„Twijfel is de basis van elke vernieuwing" CeiclóeGounant Tutu eist massale zuivering Zuidafrikaanse politie GEESTELIJK LEVEN OPINIE Lutheranen zingen in Norbertijner klooster Servische patriarch vraagt meer druk VN Tv-evangelist Bakker vraagt kijkers om vergiffenis COMMENTAAR Paus uit ziekenhuis WOENSDAG 29 JULI 1992 Baptistenvoorzitter van meineed beschuldigd SHREVEPORT - Een officier van justitie in Shreveport in de Ameri kaanse staat Louisiana heeft een aan klacht wegens meineed ingediend te gen voorzitter Theodore Jemison van de Nationale Baptistenconventie, de Op twee na grootste protestantse kerk in de VS. Jemison wordt ervan be schuldigd in maart tijdens het proces tegen de bokser Mike Tyson te hebben gelogen over een poging de belangrijk ste getuige om te kopen. Volgens de of ficier heeft Jemison de 18-jarige Desi- ree Washington een miljoen dollar ge boden, als zij haar verklaring zou in trekken dat Tyson haar had verkracht. •Jemison ontkende tijdens het proces elke beschuldiging in deze richting. Wat gezegd is aan tafel moet men met het tafellaken opvouwen. Italiaans spreekwoord. HEESWIJK-DINTHER - Vijfentachtig zangers zingen deze week in het Abdij huis van het Norbertijnerklooster in Heeswijk-Dinther. Ze doen dat in totaal acht dagen lang, acht uur per dag. Het zijn niet alleen lutheranen die mee doen. Het gezelschap heeft door de jaren heen een oecumenisch karakter gekre gen. De groep zingt tot en met zaterdag aanstaande onder deskundige leiding van Jacques Horde en Hans Jansen. Me nig deelnemer blijkt weer op adem te ko men tijdens de zangweek. Het gezamen lijke 'klank maken', de goede sfeer, maar ook de onderlinge contacten spelen daar bij een belangrijke rol. De lutheranen hebben nog veel rooms- katholieke invloeden laten bestaan bin nen hun liturgie. De dagen beginnen na melijk met het vieren van de getijden, 's Morgens vroeg om acht uur de metten en 's avonds om tien uur volgt de afsluiting met de completen. Het doel van deze week is om onder de deskundige leiding een kerkmuziekpro- gramma in te studeren en op vrijdag a.s. een uitvoering te geven in de Abdijkerk. De zaterdag erna is er een slotuitvoering in de Sint-Maartenskerk te Tiel. Anton Happel, penningmeester van de zanggroep, vertelt dat er in 1946 een kerkmuziekconferentie van drie dagen is gehouden onder leiding van W. F. A. Mudde, P. Boendermaker en W. J. Kooi man. Er werd toen een ad-hoc koor ge vormd, dat cantates van Bach zong, waarbij gebruik werd gemaakt van 'oude' muziekinstrumenten. De eerste officiële kerkmuziekweek vond plaats in 1951 en trok twintig deelnemers. Dooi de jaren heen is de groep steeds groter De stichting hoopt met haar organisatie van deze weken de aandacht te vestigen op de kerkmuziek zowel van vroegere als van hedendaagse componisten. De mu ziek die wordt ingestudeerd is onder an dere van Johann Eccard, Andreas Ham- merschmidt, Giovanni Gabrieli en Hein- rich Schütz. Hedendaagse componisten zijn onder andere H. Andriessen, Jac ques Horde en Hugo Distier. "De kerk muziekweek is een rondreis door het muzikaal verleden", aldus Hans Jansen. Humanisten congresseren in Amsterdamse Rai AMSTERDAM - „Als hu manisten geloven we dat er .geen belemmeringen dienen ,te bestaan voor vrij onder zoek. Iedere poging de waar heid te censureren of onder zoek te dwarsbomen moet worden weerstaan. Huma nisme is onafscheidelijk ver bonden met een vrij denken en kritisch onderzoek naar alle mogelijke kwesties". Vrijdenkers, atheïsten en scep tici zijn voor vier dagen neerge streken in de Amsterdamse RAI waar het veertig jarig be staan van de internationale hu- rtianistische beweging wordt gevierd. De Amerikaanse hoog leraar filosofie Paul Kurtz, net gepensioneerd, is een van de goeroes van de beweging. Ver dwijning van het (bij)geloof staat nog steeds heel hoog bij hem aangeschreven. Kurtz: „De meeste mensen kunnen zich wel vinden in een vorm van secularisatie die neerkomt op de verdediging van mensen rechten, de scheiding van kerk en staat en zo. Gelovigen zijn daar vaak ook voorstander van. Maar er is een andere vorm van secularisatie dat kenmerkend zou moeten zijn voor de huma nistische beweging. Je zou met een eigen humanistische visie in het leven moeten staan". Het humanisme als een nieuw soort geloof of alternatieve kerk? Kurz leidt een goed bezochte workshop over vrijdenken en secularisatie. Van de opvatting dat de humanistische beweging een alternatieve kerk is willen de aanwezigen niets weten. Toch is er een probleem. Een Noorse deelnemer: „Wat wij missen is ceremonieel. Als kin deren in de Lutherse kerk wor den opgenomen, komt daar een prachtige ceremonie aan te pas. En als je kinderen hebt, heb je nu eenmaal behoefte aan ri tueel. Ik ken een heleboel men sen die alleen maar bij de kerk willen horen vanwege het ri tueel, ook al geloven ze niks meer". Vertelt vervolgens dat de humanisten in Noorwegen uit arren moede ook een soort ritueel hebben ontworpen. Maar het blijkt helaas niet te werken. In humanistische clubs die een speciaal humanis tisch ritueel ontwerpen, zit toch geen groei, beaamt ook Kurtz. Praktisch humanisme Vooral buiten de Nederlandse grenzen lijkt humanisme zoals de veertigjarige Internationale Humanistische en Ethische Unie die in praktijk brengt als een principiële overtuiging te worden uitgedragen. In Neder land uit humanisme zich meer praktisch. Humanitas is een grote organisatie voor maat schappelijk werk waar overtui gingen er niet toe doen, legt Erik Stibbe uit. „We willen uit gaan van de eigen verantwoor delijkheid van de mensen. We respecteren gelovigen zolang ze niet op een monopoliepositie uit zijn. Bij Humanitas zijn dertig procent van de leden christen". De buitenlandse deelnemers op het congres - zo'n tweehonderd- vijftig tegenover een honderd- vijftig Nederlandse deelnemers - zijn vol bewondering over wat het Humanistisch Verbond aan praktische zaken realiseert: het jeugdwerk, de aanwezigheid van humanistische raadslieden in het leger, de strijd voor eu thanasie, voor de gelijkberech tiging van de vrouw. Allemaal thema's die op het congres breed worden uitgemeten. Stibbe geeft toe dat de strijd tussen gelovigen en ongelovi gen hier in het Westen voor een deel een achterhaalde strijd is. Stibbe: „Glastra van Loon (voorzitter van het Humanis tisch Verbond) heeft dat eigen lijk een paar jaar geleden ook met zoveel woorden gezegd. Ge lovigen en niet-gelovigen heb ben heel wat zaken waar ze zij aan zij kunnen staan". Terug naar de workshop. Een Nederlandse deelnemer vraagt aan Kurtz of de internationale humanistische beweging geen prioriteiten moet stellen omdat ze anders dreigt in donquichot terie te vervallen. „Als bisschop Tutu zegt dat het Gods wil is om ons te keren tegen apart heid, dan juich ik dat van harte toe samen met mijn christelijke vrienden, ook al ben ik atheïst. Ik ken ook katholieken die het Vaticaan van fundamentalisme beschuldigen. Die zijn het van harte met mij eens dat dat be streden moet worden". De meesten in de zaal kijken alsof ze hebben horen vloeken in de kerk. De situatie in de isla mitische landen en in Oost-Eu ropa wordt vervolgens door ver scheidene deelnemers op de korrel genomen. „De humanis ten zitten in Oost-Europa in het verdomhoekje. We worden ver eenzelvigd met de oude commu nisten", zegt een deelnemer. En een Pool vreest dat het hu manisme in Oost-Europa moei lijk de wind in de zeilen kan krijgen, omdat individualisme nu juist een van de peilers is van het humanisme „en daar valt geen beweging op te bou wen". Twee Egyptische hoogleraren gaan in op de schrijnende situa tie in hun land. „Het probleem is dat in islamitische landen twijfel niet wordt aanvaard. Twijfel is de basis van alle on derzoek en vernieuwing. Dat is hier gekomen met de Reforma tie. We hebben ook geen Ver lichting gehad. De situatie is heel moeilijk te veranderen". Kurtz troost hem: het Westen heeft zijn traditie van twijfel niet kunnen beginnen zonder de Arabische filosofen die aan het eind van het eerste milenni- um de Renaissance mogelijk maakten. De humanisten congresseren tot morgen. Dan krijgen me vrouw Jelena Bonner, de vrouw van André Sacharov, en strijd ster voor de mensenrechten, en de Delftse anesthesist P. Admi raal vanwege zijn verdiensten bij het bepleiten van het recht op vrijwillige euthanasie, een hoge humanistische onder scheiding. ROCHESTER - De tv-evange list Jimmy Bakker, die driejaar geleden wegens fraude tot 45 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, heeft de kijkers naar zijn televisiestation Praise The Lord (Prijs de Heer) om vergif fenis gevraagd. Bakker schrijft hx een brief dat hij het betreurt dat hij een „evangelie van de wëlvaart" heeft verkondigd. Na ■uitvoerige bestudering van de bijbel is hij ervan overtuigd ge taakt dat men „rijkdom en ma teriële goederen onder geen Omstandigheid als teken van goddelijke zegen" kan zien. In hun televisie-uitzendingen hebben Bakker en zijn toenma lige echtgenote Tammy de kij kers steeds weer verzekerd dat ze rijk zou worden,als ze maar zouden geloven. Als bewijs van cle juistheid van deze 'theologie' wees het echtpaar op zichzelf. Jimmy en Tammy Bakker, wier huwelijk dit jaar in een echt scheiding eindigde, hielden er een zeer luxueuze levensstijl op na. Zij bezaten onder meer en kele peperdure huizen en een hondehok met airconditioning. Bakker werd in 1989 schuldig bevonden aan fraude en ver duistering en tot 45 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De evangelist had met zijn uitzen dingen tienduizenden mensen een rad voor ogen verscheidene miljoenen dollar verduisterd, sprak het ge rechtshof uit. De duur van zijn gedwongen verblijf in de gevan genis werd in hoger beroep te ruggebracht tot 18 jaar, wat be tekent dat hij bij goed gedrag in 1995 vervroegd in vrijheid kan worden gesteld. In maart 1987 moest Bakker zijn werk als tv- evangelist staken, nadat hij had toegegeven dat hij zijn secreta resse had verkracht. ZAGREB De servisch-or- thodoxe patriarch Pavle heeft de Verenigde Naties ge vraagd met „politieke acties en diplomatieke druk" vrede in Bosnië-Hercegovina na te streven. De VN moeten een einde maken aan het oorlogs geweld, een veiligheidscorri dor creëren en de humanitai re hulp uitbreiden, schrijft Pavle aan secretaris-gene raal Boutros Ghali van de VN. De brief werd gisteren in Genève door de Konferentie van Europese Kerken open baar gemaakt. Pavle wijst de VN erop dat or thodoxe Serviërs in Sarajevo „op beestachtige wijze" door moslimstrijders worden geli quideerd. Hoewel hij niét Uit drukkelijk melding maakt van Servisch geweld, veroordeelt het hoofd van de Servisch-Or- thodoxe Kerk voor het eerst in een officieel schrijven het ge weld van alle partijen. „Wie niet naar de Verenigde Naties luistert, verdient het om uit de gemeenschap van beschaafde volkeren te worden gestoten." Een moslim, een orthodoxe of een katholieke christen is geen gelovige „als hij haat en het kwade doet". Het heeft lang geduurd voordat de Servisch-Orthodoxe Kerk zich tegen het Servisch natio nalisme durfde op te stellen. Patriarch Pavle keerde zich pas tegen president Milosevic toen de bevolking al wekenlang te gen de Servische alleenheerser demonstreerde. Daarvoor had den orthodoxe priesters de wa pens van de Servische strijders gezegend en de annexatie van Kroatisch en Bosnisch gebied verdedigingsmaatregelen ge noemd. De oecumenische organisaties in Genève, de Konferentie van Europese Kerken voorop, heb ben tot dusver trouw de ortho doxe lidkerken gevolgd. De KEK gaf in haar jongste verkla ring over Joegoslavië bijna uit sluitend de Kroaten de schuld voor de burgeroorlog. Zij heb ben de „volkerenmoord" op de Serviërs doelbewust gepland. Ook in een gezamenlijk rapport van de KEK en de Wereldraad van Kerken wordt bijna uitslui tend over de gruweldaden van de Kroaten gesproken. De Ser viërs zijn de martelaars. Geen woord over Sarajevo of Goraz- de, Bosnische steden die al maanden lang door de Servi sche troepen van de wereld zijn De Lutherse Wereldfederatie heeft de openstelling van de grenzen voor vluchtelingen uit het vroegere Joegoslavië be pleit. De Europese landen moeten voor deze mensen on middellijk visaplicht en asiel beperkingen opheffen, aldus een dringende oproep van se-r cretaris-generaal Gunnar Staalsett van de LWF tot de Eu ropese regeringen. Vandaag wordt in Genève gepraat over de vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië. gedraaid e RK kerk Uruguay kwaad over getreuzel MONTEVIDEO De rk bisschoppenconferentie van Uruguay heeft „met ongenoegen" gereageerd op het getreuzel van de rege ring met het verlenen van een vergunning aan een katholieke ra diozender. Het bisdom San José, ten noordwesten van de hoofd stad Montevideo, vroeg ruim een jaar geleden een vergunning aan voor een radiozender, die zou uitzenden volgens „kerkelijke crite ria en met een kerkelijke optiek." Volgens dagbladen in Montevi deo zou president Lacalle onlangs tegen de nuntius in Uruguay hebben gezegd dat het verlenen van een vergunning „tegen de tra dities van het Uruguayaanse volk is." Uruguay, dat sterk is gese culariseerd, en Cuba zijn de enige Latijnsamerikaanse landen zon der katholieke radiozender. ROME Twee weken na zijn operatie is paus Johan nes Paulus II gisteren in Rome uit het ziekenhuis ont slagen. Wuivend naar een 250-koppig publiek, voorna melijk bestaande uit mede patiënten, nonnen en zieken huispersoneel stapte de paus in een zwarte Mercedes die hem naar zijn zomerverblijf Castelgandolfo ten zuiden van Rome bracht. Volgens functionarissen zal de paus twee maanden nodig heb ben om volledig van de operatie te herstellen. Doktoren ver klaarden kort na de operatie dat de verwijderde tumor goed aardig was, maar dat er enkele cellen waren die tekenen be gonnen te vertonen van een mogelijke kwaadaardige kan ker. Zijn conditie wordt nu als „goed" omschreven. LONDEN De anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu heeft aangedrongen op een grootscheepse zuivering Van de Zuidafrikaanse poli tie. Tutu, die gisteren in Londen aankwam, reageerde op een on derzoek van de Zuidafrikaanse patholoog Jonathan Gluckman. Deze maakte dit weekeinde be kend dat de politie verantwoor delijk is voor 90 procent van de 200 doden in die hij heeft onderzocht. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft inmiddels om een onafhankelijk onderzoek naar deze beschuldiging gevraagd. Tutu toonde zich niet verrast over de bevindingen van de „buitengewoon moedige" Gluckman. „We hebben een po litie die heel onbevredigend werkt. We hopen dat op een ze kere dag de politie geheel wordt gezuiverd", aldus Tutu. „Wij hebben een neutrale, a-politie ke politie nodig, vooral in ver band met het geweld", meende hij. Zuidafrikaanse kerkleiders hebben zich intussen opgewor pen als bemiddelaars tussen re gering en oppositie en tussen de werkgevers en de vakbonden „om Zuid-Afrika voor een ramp te behoeden", zei de rooms-ka- tholieke bisschop Wilfrid Na pier gisteren. Nadat zij maan dag hadden gesproken met de werkgeversorganisatie Saccola en de aan het ANC gelieerde vakbond Cosatu, hadden zij dinsdag een ontmoeting met president F.W. de Klerk. Later deze week spreken zij met het ANC. De Klerk sprak van een „open en constructief' gesprek met de kerkleiders, onder wie de secre taris-generaal van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, dr. Frank Chikane, en de vice- voorzitter van de overwegend blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk, prof. Johan Heyns. Er is onder meer ge sproken over de impasse in het onderhandelingsproces over een nieuwe democratische grondwet voor Zuid-Afrika en het geweld in het land. Bij de besprekingen met de werkgevers en de vakbond is de algemene staking aan de orde geweest die Cosatu voor volgen de week maandag en dinsdag heeft aangekondigd. Cosatu be sloot daartoe, nadat de werkge vers op het laatste moment hadden geweigerd een akkoord te ondertekenen, waarin zij zich zouden uitspreken voor een democratische grond en so ciale gerechtigheid in Zuid- De schande van de EG JOEGOSLAVIË was vanaf het begin de zorg van Europa Dat was het standpunt van de EG en ook van de VS. De con flicten die het voormalige Joegoslavië verscheuren, zijn de EG echter boven het hoofd gegroeid. Bijgevolg is men nu ge dwongen een conferentie te beleggen vandaag in Genè ve over het reusachtige vluchtelingenprobleem. De oor logen van de Serviërs tegen allen in het voormalige Joego slavië heeft voor de grootste volksverhuizing sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog gezorgd. Ongeveer 2,5 miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen, ontheemd, beroofd van alles, verjaagd met de dreiging nooit meer terug te kunnen keren of anders zich de woede van de Serviërs op de hals te halen. Want dit moet men goed voor ogen houden: het vluchtelingenprobleem is veroorzaakt door de agressie van de Serviërs. Niet meer in staat hun heerschappij over heel het grondgebied van het voormalige Joegoslavië uit te oefe nen, leggen zij het erop aan voor zichzelf een zo groot moge lijk Groot-Servië te veroveren. De 'etnische zuiveringen' in de door de Serviërs met de wapens veroverde gebieden in Kroatië en Bosnië-Hercegovina zijn het werk van de Ser viërs. En deze veroveringen worden niet ongedaan ge maakt. NlET te verwonderen dat de EG, de VS of de VN alle geloof waardigheid in Kroatië en Bosnië-Hercegovina hebben ver loren. De 14.000 man sterke troepenmacht van de VN wordt in Bosnië met de nek aangekeken omdat zij ervan wordt ver dacht de kant van de Serviërs te kiezen. De blauwhelmen komen als vredebewaarders, maar er is helemaal geen vrede te bewaren. Veel liever zou men hen als vredestichters zien, namelijk door de agressie van de Serviërs te stoppen. Het zelfde wantrouwen vergezelt de VN-troepen in Kroatië. De politiek van de EG wordt al helemaal als een misluk king beschouwd. Het meest tragische geval is Bosnië-Herce govina. Bosnië willigde alle eisen in die de EG voor de erken ning van zijn onafhankelijkheid stelde, maar terwijl de Ser viërs Bosnië aan stukken scheuren, laat de EG verstek gaan. Ook Macedonië schikte zich naar alle wensen van de EG, maar moest achteraf vaststellen dat de EG alle mooie principes vergat en de Macedonische onafhankelijkheit toch niet erkende. DE Joegoslavische kwestie zou nooit zo'n omvang hebber bereikt indien de EG en al haar leden zich aan hun 'heilige principes van democratie, vrijheid en zelfbeschikkingsrecht hadden gehouden. Vrijheid, democratie en zelfbeschik kingsrecht zijn niet alleen voorrechten voor Fransen, Brit ten of Nederlanders, maar evenzeer voor Slovenen, Kroater ofMacedoniërs. Met minachting spreken over 'tribus', zoals de Franse president of over 'kleine volkeren' zoals de Belgi-i sche minister van buitenlandse zaken Willy Claes, is min-| achting tonen voor de zelf uitgebazuinde principes. DE schande van de EG is dat de daden van de verschillend! EG-staten en in de eerste plaats de 'groten' totaal an ders zijn dan hun woorden. In Maastricht legde men prach tig klinkende verklaringen af over een gemeenschappelijk! buitenlandse politiek. In de praktijk vervielen de oud( Westeuropese 'grootmachten' in hun 19e-eeuwse machts politiek. Het resultaat is dat de Serviërs tegenover dit ver deelde EG-front ongestraft kunnen voortgaan met hun ver overingsoorlog, hun 'etnische zuiveringen' en hun oorlogs! misdaden. Het enige wat men nu toch kan doen is een confe rentie beleggen over de verdeling van de 2,5 miljoen vluch telingen uit het voormalige Joegoslavië. Gehoopt wordt zij spoedig naar hun huizen, dorpen en steden kunnen te rugkeren. Maar dat is een illusie. Groot-Servië is al een fei en niemand is in staat of bereid hen van de veroverde gebie den te doen afzien. Voordat hij het ziekenhuis verliet, bezocht de paus patiënten van de Gemelli-kliniek. FOTO: EPA In het vijfde en laatste medisch bulletin, dat gisteren werd ge publiceerd, zeggen de behande lende artsen dat een langer ver blijf in het ziekenhuis niet no dig is. Wel moet de paus nog een tijdlang goed uitrusten, zodat hij stap voor stap zijn werk zaamheden weer kan opnemen. De paus zal in Castelgandolfo geen officiële verplichtingen op zich nemen, aldus de Vaticaan se woordvoerder Joaquim Na varro Valls. Waarschijnlijk zul len de komende maand ook de algemene audiënties geen door gangvinden. De pauselijke woordvoerder verklaarde verder dat er voorlo pig nog geen aanleiding is om de plannen van de voorgenomen reis naar de Dominicaanse Re publiek in oktober te wijzigen. Daar zal de 500-ste gedenkdag van de komst van het christen dom in de Nieuwe Wereld wor den gevierd Afrika. ANC-leider Nelson Mandela, die dinsdag terugkeerde na een reis naar onder meer de Olym pische Spelen in Barcelona in Zuid-Afrika, zei dat de staking zeker zal doorgaan. Maar het ANC zal er alles aan doen, dat de staking vreedzaam en gedici- plineerd verloopt. De zwarte oppositie wil niet met geweld een einde maken aan de blanke minderheidsregering, maar streeft naar versnelling van het onderhandelingsproces, zei Mandela. mSr CeidócSouuuit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Per: Kantoor redactie: Apothekersdijk 34. Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling. Stationsweg 37. Leiden. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J. Onvlee (chef-redacteur). F Buurman. K van Kesteren, R. Kleijn. drs. R. Koldenhof. M Kroft, T Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. R Edens, drs. Chr. van der Hoff, A van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826) in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers, Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansèms (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835). L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van- - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene)4R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huét (Londen), M. de Koninck j (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordouw (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en; publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs M de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 27,00 79,80 312,65 it te worden voldaan tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend het door Het abonnementsgeld dient Advertenties Informati geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 6"" Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2