'Ik ben niet fair beoordeeld' Bovelander sloopt Spanje Ingrid Haringa maakt haar titel waar SPORT B5 BRONZEN IRENE DE KOK: Meijer moet even slikken volleybal hockey Koreanen houden Oranje uur bezig wielrennen _ieid6cSoiPtant WOENSDAG 29 JULI 1992 -J- A Hoewel Irene de Kok als tweede Nederlandse vrouw een bronzen olympische medaille won,verkeerde de judoka toch niet echt in een jubelstemming. Coach Peter Ooms kon daarentegen zijn geluk niet op. oksers nog et vier man ircelona De Nederlandse ksploeg zet het olympisch ernooi met vier deelnemers ort. De honderd procent sco- ging gisteren aan het begin n de avond verloren door een yale nederlaag op punten (1- van bantamgewicht Miguel as tegen het felle Tunesische lokkertje Riadh Klai. Midden wicht Raymond Joval en de ternationaal gelouterde Ar- ild Vanderlijde bereikten wel tweede ronde. Raymond Jo- 1 kreeg na afloop een ovatie n het publiek, dat voor het ootste gedeelte uit Neder- mdse sporters bestond. ^leruststelling i de Ivira Becks s de arcelona Elvira Becks v,er racht gistermiddag enkele 111°* ren in opperste spanning door. be" pen volgde de opluchting. De igde jstienjarige Nijmeegse had um" ïar doel bereikt: een plaats bij eerd beste 36 turnsters, die mor- om in om de individuele olympi- ihe titel gaan strijden. De mar- waarmee zij de eindstrijd 400 aide was minimaal: één lein. aats Na de keuzestof van de ndenwedstrijd, waarin ook de "es~ individuele basis uitkomen- turnsters meededen, vond ,s^nS icks zich terug op de 35ste niet t het ste". aats in het geschoonde klasse ent. Volgens het olympische incipe mogen in de individue wedstrijd slechts drie turn- :rs per land uitkomen. aarhuis voelt ch gebonden arcelona Eén avondje klet- n met andere sporters en één ichtje slapen in Barcelona ga- n Paul Haarhuis genoeg ympisch gevoel voor een dik- overwinning op de Brazili- in Louis Mattar. „Op de lympische Spelen tennis je et alleen voor jezelf, ook voor jederland en al die andere Ne- sporters. Ik voelde ver"le gebonden". In de tweede wacht Ivanisevic, het roatische service-kanon. )aardren(ja Schultz deed aan zelf- oofd-jstijding. De flinke Heem- 3nge<eedse won van Li Fang uit )nSa"fiina (7-5, 6-7, 6-4), ondanks dej onnodige missers, zestien ranjeabbele fouten en slechts één defe. b bad] 'He Bruin als >udenegeleider arcelona Erik de Bruin )mt toch naar Barcelona als eun en toeverlaat' voor tien- jimper Robert de Wit. De ruin meldde zich vrijdag als af voor de Olym- lyinêsche Spelen. De nummer >resteyee van de wereldtitelstrijd in werd in de voorbereiding 470|, het evenement getroffen Joha-)0r een milde vorm van de van Pfeiffer. De Wit wil- 34.00a zijn beoogde kamergenoot en 1-0, 2}iend echter per se in de Cata- •0, %nse stad hebben. Voor bege- eerjiding bij het discuswerpen en n/Majjgeistoten. (DÜniordt ingekort uithoudings- Uoef van de Olympische milita- die vandaag wordt verreden, stand; ingekort. Daarnaast zijn van enseiiel hindernissen enkele scher- - Varg kantjes afgehaald. e organisatie heeft dit gedaan )0 mejndat paard en ruiter anders Has(aarschijnlijk overbelast zul- (VStjn worden. 11,22; fgjeblesseerde Aouita iveiesfekt zich terug 4)arcelona Said Aouita, hou- ale: Lr van vier wereldrecords, zal 6 (wejet deelnemen aan de Spelen. .,60, 3e topatleet uit Marokko voelt ^ederch niet fit genoeg. Hij zou uit- )0 m%men op de 1500 meter. Hij is Popo| een tijd geblesseerd, met (Braameaan zijn dijbeen. 20(et is ook twijfelachtig of Dan- Lopezy Everett kan deelnemen aan Selkob Spelen. De Amerikaanse at- tistelfet, wereldrecordhouder op de 00 meter, is geblesseerd aan de chillespees. door Dennis Mulkens Barcelona Peter Ooms is ju doleraar, sportschoolhouder en zakenman. Met die achter grond deed hij gisteravond in Barcelona goede business. De privé-coach van Irene de Kok noemde de missie zeer ge slaagd. Want met het brons in de hand constateerde hij dat zijn strijd tegen de Nederlandse judobond niet helemaal voor niets was geweest. Onmiddellijk nadat het ereme taal was uitgereikt en nadat bondsvoorzitter Frans Hoogen- dijk een welgemeende kus op de wang van De Kok had ge plaatst, vond. het bezige baasje achter de Tilburgse halfzwaar- gewicht het tevens het moment de strijdbijl te begraven. „Het wordt nu tijd dat de judo- sport weer eens in positieve zin wordt gepromoot", zei Ooms terwijl hij liefdevol om de hals van zijn pupil hing. „We hebben een heel lange strijd moeten voeren. Het heeft me in ander half jaar tijd zeker een ton ge kost. Ik heb in die periode 2500 telefoontjes moeten voeren. Maar nu we dit hebben bereikt, realiseer ik me dat het allemaal niet voor niets is geweest". „Ik ben vader van drie kleine kindertjes", ratelde de coach, die tijdens het vijf partijen du rende evenement van pure ze- De beslissende greep waarmee Irene de Kok tegen haar Duitse tegenstandster Schuttenhelm het brons veroverde. nuwen vele kilometers door het stadion Palau Blaugrana had gebanjerd, voort. „Ik heb de aandacht voor mijn gezin be hoorlijk laten verslappen. Ook op de zaak was ik er vaker niet dan wel. Je kunt je voorstellen hoe ik me zou hebben gevoeld als het was mislukt. Dan had ik dit toch eigenlijk allemaal niet kunnen verantwoorden". Strijd De strijd van De Kok en haar coach contra de judobond begon bijna anderhalfjaar geleden. De judoka was na het behalen van twee wereld- en Europese titels afgeknapt op topsport en be sloot in 1988 te stoppen. Na twee jaar stilstand en een fana tieke sprong in het nachtleven kwam de Brabantse er echter achter dat ze niets meer had om voor te leven; ze miste een doel in haar bestaan en besloot weer de judomat op te stappen. Het was juist op het moment dat de bond al Marion van Dors- sen in de gewichtsklasse tot 72 kilogram had genomineerd voor de Olympische Spelen. Zij had in 1991 brons behaald op het Europees kampioenschap en de judobond leek het raad zaam de nog jeugdige judoka in alle rust te laten toeleven naar het olympisch toernooi. Daar kwam weinig tot niets van te recht, want er onstond een con flict toen ook De Kok in het openbaar haar kandidatuur stelde voor Barcelona. Nadat De Kok haar concurren te in een onderling duel had ge klopt, hield de judobond star vast aan de nominatie van Van Dorssen. Voor Ooms was dat vervolgens het sein de belang rijke media te gaan bewerken. Hij deed dat met groot enthou siasme, kreeg ook zijn zin, want de complete Nederlandse pers stortte zich op het onderwerp en stond massaal achter De Kok, die Van Dorssen vervol gens later nog eens tweemaal zou kloppen. Het zou te ver voeren hier ver slag te doen van alle details in deze kwestie Ooms heeft, zegt hij, zelf al zo'n 2500 tele foontjes moeten voeren om tus sen de bomen het bos te zien maar nadat Van Dorssen vorig jaar nog wel werd uitgezonden naar het WK kreeg De Kok ver volgens bij het EK in maart van dit jaar de gelegenheid haar kunnen te tonen. De judobond ging na tussen komst van de ook al ongerust geworden chef de mission An- dré Bolhuis uiteindelijk over stag. De Kok moest daar in Pa rijs minimaal vijfde worden. Ze eindigde als derde en sloot daar mee de weg voor haar rivale, die ze vorig jaar al eens bijna letter lijk had gewurgd, definitief af. „Ik heb op het EK vreselijk ver krampt staan judoën", keek De Kok gisteravond zelf nog even om. „Het was niet te vergelij ken met dit toernooi. Ik was hier heerlijk ontspannen, had vreselijk veel zin in de Olympi sche Spelen. Het plezier in het judo heb ik weer helemaal te ruggevonden. Ik heb een paar keer overwogen om te stoppen, maar nu blijkt het allemaal toch wel de moeite waard te zijn ge weest". Over haar klassering als derde was De Kok niet helemaal te vreden. Nadat ze achtereenvol gens de Europees kampioen Laetitia Meignan, Simone Rich ter en de nummer twee van het EK, Ulla Werbroucke, had geëlimineerd moest ze in de halve finale met een klein ver schil toegeven op de Japanse Yoko Tanabe. Overmacht De strijd om het brons tegen de Duitse Schuttenhelm won ze met overmacht. „Ik ben teleur gesteld over het resultaat tegen Tanabe. Ik voelde me niet min der in die partij. De scheids rechter liet zich in mijn ogen ten onrechte overrulen door de hoekrechters. Ik geloof niet dat ik fair ben beoordeeld. Tegen Tanaba zou ik het trouwens makkelijker hebben gehad als ik haar vorig jaar tijdens het Barcelona Theo Meijer werd na Anton Geesink, Willem Rus- ka, Henk Numan en Ben Spij kers de vijfde Nederlandse ju doka die beslag legde op een olympische medaille. De kleur van brons kon hem evenwel niet bekoren. De halfzwaarge- wicht uit Amersfoort had zicht baar moeite het verlies in de halve finale te verwerken. Met een strak gezicht stapte Meijer na zijn winst op Indrek Pertelson van de mat. Een kwartiertje eerder had hij na melijk tegen de Hongaar Antal Kovacs een nederlaag moeten slikken. „Ik heb niets af te din gen op de uitslag. Zelf heb ik het verprutst in deze partij. En dat terwijl ik toch aan een goed toernooi bezig was' Meijer plaatste zich met schijn baar gemak voor die halve eind strijd. De 26-jarige part-time taxichauffeur, die in Seoel 1988 een vijfde plaats bereikte nadat hij overigens een paar maanden voor dat olympisch toernooi nog een dubbele hernia-opera tie had moeten ondergaan, won eerst van Vladas Burba (Lit). Zijn volgende zege op de Japan ner Kai Yasuhiro duidde op een goede vorm, die in de daarop volgende partij tegen de gerou tineerde Amerikaan Leo White nog eens werd bevestigd. „Ik heb dan wel een bronzen medaille, het resultaat was ook beter dan in Seoel, maar ik ben hier naartoe gekomen om goud te halen. Ik kreeg tijdens het toernooi een goed gevoel over mijn kansen. WK had kunnen ontmoeten". „Natuurlijk ben ik wel blij met brons, maar ik ben toch een type dat gaat voor de gouden medaille. Als dat niet lukt heb je de pest in. Hier is me wel dui delijk geworden dat ik weer te rug ben aan de wereldtop. Die constatering stemt me eigenlijk nog het meest tevreden". Irene de Kok wilde gisteren nog niets zeggen over haar sportie ve toekomstplannen. De 26-ja- rige Tilburgse zal in elk geval niet zo snel nog eens roepen dat ze stopt met judoën. „Dan begint alle ellende straks weer opnieuw", schaterde Ooms. „Laten we het er maar op hou den dat Irene en ik net heel stie kem met elkaar hebben beslo ten dat we nog vier jaar door gaan tot en met Atlanta". Terrassa Wat zou het Neder landse hockeyteam zijn zonder Floris Jan Bovelander? Ver moedelijk niet veel meer dan een modale ploeg. De Amsterdammer maakte gis teren in Terrassa, in het crucia le duel voor groep B tegen Span je. alle drie de doelpunten van Nederland, dat met 3-2 won en met Pakistan 1-0 tegen Nieuw- Zeeland) nu op vier uit twee 'Floppie' scoorde in twee wed strijden zeven keer, allemaal uit strafcorners. De Spanjaar den, die met elf van de zestien spelers in de selectie uit het hockey bol werk Terrassa ge brand zijn op een medaille, wa ren gewaarschuwd na de show tegen het GOS. 'Het gevaar heet Bovelander', stond in de Spaanse kranten te lezen. Met premier Lubbers als een van de toeschouwers was de ausputzer met de kromme benen ook nu niet te stuiten. Al in de twaalfde minuut bewees hij met zijn on navolgbare hoge push op scherp te staan: 1-0. De belangrijke zege van Oranje alleen op het conto van de bijna De Amerikaanse volleyballers verschenen tegen Canada met kaal geschoren hoofden in het veld, uit protest tegen het omzetten van het resultaat tegen Japan. Barcelona - Voor het Aziati- den eenvoudige zeges op. De re kant van het net gaat staan, sche volleybal is weinig eer te laatste dateerde alweer van De Zuidamerikanen, net als Ne behalen 'tegen de nationale 1988. derland kandidaat voor een me- ploeg van Nederland. Neem de In vier jaar zonder onderlinge daille, wonnen gisteren enigs- Koreanen. Ze zijn kleiner en confrontatie bleek weinig ver- zins verrassend met 3-1 van het hebben minder kracht. Zelfs in anderd. Nederland kon doen GOS. Barcelona - De wereldkam- atletisch vermogen doen ze on- wat het wilde. Blokkeren, aan- De Amerikaanse volleyballers pioene sprint is in een jaar ver der voor de lange klazen uit de vallen door het midden, van de verschenen gistermiddag in het anderd. Ingrid Haringa wist lage landen, die na jarenlange zijkanten. De Koreanen hadden duel tegen Canada (3-2) allen zich vorig jaar in Stuttgart geen training buigzaam zijn als de nauwelijks verweer, Selinger met kaal geschoren hoofden op raad met haar onverwachte polsstok van Boebka. De uitslag behoefde niet te wisselen. Hij de vloer. De spelers gaven op mondiale titel. Op de snelle Nederland-Zuid-Korea was kon de basis Zwerver, Blangé, die manier uiting aan hun on- houten piste van het knusse voorspelbaar: 3-0. Posthuma, Held, Boudrie en vrede over de beslissing van de Horta Velodrome in Barcelona Johan Cruijff, Ronald Koeman Benne laten staan. In het ver- toernooileiding de overwinning presenteerde de Hoofddorpse en ongeveer duizend in oranje loop van de partij mochten op Japan in de openingswed- zich gisteren opnieuw als de gestoken of geverfde Nederlan- Zoodsma, Van der Meulen en strijd (3-2) om te zetten in een vrouwelijke 'Speedy Gonzalez' ders zagen een dik uur volley- zoon Selinger invallen. nederlaag (1-3). van de jaren negentig, bal. Met een agressieve favorie- Vooral Zwerver, die tegen Cuba Tegen Canada bleek het gedu- De politie-agente was in de och- te ploeg. Opvallend was dat Ne- nog een afwezige indruk maak- peerde team nog niet volledig tenduren de beste in de kwalifi- derland meer uitstraalde dan te, was nu veel beter op dreef, hersteld van de zware tegenval- catie op tijd. Ze verbeterde het zondag tegen Cuba, terwijl het „Zo zie je maar dat hij ook maar Ier. In de eerste twee sets (twee Olympisch record. Tijdens de toen meer nodig was. een mens is. Blijkbaar heeft hij keer 15-12) speelde de Ameri- kwalificatieritten noteerde de Sinds Arie Selinger zich begon toch moeite met de druk die kaanse ploeg nog redelijk, maar Noordhollandse 11,419. Dat te bemoeien met het spelniveau hem van buitenaf wordt opge- daarna zakte de formatie weg. was een verbetering van het in Nederland, is nauwelijks legd", aldus spelverdeler Peter Met 10-15 en 11-15 dwong Ca- vier jaar oude record van Salu- meer verloren van Japan, Chi- Blangé. nada een vijfde set af, waarin de mae uit het GOS (11,527). 's na en Zuid-Korea. In het geval Morgen krijgt Nederland weer Amerikanen met de schrik vrij Avonds was ze bij de strijd om Korea: alle tien ontmoetingen te maken met serieuze tegen- kwamen 16-14). De enerveren- een plaats in de kwartfinales sinds de lente van 1987 lever- stand, als Brazilië aan de ande- de partij duurde bijna twee uur. nog net zo scherp. onvervangbare Bovelander te schrijven is overdreven. Doel man Frank Leistra, die aan zijn laatste toernooi als internatio nal bezig is, voorkwam met en kele onwaarschijnlijke reddin gen een paar tegentreffers van de tot wanhoop gedreven Span jaarden. Truc De mooiste truc haalde Leistra tien seconden voor tijd uit. In een alles-of-niets-offensief schoot Ignacio Escude met een verwoestend schot de bal achter Oranje's laatste man, die op de zelfde manier als Hans van Breukelen tijdens het WK van twee jaar geleden in Italië tegen Engeland de bal liet gaan. Was er van buiten of binnen de cir kel geschoten? Erbuiten, beslis te scheidsrechter Bhullar uit India. Leistra bleef koelbloedig zijn handen omhoog houden, omdat de tijd in de chaos was weggetikt. De Spanjaarden pro testeerden heftig, maar ver geefs en enkele spelers raakten slaags met de emotioneel reage rende Diepeveen, die door Lei stra moest worden weggetild. Leistra, duim en wijsvinger spreidend: „De bal was er zo'n stukje buiten. Heus. De Span jaarden gaven het later ook toe. Risico dat ik hem liet gaan? Och, misschien was het linker als ik had geprobeerd te stop pen". Nederland, met Van Pelt in de basis voor Klein Gebbink, be gon goed. „We hielden de Span jaarden de eerste twintig minu ten in de tang. Daarna liep het ineens weer een stuk minder", aldus coach Hans Jorritsma. „Het gebeurt eigenlijk het hele jaar al, dat we tijdens de wed strijden kunnen wegzakken tot een niveau, waarop tegendoel punten vallen. Dat baart me op zich wel zorgen. Maar met vier uit twee kan ik natuurlijk niet ontevreden zijn. Het zou alleen wel prettig zijn als de inzinkin gen korter zouden duren". Alle vijf treffers in het felle duel vielen uit korte hoekslagen. Bo velander beperkte zich tot gave pushes (hij scoorde drie uit vier), waar de Spanjaarden het zochten in inventieve varian ten. Zo maakte Iglesias, die wat gelukkig de bal voor zijn stick kreeg, in de 21ste minuut 1-1. Toen Usoz tien minuten voor het einde uit de rebound van een door Nederland aangevoch ten strafcorner van dichtbij Spanje op 2-3 kwam brak een uitermate spannende slotfase aan. Daarin bleef de deze keer geheel in het wit spelende na tionale ploeg overeind, al scheelde het met de dubieuze inzet van Escude in de slotse conden niet veel. Wat zou Lei stra gedaan hebben als Bhullar het doelpunt geteld zou heb ben? „Dan denk ik dat ik zijn tulband zou hebben afgerold", zei 'Leis'. Morgen speelt Nederland de derde wedstrijd in groep B te gen Nieuw-Zeeland, dat tegen Pakistan liet zien niet te mogen worden onderschat. Het GOS, zondag kansloos tegen Neder land (2-5) verbaasde met een zege op Maleisië. Na een rust stand van 2-3 werd het maar liefst 7-3, tot afgrijzen van de Australiër Terry Walsh, die dank zij de hockeyhobby van de Maleisische koning de best be taalde hockeycoach ter wereld Haringa is in het afgelopen jaar gegroeid. In Stuttgart stond ze als onbekende nieuweling op de sprint plotseling in het middel punt van de belangstelling. Ze had in de Duitse stad, waar ze als enige doel kwalificatie voor de Spelen voor ogen had, moeite met haar nieuwe status. In Bar celona niet. Ze gaat voor goud en lijkt na de eerste dag van het sprinttoernooi ook de voor naamste kandidaat. Ze moest nog twee keer aantre den om de laatste acht te berei ken. Een val van de Litouwse Razmaite, die onderuit ging na een klapband in de eerste serie, maakte een tweede poging noodzakelijk. Ze behoefde al leen met de Chinese Wang af te rekenen. Dat deed ze. Op pure snelheid. De sprintster heeft in het afgelopen jaar veel bijge leerd. „Ik weet dat ik een van de snelsten ben op de 200 meter. Technisch ben ik vergeleken met vorig jaar honderd procent vooruitgegaan. Maar ook tak- tisch ben ik veel verder dan in Stuttgart". Van druk had ze vlak voor haar eerste optreden niets gemerkt. Een avond eerder wel. „Toen was ik gespannen. Eenmaal op de baan was dat gevoel weg. Ik was volkomen rustig". De re den dat ze zich op haar gemak voelde, liet zich eenvoudig ver klaren. „Ik was vroeg zeker van Barcelona en daardoor was mijn voorbereiding ideaal". Voor Dirk-Jan van Hameren was de sprint gisteren een bij nummer. Na zijn negende plaats op de kilometer stond hij ontspannen aan de start. Zijn kwalificatietijd leverde hem de zeventiende plaats op. In de se rie kon hij het geweld van de Australiër Neiwand en de Co lombiaan Gonzalez niet aan. Voor de Utrechter restte slechts de herkansing. Ook daarin ontbeerde hij de pure snelheid. De Nieuwzeelander Andrews beëindigde het toer nooi van de Nederlander. Servais Knaven sloot zijn ach- tervolgingstoernooi voor zijn doen wel heel minnetjes af. De begaafde coureur uit Zevenaar miste de grote vorm. Na zijn slechte optreden in de kwalifi catie - twaalfde - was hij een dag later nauwelijks beter op dreef Op de houten baan kwam hij in de B-groep op 4.36,541 uit. Na zijn vijfde plaats bij de wereldti telstrijd in 1991 betekende de tiende positie een onvervalste tegenvaller.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17