Knol profiteert slim van beulswerk Van Moorsel B Juan Carlos groet in het Catalaans Breukink exponent van vervallen bolwerk Drama bij golfers tussen de bramen Nu al heimwee naar Henk Vonhoff B8 r uit; Sport LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1992 Eerste goud voor tiener uit Korea Barcelona Kab-Soon Yeo uit Zuid-Korea heeft gistermorgen de eerste gouden medaille bij de Olympische Spelen van Barce lona veroverd. De 18-jarige Azi atische won bij het schieten op het onderdeel luchtgeweer. Het zilver was voor de Bulgaarse Vesela Lettsjeva en het brons ging naar Aranka Binder, die als individuele sporter namens Joegoslavië uitkomt. Tragedie tijdens openingsceremonie Barcelona Voor de Ameri kaanse zwemmer Ron Kar naugh is de Olympische ope ningsceremonie zaterdagavond in een persoonlijk drama geëin digd. Tijdens het défilé overleed zijn 66-jarige vader op de tribu ne aan een hart-aanval. Kar naugh (26) hoorde het tragische nieuws pas de volgende mor gen. De student medicijnen heeft zich nog niet teruggetrok ken uit het zwemtoernooi. Kar naugh is ingeschreven voor de 200 meter wisselslag, die op 31 juli, de laatste zwemdag in Bar celona, wordt afgewerkt. Rentree Lammers in de Formule 1 Den Haag Na een afwezig heid van tien jaar maakt Jan Lammers zijn rentree in de For mule 1. De autocoureur uit Zandvoort zal aan de laatste twee races van het seizoen deel nemen. Lammers zal in de Grand Prix van Japan en Au stralië de plaats innemen van de Oostenrijker Karl Wendlin- ger in het March-team van de Nederlander Hennie Vollen- berg. Het is de bedoeling, dat hij het volgende seizoen weer vol ledig meedraait. Hij moet voor zijn definitieve rentree nog wel de benodigde gelden verzame len. Hole-in-one voor Brand jr. Noordwijk Gordon Brand ju nior scoorde zaterdag op de der de dag van het toernooi om het internationaal kampioenschap van Nederland een hole-in-one. De Schot, in 1987 in Hilversum winnaar van het toernooi, pres teerde het op hole zes, over een afstand van 173 meter. Brand kreeg als beloning van co-spon- sor Bols een premie van 5000 gulden. De auto, per traditie wachtend op de speler met de eerste hole-in-one, stond op de zeventiende hole klaar. Indurain belegt geld in sportblad Parijs Miguel Indurain, de winnaar van de Tour, die be kend staat als een zuinig man, heeft zijn spaarcenten nu be legd in een sportblad. Hij is me devennoot geworden van een magazine in Bilbao. Ook Mdfrio Lejarreta is aandeelhouder. Breukink kiest voor de Giro Parijs Erik Breukink heeft besloten volgend jaar weer déél te nemen aan de Giro d'Italia. Dit jaar koos de kopman van Gisbers voor de Ronde van Spanje, maar moest gisteren in Parijs concluderen dat de Ron de van Italië beter in het sche ma in de aanloop naar de Ronde van Frankrijk past. „Je ziet dat aan Chiappucci en Indurain. Bugno liet de Giro óók schieten en is nu ook niet in vorm geweest." Breukink zegt in augustus te beslissen voor welke ploeg hij volgend jaar rijdt. Roche blijkt sportiefste Parijs De Fair Play-trofee van de Tour is gewonnen door Stephen Roche. Een jury, be staande uit ondere anderen UCI-voorzitter Louis Werme- linger, Bernard Hinault en Ro ger Legeay, wees de Ier als meest sportieve en aimabele renner van de 79ste Ronde van Frankrijk aan. Eervolle vermel dingen kregen Lino, Weltz, Chi appucci en Bugno. titel voor John Verwijst Zolder Motorcoureur John Verwijst behaalde gisteren met een zege op het circuit van Zol der de Nederlandse titel in de Supersport 600-klasse. Gerard van der Wal, naaste belager in de strijd om het NK, werd in slechts vijfde. Verwijten aan Ten Kortenaar De met veel optimisme omgeven wegwedstrijd voor vrouwen leverde Nederland brons op. Monique Knol was de snelste van het peloton, maar ze moest eerst nog wel twee anderen laten voorgaan. En daarbij zat niet torenhoge favoriet en landgenote Leontien van Moorsel. kan ik natuurlijk onmogelijk zijn". De rit, die het peloton van 57 rensters onder tropische om standigheden lang bijeen had gehouden, was naar de mening van Hoekstra niet volgens het geplande scenario verlopen. Dat was het eerste wat hem was opgevallen. Van Knol had hij niet verwacht dat ze voorin in het peloton het tempo zou bepa len. Maar dat Grimbergen slechts in de eerste twee van de vijf ronden haar gezicht liet zien en dat Van Moorsel niet de macht had om de koers te bepa len, was een lelijke tegenvaller. „Bovendien", foeterde hij, „hadden ze die Australische na tuurlijk nooit mogen laten lo pen. En het ergste vond ik nog dat Longo vervolgens óók nog de kans kreeg om weg te sprin gen". Stom De Franse routinier greep het zilver door slechts een luttel aantal kilometers voor het ein de te ontsnappen. Het Neder landse trio miste zodoende voor de tweede keer de slag. „Dat was stom", erkende ook Knol. „Maar blijkbaar had niemand meer de kracht om haar terug te halen". De winnares van het brons praatte in dit kader overigens in eigen voordeel, want nooit liet de afgetreden olympisch kampioen haar gezicht van vo ren zien. Stiekem had ze op een eindsprint gehoopt, omdat ze Door Dennis Mulkens Saint Sadurni d'Anoi Weg gestopt tussen de bergen van het nietige plaatsje Saint Sa durni d'Anoi, een slordige veer tig kilometer verwijderd van de thans compleet in olympische sferen geraakte wereldstad Barcelona, greep Monique Knol voor Nederland de eerste me daille. Geen gouden, zoals vier jaar ge leden in Seoel, wel een bronzen, maar 'een Amersfoortse kijkt niet zo nauw', zei ze, dus ook nu besteeg ze geroerd het inder haast aangesleepte erepodium. Er was ook een kus. Die kwam van een opgewonden Hedy d'Ancona, de minister van wvc, die uit de menigte was losge rukt en zelfs even een sprintje moest trekken om niet te laat zijn. En dat alles had plaats in een onder normale omstandig heden rustiek dorpje, waar nu een uur voor aanvang van de wegwedstrijd voor vrouwen de streep van de finish op de weg nog moest worden neergekalkt. Chaos In die complete chaos werd Mo nique Knol vervolgens van hot naar her gesleept. Van het ere podium naar de dopingcontrole. Daarna naar de persconferentie en vervolgens richting Barcelo na. „Ik ben normaal geen feest nummer", zei ze, „maar nu gooi ik alle remmen los. Ieder een is bij deze uitgenodigd". De Australische Kathryn Watt was de winnaar van de race over tachtig kilometer, zodat bondscoach Piet Hoekstra na afloop toch 'n beetje zuur voor zich uit stond te kijken. Men kon aan de uitdrukking op zijn gezicht goed zien, dat hij met zijn vedetten Knol en Van Moorsel, met op de achtergrond Petra Grimbergen, op een beter resultaat had gerekend. ,fKijk", zei hij, wijzend op de lachende Knol, „Dat is leuk en dat wordt haar van harte gegund, maar echt tevreden, nee sorry, dat Het vermoeden na afloop be stond dat Leontien van Moor sel, voor wie vanuit haar woon plaats Boekei vier bussen en een huisorkest waren uitge rukt, ook onmiddellijk van haar teleurstelling blijk zou geven, maar ze gaf geen krimp, merk waardigerwijs. „Ik ben blij dat mijn inspanningen ertoe heb ben geleid, dat we hier tenmin ste nog een medaille hebben weggehaald", zei de Brabantse, die in het verleden toch menig maal met haar concurrente in verbaal opzicht rollebollend over de straat ging. Ze lachte er zelfs bij. Beulswerk De realiteit was dat Knol heel listig had geprofiteerd van het eerdere beulswerk van Van Moorsel, die uiteindelijk als 21ste in de grote groep zou fini shen. Telkens als Longo of de eveneens sterk geachte Ameri kaanse Thompson ook maar aanstalten maakten meer snel heid te maken, greep de wereld- Barcelona Verwijten klon ken alom nadat de Nederlandse wielerploeg met Bart Voskamp, Pelle Kil, Jaap ten Kortenaar en John den Braber bij de ploe- genrit over honderd kilometer als negende was geëindigd. Vooral Zoetermeerder Jaap ten Kortenaar kreeg het zwaar te verduren. Hem werd verweten op het bochtige parkoers over onvol doende stuurmanscapaciteiten te beschikken. Wielercoach Piet Kuijs ver klaarde na afloop dat hij Ten Kortenaar buiten de ploeg had gelaten als hij had geweten dat het parkoers zo bochtig was. Nederland maakte een tijd van 2.07.49 over de honderd kilo meter. De gouden medaille was voor Duitsland (Dittert, Meijer, Peschel, Rich) in 2.01.39. Italië won zilver op 59 seconden. De bronzen medaille was voor Frankrijk. Zie verder C8 Monique Knol kan haar geluk niet op en is de teleurstelling van Van Moorsel al vergeten. kampioene van Stuttgart 1991 hoogst persoonlijk in. Knol zal het geweldig hebben gevonden, maar Van Moorsel verspeelde daarmee wel al haar krachten. Met moeite verbeet Van Moor sel de pijn die de nederlaag haar toch moet hebben gedaan. „Ik ben blij", herhaalde ze. „Al thans ik ben blij voor Monique en zelf, ja ach, wat willlen jullie horen of wat willen jullie zien? Ik kan moeilijk gaan zitten kniezen, want over drie dagen moet ik weer aan de bak op de baan. Dan komen er nieuwe kansen. Vandaag heb ik het ge woon niet kunnen maken, oké, dat heeft iedereen kunnen zien. Het parcours was voor mij niet zwaar genoeg". Bondscoach Piet Hoekstra, die op straffe van lijfelijk geweld zowel Knol als Van Moorsel voorafhad gewaarschuwd voor al niet een onderlinge strijd aan te gaan, had gisteren overigens een homogene ploeg gezien. De ooit zo hoog opgelopen vete tus sen de beide dames was volgens hem geen moment voelbaar ge weest in de koers. „Natuurlijk heeft Knol zich minder inge spannen. Maar daar zit ik niet mee. Ze moest haar krachten sparen voor de eindsprint. We konden van haar toch niet ver wachten dat ze bergop wel even zou gaan demareren". Barcelona Catalonië heeft zichzelf voor de wereld aange prezen, met Spanje in een goede bijrol. De opening van de Olym pische Spelen was fel Catalaans gekleurd, maar bleef beschaafd. Er hebben zich alleen zaterdag avond en in de avond naar zon dag in de straten van Barcelona kleine incidenten voorgedaan. Groepen van rechtse activisten en Catalaanse nationalisten zochten elkaar op en wilden met elkaar op de vuist. De Spaanse politie, met veel man op de been, kon door tijdig in grijpen massale vechtpartijen voorkomen. De Spaanse politie was in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht na berichten dat Duitse neo-fascisten de festiviteiten rond de openingsceremonie wil den verstoren. Bij de incidenten waren echter geen Duitse skin heads betrokken. Passie Tijdens de ruim drie uur duren de ceremonie kregen 65.000 toeschouwers op de Montjuic en 3,5 miljard voor de televisie een overzicht van de zaken des le vens die Spanjaarden (en Cata lanen) goed beheersen: dans, zang, toneel en kleding. De uit voering geschiedde met passie. De politiek speelde meer dan een gastrol. Het défilé met 173 landen gaf een perfect overzicht van de nieuwe grenzen die kris kras over de wereld zijn getrok ken. Zuid-Afrika dat van de sportboycot is verlost en terug is in de Olympische beweging. Duitsland dat weer één is. Bos- nië-Hercegovina dat zo nieuw is en zo laat te horen kreeg dat het mocht meedoen, dat het niet eens in de landenlijst van het programmaboek was opgeno- Vlaggedrager Vlaggedrager Zarazevic symbo liseerde de vastberadenheid van zijn land, door de stok ge durende de hele intocht met één hand te dragen. Toptennis- ser Ivanisevic ging de ploeg van Kroatië-fier voor. De vertegen woordigers van het GOS tor sten de vlaggen van alle repu blieken mee. De nieuwe landen kregen een Miguel Indurain heeft voor de tweede achtereenvolgende maal de Ronde' van Frankrijk gewonnen. De Spanjaard werd gisteren in Parijs door tienduizenden toeristen toegejuicht toen hij in de eerste groep de Champs Elysees opreed. Breukink miste tussen San Se bastian en Parijs vooral zelfver trouwen. De spanning en de stress van een favorietenrol kon hij nauwelijks aan. Type rend was de opluchting die van zijn gezicht straalde daags na de zo vernederende tijdrit in Luxemburg. De man die nog niet zo lang ge leden het liefste jongetje van de klas was, was in de door Miguel Indurain gewonnen Tour voor al kribbig. Erik Breukink toon de zich de exponent van een vervallen bolwerk dat PDM heet. Ooit was die ploeg een equipe- met uitstraling, op het protserige af. Sinds de Intrali- pid-affaire van vorig jaar is er echter veel veranderd. Manager Manfred Krikke is verdwenen, assistent-ploeglei der Ferdi van den Haute - als vaderfiguur en psycholoog bij zonder belangrijk voor de ren ners - werd op een zijspoor ge- TOUR DE FRANCE De straten van Parijs met de winnaar Miguel Indurain (tweede van rechts). DoorGuidoBindels Parijs Toch nog champagne dus voor Erik Breukink in de Tour. Niet vanwege een fraaie prestatie, maar omdat zijn vrouw Gea thuis was bevallen van de kleine Kim. Moeder en dochter maken het goed, met de coureur ging het de afgelopen drie weken een stuk minder zet en het naderende einde van het sponsorcontract zorgde voor veel onrust. Terwijl de professionele bemid delaar Schraders zaken tracht te te doen voor het team, ging Jan Gisbers via de achterdeur, op eigen houtje én voor slechts een klein deel van zijn renners- stal, op privé-jacht naar een geldschieter Het kwam de een heid in de equipe zeker niet ten goede. Te laat Ieder voor zich en de Nederlan ders tegen elkaar. Dat was de Tour van 1992. Jan Raas en Pe ter Post kwamen te laat met el kaar in gesprek. Raas moest h?+ voor het eerst sinds zijn loop baan als ploegleider zonder etappezege doen. Post pakte tenminste nog enkele troost prijzen. Naast de ploegentijdrit onder scheidde Panasonic zich in de laatste etappe. Eerst trokken Fondriest en Sergeant ten aan val en toen op de valreep ook de ultieme poging van Ekimov op niets uitliep, maakte Ludwig de klus, ten koste van Van Poppel, fraai af. Bovendien was er nog een piep klein Nederlands succesje bij Post. In navolging van Henk Lubberding, Peter Winnen, Jo- han van der Velde en Erik Breukink werd Eddy Bouw- mans uitgeroepen tot beste jon gere van de Tour. Jammer ge noeg mag Bouwmans de ko mende dagen in de criteriums echter geen witte trui aan trek ken. Want, om van de huldiging geen ellenlange modeshow te maken, schafté Tour-directeur Leblanc twee jaar geleden de tricots van het jongeren- en het combinatieklassement af. Van Bouwmans werd in zijn eerste Ronde van Frankrijk veel verwacht. Hij faalde niet, maar toch, zijn tijdritten zijn niet van genoeg niveau om hem nu maar meteen tot toekomstig kandidaat voor de eindzege te bombarderen. Bovendien heet de grote belofte bij Post volgens insiders Dimitry Zdanov, inwo ner van het GOS, en niet Eddy Bouwmans uit Pays Bas. Gelukstreffer Niet alleen de ploegen van Raas en Gisbers vertrokken met ge mengde gevoelens naar huis. Cees Priem had met Rob Har- meling één gelukstreffer, in een formatie die op drie ritzeges en een uitschieter in de Alpen van Gert-Jan Theunisse gokte. Maar Theunisse verwerd, net als zijn maatje Steven Rooks, tot een doodgewone subtopper. Kortom, de Tour door Europa maakte pijnlijk duidelijk, dat het op dit moment karig gesteld is met het Nederlandse prof- wielrennen. Sanering kan niet uitblijven. Sponsors verdwij nen. Gisbers wijkt uit naar het buitenland, Raas en Post zijn nog steeds op zoek. Wellicht zou het het beste zijn als die twee hun krachten voor de afwisse ling eens bundelen. Een nieuwe equipe. Met Post als manager en-Caas als ploegleider. meer dan gemiddeld applaus. Het was een soort beloning voor de vrijheid. Het sprak de Cata lanen aan. Ook in Barcelona en omstreken bestaat de wil tot af scheiding van Madrid. Toch was geen sprake van de uit barsting van Catalaans natio nalisme waarvoor was ge vreesd. Het aantal Catalaanse vlaggen viel mee. Ook de banier in dezelfde kleuren van Spanje, met de bredere banden, wap perde geregeld. Het door som migen verwachte fluitconcert voor koning Juan Carlos bleef uit. De slimme vorst won zelfs de sympathie door het volk te verwelkomen in het Catalaans: Bien vinguts. Koningszoon Via zoon Felipe stal de familie zelfs de show. De jongeman, deelnemer aan de zeilwedstrij den, schreed statig voor de gro te Spaanse ploeg. Zoals alleen een koningszoon dat leert. Hij lachte guitig onder zijn hoedje vandaan, zus Cristina begon te huilen, moeder Sofia trok het beeld naar zich toe met de ver rekijker. Het publiek hield niet meer op met klappen, zoals het ook en thousiast was bij de hoogge- laarsde, dikke blootbuiken uit Mongolië, bij die ene blanke van Swaziland met schoenen tussen de zwarten zonder, bij de vrou wen van de Virgin Islands die beslist niet maagelijk waren ge kleed, of bij de immense Ameri kaanse ploeg met sterren als Mike Powell, de populaire Ma gie Johnson en Carl Lewis, die een fluitconcert kreeg toen hij het stadion voortijdig verliet. Bolhuis Chef de mission André Bolhuis verwoordde de gevoelens aar dig, toen hij slenterend naar de bus opmerkte dat hij 'moeie po ten' had. Vanwege de wachttijd buiten het stadion hadden de ruim tweehonderd Nederland se sporters weinig gezien. Van één hoogtepunt waren ze wel getuige: hoewel succes dankzij de techniek verzekerd was, was het een fraai gezicht de gehan dicapte boogschutter Antonio Rebello het Olympisch vuur te zien ontsteken. Colombianen rijksdaalder per kilometer Parijs De ploegmakkers van Miguel Indurain hebben niet voor nietspvoor hun kopman ge werkt. Banesto krijgt binnen kort op de bankrekening een bedrag van 919.257 gulden ge stort. Dat zijn de verdiensten voor 21 dagen Tour de France, een riante kilometervergoe ding: iets meer dan 2300 gulden per kilometer. Chiappucci zorgde samen met Bontempi en Roche dat zijn teamgenoten van Carrera ruim 700.000 gulden verdienden. De ploegen van Indurain en Chiap pucci staken met kop en schou ders boven de rest uit. Gatorade van Bugno kwam net niet bo ven de 125.000 gulden. Van de Nederlandse ploegen verdien den de renners van Post het meest: 194.440 gulden. Gevolgd door TVM met 76.000 gulden, PDM 67.000 gulden en Buckler iets meer dan 60.000 gulden. De Colombiaanse ploeg Ryalcao Postobon zal geld moeten toe leggen op deelneming aan de Tour. Ze kwamen in drie weken niet verder dan iets meer tien mille. Omgerekend een rijks daalder per kilometer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11