Vermoeide Carrington zet pogingen voort Neurologen in Moskou willen klok toch niet terugdraaien BUITENLAND 'Franse regering hield ook testen bloed tegen' Hoor zelf de klok in Brezi luiden! ƒ540,- Ceidae Soivumt ZATERDAG 25 JULI 1992 A< PARIJS Professor Frangois Gros, een wetenschappelijk adviseur van de voormalige Franse premier Laurent Fabius, heeft tijdens een proces in Pa rijs verklaard dat een regeringscommissie in mei 1985 besloot om bloed van donors „voorlopig" niet te onderzoeken op mogelijke besmetting met het aids-virus. De enige manier waarop dit onderzocht kon worden, was toen met behulp van een Amerikaanse test. De regeringscommissie, waar van Gros voorzitter was, besloot te wachten totdat het Franse instituut Pasteur zelf een proef had ontwikkeld. Professor Gros zei dat de belangen van de Franse industrie zwaar meewogen in deze beslissing. Er waren ech ter ook Franse regeringsfunctionarissen, zei hij, die bezorgd waren over de ethische aspecten van tests voor bloeddonors. In het proces dat in Juni be gon, staan vier hoge functionarissen van het ministerie van volksgezond heid terecht die beschuldigd zijn van fraude. Van de 1200 Fransen die aan ziekten van het bloed lijden en die door transfusies besmet raakten, zijn er al 256 overleden. De aangeklaagde Fabius, Hervé en Dufois kwamen onder zware politiebewaking bij het gerechtsgebouw aan. Regering wijst aanbod Escobar af BOGOTA De Colombiaanse re gering heeft het aanbod van drugsbaron Pablo Escobar om zich onder bepaalde voorwaarden over te geven afgewezen. Escobar heeft acht voorwaarden gesteld voor zijn terugkeer naar de Envi- gado-gevangenis, ten westen van Een van de voorwaarden is dat de drugsbaron opnieuw zijn voorar rest in de Envigado-gevangenis uitzit en niet naar een andere gë- vangenis wordt overgeplaatst. Es cobars mogelijke overplaatsing was de aanleiding voor zijn vlucht uit de gevangenis. Britten voorkomen 'executie' Rushdie LONDEN Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft gis teren de uitwijzing bevolen van drie Iraniërs die ervan verdacht worden de schrijver Salman Rush die te hebben willen vermoorden. De drie mannen, twee niet-diplo- matieke medewerkers van de Iraanse ambassade en een stu dent, hebben een week de tijd om Groot-Brittannië te verlaten. Sal man Rushdie is door de vroegere religieuze leider van Iran, ayatol lah Khomeiny, ter dood veroor deeld wegens zijn „godslasterlij ke" boek „De Duivelsverzen". Weinig Tsjechen en Slowaken voor splitsing PRAAG De Tsjechische premier Vaclav Klaus heeft gisteren gezegd dat het uiteenvallen van de Tsjechoslo waakse federatie onvermijdelijk is, on danks dat uit een opiniepeiling is gebleken dat de meeste Tsjechen en Slowaken tegen een splitsing zijn. Klaus en zijn Slowaakse ambtgenoot Vladimir Meciar zijn een akkoord overeengekomen, dat de splitsing van de 74 jaar oude staat in twee onafhan kelijke republieken regelt. Een opiniepeiling heeft uitgewezen dat zowel van de Tsjechen als van de Slo waken slechts 16 procent voor een echte splitsing is. Van de Tsjechen is 38 procent voor een eenheids staat en 19 procent voor handhaving van de federa tie. Van de Solwaken is 30 procent voorstander van een losse confederatie en 27 procent voor handha ving van de federatie. LONDEN Het is het per fecte moment voor een inter view met Lord Carrington over de rol van de Europese diplomatie in het Joegoslavi sche conflict. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Boutros Boutros Ghali, is in conflict geraakt met Carrington, die voor de EG de onderhandelingen voert in Joegoslavië. Boutros Ghali is boos dat Car rington hem niet heeft verteld dat zijn laatste bestand de inzet van VN-troepen betrof. Het staakt-het-vuren dat vorige week vrijdag tot stand kwam en op zondag alweer geschonden was, was toch al niet haalbaar, aldus Boutros Ghali. Op woens dag kwam het bericht dat de Britse minister van buitenland se zaken, Douglas Hurd, naar New York zou gaan om de zaak te sussen. Mijn gesprek met Lord Carring ton in Londen gaat moeizaam van start. Carrington ontkent Transporteenheid Bosnië ontbonden DEN HAAG De trans porteenheid van de Ko ninklijke Landmacht die' beschikbaar werd gehou den voor humanitaire hulp voor de inwoners van Bos- nië-Hercegovina, wordt ontbonden. Minister Ter Beek van defensie heeft daartoe vrijdag besloten, omdat de onduidelijkheid over de datum van vertrek voortduurt. Ter Beek wil met zijn besluit een einde maken aan de onzekerheid bij de ruim 100 man perso neel waaruit de eenheid zou gaan bestaan, aldus het ministerie van defensie. dat Douglas Hurd naar de Vere nigde Naties afreist. „Dat zou ik dan moeten weten. Ik heb hem vanmorgen nog gespro ken", aldus Carrington. Lord Carrington is bescheiden over zijn verrichtingen. „Ik doe dit nu een jaar. Ik heb één of twee kleine succesjes geboekt". Hij is zich uiterst bewust van de slechte indruk die de wereld krijgt wanneer een bestand dat hij met veel moeite tot stand heeft gebracht onmiddellijk wordt verbroken. „Hoe moetje verder vanaf hier? Je kunt niet blijven onderhandelen over be standen die worden getekend terwijl men duidelijk niet van zins is zich eraan te houden". Desalniettemin zal Carrington zijn onderhandelingspogingen voortzetten. Zijn tegenstanders onder de strijdende partijen en vijandig gestemde elementen in de Duit se pers zeggen dat alleen al Car- ringtons verschiinen in Joego slavië een katalysator is voor geweld. Lord Carrington is ont zet over „het menselijk lijden, de pure wreedheid van dit al les". Hij ziet het als zijn plicht om terug te gaan naar Joegosla vië om te proberen meer plaat selijke overeenkomsten tot stand te brengen en het bloed vergieten in de Balkan een halt toe te roepen. „Het is aan de VN of er een militair ingrijpen komt", zegt hij. Hij heeft zelf „geen persoonlijke gevoelens" over een militaire interventie. Lord Carrington. Carrington ontkent dat de situ atie verslechterd is door de wrij ving tussen Bonn, Parijs en Brussel over de erkenning van Kroatië en Bosnië, met de kant tekening dat „de EG, in samen werking met de Verenigde Na ties, moet besluiten welke kant ze op wil". Zouden de Amerikanen nu in hun vuistje lachen om de mach teloosheid van de EG in de Joe goslavische kwestie, na alle grootdoenerij van Europa? Vol gens Lord Carrington ligt het. probleem echter niet bij de Eu ropese Gemeenschap. „Het pro bleem is de onbuigzaamheid in Joegoslavië", stelt hij. En hij heeft gelijk: na twaalf maanden van verschrikking lijkt de vechtlust van de strijdende par tijen nauwelijks verminderd. De nu 73-jarige Carrington FOTO: DIJKSTRA zucht vermoeid. Als ik de redac tie bel krijg ik te horen dat Dou glas Hurd toch naar New York gaat. Ik ga terug om dit nieuws aan Carrington te vertellen, die toch verondersteld wordt volle dig op de hoogte te zijn van za ken die de Balkan betreffen. Carrington reageert mat. „Oh, is dat zo? Goed van hem". (c) The Times Vette bij op m'n dij GERT-JANTHEUNISSE Wat ze in die Franse kranten schrijven lijkt naar niets. TVMzou op een hoop kunnen worden gezet met PDM vorig jaar. Met andere woorden: ook alles naar huis om bepaalde redenen. Het lijkt wel alsof er een hetze tegen de Nederlandse profs wordt gevoerd. Wat is eraan de hand: ik heb twee dagen een stevige griep gehad. Dat hang je natuurlijk niet aan de grote klok, want dan kunje beter gelijk je koffers pakken. Gelukkig was met de tijdrit het ergste leed geleden en heb ik met inzet van alle krachten de 65 kilometer kunnen volfietsen. Jammer dat ik Eric Boyer heb moeten laten gaan. Die is nu eenmaal een betere tijdrijder. Dus toch weer nummer dertien. Ik voel me daar niet door aangesproken. Ik zit geen excuses te bedenken voor het slechte functioneren van de Nederlandse profs. Ik vind het helemaal niet slecht. En weetje wat me in de laatste kilometers van mijn rit is overkomen Een vette bij zette zich vast op mijn dij. Meerijden was tot daar aan toe, maar steekt me die bij uit dankbaarheid ook nog even flink diep in het bovenbeen. Nee, om terug te komen op die laatste dagen. Na de geruchtenstroom over opgeven van zus en zo voelde ik me uitermate gemotiveerd. Ik wilde hoe dan ook deze Tour uitfietsen. TVM verdient het niet om door het slijk te worden gehaald. Of ik mijn contract verleng1? Of ik naar Spanje of Italië ga Laat ik het zo zeggen: TVM heeft de eerste optie. Direct naar de Tour gaan we met elkaar om de tafel zittenDan zien we wel waar we terecht komen. Of ik tevreden of teleurgesteld ben in het Tourverloop? Niemand heeft mij persoonlijk op te hoge verwachtingen kunnen betrappen. Ik herhaal nog maar eens: wanneer ik in Baskenland niet tegen domme pech aanloop zit ik royaal bij de eerste tien. Dat is voor mij bemoedigend. Ik heb overigens geen onverantwoorde risico 's genomen de laatste dagen. Als de koorts te hoog was geweest was het uit en over geweest. Maar de dokters hebben me laten gaan. De medici weten heus wel waar hun verantwoordelijkheid ligt. Daar moetje als renner op kunnen vertrouwen en dat doe ik ook voor de volle honderd procent. Ik ben blij dat dit stuk af is, want mijn bovenbeen begint lelijk op te zetten. Het is denk ik een koningsbij geweest die me te pakken heeft gehad, 'k Zal er wat op laten smeren en eerst even kijken of de angel eruit is. Tot zondag in Parijs, 't Is me een waar genoegen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU - „Ik doe dit werk al sinds 1974", zegt de in een onberispelijk lichtgrijs pak gestoken Tsjoegonov. De neuroloog zit vanachter zijn bureau rust en zelfvertrou wen uit te stralen. Zijn werkkamer in z'n Moskou- se kliniek ademt een sfeer van degelijkheid. Kasten van bruin met zware boeken over psycho logie, op de vloer een rood tapijt en, langs de muren, tien houten stoelen met rood plastic zittin gen. Drie antieke telefoons, rechts op zijn bureau, verster ken de indruk dat we hier niet van doen hebben met een licht zinnig man uit de jachtige mo derne tijd. „De laatste tijd is er veel veran derd", verklaart Tsjoegonov. „Niet alleen neemt het aantal neurotici toe, maar de mensen zijn ook steeds langer en zwaar der ziek". Zijn patiënten lijden aan chronische vermoeidheid, spierpijn, pijnlijke gewrichten, andere kwalen die typisch zijn voor neurotici. De grijze ge neesheer-directeur twijfelt geen moment aan de oorzaak van het toenemend aantal ziek tegevallen: het komt door alle maatschappelijke veranderin gen. Perestrojka-stress. „De mensen raken onzeker, ze ver liezen het vertrouwen in de toe komst", zegt Tsjoegonov. „Hun weerstand neemt af en ze wor den ziek". Het blijken vooral vrouwen tus sen de 30 en 35 te zijn die in Tsjoegonovs kliniek belanden. „Vrouwen hebben het meest te lijden onder de veranderde om standigheden", vervolgt de neuroloog. „Zij moeten het ge zin voeden, terwijl het steeds moeilijker is om aan levensmid delen te komen. Gezinsgeluk wordt voor hen een steeds onbe reikbaarder ideaal Uniek Dr. Tsjoegonov begint uit te leggen wat er uniek is aan zijn kliniek, aan zijn praktijk. Uniek in Rusland, ja zelfs uniek in de wereld. Het geluid van een lachende ekster vult het ver trek. Een van de antieke tele foons blijkt dit geluid voort te brengen. Kitsch, made in Hong kong. „Mijn collega's uit Californië waren onder de indruk en zei den dat ze nergens ter wereld een kliniek als de mijne nadden gezien", zegt een apetrotse Tsjoegonov. Hij legt uit dat zijn behandeling gericht is op her stel van het afweermechanisme van de patiënt en psychologi sche, biologische en sociale ele menten kent. Na enig aandrin gen wordt hij iets concreter. Heilgymnastiek, aerobics, me ditatie, yoga, hypnose, het gebed en een hongerdieet zijn de voornaamste onderdelen op zijn programma. Weinig of geen medicijnen. Uniek is volgens de neuroloog dat de behandeling wordt afgestemd op het biorit me van de patiënt. Dat bioritme distilleert zijn laboratorium uit urine dat de patiënten op gezet te tijden afstaan. „Mannen functioneren 's morgens het best, vrouwen juist op de twee de helft van de dag", is dr. Tsjoegonovs conclusie. Gelooft de dokter- niet dat pa tiënten die hij in zijn rusthuis geneest, eenmaal terug in de harde maatschappij, onmiddel lijk opnieuw een inzinking krij gen? „Nee, wij leren onze pa tiënten hoe ze problemen moeten benaderen. Als je niet wil dat ietsje hindert, moetje er gewoon niet aan denken. Dat zei Seneca". Vijftig tot zeventig procent van de patiënten blijft het na de be handeling goed doen, blijkt uit de gegevens van de arts. Zijn kliniek telt 1200 bedden, de maximale behandeling duurt 40 dagen. Per jaar zien dr. Tsjoegonov en zijn staf zo'n 15.000 mensen komen en gaan. Een druppel in de oceaan, geeft de Moskouse neuroloog aarze lend toe. Statistieken waaruit blijkt hoe groot de geestelijke en emotionele nood onder de bevolking is, bestaan in Rus land niet. Als de mensen er voor het begin van Gorbatsjovs perestrojka be ter aan toe waren, zou Tsjoego nov dan niet liever de klok te- „Een provocatieve vraag", zegt Tsjoegonovs collega Kornev la chend. De jongere artsen hier willen het oude systeem voor geen prijs terug. Tsjoegonov geeft weifelend toe dat van zo'n terugkeer inderdaad geen spra ke kan zijn. Breien r Met dr. Valentina Falilejeva maak ik een wandeling over het erf. Op bankjes, in een soort park, zitten vrouwen van mid delbare leeftijd. Ze praten of breien. In een van de gebouwen praat ik met een oudere patiën te. Ze werkt op een machinefa briek. Toen ze hier een maand geleden kwam, had ze last van' duizelingen, vermoeidheid en oorsuizingen. Met een stralen de glimlach vertelt ze dat ze weer helemaal beter is. Ziet ze er niet tegenop om weer naar huis te gaan? Weer die blije lach. „Helemaal niet". De kliniek staat zelf ook nog moeilijke tijden te wachten, ge looft dr. Falilejeva. Binnenkort staakt de overheid haar subsi dies en moeten de patiënten zelf gaan betalen. „Ik lach me een ongeluk als ik hoor van jul lie problemen in het Westen", zegt de arts. „Daar demonstre ren vrouwen omdat ze net als mannen in ontbloot bovenlijf willen lopen". „Ja, dat was in Canada", beaam ik terwijl we naar buiten lopen. „Ssst!", zegt dr. Falilejeva, „pa tiënten!" Die zijn kennelijk nog niet toe aan zulke praatjes. Anti-maffiawet in Italië ROME/PALERMO De Italiaanse senaat heeft justitie gisteren ver gaande bevoegdheden toegekend om tegen de georganiseerde mis daad op te treden. Italiaanse media meldden de eerste arrestatie in ver band met de moord op maffiabe strijder en opsporingsambtenaar Paolo Borsellino, wiens begrafenis gisteren door duizenden mensen werd bijgewoond. Met 163 tegen 106 stemmen werden de maatrege len aangenomen. De wet, die vol gende week ter goedkeuring aan de Kamer van Afgevaardigden wordt voorgelegd, kent nieuwe bevoegd heden toe aan de „super-aankla ger". De politie kan volgens de wet in hele wijken huiszoekingen hou den en er mag eerder worden over gaan tot het afluisteren van tele foonlijnen. Een werknemer bij een detectivebureau, die nu op verden king van hulp aan de moordenaars van Borsellino in voorarrest zit, zou zijn gezien op de plaats van de auto bomexplosie die aan Borsellino en vijf politielijfwachten het leven kostte. lêi i<C J Are. lu:;/ Lc G-V, i r Lijk Hitler pas in 1970 opgegraven en vernietigd MOSKOU De lijken van Adolf Hitler, zijn vriendin Eva Braun en van leden van de fa milie van propagandaminister Joseph Goebbels zijn voor het eerst in 1970 opgegraven en vernietigd. De gebitten van de nazileider en zijn partner be vinden zich nog steeds in mili taire archieven in Moskou. Dit verklaarde de Russische histo ricus Lev Besymenski gisteren in de krant Komsomolskaja Pravda. Tot nu toe ging men er vanuit dat na Hitiers zelfmoord in april 1945 zijn lijk korte tijd later verbrand werd in de Rijks kanselarij in Berlijn. Besy menski, die tijdens de Tweede Wereldoorlog tolk was van Sta- lins maarschalk Georgi Zjoe- kov, zei een vernietigingsproto col van Hitiers lijk te bezitten en dit binnenkort openbaar te maken. De stoffelijke resten van Hitier werden volgens hem bewaard op bevel van de Sjmersj, de militaire contra spionagedienst. Dit orgaar dacht dat Stalin het lijk van zijr grootste vijand wilde zien. Sta lin heeft nooit kunnen verwer ken dat hij Hitier niet levend t( pakken kon krijgen. Volgens Besymenski was de Sovjet-die tator bevreesd dat oude er nieuwe nazi's de stoffelijke res ten van Hitier als een symboo zouden willen gebruiken. fHJb SIJTHOFF PERS REIZEN 070-319088: 5' t v* 'M- v v« JL'-4t-f j m - L* tü'— «A? .KL J i AmI In Palermo, de hoofdstad van Sicilië, betuigen duizenden mensen de laatste eer aan hoofdofficier van justitie Borsellino. FOTO: AP KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 1205 De kapitein van de vangboot ziet ook nog kans de 'Vrijheid' heid wegzwemt, begeleid door honderden pinguïns, alle nog met op sleeptouw te nemen, vóór met dreunende slagen de berghelling kopantennes getooid. "Wedden dat die twee in de cockpit van die instort. Op het nippertje ontsnapt de boot aan het gevaar bedolven te potvis zitten?" zegt hij; "Lupardi geeft zich zo gauw niet gewonnen., worden en iedereen herademt, wanneer het schip weer open zee en ik maak me sterk, dat we hem nog wel eens zullen ontmoeten." heeft bereikt. "Lupardi komt er nooit levend uit", zegt Taaie Toon, "en Voto evenmin." Maar dan wijst Rob op een potvis, die met grote snel- EINDE Bush boos op CRYSTAL CITY - De Ameri kaanse president George Bush is gisteren tijdens een rede in Crystal City (Virginia) onder broken door woedende familie leden van voormalige krijgsge vangenen (POW's) en vermiste militairen (MIA's) die hem toe schreeuwden dat hij „geen leu gens meer" moest vertellen. Het incident duurde zo'n vijf minuten waarin Bush zich met een stalen glimlach op zijn ge zicht wendde tot de broer van een vermiste piloot van de luchtmacht. Tussen hen ont wikkelde zich een op het oog fel le discussie. Bush hervatte zichtbaar boos zijn rede en toen er in de zaal opnieuw ge schreeuwd werd, snauwde hij: „Wilt u alstublieftuw mond houden en gaan zitten, zodat ik door kan gaan?" Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naaT Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag. Globale verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar reis vertrek datum: 28 augustus P-P- De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief «vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5