Die haven is mooi, nu nog schoon water' Jet Pieter Loridanshofje was bedoeld voor vreemden Niet voor iedereen Jarley 'ingeruild' oor dure Mercedes LEIDEN OMGEVING Insluipingen in Alphen 5assantenhaven redelijk in trek lureaus voor studie- en leroepskeuze fuseren I Vechtpartij in shoarmazaak HOFJES CeidóeSowumt [ASSENAAR Een nog onbekende man is rijdagmiddag met een dure Mercedes, die ei- >ndom was van een Wassenaars garagebedrijf in de Rijksstraatweg, aan de haal gegaan. De is rond vier uur 's middags op een motor, >n Harley Davidson, komen aanrijden. Hij tonde veel interesse voor een zwarte Mercedes, pe 300 SE. Met de verkoper maakte hij een roefrit. Bij terugkomst vroeg hij de verkoper of de auto nog even mee naar huis kon krijgen: jn vrouw moest de kleur goedkeuren. Na zijn trtrek is hij nooit meer teruggekomen. De mo- ir liet hij in Wassenaar achter. Die bleek ook na >n proefrit, ditmaal in Alkmaar, te zijn verdwe en. De meegenomen auto heeft een waarde van 57.000 gulden. MAANDAG 27 JULI 1992 A7. Man in elkaar geslagen met trapleuning ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 40-jarige Al- phenaar is zaterdagochtend vroeg door een 28- jarige plaatsgenoot met een trapleuning in el kaar geslagen. Tussen het tweetal bestond al ge ruime tijd een vete die te maken had met het ge bruik van verdovende middelen. Het slachtoffer was op bezoek bij een 25-jarige man in de Weder ikstraat toen de derde man daar verscheen. Bin nen liep de ruzie zo hoog op dat de 28-jarige man de trapleuning van de muur rukte en de 40-jari- ge daarmee sloeg. Hij is met onder andere een gebroken pink en een groot aantal kneuzingen naar ziekenhuis Rijnoord gebracht. Het slacht offer heeft aangifte gedaan van mishandeling. De 25-jarige bewoner van het pand aan de We derikstraat deed aangifte van huisvredebreuk en vernieling. Motorrijder gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een motorrijder is zaterdagavond rond tien over elf gewond geraakt bij een aanrijding op de Prins Bernhardlaan in Al phen. De man botste tegen de auto van een 35-ja- rige Leidse die met haar auto uit de uitrit van het tennispark van TEAN kwam. Zij stopte halverwe ge de weg om het verkeer te kunnen zien. De mo torrijder kon haar niet ontwijken, hij remde en gleed door tegen de auto. Hij is met rugletsel naar het Rijnoordziekenhuis gebracht. Auto gestolen KATWIJK - Vanaf de Tolhuisstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een auto gestolen. De wagen had een waarde van achtduizend gul den. Het voertuig was eigendom van een Katwij- ker. Dieven vluchten na afgaan autoalarm OEGSGEEST Het geluid van een afgaand auto-alarm in de Nas- saulaan in Oegstgeest joeg zater dagnacht dieven de stuipen op het lijf. De dieven hadden even daar voor in het huis van het echtpaar, wiens auto-alarm afging, ingebro ken. De buit gemaakte videorecor der en een serie CD's werden par does op straat achtergelaten. Uit eindelijk werden alleen wat geld en cheques vermist. De bewoners van het huis waren tijdens de inbraak thuis, maar dachten aanvankelijk dat het alarm was afgegaan bij de buren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie wo ningen in Alphen zijn gisteren doelwit geweest van insluipers. Aan de Tromp straat drong gisteravond een onbeken de een woning binnen via de niet afge sloten achterdeur. Terwijl boven een meisje lag te slapen werd een videore corder en een portemonnee gestolen. In de loop van de dag drong iemand via een raam binnen in een woning aan de Doornenburg en vertrok weer met een CD-speler ter waarde van 1100 gulden. Aan de Julianastraat klom een insluiper binnen langs een balkon. Hier verdwe nen een attachékoffertje met paperas sen en een rijbewijs. Boten gestolen LEIDEN Twee speedboten zijn vrijdag in Leiden gestolen. Kort daar na zagen de eigenaren hun vaartuigen op het water. Aan de Witte Singel ver dween de boot van een 21-jarige Lei- denaar. Bij een speurtocht door Lei den en omgeving zag hij het op een ge geven moment in de Vlietlanden va ren. Hij waarschuwde de politie die daar een zoekactie op touw zette. Kort daarna werd de boot gevonden. De andere boot lag afgemeerd aan de Oranjegracht. De dieven sneden de meertouwen door. Zaterdag zag de 23- jarige eigenaar zijn vaartuig door de grachten varen. Hij sprak de inzitten den aan die beweerden dat zij de boot in Katwijk hadden gevonden. Zij droe gen het scheepje gelijk over. ,EIDEN In de nieuwe assantenhaven aan de Ha- en heerst zondagmiddag en bijna gewijde stilte, lechts zeven boten liggen angemeerd, de bemanning an vier daarvan is passagie- en in de stad. De overige anwezigen verklaren desge- raagd redelijk enthousiast zijn over Leidens nieuwe an winst. ,,Die haven is looi, nu nog schoon water", ïeent een vakantievierend ichtpaar uit Schellingwoude. ie passantenhaven, die pas wee weken geleden is geopend, leeft de afgelopen dagen al vol- :gen. Op één dag waren elfs alle 24 ligplaatsen bezet, 'olgens A. Paridon, van de ge lijke leentelijke directie havens, zal haven nog voller liggen als ij nog meer bekendheid krijgt, nderdaad blijken twee van de drie kapiteins van de aange meerde boten slechts bij toeval op de haven te zijn gestuit. Een derde bezoeker werd via de krant attent gemaakt op de nieuwe voorziening. Hij is met vrouw en kind een kijkje komen nemen uit De Kaag. Zijn eerste indrukken zijn positief. „Het ziet er allemaal zeer aantrekke lijk uit", oordeelt hij. „De pleziervaarders blijken be hoefte te hebben aan de voor zieningen die we daar hebben getroffen", zegt Paridon, doe lend op de vuilcontainer, de wc en de douches. Een aangemeer de Duitser is daar wat minder enthiousiast over. „De douches en de wc zijn alleen open als de brug bediend wordt en de vuil container was al na drie dagen propvol", zegt hij met een schuine blik naar het inderdaad overlopende containerblok. Nietemin heeft ook hij het naar z'n zin in Leiden. Hij is er al een paar dagen na een tocht over het IJselmeer en een kort ver blijf in Haarlem. Het gemak van een boot midden in het cen trum van een stad spreekt hem welaan. Enthousiast is ook het eerder genoemde echtpaar uit Schel lingwoude. Ze zijn Leiden via de Kaag binnengekomen en had den nogal wat moeite de haven te vinden. „Een paar bordjes zouden dan ook geen kwaad kunnen", vinden ze. „We heb ben ons de afgelopen dagen de blaren gelopen", vertellen ze. Zo stonden ondermeer bezoek jes aan het Rijksmuseum van Oudheden, de Hortus, talloze hofjes en de Grote kerk op het programma. Jammer vinden ze het dat de VW zover weg is. „We doen alles lopend dus dan is het station wel erg ver weg". Morgen vaart het tweetal met hun boot, de Fram II, weer ver- De passantenhaven aan de Beestenmarkt is nog niet open, vanwege de werkzaamheden aan de Blauwpoortsbrug. Eind volgend jaar kan er ook in deze haven bij de Beestenmarkt wor den aangemeerd. Noordwijk honderd jaar bedevaartplaats vrouw overleden 'Jeroensfeest brengt saamhorigheid uit vroeger tijden weer tot leven' 1EGIO Zes instellingen lit de regio, die actief zijn op died van studie- en be- oepskeuze, gaan voor het inde van dit jaar fuseren. komt één nieuw bureau het Adviesbureau voor Oplei- mg en Beroep (AOB) Rijn treek met vestigingen in eiden, Alphen aan den Rijn en iouda. Het bureau zal werk ieden aan dertig mensen. Bij fusie zijn studie- en beroeps- euzebureaus uit Leiden, Al- hen en Gouda, het Contact- entrum Onderwijs Arbeid COA) Zuid-Holland Noord en et Regionaal Orgaan voor het eerlingwezen in Zuid-Holland [oord betrokken. Men zal ge- amelijk activiteiten gaan uit- oeren voor alle scholen in de egio. Bovendien heeft men ich ten doel gesteld de contac ten tussen scholen en bedrijven te verbeteren. De fusie is het gevolg van nieu we overheidsvoorschriften. Mo menteel is een overgangsbe- stuur bezig een definitief be stuur samen te stellen waarin vertegenwoordigers van werk nemers- en werkgeversorgani saties zitting hebben naast re gionale onderwijsorganisaties en de provincie. Tot algemeen directeur van het nieuwe adviesbureau is be noemd H. Heeger, nu nog direc teur van het Contactcentrum Onderwijs Arbeid Zuid-Holland Noord. Hij krijgt assistentie van de directeur van de vesti ging Alphen van het studie- en beroepskeuzebureau GIB, Van der Kuil en directeur Grosveld van de in Leiden gevestigde Van Hengel Idenburg Stich ting. Het AOB Rijnstreek zal per 1 januari 1993 van start NOORDWIJK - De 81-jarige Noordwijkse vrouw die vrijdag door een racefietser werd aan gereden op de Parallelboule vard ter hoogte van het Pallas- plein in Noordwijk is gisteren in het Academisch Ziekenhuis Leiden aan haar verwondingen overleden. De vrouw stak de weg over. Zij liep op een zebra. De 16-jarige Amerikaanse race fietser zag haar over het hoofd en torpedeerde het slachtoffer, dat hersenletsel opliep. Hem zal dood door schuld ten laste worden gelegd. Mishandeling LISSE Een 28-jarige Lisser is zaterdagnacht op de Heere- weg voor het gemeentehuis in Lisse door een 25-jarige plaats genoot afgetuigd. Naast de mis handeling werd het slachtoffer gebeten door de hond van de verdachte. De getroffen man is met diverse breuken en ver wondingen aan zijn ogen in het ziekenhuis opgenomen. Id .EIDEN Een ruzie over het «talen van consumpties leidde aterdagochtend rond half vijf ot een chaotische vechtpartij shoarmazaak Sphinx aan de (teenstraat in Leiden. Middel- unt waren twee vrouwen, van 27 jaar uit Leiden en van 22 jaar uit Gouderak. Zij waren eerder met vier anderen binnenge stapt. Dat viertal verdween ech ter zonder te betalen. Het per soneel van de zaak eiste daarop dat de vrouwen ook voor de vier anderen zouden betalen. Een van de personeelsleden greep daarbij de 27-jarige bij de keel. Toen andere bezoekers van de zaak zich haar wilden ontzetten ontstond de vechtpartij die door de politie moest worden gesust. NOORDWIJK - Santiago de Compostella, Lourdes en Fatima. Voor katholieken zijn deze plaatsen onlosma kelijk verbonden met bede vaart. Minder bekend is dat ook Noordwijk 100 jaar gele den de status van bedevaart plaats kreeg, omdat de relie ken van Sint Jeroen op dat moment naar de badplaats werden teruggebracht. Noordwijk staat de hele maand augustus bij deze mijlpaal stil. Het verhaal van Jeroen is een van de vele legendes uit de ka tholieke geschiedschrijving. Missionaris Jeroen kwam in de negende eeuw honderd jaar na Willibrord en Bonifatius naar het vasteland om het Christendom te verkondigen. T. van der Berg van de histori sche werkgroep Jeroen: „Mis sionarissen trokken in deze tijd van dorp naar dorp. Zo is Je roen ook bekend in de Haarlem mermeer en Leiden. Aan de kust vertoefde hij het meest, omdat hij een huis kreeg in de streek". Jeroen Werd zo de al lereerste pastoor van Noord- Halverwege de negende eeuw werd west-Europa geplaagd door plunderende Noorman nen. In 856 werd Jeroen het slachtoffer. Hij werd door de Vi kingen op het huidige Martel veld in Noordwijk onthoofd. Historicus G. Slats: „Uit latere verhalen blijkt dat de Noor mannen veel minder bloeddor stig waren dan iedereen dacht. Zo heeft Jeroen vermoedelijk een kans gekregen het vege lijf te redden. Hij weigerde echter zijn geloof te verloochenen". Volgens de overlevering ver scheen Jeroen vervolgens 120 jaar na zijn onthoofding bij zijn graf waar boer Notbodo hem trof. Hij gaf de boer de opdracht zijn lichaam, waarvan het hoofd ontbrak, over te brengen naar Egmond. Hier was een ab dij, die toebehoorde aan de Be nedictijnen en waar ook Adel- bert lag begraven. Notbodo zou door deze daad zijn gestolen paarden terugvinden. Van der Berg: „Jeroen staat door dit voorval net als Antonous van Padua bekend als een heilige, die verloren zaken weer terug vind. In sommige Noordwijkse gezinnen is het ook nu nog de gewoonte voor een kwartje in de kerk een kaars te laten bran den om daarmee kwijt geraakte spullen weer boven water te krijgen". Wonderen Aangezien de Benedictijen veel aandacht schonken aan de ver ering van Jeroen werd Noord wijk een ontmoetingsplaats van pelgrims. Rond de plaats, waar Jeroen onthoofd werd, speelde zich allerlei wonderlijke ge beurtenissen af. Slats: „Een man die last had van vallende ziekte kwam rond 1300 naar de kerk en legde zijn hand op een schedel, die bij werkzaamheden gevonden was. Plotseling was de man genezen. Als gevolg hiervan werd deze schedel toe geschreven aan Jeroen. Heel wat zieken bezochten vanaf dat moment Noordwijk om tot ge nezing te komen". De schedel speelde lang daarna jaarlijks een rol op 17 augustus wanneer de Jeroenprocessie door Noord- wijk-Binnen trok. De schedel werd tijdens de tocht meege voerd. De reformatie van rond de 1500 maakte een einde aan de vere ringen van Jeroen. In de beel denstormperiode werden de re lieken van Jeroen naar monnik ken overgebracht in Haarlem. Festiviteiten rond St .Jeroen Tussen 1 en 18 augustus is er in de bibliotheek van Noord wijk een expostie ingericht over 'Sint-Jeroen, Noordwijk 100 jaar bedevaartplaats'. Een grotere expositie is er tussen 20 en 30 augustus in het parochiecentrum. Er zal een gids uitkomen, waarin de expositie wordt toegelicht. Tevens wordt er rond het eeuwfeest een jubileumboek uitgegeven. Op zaterdag 23 augustus wordt de Sint-Je- roensviering om elf uur be gonnen met een eucharistie viering in de Jeroenskerk. Monseigneur Bar zal als bis schop van Rotterdam de mis voorgaan. Aan de mis zal me dewerking worden verleend door het Jeroenskoor en fan farekorps Excelsior. Na de mis is er op het Lindenplein een feestprogramma met naast Excelsior optredens van het Egerlander Blaaska pel De Zeedorper Muzikan ten en een folklore-dansgroep uit Polen. Op vrijdag 28 au gustus wordt er in de Je roenskerk een programma verzorgd, waarin het leven van Jeroen wordt uitgebeeld. Er zijn vertellingen, spel en muziek. Het programma be gint om kwart over acht. De reliekenkast in de Jeroens kerk van Noordwijk, waar de overblijfselen van Jeroen in wor den bewaard. De relieken liepen hier geen ge vaar, omdat deze stad in Spaan se handen was. Bedevaartplaats Pas in 1892 kwamen de Jeroen- relieken weer terug naar Noordwijk. Na uitgebreid de re lieken onderzocht te hebben verklaarde paus Leo de 23e Noordwijk tot bedevaartplaats. Jaarlijks werd een processie ge lopen, die begon bij de Jeroens kerk. Via het Lindenplein, Voorstraat, Wilhelminastraat en Jeroenweg werd een tocht van een half uur gelopen. Slats: „Noordwijkers liepen de tocht rond 17 augustus. Andere groe pen uit de Bolllenstreek en de steden kwamen op andere da gen in de zomer. Naast de loop route werden op deze dag een aantal missen bijgewoond en een bezoek gebracht aan het Martelveld". Mensen deden niet alleen uit geloofsbeleving mee aan de pro cessie. Van der Berg: „In de pe riode rond de twee wereldoorlo gen was het Jeroensfeest echt een uitje. Er was voor de rest in die tijd immers weinig te bele ven. Familieleden die elkaar vaak een jaar niet gezien had den keken daarom speciaal uit naar het Jeroensfeest. Halverwege de jaren zestig kwam er een definitief einde aan de processies. Naast veran deringen in de katholieke kerk en de twijfels bij sommige pas tores over het bestaan van Je roen had deze neergang ook met een praktisch probleem te maken. Slats: „De barones van het landgoed Calorama, waar Jeroen onthoofd werd gaf op zondag geen toestemming meer het landgoed te betreden Sinds vijf jaar kent Noordwijk weer de nodige festiviteiten rond Jeroen. Zo is er ieder jaar in augustus op het Lindenplein een groot feestprogramma. „Een plaatselijke bakker bakt op deze dag speciaal Jeroen- kransen. Een dergelijk feest versterkt het gemeenschapsge voel. Het is net of het Jeroens feest de saamhorigheid uit vroegere tijden nieuw leven in blaast". I Diep verscholen liggen ze in de binnenstad. Op de binnenplaats is het enige hoorbare het ruisen van de bomen en het getwinkeleer van Ie merels. Een poes koestert zich in de zon. Hofjes, de kleine oases van rust in het drukke stadsleven. Leiden telt er niet minder dan 35, elk met een eigen geschiedenis. Gedurende de zomer maken wij (en wandeling langs een aantal van deze stille plekjes, kleine stuk jes verstilde schoonheid in een levendige stad. schen', die lid waren van de Waalse gemeente in Leiden. Hij wilde dat vooral de minder be deelde immigranten (met name Belgen en Fransen) een onder dak zouden krijgen. Een kleine twee weken na het opmaken van het testament overleed Lo- ridan al, zodat de executeurs meteen begonnen te zoeken naar een geschikte lokatie voor het hofje. Ze kochten enkele panden op de hoek van het Noordeinde en het Zand (de Oude Varkenmarkt). Hier stond een huis met de naam 'De Gouden Wagen'. Dit was het enige pand dat niet werd ge sloopt. Na verloop van tijd verrees er een mooi hofje aan de Oude Varkenmarkt. Het beeldhouw werk, de rond gemetselde schoorsteen, de glas-in-lood- raampjes en het ijzerwerk ga ven het een speciaal aanzien. In 1657 betraden de eerste bewo ners het hofje. Eén van de sjiek ten de Oude Varkenmarkt taat een statig en ietwat inge klemd pand onder de naam Pie ter Loridanshofje. De zwarte teen boven de poort rept over laar bestaansreden. „Die ryk is fan geloof en eerlik van ge moed, en in zyn ouderdom schroomt voor de arremoet, fferd hier -al waar hij vreemd- se zorgh verlicht, nu Pie ter Loridan voor hem dit hofien sticht". De zinsnede 'al waar hij vreemd' klopt eigenlijk eeuwen nog. Op dit moment is het een studentenpand, in eigen dom van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Het Pieter Loridanshofje werd 'n 1655 gesticht door de gefor tuneerde Waalse lakenverver Pieter Loridan. Hij bepaalde in dat jaar in zijn testament dat er hofje gebouwd moest wor den voor 'twaelf paer men- Het Pieter Loridanshofje aan de Oude Varkenmarkt bood eeuwen lang een toevluchtsoord voor arme Belgen en Fransen. FOTO: WIM VAN NOORT ste vertrekken was de regen tenkamer. Deze werd in de loop der eeuwen verrijkt met naam borden, herinneringen aan ju bilea, en andere voorwerpen. De kamer werd ook voor andere doeleinden gebruikt, zoals blijkt uit een besluit van 1852 om de verwarmings- en verlich- tingskosten van de kamer te betalen. Deze luxe was nodig, opdat er bijbellezingen gehou den konden worden voor de hof- bewoners. De bewoners werden streng in de leer opgevoed, wat blijkt uit de bundels met 'nieu we gezangen', die in 1855 wer den aangeboden. Toch was het ditzelfae aspect dat in 1774 de nodige problemen opwierp. De toenmalige regent wees toen namelijk een huisje toe aan een echtpaar waarvan de vrouw geen lid was van de Waalse kerk. De Waalse kerkraad sleepte de zaak voor de rechter. Deze stelde uiteindelijk een compromis voor: het echtpaar mocht in het hofje blijven wo nen, maar de schuldige regent moest als tegenprestatie elke week uit eigen zak drie gulden aan een ander Waals echtpaar uitkeren. De regenten keken nauwgezet toe op de verstrekking van brood en turf. En bier natuur lijk, op het moment dat de por tier de bel luidde. Dit gebeurde maar liefst twee keer per dag. Wie te laat kwam met de bier kan moest de kelk aan zich voorbij laten gaan. In 1658 merkten de regenten de twaalf kannen met het huisnummer. Hun eigen kannen waren niet gemerkt, maar die vielen ge noeg op omdat ze twee maal zo groot waren als die van de be woners. De regenten voelden zich overi gens zeer betrokken bij de be woners. De bewoners kregen redelijk vaak schenkingen en legaten. In de twintiger jaren van deze eeuw was er zelfs een regent die de aansluiting op electrisch licht uit eigen midde len betaalde. Dit was zijn ca deau in het kader van zijn veer tigjarige regentschap. Na de Tweede Wereldoorlog kwam het Pieter LoridanshoQe in woelig vaarwater terecht. Door financiële moeilijkheden konden de regenten de huisjes niet meer onderhouden. Ze werden langzamerhand onbe woonbaar en de schaduw van de sloopkogel werd bijna zicht baar. In 1964 bood de Stichting Leidse Studentenhuisvesting de reddende hand en kocht het hofje. Het werd gerestaureerd, inclusief de galerij in de tuin. Burgemeester Van der Willigen heropende het hofje. Speciaal voor deze gelegenheid stroomde er bier uit de waterpomp in de tuin. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit 1 tasje ideaal om uw radio in mee- te nemen. Het wordt van u na het 1 opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^Joteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr./Mevr Voorl.: Straat: Postcode/plaats; Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7