Jorritsma kritisch ondanks winst 61 Beroepsrenners aan de start bij Spelen in Atlanta Elvira Becks voegt zich bij internationale elite Massahysterie rond Dream Team Rolhockeyers zijn doodmoe Sport Medaille- spiegel Leidse Courant maandag 27 juli 1992 FOTO ANP Het hoogst eindigende trio in de Tour, Chiappucci, Indurain en Bugno (v.l.n.r.) kan over vier jaar starten bij de Spelen in Atlanta. Barcelona De miljonairs van het Amerikaanse basketbal spelen dit jaar in Barcelona al tegen de rest van de wereld, 's Werelds beste wielrenners, In durain, Chiappucci en Bugno om de eerste drie van de Tour de France maar te noemen, zit ten straks thuis voor de buis als de olympische wegwedstrijd wordt gehouden. Of ze rijden een criterium in een of ander dorp. Dat de beste basketballers wèl en de beste wielrenners niet ac tief zijn in Barcelona is de schuld van Avery Brundage. De vijfde voorzitter van het IOC stond voor puur amateurisme. Sportbonden die profs als lid hadden werden door hem de wacht aangezegd. ,,Ik schrap jullie van het olympische pro gramma", dreigde de 75-jarige Amerikaan in 1964. De wereldwielrenunie (UCI) re ageerde geschokt op de woorden van de Amerikaanse puritein, onder wiens leiding de olympische beweging aan de rand van een bankroet kwam te staan. De UCI splitste zich op in twee secties, amateurs (FIAC) en profs (FICP). De FIAC bleef lid van het IOC, alleen ama teurs kwamen nog uit op de Olympische Spelen. Juan Antonio Samaranch, na de Ierse Lord Killanin, de ze vende voorzitter van het IOC begon zijn intussen twaalfjari ge ambt met het schrappen van de amateurbepalingen. „Ik wil op de Olympische Spelen de besten ter wereld aan de start zien". Of ze geld meebrachten om te sporten dan wel er dik aan verdienden, maakte Sama ranch niets uit. Alleen met de beste sporters op de Olympi sche Spelen kon hij het evene ment tot een winstgevend pro ject maken. Traag Zo schielijk als de UCI zich in 1966 splitste, zo traag kwam de UCI weer tot een eenheid. Deze is er nog steeds niet helemaal, maar in november van dit jaar zal de hereniging toch een feit worden. Hein Verbruggen, de Nederlandse vernieuwer van de professionele tak, zal daar per soonlijk veel toe bijdragen. Vo rig jaar werd hij voorzitter van de overkoepelende UCI. FIAC en FICP, die hij jarenlang voor zat, waren toen al uit de fusie plannen. „Dat was nog een hele heisa. De twee takken hebben als die jaren driftig langs elkaar heen gewerkt. De FIAC wilde gewoon lid blijven van het IOC en er voor de Spelen wat profs bij te nemen. Samaranch wen ste echter niets te maken te hebben met twee wereldbonden voor wielrennen. Samaranch heeft gezegd na deze Spelen al leen nog de UCI te erkennen". Volgens Verbruggen was hem een hoop vergadertijd bespaard gebleven als de UCI destijds niet paniekerig had gereageerd op de hypocriete Brundage. „De voetbalbond gaf wel weerwerk en splitste niet". Verbruggen herinnerde zich zaterdag een interview van Samaranch in de Franse sportkrant l'Equipe. „Hij gaf ons een veeguit de pan. Hij vergeleek wielrennen qua structuur met boksen". Mountainbike De kersverse voorzitter kondig de voor november de geboorte van een geheel nieuwe UCI aan met uitgewerkte toekomstplan nen. „We hebben vorig jaar werkgroepen ingesteld. Eén voor het baan-wielrennen, een ander voor mountainbike. Ik heb altijd gemeend dat de eer ste discipline dood was. Dit bleek een vergissing van mij. Er zijn in de wereld wel 700 banen en er wordt veel op gefietst. In Australië, Zuid-Afrika, Zuid- Amerika, overal. Baanwielren- nen is qua organisatie veel goedkoper dan een wegwed strijd, nog afgezien van het vei ligheidsaspect. Mountainbike is enorm populair". Kort na zijn aantreden als voor zitter van de UCI bracht Ver bruggen een bezoek aan Sama ranch in het hoofdkwartier van het IOC. „Ik dacht dat we ge woon wat zouden praten. Sa maranch zei na een paar minu ten: „Ik heb een probleem. Bij elke Spelen zitten we met een dure baaninstallatie. Jullie doen daar niet veel aan. Jullie betalen niets en jullie sturen niet de beste renners. Het enige dat we krijgen zijn wat mooie amateurs. Ik kon niets anders zeggen dan dat ik het met hem eens was". „Intussen ben ik er ook van overtuigd, dat we de piste niet kwijt mogen. In de werkgroep baanwielrennen, waarin onder andere Tour de France-direc- teur Jean-Marie Leblanc zit, onderzoeken we de mogelijkhe den van een demontabele baan. Deze zouden we zelf ook kun nen gebruiken voor wereld kampioenschappen. Voor de Olympische Spelen is de baan gelukkig niet urgent. Atlanta heeft al getekend voor de aan leg van een piste, de kandidaten voor 2000 hebben er bijna alle maal al een". Als vijfde grote sport van de 25 en qr al bij vanaf begin deze eeuw, vreest Hein Verbruggen niet voor de plaats in het olym pisch wedstrijdprogramma. „Onze toekomst is verzekerd. Die zal er alleen anders uitzien. Dat is een probleem op zich, want we zijn gelimiteerd aan aantallen, Tienduizend man op de Spelen is het maximum, het wielrennen moet het met 500 doen. Stel dat de profs komen, dan kun je dat niet doen met ploegen van drie, zoals nu met de amateurs, wantje moetje af vragen of een man als Bugno zich wil laten kloppen door een Deens amateurtje. Ploegen met profs moeten minstens uit vijf renners bestaan. In het geval van 200 per wedstrijd kun je maar veertig landen laten star ten. Er zijn straks 200 landen lid van het IOC". Problemen Dat is één van de problemen, er zijn er meer. In verband met de Tour de France zou het olympi sche wielerprogramma naar de tweede week moeten worden verschoven. Verbruggen denkt aan continentale kampioen schappen, die als olympische se lectie kunnen dienen. „Het is wel zeker dat er Europese kam pioenschappen komen". Hij ziet ook mountainbike worden ingepast vóór 2000. „Maar ge talsmatig kunnen we niet voor uit. Omdat er absoluut geen groei meer in de Spelen zit moeten hun plaatsen moeten weer ergens anders vandaan komen". Floris Jan Bovelander nam op de eerste hockeydag een optie op de eretitel topscorer. De Amsterdamse student zette met een kwartet doelpunten uit strafcorners zijn stempel op het duel tegen de wat vermolmd ogende ploeg van het GOS. Terrassa De Nederlandse hockeyploeg won het duel met het GOS mede dank zij, naast het kwartet treffers van Bove lander, ook een bijdrage van Gijs Weterings, met 5-2 en imi teerde bijna de openingsscore van Seoul vier jaar geleden, toen het tegen Argentinië 5-1 werd. Toch plaatste coach Hans Jor ritsma wat kritische kantteke ningen bij de prestatie van zijn team. „We hebben nu een doel saldo van plus drie, maar dat had eigenlijk vandaag plus vijf of zes moeten zijn", zei hij. „De twee tegentreffers werden te gemakkelijk weggegeven. Het eerste doelpunt van die Russen viel nota bene direct na de rust toen ze een man met een gele kaart aan de kant hadden zit ten. En kort voor tijd werd er nog eentje weggegeven. Dat mag gewoon niet gebeuren. Het doelsaldo kan heel belangrijk worden". Nederland kwam net als de an dere gegadigden in groep B voor een halve finaleplaats, Spanje en Pakistan, tot een voordelige marge van drie doelpunten. De Spanjaarden, die in het eigen hockeybolwerk Terrassa zijn gebrand zijn op een hoge klas sering, wonnen met 3-0 van Nieuw-Zeeland en Pakistan gaf Malaysia geen kans (4-1). Mor gen staat Oranje voor de eerste grote test tegen Spanje. Meeste indruk Pieter van Ede maakte een ver rassende rentree als voorstop per in de basisopstelling van de ploeg. De Amsterdammer was nog maar nauwelijks hersteld van een dijbeenblessure, die hij vier dagen voor het vertrek naar Barcelona opliep. Jorrits ma: „Ik wilde hem vandaag per se in actie zien. Met die belang rijke wedstrijden in het ver schiet had ik zekerheid nodig over zijn inzetbaarheid. In de rust wist ik dat het goed zat. Om hem nog wat te sparen heb ik Van Ede gewisseld". „Ik vond de Russen een stuk minder dan een jaar geleden", aldus Jorritsma. „Daarom was er een goede gelegenheid een hogere score te bereiken. Maar we speelden niet best. Het tem po bleef hetzelfde, in het cen trum van de aanval en op de lin kervleugel schoten we te kort". Daarmee doelde de coach op Maarten van Grimbergen en Weterings, die niet konden meekomen bij de snelle acties van Taco van den Honert. In de eerste helft onstonden ook enkele angstige momenten voor het doel van Frank Leistra. Zo kreeg Sexenbajev al in de ne gende minuut een fraaie kans en miste Safonov in de 22ste minuut zelfs een strafbal nadat Depoetatov aan de rand van de cirkel was gestruikeld over een uitgestoken been van Leistra, die blij mocht zijn geen gele kaart te krijgen. Daar tussendoor maakte Bove lander met een hoge push zijn eerste doelpunt uit een' korte hoekslag. Zijn eerste twee po gingen waren op niets uitgelo pen. „De Russen kwamen te snel uit doel", zei Bovelander. Uit de zevende corner scoorde „Floppie" op identieke wijze. Uiteindelijk zou hij op een score van vier uit twaalf uitkomen. Zonder verder tot groots spel te komen voerde Nederland in de tweede helft de score op tot 5-1. De meeste indruk op de eerste dag maakte Australië, dat met 7-0 over Argentinië heen wal ste. Duitsland rekende op het heetst van de dag direct af met de gevaarlijke outsider India (3- 0). Olympisch kampioen Groot- Brittannië stelde zich tevreden met 2-0 tegen Egypte. goud zilver brons GOS 2 0 0 China 12 0 Ver. Staten 11 1 Hongarije 110 Australië 10 1 Duitsland 10 1 Zuid-Korea 10 0 Frankrijk 0 1 1 Zweden 0 1 1 Bulgarije 0 10 Italië 0 10 Finland 0 0 1 Nederland 0 0 1 OID Servië 0 0 1 Elvira Becks maakte een zeer verdienstelijke start bij het verplichte programma. Barcelona Bij Elvira Becks streden gisteravond laat twee indrukken om voorrang. Dé openingsceremonie van de Spe len, die zij zaterdag had bijge woond en haar optreden in de verplichte oefenstof van het turnen. De 16-jarige Nijmeegse beweegt zich inmiddels met opvallend gemak tussen de internationale elite. De gelukwensen die Svetlana Boginskaja en Tatjana Goetsoe kwamen aanbieden, nam zij als de gewoonste zaak van de we reld in ontvangst. Elvira Becks scoorde in de verplichte oefen stof van de achtkamp met 38,837 punten haar beste totaal ooit. Zestien jaar Vorig jaar september bij het WK in Indianapolis turnde Becks voor de laatste maal het verplichte programma. Zij kwam toen uit op een score van 38,112 punten en legde daar mee de basis voor haar uitzen ding naar Barcelona. Zestien jaar geleden bij de Olympische Spelen in Montreal traden voor de laatste maal Nederlandse turnsters op. Elvira Becks was toen net enkele maanden oud. Trainer Gert-Jan Nieuwstad en Becks hebben de afgelopen maanden vrijwel alleen ge traind op het nationale sport centrum Papendal. Het semi- internaat liep leeg en de jaar vergadering van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB) heeft onlangs besloten het veel bekritiseerde en geld verslindende instituut te slui ten. „Ons werk is niet voor niets geweest", stelde Nieuw stad tevreden vast. „Elvira heeft uitstekend geturnd. Ik ben zeer tevreden. Grote wed strijden worden een routine vóórhaar". Becks bewoog zich inderdaad met opvallend gemak tussen de groten, die in haar groep waren ingedeeld. Door het gezamen lijk optreden met Boginskaja en Goetsoe, die in Indianapolis respectievelijk tweede en vijfde werden in het individuele klas sement en de Chinese Bo Yang had Becks een voordeel. De praktijk is immers dat gelijk op werken met internationaal ge vestigde namen tot hogere waarderingen leidt. Op geen van haar oefeningen viel echter iets aan te merken De Nijmeegse startte op de evenwichtbalk met 9,587 pun ten. Toen dat gevreesde ónder deel achter de rug was, een bevrijdende glimlach ove haar gezicht. De drie volgend onderdelen leverden met 9,77! (vloer), 9,750 (sprong) .en 9,72; (brug ongelijk) alleen maar ho gere waarderingen op. BASKETBAL Pelota als demonstratiesport. Dat de invloed van Samaranch ver reikt zou kunnen blijken uit deze opname. Bij de Olympische Spelen in Barcelona is de typisch Spaanse sport pelota, een soort squash, demonstratiesport. Of de pelota-spelers ook in Atlante in 1996 acte de présence geven is nog de vraag. Pelota was overigens ook al demonstratiesport in 1924 in Parijs, in 1928 in Amsterdam en 1968 in Mexico. Santa Saurni d'Anoia Het Nederlands rolhockeyteam, vo rig jaar achter Portugal verras send tweede geworden bij het WK, is gisteravond doodmoe aan het olympische demonstra- tietoernooi begonnen. Dat re sulteerde prompt in een scha mel gelijkspel tegen Angola, dat op dit sportgebied het stadium van ontwikkelingsland dank zij zijn kolonisator Portugal overi gens voorbij is: 3-3. Het tegenvallende begin kan voor een belangrijk deel worden geweten aan de falende afwer king, de warmte in het overdek te en slecht geventileerde sport halletje en onwennigheid met de omgeving en elkaar. Maar had zeker ook te maken met de bizarre aanloop naar het evene ment toe. De ploeg arriveerde vrijdagavond om half negen in Barcelona, maar kon de volgen de ochtend pas om vijf uur naar bed, in het geboekte hotelletje in Salou. „We dachten ons te accredite ren op het vliegveld, maar moesten toch naar het olym pisch dorp", lichtte chef d'equi- pe Martin van Lieshout toe. „De bus die ons naar Salou zou brengen stond bij de luchtha ven te wachten. Het NOC heeft daarop twee busjes ingezet om ons terug te brengen. Eén er van kreeg een ongeluk. Geluk kig alleen blikschade, maar enorm oponthoud. Toen was het nog tweeëneenhalf uur rij den naar Salou, omdat de chauffeur anderhalf uur nodig had in Barcelona een pompsta tion te vinden om te tanken". Omdat de rolhockeyers als „de monstranten" op het laatste moment toestemming kregen mee te lopen in de openingsce remonie, werd het zaterdag an dermaal erg laat. Uitslapen was er gisteren echter niet bij. „We moesten ons al om half tien in het stadion melden, omdat we anders misschien vast zouden komen te zitten. Alles was afge zet voor de wegwedstrijd van de wielrensters", vulde coach Sjaak van Lieshout, geen fami lie van Martin maar een broer van scheidsrechter Peter, aan. „Voorts ontbreken drie basis spelers. Freddie Grijseels en aanvoerder Tonnie Meijer heb ben een arm gebroken bij het rolhockey, Michel Brugman heeft een gecompliceerde breuk in een middenvoetsbeentje. Hun afwezigheid is een gewel dig gemis. Achteraf valt dat ge lijkspel nog mee". Barcelona God is terug op aarde. Dit keer in gezelschap van zijn broers. Michael Jor dan, Magic Johnson en de rest van het Amerikaanse basket balteam hebben de Olympische Spelen in Barcelona een nieuwe dimensie gegeven. De miljonairs uit de NBA heb ben de Catalaanse hoofdstad omgetoverd tot een bedevaart plaats. Gewone stervelingen, maar ook de media, wringen zich in de gekste bochten om een glimp, gebaar of woord op te vangen van de vedetten. Ge volg: massahysterie in en bui ten de zaal. Voor de basketballers van An gola verliep de de kennisma king het simpelst, maar tevens het vervelendst. Het eerste proefkonijn voof 'het Dream Team maakte gisteravond ken nis met de amusementswaarde van de smaakmakers van de Spelen. De Amerikanen stopten de show, die vrijdag met de aan komst op een privé-vliegveld was begonnen, bij 116-48. De wedstrijd was bijzaak, het publiek was slechts gekomen voor de sterren en hun kunst jes. In het bijzonder van Magie Johnson, die in het weekeinde handen, voeten en woorden te kort kwam om iedereen tevre den te stellen. De media, het publiek bij de openingsceremonie, de duizen den atleten op het middenter rein en de bezoekers bij de eer ste wedstrijd van de Amerika nen, alles en iedereen deed een beroep op zijn spontaniteit. Geen handeling was teveel voor de gentleman, die de wereld verbijsterde met zijn bekente nis sero-positief te zijn. „De avond in het Olympisch stadion was een onvergetelijke gebeurtenis. Elke atleet wilde met me op de foto. Het was uniek. Ik beschouw de vergelij king met God maar als een com pliment. Ik ben niet afkomstig van een andere planeet, ik woon gewoon in Malibu". De Amerikanen worden in Bar celona als goden behandeld. Het atletendorp wordt geme den. Privacy is in Barcelona eei bijna onbetaalbaar voorrecht De sterren, met een gezamen lijk jaarsalaris van bijna hon derdvijftig miljoen gulden zochten onderdak in een zij straat van de Ramblas. De uit gaansstraat van Barcelom vormt doorgaans de verzamel plaats voor prosituées, traves tieten, dronkaards, koopliedei en gewone toeristen, die zoeker naar speciaal vertier of busi Voor de spelers van Chuck Dailey bestaat het ple zier uit het bivak in het eer week geleden gereed gekomei hotel Ambassador, waar de ka mers ruim 1500 gulden pe nacht kosten en de hamburgen op de hoek van de straat bi McDonalds of Burger King be steld kunnen worden. Ondank de stringente veiligheidsmaat regelen - het team was niet voo niets een belangrijke bron vai zorg voor de openingsceremo nie - blijven de fans in de buurt Om toch maar even het gezich van een vedette op te vangen. Zelfs voor de media vormde di zaterdag bij de kennismakin met het wonderteam een pro bleem. In een volgepropte twee verdiepingen gevuld me ongeveer 2000 naar adem snal kende persvertegenwoordiger - werd elk woord, elke lichaam.5 beweging en elke oogopslag ge registreerd. De binnenkoms was verblindend. Door de fliti lichten. Iets zinnigs werd niet verteld, maar dat was oo niet nodig. Het team, dat gisteren tege Angola opende met de droon formatie Jordan, Johnsor Bird, Ewing en Malone, aden in alles de sfeer uit van de tof komstige Olympisch kampioer Daar is het voor naar Europ getrokken. De Amerikanen zij verplicht te winnen. „Aan di situatie zijn we gewend" daarop het commentaar va Michael Jordan. „Alle ogen zi op ons gericht". Letterlijk en guurlijk. Helemaal als het foi zou gaan. „Dan heeft Barcelon er twaalf inwoners bij" el)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16