Toenemend aantal burgers wil Bosnische vluchtelingen helpen 1 Btw op bloemen en planten gaat voorlopig niet omhoog Fokker blunderend verkocht treuriee kw!ilite" VS voeren druk op Irak op fieuiaeSouta/rtt A2 A3 A4 A7 B4 Maffia vermoordt politie-inspecteur Hockeysters vieren hun zege uitbundig Snoepje r14 Dagen Gratis^ iiir.m»ii:in»n:iy.v DINSDAG 28 JUL11992 14 PAGINA'S in twee katernen Homopastores distantiëren zich van leidraad Rome „Geef mij maar een lekkere vieze luier" Honecker is weg en blijft weg Pieter Jan Hagens gezellige stuntel LEIDEN EN OMGEVING Directeur stadskabei: 'Gemeenten missen visie op toekomst kabelnet' 'Ww* Anthony Nesty raakt z'n titel kwijt aan Pablo Morales Eric Swinkels heeft nog hoop Luchtvervuiling Bodemvervuiling Verzuring Ontbossing Tienduizenden vogels worden de dupe van milieuvervuiling Vogelbescherming maakt zich sterk om de achter uitgang van de vogel stand te keren. Wordt nu voor 1 35,- lid van Vogelbescherming en u redt talloze vogellevens en hun leefmilieu. STEUN VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST £eidóe Soiwa/ni Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25401Losse nummers 1,50. Heldere nacht en enkele mist banken. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder, later op de dag hoofdzakelijk uit oostelijke richtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zon dag: overwegend zonnig. CATANIA Met een nieuwe spectaculaire moord heeft de maffia gereageerd op het zenden van troe pen naar Sicilië. Acht dagen na de aanslag op rechter Borsellino heeft een commando van vier mensen in Catania de 47-jarige inspecteur van politie Giovanni Lizzo in zijn auto doodgeschoten. Lizzo stond aan het hoofd van de anti-afpersingsbrigade van de Cata- nese politie. In samenwerking met een groep mid denstanders die zich een jaar geleden verenigde om gezamenlijk weerstand te bieden aan de maffia, was Lizzo erin geslaagd om tientallen afpersers, afkom stig uit de voornaamste maffiafamilies van Catania, te arresteren. Volgens de politie is de maffia begon nen aan een offensief dat zich over het hele eiland uitstrekt. Twee miljoen Floriade-gasten ZOETERMEER - Het bezoekersaantal van de Floriade heeft de twee miljoen bereikt. Rond half drie zondagmiddag passeerde de 2.000.000e gast de poorten in Zoe- termeer. Veel aandacht heeft de Floriade aan deze mijlpaal niet ge schonken. Wel kondig de de organisatie aan dat bij het bereiken van de 2,5 miljoenste bezoe ker een feestelijk ont haal op het programma staat. BRUSSEL Nederland kan de btw over bloemen en potplanten nog zeker twee jaar handhaven op zes procent. Gisteren werd een voorlopig akkoord over het toekomstige btw- en accijnzenstelsel in de Euro pese Gemeenschap gesloten door de twaalf mi nisters van financiën. Frankrijk maakte een voorbehoud. De btw op siertteeltprodukten, zo als bloemen, dreigde zeer tegen de zin van Den Haag vanaf volgend jaar te moeten worden opge trokken onder druk van de EG-partners. Die wil den, op Duitsland na, dat voor deze produkten het zogenoemde normale btw-tarief zou gelden. Daarvoor is vorig jaar al een bodem van 15 pro cent afgesproken. Tegenover een te verwachten meeropbrengst voor de schatkist van 250 miljoen gulden, zo stel de directeur-generaal Dirk Witteveen van Finan ciën, dreigde voor de sierteeltsector een stevige omzetdaling en exportvermindering. In de prak tijk zou de consument ruim tien procent meer kwijt zijn voor een bosje bloemen als het normale btw-tarief, dat in Nederland op 1 oktober van 18,5 naar 17,5 procent gaat, zou moeten worden gehanteerd. Ook zouden telers in de problemen kunnen komen door een afname van de vraag. Pagina A6: Perspectief op blijvend laag tarief Supermarkten mogen tot half zeven open blijven DEN HAAG Vendex en Albert Heijn hebben be sloten door de week hun supermarkten vanaf vol gendjaar om half zeven te sluiten. Op zaterdag blij ven de winkels waarschijnlijk gewoon tot vijf uur open. De plannen moeten nog worden besproken met het personeel. Volgens G. van Huissteede van Edah (Vendex) heeft het bedrijf nog niet bekeken welke van de 450 winkels langer open blijven. „Waarschijnlijk gaat het voornamelijk om de super markten in de steden". Albert Heijn wil alle 450 su permarkten later sluiten. De 130 franchisenemers doen mee, maar zij kunnen beslissen om 18.00 uur te sluiten als dat beter is voor hen, aldus AH-woord- voerster Pascal Smeets. Volgens de dienstenbond CNV hoeft het personeel niet langer te werken. Nieuw personeel kan wel worden aangenomen op werktijden tot half zeven. DEN HAAG - Bij de hoofd kantoren van het Rode Kruis in Den Haag en Vluchtelin genwerk in Amsterdam komt een groeiend aantal aanmeldingen binnen van particulieren die vluchtelin gen uit het voormalige Joego slavië onderdak willen bie den. Volgens woqrdvoerster Fronnie Biesma van Vluchtelingen- Werk begint de situatie een beetje te lijken op die in het jaar 1956, toen na de inval van de Sovjetunie in Hongarije duizen den Nederlanders Hongaarse gezinnen of kinderen in huis haalden. Vluchtelingenwerk bepleit daarom de instelling van een 'centraal coördinatie punt' waar iedereen die iets voor de vluchtelingen uit Bos- nië-Hercegovina, Kroatië of Servië wil doen zich kan aan melden. Tot nu toe geven het Rode Kruis en Vluchtelingenwerk alle aanmeldingen door aan de Joegoslavische hulporganisatie Mi Za Mir in Amsterdam of aan de regionale Rode Kruis-hulp- diensten (de kringbureaus), die onder meer de opvang van vluchtelingen in de kazernes in Zuidlaren, Den Bosch en Roer mond verzorgen. Volgens Ma- rieneke Scholtes van het Rode Kruis in Den Haag hebben de afgelopen week al ruim 600 mensen zich opgegeven om in deze kazernes vrijwilligerswerk te'doen. „Maar dat is nog lang niet genoeg. We hebben de ko mende maanden ongeveer 2000 vrijwilligers nodig, dus elke nieuwe aanmelding is welkom. Ook mensen die bij de opvang van de vluchtelingen als tolk willen dienen kunnen we goed gebruiken"., De 332 Bosnische vluchtelingen die dagen lang vast hebben ge zeten bij de grens met Slovenië, worden toch in Nederland toe gelaten. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaarde gisteravond dat de groep, die vooral bestaat uit vrouweh en kinderen, mocht doorreizen naar ons land. Met ingang van zaterdag treedt in ons land voor mensen uit het voormalige Joegoslavië de ont heemden-regeling in werking. Zij hebben dan geen visum meer nodig om in Nederland te worden toegelaten. Pagina A5: Bosnische vluchte lingen op weg naar beloofde land Kazerne gereed ingericht voor vluchtelingen uit het voormalige Gewonde zeehond naar Pieterburen Een jonge zeehond is vanochtend vroeg aangespoeld op het strand tussen Noordwijk en Katwijk. Het beest was gewond aan zijn zij en onder zijn bek. Omstanders belden daarom de dierenambulance in Oegstgeest die het beest ophaalde. Vanuit Oegstgeest werd de zeehond ver volgens vervoerd naar het vliegveld in Valkenburg, om per Cessna naar.de zeehondencrèche in Pieterburen gebracht te worden. Het gebeurt hoogst zelden dat in deze buurt zeehonden aanspoelen. Wel zijn er de laatste tijd meerdere zeehonden voor de kust gesignaleerd. FOTO: WIM VAN NOORT Paul Rosenmöller: Verse vis is van DEN HAAG Het Groen- Linkse kamerlid Paul Rosen möller vindt dat de leiding van Fokker en minister An- driessen blunders hebben ge maakt bij de verkoop van Fokker aan Dasa. Volgens Rosenmöller ontbrak bij Fokker tijdens de onderhan delingen „elke visie". Toen An- driessen in tweede instantie in sprong, werd het contract vol gens Rosenmöller verbeterd „maar ook hij heeft essentiële fouten gemaakt", zegt Rosen möller vandaag in Trouw. Toen Andriessen na de tot standkoming van de principe overeenkomst insprong, kwam dat de sfëer tussen Fokker en Dasa niet ten goede, meent Ro senmöller. „Dasa voelde zich genaaid. Er lag immers al een contract. Daarmee schep je een sfeer van wantrouwen en dat werkt contraproductief'. De grootste fout die Andriessen maakte is volgens het kamerlid echter dat niet- onmiddellijk de belangrijkste eis aan de orde werd gesteld: het behoud van het vetorecht voor de Neder landse staat gedurende de eerstkomende acht jaar. De Vereniging van Efectenbe- zitters VEB vindt de overeen komst tussen Fokker, Dasa en de overheid slecht voor de klei ne aandeelhouders. Ze zijn on zeker over de waarde van hun bezit. De VEB heeft gisteren Andriessen gevraagd te bevor deren dat Dasa alsnog een al dan niet partiëel bod op de aan delen Fokker uitbrengt. De ver eniging acht het niet accepta bel, dat slechts één aandeelhou der (de staat) de gelegenheid krijgt zijn stukken aan Dasa te verkopen. Pagina A3: Duitsers krijgen Fokker letterlijk voor niets DEN HAAG - Verse vis zit vol bacteriën, is slecht schoonge maakt en smaakt niet lekker. Deze conclusies trekt de Consu mentenbond na een onderzoek naar de kwaliteit van verse ka beljauwfilet, tong en schol. Van 90 partijen vis die bij 30 in het land verspreide verkooppunten waren ingeslagen, bleek bijna de helft zo vol bacteriën te zit ten dat de bond deze niet in de winkel had willen zien. Vooral de kabeljauwfilet was slecht. Vis met veel bacteriën, die door en door gaar is, vormt geen ge vaar yoor de gezondheid. Wie de vis echter rauw eet, loopt het ri sico diarree te krijgen. BARCELONA - De Neder landse hockeysters hebben gisteren keurig de eerste klip in de race om olympisch goud omzeild. Zij klopten Europees kampioen Groot-Brittannië met 2-1. Aanvankelijk liet Nederland zich door de fysiek sterke Brit sen overrompelen, maar na de rust sloeg Oranje toe. De hoc keysters vierden de zege - met treffers van Wietske de Ruiter en Helen Lejeune - alsof de gouden medaille al bin nen was. Ze maakten een ere rondje en lieten zich uitbundig toejuichen door de grote horde Nederlandse supporters. Naar eremetaal lonken eveneens de Nederlandse boksers Orhan Delibas (zwaarwelter) en Jerry Nijman (superzwaargewicht). Beiden kwamen zonder kleer scheuren door de eerste ronde. Dirk-Jan van Hameren was gis teravond een tevreden baan renner. Hij werd negende op de kilometer. Op die kilometer hielp Jose Moreno Spanje aan zijn eerste gouden medaille. Servais Knaven presteerde te leurstellend: twaalfde bij de kwalificatie-sessies van de vier kilometer achtervolging. Ook voor Eric Swinkels een bittere pil. De door de wol geverfde olympiër kon zijn leidende posi tie van de eerste dag in het skeet niet vasthouden. De 48- jarige wapenhandelaar uit Best miste 'drie vliegende schotels' en lijkt nu kansloos voor ereme taal. Het olympisch zwemtoer- nooi bracht voor Nederland lou ter teleurstellingen. Van het viertal dat gisteren in actie kwam leverde Marcel Wouda nog de minst slechte prestatie. In de series 400 meter wissel slag realiseerde hij de negen tiende tijd. Diana van de Plaats, Kira Bulten en Martine Jans sen verlieten het zwembad hoofdschuddend: kansloos in de series. Anthony Nesty werd onttroond op de 100 meter vlin derslag. Geen goud dit keer voor Suriname, slechts brons. De Nederlandse dubbel bereik te vanochtend de halve finales van het Olympisch roeitoer- nooi. In hun serie moesten Hans Kelderman, Koos Maas dijk, Ronald Florijn en Rutger Arisz alleen Frankrijk voorrang verlenen. Ook de Nederlandse vier zonder stuurman haalde de halve finales. Bart Peters, Niels van der Zwan, Jaap Krijtenberg en Sven Schwarz eindigden in hun serie achter Australië als tweede. Irene Eijs plaatste zich eveneens voor de halve finale. Op de skiff eindigde zij in haar serie als derde. De dubbel vier (derde) bij de vrouwen plaatste zich niet voor de eindstrijd. Inbraak In de woning van wielrenster Monique Knol in Amersfoort is gisteren ingebroken. Inbrekers namen girobetaalkaarten, een bankpas en cd's mee. Een tas met daarin twee videorecorders en een band van haar rit naar de bronzen olympische medail le bleef in het huis achter. Kroaten nog op Texel De elf Kroatische soldaten die vorige week met succes deelnamen aan de Vierdaagse van Nijmegen blij ken nog steeds op Texel aanwezig. Ze zouden een advocaat hebben ingeschakeld om de Nederlandse regering te verzoeken hen (nog) niet uit te wijzen. Ze waren nog even in ons land gebleven om op Texel een cursus parachute-springen te volgen. FOTO:ANP Nog even en Nederland komt onder vuur te liggen van een reclamecampagne voor een heel nieuw soort snoepjes. Televisiespots, advertenties en winkeldisplays dringen ons dan begrippen op die op het eerste gezicht allerminst smakelijk kunnen worden genoemd zoals Riooldrap, Vieze Luiers en Meeuweflatsen maar die in Denemarken juist de snoeplust blijken op te wekken. Daar zijn inmiddels al dertig 'smerige' snoepjes in de handel en ze doen het commercieel goed. Of dat ook in ons land lukt moet nog even worden afgewacht. Bij de Leidse Courant houden we het liever op de kwaliteit van het produkt zelf: het snoepje van de dag. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voc slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr:Voorl: WASHINGTON - De Vere nigde Staten voeren de druk op Irak op, opdat Baghdad alle resoluties van de Vere nigde Naties naleeft. Hoge ambtenaren van het Pen tagon zeiden gisteren dat Was hington als voorbereiding op een eventuele confrontatie een derde vliegdekschip naar de Middellandse Zee stuurt. Ver der zullen de VS volgende week twee gezamenlijke militaire oe feningen houden met Kuwayt. President George Bush, die in toenemende mate geïrriteerd raakt door de uitdagende op stelling van de Iraakse leider Saddam Hussayn, had gister avond een ontmoeting met zijn hoogste nationale veiligheids adviseurs om de situatie te be spreken. Hij vergaderde met minister van buitenlandse za ken James Baker' het hoofd van de gezamenlijke chefs van sta ven generaal Colin Powell, mi nister van defensie Dick Che ney en veiligheidsadviseur Brent Scowcroft. Het was voor Postcode/Plaats: de derde maal sinds donderdag dat deze ploeg bijeenkwam. Het Witte Huis wilde echter niets Telefoon: kwijt over de inhoud van de be- (indien daartoe sprekingen. De Veiligheidsraad besloot gis teren van haar kant het VN- embargo dat vlak na de oorlog tegen Irak was afgekondigd, volledig te handhaven omdat Baghdad zich niet heeft gehou den aan alle besluiten die de Verenigde Naties over het land hebben genomen. Pagina A5: Er hangt oorlog in de lucht boven Irak Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1