Italië zet leger in tegen maffia Strijdende partijen Bosnië rond de tafel Leiders Japan liegen over gezondheid CelclócSotvumt BUITENLAND Algerije arresteert lijfwachten Boudiaf Ronald Reagan wacht mogelijk aanklacht Bombardement in Nagorno-Karabach Militair ingrijpen in Irak nadert weten wat gebeurt Makkelijke overwinning voor LDO ae maandag 27 juli 1992 ALGIERS In verband me^. de moord op de Alge rijnse president Mohamed Boudiaf zïjn tien leden van de presidentiële garde gearresteerd. Tot de tien behoorden zowel het hoofd van de presidentiële gar de als het hoofd van de speciale eenheden. Boudiaf werd op 29 juni tijdens een toespraak in Oost-Alge- rije door een lid van de presidentiële garde doodge schoten. De autoriteiten arresteerden daarop de 26- jarige tweede luitenant Lembarek Boumaaraf. Deze zei alleen en uit religieuze overtuiging tot zijn daad te zijn gekomen. Bij een confrontatie tussen orde troepen en een groepje fundamentalisten in Algiers zijn gisteren een gewapende fundamentalist en een burger om het leven gekomen. Gisterochtend wer den in Djémila drie moslims en een politieman ge dood tijdens een zoekactie naar fundamentalisten. WASHINGTON De speciale aanklager in het Iran-Contraschandaal, Lawrence Walsh, overweegt aanklachten in te dienen tegeen oud-president Ro nald Reagan en enkele van diens naaste adviseurs. De Washington Post heeft dit gisteren gemeld. Vol gens niet nader genoemde bronnen zouden Reagan en zijn adviseurs, indien het tot een aanklacht komt, worden beschuldigd van samenzwering om de rol van de Amerikaanse regering bij een Israëli sche wapenleverantie aan Iran te verbergen voor Amerikaanse onderzoekers. De leverantie van on der meer Amerikaanse Hawk-raketten, die deel zou uitmaken van een complot om wapens te ruilen te gen gijzelaars, dateert van 1985. Het onderzoek van de federale recherche FBI en het Amerikaanse Con gres werd een jaar later uitgevoerd. MOSKOU Azerbajdjaanse troepen heb ben gisteren Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave Nagorno-Karabach, gebombardeerd terwijl Armeniërs probeer den op te rukken naar Agdam, in het oosten van het gebied. Bij de gevechten zouden zes doden en acht gewonden zijn gevallen. Dit blijkt uit berichten die in Moskou zijn ont vangen. De Armeense autoriteiten maakten melding van slachtoffers en schade na de Azerbajdzjaanse luchtaanval. Het Azerbajd jaanse ministerie van defensie, aangehaald door het persbureau Interfax, bevestigde de Armeense aanvallen in de nacht van zater dag op zondag waarbij een dertigtal tanks zou zijn ingezét. Idoor MARC DE KONINCK (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK - „Het vooruit zicht van een gewelddadig optreden tegen Irak", zo zei een medewerker van presi dent Bush, „nadert snel, on danks het compromis van gisteravond, het punt van de onomkeerbaarheid Volgens Amerika's nationale veiligheidsadviseur Brent Scowcroft is de kwestie rond het landbouwministerie slechts „de top van de ijsberg". „Irak valt het hele VN-inspectiere- giem frontaal aan. Daaraan moet iets gedaan worden", al dus Scowcroft. Bush had vorige week al beslo ten tot de diplomatieke en mili taire voorbereiding van militai re actie ter verdere destabilise ring van het bewind van Sad dam Husayn en om het prestige van de Verenigde Naties, van de Verenigde Staten en van de Amerikaanse president niet langer te laten uithollen door wat gezien wordt als een steeds uitdagender houding van de Iraakse leider. Veel waarnemers in Washing ton zijn ervan overtuigd dat Bush persoonlijk gekweld wordt door het vooruitzicht dat hij in eigen land de komende presidentsverkiezingen kan verliezen en dat Saddam Hu sayn hem in Irak politiek over leeft. De opgewekte wijze waarop Iraks VN-ambassadeur Anbari gisteravond het akkoord pre senteerde met VN-topman Rolf Ekeus over een inspectie van het landbouwministerie in Bag dad „met respect voor Iraks souvereiniteit en nationale vei ligheid", was een doorn in het oog van de Amerikaanse rege ring. De overeenkomst werd door het Witte Huis dan ook niet aangegrepen als een diplo matieke uitweg uit de Ameri- kaans-Iraakse crisis. Maar medewerkers van presi dent Bush lieten zich bezorgd uit over de voorlopige 'public relations-overwinning' die Irak in de onderhandelingen met de VN leek te hebben geboekt en die het voor de VS moeilijker zal maken om internationale in stemming te verwerven voor militair optreden tegen Irak. De uitspraak gisteren van Sad dam Husayn dat „de moeder van alle veldslagen niet voor bij" is, droeg nog bij aan het ge voel van frustratie in Washing ton. Politieke en militaire experts in de VS voorzagen dat het nieuwe VN-inspectieteam dat morgen naar Irak gaat en waarvan ook Amerikanen deel uitmaken, eens temeer in problemen zal komen met de Iraakse autori teiten (of dat vervolgteams zulks zullen doen), waarna de Amerikaanse geweldsdreiging opnieuw acuut zal worden. Pre sident Bush leek daar ook op vooruit te lopen, toen hij gister avond zei: „Er komen nog volop gelegenheden. Er zullen nog vele inspecties moeten volgen". Bush weet zich in eigen land in tussen verzekerd van de steun van de politieke oppositie voor eventuele geweldsacties tegen Irak. Presidentskandidaat Bill Clinton van de Democratische Partij - die thans veel populair der is dan Republikeins presi dent Bush - wil blijkbaar niet het risico lopen voor slap te worden aangezien en zijn kie- zersaanhang te verliezen in een dispuut met Bush over het be leid jegens Irak. Bush op zijn beurt bood gisteren aan om Clinton een geheime 'militaire briefing' te geven over de opties jegens Irak. Vliegtuigongeluk JAKARTA - Een vliegtuig vap de luchtvaartmaatschappij Mandala met aan boord 71 mensen is vrijdag neergetort bij een poging in mistig weer te landen in de Indonesische pro vincie Maluku. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. ROME Zevenduizend sol daten zullen in de komende dagen op Sicilië worden inge zet tegen de maffia. Dat heeft het Italiaanse kabinet zater dagmiddag bij decreet beslo ten. De eerste duizend mili tairen zijn dit weekeinde al op Sicilië gearriveerd en op 7 augustus moet de overplaat sing zijn voltooid. De militairen, zowel beroeps als dienstplichtigen, kunnen huis zoekingen verrichten en ver dachte personen arresteren. Maar hun voornaamste taak zal bestaan uit het oprichten van wegversperringen en het bewa ken van overheidsgebouwen en gevangenissen. Het is de bedoe ling dat daardoor de ruim tien duizend politieagenten en cara binieri die normaal al op Sicilië werken hun aandacht volledig kunnen richten op het onder zoek naar misdrijven en de op sporing van voortvluchtige maffiosi. Het decreet .is geldig tot het einde van dit jaar, maar kan daarna met een jaar wor den verlengd. De maatregel is in Italië met ge mengde gevoelens ontvangen. Volgens generaal Goffredo Ca- nino, de stafchef van het Itali aanse leger, is er op Sicilië spra ke van een „Colombiaanse situ atie", die de interventie van het leger onvermijdelijk maakt. Premier Giulianio Amato wees er gisteren op dat de maatregel geen militarisering van Sicilië inhoudt, maar er vooral op is gericht om het aan de maffia verloren territorium te herove ren en tegelijk de burgers een gevoel van zekerheid te ver schaffen. Amato legde er de na druk op dat dit besluit niet los te zien is van andere maatrege len, zoals de overplaatsing van maffia- gedetineerden naar gevangenissen buiten Sicilië, een intensieve patrouillering en een verbetering van de inlich tingendienst van de politie. Hij werd daarin indirect bijge vallen door Tommaso Buscetta, de voornaamste verklikker van de maffia, die vrijdagavond in een interview met de Italiaanse televisie verklaarde dat de maf fia „op apegapen ligt" en daar om spectaculaire moordaansla gen als die op de rechters Falco ne en Borsellino nodig heeft om haar macht te bewijzen. Door de tactiek van de 'verschroeide aarde' toe te passen kan de maf fia van haar Siciliaanse achter ban worden geïsoleerd, aldus Buscetta. De critici vrezen daarentegen dat het leger op Sicilië weinig uit kan halen. De voormalige burgemeester van Palermo, Le- oluca Orlando, die nu een klei ne progressieve partij leidt, deed de maatregel af als een „farce", terwijl een medewer ker van Borsellino sprak van een „spektakelstuk dat alleen omwille van de tv wordt opge voerd." Burgers van Palermo verklaren schouderophalend dat een paar duizend jonge jon gens toch niets kunnen begin nen tegen een oppermachtige en onzichtbare vijand als de maffia. Ondergronds Maar het tekent de atmosfeer in Italië, dat niemand de inzet van het leger als militaristisch heeft veroordeeld. Van de nood zaak van buitengewone maat regelen, ook als die ten koste zouden gaan van de individuele vrijheid, is vrijwel iedereen nu wel overtuigd. Het is overigens niet de eerste keer dat op Sicilië het leger op treedt tegen de maffia. In 1924 zond Mussolini de 'ijzeren pre fect' Cesare Mori naar het eiland om het maffiose kwaad met wortel en tak uit te roeien. Mori slaagde daarin voor de helft. Hij liet duizenden maffio si oppakken, ook zonder bewijs, Italiaanse soldaten arriveren op het vliegveld van Palermo op Sicilië. FOTO: EPA doeleinden gebruikten, werd hij van zijn functie ontheven. In 1929'verklaarde Mussolini dat de maffia voorgoed verslagen was. Het was niet waar. De maf fia was ondergronds gegaan, om in 1943 weer glorieus te her rijzen als bondgenoot van de ge allieerde legers die toen Sicilië binnenvielen. en was niet afkerig van marte lingen bij verhoren. Dorpen die voortvluchtige maffiosi her bergden liet hij omsingelen en net zo lang belegeren tot de bandieten werden uitgeleverd. Maar toen Mori op het hoogste niveau aanlandde, dat van fas cistische politici en zakenlieden die de maffia voor hun eigen Griep GERT-JANTHEUNISSE Voor het publiek en alle niet-renners in de karavaan is met de Tour een hoofdstuk afgesloten. Voor ons was het gisteren Parijs en vandaag Boxmeer. Zo 'n laatste etappe is aan mij niet besteed. Het is de rit voor grapjassen en kwinkslagers. Je kunt mij moeilijk inlijven in het gilde van de lolbroeken. Trouwens, ik heb genoeg te stellen met de naweeën van de griep die mij nog bijna tot het negenenzestigste slachtoffer van deze negenenzeventigste Tour de France zou maken. Maar met minder dan 130 coureurs kun je Parijs niet binnenrijden, dus moest Gert-Jan op zijn tandvlees bijten. Meestal merk je een dag na de Tour pas hoe vermoeiend het allemaal is geweest. Normaal gesproken heb ik daar weinig last van. Ik ben een diesel die langzaam op gang komt en dan heel lang doorloopt. Jammer dat de griep mij van een tweede echt goede tijdrit heeft afgehouden. De laatste dagen was het rustig in de hotels. Als van een grote groep ineens de helft wegvalt laat zich dat merken. Gelukkig hebben we de schade beperkt kunnen houden. Als je de kranten leest is de winnaar van het wereldkampioenchap 1992 ook al bekend. Dat wordt dan Claudio Chiappucci. Gelukkig is niet alles voorspelbaar. Al ligt het een beetje voor de ha nd om de kleine Italiaan tot favoriet te bestempelen. Hij heeft een puike vorm en het is voor hem alleen zaak die vorm nog een week of wat vast te houden. Zuinig met de krachten omspringen tijdens de criteriums en in de laatste weken voor het WK bij trainen. Dat gereis en getrek van en naar die kermiskoersen maakt een goede dagindeling noodzakelijk. Ik denk dat mijn hond Sjimmie de eerste maanden nog weinig aan zijn baasje heeft. Dat wordt wachten op het winterseizoen. Dan ros ik met dat beest lekker door Berghem. Tussen de bedrijven door zullen we onze directe wielertoekomst veilig stellen. Onderhandelen dus. Het schijnt dat een stuk of wat renners van diverse Nederlandse ploegen voor de nieuwe formatie van Jan Gisbers gaan rijden. Ze hebben het nadrukkelijk over Festina. Dat zal dan vandaag of morgen wel duidelijk worden. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam Een Bosnische vrouw en haar kleinzoon zijn in een trein van het Rode Kruis op weg naar een opvangadres in Duitsland. FOTO: AP SARAJEVO De strijdende partijen in Bosnië-Herzego- vina hebben gisteren voorbe reidingen getroffen voor het hervatten van de onderhan delingen, die vandaag in Lon den worden gehouden. In het weekeinde is er, vooral 's nachts, in Sarajevo en elders in Bosnië gevochten. In ver- schillnde wijken van Sarajevo kwamen gisteren zo nu en dan mortiergranaten terecht. Het was relatief rustig na vrij felle gevechten in de nacht van za terdag op zondag. De Kroati sche radio meldde dat zaterdag verspreid over Bosnië 50 men sen werden gedood. Er was opnieuw geen informa tie over het lot van de 70.000 in woners van de belegerde stad Gorazde, ongeveer 70 kilometer ten zuidoosten van Sarajevo. De belegering door Serviërs duurt daar al bijna 90 dagen. Inwoners en vluchtelingen in Gorazde naderen het punt dat zij van honger bezwijken. Een VN-hulpkonvooi dat probeerde vanuit Sarajevo de belegerde stad Gorazde te bereiken moest zaterdag onverrichterzake te rugkeren omdat het onderweg door landmijnen en gevechten ernstig in gevaar was gekomen. In het Duitse Unna kwamen gisteren meer dan 2500 vluch telingen aan die vanuit Karlo- vac, in Kroatië, in door het Rode Kruis gecharterde treinen wa ren vertrokken. Het ging om een eerste groep van in totaal 5000 vluchtelingen die Duits land vorige week had beloofd te zullen toelaten. Er zijn al meer dan 200.000 vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië in Duitsland opgevangen. In de afgelopen weken hebben Serviërs zo'n 30.000 Bosnische moslims uit de omgeving van de plaats Banja Luka in gesloten vrachtwagons uit hun woonge bieden gedeporteerd, zo heeft de islamitische organisatie Merhamet bekend gemaakt. Het onafhankelijke Belgradose weekblad Vreme schreef giste ren dat het lot van de Bosniërs leek op dat van joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's in veewagens werden gedeporteerd naar concentra tiekampen. De treinen waarin de Bosniërs werden vervoerd hadden geen toiletten, slechts gaten in de grond en de reis duurde soms vier dagen lang, zo verklaarde functionarissen van Merhamet. Functionarissen van het Inter nationale Rode Kruis bevestig den dat Serviërs een etnische zuivering hebben uitgevoerd, maar zeiden dat Serviërs daar zelf ook het slachtoffer van wa ren geworden in centrale en zuidelijke delen van de repu bliek, die in handen zijn van Kroaten en moslims. IC i TOKYO Piepend en kra kend en met veel pijn en moeite gaan de Japanse lei ders op zoek naar gezond heid, fitness en het eeuwige leven. Het kabinet heeft een rookver bod uitgevaardigd en de parle mentaire gymzaal is gevuld met hijgende en puffende politici. Maar geen trainingsprogram ma kan de verzwakkende ge zondheid van de groep bejaar den verbeteren. Na 37 jaar onafgebroken te heb ben geregeerd, wordt de Japan se Liberaal Democratische Par tij LDP door een crisis bedreigd ten gevolge van een serie sterf- en ziektegevallen in de hoogste regeringskringen die de impo pulaire premier Kiichi Miyaza- wa moeten beschermen. Dë 68-jarige minister van bui tenlandse zaken Michio Wata- nabe, die sinds mei in het zie kenhuis ligt, zegt dat hij last heeft van galstenen. Volgens het ziekenhuis zit hij binnen kort weer achter zijn bureau, maar de media suggereren dat hij kanker heeft en binnen en kele maanden zal komen te overlijden. Vorig jaar overleed onverwacht de sterkste kandidaat Shintaro Abe, de toenmalige minister van buitenlandse zaken, aan de gevolgen van wat wederom een werd ge- TOKYO De regerende Libe raal Democratische Partij LDP, de partij van premier Kiichi Miyazawa, is de grote winnaar geworden van de verkiezingen voor het Japanse Hogerhuis. De LDP behaalde 68 van de 126 ze- Het ging om verkiezingen voor de helft van het in totaal 252 ze tels tellende Hogerhuis, die om de drie jaar worden gehouden. De LDP had al 39 zetels, waar bij het totale aantal zetels nu dus op 107 komt. De verkiezingen waren de eer ste belangrijke proef voor de acht maanden geleden aan de macht gekomen Miyazama. Dè premier heeft beloofd de bezem door de politiek te gaan halen en het vertrouwen in de rege ring te zullen herstellen. De verkiezingen werden geken- merfct door een volstrekte apa thie onder de kiezers, die het ondanks herhaaldelijke oproe pen hun stem uit te brengen, voor een groot deel lieten afwe ten. Nog geen 51 procent van de stemgerechtigden kwam opda gen. De bevolking heeft weinig meer op met de politiek: de LDP rolt van het ene schandaal in het andere en de oppositie is ho- De grootste oppositiepartij, de Japanse Socialistische Partij (SP), behaalde 22 zetels en was daarmee de grote verliezer. Zij had er al 47, waarmee het totaal voor de socialisten op 69 komt. De leider vaii de SP, Makoto Tanabe erkende vandaag de noodzaak „om tot een zekere vorm van alliantie van de oppo sitie te komen". noemd. In werkelijkheid leed hij aan kanker aan de alvlees klier. Een andere Japanse lei der, Ichiro Ozawa, is getroffen door een hartaanval en heeft geen belangstelling meer voor het ambt van premier. Noodlot De waarheid omtrent de ge zondheid van het kabinet op leeftijd blijft waarschijnlijk een mysterie totdat het noodlot toe slaat. Het is in Japan gebruike lijk dat politici liegen over hun gezondheid, en aangezien Ja panse artsen hun patiënten zel den vertellen dat ze een ernsti ge ziekte hebben, is het moge lijk dat de patiënten zelf zich niet eens schuldig maken aan bedrog. De gezondheidscrisis in rege ringskringen komt op een mo ment dat de economie aan het verslechteren is. De bejaarde leiders worden niet vitaal ge noeg geacht om de economische crisis op te lossen. Afgelopen vrijdag organiseerde Miyazawa een spoedvergadering nadat de koersindexen op de Japanse beurs waren gedaald tot het laagste peil in zes jaar. Maar zijn adviseurs stelden slechts De Japanse premier Kiichi Miyazawa balt in triomf de vuist na de verkiezingsoverwinning van zijn LDP- partij. FOTO: EPA een vaag plan op om de ineen- „Het wordt hoog tijd dat deze tie vori£e week. „Ze zijn te oud stortende economie te onder- oude mannetjes eens opstapp- en te vervreemd van de moder- steunen. pen", zei een lid van de opposi- newere 0 (c) The Sunday Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5