VS stapelen fout op fout in kwestie-Irak BRIEVEN VAN LEZERS CeidaeSou/umt OPINIE Nederland steeds onaantrekkelijker voor multinationals straks in Nederland belast en zijn er geheel nieuwe criteria opgesteld. Aldus de resolutie zullen slechts 'specialisten' die in Nederland niet eenvoudig voorhanden zijn, in aanmer king komen voor de 35-procen- tregeling. Overigens ook als ze niet bij een internationaal be drijf werken. Lastig Dat houdt praktisch gesproken in dat het voor de doorsnee em ployé van een multinational lastig kan worden in aanmer king te komen voor de 35-pro- centregeling, ondanks de ook voor hem hogere kosten van tij delijk verblijf in Nederland. Er is geen mogelijkheid om tegen een afwijzing in beroep te gaan of bezwaar te maken. Voor de genen die nog wel in aanmer king zullen komen geldt een la ger bruto salaris, met mogelijke gevolgen voor sociale verzeke ringen en wellicht een lager pensioen. Sociale uitkeringen en pensioenen worden immers berekend met het bruto salaris als maatstaf. Dat alles gevoegd bij de in gangsdatum op 1 september maakte een aantal grote bedrij ven in binnen- en buitenland zenuwachtig. Pikant detail was vervolgens het bericht in het Fi nanciële Dagblad van 19 juni, waarin werd gesteld dat een vestiging van het ministerie van economische zaken te To kyo aan een Japanse belasting adviseur per fax uitlegde dat de nieuwe regeling 'enkele onvol komenheden' bevat. Reparatie zal, aldus de fax, binnenkort volgen; einde bericht;. Bovendien blijkt nergens uit dat de Tweede Kamer op de hoogte was van de ontwikkelin gen. In financiële kringèn leeft dan ook de verwachting dat de fractiespecialisten Th. Vreug- denhil (CDA) en W. Vermeend (PvdA) zullen aansturen op een gedwongen koerswijziging van financiën. Zo'n wijziging zou bijvoorbeeld kunnen inhouden dat het buitenlandse inkomen toch vrijgesteld wordt van Ne derlandse belastingen. Tenslotte wordt bij tijd en wijle uit het oog verloren dat het con tinu wijzigen van fiscale regels niet erg bevorderlijk is voor het klimaat waarin buitenlandse investeerders wensen te opere ren. De gang van zaken maakt een laten we zeggen minder sta biele indruk. Dat Den Haag bo vendien de gevoeligheid van de materie wellicht niet geheel heeft aangevoeld, maakt de zaak er niet vrolijker op. Als staatssecretaris van econo mische zaken Y. van Rooy als eigentijdse marketentster dan vervolgens op 1 juli in Financial Times' business news op Super- channel zegt dat Nederland nog steeds voorop loopt, valt dat niet te ontkennen. De vraag blijft waarmee we voorop lopen. Het heeft er alle schijn van dat Nederland (ook) deze keer de bal met verve in eigen goal heeft geschopt. (De auteur is verbonden aan Price Waterhouse Den Haag). het zonder meer destructief is voor hun studie. Zo wordt bij een grote groep mensen het recht op onderwijs afgenomen door gehorige huisvesting ge combineerd met asociale' en on beschofte lawaaimakers in de buurt. Wat is er voor bezwaar tegen als de mensen voortaan heel wat minder beroerd en ge stresst zouden wonen en leven dank zij in alle opzichten veel betere geluidwerende voorzie ningen? Zoals het nu gaat kost het de staat alleen maar geld als de mensen slechte leerpresta ties leveren, dus lang over hun studie moeten doen of hun stu die teleurgesteld moeten afbre ZATERDAG 25 JULI 1992 Irak eerste land met volledig mobiele wapenindustrie De geestelijke vader achter de 'Moëder van alle Oorlo gen', Saddam Husayn, is weer volledig terug van weg geweest. Ondanks het sma delijke verlies in de Golfoor log weet de sterke man in Baghdad met blufpoker het Westen voortdurend op de zenuwen te werken. Saddam speelt een uitgekiend machtspelletje en verkent elke week de uiterste gren zen van zijn hervonden macht. Weer moet de VS met geweld dreigen om de sluwe Saddam Husayn in zijn hok te jagen. Maar zijn ketting wordt met de dag langer. De man uit Baghdad blaakt van zelfvertrouwen. Saddam over leeft aanslag op aanslag, man gelt de Kurden in het Noorden en zet onverminderd zijn uit- roeiingspolitiek in het shi'iti- sche Zuiden voort. Hoewel Irak militair onder VN-curatele staat, wekt het land geen mo ment de indruk zich daaraan iets gelegen te laten liggen. De Verenigde Staten en de bondgenoten raken weer danig van de kook. „De wijze waarop Saddam Amerika en de wereld gemeenschap blijft uitdagen, is onduldbaar", aldus afgelopen week een naaste medewerker van president Bush. De onvrede met de watervlugge Iraakse lei der heeft de oorlogsstemming in het Witte Huis weer toren hoog doen oplopen, waarbij na tuurlijk ook de geringe popula riteit van presidentskandidaat Bush een rol speelt. De Iraakse leider lapt de druk voorlopig aan zijn laars en trekt alle trucendozen open om de VN-wapeninspecties waar mo gelijk dwars te zitten. De VN zijn naarstig op zoek naar kei harde bewijzen voor produktie van zogeheten abc-wapens, maar het wil maar niet lukken definitief een vinger achter de plannen van Baghdad te krij gen. Overigens zijn er aanwij zingen genoeg dat Saddam Hu sayn de hoop op een atoombom nog lang niet heeft opgegeven. De ronseling van overtollige Soyjet-kernwapengeleerden eerder dit jaar spreekt voor zichzelf. Verbeten Het Iraakse streven en de ver beten jacht van de VN lijken een uniek fenomeen te hebben opgeleverd. Irak dreigt het eer ste land te worden met een vol ledig mobiele wapenindustrie. En dat is niet in de laatste plaats te danken aan president Bush zelf, die na de Golfoorlog bewust heeft nagelaten, tegen de uitdrukkelijke adviezen van de legertop in, de militaire arm van Saddam Husayn resoluut af te hakken. De argumentatie luidde dat bij het wegvallen van Saddam en zijn leger Irak zou worden opge deeld tussen Iran, Saudi-Ara- bië, Syrië, Turkije en de Kur den. De stabiliteit zou navenant afnemen en volgende, nog ver nietigender conflicten zouden onafwendbaar zijn. Bush en zijn adviseurs namen een on verantwoordelijke gok en dach ten met een gekortwiekte Sad dam een marionet aan de touw tjes te hebben. Dat viel zwaar tegen. De niet onintelligente Saddam ver draaide de nederlaag van zijn 'Moeder van alle Oorlogen' zon der blikken of blozen in een overwinning en greep elke me ter ruimte die Bush hem liet aan om zijn geschonden machtspositie op het 'voormoe derlij ke' niveau te brengen. Talloze VN-inspecties ver mochten de leider in iin. ilms niet te vermurwen zijn chem - sche, biologische en nucleaii aspiraties te laten varen. Iraakse bevolking, shi'iten Kurden worden en passant geofferd aan dit internationa steekspel. Maar nu Bush merkt dat 2 keuze voor Saddam een o\ geeflijke fout was, poogt h deze op een zonodig nog knult ger wijze te herstellen. Vlak mShei de Golfoorlog waren omstai R0- digheden voor een coup tegeuur-' Saddam Husayn zeer gunstj Bush liet de opstandige Iraak legereenheden echter vallen a een baksteen. Nu Saddam wei oppermachtig is moedigt d HL president met dubieuze steu iac van de CIA de oppositie tege cfic Saddam aan om de macht t| n(jr grijpen. Ook dat lijkt keer 0 un keer jammerlijk te mislukken Ook de allerlaatste couppogin was ondanks de vermeend P10 hulp van de CIA vergeefs. 'aa In plaats van Saddam Husayn positie te verzwakken, het uit ïh£ eindelijke oogmerk van al di )at operaties, is het politieke ge leze wicht van Bush' kweller allee aat maar toegenomen. De voorlopi |e laatste acte in het bedrijf is h{ 1 recente wapengekletter van d VS en zijn bondgenoten on Saddam op het hart te drukke 1011 dat de geallieerden niet terug:un deinzen opnieuw militair in tl[eu grijpen. ivei Het probleem is echter in welki vorm een dergelijke politionel !.jl actie moet worden gegoten. Ee zogeheten gericht luchtbom bardement moet (alweer?) vei meende wapenfabrieken metd grond gelijk maken. Maar he klinkende 'succes' van de Golf0.®1 oorlog heeft Saddam nauwe u.e lijks gefrustreerd in zijn stre ven in de kortste keren e«ae nieuw wapenarsenaal uit d^- grond te stampen. Saddam Hi sayn moet toch slim genoeg a acht worden om zich niet eJ tweede maal te laten verrassi door het overmachtige Amej kaanse luchtwapen. Kans op mislukking De kans op een mislukking vi een beperkte luchtaanval (pil van de VS) is bijzonder groot Saddam heeft in 1991 een alle venietigende aanval overleei en waarom zou hij nu wel t< onder gaan aan slechts ei mini-uitvoering van de Golfod log? De kosten zullen hoog zijn. het niet bereiken van de gei lieerde doelstellingen, of zé een klein nederlaagje, zou Sa dam binnen de kortste ken weer tot de held van de Aral sche wereld uitgroeien. Me hoeft hij niet te vrezen, aang zien een herhaling van 'fullblown' Golfoorlog zo got als uitgesloten is. VN'ertje p( ten is daarvoor geen echte aa leiding. Saddam zal dit ke( niet dezelfde fout maken dooi 'een Kuwayt' te bezetten. De mogelijkheden om de Iraak-| se leider aan te pakken zijn terst beperkt. Het Westen (le George Bush) heeft zijn kan: gehad en laten liggen. Door VN-missie niet tot het minisl rie van landbouw toe te laten 1 de reactie van de geprikkek Bush en het Westen te peilei krijgt Saddam inzicht tot hoe ver hij kan gaan. De Iraakse lei der zal die grenzen zeker niel overschrijden en op het juiste moment water in de wijn doen, Maar daarmee verlengt hij tel kenmale zijn ketting en groeit zij prestige. In het kat-en-muis- spelletje tussen Bush en Sad dam Husayn lijken anderhalf jaar na de Golfoorlog de rollen weer omgedraaid. George Bush heeft zich in een historische oogwenk laten degraderen van oppermachtige wereldleider ingedutte wijkagent. (Jan van Ommen in redacteur bij onze krant). ken, als arbeidsprestaties wor den gedrukt met als gevolg on tevreden werkgevers en meer ontslagen en werklozen die van een uitkering moeten leven. En als er meer mensen in de ziekte wet en wao moeten lopep door meer stress. Met name voor on derwijs, gezonddheidszorg en sociale zaken is dit nare pro bleem juist een dure grap. A. de Beer, LEIDERDORP. Lucas Reijnders Voor Lucas Reijnders is het be staan van God niet nodig. Hij heeft zich van de knellende banden van het geloof bevrijd Gelukkig zijn er nog miljoenen mensen op deze aarde voor wie het symbool van de regenboog nog wel degelijk waarde heef) En die blijmoedig vaststellen dat de gemiddelde leeftijd van de mensen ondanks alle schoor stenen en lozingen nog steeds maar blijft stijgen. Er is niet' verstikkender en verzurender dan de milieu-hysterie ve lieu-paus Lucas Reijnders en zijn gelovigen. Brandnetels voor hen en een bosje extra voor paus Lucas. naar 't wereld-aidscongres? nee..Greenpeace moet bezuinigen.. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voor zien van naam, adres en tele foonnummer. Ze dienen gea dresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Bollenteelt Bollenteelt in de knel. Verguisd vanwege de grote hoeveelheid gif die zou worden gebruikt om intensief gebruik van de grond en hoge produktie te prolonge ren. Ook al staat de bollen we reld niet stil en zoekt men naar alternatieven. Geef ze de kans en blijf ze 'positief achter de broek aan zitten ten gunste van het milieu dat wij met steeds méér moeten beschermen. Waak echter voor de heksen jacht aangemoedigd door de bouw- en grondmaffia! Bouwen als credoBouwen als groeiZoals de bollenteelt destijds een milieuramp voor het bos-, veen- en duinbestand betekende, zo zal bebouwing van de bollengronden als een nieuwe Tulpomania de geschie denis nog erger doen herhalen. Je reinste 'groei' als gouden kalf. In de luttele jaren van mijn aanwezigheid op deze aar de heb ik mijn bollendorp drie maal zo groot zien groeien. Overbevolking in de eigen ach tertuin dus. Van een bollenveld kan ik nog genieten, maar hui zen kunnen mij niet opfleuren. Het probleem ligt veel dieper dan het grondwater van onze bollenakkers. Het probleem ligt opeens vanuit onze grijze in onze zaadcellen: hoeveel ruim te gunnen wij onze kleinkinde ren? En onze bollentelers? Frans van Houten, NOORDWIJKERHOUT. Geluidoverlast Al lange tijd kan men nergens meer komen of men hoort wel klagen over burengerucht, har de muziek, televisie, radio, ge gooi met deuren etc. Ondanks de grote bekendheid van deze ellende worden vreemd genoeg de meeste woningen nog steeds slecht geïsoleerd en gehorig ge bouwd. Wat is er voor bezwaar tegen om dat anders aan te pak ken. Spanningen bij de mensen zouden afnemen, evenals agres siviteit en psychische klachten. Ten onrecht hoort men weieens zeggen dat iedereen evenveel recht en kans heeft op onder wijs, want in de praktijk werkt dat helemaal niet zo. De mees ten kunnen zich bij geluidhin der niet concentreren, zodat Staatssecretaris van economische zaken Y. van Rooy, een eigentijdse marketentster die meent dat Nederland nog steeds voorop loopt. Idoor ROB PERIK Zoals kooplieden op de markt hun waren luidkeels aanprij zen over de hoofden van hun potentiële klanten, doen mo derne industriële landen zonder gêne datzelfde. Ook Nederland, van oudsher marskramer en parlevinker tegelijk, staat altijd vooraan om aan mogelijke buiten landse investeerders uit te leggen hoe fijn stabiel Neder land wel niet is. Bovendien, zo luidt de strek king van de boodschap meestal, weten Nederlanders van aan pakken, zijn we hier bepaald niet achterlijk en is het fiscale klimaat voor althans buiten landse investeerders lichtelijk tropisch van inslag. Je kunt je afvragen of dat laatste zo blijft. In deze geldt als laatste novum de wijziging van de zogenoemde 35-procentregeling. De 35-pro- centregeling is een aantrekke lijke optie voor met name de rond 10.000 buitenlanders die in dienst zijn van multinatio nals. Het ministerie van financiën heeft de regeling voor de zesde keer in zes jaar tijd aangepast. De zevende aanpassing zit er wellicht aan te komen. Intus sen reageert het internationale bedrijfsleven verbaasd. Ratings van internationale organisaties geven doorgaans aan dat Ne derland het in internationaal verband lang niet slecht doet. Concurrerende naties Het recente bericht dat Neder land op de lijst van concurre rende naties van de zevende naar de zesde plaats was opge schoven is daarvan een school voorbeeld. Toch broeit het al ja ren in het (inter) nationale bedrijfsleven. Zo zijn er verschillende geval len bekend van bedrijven die het vertrek vanuit Nederland naar bijvoorbeeld Ierland over wegen. Omgekeerd is de situa tie nog veel kwetsbaarder. Een recent Nederlands onderzoek naar de concurrentiepositie van Nederland geeft aan dat het pleit dreigt te worden verloren aan meer aantrekkelijke vesti gingslanden. Zo is naast Ierland ons buurland België zeer suc cesvol in het aantrekken van Europese, Japanse en Ameri kaanse bedrijven. Andere lan den die hun zuigkracht zien be vestigd zijn het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en Duits land. Een hoge rating in een business-lijst geeft dan ook geen voldaan gevoel als de be ker Nederland steeds vaker voorbij gaat. Over de keuze voor een Neder landse vestigingsplaats door buitenlandse investeerders wordt door buitenstaanders vaak een fraai beeld geschetst van in maatpak gestoken beslis sers. Rondreizend in de wereld van Peter Stuyvesant hakt men aldus de knoop door na een tiental etentjes met plaatselijke bobo's en ziedaar, wederom is de keuze op het fraaie Neder land gevallen. De werkelijkheid is er een van eindeloze kosten berekeningen, prognoses en ge sprekken met financieel en fis caal deskundigen. Uiteindelijk blijft dan een handjevol moge lijke vestigingslanden over met soms uitermate geringe ver schillen op onder meer econo misch gebied, het tarief van de vennootschapsbelasting en het netwerk van belastingverdra gen. Balans Om de balans in het hier ge schetste geval te doen door slaan is maar een klein gewich tje nodig, liefst met enige emo tionele waarde. Er zijn er ver schillende, maar de aardigste is de fiscale behandeling van bui tenlandse employés en de ma nagers, die bij besprekingen zelf aan de tafel zitten. Neder land heeft dat laatste al heel vroeg ingezien door vlak na de oorlog een bijzondere regeling in te voeren voor werknemers van multinationals. Destijds trof de belastingdienst regelin gen met internationale (vooral Amerikaanse) bedrijven die zich in Nederland wilden vesti gen. In het kader van de wederop bouw van Nederland werden voordelige afspraken gemaakt inzake de belastingheffing over het salaris van werknemers. De regeling hield in dat er een forse (vaste) kostenaftrek werd toe gestaan, zodat de facto een deel van het inkomen onbelast werd getoucheerd. Achtergrond hier van was dat een tijdelijk in ons land verblijvende werknemer tegen hogere kosten aanloopt dan degene die hier al is of blijft. Lang heeft er rond deze regelin gen een dichte mist gehangen, maar met de Wet Openbaarheid van Bestuur in de jaren tachtig moesten de regelingen inte graal worden bekend gemaakt. Extra kosten De thans te maken afspraak noemt men de 35-procentrege ling, naar de 35 procent aftrek waarop vele tijdelijk naar Ne derland uitgezonden werkne mers van multinationals recht hebben. Men wordt geacht 35 procent extra kosten te maken in verband met de uitzending. Een bruto inkomen van 1,5 ton wordt onder de 35-procentrege- ling gereduceerd tot nog geen ton aan belastbaar inkomen. Dat scheelt de werknemer in kwestie bijna drieduizend gul den netto per maand. Er zijn in de huidige regeling nog meer aardigheidjes naast de vaste aftrek. Zo heft Neder land niet over buitenlands in komen en blijft zelfs rente op Nederlandse tegoeden onbe last. Men wordt gewoonweg ge acht fiscaal eigenlijk niet in Ne derland te wonen. Nederlandse hypotheekrente is echter volle dig aftrekbaar. Om kort te gaan, de al dan niet vermogen de expatriate komt hiermee al tijd aan zijn trekken. De maxi mum termijn van de 35-procen tregeling is op dit moment vijf jaar, waarna de werknemer normaal gesproken wordt ge acht te vertrekken uit het Ne derland. Dat is de huidige stand van zaken. Al is die overigens minder gunstig dan een paar jaar geleden, toen bijvoorbeeld ook over de bijtelling van de lea se-auto de vaste 35-procent-af- trek nog werd berekend. Intussen zit de concurrentie niet stil. Een land als België heeft al jaren een soortgelijke regeling als Nederland, terwijl Frankrijk, Ierland en Engeland ook persoonlijke belastingvoor delen in petto hebben. Dene marken intussen overweegt een soort 35-procentregeling in te voeren. De kans is niet gering dat andere landen in hun fiscale feestpakket Nederland even eens navolgen. Verbazing Er heerste dan ook verbazing onder belastingadviseurs en fi nanciële afdelingen van multi nationals toen het ministerie van financiën op donderdag 4 juni een volstrekt nieuwe 35- procentregeling het licht deed zien. Zonder overleg met multi nationals en belastingadviseurs is de 35-procentregeling aange past. Nog steeds in de vorm van een resolutie, de befaamde pseudo-wetgeving waarop fi nanciën het patent heeft, maar wel met de bedoeling een en an der zo snel mogelijk wettelijk vast te leggen. Om in de termen van het minis terie van financiën te spreken, vanaf 1 september aanstaande 'wordt de 35-procentregeling aanmerkelijk verruimd'. Inder daad, de maximum termijn wordt vier jaar met de mogelijk heid van verlenging met nog eens vier jaar, terwijl de rege ling op dit moment maar voor vijf jaar geldt. De belasting dienst beoordeelt echter of ver lenging mogelijk is. De resolutie van de staatssecre taris is bij nauwkeurige lezing voor nadere uitleg vatbaar. In plaats van een aftrek van 35 procent, moet de werkgever een onbelaste onkostenvergoeding geven van 35 procent. Boven dien wordt ook het buitenland se inkomen van werknemers

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8