Patiënten met dwarslaesie leren een beetje lopen LEVEN WELZIJN Keerzijde Een juiste diagnose CeidócGoivuvnt Bij WOENSDAG 29 JULI 1992 4 In Nederland raken per jaar 300 mensen verlamd door een dwarslaesie, meestal het gevolg van een ongeluk. Lang ging de medische wetenschap ervan uit dat mensen met een dwarslaesie voor de rest van hun leven aangewezen zouden zijn op een rolstoel. In Europees verband zoeken medici, we tenschappers en technici naar een oplossing en experimen teren met de behandelmethode FES, Functionele Electro Stimulatie. De resultaten zijn opmerkelijk. Zij is plezierig bloot en groen en om verwarring te voorkomen van gips Th. Sontrop Wie van het leven wil leren ongeacht zijn opleiding, plaats, functie in de maatschappij komt welhaast dagelijks tot de bevinding dat allerlei gebeurtenissen en situaties altijd twee kanten hebben. Als ik op een of andere manier betrokken ben bij een conflict of ernstig meningsverschil, weet ik onderhand dat ik me niet te snel tot een oordeel moet laten verleiden. Laat staan tot een veroordeling. Of nu het gaat om gekrakeel tussen kinderen, een politieke controverse of een hooglopende ruzie tussen twee echtelieden, als ik echt wil ontdekken waar de schuld ligt, wie het bij het verkeerde eind heeft, zal ik hoor en wederhoor moeten toepassen. Het probleem bij de media is dikwijls dat ons met veel aplomb iets wordt voorgeschoteld, maar dat we geen kans krijgen zeker niet onmiddellijk —om te reageren. Ingezonden brieven in kranten proberen weliswaar fouten of onjuistheden ingedane beweringen te corrigeren. Maar toch: de begane fout heeft zijn werk al gedaan. Rectificaties kunnen zinvol zijn, ze „herstellen" echter zelden wat is misgegaan. Ook op televisie speelt dat nogal eens. Niet zo lang geleden werd in NOS Laat melding gemaakt van het feit dat in het bisdom Den Bosch vier priesters waren gewijd. Op zichzelf vond ik dat al opmerkelijk. Dat was blijkbaar nieuws. Algemeen nieuws voor iedere kijker. Vroeger zou een KRO-uitzending daaraan zijn gewijd. Verder kwam dat niet in het nieuws. Nu werden door Charles Groenhuysen aan een pater allerlei vragen gesteld omtrent het worden van priester en er was een televisieploeg in de kathedraal. In een hele reeks beelden werd de plechtigheid vastgelegd. Het indrukwekkende ritueel van het languit voor de bisschop ter aarde liggen vlak voor de wijding werd ook uitgelegd. Gelukkig werd duidelijk gemaakt dat dit gebaar niet direct is bedoeld om zondigheid, onwaardigheid te verbeelden; eerder om bezinning op wat staat te gebeuren, uit te drukken. Er werden vier mannen gewijd van wie maar één Nederlander was. Toen de reportage ten einde liep, werd meegedeeld dat men graag de wijdelingen voor de camera had willen hebben om hen persoonlijk een en ander te vragen. Commentaar: dat was niet mogelijk, de bisschop had een spreekverbod opgelegd. Einde uitzending. Ik sprong bijna van mijn stoel. Stel je voor ik doceer zelf aan de priesteropleiding te Bovendonk dat jepasgewijde priesters verbiedt de pers te woord te staan. Mijn echtgenoot maande me tot kalmte. „Zou het niet kunnen zei hij fijn tjes, „dat heeft meegespeeld dat ze merendeels buitenlanders zijn Misschien heeft de bisschop willen voorkomen dat ze stuntelig zouden antwoorden. Je weet zelf maar al tegoed, hoe de moderne journalistiek mensen soms de duimschroeven aanzet. Daartegen zijn deze mensen toch niet gewapend?!" Tja, wat zei ik ook al weer, een mens moet altijd de keerzijde van een medaille bekijken. Voordat hij zich een oordeel vorm t. Als hij de helft maar hoort.Net als de dichter hierboven. Die suggereert in de eerste versregel ook heel iets anders dan op de derde regel blijkt. Zijde en keerzijde hoor en wederhoor en dan pas oordelen. Doorwoekerde lever krijgt bloedtunnel Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam past sinds kort als eer ste ziekenhuis in Nederland een nieuwe methode toe om zon der operatie de bloedsomloop op gang te houden in een met bindweefsel doorwoekerde lever (levercirrose). De betrokken artsen, dr. J. Laméris en dr. H. Pieterman van de afdeling radiodiagnostiek, verwachten dat deze behande ling op niet al te lange termijn ook in andere Nederlandse zie kenhuizen zal worden toegepast. Het bindweefsel belemmert de bloedtoevoer uit de darmen via de poortader naar de lever. In de meeste gevallen zoekt het bloed zich dan een weg naar de kleine bloedvaten langs de slokdarm. Die zetten daardoor uit tot een soort spataderen. Een bloeding uit een van die aderen kan gevaarlijk zijn. De druk op het poortadersysteem kan worden verminderd door de poortader te verbinden met de onderste holle lichaam sader. Daar is echter een langdurige en ingewikkelde operatie voor nodig. Bij de in Rotterdam toegepaste methode brengen de artsen, via een catheter, een naald in de leverader. Daarna proberen ze om met de naald door het leverweefsel een verbinding te maken met de poortader. Als dat lukt wordt het „kanaal" door de lever opgerekt met een balloncatheter en verstevigd met een metalen buisje. Doordat de druk in het poortadersysteem daalt, verdwijnen de spataderen rondom de slokdarm. Een bijkomend voordeel van deze methode is volgens Laméris en Pieterman dat ze geen problemen veroorzaakt bij een even tuele levertransplantatie. Dat is met een operatieve ingreep vaak wel het geval. arts die een hond onderzoekt, want die krijgt altijd nog een duidelijke beschrijving van heti baasje. j g( De boven gestelde vraag is veel, te vaag. Wat betekent 'zuur niet verdragen'? Betekent dat jsj pijn, of misselijkheid, of bra-! ken? Hoe lang bestaat dej je klacht al? Gaat ze gepaard met gewichtsverlies, moeheid? Bij sc verschillende ziektes kunt u p deze klachten hebben: een e, breukje in het middenrif, een V( zweertje aan maag of twaalf- v. vingerige darm, kanker van t( maag of slokdarm, een vitami- zj ne B12-gebrek. Het kan ook t) nog zijn dat het puur psychisch k is. I v Als deze klachten niet binnen een paar weken spontaan ver dwijnen is het verstandig uw arts te raadplegen. Een maag foto of een scopie (via een slang van glasflbervezels wordt in de maag gekeken) zal meestal snel duidelijk maken wat er aan de hand is. door A. SCHUURMANS, huisarts „Ik ben 69 jaar en heb altijd een sterke maag gehad. Nu kan ik geen zuur eten. meer verdragen. Is het ouderdom?" Dit is een vraag die mij niet vol doende informatie biedt, maar toch is er wel iets interessants uit te halen. Vaak is de voorgeschiedenis van een ziekte voldoende om een diagnose te stellen, zonder dat de patiënt gezien wordt. Voorwaarde is wel dat alle van belang zijnde gegevens duide lijk verteld worden. Een voorbeeld. Als u gisteren niet lekker werd, met wat vage pijn in de bovenbuik, misselijk heid, een temperatuur van 38,5 graden Celcius en als die pijn vandaag meer naar rechts onder in de buik is gezakt ter wijl u duidelijk pijn in de buik hebt als u over bobbels rijdt met de auto, dan is de kans wel erg groot dat u een acute blin Door de behandelmethode FES kan een dwarslaesie-patiënt af en toe uit de rolstoel. Sommige Amerikaanse we tenschappers geloven dat de medische wetenschap en de techniek ooit zover komen, dat dwarslaesie-patiënten zij zijn goeddeels ver lamd door een 'breuk' in de ruggewervelkolom weer kunnen lopen en sporten. De meeste Europese dwars- laesie-deskundigen zien daarin meer een onpasselijk commercieel verkooppraatje van handelaren in menselijk leed. 'Europa' wil dwarslaesie-pa tiënten niet blij maken met technieken die er misschien nooit komen. Zoals revalidatie arts J.H.C. Vorsteveld van het Enschedese revalidatiecen trum Het Roessingh, die in Ne derland samen met de Techni sche Universiteit Twenthe toonaangevend onderzoek doet op het gebied van dwars- laesies. Maar ondanks de wat relative rende woorden van Vorsteveld gebeurt er wel degelijk veel voor mensen met een dwars laesie. Het Roessingh en de TU paren sinds kort medische we tenschap en techniek binnen het gloednieuwe onderzoeks centrum Research en Develop ment in Enschede. Het cen trum test onder andere nieuwe technische ontwikkelingen op het gebied van dwarslaesies. Het Roessingh en de TU zijn ook de Nederlandse schakel in het Europese onderzoekspro ject Calies. Nederland, Duits land, Groot-Brittannië en Frankrijk werken binnen Ca lies samen aan een nieuwe toe komst voor mensen met een dwarslaesie. Zenuwbanen Bij een dwarslaesie raakt de ruggewervelkolom beschadigd, meestal als gevolg van een ver keersongeluk. Zoals bij Chan- tal van Dijk (28) uit Apeldoorn, die elf jaar geleden op de Duit se autobahn verongelukte. Bij het ongeluk sloeg ter hoogte van haar borst een ruggewer- -vel weg. Later, tijdens een ope ratie, werd de wervel onder een schouderblad getraceerd en weer teruggeplaatst. In de ruggewervelkolom lopen ruwweg 30 miljoen zenuwba nen als directe 'stroomverbin- ding' tussen hersenen en rest van het lichaam. Bij dwarslae sie 'valt de stroom uit'. Prik kels van hersenen komen niet meer aan. Chantal van Dijk is vanaf haar borst verlamd. Hart, longen, lever, nieren en spijsvertering doen hun werk nog wel. De rest is verlamd. Ze is rolstoeler en lang zag het er naar uit dat ze nooit meer zou kunnen lopen. Tot ze lucht kreeg van de ont wikkelingen bij Het Roessingh, dat van oorsprong Engelse technieken verder heeft ont wikkeld, waarmee ze straks een half uur per dag kan lopen. Het Roessingh heeft met de techniek inmiddels vier dwars laesie-patiënten letterlijk op de been geholpen. Op zich al een technisch hoogstandje van for maat, maar het is nog veel te vroeg voor een hallelujastem ming. Pionier „Lopen, oké. Maar daarmee houdt het voorlopig ook op. Dat je boodschappen kunt doen, naar de bakker gaan, dat zit er niet in. De rolstoel heeft wat dat betreft nog straatleng ten voorsprong", aldus Vorste veld. „Wat we doen, is pio nierswerk. Veel van de tech nieken waar we mee bezig zijn, verkeren nog in laboratorium fase". Het Roessingh concentreert zich op de behandelmethode 'Functionele Electro Stimula tie', FES. Daarbij worden elec trodes op de benen geplakt die kleine stroomstootjes afgeven en spieren aanzetten tot sa mentrekking. In feite nemen de stroomstootjes 'een stukje hersenfunctie' over. Heup-, knie- en enkelgewricht komen via electrodes in bewe ging. Vorsteveld: „Je geeft kor te stroomstootjes. Zo krijg je een reflex die vergelijkbaar is met de reactie van een niet- dwarslaesie-patiënt die op een spijker trapt". De techniek is niet nieuw. De wetenschap gaat terug naar 1780 toen Gal van i als eerste met behulp van electro-stimu- latie een kikkerpoot liet sa mentrekken. FES waar naar sinds 1961 al onderzoek wordt gedaan borduurt daar in feite op voort. Parallel daaraan doen weten schappers onderzoek naar een Meestal is een verkeersongeluk de oorzaak van een dwarslaesie. echte oplossing voor dwarslae sie-patiënten: het verbroken contact tussen de zenuwbanen in ruggewervels herstellen; min of meer letterlijk de eind jes aan elkaar te knopen. De behandelingen waarbij on der andere embryonaal weefsel wordt ingespoten in het rugge- merg, in de hoop dat het her stelproces op gang wordt ge bracht zijn experimenteel en Vorsteveld heeft er ook wei nig vertrouwen in dat dat op korte termijn wat oplevert. Hij gokt vooral op FES. De 'stroomstootjes-techniek' FES is sinds 1961 ook al op an dere terreinen toegepast. Spor ters van de voormalige DDR gebruikten de techniek om tij dens blessures als ze niet konden trainen de spieren op krachten en in conditie te houden. Chantal van Dijk ge bruikt FES op dit moment ei genlijk op eenzelfde wijze. Ze zit nog in de beginfase van de behandeling. Ze krijgt twee weken lang dagelijks via vier electrodes stroomstootjes op haar benen. FES prikkelt spie ren en strekt haar benen. Op zet is om haar beenspieren, die ze tien jaar niet heeft gebruikt, op krachten te brengen. Vor steveld: „Als je zolang je spie ren niet hebt aangesproken, zijn ze zo dun als paardeha- Chantal van Dijk moet thuis nog een paar maanden verder trainen, straks ook met ge wichten van vijf kilo. En nog later moet ze vooral kilometers maken op een oefenfïets, een soort home-trainer. Complex De technieken zijn uiterst ge compliceerd. Vooral de bestu ring is een probleem. Chantal van Dijk moet bijvoorbeeld straks zelf de knoppen bedie nen om te lopen. Dat vergt alle aandacht. Vandaar ook dat van 'eventjes boodschappen doen' geen sprake kan zijn. Fysiothe rapeut J. Cloostermans van Het Roessingh: „Zolang je nog maar met vier knopjes moet omgaan, gaat dat wel. Maar als je bij wijze van spreken een pa- FOTO: MILAN KONVALINKA neel voor je krijgt met zes of acht knoppen, is dat een pro bleem". Punt is dat spiergroe pen om beurten en voor een be perkte tijd stroomstootjes moeten krijgen. Exact afge stemd. Het Roessingh en de TU werken daartoe aan een computerprogramma Cloostermans: „De computer werkt straks standaard een programma af. Je drukt een knopje in en vervolgens krijg je een zogenaamde 'reutel'; de ene na de andere spiergroep wordt geprikkeld. Op zich is dat nog te doen. Het probleem is alleen dat zo'n computer ook moet reageren op verschillen de andere zaken. Je kunt bij voorbeeld iemand via de com puter in drie seconden laten opstaan, maar wat als je op dat moment je evenwicht kwijt raakt?" Het Roessing en de TU Twente zijn op zoek naar een compu terprogramma, dat als het ware zichzelf controleert en z'n programma even afbreekt als dat nodig is. Uiteindelijk doel van het Europese onder zoeksprogramma is om in 1994 te komen tot een acht-kanaals- systeem waarbij acht electro- den in het lichaam worden geïmplanteerd. In Enschede wordt daarmee al geëxperi- 3 menteerd op geiten. I Een ander moeilijk punt is dat j spieren door stroomstootjes i snel vermoeid raken, sneller dan normaal. Met als gevolg fj dat dwarslaesie-patiënten in dat geval 'door de knieën zak ken'. Voor een deel is dat op te vangen door verfijning bij toe dienen van stroomstootjes. Maar ook ortheses kunnen goede diensten bewijzen. Or theses zijn kunststof hulpmid delen, waarmee in dit geval be nen worden ingepakt. Wildgroei Niet alle dwarslaesie-patiën ten komen in aanmerking voor FES. Veelvoorkomend pro bleem bij dwarslaesie-patiën ten is dat er bot-wildgroei op treedt. Dat kan een goede FES- behandeling hinderen of zelfs onmogelijk maken. Bovendien haken veel patiënten die aan FES beginnen na verloop van tijd af. Cloostermans: „Negen tig procent van de mensen die met FES beginnen, hangt uit eindelijk de apparatuur in de kast. Kijk, in het begin is het leuk, alles nieuw. Daarna ga je steeds meer de bezwaren onder ogen zien. Je moet steeds de apparatuur aansluiten, dat kost veel tijd. Een rolstoel is praktischer. We bereiden ze goed voor en toch zie je dat ve len teleurgesteld zijn; ze had den er meer van verwacht". Chantal van Dijk ziet in FES meer een kans om stukjes te lo pen, maar meer ook niet. „Aan de andere kant zie je dat de ontwikkelingen steeds verder gaan. Ik wil erbij zijn, er klaar voor zijn, als er straks nog meer mogelijk wordt". FES biedt veel voordelen, vindt ze. „Iedereen met een dwarslaesie zou 't moeten doen. Al was het alleen maar omdat het bij een Stukje lichaamsverzorging hoort. FES vervangt weliswaar niet het normale lopen, maar brengt de spieren wel in condi tie, zorgt ervoor dat de been spieren een normale omvang krijgen Vorsteveld: „Esthe tisch een winstpunt" en FES vermindert de kans op doorliggen. Bovendien voelen patiënten zich vaak psychisch beter. *s_ Een niersteenvergruizer blijkt voor meerdere doelen te kunnen worden ingezet dan alleen het wegwerken van nierstenen. FOTO: SP Niersteenvergruizer remt tumor bij dieren Niersteenvergruizers verstoren de door bloeding van (nier-)tumoren en remmen daardoor de groei. Vorige maand promo veerde drs. G. Smits aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen op een onder zoek daarnaar. Volgens Smits is nog niet duidelijk of de techniek in de toekomst voor mensen ge bruikt kan worden. Niersteenvergruizers geven drukgolven af. Die verpulveren de stenen. In 1990 ontdekte een andere Nij meegse arts dat tumoren door de golven geremd worden in de groei. Uit dierexperi menteel onderzoek is nu gebleken dat deze drukgolven bloedvaatjes in de tumor kapot maken. Deze stopt daardoor met groeien en neemt in combinatie met medi cijnen in omvang af. Hoewel onduidelijk is of de vergruizers ook bij mensen effectief zijn, worden Nij meegse urologen daar wel steeds optimis tischer over. Eerst moet echter vastge steld worden met welke intensiteit de drukgolven toegediend kunnen worden. Bovendien moet onomstotelijk vast ko men te staan dat drukgolven geen uitzaai ingen veroorzaken. Daarvan is bij dierex perimenten nog niets gebleken, maar vol gens Smits moet er een waterdicht bewijs worden gevonden. tijdens het sporten klaagde over pijn op de borst en hij daarna onwel is geworden, is de kans erg groot dat hij weer een hartinfarct heeft. Als het een man betreft, die al tijd gezond is geweest, die tij dens het sporten door zijn en kel ging en klaagde over hevige pijn in zijn enkel, als hij daarna alsmaar bleker werd en uitein delijk van zijn stokje ging, ziet hij er misschien wel hetzelfde uit als de man met het hartin farct maar de kans is veel gro ter dat hij alleen van de pijn flauwgevallen is. Dat laatste is mijzelf een keer gebeurd: nog net op tijd kwam ik'bij en kon de goedwillende omstanders ervan weerhouden mij op bru te wijze te gaan reanimeren. Beschrijving Omdat een zinvolle beschrij ving van de ziektegeschiedenis ontbreekt, is het behandelen van patiënten die niet dezelfde taal spreken als de dokter zo moeilijk: deze heeft het dan nog moeilijker dan de dieren dedarm-ontsteking hebt. Zo is heel vaak uit een duidelijke be schrijving van de ziektever schijnselen een diagnose te stellen. Als iemand tijdens het sporten onwel is geworden en de dokter ziet de patiënt bewusteloos op de grond liggen, dan is het niet zo eenvoudig om heel snel te zeggen wat er aan de hand is. Als hij van de omstanders de voorgeschiedenis hoort, maakt dat het een stuk makkelijker: als de man twee jaar geleden een hartinfarct heeft gehad, Zonder het verhaal van de sporter over hoe zijn klachten zijn ontstaan, moet de arts via onderzoek komen tot een juisté diagnose. FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14