Met bolhoeden en paraplu's tegen de nazi's na lë Praag nog paradijs voor westerse filmers 'CeidócGou/icmt I door BERT JANSMA PRAAG Mèt de duizenden toeristen bestormen ook wester se filmers Praag. De eersten ver anderen het gezicht van de Tsje chische hoofdstad, de tweeden doen hun best het te houden zo als het was. Want zolang McDo nalds, neonreclame, schotelan tennes etc. nog niet massaal heb ben toegeslagen, is het vrije Praag een paradijs voor elke film die ver of minder ver terug wil in de tijd. Kortgeleden was George Lucas nog in Praag en z'n grote Barrandov-studio's voor afleve ringen van zijn tv-serie 'The young Indiana Jones'. Een met een budget van twaalf miljoen dollar gewapende filmploeg van Disney is er voor de produktie 'Swingkids': een in het vooroor logse Duitsland spelende film met de merkwaardige combina tie van nazi's, muziek en dans. Praag was altijd al dat paradijs voor de historische film. Milos Forman filmde zijn 'Amadeus' deels op de straten van wat de Tsjechen 'de mooiste filmset ter wereld' noemen. Geen woord overdre ven, want een vroeg, toeristenloos uit zicht vanaf de Karelsburg naar de burcht erboven is wonderschoon. En zo zijn er honderden nog niet door de vooruitgang aangetaste historische ju weeltjes te vinden. Bovendien heeft Praag met z'n Barrandov-studio's een van de grootste Europese filmcom plexen in de nabijheid: opgericht door de broers Milos en Vaclav Havel (oom en vader van de schrijver en ex-presi dent) in 1931 op een heuvel boven Praag. Met zeven geluiddichte studio's van samen zevenduizend vierkante me ter, produktiegebouwen, geluidsopna me-studio's, laboratoria, kleedkamers, een rekwisietenarchief van grote om vang en nog 250.000 vierkante meter vrije grond erom heen, de 'back lot'. In het verleden maakten vooral de Tsje chen zelf er gebruik van voor hun eigen produktie van jaarlijks zo'n dertig films. Buitenlanders drongen wat moeilijker door in het door de communistische staat beheerde Barrandov. Niettemin nam 'Hollywood' er een aantal films op: John Guillermin maakte er 'The Rema- gen bridge', George Roy Hill verfilmde in en buiten de studio's Kurt Vonne- guts 'Slaughterhouse 5' (waarbij het door de Tsjechen compleet verhuisde en leeggehaalde stadje Most dienst deed als het verwoeste Dresden), Bar bara Streisand speelde en filmde nog onder de communisten haar 'Yentl' daar. Inmiddels is het aantal buiten landse produkties (soms co-produkties met de Tsjechen die daartoe hun facili teiten inbrengen) opgevoerd. Otakar votocek Dat mocht ook wel. Want de Tsjechi sche filmindustrie zelf is onder de kapi talistische vlag van het land onzacht op z'n achterste terechtgekomen. Van de vele duizenden Barrandov-werknemers in vaste dienst moest het grootste deel worden ontslagen. Ze worden nu per produktie ingehuurd. Het wachten is bovendien op een nieuwe structuur voor ondersteuning van de nationale film door de overheid. Barrandov zou geprivatiseerd worden, er waren Cana dezen geïnteresseerd, maar voorlopig zijn die onderhandelingen van de baan. Een comité van Tsjechische filmers protesteerde, wierp zichzelf op als mo R ZATERDAG 25 JILI 1992 PAGINA C 4 Major Knopp (Kenneth Bra- nach) is een geziene gast van me vrouw Muller Barbara Her- shey). Haar zonen Peter (Robert Sean Leonard) en Willi (David Tom) zijn minder enthousiast. Kenneth Branach als Major Knopp. Engelse Shakespeare-acteur Kenneth Branagh ('Henry V', 'Dead again') speelt de Nazi Knopp. Wanneer ik tijdens de opnames op de set verschijn hoor ik de stem van Bra nagh, tijdens een camera-repetitie. Zonder hem nog te kunnen zien, hoor je aan de dictie en de lispelende intensi teit van dat stemgeluid dat hier een kei van een acteur aan het werk is. Naar Praag gekomen voor een betrekkelijk kleine rol. Branagh: „Ik vond het een bijzonder scenario. Ongebruikelijk en subtiel. Ik speel een nazi, maar niet die cliché- nazi-in-uniform die je al duizend keer gezien hebt en die een parodie van zichzelf is geworden. Nee, dit is subtie ler. Deze man dringt zich binnen in die wereld van die jonge mensen. Een man van cultuur, charmant, overtuigd van zijn eigen nazi-ideeën. Hij kan ze per fect verwoorden en zal zich door niets laten tegenhquden. Het scenario pro beert begrijpelijk te maken hoe zulke ideeën konden aanslaan in een ge kwetst en kwetsbaar Duitsland, lijdend onder de naweeën van Versailles. De manier die Knopp met Peter praat, hoe hij vertelt dat het hem leek of Hitier zijn toespraak tegen hem persoonlijk richtte, is fascinerend. Het is de St Cris pin's Day-speech uit Shakespeare's 'Henry V', alleen negatief. Zijn idealen moeten uitgevoerd worden, ook al be tekent 't dat anderen daardoor het le ven ontzegd wordt. Door dat perspec tief vanuit die 'swingkids', de morele keuze's die ze moeten maken, denk ik dat de film veel weerklank zou kunnen vinden bij een jong publiek. Ikzelf moest sterk denken aan m'n eigen jeugd, tussen protestant en katholiek in Noord-Ierland. En de keuze's die er toen aan je opgedrongen werden". Drumsolo Disney zal 'Swingkids' straks mogelijk presenteren als een 'musical'. En die muzikale kant van de film is een be langrijke drager voor de dilemma's van de rebelse, Duitse jeugd uit Hamburg anno 1938. De Amerikaanse criticus en jazzkenner Leonard Feather heeft de adviezen voor de muziek gegeven. In een groot wijkgebouw aan de rand van het centrum van Praag zijn een zestigtal 'kids' uit een tiental landen bijeen om te 'swingen'. Een versie van Benny Goodmans 'Swing, swing, swing' klinkt uit een Tsjechische bandrecorder. Hard dreunt de nagespeelde drumsolo van Gene Krupa door het gebouw. De zwarte choreograaf Otis Sallid loopt met ons langs de zaal wild dansende jongeren en demonstreert hoe de ca mera er straks langs strijkt en dan naar voren zal rijden om zich op een dans paar dat perfect het wilde gooi- en smijtwerk van 'jive' en 'jitterbug' de monstreert te concentreren. Een rebel se jeugdcultuur die het zou afleggen te gen de nazi's. Een vorm van verzet die Tsjechen zouden moeten herkennen. Bij hun lukte het. Hun fluwelen revolu tie ontstond grotendeels vanuit de stu dentencultuur. Maar de man achter de geluidsknoppen heeft geen idee waar het allemaal over gaat. Engels verstaat hij niet. 'Hudbu' roept daarom choreo graaf Otis Sallid tegen hem. Muziek. Zijn enige woordje Tsjechisch. En Ben ny Goodman klinkt. De 'swingkids' oefenen verder voor hun laatste opnames. Praag wacht op z'n volgende Amerikaanse produktie. „Af en toe heb ik getwijfeld of ik de goede keus gemaakt heb", zegt producent Mark Gordon voorzichtig. „Het scheelt ons hier miljoenen, het is een ideale plek, maar ik verbaas me over de laks heid en desinteresse waarmee hier ge werkt wordt. Er moet nog veel geleerd wroden". 'Swing Kids' is het bijzondere verhaal van een groep jonge Duitsers in het Hamburg van vóór de tweede wereld oorlog. Jonge mensen die van jazz hiel den, Benny Goodman hoog hadden zit ten, de Britse swing-bands nazongen, de 'jive' instudeerden, en zich kleedden in wijde Engelse regenjassen, gewa pend met bolhoed en paraplu. Een groep rebelse jonge Duitsers die zich dan wel niet direct politiek profileerde, maar zich door hun gedrag afzette te gen het nationaal-socialisme van het Duitsland van hun vaders. Een groep die feestend en swingend ten onder ging. Café Trichter eri Café Bismarck waren hun 'hang outs'. De nazi's maakten een eind aan hun wereldje. Ze werden opgepakt, gevan gen gezet, net zolang onder druk ge Peter (Robert Sean Leonard) beschermt zijn moeder (Barbara Hershey) tegen de onwel kome avances van de blokleider. gelijke beheerder (Forman zou er deel van uitmaken), maar het laatste woord is nog niet gezegd. Jan Balzer, managing director van Bar randov: „We moeten de boel hier draaiende houden. Soms lukt dat goed. Nu hebben we naast de Disney-ploeg een Frans-Duitse ploeg in huis die een griezelfilm maakt. We hebben al jaren een goede samenwerking met Duits land. Veel Duitse tv-produkties komen hier vandaan. Een aantal ervan co-pro dukties. Een regisseur als Dieter Geis- sendorfer is kind aan huis. Bovendien investeren we in nieuwe camera's, waarbij de in Amerika werkende Mi- roslav Ondricek (o.m. cameraman van Forman) ons adviseert. Als je teruggaat naar Nederland, mag je tegen Otakar Votocek (maker van de First Floor- produktie 'Wings of fame'. BJ) die hier een kijkje heeft genomen, zeggen dat ik zeer benieuwd ben naar zijn nieuwe script". Buitenlandse filmploegen zijn normaal geworden in Barrandov en omstreken. De Nederlander George Sluizer was er voor de Bruce Chatwin-film 'Utz', Ste ven Soderbergh nam er 'Kafka' (met Jeremy Irons) op, een Brits-Ameri kaanse ploeg draaide er Kafka's 'The trial', een Canadees-Amerikaanse co- produktie streek er neer voor een film over 'The dark lady' (uit Shakespeare's sonnetten), Jerzy Skolimowski maakte er 'Torrents of spring' (met Natassja Kinski), een internationale ploeg ver filmde er 'Stalingrad', en er waren con tacten over de verfilming van Andrew Lloyd Webbers musical 'Phantom of the Opera'. Maar die is voorlopig uitge steld. De mensen van Disney's 'Swing kids' kwamen om meerdere redenen naar Praag. Producent Mark Gordon: „Je kan zeggen dat je hier als filmer ruim dertig procent méér voor je geld krijgt dan in Amerika. Dat scheelt dus miljoe nen. Oost-Europa is een redelijk alter natief geworden. We zijn eerst wezen kijken in Hongarije, daar is het duurder dan in Praag. En in Polen. Dat is goed koper, maar daar zijn de studio-facili teiten hopeloos verouderd. 'Swing kids' speelt in hét Duitsland van voor de oor log. En daarvoor kan je in Duitsland zelf niet meer terecht. Maar pak een stapel historische foto's en ga hier naar een buitenwijk van Praag kijken en je hebt exact dat vooroorlogse beeld voor je neus. Zolang het duurt tenminste. Je merkt dat er nu ontzettend veel film- produkties worden opgenomen. Wan neer je een moderne paal uit de straat haalt, merk je dat die er net weer in is gezet door een andere 'gebruiker'. De stad Praag moest maar gaan investeren in verplaatsbare lantaarns en verkeers borden voor filmers". houden tot ze zich conformeerden, of vluchtten. Wanneer de oorlog definitief uitbreekt, valt het schisma in hun gele deren. Een opvallend thema voor een Hollywood-produktie van de speelfilm- tak van de Disney-familie. Het idee voor 'Swingkids' kwam van scenarioschrijver Jonathan Feldman. Feldman: „Ik ben gek op oude kranten. Ik haal een hele jaargang uit de biblio theek en ga dan lezen. Doe ik al jaren, de mooiste literatuur. Daarbij kwam ik ergens een berichtje tegen over jonge ren die voor de oorlog een stukje Ame rikaanse cultuur in nazi-Duitsland cele breerden. Volkomen nieuw voor me. Ik ben naspeuringen gaan doen en ging zo langzamerhand een compleet beeld re creëren". De Britse BBC maakte later een tv-documentaire over de groep, maar zover was het nog niet. Feldman moest zelf op zoek. Jonathan Feldman: „Ik las Studs Ter- kels 'The good war', een stuk 'oral his tory', en daarin kwam een van die 'swingkids' voor, die naar Amerika was geëmigreerd. Via hem kwam ik met an deren in contact. Overal vond ik brok- stukje;s historie, maar niemand had het complete overzicht. Tot ik via-via in Duitsland terecht kwam in Rüdesheim bij ene Karl Jung. Hij leefde voor de oorlog in Berlijn. Daar had je ook zo'n groep, al was die kleiner en had die niet de bolhoeden en de paraplu's van de Hamburgers. Jungs jonge Berlijners waren bijvoorbeeld gek van Django Reinhardt. Ze speelden z'n muziek en ze kleedden zich als Reinhardt. Van die Karl Jung heb ik ontzettend veel ge hoord en de belevenissen van hem en z'n kameraden zijn de basis van m'n scenario geworden, al speelt dat in Hamburg. Maar het moeilijkste was het normale, dagelijkse leven in dat Duits land te reconstrueren. Ik heb er veel historisch filmmateriaal, stapels foto boeken voor bekeken. Tot een vriend me opbelde met de mededeling dat zijn moeder een boekje over Duitsland van '38 had staan, geschreven door een En gelse dame die in Berlijn woonde en ge trouwd was met een musicus. Tóen ge schreven èn gepubliceerd. Dat bleek een prachtig, objectief beeld te geven van het leven in nazi-Duitsland. Nog niet overschaduwd door de laterê ken nis van de oorlog en de verschrikkin gen". Sundance institute Jonathan Feldman had eerder succes gehad met een toneelstuk 'The buddy system', en was verbonden als 'theatre playwright in residence' aan het Circle Repertory Company. Van dat werk kende hij de producenten Mark Gor don en John Manulis. Bij hen spuide hij zijn ideeën voor een filmscript over de 'swingkids'. Omdat ze het een delicaat onderwerp vonden dat te gauw verpletterd kon worden in de Hollywood-machine, be sloten zij het buiten Hollywood, in ei gen beheer uit te werken. Ze presen teerden een eerste versie op het door Robert Redford opgezette 'Sundance Institute', een 'workshop' voor schrij vers, acteurs en filmers. Feldman: „Daarna begon iedereen over dat sce nario te praten en zo kwamen we bij Disney terecht". Daar kreeg de pro duktie z'n uiteindelijke beslag: een bud get van twaalf miljoen dollar, en een rolbezetting van enkele sterren voor de bijrollen en een aantal jonge Holly- wood-acteurs voor de hoofdrollen: Ro bert Sean Leonard, die opviel door zijn rol in 'Dead Poets Society' is de centra le 'swingkid'; Christian Bale (uit Spiel bergs 'Empire of the sun') speelt zijn vriend; Frank Whaley (uit 'Bom on the fourth of July' en 'The Doors') een der de. De Amerikaane Barbara Hershey is de moeder van de hoofdrolspeler. De De Swingkids, v.l.n.r. Thomas (Christian Bale), Peter (Robert Sean Leonard), Arvid (Frank Whaley) en Otto (Jayce Bartok).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22