Harold van Beek is geen zonderling Ik heb God zien spelen, hij droeg nummer 23 Olympische Spelen 2, d Leidse Courant zaterdag 25 juli1992 Vijf Arubanen naar de Spelen Aruba neemt met vijf sporters deel aan de Olympische Spelen. Het zijn Lia Melis en Kim Reynierse (mara thon), Lucien Dirksz en Gert van Vliet (wielrennen, individuele weg wedstrijd) en Roger Jurriens (zeilen, Lechner klasse). De atleten vertrok ken 23 juli in gezelschap van zeven officials naar Spanje. Australië test de Zuidafrikanen Een groot deel van de Zuidafrikaan- se deelnemers werd voor vertrek naar Barcelona op het gebruik van dope gecontroleerd. De controle is uitgevoerd door Australiërs. „De Zuidafrikanen wilden de zekerheid dat zij bij hun rentree in de interna tionale sportwereld 'clean' zouden zijn", verklaarde Jim Ferguson, di recteur van de Australische sportfe deratie. Zuid-Afrika beschikt niet over een door het IOC erkend dopinglabora- torium. Bulgaarse gewichtheffers vluchten voor controle Bulgaarse gewichtheffers zijn meer bevreesd voor dopingcontrole dan voor hun tegenstanders. Ze gingen in het geheim trainen in het buiten land, nadat zij het dreigement had den ontvangen dat er met hun voed sel en drinken zou worden geknoeid. „Als we een of twee gouden medail les in Barcelona winnen, zullen onze atleten bij controle weer positief zijn", beweert chef-coach Nurair Nurikyan. „Dat dreigement is mij al thans ter ore gekomen". Nurikyan is bang voor landgenoten en buiten landse concurrenten, die zijn spor ters in een kwaad daglicht willen stellen. De coach meent dat de zes gewichtheffers, die positief reageer den op de controle in april voor aanvang van de Europese titelstrijd, het slachtoffer waren van manipula tie. Volgens de Bulgaar was het ge vonden middel, saluretine, door kwaadaardige concurrenten in het eten en drinken van de gewichthef fers gedaan. Noord-Korea zendt een ruime ploeg Noord-Korea stuurt een ploeg van 108 personen naar Barcelona: 65 sporters en 43 officials. Het land bleef twaalf jaar weg van het olym pisch front. Noord-Korea doet mee aan elf disci plines: turnen, tafeltennis, worste len, gewichtheffen, boogschieten, judo, schieten, wielrennen, boksen, zwemmen en atletiek. In 1984 gaf Noord-Korea gevolg aan de oproep van de Sovjet-Unie de Spelen van Los Angeles te boycotten. In 1988 bleef Noord-Korea weg uit Seoel om dat het land niet een paar onderde len van het olympisch programma voor organisatie kreeg toegewezen. De snelwandelaar is geen zonderling, vindt Harold van Beek. De inwoner van Waddinxveen is desondanks een anoniem atleet, die toch al tienmaal de nationale titel veroverde. Nu hij zich voor de Olympische Spelen heeft geplaatst neemt de belangstelling voor zijn sport toe. In hetzelfde week einde dat alle ogen gericht waren op de Rotterdamse marathon, wandel de Harold van Beek in de Hongaarse stad Bekesca- ba naar de olympische A-limiet op de vijftig kilometer. De 29-jarige com puterprogrammeur uit Waddinx veen kwam met een tijd van 3.58.21 uur onder de limiet. Van Beek is oorspronkelijk een spe cialist op de twintig kilometer. Vorig jaar schakelde hij over naar de vijftig kilometer. Niet met de gedachte om zich voor de Spelen te kwalificeren. „Mijn snelheid is goed genoeg om de twintig kilometer te kunnen lopen, maar het is er niet uit gekomen. Ik denk dat het voor een deel ligt aan de begeleiding. Die is te gering om goed met mijn snelheid om te leren gaan". De merkwaardige manier van voort bewegen draagt er in niet geringe mate toe bij, dat hij en zijn collega's in de wandeling als zonderlingen worden gezien. Maar Harold van Beek houdt zelfs tegen dat snelwan delaars eenlingen zouden zijn. „Ik train het liefst met anderen", zegt hij. „En wat dat zonderlinge be treft: Ton van Andel is afgestudeerd arts, Hans van der Knaap doet eco nomie aan de Erasmus en Jan Cor- tenbach, die destijds de limiet voor Seoel op een haar na miste en nu voor Buitenlandse Zaken in Colom bia zit, zat in Wageningen altijd in de kroeg. Nee, er is niks mis met ons. Maar het is wel waar, datje als snel wandelaar veel op jezelf bent aange wezen". Praten met Harold van Beek is eerst en vooral het wegnemen van misver standen. Die beweging bijvoorbeeld, daar is niks merkwaardigs aan. „Het is pure onbekendheid, dat men zo re ageert. Het is gewoon wandelen in een versneld tempo. Blessuregevoe- lig? Welnee. Veel minder in elk geval dan hardlopen, omdat je meer in een horizontale lijn beweegt en je knieën niet voortdurend die klappen van het neerkomen krijgen te verwer ken". Heupen Maar je kunt dat gedraai met die heupen toch moeilijk een natuurlij ke beweging noemen? Harold van Beek antwoordt met een weder- Harold van Beek in training. „Snelwandelen is niet onnatuurlijk", zegt hij. vraag: „Is hoogspringen dan wel een natuurlijke beweging? Het is leuk om te doen, daar gaat het mij om". En hij kan het aardig, dat scheelt ook. Hoewel gerangschikt onder de noemer 'onbekende olympiër', was Van Beek na Erik de Bruin de twee de atleet die zich voor Barcelona kwalificeerde. Op zondag 5 april, en kele uren voordat Bert van Vlaande ren in Rotterdam onder de mara thonlimiet dook, voltooide de inwo ner van Waddinxveen in het Hon gaarse Bekescaba de vijftig kilome ter in 3.58.21 uur, 39 tellen binnen de door de KNAU gestelde limiet. „Ik heb altijd een hekel aan de lange afstanden gehad. Gewoon, omdat ik ze niet aankon. Ik had door werk en studie weinig tijd om te trainen. De snelheid voor de twintig kilometer heb ik van nature, maar op dat num mer is internationaal de concurren tie zo veel groter. Op de vijftig kilo meter gaan er veel meer kapot, van daar". Van Beeks trainingsmogelijkheden zijn nog altijd beperkt zeker ten opzichte van zijn concurrenten, van wie het gros full-time langs 's Heer- en wegen snelt. De Nederlandse kampioen, die ook over een Nieuw- zeelands paspoort beschikt, werkt dagelijks van half zeven tot vier uur als systeem-ontwerper, traint 150 tot 200 kilometer per week en komt dus slaap te kort. „In totaal heb ik tien weken onbetaald verlof, die deels worden vergoed door het NOC", meldt hij opgewekt. Er staat nu ook zo'n olympische auto voor de deur. Nooit gedacht, dat hij daar nog eens voor in aanmerking zou komen. Hij kan zich zelfs niet herinneren ooit een wedstrijd te hebben gelopen waar iets financieels aan vastzat. Maar hem zal je niet ho ren klagen. Sinds hij de limiet heeft gehaald, is er ook aandacht voor hem. Van de KNAU ('je moet je nu eenmaal eerst kwalificeren voordat je kunt aankloppen'), van de Rotter damse Sport Stichting (hij is lid van RWV, een Rottèrdamse vereniging ten slotte) en zelfs van de media. „Ik ben tien keer kampioen van Ne derland geworden zonder dat er iets over mij in de plaatselijke krant heeft gestaan. Zelfs het blad van de KNAU schrijft niet of nauwelijks foto John de Pater over onze sport. En dat terwijl wei het toch echt niet zo slecht doen, in-1 ternationaal. Maar ik heb er vrede; mee. Je doet het ten slotte toch voor jezelf'. Sinds kort is er wel een werkgroep 1 Snelwandelen in de KNAU, die de"* sport gaat promoten. Mooi meegeno men, dat hij nu net, als eerste Neder lander na Anton Toscani in 1936, naar de Spelen gaat. Zijn doelstel ling daar? „Onder de vier uur lopen, ik denk dat ik dan heel tevreden mag zijn". Niemand, die hem dan ooit nog zal uitlachen. Acht jaar geleden nam Nike de gok een schoenen- en kledinglijn op te hangen aan een basketballer. Een rookie, een eerstejaarsprof, van de Chicago Bulls. Een guard van 1 meter 98 met de perfecte uitstraling. Zijn naam Michael Jeffrey Jordan. Geboren in Brooklyn, New York in februari 1963. Opgegroeid in Lemmington nabij Wilmington, North Carolina. Een luie zoon van een strenge, gelovige katoenplukker. Jordan was sportfanaat. Basketbalde, honkbalde, speelde football. Hij deed ook aan zweefvliegen, van de vrije worplijn naar de basket. Michael Jordan: een perfecte uitstraling. INike had Michael Jordan ontdekt in 1982 in de finale van het NCAA- kampioenschap, de hysterische strijd tussen de universi teiten. De guard schoot in de slotse conden zijn University of North Ca rolina (de werkgever van bonds coach Wiel) met een sierlijk jump- schotje naar de winst op George town. Twee jaar later maakte hij met nummer 8 deel uit van de Ameri kaanse ploeg, die goud behaalde op de Olympische Spelen in Los Ange les. Razend populair was Jordan in die tijd nog niet. Maar de marketing boys van Nike zagen grote mogelijk heden in de black guy. De schoen kreeg de naam Air Jordan, de kle ding later de naam Flight 23, zijn huidige shirtnummer bij de Bulls. Air Jordan werd binnen het jaar de meest verkochte schoen in de States. De omzet van de eerste twaalf maan den bedroeg 100 miljoen dollar. Ie dereen liep op Air Jordan. Van rijke, verwende blanke jongetjes uit Los Angeles tot de gemeenste, zwarte getto-kids uit New York. Provoceren „Mensen noemen mij Air", aldus Jordan. „Naar mijn schoenen. Dat vind ik vervelend. Tegenstanders kunnen mij niet beter provoceren dan me in de wedstrijd met Air aan te spreken. Dan word ik boos. Dan is het van 'give me that ball' en ik zal je eens wat laten zien. Als vrienden mij Air noemen, is het wat anders. Dat is een waarschuwing voor mij. Dan ben ik verkeerd bezig. Zij noemen mij al tijd Mike. Of Jordan". Parallel aan de explosieve groei van de omzet liep zijn sportieve hoog- vlucht. In '91 huilde hij voor de TV- ogen van heel Amerika moddervette tranen na het behalen van de eerste titel NBA-titel, het wereldkampi oenschap voor clubteams. Een jaar later herhaalde zijn ploeg dat mees terwerkje. Jordan schoot 35,9 pun ten gemiddeld in de playoffs. Verza melde MVP's, de prijs voor de waar devolste speler, als een ander postze gels. Werd de laatste zes jaar topsco rer van de NBA. Scoorde in zijn loop baan in 27 wedstrijden meer dan 50 punten, vonniste ooit Cleveland met 63 punten, dreef Larry Bird van de Celtics in 1985 na 35 punten tot de legendarische uitspraak: „Ik heb God zien spelen, hij droeg nummer 23". In de States werd Michael Jeffrey Jordan een halfgod, een superstar, een megaster. Een idool als Michael Jackson, als Madonna. „Rustig over straat lopen was er niet meer bij. Ook niet met slappe vilthoed en gro te zonnebril". Winkelen deed hij na het sluitingsuur. In zijn lievelings restaurant in Chicago werd een vleugel afgezet met kogelvrij glas. Elders at hij in de keuken. Of huurde hij het hele restaurant af. Het num mer van zijn hotelkamer bij de uit wedstrijden bleef angstvallig ge heim. De roem dankte hij voor een groot deel aan zijn sportieve prestaties. Zijn dunks werden wereldberoemd. Tong uit de mond en vliegen. 'He can fly!!!', zette Sports Illustrated ooit bij zijn foto op de cover. Het wa ren meesterwerkjes. Zijn zweeftijd was ongeëvenaard, spotte met de zwaartekracht. De neus op ring hoogte, de benen gespreid. „Ik sprong wel eens zo hoog", relativeer de hij grijnzend, „dat ik onderweg de weg kwijt raakte" Goud De commercie sprong nog hoger. Nike als eerste. Voor de Amerikaan se reclamewereld werd zijn naam sy noniem aan goud. „Zijn uitstraling naar de jeugd", aldus David Falk, zijn agent bij managementsbureau ProServ, „was perfect. Niet alleen was hij een uitstekend sportman, hij straalde vrolijkheid uit, discipline en sportiviteit". Dat werden de bouw stenen voor zijn imperium, de Jump Ine, oftewel de Jordan Universal Marketing Productions, zeg maar de Jordan BV. Omzet 1992: 21 miljoen dollar, 36 miljoen gulden aan reclame-activi teiten voor Nike, McDonald's, Gato- rade, Wheaties, Chevrolet, Ohio Arts, Wilson Sporting Goods, Guy Laroche Horloges, Johnson Pro ducts, Bigsby&Kruthers Kostuums. Het contract bij Nike werd in 1989 verlengd, 20 miljoen dollar voor ze ven jaar. Gatorade nam in '91 de plaats in van Coca Cola: 12 miljoen dollar voor tien jaar. Zijn club Chica go Bulls zat voor een zacht prijsje op de eerste rij: 25 miljoen dollar voor acht jaar, waarmee hij de toptien van de best betaade basketballers in de NBA bij lange na niet haalde. Chicago raakte in de ban van zijn ster. De bevolking zag in de ster de speler die de metropool kon verlos sen van het imago van de 'city voor losers', de stad van verliezers. Chica go Stadium, de oude basketbaltem pel, kon de aanvraag voor kaarten niet meer aan. De laatste 199 wed strijden (vier jaar) was de zaal (18.373) uitverkocht. De wachtlijst telde 5000 namen. De waarde van de clob steeg van 20 naar 150 miljoen dollar sinds Jordan in '84 werd aan getrokken. Een tiener-idool als Agassi werd Jor dan niet. Al schrok hij verschrikke lijk toen na een thuiswedstrijd een meisje zich krijsend 'Black Jesus, Black Jesus' voor zijn Ferrari Testa- rossa wierp. De guard, vader van twee kinderen, stapte uit en bracht het kind naar huis. Een natuurlijk gebaar voor Jordan. „Dat gaat terug naar mijn opvoeding. Mijn ouders hebben mij bijgebracht respect te hebben voor andere mensen, men sen te helpen die hulp nodig hebben. Ik zal mijn 'roots' (afkomst) nooit vergeten". Sociaal Ondanks zijn rijkdom bleef Jordan bescheiden, vriendelijk, sociaal. Hij hield zijn studentenkamer in Chapel Hill aan. Met voor de deur een Por sche. „Iedereen weet dat die van mij is. Hij staat het hele jaar open". Te rugkomen naar Chapel Hill bleef hij doen. Elke zomer. Óm er te golfen, om er te pokeren, om er te ballen met vrienden. Pick-ups, partijtjes tot de elf, waarbij de winnende partij blijft staan. Toegangsprijs: 1 dollar. Om er te wedden. Vanaf zijn jeugd was hij een gokver slaafde. „Op Laney Highschool won ik een biefstuk na een weddenschap met zijn softbal-coach dat ik de eer ste homerun zou slaan. Op vliegvel den wedde ik elke dag met medespe lers wiens bagage als eerste op de band kwam". Zijn goklust werd hem bijna fataal. De FBI vond cheques op zijn naam ter waarde van 167.000 dollar. Gok schulden, aldus de FBI. Leningen, aldus Jordan. De NBA zuchtte diep en gaf Jordan een schrobbering. Na het verlies van Magie Johnson (Aids- virus) kon de bond het zich niet ver oorloven Jordan ook nog eens kwijt te raken. Dat had de bodem onder het Amerikaanse basketbal wegge slagen. Hij werd in relatie gebracht met een veroordeelde drugsdealer, met een advocaat van dubieus allooi. Het veroorzaakte scheurtjes in zijn ima go. Net als de bestseller 'The Jordan Rules' van Chicago Tribune's sport verslaggever Sam Smith. Die schil derde de guard af als 'egoistisch, ar rogant en dictatoriaal'. „Ik ben niet volmaakt", reageerde Jordan. „Het wordt mij niet toege staan menselijk te zijn. Ik ben in ze kere zin bezorgd over mijn imago. Voor sommigen ben ik een soort God. Ik heb altijd gewild dat de men sen in mij een gewone sterveling zien. Met alle minnen en plussen". Met bijzondere aandacht voor de kinderen. Voor de jeugd voert hij al lerlei sociale campagnes: Say no to drugs, Don't drive Drunk, Stay in School. Hij werd lid van Omega Psi Phi, een exlcusieve orde van invloed rijke zwarten die fondsen inzamelde voor sociale, politieke en culturele activiteiten in zwart Amerika. Hij richtte de Michael Jordan Founda tion op, die 25 jeugdinstellingen on der de vleugels nam. Hij ging in op 75 verzoeken per weèk van zieke i kinderen. Kinderen die naast hem wilden zitten op de Bulls-bank. Diel zijn schoenen wilden hebben. Schoenen weggeven deed Jordan al, 400-500 paar per jaar. Elke dag trok hij een nieuw paar aan. Soms wel drie, vier keer per dag. „Omdat ik' weet dat ik kinderen er een plezier mee doe als ik ze schoenen geef d gedragen heb". Er was een jongetje van acht die leukemie had. Die had als liefste wens begraven te worden met schoenen aan van Michael Jor dan. „Van dat verzoek ben ik dager van de wereld geweest", herinnder- de Jordan zich. „Voor zo'n knulletje moet ik toch wel heel veel betekend hebben. Hij kent mij alleen van de televisie. Van het basketbal. Van het imago dat mij aangemeten is. Dat beangstigt mij. Dat moet niet te ver gaan. Ik wil mijn privacy behou- Twee jaar Basketballen wil Jordan nog twee jaar. „Dit was het zwaarste seizoen in mijn loopbaan. Ik maakte een paar fouten. Ik leerde dat ik nog voorzichtiger moet worden in zaken als met wie ik omga". Na die twee jaar gaat hij golfen. „Ik denk dat ik me kan meten met de prof-golfers. In het seizoen speel ik elke vrije dag, in de vakanties om de dag. Met mijn handicap (4) heb ik moeite tegen standers te vinden". Vooral omdat hij om 1000 dollar per hole speelde. De Olympische Spelen ziet Jordan als een vakantie. „Ik wil niet veel spelen", zegt hij. „Niet meer dan twintig minuten per wedstrijd. Win nen doen we toch wel. Elke wed-j strijd die we minder dan met 10 a 15 j punten verschil winnen, is een mo- rele nederlaag. Wij zijn het Dream Team, de droomploeg. Een verzame-r ling spelers die nooit meer bijeen zal komen. Het sterkste team ooit. Ik ben er trots op dat ik daarvan J-~' mag uitmaken". Nike ook met zijn Air Jordans.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 30