Cuba rekent op minstens 7 maal goud De doodgezwegen Spelen van Barcelona Olympische Spelen 81D leidse Courant i zaterdag 25 juli 1992 Fidel Castro heet 'Cuba's grootste kampioen' te zijn. De Cubaanse leider vorig jaar tijdens de huldiging van het Amerikaanse roeikwartet dames, dat in Havanna goud had veroverd tijdens de Pan Amerikanse Spelen. Koningin stuurt bedelbrieven rond De koningin van alle Olympische Spelen is aan de bedelstaf. De num mer één van de medaillespiegel aller tijden schrijft bedelbrieven aan be drijven en instanties en poetst voor geld of etenswaren zelfs deurknop pen. Larissa Latinina doet dit niet voor haar eigen welzijn. Dank zij haar normaal verdienende echtge noot is 's werelds beste turnster van de jaren vijftig en zestig niet nood druftig. De negenvoudige olympisch kampioene, ze won ook nog vijf zil veren en vier bronzen medailles, zet haar naam in ten behoeve van het nationaal Russische welzijnsfonds voor sport. Deze charitatieve instel ling geeft financiële hulp aan spor ters, trainers en sportinvaliden die onder de armoedegrens leven. Hun maandinkomen ligt beneden de 500 roebel, net iets teveel om te sterven en te weinig om van te leven. Laumann loopt niet, maar kan wel roeien Zij kap staan noch lopen, maar ze verschijnt wel op de Olympische Spelen. Silken Laumann, wereld kampioene in de skiff, kan namelijk wel alweer goed roeien. De 27-jarige Canadese kwam in mei voor de Hü- gel Regatta in Essen in aanvaring met een Duitse boot. Zij liep bij de botsing ernstige verwondingen op in haar rechterbeen. Zij lag voor vijf operaties drie weken in het zieken huis. Intussen bereidde ze zich voor op een Meer in Aigueblette in de Franse Alpen. „Roeien gaat weet goed", zegt ze. Om te staan en te lo pen heeft ze een steunband en druk verbanden nodig. „Ik kan niet lang staan, ik doe alles zittend. Bij het roeien is dat geen probleem". Enorme bedragen voor tv-uitzendingen De bedragen die voor uitzending van de Olympische Spelen worden neer gelegd hebben een gigantische vlucht gemaakt. In 1960 kocht CBS de rechten van de Spelen in Rome voor 395.000 dollar. NBC moest voor de uitzendrechten van Barcelona 1992 niet minder dan 401 miljoen dollar neertellen. Altijd nog zes mil joen minder dan de Amerikaanse NBC voor Seoel moest betalen. Meeste medailles naar de VS De Verenigde Staten heeft in de his torie van de moderne Olympische Spelen de meeste medailles voor zich opgeëist: in totaal 1786. Daarvan waren er 731 goud, 575 zilver en 480 brons. De Sovjet-Unie, pas voor het eerst in 1952 in de olympische sport- arena's vertegenwoordigd en als zo danig vier jaar geleden in Seoel voor het laatst actief, blijft op een totaal van precies 900 medailles staan (395 keer goud, 319 zilver en 286 brons). Nederland bezet op de ranglijst van 94 landen de vijftiende plaats met een totaal van 150 medailles (43 goud, 45 zilver, 62 brons). Gouden medaille in 257 disciplines Bij de Olympische Spelen in Barcelo na zijn 257 gouden medailles te win nen. Dit zijn er twintig meer dan vier jaar geleden in de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel. Nieuw in het olympisch programma zijn: judo voor vrouwen, wildwatervaren, twee klassen lechner A 390, 10 kilometer snelwandelen vrouwen, 3000 meter achtervolging vrouwen wielrennen, badminton en honkbal. Eerste plak komt morgen De eerste beslissing over goud, zilver en brons valt morgen bij de 100 kilo meter ploegentijdrit. De wedstrijd begint om 9 uur 's morgens. De laat ste plakken worden op zondagavond 9 augustus uitgedeeld aan de mara thonlopers. De 257 gouden medail les zijn over de volgende sporten ver deeld: atletiek 43, zwemmen 31, worstelen 20, kanovaren 16, turnen 15, judo 14, roeien 14, schieten 13, boksen 12, wielrennen 10, gewicht heffen 10, zeilen 10, schermen 8, paardesport 6, boogschieten 4, bad minton 4, tafeltennis 4, tennis 4, schoonspringen 4, basketbal 2, handbal 2, hockey 2, moderne vijf- kamp 2, kunstzwemmen 2, volleybal 2, honkbal 1, waterpolo 1, voetball. Gouden medaille kost 275 gulden De winnaars bij de Olympische Spe len krijgen een gouden medaille ter waarde van 275 gulden. Op de on derscheiding is 13,5 gram puur goud aangebracht. De Spaanse kunste naar Xavier Corbereo is de ontwer per. De voorkant toont Nike, de Griekse godin van de overwinning, de achterkant het logo van de Spelen en de Olympische ringen. Bij de uit gifte vön de medailles worden niet minder dan 208 personen ingezet. De hostesses dragen een creatie van de mode- ontwerper Toni Miro. Een tientje voor olympisch kampioen Het onlangs opgerichte Olympisch Comité van Armenië heeft besloten alle in deze staat levende olympische kampioenen maandelijks een uitke ring toe te kennen van 500 roebel. De tegenwaarde is tien gulden. Sja- guinian, Mirzojan, Djoelvalakian, Eguibarian, Novikov en de broers Albert en Edoeard Atsarian komen voor de uitkering in aanmerking. Gustavo Rolle is hoofd van het de partement topsport binnen INDER, het Cubaanse overkoepelende sport- orgaan. Hij zegt: „Onze delegatie, met ruim 190 sporters de grootste in onze Olympische geschiedenis, be reidt zich voor op de beste voorstel ling aller tijden. We gaan uit van een verbetering van Montreal, toen we achtste land waren. We streven dus naar een klassering bij de beste ze ven landen". Specifieker: Rolle spreekt over ze ven tot negen gouden medailles, ze ker twintig maal eremetaal in totaal. Zonder dralen noemt hij de kandida ten voor goud. De honkbal- en vol- leybalploeg, de boksers (onder wie de bij Arnold Vanderlijde goed be kende Felix Savon), worstelaars, gewichtheffers, schermers (onder wie wereldkampioene Taimi Chap- pé) en enkele atleten, onder wie hoogspringer Javier Sotomayor en loopster Ana Fidelia Quirot. Rolle: „Sinds Montreal is ons sport- niveau van absolute wereldklasse gebleven. Vorig jaar behaalden we tijdens de verschillende WK's 32 gouden, zilveren en bronzen medail les. Dat is allemaal gebeurd dankzij de triomf van de revolutie. Voor '59 stelden we sportief gezien niets voor". Sportfanaat Castro Sportfanaat Fidel Castro is een man van principes. De president boycotte de vorige twee Olympische Spelen. In Los Angeles was hij solidair met de wegblijvende Oostblok-landen, vier jaar later in Seoul protesteerde hij vanwege het feit dat het eveneens communistische Noord-Korea geen rol mocht spelen in de organisatie. Vandaar de vergelijking met 1976, de succesvolste Olympische editie voor de Caribiërs. Bekendste winnaars van gouden medailles waren Alberto Juantore- na, die in sublieme stijl de hoofdprijs Andersom is de import gering. Ni if lang nadenken komt Rolle tot een Italiaanse voetbaltrainer, een Rus I die boogschieten doceert en een Ko-1 reaan die pingpongen voordoet. Voor de sporters zelf blijft de exodus pf naar het buitenland voorlopig uit Op de vraag of stervolleyballer Joël I Despaigne na Barcelona in aanmer- king komt voor een contract bij een 9 Italiaanse profclub, fronst bonds- |F voorzitter Innocencia Cuesta dt a wenkbrauwen: „Dat wordt heel moeilijk". Rolle is duidelijker en spreekt tevens 'i; voor de aanvaller: „Despaigne is niet geïnteresseerd in geld en wij ooi niet. We zijn tegen professionalisme, (f als het gaat om geld verdienen in de sport. Onze atleten krijgen van de regering alle faciliteiten. Verder zijn L ze militair, student of hebben een andere baan. Ik ben in zoveel landen geweest en ken de problemen die at leten alleen al hebben om fatsoenlij! i te kunnen trainen". Thuis verwacht Na Barcelona worden de atleten ge jÈ woon weer thuis verwacht. „Want als we Despaigne laten ver g trekken, hoeveel andere volleybal j Iers zullen dan naar Italië willen? E: hoeveel honkballers naar de Veri nigde Staten? In andere landen zij topsporters soms miljonairs. Bij oni blijven ze gewone mensen, net zoal professoren in de geneeskunde ge wone mensen blijven". „Als ze terugkomen van de Olympi sche Spelen en een grootse prestatie hebben geleverd, is de erkenning i van het volk hun beloning. En als ze t zich terugtrekken uit de sport, krij- i P gen ze misschien een auto. Of als ze l: problemen hebben met huisvesting, regelen we een ander huis. We zog Ijl ken naar sociale oplossingen. Mis- j| schien is dat voor jullie westerlingen 'J; moeilijk te begrijpen". (ANP) FOTO EPA Eén van Cuba's grootste troeven is de zwaargewicht Felix Savon (links) hier tijdens de wereldkampioenschappen boksen - eind van vorigjaar - in gevecht gewikkeld met Arnold Vanderlijde. En zoals al die voorgaande keren in hun tweekamp zegevierde in Sidney de machtige Cubaan. evenement hielpen de Cubaanse ve detten met het binnenhalen van de oogst. Om te benadrukken dat ze maar gewone stervelingen zijn. „Elke Cubaanse sportman loopt of speelt voor Cuba, de Cubaanse vlag, de Cubaanse bevolking en voor Fidel Castro, onze leider, de chef-com mandant", zei Juantorena ooit. De Panamericano leverde Cuba tal van nieuwe, prachtige accommoda ties op, zoals een honkbalstadion en een velodrome. Bovendien bood het evenement de bevolking verstrooi ing in moeilijke tijden. Want sinds het uiteenvallen van het Oostblok en met name de Sovjetunie, behoeft Cuba nauwelijks nog op steun van de voormalige beste kameraad te reke nen. Omdat de Verenigde Staten volhar den in een strenge boycot, kampt het land met een ernstige crisis. Benzi ne, voedsel, medicijnen, kleding. Al les is op de bon. Castro gaf vorigjaar toe dat hij, wanneer hij had geweten dat de misère zo hard zou toeslaan, zich wel had bedacht de Panameri- kaanse Spelen naar zijn eiland te ha len. Nu dat eenmaal gebeurd was, diende zijn land zich volledig in te zetten. Het volk mocht dan wel gebrek aan brood hebben, de Spelen kon het krijgen. Toch staat de (top-)sport on der druk. De nationale schaakfederatie gaf on langs in de staatskrant Granma toe dat Cuba vanwege de economische malaise geen ploeg naar de Olympia de in Manila kon sturen. Om dezelf de redenen heeft de nationale voet balploeg zich moeten terugtrekken uit de voorronden van het WK voet bal in de Verenigde Staten. Eind vorig jaar kondigde Castro zelfs aan dat alleen atleten met een reële medaillekans in aanmerking zouden komen voor uitzending naar Barcelona. Die uitspraak is inmid dels gedeeltelijk achterhaald. Rolle: „Iedere Cubaan is op de hoog te van de financiële problemen in het land. Wij als ministerie proberen alle sporters die een kans op een plaats bij de eerste zes hebben, naar Barce lona te krijgen. We geven onze Olympiërs alle gelegenheid zich goed voor te bereiden. In technisch, taktisch, psychologisch en fysiek op zicht. We zullen onze problemen overwinnen. In de landen die hun politiek systeem hebben veranderd (hij doelt op het Oostblok), gaat het nu slechter dan voorheen. Men zegt dat dat tijdelijk is, maar hoe lang zal het duren? En in hoeveel landen van Latijns-Amerika gaat het slechter dan in Cuba? En in hoeveel landen van Azië?". Klinkende dollar Inmiddels probeert het land de ex pertise en ervaring in klinkende dol lar om te zetten. Aan een interview met 's lands tophonkballer Victor Mesa hangt een prijskaartje van bij na vijfhonderd gulden. Cuba onthul de al plannen sportkennis in de ver koop te doen. Het exporteert trai ners en medische kennis, geeft bui tenlandse sportploegen de gelegen heid gebruik te maken van de uitste kende faciliteiten. Rolle: „We hebben 20.000 aan de universiteit afgestudeerde coaches. Momenteel werken trainers van ons in 37 landen van de wereld. In de Verenigde Staten, Venezuela, Mexi co, Colombia, Brazilië, Afrika, Azië". Cuba koestert zijn topsporters. Ondanks de ernstigste economische crisis in 33 jaar bewind Castro, zijn de Olympische aspiraties groter dan ooit. Het communistische kader kijkt minachtend naar de ontmanteling van de topsport in de voormalige broederlanden in Oost-Europa en verkondigt de verwachting voor Barcelona. Cuba, eiland met ruim tien miljoen inwoners, rekent op een plaats bij de beste zeven landen op de medaillelijst. op de 400 en 800 meter behaalde, en de legendarische bokser Teofilo Ste venson. Sport is een van de verworvenheden in het marxistisch-leninistisch gere geerde Cuba. Net als onderwijs, ge zondheidszorg, beide zijn gratis, bio technologie of cultuur. Cuba heeft daarin een voortrekkersrol, zeker in Latijns-Amerika. Sportbeoefening is massaal, het aanbod van talent groot, de selectie nauwgezet. Enigs zins te vergelijken met Oost-Europa voor de ineenstorting van het com munisme. El deporte es un derecho del pueblo. Sport is een recht van het volk, luidt een van de leuzen. Waarbij het niet alleen gaat om de toppers. Politiek systeem Rolle: „Wij hoeven met sport geen reclame te maken voor ons politiek systeem. We bieden slechts fysieke educatie voor de massa. We hebben speciale programma's voor kinde ren, voor opa's en oma's, noem maar op. We zien sport als een onderdeel van sociale integratie. Sommigen be drijven topsport, anderen doen mee op recreatief niveau. Dat maakt niet uit". Rolle noemt Fidel Castro Cuba's grootste kampioen. De charismati sche leider was vroeger een verdien stelijk basketballer, die ook aardig met de honkbalknuppel overweg kon. Vorig jaar, glimt Rolle van trots, was Castro vijftien dagen lang aandachtig toeschouwer tijdens de Panamerikaanse Spelen, een evene ment dat uitdraaide op Cuba-promo- tie van de eerste orde. Het land won de prestigestrijd tegen de Verenigde Staten met een voor sprong van tien gouden medailles. Vooral behaald dankzij tien zeges in het boksen. Dat de Amerikanen in verschillende takken van sport met hun tweede keuze waren versche nen, deerde geen Cubaan. Na het Barcelona Olympische stad. Ooit eerder geweest? Ja, 56 jaar en zes dagen geleden brandde het Olympisch vuur ook al in hetzelfde Montjuic-stadion. De hoofdstad van Catalonië was destijds de scene van de Volksolympiade, de anti-fascistische tegenhanger van Berlijn, de Spelen van één dag, de doodgezwegen Spelen van Barcelona. Elk ander land zou met zijn Volkso lympiade uit 1936, de anti-fascisti sche tegenhanger van Hitiers Ber- lijnse olympische sportfeest, waar schijnlijk trots zijn achteraf door de geschiedenis zo in het gelijk te zijn gesteld. Behalve Spanje zelf. Daar heeft de dood van Franco in 1975 niet geleid tot een nationale bijltjes dag. Hooguit kan men zeggen, dat het fascisme tegelijk met hem is in geslapen. Bij de openingsceremonie dadelijk op 25 juli staan IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch en Jordi Pujol, de gouverneur van" Catalonië, samen op als het Catalaanse volkslied Els Seglars (De Maaiers) ten gehore wordt gebracht. De één (Sama ranch) zal terugdenken aan de Fran co-tijd waarin hij als hoogste plaat selijke politieke ambtsdrager alle Catalaanse cultuur-uitingen moest bestrijden. De ander (Pujol) zuchtte zeven jaar in de gevangenis, omdat hij er voor zorgde dat bij een bezoek van Franco aan Barcelona bezoekers het verboden volkslied aanhieven. Dit onverwerkte Spaanse verleden is voor een buitenstaander moeilijk te begrijpen. Burgemeester Maragall van Barcelona vindt zelfs dat Viv Simson en Andrew Jennings, de Britse auteurs van het geruchtma kende 'Lords of the Rings', niet ge rechtigd zijn een oordeel te vellen. Als socialist werkt Maragall van har te samen met de vroegere Falange- aanhanger Samaranch. Onschuldig Teveel nadruk op de Spelen van 1936 in Barcelona zou ook de mythe vernietigen, dat de sportbeweging in de vooroorlogse jaren onschuldig, zelfs volkomen a-politiek zou zijn ge weest. Iets dat het Internationaal Olympisch Comité tot op de dag van vandaag probeert uit te dragen. De Amerikaanse miljonair Avery Brun- dage ging in die woelige dagen zelf naar Berlijn en constateerde dat het met de positie van de joden veel min der slecht was gesteld, dan men bui ten Duitsland vreesde. Voor het op zetten van zulke oogkleppen, werd hij later beloond met het voorzitter schap van het IOC. Velen wisten beter. In landen als de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot- Brittannië en ook Nederland hebben de Spelen van Berlijn lang ter dis cussie gestaan. Ze waren al in 1931 vergeven. Per schriftelijke stem ming. Het congres, dat over de toe kenning moést beslissen vond in 1931 in Barcelona plaats, kort nadat Spanje het koningschap had afge schaft. Het was er zo woelig dat slechts weinig IOC-leden de durf hadden in persoon hun stem uit te brengen. Echt rebels waren de Spelen in Bar celona niet. Een minderheid van de leden van het Internationaal Olym pisch Comité steunde zelfs de orga nisatie van het protest-evenement, dat naast een uitgebreid sportpro gramma ook voorzag in een culture le manifestatie en een schaaktoer nooi aan 800 borden. Hoofdbrekens De Franse en Britse overheden twij felden lang welke manifestatie de voorkeur moest genieten: Berlijn of Barcelona. De regering van het volksfront in Frankrijk ondersteun- Frans oorlogsschip in de haven vah Barcelona opgepikt. Gevechten De gevechten duurden slechts twee dagen en eindigden in een volledige overwinning van de Barcelonese ar beiders. Kolonel Lopez Amor, leider van de opstand, kwam voor het vuurpeloton terecht, enkele weken later gevolgd door generaal Goded, de door Franco benoemde comman dant van Catalonië. Op Juan Antonio Samaranch, des tijds net zestien, moeten de straatge vechten een diepe indruk hebben ge maakt. Van huis-uit hoorde hij bij de andere partij. Orde en gezag spra ken textiel-fabrikant Samaranch sr meer aan dan het vrijheidsideaal van de anarchistische arbeiders. Simson en Jennings melden zelfs dat Juan Antonio uit het republikeinse leger deserteerde. Maar dat gebeurde pas vrij laat. Een miljoen doden later, toen Spanje aan het begin stond van een veertigjarige dictatuur. De schrijver Albert Helman, destijds getuige van de dramatische gebeur tenissen, verhaalt hoe één van de sportlieden die op het punt stond zich in te schepen - een Fransman met tranen in de ogen de achterblij vers duidelijk probeerde te maken, dat hij niet uit vrije wil vertrok. Juist nu, terwijl anderen op weg waren naar de fascistische Olympischs Spelen van Berlijn. „Geloof niet, dat wij werkloos in het hotel hebben ge zeten", riep hij de Catalanen toe „Menigeen van ons is aan een ge weer gekomen en heeft meegevoch ten. Het gaat immers ook om ónzi zaak...". de zelfs de afvaardigingen naar1 bei de Spelen. Evenals nu waren logies en eten in Barcelona gratis. Het onderdak brengen van zoveel deelnemers kostte de organisatie wel ehige hoofdbrekens. De Britten bij voor beeld werden ondergebracht in een leegstaand paleis, terwijl de Spaanse deelnemers veelal een plekje om te slapen zochten in de catacomben van het Montjuic-stadion zelf om tij dig ter plekke te zijn als de wedstrij den zouden beginnen. De dag nadat de republikeinse presi dent Luis Companys op die bewuste 19e juli de Spelen had geopend, de den Franco's volgelingen een poging het republikeinse bewind omver te werpen. Soldaten werden dronken gevoerd en tegen de in allerijl opge worpen barricades opgejaagd. Tus sen de socialistische en anarchisti sche arbeidersgroepen, die de repu bliek verdedigden, vochten velen van de vijfduizend Olympia-gangers mee. Ze waren de dagen ervoor door de zelfde soldaten naar hun Olympi sche onderkomens vervoerd, omdat het openbaar vervoer staakte. De Duitse en Italiaanse teams, die via Rusland waren aangereisd, kwamen later in de internationale brigade te recht. De meeste anderen werden aan het einde van de week door een FOTO ANP Barcelona 1936: rokende puinhopen in de binnenstad tijdens de gevechten die twee dagen zouden duren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 36