Geschuif met vluchtelingen Judoka's amper blij met brons Helft van bedrijven ziet allochtonen als probleem Kleur A3 A8 Tenlastelegging SHS-affaire: verduistering en omkoping Bush krijgt bij actie tegen Irak brede steun [Ï4 Dagen Gratis^ Ëaidóe-Sowuwt WOENSDAG 29 JULI 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Artsen: euthanasie bij baby's met zeer ernstige afwijkingen Ontspannen Genesis als olifant in muizekleren LEIDEN OMGEVING Latere sluitingstijd probleem voor buurtwinkels GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLANDA3/4 BUITENLANDA5/6 BEURS A6 ECONOMIE A7 LEIDEN/REGIOA8/9 DIENSTVERLENINGA8 KUNST/RTVA8 RTV-PROGRAMMA'SA11 WEER/PUZZEUMENU A11 LEVEN WELZIJNB1/2/3 SPORTB4/5/6 Novamedia trekt geding tegen De Telegraaf in AMSTERDAM Novamedia, het bedrijf dat de Nationale Postcode Loterij organiseert, heeft het kort geding tegen De Telegraaf ingetrokken. Het dagblad had vorige week in een artikel gesuggereerd dat Nova media zijn adressenbestand te koop had aangeboden aan adressenmakelaars en direct- mailbedrijven. Het kort geding zou gisteren voor de Amster damse rechtbank dienen. Nova media heeft besloten het geding niet door te zetten omdat De Telegraaf in een artikel onder de kop „rechtzetting" al meldt dat ze deze bewering niet aan nemelijk kan maken en dat No vamedia ongewild in een nega tief daglicht is gesteld. Ccidóc Sou^ont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25402. Losse nummers 1,50. Hans Alders even de baas DEN HAAG Hans Alders, de minister van milieu, bestuurt deze week het land in zijn eentje. Vanuit zijn woonplaats Nij megen behartigt hij de lopende zaken van het kabinet. Veel heeft de 'vakantiebaan' van Alders overigens niet om het lijf. Be leidszaken die even kunnen wachten, ko men gewoon bij de stapel post van de mi nisters die nu nog met vakantie zijn. En in geval van nood kan Alders altijd nog te recht bij collega-bewindslieden die hun telefoonnummers en/of faxnummers hebben achtergelaten. Volgende week neemt Ter Beek (defensie) enkele dagen de taken van Alders over, waarna An- driessen (economische zaken) officieel een weekje regeringsleider is. Vrijwel alle bewindslieden gaan 10 augustus weer Hans Alders aan het werk. I FOTO: DIJKSTRA Oltmans moet Zuid-Afrika uit JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren beslo ten het visum van de excentrieke Ne derlandse schrijver Willem Oltmans niet te verlengen. Oltmans moet op 1 augustus vertrekken. Daarmee zal een einde komen aan het rumoer om de schrijver. Een reden voor het rege ringsbesluit werd niet gegeven. Olt mans kwam in het nieuws na een 'vlucht' in de Nederlandse ambassade. Hij zei daartoe te zijn gedwongen om dat de Zuidafrikaanse veiligheids dienst hem op de hielen zat. Oltmans verliet het ambassadegebouw een dag later, nadat hij de garantie had gekre gen dat zijn leven geen gevaar liep. DEN HAAG De ex-directeur van de stichting Haags sociaal-cultu reel werk (SHS) wordt verduistering van minder dan twee ton ten laste gelegd, het aannemen van twee reizen en het omkopen van de voorzitter teneinde een voorschot op zijn wachtgeld te krijgen. Behal ve dit laatste bedrag is alles aan anderen uitgegeven. De ex-directeur is hoofdverdachte in deze fraude-zaak. Dit blijkt uit de nadere vorde ring die op basis van het gerechtelijk vooronderzoek is opgesteld door de officier van justitie. Het onderzoek heeft veertien maanden ge duurd. Het proces-verbaal telt ruim 1300 pagina's en nog een veel voud daarvan aan bijlagen. Het SHS-bestuur liet na lezing daarvan deze week weten 'geschokt' te zijn. Alles bij elkaar zou volgens de hui dige bestuursleden de fraude zeker enkele miljoenen guldens omvat ten. De officier van justitie neemt binnenkort een beslissing over ver volging van de betrokken bestuurs- en personeelsleden. In het pro ces-verbaal zijn in totaal dertien mensen als verdachte aangemerkt. Droog en flinke zonnige perio den. In het zuiden ook wolken velden. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden, middag- temperatuur ongeveer 27 gra den. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, hoofdzakelijk uit oostelijke richtingen. Zes ton voor slachtoffers van Frans aidsschandaal NICE Een rechtbank in Nice heeft de Franse bloedbank gisteren veroordeeld tot het betalen van twee miljoen Franse francs schadevergoe ding (640.000 gulden) per persoon aan drie men sen, die aids kregen nadat zij bij transfusies be smet bloed toegediend hadden gekregen. In Pa rijs staan vier voormalige hoge functionarissen uit de gezondheidszorg terecht in verband met het aids-schandaal waarbij honderden mensen besmet werden. De vroegere minister van volks gezondheid, Edmond Hervé, die als getuige werd opgeroepen, heeft gezegd dat hij in 1985 wist dat er besmet bloed gebruikt werd maar dat hij de distributie daarvan voor een overgangsperiode had goedgekeurd. Van de 1.200 hemofiliepatien- ten die door bloedtransfusies het aidsvirus kre gen zijn er inmiddels 256 overleden. GENÈVE Zesendertig landen, waaronder Neder land, buigen zich vandaag op een conferentie onder auspi ciën van de Verenigde Naties over het vraagstuk van de vluchtelingen uit het voor- De afgevaardigden hopen even wel tegelijkertijd bij te dragen aan de beëindiging van de ge vechten en aan de terugkeer van vluchtelingen. Duitsland, dat van de EG-landen de groot ste inspanning heeft geleverd door meer dan 200.000 mensen op te vangen, vindt dat ook an deren hun steentje moeten gaan bijdragen. Bonn heeft een quota-regeling voorgesteld, waarbij ieder land een percen tage vluchtelingen opneemt. Maar of de landen die op de con ferentie zeker zijn vertegen woordigd gehoor geven aan de oproep is twijfelachtig. Het aan tal vluchtelingen in het uiteen gevallen Joegoslavië nadert al de 2,5 miljoen. De meesten ver blijven in het gebied zelf. De omliggende landen, Slovenië (70.000), Hongarije (60.000) en Oostenrijk (50.000), zeggen er geen meer te kunnen opnemen. Zwitserland treft echter voor bereidingen om 100.000 vluch telingen onder te brengen. Pa rijs heeft inmiddels met Was hington een plan besproken om een soort vrijhaven in te richten zoals voor de Kurden in Irak is gebeurd. Maar daarbij is mili taire bescherming en mogelijk militaire actie noodzakelijk en dat ligt in het Westen moeilijk. De tweede dag van onderhande lingen in Londen tussen de strijdende partijen in Bosnië- Hercegovina over de grondwet telijke toekomst van de voor malige Joegoslavische repu bliek heeft nauwelijks vooruit gang opgeleverd. EG-vertegen- woordigers hopen dat de komst vandaag naar Londen van de Joegoslavische premier Milan Panic de onderhandelingen een nieuwe impuls zal geven. Mi nister van den Broek van bui tenlandse zaken zou morgen en overmorgen een bezoek bren gen aan Slovenië. In het noor den van Bosnië-Hercegovina hebben Servische strijders van nacht zware bombardementen uitgevoerd op de plaats Sibinj. Ook elders in het grensgebied met Kroatië voerden de Ser viërs hun aanvallen op. Pagina A5: Situatie vluchtelin gen steeds dramatischer Video over regiokorps 350 politiemensen waren gisteren verzameld op het Binnenhof. Ze werkten mee aan een videofilm over het Regionale Politiekorps Haaglanden, die - voor intern gebruik - een beeld zal geven van de werkwijze van het korps. In het korps Haaglanden gaan vanaf 1993 de korpsen van Den Haag, van de regiogemeenten en de rijkspolitie samen. De film moet ook het materieel waarover het korps Haaglan den beschikt in beeld brengen, en dat was gisteren duidelijk zicht baar op het Binnenhof. FOTO: MILAN KONVALINKA Advies over euthanasie op baby's schokt Kamer Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG Het advies van zes vooraanstaande kin derartsen om in uitzonderlij ke noodsituaties actieve eu thanasie mogelijk te maken op levensvatbare baby's heeft geschokte reacties op geroepen in de Tweede Ka mer. „Dit nemen wij zeer ernstig. Hier is sprake van kinder moord, of tenminste doodslag", aldus CDA-kamerlid Vincent van den Burg. Hij wil onderzoe ken of de kinderartsen 'zich schuldig maken aan „uitlok king van valsheid in geschifte". In een uitgelekt concept-advies, dat dit najaar aan het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Kindergeneeskunde zal worden uitgebracht, stelt de werkgroep van kinderartsen dat de arts er in sommige geval len verstandig aan doet een on juiste overlijdensverklaring in te vullen. Pagina A3: „Euthanasie baby's alleen in zeer uitzonderlijke gevallen" BARCELONA Een topdag gisteren voor het Nederland se judo: tweemaal brons. Maar echt blij bleken Irene de Kok en Theo Meijer toch niet toen zij hun medaille kregen omgehangen. Beide judoka's beseften maar al te goed dat er meer in had geze ten. Bij de roei wedstrijden plaatste •de Nederlandse twee zonder stuurman zich vanochtend voor de halve finales. Sjors van Iwaarden en Kai Compagner wonnen de herkansing. De Ne derlandse hockeyers boekten gisteren een belangrijke zege (3-2) op Spanje, maar bonds coach Hans Jorritsma was na afloop allesbehalve tevreden. „Het spel viel dood na twintig minuten. We lieten ons naar achteren drukken. We kampen al het hele jaar met dat pro bleem". Ook voor de Nederlandse vol leyballers succes: een overtui gende overwinning met 3-0 op Zuid-Korea. Edwin Jongejans bereikte zonder veel moeite de finale van het schoonspring- toernooi. Hij kwalificeerde zich als zevende voor de eindstrijd met de twaalf besten ter wereld. Eveneens goed nieuws van het boksfront. Na de eerste ronde heeft Nederland nog vier van de vijf boksers over. Raymond Jo- val won zijn partij tegen Likou Aliu uit West Samoa (interven tie arbiter halverwege derde ronde) en Arnold Vanderlijde had tegen een landgenoot van Aliu, Emelio Leti, evenmin pro blemen (puntenzege). Alleen Miquel Dias liet het tegen de Tunesiër Riadh Klai afweten (17-1 nederlaag). Nadat het Nederlandse dames kwartet op de 4 x 100 meter vrije slag estafette naar een te leurstellende vijfde plaats was gezwommen, werd de vinger beschuldigend opgeheven in de richting van de snellere concur rentie. Vooral naar de winnen de Amerikanen, die een nieuw wereldrecord (3.49.46) zwom men. Mildred Muis: „We zijn niet het beste, maar wel het cle- anste team hier. In de ploegen die hier één, twee en drie ge worden zijn, zitten mensen die ooit betrapt zijn op doping of toegegeven hebben dat ze ge bruikten". Bondscoach Ton van Klooster: „In het buiten land gaan ze inderdaad harder vooruit. Maar over doping wil ik het niet hebben. Die woorden laat ik voor rekening van Mil dred". OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP CJencikova) Kwaliteit, design, voordelig 6440510 LEIDEN-C Haarlemmerstr 52a-54, 071 - 127509 VLAARDINGEN-C Korte Hoogstr 41, 010 - 4346267. DEN HAAG: Denneweg 4 070 - 3106314. UTRECHT: Gildenkwartier 173 (Hoog Catharijne), 030 - 328869 GRONINGEH Oosterst raat 27, 050 -134672 EINDHOVEN opening 2e helft '92 Kort geding over dijkverzwaring HAARLEM „Minister Alders heeft zich nooit uitgelaten over de aantasting van het landschap door dijkverzwaringsprojecten en of deze projecten MER-(Milieu Effect Rapportage)plichtig zijn". Dat zegt mr. B.F. Eble, die namens de belangvereniging De Ooijse Dij ken en de stichting Red ons Rivierenlandschap een kort geding wil aanspannen tegen de ministers Alders (milieu) en Maij (verkeer en waterstaat), en GS van Gelderland. DEN HAAG - Bijna de helft van alle bedrijven en instel lingen (49 procent) in ons land ervaart het in dienst 'moeten' nemen van alloch tonen als een probleem. Dit blijkt uit een gisteren ver schenen studie van de Orga nisatie voor Strategisch Ar beidsmarktonderzoek. Vorig jaar maakten de werkge vers met de regering en de vak bonden de afspraak dat zij voor 1 januari 1995 zestigduizend banen zouden scheppen voor al lochtonen. Nu is echter al dui delijk dat die zestigduizend bij lange na niet gehaald zal wor den. Als oorzaak voor de afwerende houding van veel bedrijven noemt de OSA het koesteren van vooroordelen tegen alloch tonen ofwel pure discriminatie van deze bevolkingsgroepen. Een enquête van de OSA onder in totaal tweeduizend directies en personeelschefs toont aan dat zes procent van de onder vraagden het in dienst nemen van een niet-westerse man of vrouw als volstrekt onmogelijk beschouwt; vijftien procent denkt dat het alleen voor be paalde functies mogelijk is al lochtonen aan te riemen; ach tentwintig procent denkt dat het hier om een moeilijkheid gaat van tijdelijke aard, die in de toekomst waarschijnlijk wel Veel bedrijven vinden dat al lochtone sollicitanten gemid deld een te laag opleidingsni veau hebben en de Nederlandse taal te gebrekkig beheersen. Dit laatste vindt de OSA onvol doende reden om allochtone werknemers te weren. Voor tien procent van alle functies is een goede taalbeheersing niet strikt nodig, maar slechts drie procent van die banen wordt daadwerkelijk bezet door (niet- Westeuropese) allochtonen. Pagina A3: Werkgevers snijden zichzelf in vingers „Borstvoeding, de beste start" UTRECHT Onder het motto „borstvoeding, de beste start" wordt volgende week (1-7 au gustus) voor het eerst in Neder land en tal van andere landen de „Werelborstvoedingsweek" gehouden. Kraamklinieken, ziekenhuizen en organisaties op het gebied van moeder- en kindzorg zullen extra informa tie over borstvoeding geven en letten op toepassing van de tien vuistregels voor borstvoeding van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) en van de VN- organisatie Unicef, de initia tiefnemers van de actieweek. Volgens die regels moeten moe ders binnen een uur na de ge boorte van hun kind worden ge holpen met het geven van bortsvoeding. Verder mogen pasgeborenen uitsluitend op medische indicatie andere voe ding dan borstvoeding krijgen en moeten moeder en kind dag en nacht bij elkaar op een ka mer kunnen blijven. Voorts moeten baby's die borstvoeding krijgen het zonder (fop)speen stellen, aldus WHO en Unicef. Waterwinning- bedrijf klaagt onbekende vervuiler aan WERKENDAM Waterwin- ningbedrijf Brabantse Bies- bosch heeft bij de Belgische jus titie een klacht ingediend tegen een tot nu toe onbekende ver vuiler van de Maas. De klacht betreft de vervuiling van de Maas in januari en februari met onder meer aniline en pyridine. Waterwinningbedrijf Brabant se Biesbosch kon daardoor 23 dagen lang geen Maaswater in nemen in de spaarbekkens in de Biesbosch. In de klacht eist het bedrijf dat de Belgische justitie de dader(s) opspoort en ver volgt. Aan de aanklacht is een eis tot betaling van een schade vergoeding van 75.000 gulden gekoppeld. De werkelijke scha de becijferde het bedrijf inder tijd op zeker het tienvoudige. Brabantse Biesbosch levert wa ter aan onder meer Rotterdam, Dordrecht en in West-Brabant. Het is voor het eerst dat een Ne derlands waterleidingbedrijf ju ridische stappen tegen de ver vuilingvan de Maas neemt. WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush kan op steun van het Congres rekenen indien hij tot een mili taire actie tegen Irak besluit. Ook het Amerikaanse volk steunt militair ingrijpen. De leiders van de Democrati sche meerderheid in de Senaat en het Huis van Afgevaardig den, George Mitchell en Tom Foley, en de leider van de Repu blikeinen iri de Senaat, Robert Dole, verklaarden gisteren na een ontmoeting met de presi dent in het Witte Huis achter een militaire actie te staan, in dien Irak niet stopt met het ne geren van de resoluties van de Verenigde Naties (VN). Dole noemde een optreden tegen Baghdad „behoorlijk voorspel baar, we weten alleen niet wan neer het zal gebeuren". De Democratische leiders zei den dat zij de president zouden steunen wat hij ook doet zolang hij overleg voert met de bondge noten en de Veiligheidsraad van de VN en het Congres con- sulteert. Ondanks de komende Poging tot staatsgreep presidentsverkiezingen heeft -»*j -iia. de president voldoende steun, m Madagaskar mislukt ald;s Mitchell. ANTANANARIVO - Een po ging van aanhangers van de op positie van Madagaskar om een coup te plegen tegen de rege ring van president Didier Ratsi- raka is vanochtend mislukt. De coupplegers, militairen, zeiden een Comité ter Redding van de Natie te hebben opgericht en de macht in het land te hebben overgenomen. Ze bezetten het station van de staatsradio in de hoofdstad Antananarivo en meldden dat ze de macht over genomen hadden. Enkele uren later sloegen zij echter op de vlucht. In de Madagaskische hoofdstad is de openbare orde hersteld Bush kan ook rekenen op steun onder de bevolking in het geval van een militair optreden tegen Irak, zo blijkt uit een opinieon derzoek. 70 procent van de on dervraagden is vóór een militai re actie om Baghdad te dwingen de resoluties van de VN na te le- Pagina A5: Demonstraties in Irak tijdens VN-inspectie Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. PMSVW/Y and R heet het reclamebureau dat het bedacht heeft. Een vrouwenhoofd met een afschuwelijk verminkt oog dat je vanaf een reclamebord verdwaasd aankijkt. Ze staan overal langs de weg en zijn bedoeld voor automobilisten. „Wij vinden dat dat bord kan. Die vrouw met dat oog was voor ons weer eens wat anders om de mooie kleuren van Mazda te laten zien. Dat effect krijg je als je een hockeybal op je oog krijgt. Zie het als een soort knipoog naar de consument", aldus de reclamemakers, die er een vreemde manier van knipogen op na houden. Volgens sommigen loopt het maken van reclame de laatste tijd steeds meer uit de hand. Ze hebben het dan natuurlijk niet over de reclame voor de Leidse Courant. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: - I Telefoon: (voor controle op bezorging) 1 «071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 8 711848 003000'' j IlilI'lili'ilillWl'lll'iiiMHiWiii

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1