Leistra heeft geen rancunes Een ouwe Fin heeft net zoveel kans als een Braziliaanse ir— prof Olympische Spelen 61 Leidse Courant i zaterdag 25 juli 1992 Frank Leistra hoopt zaterdag 8 augustus zijn laatste interland af te werken voor het Nederlands hockeyelftal. Op die dag namelijk staat in Barcelona de olympische finale gepland. „Maar ongeacht het resultaat daar, meen ik nu al te mogen spreken van een mooie sportcarrière". Frank Leistra ziet nu al terug op een geslaagde sportloopbaan. foto Maurice Nelwan tijd een team neer te zetten. Dat zal Voor Leistra betreft het komende pees- en wereldkampioen geworden, straks ongetwijfeld ook weer gebeu- toernooi zijn laatste optreden op in- Het laat zich raden waar we nu nog ren". ternationaal niveau. „We zijn Euro- naar op zoek zijn. Ongeacht het re sultaat in Barcelona kan ik straks terugkijken op een mooie sportloop baan. Waarin ik veel van de wereld heb kunnen zien, waarin ik ben ge vormd als persoon. Voor dat alles ben ik dankbaar". Breuk Op nationaal niveau zal Leistra zich nog minimaal een jaar by zyn club Tilburg presenteren. Dit ondanks een dreigende breuk, nadat het be stuur van de Brabantse hoofdklas ser aanvankelijk Leistra op non-ac tief zette. De doelman zou door zyn in het veld nog wel eens 'grensover schrijdende' verbale uitspattingen het imago van de club hebben ge schaad. Na tussenkomst van de spe lersgroep en begeleiding besloot het bestuur van Tilburg de maatregel terug te draaien en Leistra alleen voor de eerste vier competitiewed strijden te schorsen. De doelman kan er mee leven. „Het argument van het bestuur luidde dat met die eerste maatregel te veel schade zou worden gedaan aan de persoon Frank Leistra. Welnu, daar kan ik duidelijk over zijn. Het leed is al geleden. Dat is niet meer terug te draaien. Het bestuur is op die straf teruggekomen omdat anders acht spelers zouden zijn opgestapt. Dat is de enige reden waarom het bestuur overstag is gegaan Het laat zich raden dat Leistra zich moreel flink gesteund voelde door de actie van zijn ploeggenoten en het begeleidingsteam. „Dat is ook het bewijs dat zij die grote mond van mij helemaal niet zo'n probleem vinden. Juist met mijn medespelers trek ik 150 keer per jaar op. Het gaat mij ook puur om hen dat ik er nog een seizoen aan vastknoop. Dat ik dit doe in het shirt van Tilburg is van minder belang". „Over die zogenaamde grote mond van mij is al voldoende gezegd en ge schreven", vindt Leistra. „Het is nu eenmaal moeilijk uit te leggen aan hen die niet op het hoogste niveau sporten. Soms heb ik ook spijt dat ik met enige regelmaat zo hard rea geer. Maar het is een feit dat zowel de spelers van Tilburg als het Neder lands elftal er mee kunnen om gaan". Het heeft voor alles met zijn fanatis me te maken. Leistra kan voor geen centimeter relativeren als hij in het doel staat. Alleen winnen telt voor hem. „Ik sta wel eens te kijken bij een wedstrijdje van heren zeven. Op dat niveau zou ik straks dus absoluut niet kunnen functioneren. Dan zou mijn gedrag overigens ook - en te recht - onacceptabel zijn. Volkomen ongerechtvaardigd. En dus heb ik me voorgenomen niet ergens in een laag elftal te gaan afbouwen Mark Neeleman neemt voor de derde keer deel aan de Olympische Spelen. De Reeuwijker was er in Seoel niet bij, maar loert nu samen met Jos Schrier in Barcelona op zijn revanche. Neeleman behoort tot de twintig kanshebbers. Nooit eerder was hij zo ontspannen. Er zijn tien gouden medailles te winnen bij de olympische zeilwedstrijden. In elke klasse, behalve de Lechner, zijn er zeven wedstrijddagen, waarvan de beste zes resultaten tellen. Bij de Lechner-klasse tellen van de tien races de beste negen resultaten Flying Dutchman Klasse: Open Bemanning: 2 (1 man gebruikt een trapéze om boot te stabiliseren) Herkomst: Nederland Ontwerp: Gircher/Van Essen 170 <lassen: Mannen, vrouwe Bemanning: 2 (1 trapeze) Herkomst: Frankrijk Dntwerp: AndréComu .engte: 4.7m 3reedte: 1.7m feilópp. 12.7m2 Lechner A-390 (zeilplank) Klassen: Mannen, vrouwen Bemanning: 1 Ontwerp: Georg Lechner (Oostenrijk) Lengte: 3.9m, Breedte: 0.66m Inhoud: 330 liter Gewicht: 18kg Zeilopp.: 7.3m 2 Star Klasse: Open Bemanning: 2 Herkomst: Verenigde Staten Ontwerp: William Gardner Lengte: 6.9m Breedte: 1.7m Zeilopp.: 26.1 m2 GRAPHIC NEWS foto Martin Droog Mark Neeleman is met zijn 33 jaar een routinier in de zeilploeg. DOOR Dennis Mulkens De doelman uit Brabant kwam de afgelopen twaalf maanden naar zijn zin net iets te vaak in de publiciteit. Eerst was er de zaak contra de in middels geweken bondscoach Rob Bianchi enkele weken geleden nog was er de heisa rond z'n eigen positie bij zijn club Tilburg. Leistra heeft beide affaires, die overigens geheel op zichzelf stonden, inmiddels ver werkt. Hij is er ook niet slechter van gewor den. „Maar het gaat me helemaal niet om mijn of ons gelijk", verwijst hij naar het vertrek van Bianchi en de door de internationals zo gewen ste terugkeer van van bondscoach Hans Jorritsma. „Dat gedoe met Rob Bianchi is voor ons, binnen de groep, helemaal geen item meer. Het is dat we er door journalisten nog wel eens aan worden herinnerd, maar anders zouden we er zelfs hele maal nooit meer bij stil staan". Zeven internationals, onder leiding van aanvoerder Mare Delissen en vice-cap tain Frank Leistra, drongen er destijds bij de hockeybond op aan het contract met Bianchi in te ruilen voor een nieuwe verbintenis met de na het WK van 1990 opgestapte Jor ritsma. De wereldkampioenen mis ten bij de ex-voetballer Bianchi de specifieke kennis van het hockeyspel in al haar facetten. Natrappen Leistra heeft verder geen behoefte om tot in detail nog in te gaan op die voor het hockey ongekende rel. „Ik heb geen zin om na te trappen", zegt hij. „Maar het is duidelijk dat wij voor ons plezier sporten. Puur voor onze lol. Je voorbereiden op een DOOR PlETER VAN DER LAAN Boos krijg je hem zelden. Volgens zijn vrouw Marcel- lien zul je hem eerst venijnig met een speld in de bil len moeten prikken, alvorens Mark Neeleman actie onderneemt. Behal ve als het om zeilen gaat, dan is de 33-jarige Reeuwijker opeens een en al dynamiek. De schade-expert nestelt zich be haaglijk in z'n favoriete fauteuil. Bladert in kranteknipsels en lacht om de inderdaad kromme redene ring van het Nederlands Olympisch Comité datje tot op dag van nomina tie 'vormbehoud' moet tonen. Hoezo vormbehoud? André Bolhuis was persoonlijk naar de regatta in Me- demblik gekomen om de zeilers in actie te zien. De tandarts uit Utrecht liet tegelijkertijd nadrukkelijk door schemeren dat de toekomstige olym piërs wel eens een leuk kunstje mochten vertonen in het bijzijn van de bobo's. Vertoornd zeilden Neele man en Schrier met hun Star naar de eerste positie, zwaaiden naar de concurrentie en vluchtten met de fraaie beker naar huis. „Dat was tenminste de bedoeling", bromt Neeleman. „Maar toen ik voor de start van de laatste serie nog een even vlug een plasje wilde ple gen, vielen m'n autosleutels uit m'n zeilpak. Die liggen nu op de bodem van het IJsselmeer. Moest ik eerst naar huis om m'n reservesleutels op te halen. Tel uitje winst". Ontspannen Neeleman is voor de derde maal in zijn carrière door datzelfde NOC af gevaardigd naar de Olympische Spe len. Zelden heeft hij zich zo ontspan nen op een top-evenement voorbe reid. Met Jos Schrier, een voormali ge surfer uit Loosdrecht, plaatste hij zich met overmacht in de Star-klas se. Vraag het maar aan de Haagse gebroeders Peet. De koningen van de Star-klasse werden zij genoemd, maar de broertjes hadden buiten de Finn-zeiler en zijn surf-maatje gere kend. „We hadden tijd nodig om een team te vormen", zegt Neeleman. „Maar nu we met deze boot twee jaar verder zijn, behoren we tot de top-tien van de wereld, terwijl de ge broeders Peet zo rond de vijftigste plek cirkelen". Stuurman Neeleman en bemanningslid Schrier zijn te- olympisch toernooi kost enorm veel energie en tijd. Het spreekt voor zich dat dat niet is op te brengen als het plezier wegvalt. En dat plezier is er nu wel binnen de selectie. Ook om dat we weten dat de juiste man aan het roer staat". De buitenwacht zal desondanks de verrichtingen van de hockeyers met argusogen volgen. „Dat moet men dan maar doen", zegt Leistra. „Wij weten dat we juist hebben gehan deld. Daar heeft het resultaat in Bar celona verder weinig mee te maken. Het is ook echt niet zo dat ik een lan ge neus zou trekken naar Bianchi als we olympisch kampioen worden. Ik zit helemaal niet met rancuneuze gevoelens. Het is zo gelopen en dat is goed geweest". Ten aanzien van Oranje's kansen in Barcelona is Leistra redelijk opti mistisch gestemd. In de poule is Pa kistan de grootste concurrent. „De wedstrijd tegen de Pakistani zal waarschijnlijk beslissend zijn over de vraag welk land als eerste in de groep eindigt. De andere ploegen moeten we achter ons kunnen laten. De Russen hebben we op grote toer nooien altijd verslagen. Van Nieuw- Zeeland weten we weinig, maar dat land heeft niet echt een grootse his torie. Voor Maleisië zijn we gewaar schuwd na onze trip naar dat land. En voor de Spanjaarden moeten we oppassen, omdat ze het thuisvoor deel hebben. Alles bij elkaar is de halve finale wel haalbaar. En daarna wordt het een dubbeltje op z'n kant. Zeker is dat alle concurrenten na onze wereldtitel nóg meer zijn gaan trainen. Wij zijn overigens zelf ook fitter dan twee jaar geleden. Dat was pure noodzaak om op dit niveau niet onderuit te gaan". Ware profs Sinds 15 mei hebben de hockeyers, die studie dan wel werk voor drie genpolen. Neeleman is bedaard en dromer, Schrier is druk en doener. Beiden hebben in een andere klasse hun sporen verdiend. Neeleman met de Finn en Schrier met de Javelin. Als bemanningslid was de laatste tweemaal Europees kampioen in maanden opzij hebben gezet, als ware profs naar de Olympische Spe len toegewerkt. „Dat is uitstekend bevallen", oordeelt Leistra. „Maar het zou me te ver gaan om jaar-in- jaar-uit dagelijks full-time met sport bezig te zijn. Dat lijkt me toch iets te eentonig en te eenzijdig. Al weet ik niet welk gevoel het geeft als er een flinke financiële beloning tegenover zou staan. Misschien dat ik er dan anders over zou denken". In hun streven de al ruim bemeten prijzenkast met een gouden olympi sche medaille uit te breiden, hebben de hockeyers zich eën ijzeren disci pline aangemeten. Wie wil roken, mag roken. Maar daarmee houdt het wel zo'n beetje op. Het bier staat in de ijskast, de nachten worden sla pend doorgebracht en op voeding wordt speciaal gelet. „Bovendien hebben we geleerd van Seoel", ver wijst Leistra naar de vorige olympi sche editie, waarin Oranje beslag legde op brons. „Misschien hebben we ons toen wel te veel laten afleiden door andere zaken. Voor de meesten, ook voor de coach, was het een eerste olympisch optreden. Dat was in drukwekkend en je wil dan eigenlijk niets missen. We hebben nu zo veel jongens die het allemaal een keer hebben meegemaakt dat we met de randverschijnselen nu beter zullen omspringen". Het hockeyelftal is met nog al wat dertigers een zeer geroutineerd ge zelschap. Hans Jorritsma viel met het terughalen van met name Cees- Jan Diepeveen, Hendrik-Jan Kooij- man en Maarten van Grimbergen te rug op de nodige routine. Volgens Leistra (32) geen onverstandige zet. „Na de Olympische Spelen zal een aantal spelers ongetwijfeld stoppen. Dan is het tijd voor verjonging. Na de zevende plaats op het WK van 1986 is Jorritsma begonnen met een nieuwe lichting. Het kostte enige deze klasse. „Schrier is van nature een joviaal type, terwijl ik meer ge sloten ben. Aan boord ben ik echter de man, die het verslag verzorgt. Ik praat voortdurend over wat er ge beurt in de wedstrijd. Over wat ik zie en wat ik voel". Neeleman, volgens eigen zeggen vijf kilo te zwaar, kan bogen op een enor me zeilervaring. Grootgebracht in het Reeuwijkse plassengebied kwam zijn internationale doorbraak in de Finn-jollen klasse. In 1980, amper twintig jaar oud, stond hij aan de boorden van de Oostzee. In Tallinn kreeg de Reeuwijker zijn olympische doop. Hij had na de sportboycot van de Amerikaanse president Carter weinig hoop. Neeleman zat mis, he lemaal mis. De boot, die hij vlak voor de race van de organisatie ontving, was met geen mogelijkheid te rijmen met zijn eigen masten zeil. Het bouwpakket dobberde naar de niet onverdienstelijke achtste plaats. „Toch wel teleurstellend", geeft hij dertien jaar later toe. „Het gekke was dat een ouwe Fin, die zich daarvoor nog nooit bij de eerste twintig had geklasseerd, de gouden plak opeiste. Het was een pure loterij. Ik ben zelfs een keer omgeslagen met die boot. Dat komt zelden voor. Het overkwam Hjort- nass, drievoudig wereldkampioen en de gedoodverfde favoriet, eveneens. Merkwaardig, nietwaar"? Ook in Californië 1984 deed Neele man een vergeefse greep naar een medaille. De regen van protesten is hem het meest bijgebleven. „Er is geen normale race gevaren. Ieder een vloog elkaar na afloop in de ha ren. Ik ben ook eenmaal gediskwali ficeerd. Kreeg je netjes voorrang van een concurrent en stond je na afloop met diezelfde goser bij de jury te bek vechten als een viswijf. Je werd er gewoon ingeluisd. Wat dat betreft was L.A. een leerzame ervaring". Vreemdgaan Tussendoor ging Neeleman 'vreemd' op een one-tonner. Hij was schipper op een zeezeiler en voelde zich niet op zijn gemak. „Zeezeilen is een andere sport. Bovendien heb je met een veelkoppige bemanning te 513 ia ru lie al roi iUt IOC n lij maken. Een team, waarin elk rader tje moest werken. Ik voelde me er niet thuis. Bovendien wilde de be- manning.na de eerste de beste storm rechtsomkeert maken. Ik wist niet wat ik zag. Ik heb m'n contract net jes uitgediend en ben daarna weer 'J met Finn-zeilen begonnen". In 1988 ontbrak de naam van Mark Neeleman evenwel op de lijst van af gevaardigden. Bondscoach Henri van der Aat gaf de voorkeur aan Roy - Heiner, een zeiler van Zuidafrikaan- bi se komaf. „De KNWV hanteerde I vier selectiewedstrijden, maar ik kon slechts aan twee regatta's deel- J nemen. Omdat de verschillen mini- maal waren, verzocht ik om een be- I slissingsduel. Ik vond dat ik daar ge- 1 I zien mijn klasseringen (tweemaal voor Heiner, red.) recht op had. Dat verzoek heeft Van der Aat naast zich g neergelegd. Hij had zijn vizier op Heiner gericht, omdat hij in de kern- |j| ploeg zat. Ik heb er een bittere nas- maak aan over gehouden. Achteraf was ik niet zo rouwig om mijn afwij zing voor Seoel, want de door Van y. der Aat beloofde 'medaille-regen' bleef uit. Niemand haalde een plak, de onderlinge sfeer was om te snij- den en het kostte uiteindelijk Van F der Aat z'n job". Derde Mark Neeleman richt zich nu op zijn derde en laatste Spelen. Gesponsord door Equity Law en met een twee dehands bootje van de Spanjaard Costas is hij met Schrier een van de pakweg twintig kanshebbers op ere- "KI metaal. De Amerikaan Reynolds en de Braziliaan Grael zijn volgens de Reeuwijker op papier de sterkste i tw< deelnemers. „Dat zijn pure profs. Die hebben een soort zeilfabriekje op het water. Het beste materiaal en 1 het beste onderhoud en een team van medewerkers. Die hoeven niet, zoals Schrier en ik, 2000 kilometer naar Cadiz met de auto. Of even een nieuwe mast oppikken bij het Como- i H, meer. Dan ben ik zo drie dagen kwijt. Zoiets gaat je weieens tegen staan". Net zoals bij de voorgaande Spelen heeft Neeleman zijn eigen koers uit gezet. De bondscoach is er wat hem jyj betreft slechts om de formulieren in B te vullen. „Ik ben een hobbyist, die alles zelf - regelt. Met de zeil-équipe heb ik nauwelijks iets van doen. Dat heeft niks met arrogantie te maken. Ik ben nogal self-made. Via de bond L. duurt alles trouwens veel langer".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 34