Olympische Spelen w Gekte zal het van verstand winnen Zwerver voelt zich een pure realist D3 LEII comrrtifisa LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 JULI De Spelen in Barcelona, zoals IOC-president Samaranch de stad had beloofd. En dat terwijl toenmalige voorzitter van het NOC, tevens commissaris van de koningjn «Groningen, Henk Vonhoff en zijn partijgenoot de burgemeester van Blaricum Anneke Le Coultre echt hebben geloofd dat Amsterdam een goeie kans had. En nadat in Lausanne Amsterdam om de oren was gemept met vijf van die negentig IOC- stemmen, hield het mallotige duo nog vol dat het de met rotte eieren gooiende Saar Boerlage en haar schamele trawanten waren geweest die liet Olympische feestje voor Amsterdam hadden bedorven. door Pim Stoel Laat in de morgen hobbelt er een bus over het kleve rige asfalt van de schroei end hete Ramblas. Hij stopt bij de Sagrada Fa- milia. Een in een T-shirt met als opdruk Cobi, de mascotte van de Olympi sche Spelen, alsmede een wazige beeltenis van de beroemdste onvoltooide kathedraal ter wereld gehulde Japanner stapt uit. Richt zijn camera op de in de lucht tril lende en zo lijkt het, haast smeltende torens, drukt af, en met het geluid van een repeteergeweer jast de op hol gesla gen elektronische Nikon er 36 opnames door heen. De toerist kijkt verbijsterd naar het ap paraat, legt een nieuw filmpje in dat vervolgens met dezelfde grote snelheid door zijn apparaat raast. Hij lacht verle gen, koopt een paar ansichtkaarten van het bouwwerk, loopt even later langs de krypte waarin de genialearchitect van .a. de Sagrada Familia begraven ligt, al heeft niemand minder dan Salvador Dali altijd volgehouden dat tijdens de ïurgeroorlog in 1936 het rapalje de tomben heeft geopend waarna het lijk van Antoni Gaudi i Cornet, althans dat wat er van over was, door kinderen aan ;en touw door de straten is getrokken. Als een kerkrat iVat er ook met zijn stoffelijke resten gebeurd is, overleden is hij in ieder ge- zal, op 7 juni 1926 kwam Gaudi,74 jaar )ud, en zo arm als een kerkrat terwijl lij aan het collecteren was om geld bij- ;en te brengen voor de voltooiing van sijn kathedraal, onder tramlijn 30. Hij vas niet meteen dood maar zo verminkt m bloedend uit zoveel wonden dat vier ;axichauffeurs weigerden de ongelukki ge naar een ziekenhuis te brengen. )aar uiteindelijk toch aangekomen stierf hij op de armenzaak Wellicht dat lij zich, nu zijn levenswerk ter onder steuning van de Olympische gedachte in tot heil van de middenstand op goed- :ope T-shirts prijkt, als hij daar ten- inste nog ligt in zijn graf omdraait aar het kan ook zijn dat hij een en an- ler afdoet met de opmerking Rauxa. luxa en Seny, oftewel gekte en gezond 'erstand, schrijft Robert Hughes in zijn loek Barcelona Koningin der Steden, lestaan hier naast elkaar als kruis en lunt op een geldstukje kunt ze niet scheiden. •e houden elkaar in ieder geval in even- icht. Barcelona heeft zich niet gek la- tn maken in de aanloop naar de Olym- lische happening van 1992, zich niet la ai verblinden door de glans van de •lympische Ringen. Integendeel: als de ranmiddag op gang gekomen mallemo- n over ruim twee weken weer tot stil- ;and zal zijn gekomen, heeft Barcelona jen nieuw vliegveld, een echt strand, m rondweg van dertig kilometer, een fernieuwde haven, en een op veel plaat- in prachtig gerestaureerde oude stad. !n dat allemaal dankzij een Financiële ïjectie van bijna vijftien miljard gul len. Natuurlijk, het zal even duren foordat de toeristische wereld vergeten zijn hoe de middenstand van Barce- ina tijdens de Spelen vakkundig aan iet Fileren is geslagen, tot welk een ankzinnige (rauxa) hoogte de prijzen ijn opgedreven, maar uiteindelijk als Ie seny is teruggekeerd, zal iedereen jet vernieuwde Barcelona willen zien, dat gaat echt geld opbrengen. re laten de Sagrada Familia achter |ns, rijden richting Park Guell ook al itworpen door Gaudi aan het begin m deze eeuw en na een jarenlange op- iapbeurt weer open voor het publiek. Amsterdam j)e Japanner knikt als we hem vragen ffhij hier voor de Spelen is, maar phudt niet begrijpend het hoofd als we em zeggen dat het indertijd maar een aar, 85 van de 90 IOC-stemmen, heeft (escheeld of hij had nu in Amsterdam in e bus gezeten gehuld in een T-shirt liet daarop de Magere Brug en mis- phien ook nog wel de kop van mascott- te Van Thijn.. No, no, zegt hij, no Games in Amster dam, Games hier in Barcelona in City van president Samaranch, en daarmee raakt hij ongewild des pudels kern. Al in 1980 toen Juan Antonio Samaranch zich als opvolger van de onkreukbare Lord Killanin had laten kiezen tot op perhoofd van het IOC beloofde hij de toenmalige burgemeester van Barcelo na Serra dat hij hemel en aarde zou be wegen om de spelen in 1992 naar de Ca- telaanse havenstad te halen. Dat belet te de sluwe Spanjaard niet om jaren la ter Amsterdam te melden dat die stad samen met nog wat andere goedgelovi ge steden, ook best een kans had de Olympische happening binnen haar poorten te krijgen. Een leugentje om bestwil natuurlijk, in verband met de publiciteit moest er toch sprake zijn van een echte verkiezing. Die avond in een van de zijstraten ach ter de Ramblas, daar waar heroinehoer- tjes en druggebruikers ondanks alle po gingen van de politie ze voor de duur van de Spelen te verwijderen nog steeds het straatbeeld bepalen, zegt in een cafe op een zwartwit TV Carl Lewis in rap nagesynchroniseerd Spaans dat hij en niet de nieuwe wereldrecordhouder Mike Powell het verspringen gaat win nen in het Olympisch Stadion van Bar celona. Bijna niemand kijkt en luistert, de glazen worden in snel tempo gevuld en geleegd, rook van sigaretten legt een vettige nevel over de neonverlichtingen als Juan Antonio Samaranch aanstal ten maakt een speech te houden, zet de eigenaar het tv-toestel uit. Fascistische groet Juan Antonio Samaranch. Als we de schrijvers van In de ban van de Ringen, Simson en Jennings mogen geloven, is de IOC-voorzitter een soort dr. Stran- gelove die nog steeds moeite heeft zijn telkens weer in fascistische groet om- hoogschietende rechterarm onder con trole te houden. „Bijna veertig jaar lang is", aldus de auteurs, „Juan Antonio Samaranch een fervent aanhanger van het langst gecontinueerde dictatoriale regime van Europa geweest". De hofhouding van Samaranch protes teerde aanvankelijk heftig. Men zou de schrijvers een proces aan doen, maar daar is het tot op heden niet van geko men. Hoe het ook zij, vast staat dat Juan Antonio Samaranch, toen hij twaalf jaar geleden aan de macht kwam binnen het IOC, van plan was met har de hand de bijna failliete boedel weer op poten te zetten. Er was na een beminnelijke, maar zwakke Engelse Lord een Spaanse tore ro voor nodig om het door boycots, poli tiek, terrorisme en doping verzwakte amteuristische Olympische ideaal van baron de Coubertin de beslissende esto- cada toe te dienen. Een stierevechter als Antonio Chamaco voert zo'n dood steek met zijn zwaard in een vloeiende beweging uit. President Samaranch deed er wat langer over, begeleid door het kritiekloze applaus van zijn nu 93 volgelingen, maar hier in Barcelona is het dan zo ver. De nieuwe beweging is een feit, de aanwezigheid hier van bas ketballende Amerikaanse multimiljo nairs die morgen hun wedstrijdenserie mogen openen tegen de armoedzaaiers uit Angolo bewijst dat het de multina tional IOC uitsluitend nog maar om de knikkers en niet meer om het amateu ristische spel gaat. Dat is natuurlijk pri ma, aan echte amateurs heb je niks, echte amateurs slikken niet, die zijn niet bereid hun ziel en zaligheid te ver kopen voor weer nieuwe records en gou den plakken en als ze dat nog wel willen doen zijn bij hen de seny en de rauxa niet in balans. Laatste nacht De nacht valt zwaar over Barcelona, de laatste nacht voordat de Olympisch ko los op gang zal komen. Een onrustige en slapeloze nacht waarin eigenlijk alleen op de enorme bovengrondse begraaf plaats met zijn straten en pleinen op de flanken van de Montjuic de vlucht van de vleermuizen en de stilte hoorbaar zijn, evenals wellicht voor de goede ver staander de gesprekken van de bewo ners van deze dode stad. Die terwijl een aftakelende maan haar laatste kwartier is ingegaan debateren over het nut van de Spelen die al voor 1936 aan de stad waren toegewezen maar in verband met de burgeroorlog toen naar Berlijn verhuisden. „Heel jammer", zegt zacht een in die burgeroorlog door een facist omge brachte schermer, „ik had kunnen win nen", maar dat wordt door de anderen weggehoond, als hij zo goed was waar om had hij indertijd dan geen kans ge zien de bajonetstoot van zijn vijand te pareren. „Sport is de redding van Barcelona", meent een beroepsvoetballer die tot aan dat moment nooit meer heeft opge merkt dan dat de bal in zijn tijd ook rond was, „die duizenden mensen ko men de volgende twee weken heus niet om de musea te bezoeken of de Sagrada Familia van Gaudi, die komen om top prestaties te zien, en trouwens het voet balmuseum van Barcelona trekt sedert jaar en dag meer bezoekers dan de mu sea van Gaudi, Picasso en Tapies bij el kaar". Als hij weerwoord krijgt wordt hij boos. „Gaudi", sneert hij, „die wilden ze toen hij onder de tram gekomen was niet in hun taxi's vervoeren, en als Johan Cruijff morgen, wat God verhoedde, on der de tram zou komen, zouden de taxi- chaufeurs van Barcelona elkaar de strot afsnijden in een poging hem zijn laatste rit te mogen bezorgen". „Ach" sust een te jong in het harnas ge storven toreo, „een tram is net als een stier, je weet dat hij komt, je gaat opzij, honderden keren gaat het goed, en dan ineens word je toch overreden". Maar meer tijd voor diepgaande bespie gelingen is er niet, de schimmen lossen op als een enorme zon kolkend uit zee oprijst en de Montjuic, het Olympisch Stadion en stad Barcelona in vuur en vlam zet. De stad waar veertien dagen lang de anabolen het van macrobioti sche voeding gaan winnen, de farma ceutische industrie het van pure trai ning, de hebzucht het van het mededo gen, de rauxa het van de seny oftewel de gekte het van het gezond verstand. En dat laatste mag natuurlijk best, al thans voor twee weken... eindredactie/samenstelling rob vente peter dijkgraaf vormgeving rlck e. ïausent

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29