Nu al heimwee naar blunders van Vonhoff Jaap ten Kortenaar heeft het goed verbruid 81 Sport 'ER ZIT EEN STEEKJE BIJ HEM LOS EN HIJ KAN GEEN BOCHTEN RIJDEN' Leidse Courant maandag 27 juli 1992 Laatste Spelen voor Piet Bon Barcelona Enige olympische ervaring kan Piet Bon niet wor den ontzegd. De 46-jarige huis arts uit Aalsmeer maakte de Spelen van 1968 actief mee als lid van de Nereus-acht, die in de roeiregatta achtste werd. In Barcelona is Bon voor het laatst bij een groot toernooi medisch begeleider van de mannenhoc- keyploeg. Hij gaat wel door als arts van Ajax. Bon heeft er in samenwerking met inspan ningsfysioloog Jos Geysel de laatste maanden alles aan ge daan de mannenhockeyers tij dens zware trainingsarbeid te laten wennen aan hete omstan digheden, die nu eenmaal in een stad als Barcelona worden aangetroffen. Wodka helpt GOS-ploeg Barcelona Het team van het GOS, waarin atleten zijn sa mengebracht uit Rusland, Ge orgië, de Oekraïne en negen an dere voormalige Sovjet-repu blieken, behoeft niet langer geld voor trainingsfaciliteiten, kleding en reiskosten bij elkaar te schooieren. Wodka-producent Pierre Smir noff heeft een zodanige finan ciële bijdrage in het vooruit zicht gesteld, dat de 512 atleten en 175 officials zich in Barcelo na voorlopig geen zorgen be hoeven te maken. Met die ma noeuvre hoopt het wodka-merk terug te keren op de thuis markt, waar het tot voor kort alleen in belastingvrije winkels tegen betaling in buitenlandse valuta kon worden verkregen. Vera Koenen: mond spoelen Barcelona De volleybalster Vera Koenen en de bokser Mi guel Dias bewaren niet alleen mooie herinneringen aan de openingsceremonie van de Olympische Spelen. Zij moes ten na terugkeer in het olym pisch dorp ogen en mond laten uitspoelen door dokter Her mans. Koenen en Dias hadden, zoals zo vele andere sporters, een lichtgevend staafje opge raapt dat hen tijdens het défilé door het publiek was toegewor pen. „Een leuk souvenirtje", zei Koenen, „in de bus op weg naar huis spoot plotseling de chemi sche vloeistof uit het buisje in mijn rechteroog". Rosa Mota niet op de marathon Lissabon Rosa Mota zal haar olympische titel op de mara thon niet verdedigen in Barce lona. Het Portugese loopwon- der heeft gisteren in Lissabon besloten van deelneming af te zien. Rosa Mota (34) is de gevol gen van een chirurgische in greep in 1991 nog steeds niet helemaal te boven. In overleg met haar trainer Jose Pedrosa kwam ze tot de conclusie dat ze in Barcelona niet tot de kans hebbers zou behoren. Voor Rosa Mota zou de olympische marathon in Barcelona het ein de van haar loopbaan beteke nen. Over dat afscheid beraadt ze zich. d'Ancona opent Holland House Barcelona Met het aanzet ten van een (Philips) tv en een slok uit een (Heineken) bierpul heeft minister d'Ancona van WVC zaterdagmiddag het door overheid en nog meer sponsors opgezette „Holland House" bij de Olympische Spelen in Barce lona geopend. Het pers- en ontmoetingscen trum is gebouwd in de oude ha ven van Barcelona, waar zater dagmorgen ook het zeilschip „Olympic Star" afmeerde. De opening ging gepaard met een kort concert van het Neder landsjeugdorkest. Haldan tegen Appelgren Barcelona Bettine Vriese- koop is in de eerste schifting van het olympische tafeltennis toernooi ingedeeld in groep N met de Braziliaanse Monica Doti, de Nigeriaanse Olaten Kaffo en de Bulgaarse Gergelts- jeva. Mirjam Hooman treft in groep O de Braziliaanse Lyanne Kosaka, de Tsjechoslowaakse Marie Hrachova en de Argen tijnse van Koreaanse afkomst Hae Kim. Paul Haldan, de enige Nederlandse vertegenwoordi ger bij de mannen, speelt in groep M tegen de Spanjaard Pa les, de Zweed Appelgren en de Indonesiër Anton Suseno. De eerste twee van elke groep gaan over naar de volgende fase. Plaats eerste twaalf garantie Barcelona De vijftien Neder landse atleten, die deelnemen aan het olympisch toernooi, kunnen in Barcelona reeds een plaats veroveren voor het WK. De vierde wereldtitelstrijd wordt volgend jaar in augustus in Stuttgart gehouden. Over de openingsceremonie van de 25ste Olympische Spelen kunnen we kort zijn, een wat langdradige vertoning, zwaar ook als een paella, smakelijk maar een ratjetoe en stevig op de maag drukkend. En zeker minder speels dan die van acht jaar geleden in Los Angeles. Maar ja, alles stroomt en dus blijft niets hetzelfde. met de portretten van al onze toppers in Barcelona, behalve onze trouwe viervoeters de paarden. Er is weinig mis met hem, zijn te korte broek even buiten be schouwing gelaten. Dat ding is vermoedelijk nog door zijn voorganger gedragen, Hui- bregtsen heeft hem vijf keer zonder veel resultaat door zijn kleermaker laten vermaken, en in die broek loopt hij dezer da gen met één afgezakte slobkous en één opgetrokken slobkous door de stad. Hij betreurt het, zegt hij, dat hij hier zelf niet meer aan sport kan doen, hij zou het liefst wat tijd vrij maken voor volleybal, zwemmen, squash en tennis, maar het olympische program ma is daartoe te overladen. Hij wil-ook op al die plaatsen zijn waar onze jongens en meisjes, en onze paarden niet te verge ten, op zoek zijn naar olympi sche roem en dus onsterfelijk heid. Als we hem vragen of zijn be langstelling ook uitgaat naar dat gedrogeerde gedoe in het Olympisch Stadion als daar straks de atletiek begint, draait hij zich overigens abrupt om onder het mompelen dat hij nog iets te doen heeft elders, van dergelijke zaken wil hij duide lijk geen weet hebben. Twee ringen Alles stroomt, en dat wordt ook duidelijk in de boksarena van het olympische platform. Wat hebben we niet gelachen in Se oel met die twee ringen naast elkaar daar. In de ene ring be sloot men de rondes met een fluit, in de andere ging de gong. Helaas, als je genoeg klappen op je kakement hebt gehad kun je het gezang van een kanarie niet meer onderscheiden van het ge kras van een kraai, laat staan die van gong of fluit. Dat gaf toen aanleiding tot komische momenten. In de ene ring ging de gong, in de andere ring hield een van de deelnemers prompt maar pre matuur op met knokken, Heer lijk, hij was echt even aan rust toe, en pats, daar had hij er een vol op zijn kanis te pakken want z'n tegenstander in deze nobele 'art of selfdefence' hanteerde het motto dat winnen belangrij ker was dan deelnemen. En die heerlijke jury in Seoel. Waar werd een corrupter zooit je ter wereld ooit gevonden? Als je uit Korea kwam dan kon je Door Pim Stoel Barcelona Dat alles, ook bij de Olympische Spelen, veran dert is vaak jammer. Want wat kun je met heimwee terugden ken aAn de vorige voorzitter van het NOC, Henk Vonhoff, commissaris der koningin in de provincie Groningen, die op pu bliciteit beluste olympische pal jas van een paar jaar terug. Hij wilde nog IÖC-lid worden ook, maar verloor die race kansloos van onze zeven mijlsreus Anton Geesink. Hij is er dus niet meer bij, Henk Vonhoff, de man die feilloos de verkeerde sporters wist te feli citeren met de behaalde succes sen. De man, die in Lausanne, waar Amsterdam de verkiezing van '92 verloor, naar Saar Boer lage en haar trawanten stond te kijken alsof het een invasie van slijmerige marsmannetjes en - vrouwtjes betrof in plaats van een tegen de Spelen in Amster dam protesterende alternatieve groepering. En in Seoel, ja, als de voorzitter van het NOC daar uit zijn limousine stapte, kon je je blocnootje al voor de dag ha len, want er viel altijd wel wat bizars te noteren. Bon mots Wie hebben we voor die Von hoff, die overigens best gevoel voor humor had, teruggekre gen? Ene Wouter F. Huibregt- sen. Geen lachebek. Niet ie mand van bon mots. Hij lijkt nog het meest op de drogist uit Pietje Bell. Een man die zijn vak als NOC-voorzitter ver staat, die geen blunders maakt. Ja, daar schiet je dus lekker mee op, met zo'n man, laat dat blocnootje maar zitten. Er valt niks op hem aan te merken, hij doet z'n werk. Onder zijn bewind is het aantal deelne mende sporters aan de Spelen 50 procent groter, zo schrijft hij zelf in 'Who is who', het boekje Het kleurrijke spektakel van de openingsceremonie, die fraai was maar zich nauwelijks onderscheidde van voorgaande edities. als je na tien seconden al knock out was gemept, in het zieken huis bijkomen waar je dan werd meegedeeld dat je niet alleen die partij had gewonnen, maar ook nog twee ronden verder was gekomen. Harde meppen Nu in Barcelona hebben we a. helaas maar één ring en b. is de telcomputer verder vervol maakt. Drie van de vijf juryle den moeten bij het zien van een treffer binnen een seconde de rode of de blauwe knop hebben ingedrukt en dan telt de knal officieel. Wonderlijk genoeg worden nu uitsluitend de harde meppen op het hoofd geregi streerd. Die frisse punches in de maagstreek, dat heerlijke geros op de nieren, die versterkende meppen op de lever, je hebt er eigenlijk niks meer aan. En of op de eerste dag van het bokstoernooi in Barcelona die telcomputers goed werken valt te bezien. Niet althans volgens de Keniaan Wanene, die blijkt na negen minuten boksen zijn tegenstander Velasco slechts één keer te hebben geraakt, ter wijl hij, alweer volgens de com puter, zestien keer heeft mogen incasseren. Dat kan niet, zegt de kleine treinbestuurder uit Thia en sluit zich op in de kleed kamer, hij wil er niet meer uit komen, hij is voor geen mens te spreken, „Hij is", zegt zijn coach Mwa- rangu, „heel erg teleursteld, hij moet een beetje huilen, hij was de eerste Keniaan die op deze Spelen in actie kwam, het oog van de natie was op hem gericht en hij heeft het gevoel dat hij het land in de steek heeft gela ten. Wat heel sneu voor hem is". Sneu maar verdiend is de ne derlaag van Mfamasibill Tibo- nisele Mnsi tegen de Cubaan Marcelo Garcia. Sinds Moskou zijn er geen Cubanen meer in de olympische ring geweest, maar ze zijn, zo blijkt, nu in elk geval van plan zo lang mogelijk aan het werk te blijven. Nelson Mandela Veel langer is het natuurlijk ge leden dat er een Zuidafrikaan acte de.présence kon geven, en de eerste na al die jaren van boycot, Fana Rhwala wordt des kundig het toernooi uitgemept door een Spanjaard. Dit onder het toeziend oog van Nelson Mandela, die weliswaar het ge ringe aantal w computertreffers van Fana kritiseert, maar wel toegeeft dat de Spanjaard beter was geweest. „Nu zie je", zegt Mandela, „dat we door die jaren van boycot ver achterop zijn geraakt, maar het belangrijkste is dat we er weer bij zijn". Trieste ogen Er komen nog heel wat boksers in actie deze dag, maar we gaan weg, het zijn allemaal vriende lijke jongens, maar zowel vóór als na hun drie maal drie minu ten hebben ze eigenlijk van "die trieste ogen. Er wordt trouwens nog een knock out uitge.deeld en wel in de op een steenworp van het bokscentrum gelegen bou' werk waar de Amerikaai profbasketballers mogen dollt met twaalf Angolezen, die m maar krap een macabere lan| durige burgeroorlog achter rug hebben, veel familieleden ii de strijd hebben verloren ei hier in Barcelona op alle fron ten te kort komen om het d( Amerikaanse multimiljonairs onder leiding van de baltove naars Jordan en Johnson last te maken. Ze komen op 2-1 en 7, maar dan komt de Amen kaanse machine op toeren et worden ze nog voor de rust op 64-16 gezet. Kortom, het dre amteam is voor Angola een nachtmerrie en de demonstra' tie van overmacht eigenlijk wal pijnlijk om tot het einde te vol gen Jaap ten Kortenaar en zijn maten gingen gisteren in de tijdrit over honderd kilometer roemloos onderuit. Met ruim zes minuten achterstand op het winnende Duitse kwartet werd de Nederlandse wielerploeg slechts negende. Een prestatie die in het Nederlandse kamp de nodige discussie losmaakte. Met Ten Kortenaar als middelpunt. toch wel stellen dat er bij deze jongen een steekje los zit", brieste de doorgaans ingetogen Kuijs, terwijl Ten Kortenaar een paar meter verder intens zat te genieten van alle aan dacht voor zijn persoon. „Nee, ik heb geen moment overwogen in te grijpen. Het is een volwas sen jongen van 28 jaar, nota bene onderwijzer. Moet ik zo'n man nog opvoeden? Hij wil straks dat werelduurrecord breken, hij is op zoek naar spon sors en denkt op deze manier zijn doel te kunnen bereiken. Ik geef toe dat hij niet behoeft te klagen over een gebrek aan be langstelling van de zijde van de pers. Het zijn ook leuke dagen geweest voor de journalisten, die dit natuurlijk prachtig von den. Maar ik distantieer me verre van zijn taal". Niet snel Ten Kortenaar, hij vermoedde het zelf ook al, heeft gisteren zijn laatste wedstrijd in een Oranje-tricot gereden. Een vol gende uitnodiging hoeft hij niet snel te verwachten. „Achteraf bezien had ik hem misschien zelfs thuis moeten laten", zei Kuijs. „Als ik het parcours be ter had gekend en had geweten dat er zo veel bochten in zaten, dan had ik anders moeten han delen. Want Jaap kan wel hard fietsen, hij heeft bij ons nooit gefaald, maar hij kan absoluut geen bochten rijden. Ik heb hem al zo vaak geadviseerd meer criteriums te rijden, maar door Dennis Mulkens Mollet Bondscoach Piet Kuijs ergerde zich de afgelopen dagen in niet geringe mate aan het gedrag van Jaap ten Korte naar. De wielrenner uit Zoeter- meer had Oranje voordat er nog maar een meter was gereden al min of meer minimaal een bronzen plak toebedeeld. In zijn honger naar publiciteit scheidde hij de ene na de andere boude uitspraak af, zelfs het in wielerkringen zo met taboes omgeven onderwerp doping liet hij niet onbesproken. Het was daarom dat Kuijs na de mislukte tijdrit het moment rijp achtte te bekennen dat hij zich behoorlijk geneerde voor de uitlatingen van Ten Korte naar, die onder meer mededeel de dat hij met de ten minste al even omstreden arts Karskens enige tijd in onderhandeling was geweest over het gebruik van doping. „We kunnen nu De Nederlandse wielerf ormatie nog compleet. Tweede van links de zo gewraakte Jaap ten Kortenaar. daarvoor is hij gewoon veel te eigenwijs". Volgens Ten Kortenaar, door zijn ploeggenoot Pelle Kil laat dunkend als De Grote Messias aangeduid, had Nederland de nederlaag gisteren te wijten aan een eenvoudig niet weg te poetsen gebrek aan kwaliteit. „We moeten constateren dat we met z'n vieren te weinig talent hebben", sprak hij ook maar voor zijn ploeggenoten. „Dat, opgeteld bij het feit dat er hé- laas geen geld was voor een be tere medische begeleiding en het volgen van een hoogtestage, is de reden waarom we het niet hebben gered". „Het heeft ons opgebroken dat we de rit met drie man hebben moeten uitrijden", verwees Kuijs naar het afhaken van John den Braber, die na 75 kilo meter de krenk van zijn vijf tienduizend gulden kostende tweewieler in de vernieling had getrapt. „Dat heeft óns tijd ge scheeld, pakweg anderhalve mi nuut. Was dit niet gebeurd, dan hadden we keurig de vijfde plaats behaald. Op die positie had ik ons ook ingeschaald. Al leen in het geval van een collec tieve superdag hadden we hier een medaille kunnen behalen". Blunder Bepaald ontevreden zat Den Braber in de garagehal van het saaie wielercomplex dertig kilo meter buiten het bloedhete Barcelona teleurgesteld onder uit. „Het materiaal was niet in orde. Dat is een grote blunder We hebben maar twee keei eerder op deze fietsen kunnei rijden. Hadden we ze vakei kunnen uittesten, dan was deze fout boven water gekomen. II ben hier al anderhalf jaa bezig en dan overkomt je zoiets Dit is pure pech". Ook Den Braber wilde overi gens niet bestrijden dat dl Oranje-equipe na driekwart van de race wat betreft de me dailies al in geslagen posit Hij: „Bij het WK werden rig jaar .vijfde. Toen begonnei we in de laatste 25 kilometei aan een inhaalrace. We haddei onder normale omstandighe den, dus zonder materiaalpech makkelijk vijfde kunnen wor den". Niet schuldig Rest de vraag natuurlijk wie e verantwoordelijk was voor he kostbare, maar achteraf or deugdelijk gebleken materiaal Piet Kuijs, die zei te vrezen dal zijn tot 31 december doorlopen de contract met de KNWU al' gevolg van dit resultaat niet za: worden verlengd, voelde ziel niet schuldig. „Wat kan ik hie: verder aan doen? Natuurlij! had ijc ook liever gezien dat fietsen eerder vanuit Italië naa Nederland waren overgeko men. Maar dat is allemaal ach teraf praten". „Zo is het maar net", knikt chef d'équipe Joop Atsma. „W kunnen hier nog wel vijf dage over blijven doorpraten, maa het komt er mijns inziens tod op neer dat die jongens gewoo harder hadden moeten fietsei Als ik die Jaap zo hoor prate over hoogtestages en een beter medische begeleiding dan deri ik: op korte termijn is er een bf tere oplossing. Jaap moet ge woon leren sturen. Want da heeft ons tientallen secondei

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18