De trucendoos van minister Andriessen Waarom het reizen met 'gratis' OV-kaart een dure grap wordt Amsterdam zette aids in een 'bredere context' li Hirsch Ballin: ingrijpen op St. Maarten geen kolonialisme foidaeSou/icmt BINNENLAND ZATERDAG 25 JULI 1992 DA-minister Koos Andries sen was de afgelopen twee reken niet te benijden. Moest hij de overname van fokker door Dasa nu wel of Siiet laten doorgaan? Jaarom was de beslissing voor Ie bewindsman zo moeilijk? Omdat hij als een moderne Odysseus tussen Scylla en Cha- rybdis moest zien door te varen. Met als extra handicap de we- énschap dat hij één van beide léemonsters zelf had helpen cheppen. Als oud-ondernemer iad Andriessen zich immers van harte achter het standpunt van zijn voorganger De Korte geschaard dat Fokker zo snel nogelijk onafhankelijk moest vorden van de Nederlandse iverheid. Het gaat niet aan een jewoon commercieel bedrijf Karlijks voor tientallen miljoe- in ten laste te brengen van de belastingbetalers, als talloze andere bedrijven het zonder die steun moeten doen, meende Andriessen. Dus veerde hij eind februari verheugd op toen Fokker-top man Eric Jan Nederkoorn hem kwam vertellen dat het Deut sche Aerospace grote belang stelling had getoond voor Ne derlands enige vliegtuigfabriek. Dasa, een onderdeel van het schatrijke Daimler-Benzcon- cern, was wellicht één van de heel weinige vliegtuigbouwers die voldoende geld in kas had om Fokker over te nemen. Die veronderstelling van Andries sen en Nederkoorn bleek juist. Zonder met de ogen te knippe ren legde Dasa-topman Schrempp een klein miljard gulden op tafel. Met als enige verlangen: 51 procent van de Fokker-aandelen Politicus Maar Andriessen is niet alleen ex-ondernemer, hij is ook politi cus. Hij realiseerde zich dat het omzeilen van Scylla hem bin nen het bereik van Charybdis zou kunnen brengen. Vooral door toedoen van Frans Swart- touw, de voorganger van Ne derkoorn, is Fokker een heel bijzonder bedrijf geworden. De media berichten erover als gaat het om het Nederlands elftal. Zo'n stukje nationale trots mag, hoeveel geld het ook kost, ei genlijk helemaal niet verkocht worden, vindt menig vaderlan der. Daarbij komt dat Dasa uitgere kend Duits is. Veel Nederlan ders krijgen nog steeds een wrange smaak in de mond als zij denken aan de Duitse vlieg tuigindustrie. Per slot waren het haar produkten die in mei 1940 Rotterdam in de as legden. Onder journalisten deed deze week al de 'grap' de ronde dat het eerste produkt van Fokker- /Dasa de 'F-40-45' zal gaan he ten. Met andere woorden: 'ja' zeg gen tegen het aanbod van Schrempp zou slecht kunnen vallen bij het Nederlandse pu bliek. En als de vox populi zo spreekt, dan is op klompen aan te voelen dat de Tweede-Ka mercommissie voor economi sche zaken een soortgelijke re actie zal vertonen, zeker als daar een oranjeklant als de christen-democraat Wim Mate- man zitting in heeft. Andriessen begon dus eisen te stellen aan Dasa. De Duitsers mochten Fokker alleen kopen, als zij garanties boden. De Ne derlandse regering claimde het recht te verbieden dat Dasa gro te delen van de nu nog Neder landse onderneming zou ont mantelen en zou overbrengen naar München of een ander deel van de Bondsrepubliek. Door zo'n ingreep zou Fokker immers de status van zelfschep- pende vliegtuigindustrie verlie zen. Bovendien zouden dan heel belangrijk voor de vak bonden en dus voor regerings partij PvdA de ruim twaalf duizend arbeidsplaatsen bij Fokker-Nederland ernstig op de tocht komen te staan. Andriessen kon zich opstellen als de opperbaas van de vlieg tuigfabriek, omdat de regering 26 van de 50 prioriteitsaande len bezit. Daarmee beslist zij in laatste instantie over de koers van Fokker. Voorzitter Neder koorn van de raad van bestuur restte de afgelopen dagen niet veel anders dan een beetje de krant lezen. Mussert Daar zal hij niet vrolijk van zijn geworden. Volgens het meren deel van de dagbladpers bleek uit de opstelling van Andries sen dat Nederkoorn heel slecht had onderhandeld met Dasa. Zelfs werd hier en daar gesug gereerd dat Eric Jan zich door Schrempp had laten belonen (met een fraaie positie in het toekomstige Fokker/Dasa) om een voor de Duitsers zo gunstig UTRECHT Het is niet [moeilijk om een doorsnee student het schuim op de lip pen te toveren. Neem tegen over hem of haar plaats in één van de overvolle trein- coupé's die de NS kent en spreek de woorden: „Reist dat nou lekker, met zo'n gra tis OV-jaarkaart"? Dikke kans, dat je die geplastifi ceerde kaart luttele seconden later naar je hoofd gesmeten tójgt. Want gratis, zo hebben de stu dentenvakbonden van meet af aan verontwaardigd geroepen, is de OV-jaarkaart allerminst. Het feit dat er geen prijs op de vervoerskaart is afgedrukt neemt niet weg dat vanaf de dag van invoering maandelijks 62,50 op de basisbeurs van elke student wordt ingehouden. Dat lijkt misschien weinig (een 'gewone' OV-jaarkaart kost al gauw tweeduizend gulden), maar is het niet. Noch de overheid, noch de ver voersbedrijven hoeven een cent bij te passen voor het 'gratis' openbaar vervoer van 600.000 studenten. Integendeel: de OV- operatie heeft het ministerie van onderwijs geen windeieren gelegd. Omdat de vervoersbe drijven tesamen 400 miljoen gulden voor het vervoerscon- tract rekenen, en het ministerie voor zo'n 450 miljoen gulden minder aan basisbeurzen uit keert, resulteert een netto be sparing van circa 50 miljoen per jaar. De glimlach was dan ook niet van het gezicht van onder wijsminister Ritzen te beitelen toen hij het contract met de ver voerders afsloot. Ook voor de NS en streekver- voerbedrijven leek het mes aan twee kanten te snijden. Ener zijds kregen ze er in één klap 600.000 klanten bij. Aan de an dere kant wezen de calculaties van NS en de streekvervoerders uit dat ze er financieel niet slechter van zouden worden. Omdat niet alle studenten hon derden kilometers van hun uni versiteit wonen en bovendien ook reizen op tijden dat de trei nen en bussen toch al leeg rond rijden, leek de 'prijs' van de OV- kaart (750 gulden per jaar) commercieel zeer aanvaard baar. Reislust De laatste weken wordt er ech ter in de hoofdkwartieren van NS en de streekvervoerders aardig tandengeknarst. Het studerend volkje blijkt over een veel grotere reislust te beschik ken dan men voor mogelijk had gehouden. Op alle momenten van de dag, en vooral ook in het weekeinde, worden vele trein en busstoelen bezet door passa giers die vrolijk hun OV-stu- dentenkaart in de lucht steken. De spectaculaire groei van het aantal verreden reizigerskilo meters in de afgelopen twee jaar, moet dan ook vooral op het conto van de studenten ge schreven worden, aldus NS en streekvervoer. De bekendmaking van NS-top- man Den Besten deze week dat op de begroting van 1993 een fi nanciële strop prijkt van 150 tot 200 miljoen, heeft een abrupt einde gemaakt aan alle vreugde en voldoening rondom de stu dentenkaart. De relatie tussen de financiële tegenvaller en de reislust van collegeklanten was snel gelegd. „Studenten zorgen voor strop bij NS", orakelde het NS-journaal woensdag. Giste ren waarschuwde directeur Ab- benhuis van de OV-studenten- kaart BV ervoor dat de vervoer ders hun financiële verlies op de studenten zullen afwentelen. Vaart Zo'n vaart zal het echter niet lo pen. In het contract dat de NS, streekvervoerders en het minis terie van onderwijs met elkaar hebben afgesloten, is bepaald dat de vervoerders tot 1 sep tember 1994 geen hogere prijs voor hun vervoersprestatie mo gen berekenen. Óók niet als tussentijds zou blijken dat de studenten veel meer van bus en tram gebruik maken dan in 1991 was voorzien. „Dat grote re gebruik van de trein is een normaal bedrijfsrisico, dat we voor eigen rekening moeten ne men", liet NS-woord voerder Binnendijk dan ook weten. Ook Abbenhuis bevestigt desge vraagd dat van een tussentijdse prijsaanpassing, om de finan ciële gaten van de vervoerders te dichten, geen sprake kan zijn. Iets geheel anders is, dat de rijksoverheid reeds bij het vast stellen van de onderwijsbegro ting voor 1992 heeft bepaald dat de prijs die de studenten voor hun kaart betalen (in casu de korting op de basisbeurs) aangepast moet worden aan de prijsstijgingen waarmee andere OV-reizigers geconfronteerd worden. Daarom is de basis beurs per 1 april dit jaar met vier gulden extra gekort. Met ingang van 1 januari 1993 komt daar drie gulden bovenop, waarna 1 januari 1994 nog eens een korting met drie gulden volgt. Een meerderheid van de Twee de Kamer heeft vorig jaar met deze prijsverhogingen inge stemd, omdat de gemiddelde ta rieven van het openbaar ver voer ook met 6 procent per jaar stijgen. Dat lijkt redelijk, ware het niet dat voor de studenten zelf de klap harder aankomt dan voor de niet-studerende reiziger. Dat komt omdat de ge middelde lonen wèl gestegen zijn en de basisbeurs niet. Pro centueel moet de student dus een steeds groter deel van zijn inkomen voor zijn verplichte vervoerskaart inleveren. Wat per 1 september 1994 met de eigen bijdrage voor de OV- jaarkaart zal gebeuren ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen, maar de kans is groot dat de studenten dan op nieuw een rekening gepresen teerd zullen krijgen. Het stand punt van de vervoerders is na melijk al zonneklaar. Als er mogelijk contract te sluiten. Dat laatste is een verleidelijke veronderstelling voor mensen die van complottheorieën hou den. Maar Nederkoorn tot een soort Mussert te bestempelen getuigt van weinig logisch in zicht. Waarom zou iemand een miljard gulden betalen als hij daarmee niet eens echt eige naar kan worden van een be drijf? Verder mag men het een zaken man als Nederkoorn niet ver wijten dat hij niet gedacht heeft aan het bedingen van een veto recht. Normaliter is het in dit soort onderhandelingen zeer ongebruikelijk een vetorecht te eisen. Bovendien biedt zelfs een vetorecht geen échte garanties. „Als je 51 procent van de aande len verkoopt, ben je de macht kwijt. Zo simpel is dat. Je kunt dan wel gaan zeuren over on voldoende garanties van de Duitsers, maar dat heeft geen zin meer", zei Frans Swart- touw in de Volkskrant, in een toelichting op zijn besluit om af te treden als commissaris van Fokker. Lastig Waarom Andriessen dan toch zo op dat vetorecht bleef hame ren? vraagt u. Omdat hij, zoals gezegd, iets nodig had waarmee hij de 'uitverkoop' van Fokker door publiek en Tweede Kamer aanvaard zou krijgen. En waar om Schrempp zich dan toch zo hardnekkig teweer stelde? Om dat zo'n vetorecht wel ver draaid lastig is. Dasa heeft hele maal geen zin in de situatie dat de Nederlandse regering pro cessen kan gaan voeren om te proberen bepaalde Duitse be sluiten ongedaan te maken. De uitkomst lag dus voor de hand. Andriessen kreeg een ve torecht voor een beperkte tijd: drie jaar. Die periode is zo kort dat Dasa zich niet echt gehandi capt hoeft te voelen. Anderzijds is hij toch lang genoeg voor de Nederlandse minister om te stellen dat hij de nationale vliegtrots niet heeft verkwan seld. Ter meerdere geruststel ling van vakbonden en PvdA kon Andriessen gisteravond meedelen dat hij een werkgele- genheidsgarantie uit het vuur had gesleept. Met name de on- derzoeks- en ontwikkelingsac tiviteiten van Fokker zullen be houden blijven, heeft Dasa be loofd. Dat alles is misschien fijn voor 'oranjeklanten' maar als moda le Nederlandse werknemer heb je er toch niet zo heel veel aan. Over het verdere verloop van je carrière binnen Fokker wordt niet meer in Amsterdam of Den Haag maar in München beslist. En op het moment dat Herr Schrempp of één van zijn opvol gers stelt dat Dasa alleen kan overleven als er (ook) Neder landse werknemers ontslagen worden, zal geen vetorecht of werkgelegenheidsgarantie daaraan iets kunnen verande- FOTO: STEPHEN EVENHUIS meer produkt (lees: reizigerski lometers) worden aangeboden dan in het oude contract was verondersteld, dan moet daar voor een hogere prijs worden betaald, zo vinden zij. Het mi nisterie van onderwijs moet die rekening betalen, maar zal de kosten vermoedelijk doorschui ven naar de klant (lees: de stu dent) die zo'n enthousiast ge bruik maakt van het produkt. Dat laatste was reden voor OV- studentenkaart-directeur Ab benhuis om aan de noodrem te gaan hangen. „Ik vind dat de grens bereikt is", liet hij giste ren tegenover deze krant we ten. „De studenten moeten nu al tien procent van hun beurs inleveren. Dat lijkt me meer dan genoeg. Ik zou het dan ook niet acceptabel vinden als de vervoerders hun financiële pro blemen via het ministerie van onderwijs afwentelen op de stu denten". En het ministerie van onder wijs? Dat houdt - wijselijk - zijn kruit nog droog. „Welke positie wij bij de onderhandelingen over het nieuwe contract in zul len nemen kan ik niet zeggen", laat een woordvoerder weten. „Eerst moeten we maar eens zien of klopt wat de vervoerders beweren, namelijk dat er veel meer gereisd wordt door de stu denten dan was voorzien. De re sultaten van een onafhankelijk onderzoek naar het reisgedrag van studenten komen pas in september beschikbaar. Pas daarna ontwikkelen we een strategie voor de onderhande lingen". AMSTERDAM - Het heeft iets macabers, zo'n aidscon- gres. Tienduizend mensen in de weer om de laatste ont wikkelingen van een dodelijk virus met elkaar te bespre ken. En af en toe zie je de mensen lopen over wie het gaat: magere lijven in T- shirts met teksten als 'Zwij gen Dood!', ingevallen oog kassen en duidelijk ziek, heel erg ziek. Ze worden verzorgd door vrienden of partners die zelf misschien besmet zijn maar nog niet ziek werden. Men omhelst elkaar en demon streert gezamenlijk tegen het inreisverbod voor hiv-geïnfec- teerden in de Verenigde Staten of de prijs van een onmisbaar medicijn. Vooral voor hen moet aan het einde van het achtste wereld- aidscongres de samenvatting ervan door het hoofd gieren: geen medicijn, wel vooruitgang in het onderzoek. Niet dat er voor het congres begon valse hoop is gewekt. „We wisten dat er geen doorbraak zou komen, deze week. Daar hebben we ie dereen ook op voorbereid", al dus een woordvoerder van de Nederlandse hiv-vereniging. En hij wijst op de goede resulta ten van het congres. „De combi natie van remmers als AZT en DDI werkt goed, is nu duidelijk. Het betekent toch weer een stapje; in 1983 kreeg je aids en was je na vier maanden overle den. Die levensverwachting is nu toegenomen tot twee, soms wel driejaar". Het congres leverde ook niet de oplossing voor een van de groot ste gedragsproblemen: onwe tendheid. Onderzoek onder Ke- nyaanse vrachtwagenchauf feurs wees uit dat 27 procent van hen hiv-positief is, slechts 40 procent een condoom ge bruikte maar dat 93 procent dacht tegen aids beschermd te zijn. Hoe precies, dat konden ze niet uitleggen. De chauffeurs worden nogal eens gezien als verspreiders van het virus in de Afrikaanse landen, wat door het onderzoek niet wordt te gengesproken: 75 procent van hen ging gemiddeld twee keer per maand naar een prostituée. In Afrika weten ze het dus niet, zoveel is duidelijk. De epidemie gaat catastrofale vormen aan nemen in dergelijke zwaar ge troffen landen waar snel ade quate programma's van voor lichting en zorg nodig zijn. De ontdekking van mogelijk een nieuw virus in Amerika, dat wel het ziektebeeld van aids vertoont, maar geen tekenen van besmetting met hiv-1 of hiv-2 te zien geeft, was de meest opmerkelijke gebeurtenis die in Amsterdam werd besproken. Jammer voor de congresorgani satie dat die ontdekking in Amerika bekend werd gemaakt en via de internationale persbu reaus naar Amsterdam kwam. Vice-voorzitter Joost Ruiten berg was zelfs een tikkeltje ge pikeerd over de onthullingen in Amerika. „Het congres is door de Amerikanen misbruikt", vond Ruitenberg. Het vroegtij dig bekend worden van een on derzoek dat op 15 augustus pas wordt gepubliceerd, was vol gens hem geen toeval. Het leger journalisten in de RAI verloor plotsklaps alle interesse voor Amsterdam, alwaar dan ook rap een persconferentie over het fenomeen werd ingelast. De medici besloten binnenkort een speciale mini-conferentie te or ganiseren over het mogelijk nieuwe virus. Enkelen lieten zich in de RAI echter al ontval len: „Niets nieuws". „Niets nieuws". Het moet de meest gebezigde uitspraak zijn geweest onder de dames en heren wetenschappets uit de biologisch-medische hoek, de laatste week. Het wetenschap pelijk gehalte van hun congres aandeel werd door enkelen als te laag beschouwd. Te veel aan dacht was er voor sociale en maatschappelijk implicaties van aids. Nuttig, maar het leidt af. Zoals de aandacht voor vrou wen, die overal op de wereld hun doodvonnis ontvangen om dat ze zich niet durven te ver weren tegen de mannelijke macht in bed. Daarvoor was tij dens het congres uitgebreid aandacht, om maar eens iets te noemen. Niet echt watje noemt een laboratorium-kwestie, maar wel van groot belang in de strijd tegen het oprukkend vi- De vraag die zich de afgelopen week aandiende was echter of het als wetenschappelijk be doelde congres nog wel die voor aanstaande rol heeft in de we tenschappelijk race naar een medicijn en een vaccin. Er gin gen stemmen op om de biolo gisch-medische aspecten in de toekomst meer los te koppelen. Congres-voorzitter Jonathan Mann was in zijn slotwoord echter duidelijk over het nut van het congres: „Het heeft nieuwe feiten opgeleverd, niet de oplossing, maar we hebben veel geleerd. We komen steeds dichter bij een antwoord. We hebben aids in een bredere con text behandeld. Dat is van be lang, ook in de toekomst. De in formatie nemen we mee naar huis en daar vertellen we het verder. Nog belangrijker zijn de ontmoetingen tussen mensen geweest, de solidariteit, het wegnemen van misverstanden. Het vernieuwde vertrouwen voor iedereen die deze week heeft gevoeld dat hij of zij er niet alleen voor staat". Elkaar omarmend luisteren deze twee aanwezigen naar de afscheidsrede van prof. J. Mann bij de sluiting van de achtste internationale aidsconferentie in Amsterdam. FOTO:ANP DEN HAAG Het verwijt dat 'erscherpt toezicht op Sint Maarten naar kolonialisme riekt, tracht slechts de aan dacht af te leiden van het wan bestuur op het eiland. In feite wordt gepoogd het eigen falen te verhullen, een falen om Sint Maarten te besturen op een wij ze waarop de bevolking recht heeft. Dat stelde minister Hirsch Bal lin van Antilliaanse en Aru baanse zaken gisteren in een notitie aan de Eerste en Tweede Kamer in reactie op kritische geluiden van het eiland, zoals van de afgetreden politiek lei der Claude Wathey, dat het in grijpen een te grote bemoeienis van Nederland is. Hirsch Ballin verantwoordt het recente besluit van de Rijksmi nisterraad tot verscherpt toe zicht op het bestuur van het eiland met het argument dat de bestuurlijke wantoestanden op Sint Maarten onduldbaar zijn. „Het Statuut van het Konink rijk der Nederlanden vereist een deugdelijk en rechtmatig bestuur. Die toets kon Sint Maarten niet doorstaan, zoals herhaaldelijk is vastgesteld", aldus de minister. De bevindingen van de Reken kamer van de Nederlandse An tillen en de commissie Pourier hebben volgens Hirsch Ballin boekdelen gesproken. Een schuld van 100 miljoen gulden, het ontbreken van vastgestelde begrotingen en de aanwezig heid van ongeveer 10.000 a 20.000 illegalen. „Het eilands- bestuur bleek niet bij machte zelf orde op zaken te stellen. In die omstandigheden restte geen andere mogelijkheid dan het treffen van bijzondere maatre gelen van koninkrijkswege", al dus Hirsch Ballin aan de Eerste en Tweede Kamer. Het besluit van de Koninkrijks regering komt erop neer dat het bestuur van Sint Maarten on der verscherpt toezicht van de gouverneur van de Nederland se Antillen in Willemstad wordt geplaatst. Alle besluiten met belangrijke financiële of be stuurlijke gevolgen zullen via de gezaghebber vooraf ter toet sing moeten worden voorgelegd aan de gouverneur. Besluiten die langs een andere weg tot stand komen, worden geacht in strijd te zijn met het algemeen belang van het Ko ninkrijk en zullen door de ge zaghebber ter vernietiging aan de gouverneur worden voorge legd. Bij dit „hoger toezicht" treedt de gouverneur op als ver tegenwoordiger van het Ko ninkrijk. Volgens Hirsch Ballin was de „uiterst zorgelijke" bestuurlij ke situatie op Sint Maarten doorslaggevend voor het besluit tot verscherpt toezicht. Hoewel er wel verbeteringen te signale ren zijn, zegt de minister niet de indruk te hebben dat het ei- landsbestuur stapje voor stapje naar een ordentelijke wijze van bestuur toegroeide. Dat wordt volgens Hirsch Bal lin bevestigd door het rapport van de Onderzoekscommissie Besluitvorming van Sint Maar ten. De commissie, onder voor zitterschap van de voormalig Antilliaanse premier mr. M. A- Pourier concludeerde „Het be stuur bestuurt niet" en achtte fundamentele veranderingen noodzakelijk. Na de presentatie van dat rapport op 12 mei dit jaar kondigden minister-presi dent Liberia-Peters van de Ne derlandse Antillen en minister Hirsch Ballin aan binnen enke- De Antilliaanse regering zou daartoe de eerste aanzet leve ren, maar vond bij nadere stu die het rapport „onvoldoende juridisch uitgewerkt". Hirsch Ballin stelde toen voor de vol tallige commissie Pourier te vragen die uitwerking op zich te nemen. Daarop heeft de Antil liaanse regering volgens de mi nister nooit expliciet gerea geerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7