Golfdrama door braamrank Novacek verdient luxe kinderwagen Sport 15 Achtste seizoenzege voor Nigel Mansell KNVB twijfelt over geel en rood in amateurvoetbal Leidse Courant maandag 27 juli 1992 KNVB houdt RKC aan vastgestelde datum Waalwijk De KNVB wijkt liet voor het verbod dat de Vaalwijkse burgemeester Van Jchaik heeft uitgevaardigd over Ie eredivisiewedstrijd RKC - 'SV op zondag 23 augustus, fan Schaik zegt die dag door rakanties niet genoeg politiea- renten op de been te kunnen irengen. De voetbalbond heeft Ie gemeente Waalwijk inmid- laten weten het duel op 23 lugustus zonder publiek vast te tellen als de burgemeester bij ijn beslissing blijft. Volgens de CNVB is er door de Europa fap-verplichtingen van PSV en le wedstrijden van het Neder- ands elftal, met spelers van 'SV, geen enkele mogelijkheid m de competitiewedstrijd bin- len de reglementair voorge- chreven termijn van dertig da- en opnieuw vast te stellen. urkije-jeugd uropees kampioen layreuth In het Beierense laatsje Bayreuth is Turkije errassend de Europese voet- talkam pioen van nationale earns onder 18 jaar geworden, n de finale werd Portugal, de vinnaar van 1988 en 1990, ver lagen. Het was het eerste in- ernationale succes van een 'urkse voetbalploeg ooit. De luropese titelstrijd gold tevens ls kwalificatie voor het toer- ooi om het wereldkampioen- chap, dat in maart 1993 in Au- tralië wordt gehouden. romotieduel met le Bruin geschrapt antpoort De All Star Game, paaraan de Nederlandse honk- aller Eric de Bruin zou deelne- ïen, gaat niet door. De wed- trijd, onder auspiciën van de nternational Baseball Associa- on (IBA) zou op 15 augustus Boston worden gehouden. Iet organisatiecomité is in fi- anciële moeilijkheden ge lakt. De jaarlijkse All Star rame heeft tot doel het ama- lurhonkbal te propageren. Dit tar was Fenway Park, het sta- ion van de Boston Red Sox, oor de ontmoeting uitgekozen. fóusthof naar wk ierspanrijders eekbergen Theo Weusthof eeft zich op de internationale nenwedstrijden van Beekber en geplaatst voor de wereldti- ïlstrijd voor vierspanrijders, in augustus in het Duitse iesenbeck wordt gehouden, hef d'équipe Arie Korrel droeg Twentse menner voor aan de ederlandse Hippische Sport- ond om als vierde lid van de oeg op te treden. Zeker van af- lardiging waren al Chardon, arts en Zwitser Hans-Peter üschlin. ie Vries doet oede zaken older In de Superbike-klas- zette Jeffrey de Vries met tn royale overwinning een be- ngrijke stap richting titel, erwijst bezet hierbij de tweede tats. Fokko Kuiper profiteer- in de 250cc van een remfout in Mathieu van Gaaien en am de leiding van zijn concur- ;nt over. Kuiper won, Van aaien kwam in zijn inhaalrace iet verder dan de negende aats. Bij de kwartliters was na si race met vele uitvallers de voor Henri Sala. Van empen/De Haas vormden de lelste zijspancombinatie. ndré Agassi iet te stuiten bronto André Agassi is deze aand niet te stuiten. De Ame- kaan won zaterdag in Toronto it toernooi om de Open Cana- ise titel. Hij versloeg in de fi- ile zijn vroegere kwelgeest an Lendl in drie sets: 3-6, 6-2, 0. Eerder deze maand vero- irde Agassi op Wimbledon zijn irste Grand Slam-titel. De 22- rige topper had nog nooit van ;ndl gewonnen. Zijn laatste iderlaag tegen de oude mees- r leed hij in de halve eind- rijd van de Open Amerikaan titelstrijd in 1989. „Ik woog en slechts 68 kilogram", imlachte Agassi na zijn fraaie ge, goed voor een bedrag van )im drie ton. „Nu heb ik vol- ttende kracht om Lendl te be rijden. De vorm van de dag is onze onderlinge duels thans 315 AUTOSPORT Michael McLean dacht dat hij het Heineken Open 1992 had gewonnen, maar na zijn laatste slag werd de Engelsman op zijn vingers getikt door toernooi-direkteur Michael Tate. Zodoende mocht de Duitser Bernhard Langer uiteindelijk de eerste prijs van 320.000 gulden in ontvangst nemen. door Jan Kees van der Velden Noordwijk - Na de laatste putts was het Heineken Open 1992 nog niet afgelopen. De En gelse golfer Michael McLean kwam met een birdie op de 72e hole met 12 onder par aan de leiding, maar werd opgewacht door toernooi-directeur Mi chael Tate. Op de lie hole zou McLean een braamrank hebben verlegd en dat is volgens de golfregels ver boden. Hij kreeg twee strafsla- gen, zakte naar 10 onder en daardoor kwamen Bernhard Langer en de Schot Gordon Brand jr. (beiden op -11 gefi nisht) aan de leiding. De Duit ser won de titel op de tweede play-off hole en de eerste prijs van 320.000 gulden. „Het is de vreemdste overwin ning die ik ooit heb behaald", zei Langer na afloop, „en ik heb ontstellend veel medelijden met McLean". Regel 13-2 Het Engelse slachtoffer over treedt in de laatste ronde op de elfde hole Regel 13-2: 'behalve zoals in de regels is bepaald mag een speler niet verbeterend po sitie of de ligging van de bal, de ruimte voor zijn ingenomen swing of zijn speellijn door een van de volgende handelingen: bewegen, buigen of breken van iets dat groeit of vast zit'. De overtreding was aan een re feree gemeld en na afloop van de 'winnende flutts' reden McLean en Tate naar de tv- truck elders op het terrein van de Noordwijkse. Daar wezen de videobeelden overduidelijk uit dat de Engelsman regel 13-2 onbewust had overtreden. McLean: „Ik heb die takken verlegd, maar had niet in de ga ten dat het niet mocht. Ik ben geen regelkenner en dat manco breekt me nu op". Het kostte McLean niet alleen zijn derde zege op de Europese Tour, maar ook een bedrag van 210.000 gul den het verschil tussen de eerste en gedeelde derde prijs. Voor de 29-jarige Michael McLean kwam daarmee een dramatisch einde aan een ronde die zonder overdrijven onvoor stelbaar mag worden genoemd. Hij begon de dag op tien onder par; gedeeld tweede op één slag achter Bernhard Langer. McLean verloor slagen op vier (chip, twee putts) en vijf (bun ker), maar won de strokes op zeven (putt van 15 meter) en FOTO ANP Prins Bernhard overhandigt Bernhard Langer (links) de beker. De Duitser won na play-off het golftoernooi om de nationale titel van Nederland. acht (uitgeholede chip) weer te rug. Omdat geen van de kans hebbers er in de laatste ronde op een winderig Noordwijk er in slaagde een gat met de concur rentie te slaan, bleef het toer nooi tot het laatst toe span nend. Op een gegeven moment stonden zelfs viër spelers met 11 onder par aan de leiding: Langer, McLean, Brand Jr. (de dag op -6 begonnen) en de jonge Engelsman Gary Evans. Laatstgenoemde kon de druk duidelijk niet aan en maakte bogeys op 15,16 en 17 en viel te- rug in het klassement. De mooie birdie op de laatste hole leverde hem in elk geval nog wel een gul applaus en de met McLean gedeelde derde plaats op. Voor zowel Langer als Brand kwam de play-off als een volsla gen verrassing. Brand was na een schitterende ronde van 67 (de beste van de dag) naar het clubhuis gegaan en Langer nota bene samen met McLean spelend hoorde pas van het incident toen beiden hun score- kaart wilden inleveren. De Duitser: „Voor mij was het na die schitterende birdie-putt van Mike overduidelijk afgelopen en toen zag ik Tate bij de score tent staan. Teken je kaart nog niet, zei hij, er is iets aan de Drie kwartier na het 'eerste einde' van het Heineken Open 1992 begonnen Brand Jr. en Langer aan hun play-off. Gade geslagen door bijna 15.000 toe schouwers. Beiden waren oud winnaar van het Dutch Open in resp. 1988 en 1984 en ook bei den waren dit seizoen nog zon der overwinning. Op de eerste extra hole (de 17e van Noordwijk, een par-3 van 187 meter) maakten beiden met moeite een par en daarna werd de laatste hole van de zeebaan opnieuw het toneel van drama tische gebeurtenissen. Langer trof met zijn tweede schot de green van de 344 meter lange par-4, maar Brand Jr. joeg de bal met een ijzer-8 via de tribu ne op het pad ver achter de hole. De Schot mocht zijn bal in een van de speciaal gecreëerde zones droppen, maar kon van daaruit noch de green noch de pin zien. Zijn chip rolde 12 me ter voorbij de hole. Brand maakte zijn par niet en toen had zijn Duitse opponent aan twee putts vanaf zeven meter voldoende voor zijn 26e zege op de Europese Tour. Mark Mouland In de reeks van dramatische ge beurtenissen op Noordwijk vie len de resultaten van de andere favorieten geheel in het niet. Mark Mouland bij voorbeeld, de man die de laatste dag als leider begon, had 74 slagen voor de 18 holes en werd gedeeld zevende. Greg Norman maakte zijn re putatie als Great White Shark niet waar. Met een teleurstel lende 74 zakte de Australiër naar de 15e plaats. Hij speelde de eerste negen holes van de Noordwijkse zoals aangekon digd agressief, maar kon geen birdies maken. Sterker nog, hij verloor op zowel acht als negen een slag. Na de turn liet hij drie birdies en drie bogeys noteren en verliet het toernooi min of meer roemloos. Titelverdediger Payne Stewart was in de derde ronde op een onvoorstelbare wijze terugge komen. De Amerikaan, maakte een briljante 63 de beste ron de van het toernooi mede dankzij een andere putter. „Bij het ontbijt op zaterdag", zei Stewart, „kwam ik Greg Nor man tegen. Heb jij geen andere putter voor me, vroeg ik aan hem. En Greg liet me er een uit zoeken. Het ging fantastisch". Stewart speelde ook in de laat- stq ronde met Normans putter en leek even voor prolongatie van zijn titel te gaan zorgen. Maar een bogey op de 16e hole deden hem naar negen onder par terugzakken en daarna was het met zijn kansen gedaan. De kleurrijke man uit Orlando werd samen met de Engelsman Cooper vijfde en moest boven dien zijn putter bij Norman in leveren. Nederlanders Met een score van 290 slagen werd John Woof de beste speler uit Nederland. De pro van het Golf and Business Centre Rijs wijk speelde de laatste ronde in 75 slagen en eindigde als 50e. „Geen gek resultaat", zei de Engelse Nederlander, „al ging het niet altijd even gemakke lijk". Ruud Bos kwam op een totaal van 295 strokes uit en legde be slag op de 69e plaats. Een goed resultaat voor de professional die de laatste jaren meer downs dan ups heeft gekend. De enige amateur die de cut overleefde, was Hilversummer Michael Vo gel. Hij werd met 296 slagen 72e. „Meer zat er niet in", zei hij. „Het halen van de kwalifi catiescore was al mooi en in de derde en vierde ronde had ik soms moeite om mijn concen tratie te bewaren. En nu? Mor gen weer gewoon aan het werk. Om half negen word ik op kan toor verwacht". TENNIS toeede supporter ia val overleden 9°rjohnJaneiro Een voetbal- es Kiit>a ipporter is vrijdag overleden Hoekseln verwondingen die hij vo- •6,3 De je week zondag opliep tijdens vooruit ongeluk jn het Maracanas- zoeter- dion in Rio de Janeiro. Hij is it tweede dodelijke slachtoffer Niels in het ongeluk waarbij vijftig Hoeksens werden gewond. Sergio (Swift), luza Marques kwam niet fvertférgeer bij uit de coma, waarin hij s gevolg van een val raakte, oensdag overleed een zestien de s'a*U voetbalsupporter. Het Hoekse 'geluk deed zich voor toen een V) 40,8 ilustrade het niet hield. Hilversum De Tsjech Karei Novacek wordt binnenkort va der. Hij laat daarom de Olympi sche Spelen laat schieten. Op 't Melkhuisje sloeg hij een aardig kapitaaltje (50.000 gulden) voor een luxe kinderwagen bij elkaar. Hij doorbrak in de finale de Spaanse afweerlinie luisterend naar de naam Jordi Arrese in vier sets (6-2 6-3 2-6 7-5). Het slachtoffer zelf had niet eens tijd zich ellendig te voelen, om dat hij ook vorig jaar tegen Gus- tafsson al verliezend finalist was. Arrese vertrok halsoverkop naar zijn geboortestad Barcelo na om zich daar als deelnemer aan het Olympisch tennistoer nooi te voegen bij de Spaanse ploeg. Mark Koevermans daar entegen is van plan te laat in de Catalaanse hoofstad aan te ko men om daar te dubbelen met Paul Haarhuis. Ook voor de finale tegen het Zweedse koppel Tillstrom/Ren- strom arriveerde Koevermans te laat. „Daardoor hadden Paul en ik vooraf ruzie. Wellicht dat we daarom na hier al twee keer de finale te hebben verloren eindelijk een keer gewonnen (6- 7 6-16-4) hebben". Novacek en Arrese hadden voor aanvang van de finale nogal wat overeenkomsten. Beiden beho ren met hun 27 jaar tot de 'se nioren' van het tenniscircuit, wat blijkt uit het feit dat Nova cek de oudste toernooiwinnaar van het lopend tennisjaar werd. En beiden komen op 't Melk huisje traditioneel goed voor de Arrese was vorig jaar finalist. Novacek bracht in '89 het toer nooi al eens op zijn naam. De Tsjech en de Spanjaard dron gen beiden ook dit keer relatief eenvoudig tot de eindstrijd door. In de halve finale maakte Novacek de Fransman Fabrice Santoro met 6-3 6-1 duidelijk dat hij weliswaar goede benen heeft, maar niets meer dan dat. Arrese had het onverwacht even gemakkelijk tegen Till- strom. De jonge Zweed versloeg zich met 3-6 3-6 lelijk op de stroom topspinballen die Arre se losliet. Novacek (23e) en Ar rese (29e) delen om de overeen komsten compleet te maken ook nog eens een positie bij de top-20 van de ATP- ranking. Bij de persoonlijke gegevens staat evenwel ook een klein maar toch belangwekkend ver schil. De Barcelonees zou 1.75 meter moeten meten, maar daarbij heeft hij toch wat centi- metertjes gesmokkeld. En de man uit Praag benadert de twee meter. Ballonhoog Dit bracht mee, dat het Nova cek gegeven was, de hoge top spinballen van Arrese vroegtij dig te attacqueren, waar deze zelf niks anders kon doen dan iedere bal puffend ballonhoog over het net te dirigeren. Het was dan ook vanaf de eerste slagwisseling alleen de vraag of Novacek de concentratie op kon brengen om op de juiste bal de aanval te kiezen. Na in dat opzicht twee perfecte sets (6-2 6-3) lukte dat in de derde reeks (2-6) onvoldoende. Novacek meldde achteraf, dat hij zich op dat moment had ge ërgerd aan het tijdrekken van Arrese. Die laste inderdaad na elk punt naar goed Spaans ge bruik een mini-siësta in met geen ander doel dan Novacek te ontregelen. „Wat moest ik anders", gaf hij eerlijk toe, „ik was kansloos". Novacek noteerde verheugd dat Arrese tegen een waarschu wing opliep en realiseerde zich bijtijds, dat zijn eerste toernooi zege van dit jaar hem niet kon ontgaan als hij zich alleen met het spel bezighield. Het bewijs volgde met 7-5. Bij het gebruikelijke dank woord stond Arrese al te trap pelen om zich richting Barcelo na te spoeden, toen Novacek als een volleerd spreekstalmeester het opnieuw niet volledig bezet te park om een applausje ver zocht voor toernooidirecteur Piet van Eijsden. Karwei Die kon het opbeurend geklater goed gebruiken, want de orga nisatie van de 35e jubileumver sie was geen lolletje geweest. Het sluitend maken van de 1.8 miljoen tellende begroting was bij ontstentenis van een hoofd sponsor een te moeizaam kar wei. „Ik ga ervan uit, dat het bij deze ene moeilijke bevalling blijft. Binnenkort praten we met potentiële hoofdsponsors". Van Eijsen voegde toe, dat hij hoe dan ook Karei Novacek weer zal contracteren. De Tsjech op zijn beurt wist zeker weer te komen. „Als tenminste mijn dochtertje ook welkom is". FOTO EPA Nigel Mansell maakt een vertrouwd gebaar. Hij heeft weer gewonnen. Hockenheim Nigel Mansell is nog één overwinning af van de wereldtitel in de formule I. De 38-jarige Brit behaalde gis teren op het circuit van Hoc kenheim in een Williams zijn achtste seizoenzege, de 29ste in zijn loopbaan. Hij werd op 4,5 seconde gevolgd door titelverdediger Senna, die in de laatste meters Patrese van zich afschudde. De Italiaan pro beerde in een dolle inhaalma noeuvre Senna te passeren en landde in de zandbak. Daardoor ging de derde plaats naar de Duitser Schumacher. Tot groot enthousiasme van de 120.000 toeschouwers op het warme cir cuit. Mansell won op het razendsnel le circuit van Hockenheim, maar had desondanks zijn dag niet. Hij had een matige start, nam weliswaar de leiding vroeg over van teamgenoot Patrese maar raakte licht in paniek na een bandenwissel. De pitstop verliep correct, duurde acht se conden, maar de Brit kwam achter Patrese en Senna de baan op. Als een wildebras ging hij op jacht naar de leiding. Senna liet hem passeren, Patrese ging naar de pits voor zijn banden wissel en Mansell was daar waar hij wilde zijn, aan de kop. Hij leek op een eenvoudige overwinning af te gaan in de 45 ronden race van 6815 meter. Zijn voorsprong liep op naar 13, 14 seconden op Senna, die in een bewogen gevecht verwik keld raakte met Patrese om de tweede plaats. In de kortste race van het sei zoen kwam Mansell tegen het einde toch nog in de problemen. Zijn voorsprong liep ziender ogen terug. De hitte, de snel heid vergde te veel van de 38-ja- rige Brit, de wagen verloor ver mogen. Aan de streep had hij 4,5 seconde over. Senna besliste het duel met Patrese op erva ring. Hij hield de ideale lijn aan en weerstond alle inhaalpogin- gen van de Italiaan. Doldriest Patrese ging zo doldriest te keer dat hij de zekere derde plaats op spel zette. In de slot- ronde maakte hij eerst een schijnbewegingen wilde daarna aan de andere kant voorbij Sen na. De Braziliaan doorzag het stuntje en sloot het gat be kwaam. Patrese verloor de macht over het stuur en spinde het zand in. Hij werd als achtste geklasseerd, met een ronde ach terstand, en verdiende geen WK-punten. Door zijn overwinning kwam Mansell op 86 punten, 46 meer dan Patrese. Bij winst op de Hungaroring in Budapest op 16 augustus is de Brit voor de eer ste keer in zijn loopbaan we reldkampioen. Misschien ook voor de laatste keer. Volgend seizoen neemt Alain Prost de plaats in van Patrese in het team van Williams. En Prost neemt nooit genoegen met een Den Haag - Het bestuur ama teurvoetbal van de KNVB neemt pas op 4 augustus een be slissing over het invoeren van rode en gele kaarten in het amateurvoetbal. Bij monde van bestuurslid Daan Schotting sluit de KNVB niet uit een bin dend voorschrift van de FIFA daaromtrent naast zich neer te leggen. Volgens het reglement van de wereldvoetbalbond zijn scheidsrechters in het amateur voetbal sinds afgelopen zater dag verplicht een gele of rode kaart te trekken, waar tot nog toe een krabbel in notitieboek of wijsvinger richting kleedka mer volstond. Het bestuur ama teurvoetbal overweegt het to nen van de kaarten voorlopig uit te stellen, omdat scheids rechters onvoldoende in het be zit zijn van de vereiste karton nen rechthoekjes. „Boven dien", aldus Schotting, „over wegen wij de gele en rode kaar ten slechts verpicht te stellen in wedstrijden van standaard teams". „De FIFA laat geen uitzonde ringen toe", aldus scheidsrech ter John Blankenstein, tevens lid van de werkgroep spelregels MOTORCROSS van de KNVB. Mocht de KNVB de FIFA willen tarten, dan gaat de voetbalbond ook voorbij aan het advies van de betreffende werkgroep. Blankenstein, die in het afgelopen weekeinde tij dens een bijeenkomst op sport centrum Papendal een groep van twintig Haagse arbiters al met de nieuwe FIFA-instruc- ties op pad stuurde: „Regel ne gen van de FIFA luidt dat be slissingen van de International Board bindend zijn, op of na 25 juli van een jaar waarin een be sluit is genomen". Volgens Schotting is het ook al lerminst zeker dat de KNVB spoedig overgaat tot het accep teren van de door de FIFA voor geschreven spelregel wijzigin gen, zoals het niet meer mogen terugspelen met de voet van de bal op de doelman. „Dat we die regels zullen invoeren staat vast", aldus Schotting, „alleen is de datum van toepassing on zeker". Blankenstein, die zegt zijn con sequenties te trekken indien het bestuur het advies van de werkgroep terzijde legt, noemt dit 'flauwekul'. „De KNVB moet de regels van de FIFA overnemen". Duo Timmermans/Verhagen is opnieuw het sterkst FOTO ANP Karei Novacek steekt een gebalde vuist omhoog na zijn zege op de Spanjaard Arrese. De Tsjech verdiende hiermee vijftigduizend gulden. Algueidao Eimbert Timmer mans en Eric Verhagen wonnen gisteren de Grand Prix van Por tugal zijspan-motorcross. Het Brabantse duo eindigde eerder dit seizoen als eerste in Neder land en België. Timmèrmans stuurde zijn ma chine in de eerste en tweede manche in het snikhete Alguei dao als eerste over de finish. In de derde manche, gewonnen door de Belgen Ramon en Strubbe, eindigde de coureur uit Schijndel als vierde. Tim mermans liep in de WK-stand zeven punten op zijn naaste concurrent uit. Halverwege de Grand Prix-cyclus staat de nummer drie, Lenherr/Weber uit Zwitserland, al 150 punten achter. In Portugal reden Kops/Van der Venne naar een tiende plaats in de derde manche. De tweeling Janssen en Van Heug- ten/Visser eindigden in de ach terhoede.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15