Nieuwe beschuldigingen aan adres van politie Zuid-Afrika Escobar kocht bewakers om Computerkampers doen het kanoën erbij BINNENLAND BUITENLAND Hoor zelf de klok in Brezi luiden! Israël bereid tot deelname vredesconferentie in Washington Georgië veroordeelt onafhankelijkheid Abchazië JEUGDVAKANTIES CfiidócGowuvnt MAANDAG 27 JULI 1992 A4 Computerkamper Jonas bezig met hèt onderdeel van de week: computeren. WESTDORP Ze zijn er niet achter weg te slaan, de deelnemers aan het compu terkamp in het Drentse Westdorp. Vier uur per dag mogen ze, maar er zijn erbij die liever niets anders doen dan achter de computer zit ten. Er zitten nogal eens hoogbegaafde kinderen tus sen, van wie de ouders eerst opbellen: Kunnen jullie mijn zoon nog wel wat leren? Jonas uit. Zeist is niet hoog begaafd, maar wel het type koppie-koppie. Zijn moeder kijkt altijd de advertenties voor jeugdvakanties door om voor haar zoon iets op te zoe ken. Zo deed hij al eens een kanokamp en een kanotrek tocht. Het idee van een com- puterweek kreeg Jonas' moeder van een kennis aan gedragen. En daar loopt Jonas dan, met een kano onder zijn arm. De groep gaat een kanotocht maken na de ochtendlessen achter de computer. Jonas is in tegenstelling tot veel an dere deelnemers, geen com puterfreak. „Ik kende het geeneens. Vier uur per dag achter de computer is heel leuk, maar als het meer wordt, doe je het met tegen zin". Twaalf jaar is-ie, gaat van de basisschool in Zeist naar het Utrechts Lyceum en zal met zijn moeder nog een week naar Parijs en twee weken naar Zuid-Frankrijk gaan, deze zomer. Ali Oosterveld heeft samen met haar man Jan de kam peerboerderij Tweehek in Westdorp. Ali kookt dage lijks behalve voor haar man en drie kinderen ook voor (soms) tientallen andere kin deren. Ze vindt het leuk. De Oostervelds zijn seerd in jeugdvakanties en hebben de nodige vak-erken ningen. Jans vader zat al in het vak, maar diens pony's, waarmee ponykampen wer den georganiseerd, werden door Jan van de hand ge daan. Hij had het niet zo op die beesten, was meer tech nisch aangelegd. Volgende week begint op Tweehek de 'sportweek'. Ali: „Dan zitten er ook meisjes bij, de compu terkampen worden eigenlijk alleen door jongens bezocht. Jammer eigenlijk". De mees te kinderen willen volgens Ali meer computeren dan vier uur per dag, maar daar wordt bewust niet aan toege geven. „Ze moeten ook echt op vakantie zijn en de meeste ouders zouden het ook niet willen dat hun kind de hele dag binnen achter zo'n ding Voor wie mag denken dat de kennis er tijdens de week wordt 'ingestampt', die heeft het mis. 'We zijn geen school!', valt te lezen in de brochure van de computer- week die al acht jaar wordt gehouden. De organisatie vindt dat de kinderen spelen derwijs moeten leren. En al leen als ze er zelf ook zin in hebben. Buiten is Jonas inmiddels met de kano fe water en ver trekt de 8-koppige groep on der begeleiding van de lei ders Erwin en Ansgar voor een tocht. De twee begelei ders zijn 24 uur per dag in de buurt van de kinderen, ze slapen op dezelfde slaapzaal. Ansgar: „Als er eens iets ge beurt, is het goed als je er di rect bij bent. Er zijn natuur lijk ook wel eens kinderen ziek". Ansgar roemt de in stelling van de kleine groep van Jonas. „We hebben nog nooit zo'n leuke groep mee gemaakt. Geen ruzie, niks. Het verschilt nogal eens". De leeftijd voor een compu- terweek, die per deelnemer 395 gulden kost, is tussen 8 en 16 jaar. „Ouder moeten ze ook niet zijn", vindt Ali, „want dan interesseert het hen niet meer zo. Dan heb ben ze andere verwachtin gen van een vakantie". Ansgar is op zijn 18e al der dejaars student elektrotech niek aan de Technische Uni versiteit Twente. Als 14-jari- ge was hij ooit zelf deelnemer aan de cursus. Hij is ook 'der dejaars' instructeur en kan de leerlingen met gemak wegwijs maken op de perso nal computer, de Commodo re 64, de MSX2 of de Amiga, de machines die in Westdorp ter beschikking staan. „Tot- nutoe kan ik ze allemaal aan, de deelnemers, maar ik sluit niet uit dat dit eens niet zo is. Er zitten erbij die al heel ver zijn met hun computerken- Naast de computerlessen worden de deelnemers in een huifkar door Drenthe gere den, krijgen ze sport, zwem men, maken ze samen een kampvuur, wordt er gewan deld en is er de nodige vrije tijd. Tijdens het hoogtepunt van de schoolvakanties is het drukker in Westdorp, ook bij de computercursus. De groep van Jonas kwam uit het deel van Nederland dat al vanaf 6 juli vakantie had. De rest begint daar pas later mee. Bovendien beginnen over enkele dagen de sport weken, wat overigens geen problemen oplevert om de deelnemers uit elkaar te houden. Ali: „Sommige din gen, zoals de maaltijden en het kampvuur organiseren we voor beide groepen tege lijk. Maar verder houden we het gescheiden. En dat is niet moeilijk, want als de kinde ren de eerste dag aankomen, pikken we ze er zo uit: dat is een computerkamper". SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882. Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag. Globale verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief «vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis •verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur. JERUZALEM De Israëlische re gering stemt in met het voorstel van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker om volgende maand in Washington de bilaterale onderhandelingen in het kader van de vredesconferentie over het Midden-Oosten te hervatten. Dat heeft een functionaris van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken gisteren gemeld. De zegsman beklemtoonde dat Israël niet akkoord gaat met Bakers voor stel om de besprekingen weer op 10 augustus op te pakken. De Israëli sche regering wil pas aan de onder handelingstafel aanschuiven als pre mier Yitzhak Rabin een ontmoeting met de Amerikaanse president George Bush heeft gehad. De Ameri kaanse minister Baker deelde zater dag al mee dat de deelnemers aan de vredesconferentie over het Midden- Oosten te kennen hadden gegeven dat ze hun besprekingen in Was hington wilden voortzetten, qn niet in Rome zoals eerst was afgespro ken. Baker gaf zijn Italiaanse collega te kennen dat de partijen intensie ver en voortdurend aan de onder handelingen willen werken. MOSKOU De Georgische staatsraad heeft het donderdag genomen besluit van de autonome republiek Abchazië om zich van Georgië af te scheiden gisteren sterk veroor deeld. Het parlement van Abchazië, dat in het westen van Georgië aan de Zwarte Zee ligt, besloot vorige week de uit 1925 stam mende grondwet opnieuw van kracht te la ten zijn. Abchazië staat daarin omschreven als een soevereine staat. De Georgische inte rim-president Sjevardnadze heeft een rond reis door West-Georgië, waar hij de aanhan gers van de begin dit jaar verjaagde ex-presi- dent Gamsachoerdia van zijn poltieke idee ën trachtte te overtuigen, speciaal onder broken voor dit plotselinge afscheidingsbe- sluit. Sjevardnadze uitte gisteren in een toe spraak voor de televisie zijn vrees voor deze „volledig onverwachte beslissing". „Ik ben bang dat dit wel eens hele ernstige gevolgen kan hebben. Wij moeten zo snel mogelijk een uitweg uit deze impasse vinden. Anders vervalt het land opnieuw tot rebellie", aldus Sjevardnadze. In Abchazië wordt al sinds 1989 naar een onafhankelijke status ge streefd. In 1989 kwam het in de hoofdstad Suchumi aan de Zwarte Zee meerdere malen tot demonstraties, die keer op keer door het voormalige Soyjetleger zijn neergeslagen. Jeugdvakanties lijken veelal op elkaar. Maar er zijn ook andere vakanties. Vandaag deel 1 in een serie: de computerweek. BOGOTA De Colombiaan se drugsbaron Pablo Escobar is waarschijnlijk als vrouw uit de gevangenis bij Mede- llin ontsnapt nadat hij solda ten had omgekocht met voed sel en hun een grote som geld had beloofd. Dit staat in een officieel rapport van het Colombiaanse leger aan de regering waaruit zaterdaga vond in het televisienieuwspro gramma QAP werd geciteerd. Volgens het rapport, opgesteld door de Vierde Brigade van het leger, dat verantwoordelijk was voor de bewaking rond de ge vangenis, hadden de burgerbe wakers een geheime verstand houding met de gevangenen. Soms droegen gevangenen uni formen van de bewakers en ver gezelden deze naar uitkijkpos ten. Maar de gedetineerden moesten nog wel door het cor don van soldaten die om de ge vangenis heen lag. Afgelopen dinsdag wonnen drugshandelaren echter het vertrouwen van soldaten bij twee uitkijkposten door hun een pan vol vlees, rijst, aardap pelsalade en spaghetti aan te bieden. Laat op de avond riepen de gevangenen de soldaat die verantwoordelijk was voor de twee posten, ene sergeant Fili- berto Joya, bij zich. Deze vertel de de militairen die onder zijn bevel stonden, dat zeven werk lieden de gevangenis zouden verlaten, eraan toevoegend: „Morgen zullen we een mooi be drag ontvangen". Woensdag ochtend vroeg verliet een groep van zeven tot tien mensen, ver schillend gekleed, de gevange nis tussen de twee legerposten door. Het waren Escobar en zijn maten. Een soldaat die het tafereel zag, zei dat een van hen een spijker broek en een pruik droeg en zo op een vrouw leek. Achteraf vermoedt hij dat het om Esco bar ging. Het verslag geeft niet weer hoe ze uit ,de gevangenis kwamen, maar volgens verschillende me dia zijn ze klaarblijkelijk ge woon de poort uit gewandeld. Het leger zei dat er geen aanwij zingen zijn voor een tunnel zo als aanvankelijk werd gemeld. De drugshandelaren waren zwaar bewapend toen ze de ge vangenis verlieten, zo meldt de brigade De Colombiaanse legercom mandant generaal Manuel Mu- rillo verklaarde zaterdag dat soldaten en bewakers ervan worden verdacht Escobar ge holpen te hebben. Er loopt een gerechtelijk onderzoek tegen negen soldaten en 26 bewakers. Het ministerie van justitie ont sloeg dit weekeinde in verband met de ontsnappingszaak de di recteur-generaal van het ge vangeniswezen, luitenant-kolo nel Hernando Navas. Hij was een van de twee functionaris sen die dinsdagavond werden gegijzeld door de drugshandela ren toen ze deze kwamen ver tellen dat ze zouden worden overgeplaatst. Luchtmachtcommandant Her nando Monsalve nam vrijdag zelf ontslag nadat hij verant woordelijk was gesteld voor het uitstel van het transport van extra troepen naar de gevange nis in verband met de over plaatsing. Parijs staat weer in het teken van de nieuwe herfst- en wintermo de. Modehuizen als Christian La- croix en Carven trekken volop dé aandacht met de nieuwste haute couturecollecties. Van het eerste huis is (foto boven) de creatie met het - goudkleurige - stra pless topje, dat wordt gedragen op een rok van stroken bestaan de uit rood zijden lapjeswerk. Een ander opvallend model (foto rechts) is dat van Carven, be staande uit een lang ecru wollen en zijden japon met zwart bor duurwerk. Het draagt de naam 'Opera'. FOTO'S: AFP VN roepen op tot hervatting noodhulp aan ontwricht Sudan NAIROBI - De Verenigde Na ties hebben opgeroepen tot de hervatting van noodhulp voor ruim 110.000 ontheemde men sen in de zuidelijke provincies van Sudan, die volstrekt zijn ontwricht door oorlog, over stromingen en droogte. In een communiqué dat zater dagavond in Nairobi namens de operatie 'Lifeline voor Sudan' is uitgegeven, stelt de hulporgani satie dat de etnische groepen Bor en Dinka in de provincie Bor-Kongor het meest direct op humanitaire hulp zijn internationale hulp, wat van de hoogste urgentie is, slechts mo gelijk is als alle strijdende par tijen toestemmen in een samen werkingsverband met de Vere nigde Naties en andere huma nitaire organisaties. „Pas dan kan worden overgegaan tot een adequate distributie van voed sel aan de duizenden mensen die nu door de hongerdood wor den bedreigd. Als de hulp niet dus van de bevolking naar buurstaat Uganda zich in alle hevigheid voortzetten", aldus wezen. Behalve dat deze regio het communiqué, achtereenvolgens is getroffen Veel hoop op medewerking is er door hevige overstromingen en overigens niet. De VN zetten droogte, wordt dit deel van Su- vorige week al hun humanitaire dan onophoudelijk geteisterd vluchten naar het zuiden van door tribale conflicten mede als Sudan stop, nadat was gebleken gevolg van de machtsstrijd bin nen het Sudanese Bevrijdings leger SPLA. dat de Sudanese regering een VN-vliegtuig had gebruikt om militairen naar het door conflic- De VN onderstreepten in de ten verscheurde zuiden te verklaring dat hervatting van transporteren. wreed behandelt. Mijn indruk is dat zij helemaal zijn losgesla gen. Ze doen wat ze willen", zei de patholoog. President De Klerk heeft zater dag gezegd dat hij bereid is alge mene verkiezingen uit te schrij ven als het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) de politieke on derhandelingen hervat. De Klerk maakte dit bekend na af loop van een kabinetsberaad van twee dagen, dat geheel ge wijd was aan het weer op gang brengen van de onderhandelin gen. Het ANC trok zich een maand geleden uit het onder handelingsproces terug vanwe ge de dood van meer dan 40 zwarten bij geweld in het woon oord Boipatong. De regering heeft gisteren belo ningen in het vooruitzicht ge steld voor mensen die hun wa pen inleveren. Het Afrikaans Nationaal Congres heeft maat regelen tegen het geweld in de zwarte woonoorden als een voorwaarde gesteld voor het hervatten van de onderhande lingen over een nieuwe grond wet. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN v Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Dr. Jonathan Gluckman, door de krant omschreven als de be langrijkste patholoog van Zuid- Afrika, voegt hiermee nieuwe beschuldigingen toe aan de kri tiek op de politie die enkele Britse deskundigen vorige week spuiden in een rapport. Daarin lieten zij weinig heel van van de manier waarop de politie het bloedbad in de zwar te woonwijk Boipatong had be handeld. Gluckman zei dat hij lijkschou wing had verricht op 200 perso nen die in hechtenis zijn overle den. „Negentig procent van deze mensen, daar ben ik van overtuigd, is door de politie ge dood", zei hij tegen de Sunday Times. „Ik krijg voortdurend bewijzen dat de politie mensen JOHANNESBURG - Vol gens een Zuidafrikaanse pa tholoog brengt de politie van Zuid-Afrika regelmatig ver dachten in de cel om het le ven, heeft de Zuidafrikaanse krant Sunday Times gisteren bekendgemaakt. Nieuwste mode

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4