukste weekeinde van het jaar voor de deur, door het ministerie van Transport in Parijs wel het „zwarte weekend" genoemd. Naar schatting zullen een kleine elf miljoen mensen gebruik maken van de autoroutes, zeven miljoen vertrekkende en vier miljoen terugkerende vakantiegangers, waardoor het zowel richting noorden als zuiden druk tot zeer druk zal worden. De bekende knelpunten in Frankrijk zijn de wegen rond Parijs, de Autoroute du Soleil (A6/A7) Parijs/Lyon/Orange, vervolgens de A9 richting Spaanse grens (Olympische Spelen Barcelona), de wegen richting Normandië, Bretagne en Les Landes (Bordeaux). Aange raden wordt zondag als reisdag door Frankrijk te gebruiken. DEN HAAG Het onder zoek dat de Nationale Wo ningraad (NWR) heeft ver richt naar woningnood in Nederland is niet deugdelijk. Daarom is er ook geen aanlei ding extra woningen in de soci ale huursector te bouwen. Dit heeft het ministerie van volks huisvesting gisteren laten we ten na bestudering van het vo rige week gepresenteerde NWR-rapport. In zijn rapport stelt de Woning raad dat het aantal woningzoe kenden in drie jaar met gemid deld 25 procent is toegenomen. Vooral voor mensen met een minimum-inkomen zou het vin den van een betaalbare huur woning een steeds lastiger op gave worden. NWR-directeur Van Velzen waarschuwde dat het beleid van forse huurstij- gingen en bezuinigingen op nieuwbouw en stadsvernieu wing leidt tot ghettovorming. Volgens Volkshuisvesting heeft de woningraad zijn rapport ge baseerd op 'ongewogen cijfers en schattingen' van woning bouwverenigingen. „Blijkbaar telt in het onderzoek het ge wicht van een woningbouwver eniging met duizend woningen even zwaar als een vereniging met tienduizend woningen", al dus het ministerie. Toename De gesignaleerde toename van het aantal woningzoekenden in Overijssel (52 procent) en Gel derland (41 procent) is volgens het departement niet gebaseerd Het ministerie heeft zelf bere kend hoe de totale voorraad be taalbare woningen zich ver houdt tot de doelgroep met een beneden-modaal inkomen. Overijssel de volgens de NWR meest 'beknelde' provin cie zou 162.000 woningen met een huur onder de 670 gul den tellen, tegenover 166.000 huishoudens met een laag inko men. Daarnaast beschikt de provincie over een voorraad koopwoningen met een prijs on der de 115.000 gulden. „De wo ningvoorraad is ook in Overijs sel ruim voldoende om de aan- dachtsgroep te huisvesten", al dus het departement. Wel erkent het ministerie dat veel goedkope huur- en koop woningen bezet worden door mensen met een hoger inko men. Maar de woningbouwver enigingen en gemeenten zou den daar zelf actie tegen moeten ondernemen via een flexibel huurbeleid, strategi sche nieuwbouw en het scher per hanteren van inkomens grenzen bij de toewijzing van woningen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De werk- Drdt) groep van zes vooraanstaan- ver- de kinderartsen vindt het in nen vullen van een onjuiste over rede lijdingsverklaring geoorloofd als artsen door dreiging van strafvervolging zouden af zien van actieve euthanasie. Dat is ethisch verantwoord als zij zonder die dreiging wel tot levensbeëindiging zouden overgaan bij een baby met zeer ernstige afwijkingen. Met name dat onderdeel uit het concept-advies van de medici is het CDA en ook de confessione le partij GPV in het verkeerde keelgat geschoten. CD A-ka merlid Van den Burg: „Dit ad- w vies riekt naar uitlokking van echt! valsheid in geschrifte, een straf- hik- baar feit- En dat terwijl de nieu- 3rit-we euthanasiewet juist valt of staat bij de verplichte meldings procedure. Zonder melding van euthanasie kan de officier van justitie nooit vaststellen of er sprake is van doodslag of moord". De GPV'ers Schutte en Van Middelkoop hebben er bij minister Hirsch Ballin van justitie op aangedrongen stap pen te ondernemen tegen het afgeven van valse overlijden saktes. Onmondigen De werkgroep vindt dat i zonderlijke noodsituaties actie ve euthanasie met behulp van medicijnen mogelijk moet zijn bij pasgeboren baby's met zeer ernstige afwijkingen. Als het gaat om baby's die weliswaar zeer zwaar gehandicapt zijn maar die zonder kunstgrepen als kunstmatige beademing zouden kunnen overleven, zou de arts eveneens tot actieve le vensbeëindiging moeten kun nen overgaan. „Ook als een pasgeborene met zeer ernstige afwijkingen op ei gen kracht zou kunnen overle ven, maar als ouders en artsen zich afvragen wat de kwaliteit van dat leven zal zijn zou opzet telijke levensbeëindiging moge lijk moeten zijn", zegt kinder arts dr. C. Versluys, voorzitter van de werkgroep en verbonden aan het Wilhelmina Kinderzie kenhuis in Utrecht. Versluys zegt dat het gaat om zeer uitzonderlijke gevallen, bijvoorbeeld een baby met een open ruggetje en een water hoofd. „Als artsen en ouders, uiteraard na zeer zorgvuldige afweging, tot de conclusie ko men dat voortzetting van het leven een grotere lijdensweg is dan de dood, dan zou actief in grijpen mogelijk moeten zijn. Uiteraard mag een arts zo'n be slissing nooit in zijn eentje ne men. Hij moet dat doen in sa menspraak met de ouders, met collega's met de medisch-eti- sche commissie van het zieken huis. Maar hij moet die stap in uitzonderlijke gevallen kunnen zetten". Ook in minder vergaande geval len - als de baby niet zonder hulpmiddelen kan overleven - kan er sprake zijn van een noodsituatie die actieve beëin diging van het leven rechtvaar digt, meent de werkgroep. Die noodsituatie kan zich voordoen als een doodziek kindje na het staken van een zinloze medi sche handeling niet meteen sterft, maar wel ernstig lijdt. „Het gaat om een, ook in de kringen van kinderartsen zeer gevoelige en controversiële zaak waarover zeer verschil lend wordt gedacht. Ook bin nen onze werkgroep denkt niet iedereen er hetzelfde over", al dus dr. Versluys. „Het gaat om levensbeëindigend handelen, op zich al een delicate zaak. En dan bovendien nog om onmon digen, om patiënten die niet zelf aan kunnen geven dat ze hun leven willen beëindigen. Maar evenmin dat ze kiezen voor een eindeloze, uitzichtloze lijdens weg met zinloze operaties, kie zen voor een leven dat eigenlijk geen leven is. Wij willen met ons advies de artsen die met deze zaak worstelen houvast geven. Er moet duidelijkheid komen. Daar is iedereen bij ge baat, ouders, artsen en andere betrokkenen. Ook de pasgebo rene zelf'. Versluys beaamt dat het advies van de werkgroep om euthana sie niet te melden en een ver klaring van natuurlijk overlij den in te vullen in justitiële en politieke kringen verkeerd zal vallen. Want feitelijk zijn art sen momenteel verplicht om ge vallen van acieve euthanasie te melden aan de officier van justi tie die dan beoordeelt of er ver volging zal plaatsvinden of niet. Nood breekt wet, meent de werkgroep echter. Als de kans bestaat dat de arts in kwestie onder de dreiging van eventuele strafvervolging afziet van actie ve euthanasie terwijl hij zonder die dreiging wel tot euthanasie zou zijn overgegaan, dan is het gerechtvaardigd dat hij de over lijdensverklaring onjuist in vult. Formeel-juridisch is dat wellicht verkeerd, maar me- disch-etisch gezien is een derge lijke handelwijze wel te recht vaardigen, aldus de werkgroep. Versluys benadrukt overigens dat hij zeer wel begrijpt dat de adviezen van de werkgroep tal van artsen te veel te ver gaan. „Ook onder de artsen en kin derartsen wordt over deze zaak zeer verschillend gedacht. Wij zeggen ook niet dat de artsen hoe dan ook conform onze ad viezen zouden moeten hande len. Wij willen alleen aangeven dat ze in ieder geval de keuze „Als artsen en ouders, uiteraard na zeer zorgvuldige afweging, tot de conclusie komen dat voortzetting van het leven een grotere lijdensweg is dan de dood, dan zou actief ingrijpen mogelijk moeten zijn". FOTO: ANP mogelijkheid moeten hebben ons zeer goed voorstellen dat dat geval de ouders desgewenst om in bepaalde noodsituaties artsen daar om morele, etische moeten kunnen verwijzen naar voor actieve levensbeëindiging redenen niet voor kiezen. Maar collega's die er anders over den- te kunnen kiezen. Wij kunnen wij vinden wel dat die artsen in ken". Kroaten moeten Nederland uit TEXEL - De negentien Kroatische militairen die il legaal op Texel verblijven, moeten Nederland vandaag verlaten. Justitie weigert op wettelijke gronden de visa- aanvragen van de groep te honoreren. De Kroatische militairen zeg gen bij monde van S. Woerlee van het Paracentrum op Texel niet van plan te zijn te vertrek ken. Burgemeester A. Schipper van Texel sluit niet uit dat tot uitzetting wordt overgegaan wanneer de militairen weigeren Nederland uit eigener bewe ging te verlaten. In het overleg van dinsdag heb ben justitie en de burgemeester afgesproken de Kroaten een rè- delijke termijn te gunnen om vrijwillig Nederland te verla ten. Normaal gesproken wor den illegale buitenlanders on middellijk het land uitgezet. Maar omdat de Kroaten al eni ge tijd op het eiland verblijven, vond de burgemeester het „cru" om direct tot uitzetting over te gaan. Vanmorgen heeft burgemees ter Schipper opnieuw overlegd met vertegenwoordigers vAn het ministerie van justitie. Politie neemt recordaantal rijbewijzen in DEN BOSCH - De strenge aanpak van het rijden onder in vloed werpt zijn vruchten af. De politie heeft in de eerste helft van dit jaar al meer dan vierdui zend rijbewijzen ingenomen van dronken bestuurders, vi«?r keer zoveel als in heel '91. On geveer de helft wordt binnen tien dagen teruggegeven omdat de automobilist voor de eerste keer was betrapt voor rijden on der invloed van een alcoholpro millage van 1,3 tot maximaal 1,8. Overtreders die meer alco hol hebben genuttigd of al meerdere malen wegens dron ken rijden zijn veroordeeld, moeten hun rijbewijs langer missen. Ondanks het hoge aan tal ingenomen rijbewijzen heeft de voorzitter van de Verkeers- commissie van het openbaar ministerie, mr. A. Franken, de indruk dat het aantal dronken bestuurders afneemt. „Het lik- op-stuk beleid heeft succes", al dus de advocaat-f RHEDEN Een vrouw met een blauw oog op een autore clamebord. Dat vindt het hele college van burgmeester en wethouders van Rheden zo beledigend en smakeloos, dat het een klacht bij de Re clame Codecommissie heeft ingediend. Dat gebeurde op initiatief van wethouder Ineke Holie- rook, die zich erg stoort aan deze reclameborden. Bij het betrokken reclamebureau PMSVW/Y en R in Amster- 1 dam doen ze er laconiek over. „Vrouwenmishandeling? Het was niet meer dan een hockeybal op d'r oog. Zie het als een knipoog naar de con sument". De wethouder ziet het heel anders. Ze vindt het verschrikkelijk: „Je zult maar mishandeld zijn als vrouw en daar voortdurend derland". Ze verkeerde aan- mee geconfronteerd worden vankelijk in de veronderstel- als je over straat gaat. Die ling dat het om een affiche te- borden staan overal in Ne- gen vrouwenmishandeling ging. De affiches verwijderen gaat zomaar niet. Dat hangt mede af van de vraag op wel ke grond de borden staan. Wonen in Leiden en Den Haag duur DEN HAAG - Uit een onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat wonen in Leiden en Den Haag aanmerkelijk duurder is dan in Katwijk en Leidschendam. Betalen de burgers in Katwijk en Leid- schendam respectievelijk 310 en 465 gulden per jaar aan onroe rend goed-belasting en riool- en reinigingsrecht voor een stan daardwoning (100.000 gulden), in Leiden ligt dat bedrag op 886 gulden. Den Haag wordt als ongunstige gemeente bestempeld (848 gulden), net als Voorburg (740 gulden) en Wassenaar (631 gul den). 'Gunstig noch ongunstig' in deze regio zijn Zoetermeer (626 gulden) en Voorschoten (714 gulden). Uit het onderzoek bleek dat vooral het tarief voor riool- en reinigingsrechten sterk steeg. In de meeste gemeenten ging de prijs voor het ophalen van huisvuil in twee jaar tijd met gemiddeld 71 procent omhoog. De lasten van de onroerend goed-belasting stegen ook. Die stijging komt niet zozeer door een verhoging van de tarieven, maar door de waardevermeer dering van de huizen. Bij de beoordeling van de gemeenten is ook gekeken naar het bedrag, wat de gemeenten investeren in de voor zieningen. NIJMEGEN - Onderzoek door de rijkspolitie te water in Nijmegen heeft aange toond dat in de Rijn- en bin nenvaart verschillende vor men van fraude voorkomen. Het gaat daarbij om fraude op het gebied van de sociale zekerheid en premie- en fis cale fraude. Ook is „geknoei" met vaartijdenboeken en werkgeversverklaringen aan het licht gekomen. In een jaar tijd werden 190 schepen gecontroleerd, tien procent daarvan werd aan een nader onderzoek onderworpen. Aan de actie werd ook deelgeno men door sociale diensten en het GAK. Aanleiding tot het on derzoek vormde de werkloos heid onder het binnenvaartper- soneel in de regio Nijmegen ter wijl het aantal vacatures in deze bedrijfstak juist toeneemt. Op grond hiervan rees het ver moeden van „sociale zeker heidsfraude", aldus de rijkspo litie. Met behulp van de valse werk geversverklaringen werden ten onrechte bekwaamheidspapie ren afgegeven voor functies aan boord van Rijn- en binnen vaartschepen. Met deze handel wijze moest onderbemanning worden gecamoufleerd. De rijkspolitie heeft tegen 36 be manningsleden proces verbaal opgemaakt wegens valsheid in geschrifte. Wegens fraude op het terrein van de sociale zekerheid werd in 57 gevallen proces verbaal het totale fraude bedrag beloopt ongeveer een miljoen gulden. Bij zeventien werkgevers is premiefraude ge constateerd voor een totaalbe drag van bijna 1,4 miljoen gul den. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat de vaartijden boeken veelal niet worden inge vuld conform de wettelijke be palingen. Zo werden vaak meer bemanningsleden in het vaar- tijdenboek genoteerd dan er in werkelijkheid aan boord waren. In enkele gevallen werd met de vaartijdregistratie of met de werkgeversverklaring geknoeid op zodanige wijze dat daarmee papieren werden verkregen waarmee hoger gekwalificeerde functies konden worden uitge voerd en met minder beman ning mocht worden gevaren. Vooral dit laatste aspect kan in de praktijk leiden tot onveilig heid op het water, aldus de rijkspolitie. Verder bleek een aantal werk gevers personeelsleden niet of ficieel op de loonlijst te plaat sen, waardoor aanmerkelijk minder premie werd afgedra gen. Per geval variëren de pre mie-navorderingen van enkele tienduizenden guldens tot meer dan vierhonderdduizend gul den. Volgens de rijkspolitie ligt het voor de hand dat ook derge lijke bedragen aan loonbelas ting kunnen worden nagehe- ven. Ook is er fraude met bij standsuitkeringen geconsta teerd waarbij de bedragen va rieerden van enkele honderden guldens tot meer dan tachtig duizendgulden. CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PAT IS Al-TIJP. A-S PRlf KIIOAIPTER NAAR BpNpPfN VAI-T.JP K1J<T MAAR BPNPPfN.SUKT, PN WoRPT WAKKpR. 5UK! SM*! SUK! STIK!' 1 1 r- (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het niet wil len aannemen van allochto nen is ook schadelijk voor de ondernemers zelf, consta teert de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarkt onderzoek (OSA). .Zestien procent van de onder vraagde bedrijven en instellin gen gaf te kennen dat men in de voorgaande twee jaar door ge brek aan personeel had afge zien van uitbreiding van de pro- duktiecapaciteit. In de indus trie en de agrarische sector was dat bij 22 procent het geval en in de bouw zelfs bij 32 procent. Het grote aantal moeilijk ver vulbare vacatures duidt erop dat de feitelijke produktie en werkgelegenheid in ons land la ger zijn dan de potentiële, con stateren de onderzoekers. Het aantal arbeidsplaatsen dat hierdoor de laatste twee jaar niet tot stand is gekomen, schatten de onderzoekers van de OSA op ongeveer zeventig duizend. Niet alleen allochtonen hebben het moeilijk op de arbeids markt. Dat geldt ook voor Ne derlandse vrouwen als zij kin deren hebben. Slechts acht pro cent van de Nederlandse ar beidsorganisaties biedt facili teiten op het gebied van kinder opvang. Eigen crèches worden door slechts één procent van de organisaties verzorgd. In de marktsector gebeurt vrijwel niets; bij de overheid en de niet- zakelijke dienstverlening is de situatie iets gunstiger. Vreemdelingen in cellen Defensie DEN HAAG Het ministerie van defensie heeft 30 cellen be schikbaar gesteld voor de tijde lijke 'opvang' van vreemdelin gen die het land worden uitge zet. De cellen vormen een apart blok in de militaire gevangenis te Nieuwesluis. In de dertig cel len zullen mannen van 16 jaar en ouder worden onderge bracht, die geen kans meer ma ken op een verblijfsvergunning. Volgens een woordvoerder gaat het hier niet om vreemdelingen die zich aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3