„Dat ik nog zo verliefd kon worden..." final ie Neelie Kroes aan nieuw leven begonnen ÊcicUcSou/uwit ZATERDAG 25 JILI 1992 PAGINA C 3 ■SEer^z"di;''verunreinigungdesRF Conférence des ministres sur la pollution du F Ministers' Conference on the Pollution of the Ministersconferentie over de vervuiling van mm wBBê tWóndMi Oud-minister Neelie Kroes en burgemeester Bram Peper kwamen elkaar vroeger al regel matig zakelijk tegen, zoals hier in 1986 tijdens de 7e ministersconferentie over de Rijnver vuiling in Rotterdam. FOTO: ANP Wat het betekent om je wereld te zien instorten, daarover kan Neelie Kroes meepraten. Een scheiding na ruim 25 jaar huwelijk, een politieke crisis na een glansrijke carrière, van populairste vrouw van Nederland tot 'Paard van Troje'. In een tijdsbestek van amper vier jaar heeft ze het allemaal meegemaakt. Maar tussen de puinhopen bleef ze overeind, „al kun je het verdriet niet zomaar wegwassen". En nu brandt er weer een nieuw vuur; voor 'haar' Universiteit Nijenrode en vooral ook voor Bram Peper, de burgemeester van Rotterdam. Een openhartig interview met de Iron Lady van Nederland over haar jeugd, doorzettings vermogen en verliefdheid. „Bram en ik hebben twee huizen, maar we zijn onafscheidelijk". door PAUL KOOPMAN BREUKELEN In de gangen van de Universiteit Nijenrode, gevestigd in een kasteel te Breu- kelen, klateren stemmen. Neelie Kroes leidt haar vader rond, een man met zachte gelaatstrekken, lange regenjas. Trotse dochter met trotse vader: „Kijk pa, daar achter, waar je die reeën ziet staan, beginnen we onze nieuwe postdoctoraal-opleiding". Ook als je al bijna 51 bent, zal Neelie Kroes later zeggen, voel je nog de hand van je vader. „Hij is een man van niet zeuren. 'Ze komen het je niet thuis brengen', zei hij altijd. Als er iets fout gaat, kun je er niemand voor aanspre ken, alleen jezelf. Niet bij de pakken neerzitten, maar doorgaan. Dat heb ik van huis uit meegekregen". De presidente van de Universiteit Nijenrode zit er monter bij. Lichtgrijs mantelpakje, gouden sieraden quasi terloops in het tenue verwerkt, het haar in de bekende coupe, de lippen rood gestift en levenslust in de ogen. Bij haar afscheid van de vaderlandse politiek in 1989 oogde zij nog wat mat en moege streden. Bijna twaalf jaar regeringsver antwoordelijkheid was haar niet in de koude kleren gaan zitten. Bovendien was haar publieke bekering tot het mi lieu niet door iedereen in dank afgeno men. De toenmalige VVD-leider, Joris Voorhoeve, schoof de liberale 'first lady' zelfs de schuld van de kabinetscri sis in de schoenen. Het lijkt alweer een eeuw geleden. Sindsdien wierp Kroes zich vol enthou siasme op het voorzitterschap van de Stichting Nederland Distributieland. Werd als eerste vrouw voorzitter van de raad van commissarissen van de Natio nale Investeringsbank. Kwam in het nieuws met een vernietigend rapport over het management bij het ministerie van landb&uw. En zorgde bij Nijenrode voor opschudding met een ingrijpend saneringsplan nadat onderwijsminister Ritzen zo onaardig was geweest de sub sidiekraan voor de universiteit dicht te draaien. Tussen de bedrijven door spe culeerden de roddelbladen over haar huwelijkscrisis met echtgenoot Wouter Jan Smit en haar nieuwe relatie met de eerste burger van Rotterdam, Bram Pe per. „Die rede in Honselersdijk, waarin ik het struisvogelgedrag van een deel van de partij op de korrel nam, was nou één van die momenten in mijn leven waar op ik welbewust heb ingegrepen", blikt Neelie Kroes terug. „Ik heb daar op ge kauwd en ik heb er lang over gedacht, omdat ik ook wel voorzag wat de conse quenties zouden zijn. Maar ik vond dat er gezegd diende te worden wat ik zei. En dan ben ik niet een type dat achteraf gaat zitten mekkeren of simmen van: wat is me nu overkomen? Als er een nieuw begin gemaakt moet worden, of als een kaartenhuis in elkaar valt, dan word ik daar juist altijd werklustiger van". Doorgaan Niet bij de pakken neerzitten, maar doorgaan. Het afscheid van de politiek zou haar niet zwaar zijn gevallen. „Het was geen vacuüm waarin ik terecht kwam", zegt ze. „Eerlijk gezegd heb ik ook wel genoten van het feit dat de schijnwerpers nu eens eventjes niet op me gericht waren. Al die aandacht van de media heb ik toch vooral steeds als een onderdeel van de functie gezien. Ik geloof niet dat ik de fout heb gemaakt dat ik dacht zelf waardevoller te wor den van al die aandacht. Want als dat dan wegvalt, dan kun je leeglopen, daar kan ik me wel iets bij voorstellen". U heeft het gevoel het leven wel in de hand te hebben. „Nou, ik ben christelijk opgevoed, dus zo zou ik het niet mogen zeggen. Maar het lijdzaam dingen laten gebeuren en zeggen: het noodlot heeft het zo be schikt..., zo ben ik niet gebakken. Na tuurlijk, er zijn levens van mensen waarin werkelijk alles tegenzit en waar van je denkt: hoe is het ter wereld toch mogelijk datje het zo slecht treft? Maar ik heb gemerkt datje in een heleboel si tuaties door zelf initiatieven te nemen de zaak een kant uit kunt krijgen die de moeite waard is". Geeft u eens een voorbeeld? „Nijenrode. Ik zat hier koud een paar maanden, toen we te horen kregen dat de minister van onderwijs besloten had de subsidiekraan dicht te draaien. Zo maar, uit de blauwe lucht. De klap voor de Nijenrode-gemeenschap was im mens. Er werd gezegd: we hebben het Paard van Troje binnengehaald! Kroes wist er van en is hier neergezet om de boedel op te doeken. Maar ook voor mij was het een totale verrassing. Al leen was mijn reactie al vrij snel: wat nu? Toen eenmaal duidelijk was dat de beslissing van het kabinet onomkeer baar was, heb ik de feiten aangenomen zoals ze er lagen en geprobeerd van daaruit weer op te bouwen. Ik ben niet uit op puinhopen, maar als het op mijn bord komt loop ik er niet voor weg". Heeft u dat van uw ouders? „Die vechtlust zit voor een deel ook wel in je genen, denk ik. Maar het aanpak ken heb ik dus ook bij mijn vader ge zien, die zijn transportbedrijf zelf uit de grond heeft gestampt. Toch is hij niet echt een voorbeeld voor me geweest, evenmin als mijn moeder. Ik ben niet zo voorbeelderig. Ik had als kind ook nooit een foto van een filmster of zo bo ven mijn bed hangen. Ik ben opge groeid zonder idolen, heb er ook nooit naar gestreefd om iemand te imiteren. Mijn moeder was een goede moeder. Altijd thuis als je uit school kwam. Dan was er thee, wilde ze weten hoe het ge gaan was. Ik mag aannemen dat zij in die tijd voldoening vond in dat leven als huisvrouw. Maar ik heb voor een ander leven gekozen. Zelfstandiger". De bejaarde activiste Kee Ruizeveld heeft eens gezegd dat vooral vrouwen de dupe worden van stukgelopen relaties. In een psychiatrische kliniek die zij bezocht bleek het merendeel van de dames een scheiding achter de rug te hebben. Wat is dat tochdat vrouwen zich zo totaal aan mannen overleveren, vroeg zij zich af. Neelie Kroes kijkt verbaasd. „Is dat zo? Nou ja, statistisch gaat er tegenwoordig meer fout dan goed in een relatie. Daarom is het ook zo belangrijk voor vrouwen dat ze ervoor zorgen in elk ge val materieel niet afhankelijk te zijn van hun man. Ik wil geen evangelist worden hoor, maar ik zeg toch: zorg dat je je opleiding hebt afgerond en weer aan de slag kunt als het fout loopt! Ik kan daar over meepraten. Het verdriet na een scheiding kun je niet zomaar wegwas sen, maar in elk geval had ik nooit het gevoel: we moeten bij elkaar blijven vanwege de materiële situatie". Maar dat is alleen materiële afhanke lijkheid. Daarmee is nog niets gezegd over de emotionele afhankelijkheid. „Nou, onderschat niet het verband tus sen die twee. Als je het gevoel hebt dat je het als vrouw ook wel zelf kunt rooi en in het leven, dan heb je toch eerder een eigen inbreng. Ik zeg niet dat je minder waard bent als je niet buitens huis werkt. Ik koppel dat ook nooit aan de term 'geëmancipeerd zijn'. Ik ken vrouwen die binnenshuis geëmanci peerder zijn dan anderen die een hele dagtaak buitenshuis hebben. Dat is een misverstand van de bovenste plank". Wat is dan wèl geëmancipeerd in uw ogen? „Je eigen waarden en normen ontwik kelen en je eigen positie verwerven en invullen. Alleen maar de afspiegeling zijn van de ander, dat staat zo ver van me af, dat kan ik me zelfs niet voorstel len. Maar goed, ik heb het dus niet la ten gebeuren". Lacht: „Ik ben goddank niet op een psychiatrische afdeling te recht gekomen". De roddelbladen schetsten in die tijd wel een klassiek beeld van u. Het huwe lijk bestond alleen nog op papier, werd geschreven. En: Toen haar zoon Yvo het huis verliet zag haar man zijn kans schoon en ging er vandoor met een jonge re vrouw die door kennissen wordt om schreven als een 'knappe juf'. Koel: „Ik laat dat van mijn koude kle ren afglijden, en bovendien was het apert onjuist". Dat van die 'knappe juf?' „Dat maakt iedereen zelf maar uit. Maar het feit dat het al uit was vanaf het moment dat onze zoon Yvo op ka mers ging wonen is onjuist. En dan denk ik: papier is geduldig. Waarom zou ik me er ook over opwinden? Je doet er toch niets aan. En alles blijkt te slijten. Ik kan nu zeggen: het heeft toch zin gehad, anders had ik er ook niet bij gezeten zoals ik er nu bijzit. Een geluk kig mens, in meer dan één opzicht mag ik wel zeggen". Udoelt op uw relatie met Bram Peper? „Ik kende hem in de zakelijke sfeer al lang. En hier moet ik de roddelbladen wel iets nageven. Zij waren er eerder van op de hoogte dat er tussen ons iets gaande was dan wijzelf. Die eerste vonk die klaarblijkelijk was overgesprongen hadden we zelf nog niet zo in de gaten, maar in de roddelpers stond al: 'Neelie en Bram hebben elkaar gevonden' of zoiets. Wat dat betreft hebben ze wel bijgedragen aan iets moois". En toen besloot u om er tijdens het Rotterdamse Gala voor het Gouden Hart maar rond voor uit te komen. De binnenpret laat zich nauwelijks on derdrukken. „Ja, ja" beaamt Neelie Kfoes. „Dat hebben we samen beslo ten, om er dan maar meteen flink mee voor de dag te komen. Het was natuur lijk best een risico, dat wisten we en- weten we. Als we drie weken later tot de conclusie waren gekomen dat het toch niets was tussen ons, was dat ver velend geweest. Maar we hadden het gevoel dat het kon, dus dat was een za lig gevoel en dat mocht iedereen dan ook zien". Had u gedacht dat u ooit nog zo ver liefd kon worden? „Nee, niet zo!". Ze schiet weer in de lach, kijkt wat verloren naar paperassen op haar bureau. „Als u nou nog een poosje zo doorgaat... Ik krijg er weer rooie wangetjes van!" Een ernstige vraag dan maar. Bent u in uw relaties net zo ambitieus als in uw werk? „Nou, naarmate je ouder wordt heb je meer behoefte aan een klankbord, aan inspiratie. Hoe communiceer je met el kaar, laat je elkaar in je waarde? Dat soort dingen ben ik steeds belangrijker gaan vinden. En dan komt er natuurlijk nog een stuk romantiek bij. Maar wat is romantiek? Dan bedoel ik per se niet de bouquetreeks. Nee, ik versta daar onder: met gevoel en respect het leven samen nog spannender maken dan het al is. Je moet blijven leren en experi menteren in een relatie, af en toe het stof van elkaar afblazen. Anders raakt vroeg of laat de fut eruit". Is het niet moeilijker jezelf voor een ander open te stellen naarmate je ouder wordt en meer voorkeuren, nukken en ei genaardigheden verzamelt? „Laat ik vooropstellen: voor mij hoefde het niet, een nieuwe relatie. Ik was niet op jacht of zo. Ik had het druk genoeg en had niet het idee van: ik kan het niet alleen. Maar als het je dan toch over komt en je dan de goede partner ont moet, is het juist een enorme plus. Oók als je allebei al een heel leven achter je hebt. Je weet waar je fouten gemaakt hebt en wat je waardevol vindt. Als je dat op één lijn kunt krijgen is er niets mooiers". U herkent veel in elkaar? „Ja, maar we zijn niet 'two of a kind' hoor! We zijn geheel anders, en dan heb ik het niet alleen over onze politie ke opvattingen. Maar de verbonden heid is groot. Hoewel we allebei ons ei gen huis hebben, Bram in Rotterdam en ik in Wassenaar, zijn we onafschei delijk". U wordt niet geplaagd door het verle den? Weer die verbazing: „Nee, ik zou niet weten hoe. U moet specifieker zijn". Ik bedoel, door de herinnering aan uw ex-man? „Nee, emotioneel is dat over en uit. Ik zie en spreek hem niet meer en het doet ook geen pijn meer. Het is geen gesloten boek voor me, want we hebben samen een zoon. Maar op een gegeven moment moet je vast stellen dat het geen goede combinatie meer is. En dan ben ik niet omkijkerig, maar toekomstgericht. Het met één been in het verleden blijven staan, dat is niets voor mij". Alles lijkt mee te zitten. Nijenrode heeft weer toekomst, nu u een nieuw stu dieprogramma heeft opgezet waar de stu denten voor in de rij staan hoewel ze er dik voor moeten betalen. Ook in uw pri- véleven heeft u de wind in de rug. Maar knaagt er nu nooit de angst dat het straks allemaal voorbij kan zijn? „Ik zou wel een zeer slechte waarnemer zijn, als ik niet zou weten dat in princi pe alles kan gebeuren. Ik kan straks te gen een boom rijden, en dan is het alle maal afgelopen. Als er één goed op de hoogte is van verkeersstatistieken, ben ik het wel. Maar ik laat mijn leven er niet door leiden. Angst heb ik alleen voor zoiets als onder water zwemmen. Voor het overige zal ik het noodlot niet tarten en het geluk zo veel mogelijk uit dagen". Moeten we nog bang zijn voor een te rugkeer naar Den Haag? Lacht: „Het is niet wat ik nu in gedach ten heb!" U bedoelt: je mag nooit 'nooit' zeggen in de politiek? „Precies!" Neelie Kroes, presidente van de Universiteit Nijenrode: „Ik ben een gelukkig mens, in meer dan één opzicht' FOTO: t STICHT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21