n Een hartverscheurend «schaakspel om liefde Olympiade-kijker in VS mag zappen iJarige MTV Europe ziet aantal kijkers nog steeds toenemen KUNST/RTV A9 Hessel houdt strand schoon Franse actrice Arletty overleden Professor De Swaan: „Verzorgingsstaat heeft overleefd" L Juid-Afrika verbiedt ilip Michael Jackson OHANNESBURG uidafrikaanse over- eid heeft gisteren de clip van het nummer [n the Closet' van Michael Jackson en het ubbelalbum 'Use your Illusion' van de Ame- ilcaanse rockgroep Guns n' Roses verboden. )e Zuidafrikaanse censuur, het Directoraat an Publikaties, oordeelde dat de teksten van ijftien nummers op 'Use your Illusion' niet oor de beugel konden en verbood de import n distributie van het album. De staatsom- oep stelde een uitzendverbod in op de clip 'In the Closet', omdat het publiek aan- toot zou kunnen nemen aan het „zeer sensu- |e karakter" ervan. In de clip danst Jackson net het model Naomi Campbell in de woes- ijn. De censuur verbiedt sinds jaar en dag ilms, liedjes, boeken en tijdschriften. JkidóeGouocwt ZATERDAG 25 JULI 1992 Greenaway begint aan nieuwe film TROISDORF De Engelse regisseur Peter Greenwaway is in het Duitse Troisdorf begonnen met de opnamen van zijn nieuwe film 'The baby of Macon'. De opnamen duren acht weken en hebben plaats op locatie in Duitsland en in Amsterdam. De film wordt ge produceerd door de Haagse producent Kees Kasander en vertelt de legende van een heilig kind in een Noorditaliaanse stad in 1650. Greenaway werkt met hetzelfde produktieteam dat aan 'The cook, the thief, his wife and her lover' en 'Prospero's books' werkte: ca meraman Sacha Vierny, produktie-ontwerpers Ben van Os en Jan Roelfs, montage-man Chris Wyatt en kostuum-ontwerper Dien van Straalen. Distributeur Meteor Film zal 'The baby of Macon' volgend jaar in Nederland uitbrengen. Greenaway, die ook beel dend kunstenaar is en vorig jaar een veelbesproken expositie in het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen inrichtte, is op het moment tevens bezig met de voorbereidingen voor de ten toonstelling '100 objects to represent the world', die in oktober in Wenen te zien zal zijn. Daarnaast is hij gastconservator voor een tentoonstelling rond het thema vliegen, getiteld 'Flying out of this world'. Deze tentoonstelling zal in november in Parijs te zien zijn. DEN HAAG De Stichting Nederland Schoon voert een driejarige actie tegen zwerfafval. Hessel doet mee, met zijn nieuwe ceedee-single, 'The world in perfect state'. De bijbehorende videoclip onderstreept speels het motto 'Het strand aan kant, dat heb je mooi zelf in de hand'. Vrolijke muzikanten, badgasten en zelfs een zeemeermin zetten zich in voor een schoon strand. „Mijn aversie tegen rotzooi is groot, maar mijn bood schap is wel positief', aldus de Terschellinger zan ger. „De mensen verwachten misschien een depri nummer over hoe erg het allemaal is, maar ik kom met een vrolijk nummer van we-komen-er-wei-uit". De hoes van de single-ceedee is, geheel in stijl, zo mi lieuvriendelijk mogelijk geproduceerd. PARIJS Arletty, een van de grootste Franse filmactrices, is op 94-jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Franse ministerie van cultuur gisteren De in een Parijse voorstad in een eenvoudig gezin als Léonie Bethiat geboren actrice maakte naam met een legendarische optreden in de films 'Hó- tel du Nord' en 'Les Enfants du Paradis' van Marcel Carné. Arletty, die in de jaren twintig debuteerde in de music-hall cabarets en mannequin was bij Poiré, begon haar filmloopbaan gelijktijdig met de op komst van de sprekende film in de jaren dertig. Ze werd geroemd om haar schoonheid en toonde haar met soms venijnige spotlust omgeven raad selachtigheid in zo'n 50 films. Geen regisseur wist Arletty's artisticiteit beter te benutten dan Carné, die haar in 1939 in 'Le Jour se léve' tegen over Jean Gabin zette, die met haar de raadsel achtige 'Visiteurs du Soir' (1942) maakte en, met groot internationaal succes, 'Les Enfants du Pa radis' (1945). Nadat zij door de filmstudio's werd afgewimpeld wegens een verhouding met een Duitse officier tijdens de oorlog, keerde Arletty terug naar het toneel. Ze behaalde triomfen in Tennessee Williams' 'Streetcar named Desire' en 'Les Monstres Lacrés' van Jean Cocteau. „Het theater was voor mij een luxe", verklaarde ze trots. Arletty hernieuwde de kennismaking met de cinema in Carné's 'l'Air de Paris' uit 1955. In 1962 trad ze nog op in Darryl Zuckers epos over de Tweede Wereldoorlog, 'De langste dag'. Daar na trok Arletty, getroffen door een oogziekte die uiteindelijk tot blindheid leidde, zich terug in haar flat in Parijs. Ze schreef haar memoires geti teld 'Je suis comme je suis'. ogt li knult •flak n ishenden. Vierdelige spionageserie, mstaii [RO-televisie. Nederland 1 om 20.45 teg« «r Zonda9- llen igt d HLVERSUM Dat de steu racht van het woord en de tege choonheid van het beeld een icht l rirukwekkende eenheid eff 0 unnen vormen, bewijst de u en oor BBC-handen gemaakte pionageserie 'Ashenden', raarvan de eerste aflevering usayn en hartverscheurend iet uil ichaakspel om liefde toont, al dj lat het gesproken woord in ke ge leze serie zich niet zomaar a'kei aat verpletteren, soms zelfs 3rlopi |e boventoon voert, is min- Ier vreemd dan het lijkt. nT oi chrÜver 's namelijk William ukke i°merset; Maugham en daar teruf un Je die weloverwogen r in ti euze van woorden wel aan iverlaten. -ionel *augham, die op 91-jarige leef- n ijd in Zuid-Frankrijk overleed, tboro roe^e *n zeventig schrijversja- veren een van de grootste met(j uteurs in de Engelse taal. Met ar jje Ashenden', dat hij op 53-jarige Q0|j leftijd schreef, leverde hij een auwe literst persoonlijk werkstuk af, ïisschien dat de BBC daarom Alex Jennings voor een hoofdrolspeler heeft gekozen die gelijkenissen vertoont met de schrijver. Maughams kleinzoon Dat 'Ashenden' op het scherm verschijnt, is te danken aan co producent Julian Hope, Maug hams kleinzoon, die alles in het werk heeft gesteld om de spio- nage-verhalen verfilmd te krij gen. Bij onderzoek bleek dat de rechten ervan sinds de jaren veertig in Hollywood-handen waren, maar dat daar nauwe lijks interesse was iets met het boek te doen. Daarvoor was So merset Maugham te onbekend gebleven in het land van de on begrensde mogelijkheden. Hierdoor ook wist Julian Hope die rechten voor weinig geld te rug te kopen en kon uiteindelijk de BBC, met de gedegen aanpak die wij van de Britse staatsom roep gewend zijn, ermee aan de slag. David Pirie herschreef de verhalen tot scripts van vier keer vijftig minuten. Dat de reeks niet tot de letter het boek volgt, komt omdat veel autobiografische gegevens van Maugham in de serie zijn ver werkt. Daarbij is gebruik ge maakt van recent ontdekte dag boeken en brieven uit de tijd dat het verhaal speelt; de Eerste Wereldoorlog. Grappig is overi gens dat Somerset Maugham met Ashenden de grondregels voor de spionage-roman afle verde. Ian Fleming (James Bond) en John le Carré (George Smiley) noemde de excentrieke Maugham, met zijn cynische kijk op de mensheid, meerdere malen als hun inspiratiebron. Saai Een echt hoge pet had Somerset Maugham overigens niet op van het spionnenbestaan. In zijn brieven is te lezen hoe saai hij dat leven veelal vond. Als ge heim agent in Genève had hij vooral als taak het uitbetalen en het instrueren van agenten. Toch deed hij genoeg stof tot schrijven op. Ashenden is een mooi voorbeeld. Soms waren die verhalen zelfs zo realistisch dat ze op grond van overtreding van de 'Official Secrets Act' werden verboden. De eerste episode 'The Dark Lady' kon de toets der (geheime dienst)kritiek wel doorstaan. Het geeft een prachtig beeld van een geheim agent in actie, al ziet het er lang naar uit dat Ashenden, een succesvolle, Londense West End-schrijver, niet aan de bak komt. Hem wordt in eerste instantie lache rig de deur gewezen. „Ik zal kij ken of ik een baan als pennelik- De Orangerie. Praatprogramma met als gast prof. dr. Abram de Swaan. AVRO-televisie. Nederland 1 om 22.06 uur. Zaterdag. Alex Jennings (r) als de Britse geheim agent Ashenden. ker bij de Admiraliteit voor je kan versieren", laat R. (een rol van Joss Ackland) weten. Vol gens de overlevering staat R. voor Sir John Wallinger, die aan het begin van de twintigste eeuw de leiding had over de spionage-activiteiten van de Engelsen in Frankrijk en Zwit serland. Hij krijgt uiteindelijk toch een baan als geheim agent wanneer blijkt dat zijn schrij verschap een waterdichte dek mantel is. Bovendien kan zijn beroep op een nuttige manier worden ingezet. In 'The Dark Lady' moeten namelijk een aantal liefdesbrieven worden geschreven om een gevaarlijke Indiase spion, die door de Duit sers naar Europa is gehaald, uit te schakelen. Ashenden dic teert de brieven aan de Italiaan se actrice Julia, een geliefde van deze spion, die door haar mede werking buiten de gevangenis blijft. Er zitten prachtige passa ges in zoals de confrontatie tus sen R. en Ashenden wanneer de opdracht lijkt te mislukken. FOTO CAROLINE MARDON „Liefde op de planken is heel iets anders dan echte liefde", merkt R. scherp op. Harriet Walker zet een ijzer- sterke Julia neer. Aan de ene kant noemt ze mannen machi nes, aan de andere kant kan ze het niet laten met Ashenden te flirten. Het wordt een schaak spel om liefde, die met gevoel voor detail in beeld is gebracht. Haar echte liefde is echter de Indiase spion, zoals tijdens het hartverscheurend einde zal blij ken. WASHINGTON - Snelle zap pers, die met hun afstandsbe diening onmiddelijk naar een concurrerend tv-kanaal deser teren zodra het getoonde ook maar een spatje minder be koort, zijn al jarenlang een bron van onrust voor programma makers. Maar NBC, de omroep die in de Verenigde Staten de rechten heeft verworven om de Olympi sche Spelen uit te zenden, heeft iets op het zap-probleem gevon den. Wie de komende twee we ken in Amerika weg wil zappen van een Olympische uitzending van NBC, omdat het betreffen de sportevenement even niet meer zo boeit, kan op drie ande re kanalen terecht, waar op dat zelfde moment dezelfde NBC rechtstreeks vanuit Barcelona drie verschillende Olympische competities laat zien. Elk NBC-kanaal heeft dus drie concurrerende Olympische zenders, die alle drie eveneens NBC-kanalen zijn. „Het is een opwindend experiment", zegt producer Terry Ewert. „We ma ken elke kijker tot regisseur in zijn eigen huis- sportstudio. Ie der kan zijn eigen Olympische tv-programma samenstellen Kabelzenders Het basketballteam, met sterren als 'Magie' Johnson, is voor het NBC heeft voor deze nieuwe jrootste deel van de Amerikanen de meest sensationele bijdrage van aanpak voor de duur van twee iBt land tot de Olympiade. FOTOiAFP weken op alle - meer dan dui zend - lokale kabelzenders in de Verenigde Staten drie kanalen gereserveerd. Samen met de hoofdzender (die tevens met de antenne is te ontvangen) be schikt NBC dus ten tijde van de Olympische Spelen over vier kanalen. De drie kabelkanalen zijn 'pay per view' en komen dus alleen in de huiskamers van degenen die 29 dollar per dag of 125 dollar voor de twee weken betalen. De 'Triplecast' met het 'rode', het 'witte' en het 'blau we' kanaal zendt 24 uur per dag uit: van vijf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags rechtstreeks «vanuit Barcelona (waar het zes uur later is dan aan de Ameri kaanse oostkust), waarna van vijf uur 's middags tot vijf uur 's ochtends alle drie de kanalen alles volledig herhalen. De hoofdzender brengt daar naast tweemaal per dag - drie uren in de ochtend en drie uren in de avond - samenvattingen van alle hoogtepunten. Op dat 'moederkanaal' worden de uit zendingen op de normale Ame rikaanse wijze voortdurend on derbroken voor reclame. Maar op de triplecast kunnen de Amerikanen het zeldzame ge noegen van reclameloze sport beleven. Moederkanaal NBC heeft voor de Olympische uitzendrechten 400 miljoen dol lar moeten betalen, zal aan pro- duktiekosten nog eens 100 mil joen kwijt zijn en aan huur van de drie kabelzenders 250 mil joen dollar. Luttele dagen voor de Spelen had de omroep voor 500 miljoen dollar aan reclame op het moederkanaal verkocht (335 duizend dollar per 30 se conden tijdens de 'prime-time'- avonduren). Op dat onderdeel valt er daarom een bescheiden winst voor het televisiebedrijf te verwachten. Maar het triple- cast-experiment lijkt financieel een flop te worden, nu nog maar een half miljoen Amerikanen zich erop hebben geabonneerd en er twee miljoen nodig zou den zijn om in de positieve cij fers te komen. NBC hoopt dat op het laatst nog talrijke kijkers zich voor het rode, witte en blauwe kanaal zullen melden. Om dit te bevor deren, zijn de basketball-wed strijden van het professionele Amerikaanse 'dream team' al leen integraal op een van de tri- ple-kanalen te zien en niet op het gratis moederkanaal. Het VS-basketballteam, met ster ren als 'Magie' Johnson, Mi chael Jordan en Patrick Ewing, is voor het grootste deel van de Amerikanen de meest sensatio nele bijdrage van het land tot de Olympiade. Dat zulke beroepsatleten en su persterren nu in Barcelona mo gen meedoen, heeft met name in de Verenigde Staten aan de Olympische Spelen een enorme commerciële waarde gegeven. Vroeger was het veelal afwach ten wat voor nieuwe vedetten de Spelen zouden opleveren; thans zijn het de multi-miljo- nairs van het 'dream team' die het evenement in Barcelona te voren al tot een 'marketing ex travaganza' voor het bedrijfs leven maken. Alleen al een man als Michael Jordan komt dit jaar aan een record-inkomen uit de reclame van 23 miljoen dollar, mede dankzij het au reool van de Olympische rin gen. Turnmeisjes Ook de selectie van sportbeel- den op het moederkanaal zal er evenredig op zijn toegesneden de kijkers en de adverteerders maximaal te behagen. Zondagavond, na de eerste ech te competitiedag, zullen aller eerst de turnmeisjes de Ameri kaanse huiskamers intuimelen. Het nooit aflatende kijkerson- derzoek heeft immers geleerd dat sedert Nadia Comaneci dat Olympische onderdeel het meest geliefd is bij het breedste - en dus niet specifiek in sport geïnteresseerde - publiek. Daarna komen de zwemmers en de duikers aan de beurt. Alles bijeen biedt NBC op de vier Olympische kanalen 1241 uren sport. Als dat kolossale aanbod een commercieel succes wordt, kan het over vier jaar - als de Spelen in de Amerikaan se stad Atlanta worden gehou den - allemaal nog veel uitge breider worden. HILVERSUM - „Ik zal u een voorspelling doen: bin nen een jaar kunnen wij het Afrikaans weer verstaan", zegt de politicoloog, socioloog Abram de Swaan in de laat ste aflevering van 'De Oran gerie' tegen interviewer en presentator Peter Brusse. Die voorspelling is typerend voor De Swaans kijk op de sa menleving: nuchter, met een scherp oog voor de grote proces sen die er zich binnen de mas sa's afspelen, maar tegelijk met gevoel voor de psychologie van het individu. Jarenlang was Zuid-Afrika fout en daarmee de taal van de blanken, het Afri kaans. Nu het politieke taboe langzaam aan het verdwijnen is, zullen we die taal weer her kennen als verwant aan de onze. Opeens kunnen we het Afrikaans weer verstaan. Prof. Abram de Swaan is tegen woordig hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Am sterdam, waar hij de leerstoel Verzorgingsstaat bekleedt. Hij is gespecialiseerd in kennis over de wijze waarop de samenleving zichzelf verzorgt. Die zorg is noodzakelijk in een moderne maatschappij, meent De Swaan. En alle rechtste rege ringen hebben de verzorgings staat dan ook vrijwel intact ge laten. Zelfs in het Amerika van Ronald Reagan en George Bush, notoire bezuinigers op de overheidsuitgaven, is de ar menzorg eerder toe- dan afge nomen, constateert hij. Opmer kelijk is ook zijn uitspraak dat in ons land de verzorgingsstaat nauwelijks te lijden heeft gehad onder de kaalslagoperaties van de politiek. Aan het eind van het gesprek met Brusse werkt De Swaan ook een suggestie van hemzelf over een wereldwijd uitkerin gensysteem wat verder uit. Hij brengt de nogal utopisch aan doende gedachte voorzichtig, en benadrukt dat het er om gaat een deel van de gelden hier, in West-Europa, over te hevelen naar daar, Oost-Euro pa bij voorbeeld, om te voorko men dat de mensen het zelf zul len komen halen en onze cul tuur onder de migratiedruk be zwijkt. De Swaan is overigens veel meer dan een academicus. Voor zijn hoogleraarschap was hij een rebel in intellectueel Ne derland. Hij was een van de eer ste die Fidel Castro mocht in terviewen, maakte tijdens zijn studie de grote studentenbewe gingen in Yale en Berkeley mee en is ook als filmmaker actief geweest. Hij maakte onder meer een film over het leven van fabrieksarbeiders. Nieuwsgierig Zijn engagement, om het woord uit die jaren te gebruiken, met de gewone bevolking is hij nog steeds niet kwijt. Als socioloog is De Swaan zeer nieuwsgiering naar het verschijnsel van de massacultuur, zoals die zich in de electronische media laat zien: de popmuziek, de video clips, Tante Leen en Manke Ne- lis. Als tijdens het interview Pe ter Brusse de popgroep Nor maal ter sprake brengt, weet de professor onmiddellijk dat „die die prachtige boerentragedie 'Oerend-hard' hebben geschre ven. Boerenjongens die niet meer op het paard kunnen en nu de motorfiets nemen. En nog mooi gezongen ook". Presentator Peter Brusse ...voor de laatste keer... LONDEN In hoera-stemming zal het commercië le muziekstation MTV Europe op 1 augustus zijn vijfjarig bestaan vieren: prognoses over het aantal kijkers, inkomsten via advertenties en aantal kabel aansluitingen zijn ver overtroffen, zo laat adjunct- directeur aquisitie Frank Brown en hoofd producer Brian J. Diamond weten. MTV Europe werd op 1 augustus 1987 in Nederland gelanceerd. Met 1,6 miljoen kabelaansluitingen be- BrWfo É>on het muziekkanaal, dat vierentwintig uur per programma's over en met popmuziek uitzendt, via Nederland aan de verovering van de rest van Eu ropa. Inmiddels heeft MTV meer dan 38 miljoen kabelaan sluitingen in 28 Europese landen. Alleen al in de maand juni, zo willen de jongste cijfers, werd het aantal aansluitingen met een miljoen uitgebreid. MTV richt zich op een muziekminnend publiek in de _.r leeftijd 16 tot 34 jaar. De gemiddelde kijkdichtheid in Europa bedraagt 223.513 mensen. In Nederland, met 4,2 miljoen kabelaansluitingen, is dat ruim 16.000. De cijfers zijn afkomstig van het door de sa telliet-omroepen opgerichte Pan European Televi sion Audience Research (Petar) dat kijkdichtheid meet via enquêtes. Hoewel de kijkdichtheid niet echt indrukwekkend boog ïtels lijkt, is Frank Brown uiterst tevreden, zeker als het gaat om de kabelaansluitingen. „Het zijn ongekende aantallen die de verwachtingen ver overtreffen", meent hij. „Maar we zijn er nog lang niet. Europa telt ongeveer honderd miljoen kabelaansluitingen. Er ligt dus nogal wat werk voor ons". Het op 1 augustus 1981 in de Verenigde Staten be gonnen MTV verkoos niet zomaar Nederland als springplank naar groter Europees succes. Brown: „Doorslaggevend was dat hier een uitgebreid kabel net voorhanden was. Net als trouwens in Scandina vië waar we in dezelfde periode zijn begonnen. Nog steeds is Nederland het land waar wij gemiddeld het dichtste net hebben". Graadmeter Ook artistiek gezien waren er redenen, zo meldt pro ducer Brain Diamond, die tot twee maanden geleden hoofd programmering was. „Nederland is voor mu ziek een goede graadmeter. Het is de poort naar de rest van Europa. Veel nieuwe muziek wordt eerst in Nederland populair en daarna in de rest van Euro pa". De feeststemming slaat om in stilzwijgen zodra vragen over de financiën worden gesteld. Daar mo gen beide heren namelijk niets over zeggen. Aquisi- teur Brown wil wel kwijt dat het wat betreft de reve nuen zeer goed gaat. „Elk jaar verdriedubbelen wij de omzet. Hoe groot de winst is, mag ik niet zeggen. Ook wat betreft reclames doen we het goed. Elk uur drie blokken van 4 tot 6 reclames. Dat zegt op zich al Of MTV Europe veel geld verdient, valt te betwijfe len hoewel een duidelijk inzicht in de cijfers ont breekt, zo melden Nederlandse reclamemensen. Een spotje tussen de popclips kost tijdens topuren naar schatting enkele duizenden guldens, veel minder dan bij voorbeeld de twaalf- tot dertienduizend gul den voor een half minuutje op één van de drie Neder landse zenders. In de nachtelijke uren daalt het ta rief van MTV naar minder dan duizend gulden. MTV behoort, zo valt te beluisteren in het Hilver- sumse muziekwereldje, inmiddels tot de gevestigde orde. Platenmaatschappijen nemen het kanaal se rieus als het gaat om promotie van hun artiesten. De muzikanten nemen MTV serieus als spreekbuis naar hun fans. „Per week krijgen wij 40 tot 70 videoclips toege stuurd uit alle hoeken van Europa", laat Brain Dia mond weten. „Die videoclips verdelen wij in drie ca- tegoriën. De eerste is de categorie 'niet geaccep teerd'. Die sturen we dus terug. De tweede is: 'nog even wachten'. Die gaan op de plank. De derde cate gorie heet 'wel geaccepteerd' en wordt gebruikt in onze programma's". Commissie Producer Diamond maakt persoonlijk deel uit van de commissie van wijze mannen en vrouwen die bij MTV Europpe de inhoud van de programma's be paalt. De commissie telt acht leden in leeftijd varië rend van 21 tot en met 35 jaar. De commissieleden zijn afkomstig uit Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk. „Wij hanteren drie criteria: kwaliteit van de clip, kwaliteit van de muziek en de inhoud van de clip", zegt Brain Diamond. „Het komt zelden voor maar er zijn clips die we bij voorbeeld op bepaalde tij den niet kunnen uitzenden omdat de inhoud niet ge schikt is voor jeugdigde kijkers. Wij zijn niet gebon den aan regels, maar nemen in deze onze eigen ver antwoordelijkheid". Elke dinsdagmiddag vergadert de programmacom missie en worden de 40 tot 70 binnengekomen clips bekeken. Op de donderdag volgt de vergadering waarop de programma's daadwerkelijk worden inge vuld. Dat gebeurt onder andere met behulp van een computer die uitgekozen clips verdeelt over de 24 uur zendtijd. Als graadmeter voor de te kiezen clips worden onder andere de hitlijsten van de zeven voor MTV belangrijkste landen genomen: Nederland, Duitsland, Zwitserland, België, Groot Brittannië, Zweden en Italië. „Je hebt eigenlijk twee categoriën: muziek die hoog in de lijsten staat en die iedereen mooi vindt en muziek waarvan wij denken dat ieder een die mooi vindt", zegt Diamond. „De eerste groep is gemakkelijk. De tweede niet omdat het gaat om onbekende groepen, nieuwe muziek en bijzondere clips. Mensen gaan zeer gepassioneerd om met mu ziek. Iedereen is wat dat betreft anders en iedereen heeft een eigen smaak. Aan de ene kant willen wij de mensen geven wat ze vragen. Aan de andere kant proberen wij ook de nieuwe muziek onder de aan dacht te brengen via speciale uren en speciale pro gramma's. Probleem daarbij is dat muziek die wij uitzenden, ook overal te koop moet zyn". De Nederlandse popmuziek speelt op MTV een on dergeschikte rol. Volgens marketing-manager Ge rard Rutten van platenmaatschappij Sony Music maken Nederlandse artiesten lang niet altijd video clips. „De Nederlandse markt is er te klein voor en het is niet nodig", zegt hij. „Nederlandse artiesten worden over het algemeen toch wel uitgenodigd om in levende lijve in programma's te verschijnen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9