Veel interesse voor ondernemersbeurs Artsen in Caribisch gebied bang voor stigma's 'seks' en 'dood' Islamitische organisatie wekt irritatie van politiek BINNENLAND Illegaal kamperen Zeeland verminderd Justitie onderzoekt vakantie vluchtelingen l IHET PAARD J f 29 JULI irnmi C&idócSomcwt MAANDAG 27 JULI 1992 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Rotterdamse islami tische organisatie Mermahed blijkt de groep Bosniërs op eigen houtje te heb ben uitgenodigd. Inmiddels is deze or ganisatie te verstaan gegeven dat dit zonder overleg met de overheid nooit meer mag gebeuren. Een woordvoerder van het ministerie van justitie: „Het is uiteraard heel par- dig en menslievend wat Mermahed heeft gedaan, maar tegelijkertijed ont zettend onrealistisch. Dat is inmiddels op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt". Ook de Kamer is geïrriteerd over de manier waarop Mermahed heeft geope reerd. „Mijn hart zegt datje deze vluch telingen natuurlijk niet mag weigeren en dat je tegenover hen niet al te moei lijk moet doen, maar de manier waarop de organisatie te werk is gegaan is vol strekt uit den boze", zegt D66-kamer- lid Kohnstamm. „Puur zakelijk gezien zou je eigenlijk moeten zeggen: sorry, dit kan niet. Als je vluchtelingen op deze manier toelaat, schep je immers een precedent. Dan kan elke particulie re organisatie wel grote groepen vluch telingen naar Nederland uitnodigen". De woordvoerders van CDA, PvdA en WD hebben eveneens moeite met de wijze waarop de regering voor het blok is gezet. „Maar desondanks hoop ik dat er snel opvang voor deze Bosniërs kan worden gevonden in een van de drie ka zernes in Den Bosch, Roermond of Zuidlaren die momenteel voor de op vang van. vluchtelingen uit het vroege re Joegoslavië worden verbouwd", zegt PvdA-woordvoerster Swildens. MIDDELBURG De gerichte acties in Zeeland tegen illegaal kamperen lijken hun vruchten te gaan afwerpen. De rijkspolitie in Middelburg heeft de „voorzichtige verwachting" dat het wild kamperen dit jaar aan het teruglopen is. Vorig jaar kregen nog 1048 mensen een bekeu ring omdat ze buiten de daarvoor aangewezen plaatsen de nacht doorbrachten in camper, tent, caravan of auto. Tot nu toe werden dit jaar 550 processen-verbaal van 150 gulden uitgeschre ven. In 1990 leverde het kamperen op dammen, parkeerplaatsen, langs wegen en in natuurge bieden in Zeeland de nodige overlast op. Toen sloegen naar schatting alleen al met Pinksteren zo'n duizend mensen hun kampement op niet DEN HAAG Staatssecretaris Kosto van justitie laat onderzoeken of vluchtelingen die in Nederland verblijven naar het land van herkomst op vakantie gaan. Het onderzoek vindt volgens Justitie plaats om antwoord te kunnen geven op vragen van het WD-kamerlid Rempt. Zij vraagt opheldering over het reisgedrag van vluchtelingen, naar aanleiding van uitlating van kapitein C. Vermeulen van de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol. Vermeulen verklaarde vorige week dat wekelijks enkele vluchte lingen vanaf Schiphol naar het land van herkomst zoals Somalië en Eritrea reizen om op vakantie te gaan. Volgens Justitie is een dergelijk reisgedrag van vluchtelingen ontoelaatbaar. Het ministerie hoopt de resultaten van het onderzoek de komende week bekend te kunnen maken. Muziekpedagoog bekent misbruik van leerlingen BERGEN Een 42-jarige Bergense mu ziekpedagoog en pianoleraar heeft tegen over de politie toegegeven ongeveer tien jaar lang een aantal van zijn leerlingen seksueel te hebben misbruikt. De man werd op 20 juli aangehouden op basis van aangiften van een aantal ouders. Hij wordt verdacht van ontucht en verkrach ting van jongens en meisjes tussen twaalf en zestien jaar. Hij zou zich tijdens mu zieklessen op zijn privé-adres aan de leer lingen vergrepen hebben. Het is nog niet bekend om hoeveel aangiften het gaat en hoeveel kinderen het slachtoffer zijn ge worden. Bloedstollend Het skütsje It Doarp Huzum in actie tijdens de_ eerste wedstrijd op het Pikmeer. Het skütsjesilen in Friesland ging zaterdagmid dag met een bloedstollende wedstrijd van start. Terwijl de skütsjes van Grou en Joure in de eindfase van de wedstrijd nek aan nek voorop lagen, zorgde schipper Douwe Visser van De Sneker Pan op het voorlaat ste kruisrak voor een verrassing door volop te profiteren van een stuurfout bij Grou. De rustig ogende schipper van het Sneker skütsje had zich geen beter begin kunnen wensen. Schipper Berend Mink (Grou) zeilde voor eigen publiek naar een tweede plaats ge volgd door Eldert Meeter met skütsje It Doarp Huzum. Joure zakte naar een vijfde plaats. De kampioen van het skütsjesilen 1991, Teake van der Meulen van Woudsend was heel wat minder gelukkig. Bij de moeilijke start miste Van der Meulen direct al een po sitie voorin. Bovendien raakte hij later in de wedstrijd betrokken bij een aanvaring. In de tweede fase van de strijd wist hij zich toch nog van een laatste veertiende plaats terug te vechten naar een negende plek. FOTO:ANF De NSG heeft ook iets tegen do-re-mi-fa do-re-"1'"*3 doorklinken. De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft iets tegen lawaai: gratis informatie. ZOETERMEER - Al 24 on dernemingen hebben zich aangemeld voor deelneming aan de beurs 'Ondernemen in Midden-Holland'. Zij zul len zich gezamenlijk gaan presenteren op de beurs, die op 17 en 18 november wordt gehouden in Bleiswijk. De belangstelling is (nog) groter dan vorig jaar het geval was, signaleert J.J. Frangoys, voorzitter van de Stichting Zoetermeer Promotie. 'Ondernemen in Midden-Hol land' is een zogenaamde busi- ness-to-business beurs en voor al bedoeld om contacten tussen bedrijven onderling tot stand te brengen. De deelnemers be staan voornamelijk uit produk- tiebedrijven, toeleveranciers en bedrijven uit de dienstverle ning, horeca, e.d. Maar in het Zoetermeerse paviljoen is bij voorbeeld ook de gemeente Zoe termeer te vinden. De gezamenlijke Zoetermeerse inzending op de beurs in Bleis wijk is ontstaan op initiatief van de Stichting Zoetermeer Promotie. Op een bepaald mo ment ontwikkelde zich de ge dachte om tot een eenduidige presentatie te komen. Dat re sulteerde vorig jaar voor het eerst in een 'cluster'. Een beurscommissie van de SZP peilde de belangstelling onder Zoetermeerse deelnemers om zich gezamenlijk te presente ren. Die belangstelling bleek zo groot dat ruim 425 vierkante meter standruimte kon worden gevuld. De ondernemers huur den hun ruimte op het Zoeter meerse 'plein' op de beurs tegen de gangbare meterprijs plus een kleine toeslag voor een aantal centrale voorzieningen. Daarbij hoorden zaken als garderobe, catering, videopresentatie en een 'happy hour'. Geen twijfel „Die aanpak beviel zo goed, dat we dit jaar op dezelfde voet ver der gaan. Uit een evaluatiege sprek na de beurs van vorig jaar bleek dat we op de goede lijn za ten. De formule wordt dit jaar dezelfde, alleen enkele details worden op verzoek van de deel nemers anders ingevuld", aldus Frangoys. Ook uit reacties van andere, niet-Zoetermeerse, bedrijven op de beurs bleek vorig jaar al dat de cluster hoge ogen gooide. Menig ondernemer keek met een schuin oog naar de geza menlijke inzending, die door zijn centrale ligging en opval lende presentatie veel belang stelling van de beursbezoekers trok. De belangstelling voor deelna me aan de cluster is dit jaar gro ter dan vorig jaar. De vanzelf sprekendheid om zich bij de cluster aan te sluiten is ook gro ter. Daar waar vorig jaar veel bedrijven zich afvroegen of zij in de cluster, danwel indivi dueel aan de beurs zouden deel nemen, is nu direct de keus voor de eerste mogelijkheid ge maakt. Er staan nog wel Zoeter meerse bedrijven op de beurs buiten de cluster, maar dat komt omdat zij er de voorkeur aan geven om zich bij hun bran che-genoten te vestigen. „Dat is een keus, die je als on dernemer maakt. Daar hebben we ook alle begrip voor. Overi gens: we willen niemand ver plichten om mee te doen. We werven ook niet actief. Je moet het meer zien als een soort dienstverlening van de SZP aan Op dit moment heeft de beurs commissie van de SZP, die be staat uit J. de Ruiter (Noord- am), M. Koelen (Bondsspaar bank) en T. ten Bruggencate (secretaris SZP) al aanmeldin gen binnen voor 400 vierkante meter standruimte. Tot sep tember kunnen belangstellen den nog terecht, daarna moet de balans worden opgemaakt om definitieve afspraken met de beurs te maken. „Iedere on dernemer, die verwacht baat te hebben bij deelname, kan zich aanmelden. Groot en klein en ongeacht de branche", aldus tenslotte J. Frangoys. Ministeries kibbelen over Kroatische militairen op Texel Idoor HANS LEBER DEN HAAG De aanwezig heid van elf Kroatische mili tairen op het Paracentrum Texel is aanleiding tot gehar rewar op de ministeries van buitenlandse zaken en justi tie. De Kroaten volgen een oplei ding van een week tot para chutist, een vaardigheid die t zij later kunnen gebruiken voor militaire doeleinden. Nadat de groep Kroaten de afgelopen week de Nijmeegse Vierdaagse liep, de aanyan- kelijk opgegeven reden voor hun aanwezigheid in Neder land, is zij doorgereisd naar Texel. Justitie heeft doorgaans de ver antwoordelijkheid voor het ge drag van vreemdelingen die zich in Nederland bevinden. Het deelnemen aan een para chute-opleiding waar ook privé- personen op inschrijven, kan geen aanleiding zijn de mensen het land uit te zetten. Dat de elf mannen deel uitmaken van een leger dat zich in oorlog bevindt, maakt de zaak politiek echter gecompliceerd. Twee weken ge leden kwamen de visa voor de Kroaten op 't nippertje door, aangezien de groep uit een spanningsgebied komt en daad werkelijk betrokken is geweest bij het militaire conflict. De groep heeft vriendschappe lijke banden met enkele Neder landse huurlingen die aan de zijde van de Kroaten vochten. Van deze Nederlanders is be kend dat zij de nationalistische „vrijheidsstrijd" van de Kroa ten steunen. Volgens een woordvoerder van het paracentrum hebben de Kroaten zich voor een burgero pleiding ingeschreven en is de betaling voor de cursus door Nederlandse begeleiders gere geld. V WOENSDAG V A 11.00 UUR 'N GEZINSDAGJE WAARD1 RENBAAN DUINDIGT. WAALSDORPER WASSENAAR, TEL. 070 3 24 44 27 AMSTERDAM Van de zes miljoen inwoners van de Ca ribische landen, Suriname meegeteld, zijn er tot eind vo rig jaar 3000 aidspatiënt ge worden. De Bahama's beho ren met gemiddeld 75 aidspa- tiënten op 100.000 inwoners tot de zwaarst getroffen ge bieden ter wereld. Tot het einde van dit jaar worden in de negentien Caribische lan den ongeveer duizend nieu we patiënten verwacht. Om over de toename van het aantal hiv-geïnfecteerden maar te zwijgen. De schattingen spre ken van tienduizenden dragers van het virus nu al, met een on prettig snelle vermenigvuldi ging in de toekomstals er niets gebeurt. Een gesprek met vier aids-bestrijders uit het Ca ribisch gebied, die aanwezig waren op het achtste wereld- aidscongres dat vorige week in Amsterdam werd gehouden. Kennis, geld, infrastructuur en actiebereidheid van regerin gen; het lijkt in de Caribische landen werkelijk aan alles te ontbreken, Suriname niet uit gezonderd. „En dan te beden ken dat niet alle Caribische lan den echt als ontwikkelingslan den kunnen worden aange merkt", zegt John Farley van het Caribbean Epidemiology Centre. Zelf kreeg hij zijn reis naar het achtste wereld-aids- congres vergoed, anderen heb ben het geld bij elkaar moeten sprokkelen. Ze klopten aan bij luchtvaartmaatschappijen voor tickets, vroegen farmaceuti sche bedrijven om fondsen. „Als je per maand achthonderd dollar verdient zoals ik en een congres kost vijfhonderd dollar, dan kan je je voorstellen dat het moeite kost dat geld bij elkaar te krijgen", zegt Jamaica's lei dende aids-onderzoeker Bren dan Bain wiens kosten werden betaald door de Jamaicaanse universiteit, zijn werkgever. Colin Furlonge uit Trinidad daarentegen moest bedelen. „Ik kreeg uiteindelijk mijn tic ket van een vliegmaatschappij, maar er stonden wel een ver slaggever en een fotograaf klaar toen ik het kwam halen. Ik schaamde me dood", zegt Fur- Teleurstelling Voor de laborant Wayne Labas- tide uit Trinidad heeft de RAI naast kennis ook teleurstelling opgeleverd. „Er werden zaken besproken die voor onze landen niet gelden. Ze hadden het hier over het tellen van de CD-4 cel len (belangrijk voor het mense lijk afweersysteem, red.), maar daar hebben we in Trinidad CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PIT iVloPT WAARSOIIJM-luK ÉRöfNS NAAR Tof LflPfN,/VIAAR VRAAC iVlf NlfT WAT. geen mogelijkheden voor. Zo'n proef kost zestig dollar per keer. Dat geld is er helemaal niet". Verder stoorde Labastide zich eraan dat ontwikkelings landen op een hoop werden ge veegd: „Alsof de Derde Wereld maar een land is, wat natuurlijk niet waar is. De situatie in Afri ka, Azië en het Caribisch gebied verschilt nogal". Probleem in de Caribische lan den is de acceptatie van de ziek te. De vier artsen bemerken te rughoudendheid bij collega's als het onderwerp 'aids' wordt aangesneden. Bain: „Westerse artsen zijn bezig met aids uit carrière-oogpunt, ze doen het ook wel eens voor zichzelf. Bij ons krijgen we bijna geen dok ters voor aids-afdelingen van ziekenhuizen. Onze ziekenhui zen zijn minder goed uitgerust, er wordt nog veel 'met de han den' gewerkt. De stigma's 'seks' en 'dood' zorgen ervoor dat artsen bang worden. En er is nog een verschil: In het Wes ten zijn mensen met aids mon dig, dat zie je aan actiegroepen en dergelijke. Bij ons zwijgen ze, omdat ze zich schamen. De acceptatie van de ziekte blijft achter". Furlonge vertelt over iemand die zich bij het verzeke ringsconcern waar de man werkte, liet ontvallen een vriend te hebben die aan aids leed. De man werd wegens dit 'contact' ontslagen. „Dat is Tri nidad in 1992". „Maar we boeken ook succes- Wayne Labastide, John Farley en Colin Furlonge, aidsbestrijders uit het Caribisch gebied: „Baby's en jonge kinderen vormen twaalf procent van de aidspatiënten in Jamaica" FOTO: DIJKSTRA sen", zegt Farley, en hij wijst meer door, of via die ene patiënt erop dat de aidspatiënten zélf besmet". Om die reden zijn de steeds beter weten wat ze doen. programma's voor voorlichting Furlonge vult aan: „En dat is en klinische zorg voor aidspa- van belang. Want als je een pa- tiënten in de Caribische landen tiënt duidelijk maakt dat hij an- nauw verweven met de algeme- deren besmet, redt je vijf of tien ne informatie voor de bevol- andere mensen van een hiv-in- king. Of die algemene informa- fectie. Die worden dan niet tie aanslaat? Farley: „Er moet meer gebeuren, we zullen daad werkelijk het seksueel gedrag van mensen moeten beïnvloe-, clen. In de oostelijke Caribische landen weet zeventig procent van de bevolking dat ze een con doom moeten gebruiken en waarom. Maar de meesten ge bruiken ze nog steeds niet".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3