LEVEN WELZIJN Rudolf Wormgoor: ontwerper met 'een eigen handschrift' Boekje over ritme van de natuur Swingend leren jezelf te verdedigen CeidaeGomiwi 1 Smeer je eens in met boter 'Snelle' sauzen van uitvinder cup-a-soup Kunstwerken bieden prima bescherming tegen regen WOENSDAG 29 JULI 1992 „Meubelontwerpers willen vooral lollig doen tegenwoor dig. 'Less is a bore' zegt men met een variant op 'less is imore'. Belangrijker vind ik een eigen handschrift. Een produkt waaraan duidelijk de hand van de maker is te herkennen". Rudolf Worm- goor, produkt- en interieu rontwerper uit Amersfoort, ziet zijn naam zo nu en dan staan op een label van een (opvallend, eigentijds meu belstuk. Van meubelfabriek Gelderland bij voorbeeld of van Young In ternational. Maar de weg van ontwerp naar produkt is voor hem zeker geen snelweg. De 40- jarige Rudolf Wormgoor pre senteert zich zoals hij wil ont- werpen: zakelijk, wars van eni ge gewichtigheid. Ook zijn woonkamer ademt die sfeer. iToch staan bij de tafel de klas sieke eetkamerstoeltjes van Arne Jacobson (weliswaar met kussentjes) en in de zitkamer achter een kast twee zelf ont worpen Gelderland-banken. Die stoeltjes, al zijn ze niet van i hemzelf, geven precies weer ,wat hij bedoelt met vormge ving: „goed van vormgeving wantje ziet wat het is". Samen met Pierre Mazairac en Karei Boonzaaijer, nu twee be kende collega's, doorliep hij Ar- tibus, tegenwoordig Academie voor beeldende kunst geheten. Hij kwam na enkele bureaus te recht bij Premsela Vonk in Amsterdam. Benno Premsela. De man die zelf zegt niet van trends te houden en te gruwe len van vluchtige modever schijnselen. Die meubels ont werpt als duurzame gebruiks voorwerpen en niet als weg- werpprodukten. Wormgoor: „Als ik aan Nederlandse ont werpers denk, denk ik toch aan hem, aan Wim Crouwel en Fri- Een tafel met flappoten, een van de ontwerpen van Wormgoor. so Kramer. Hun ideeën over vormgeving stralen op je af. Die tijdloosheid die in sommige meubels zit en niet aan te wij- Taboes Soberheid en terughoudend heid zijn bijna taboes gewor den. Tegenwoordig moetje iets leuks, iets geks laten zien en dat houdt naar mijn idee geen stand". Produktgekheid, daar heeft hij altijd mee gezeten. Als kind al timmerde hij van alles in el kaar. Niets was er veilig voor hem. Uit een soort nieuwsgie righeid haalde hij alles uit el kaar. Van een vreemde had hij het niet: hij was erfelijk belast met gevoel voor techniek. Zijn vader was ingenieur, iemand die altijd researchwerk deed en z'n kinderen uitlegde waar hij mee bezig was. Naast z'n werk bij het bureau begon Wormgoor met wat din gen voor zichzelf. Het eerste stoeltje met barokke krommin gen, uitgevoerd in multiplex, gaf hij in 1980 in produktie bij Hulmefa, een meubelfabriek in Groningen. Het bedrijf bestaat niet meer. Voor de inmiddels voorgoed -ingeslapen fabriek Sleep-Inn in Lelystad „ik weet niet of dat aan mij ligt" ontwierp hij vervolgens model Finish. De fabriek wilde zit meubels gaan maken. Uitgaan de van het slaapkamerverleden ontwierp Wormgoor een stoel met een zitting als een gestof feerde plank met diverse hard heden en een leuning waar je een soort zak overheen kon trekken. „Het ontwerp was een synthese tussen hun mogelijk heden en mijn visie op ontwer pen. Je ziet ook contrasten. Het hele strakke van het zitkussen, bijna een zitsteen en de zak die lubberig en doorgestikt is. Door die twee verschillende produk- tielijnen krijg je een stuk span ning. De Bijenkorf nam het mo del zelfs in zijn collectie op. Maar plotsklaps kwam er een curator tussenbeide en was het uit met de pret". Gelderland Op een gegeven moment is hij met wat vormvoorstellen naar Gelderland gegaan en daaruit zijn twee banken voortgeko men. Helemaal enthousiast is Wormgoor niet over de samen werking met dit meubelbedrijf: Groeiend zelfvertrouwen met Aerobic Defense. Swingend op top veertig muziek aan je zelfvertrouwen en je conditie werken. Dat is.de bedoeling van Ae robic Défense, de nieuwste sport die binnenkort bij zo'n honderd sportcentra in ons land kan worden beoefend. Net als zoveel zaken is ook dit een fenomeen dat uit de VS is overgewaaid. „Het is een trainingsprogramma waarbij zelfverdediging wordt gecom bineerd met conditietraining", legt initiatiefnemer Toon Vollering uit. Hij is verbonden aan de Body Trend Club, de organisatie waarbij 130 sportcentra zijn aangesloten. „Zelfverdedigingscürsussen waren tot nu toe voornamelijk gericht op weer-, baarheids- en psychologische aspec ten. Daarbij wordt er niet echt gelet of je er ook fitter van wordt. Dat is bij ons well De lessen worden gegeven door lera ren die zijn opgeleid bij de Body Trend Club. „Die opleidingen worden onder andere verzorgd door Jola Willems (die ooit drievoudig Nederlands kam pioene Jiu Jitsu is geweest) en Mario den Edel (die onder andere bonds coach van de Europese Jiu Jitsu fede ratie is). Ook werkt er een psycholoog aan de opleidingen van de leraren mee. Vollering vertelt dat de les, die een uur duurt, begint met een warming-up, waarin ook de verdedigingstechnieken al aan de orde komen. Daarna volgt een conditioneel gedeelte, waarin de technieken wederom aan bod komen en waarbij wordt gelet op uithoudings vermogen en snelheid. Prijzen In het praktische gedeelte dat daarop volgt, worden oefeningen gedaan in combinatie met situatieschetsen. Zo als: wat doe je als iemand je van achte ren bij je nek vastgrijpt. Tot slot wor den er weer oefeningen gedaan en ko men er persoonlijke ervaringen aan de orde. De zelfverdedigingstechnieken die worden bijgebracht, zijn combina ties van Judo, Jiu Jitsu en Taekwando. Volgens Vollering, die ook onder meer ski-aerobics bedacht en ontwikkelde, liggen de prijzen iets boven de gemid delde prijzen van gewone aerobics-les- Er worden lessen gegeven voor drie leeftijdsgroepen: 12-18 jaar, 18-40 jaar en ouder dan 40 jaar. „De situaties die worden behandeld, zijn aangepast aan de leeftijdsgroep", zegt Vollering. „Er kunnen zowel vrouwen als mannen aan de cursussen, die drie maanden duren, deelnemen". Maar over de deelname van mannen is hij wel wat sceptisch. „We verwachten niet echt veel aanmeldingen van mannen". Informatie over sportcentra die (eind" augustus/begin september) Aerobic Defense gaan geven, is verkrijgbaar bij de Body Trend Club in Den Haag. Te lefoon: 070 - 346.39.99. In de natuur gebeurt 'alles op z'n tijd' en dat is dan ook de ti tel van de nieuwste uitgave van het Noorder Dierenpark in Em- men, dat in deze vakantietij d weer erg in trek is. Het is ge schreven naar aanleiding van de gelijknamige expositie die onlangs geopend is. Het boekje, van de hand van twee van het park, behandelt de re gelmaat die in de natuur heerst. Zo opent de morgenster haar bloemen altijd 's ochtends, de passiebloem doet hetzelfde te gen het middaguur en de teu nisbloem opent haar bloemen altijd pas tegen de avond. Be halve planten hebben natuur lijk ook dieren hun eigen ritme. Krabben gaan bijvoorbeeld bij opkomend tij het strand op om voedsel te zoeken. 'Dank zij een biologische klok weten ze wan neer het etenstijd is. De oog steeltjes van de strandkrabben zijn namelijk gevoelig voor het koude, overspoelende zeewater. Daarmee wordt hun klok op tijd gezet', aldus het boekje. Ook deze uitgave van het Noorder Dierenpark is weer fraai uitge voerd: Grafisch vormgever Koos Staal ontving overigens voor de vormgeving van de Zoo informatie (de serie waar ook dit boekje toe behoort) onlangs de Grafische Prijs Haarlem. 'Alles op z'n tijd' is te koop voor 7,50 gulden in de winkel van het park. Het is te bestellen door 10 gulden over te maken op gironummer 927586 onder vermelding van Noorder Die renpark en de titel van het boekje. Eén van de zitmeubels van Wormgoor. „Ze hebben één ontwerp en dat men. Daarnaast geeft hij twee passen ze overal op toe. Dan dagen van de week les aan de fa- vraagje je af: ben ik couturier of culteit voor industrieel ontwer- ben ik ontwerper? Het aardige pen van de Technische Univer- van Sleep-Inn was dat het gege- siteit Delft, ven veel meer open was. Ik ging Van ontwerpen alleen kan hij uit van de typische fabricage- niet leven. „Als je er financieel methoden die daar aanwezig van afhankelijk zou zijn, heb je waren. Binnen- en buitenkant eerder de neiging om concessies moeten meer, zoals bij Arne Ja- te doen. Laat je je verleiden tot cobson, met elkaar te maken een modegril terwijl je geen hebben, vind ik". aanleiding ziet in de vernieu- Het heeft Wormgoor heel wat wing van een produkt". knokken gekost voordat Young Heel wat van zijn eigen ontwer- International zijn stoel opnam pen heeft hij zelf in produktie in haar collectie. „Ze vonden 'm genomen. Zoals de bijzet-tafel- in eerste instantie te extrava- tjes die hij bedacht in het kader gant. Ik geloof ook niet dat er van de wedstrijd die het multi- gigantische aantallen van ver- cultureel centrum 't Turfschip kocht worden. Je kunt hem wel in Breda in 1980 uitschreef met in allerlei kleuren bestellen: als thema: „Wonen nu en van Mexicaans goudleer tot straks". Hij kreeg de eerste boerenbont. Zelf vind ik hem in prijs op grond van „een geslaag- geel leuk. En in zwart met de integratie van materiaal, chroom komen de vormen goed vorm en gebruik", „een heldere uit en is-ie heel chique". gedachtengang" en „een juiste Als freelancer houdt Wormgoor ontwerpersmentaliteit". Kort- zich veel bezig met interieur- om: het zit wel goed met de bouw en winkelinrichtingsyste- Wormgoor-meubelen. De klanten van The Body Shop vallen tegenwoordig bijna letterlijk met hun neus in de boter. De winkelketen verkoopt namelijk sinds kort Body Butter, boter om je mee in te smeren. Er zijn twee soor ten: mango en avocado. De eerste bevat mango-olie, sheaboter (met vochtvasthoudende eigenschappen) en zoete amandelolie. Deze 'boter' is vooral bedoeld voor de erg droge huid en voor de el lebogen, hielen en knieën. De avocado-versie is gebaseerd op de Zuidamerikaanse traditie om avocado-olie te gebruiken om de huid glad en zacht te houden. In dit geval is de olie gemengd met sheaboter. Deze body butter is bedoeld voor de normale en de dro ge huid. De mango- en avocado-boters kosten 19,95 per doosje van 200 ml en zijn verkrijgbaar bij alle winkels van The Body Shop. Royco, de uitvinder van de cup-a-soup, brengt nu ook een cup-a-sauce op de markt. De bereiding van de saus is hetzelfde als die van cup-a-soup: kokend water opgieten, roeren en de saus is klaar. De cup-a- sauce is verkrijgbaar in vijf smaken: kerrie, kaas, pe per, champignon, en pinda-saté. De nieuwe produk- ten zijn verkrijgbaar in zakjes van 200 ml (pinda- saté-saus 150 ml), volgens de fabrikant is de inhoud ruim voldoende voor 2 a 3 personen. Bij een test blijkt dat één inderdaad het geval is en dat de sauzen (wij proefden de saté- en kaas-saus) goed te eten zijn. De sachets kosten 1,39 gulden per stuk en zijn onder meer verkrijgbaar bij supermarkten. I Na de Cup-a-Soup nu de Cup-a-Sauce. Het nieuwste accessoire voor de mode- en/of kunst liefhebber is een beschilder de paraplu van Yeroen Oos terman. De 24-jarige ont werper (die twee studies volgde, maar ze geen van beide afmaakte) maakt van de binnenkant van para plu's complete kunstwer ken. En niet zonder succes: de Franse couturier Louis Féraud kocht zijn eerste collectie. Nou ja 'collectie'; het waren er ze ven. Maar wel genoeg om er voor te zorgen dat het balletje ging rollen. Zo besteden aller lei toonaangevende buiten landse mode-bladen aandacht aan de jonge ontwerper en heeft Oosterman twee para plu's aan het 'Musée de la Mode et du Costume' verkocht. Het begon allemaal zo'n elf maanden geleden toen Ooster man in de bar waar hij werkte („een baantje naast mijn stu die") de vrouw van z'n leven zag. Hij wilde haar aandacht trekken, maar niets werkte. Daarom nam Yeroen voor de grap een paraplu waarin hij hartjes, sterren, vissen en bloe men tekende. Wat als grap be gon, werd uiteindelijk pure ernst. Margreet Brakel (zo heette de vrouw dus) is nu de (levens)partner van Yeroen en de paraplu's zorgen voor suc ces op zakelijk gebied. Yeroen stond overigens zelf verbaasd over z'n eigen kun nen. „Ik had nooit gedacht dat ik zoiets kon. Het is eigenlijk ook de omgekeerde wereld, want Margreet is degene die kunstacademie heeft gedaan, niet ik. En nu verzorgt zij de zakelijke belangen en doe ik de kunst". Parijs Margreet was overigens ook degene die ervoor zorgde dat Yeroen naar Parijs ging met zijn paraplu's. Het vervolg daarvan is inmiddels bekend. En in oktober zijn de paraplu's te zien op de één van de meest exclusieve accessoire-shows van de wereld in Parijs. Yeroen heeft momenteel een collectie van 30 modellen. Van elke versie worden er maxi maal 250 gemaakt (met de sig-' natuur van Yeroen) Hij betitelt de paraplu's zelf als 'portable art', draagbare kunst dus. Hij v—1 Yeroen Oosterman tussen de door hem ontworpen paraplu's. Deze paraplu, uit de serie "Forbidden fruits', kost 660 gulden. Elk ontwerp heeft een naam. 'Amsterdam' is verkrijgbaar voor 1100 gulden. beschildert alleen de binnen kant van de paraplu's en niet de buitenkant,' omdat het aan de binnenkant „iets van jezelf is". De paraplu's worden in Italië gemaakt van een trans parant materiaal. De verf die voor de schilderingen wordt gebruikt, is watervast en is ontwikkeld door iemand die zich bezighoudt met het be drukken van surfzeilen. Je kan met de paraplu's van Ooster man dus gewoon door de regen lopen, zonder datje bang hoeft te zijn voor verfklodders op je kleren. Maar gezien de prijs is het mis schien beter om de paraplu thuis te laten als je een verre reis gaat maken. Tenslotte gaat het niet om iets van een tientje, maar om een kunst werk van minimaal zo'n 600 gulden. Meer informatie bij: Ooster man Brakel: 020-67.50.227

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13