Toekomst Fokker in Duitse handen m Bush schort vakantie op wegens Irak-crisis Veel Russen lijden aan perestrojka-stress Tip (24) EeuióeSoma/nt A2 A3 'Wereld moet met aids leren leven' „OV-studentenkaart wordt niet duurder" A5 B1 B5 A9 C1 Nederkorn: „Ik blijf' L C5 Verklaring voor democratie op Ibero-Amerikaanse top *4 k 1 J: jTA'rrn !~14 Dagen Gratis ZATERDAG 25 JULI 1992 28 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Islamitische revolutie ontreddert Soedan ficidóe Soutotit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25399. Losse nummers 1,50. Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, eerst noordwestelijk, later verander lijk. De vooruitzichten voor morgen tot en met woensdag: zonnig. Temperatuur oplopend tot ongeveer 30 graden. Na het weekeinde toenemende on weerskansen. Zwierig Parijs Vierdaagse slijtageslag met toch 32702 winnaars Mensen die gisteren al in Parijs neerstreken om morgen de finsih van de Tour de France te kunnen bijwonen, werden gisteren getrakteerd op fraaie dames in prachtige kleding. Hier toont een model van couturier Per Spook een appelgroen zijden jasje met lange flesgroene rok vor de komende herfst en winter. FOTO: EPA Idoor EDWIN BAKKER AMSTERDAM De vrees van aids- patiënten is afgelopen week tijdens de internationale aidsconferentie in Am sterdam bewaarheid: voorlopig nog geen medicijn en geen vaccin. Er zijn wel een paar lichtpuntjes, maar die wegen niet op tegen de vragen die de nieuwe informatie opleverde. En die vragen zijn zeer verontrus tend. Zou er, naast het hiv-1 en hiv-2, een derde virus in het spel zijn? Een nieuwe mutant, die nóg agressiever is? De wetenschap buigt zich over die vraag, maar komt niet verder dan ver moedens. Intussen wordt er elke vijftien secon den ergens op de wereld een persoon met het hiv geïnfecteerd. Dat zijn dus 4 mensen per minuut, 240 per uur, 5760 per dag, 40.320 per week. Een middelgrote stad zou dus in een paar weken geheel geïnfecteerd kunnen zijn. En over tien jaar zou die stad dan een complete spookstad kunnen zijn. Aids is de basis-epidemie; maar daar overheen gaan nieuwe, andere ziekte epidemieën razen. Eentje is er al op gedoken: tuberculose (tbc). In de VS heerst momenteel een tbc-vorm die niet meer bestreden kan worden met de huidige antibiotica. Al die micro organismen die we kennen, muteren. Ziekten waarvan wij, in het rijke Wes ten, dachten dat we ze overwonnen hadden, kunnen opnieuw gaan opspe- Uit Amerika komen vaak extreme ideeën, zoals het plan mannen èn vrouwen te verplichten condooms op zak te hebben. Het idee kan nauwe lijks serieus genomen worden. Maar helaas, daarin lijkt het overeenkom sten te hebben met de aanpak van aids gedurende de afgelopen tien jaar. Ook dat is niet serieus genomen. Nu krijgen we de rekening gepresen teerd: een genocide van een omvang zoals we die deze eeuw nog niet mee- ZOETERMEER De OV-jaarkaart voor studenten wordt met ingang van 1 januari niet duurder om de fi nanciële strop van NS op het reizigersvervoer te com penseren. Wel wordt de basisbeurs van studenten, zo als reeds vorig jaar was besloten, met drie gulden ge kort ter compensatie van de prijsstijgingen in het openbaar vervoer. „De beurs is april jongstleden al met vier gulden gekort. Daar komt dan per 1 januari nog drie gulden bij", aldus een woordvoerder van het ministerie van onderwijs. Directeur Abbenhuis van de OV Studentenkaart BV, de onderneming die de ver voerskaarten uitgeeft, waarschuwde gisteren dat de OV-kaart voor studenten met ingang van 1 januari wel eens zeven gulden duurder zou kunnen worden. Pagina A7: Waarom het reizen met 'gratis' OV-kaart een dure grap wordt èrmoeide Carrington zet pogingen voort Leidse bibliotheek decor van talkshow Indurain verlegt grenzen Tour Een hartverscheurend chaakspel om liefde Spanning in Westland E|l loopt op Tom Meijer stopt na 22 jaar met 'Happy Station' op Wereldomroep DEN HAAG - Fokker gaat over in Duitse handen. Mi nister Andriessen van econo mische zaken en de Duitse vliegtuigfabrikant Dasa heb ben hierover gisteren een principe-akkoord bereikt. Ondanks enkele bedenkin gen steunt de meerderheid van de Tweede Kamer de overneming. De overheid behoudt drie jaar een soort vetorecht bij ingrij pende beslissingen over de toe komst van Fokker. Daarna heeft Dasa het volledig voor het zeggen. Om toch nog langer enige in vloed te houden heeft Andries sen bedongen dat de overheid de financiële steun verlengt voor nieuwe Fokker-vliegtui- gen. Tot nu toe moest Fokker per verkocht vliegtuig een be drag terugbetalen aan de over heid. De minister heeft voorge steld, dat dit in een ontwikke lingsfonds wordt gestort waaro ver Dasa kan beschikken. Als blijkt dat Dasa het nieuw afge sloten contract niet uitvoert, kan de Nederlandse overheid beslissen dat geld zelf te hou den. Het was gisteren buigen of bar sten voor Andriessen. Dasa wil de onder geen voorwaarde dat de Nederlandse overheid langer DEN HAAG - Fokker-top man E. Nederkoorn heeft gisteren gezegd dat hij niet zal opstappen. „Mijn medele den in de raad van bestuur hebben me laten weten het op hoge prijs te stellen als ik aanblijf', zei Nederkoorn gisteravond. De voorzitter van de raad wordt verweten dat hij een zeer slecht contract had afgesloten met de 'duitse vliegtuigbouwer Dasa. Minister Andriessen van econo mische zaken, premier Lubbers en enkele kamerleden bestem pelden hét akkoord zelfs als „abominabel" en „een vod". Andriessen heeft de afgelopen week door keihard onderhande len nog enkele verbeteringen weten te bewerkstelligen. „Alle kritiek die op mijn ak koord met Dasa is geleverd hoort bij het circus. Mensen die slechts vaag van de dingen heb ben gehoord, menen een oor deel erover te kunnen uitspre ken, en dat is je reinste flauwe kul", aldus Nederkoorn. „Het is ook een groot misverstand te denken dat mijn akkoord slecht was, omdat Andriessen zo ont zettend veel uren heeft onder handeld. De staat heeft andere belangen en andere middelen om tijdens onderhandelingen te ruilen met de tegenpartij. Het werk van Andriessen, dat zon der meer heel goed is, was het tweede deel van de onderhande lingen. Ik heb voor de rust ge speeld, de minister na de pau- dan drie jaar invloed zou krij gen. Als de minister aan die eis niet tegemoet was gekomen, zou de overeenkomst niet zijn doorgegaan. Andriessen zei gis teren deze Duitse opstelling re delijk te vinden, hoewel hij steeds heeft geprobeerd het ve torecht voor acht jaar te ver werven. Dan zou de staat name lijk invloed hebben een beslissing wordt genomen over de produktie van een nieuw vliegtuig. Daarvan zal nu geen sprake zijn, en dat kan voor Fokker nadelige gevolgen hebben. Dat is ook het pro bleem voor de Kamer. Pagina A3: Kamer blijft aan- hikken tegen beperkt vetorecht Pagina A7: De trukendoos van minister Andriessen Sfeertje in Swinging Scheveningen Of het komt omdat het gratis is, of gewoon omdat het oergezellig is, valt niet te peilen. Maar druk was het gisteravond zeker, op de terras jes van 'Swinging Scheveningen'. In de directe nabijheid bevolken orkesten en streetbands drie dagen lang de Boulevard, het Gevers Deynootplein en verschillende strandpaviljoens tijdens dit muziek spektakel. Dixieland, mainstream en soft swing staan daarbij cen traal. Bij zoveel muzikaal temperament kan geen mens stil blijven zit ten Dansende en swingende mensen zorgden gisteravond voor een uniek sfeertje. Vanavond is er het optreden van het sextet Carlo de Wijs op het Gevers Deynootplein. Een van de hoogtepunten, aldus organisator, de Stichting Toerisme Den Haag. FOTO: FREDERIK COENRAAD MADRID Leiders van Spanje, Portugal en zeventien La- tijnsamerikaanse landen hebben gisteren hun Ibero-Ameri- kaanse top in Barcelona besloten met het ondertekenen van een verklaring waarin zij pleiten voor „representatieve de mocratie". De naam van de Cubaanse president Fidel Castro, een van de deel nemers aan de top en mede-ondertekenaar van het document, werd tijdens de plechtigheid niet genoemd. De oproep tot democra tie was echter voornamelijk tegen zijn bewind gericht. De slotver klaring stelt voor verschillende projecten op te zetten op het ge bied van onderwijs, gezondheid, economische ontwikkeling en ha mert herhaaldelijk op het belang van democratie en een vrije markteconomie. Olympische Spelen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE OPINIE KUNST/RTV LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING RTVPROGRAMMAS WEER/PUZZEUMENU SPORT FINALE Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 In Baghdad is de bevolking weer extra kooplustig nu het gevaar van een luchtaanval van de Amerikanen en hun bondgenoten toeneemt. De Irakezen hamsteren vooral voedsel en benzine. FOTO: EPA DAYTON De Amerikaan se president George Bush heeft in verband met de Iraakse crisis zijn vakantie plannen opgeschort en is naar Camp David gevlogen. Daar overlegt hij vandaag ver der met zijn veiligheidsadvi seurs. Marlin Fitzwater, woord voerder van het Witte Huis, wil de niet ingaan op vragen of de regering-Bush van plan is de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties te overreden Irak een ultimatum te stellen. Daar na zou binnen enkele dagen een militaire interventie kunnen volgen, als Irak volhardt in zijn standpunt dat alleen „neutra le" experts en niet de wapenex perts van de VN toegang tot het ministerie van land bouw kunnen krijgen. Volgens VN-diplomaten is het niet waarschijnlijk dat de Veilig heidsraad een nieuw ultima tum voor Irak uitvaardigt. Im mers, een eventuele bestraffing van Baghdad wordt al gewet tigd door bestaande resoluties. De Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Naties zei gisteren dat zijn regering vandaag met een antwoord komt op de laat ste voorstellen van de VN. Am bassadeur al-Anbari noemde de perspectieven voor een oplos sing van het conflict „zeer posi tief'. door ROB VUNDERINK HOSKOU Eén op de drie noorden in Rusland vindt te- [enwoordig plaats 'in de keu ken'. Nu alle poten onder de Sovjet-stoel zijn weggezaagd !n het socialistisch paradijs plaatsmaakt voor de kapita- •stische Kei knappen bij me nige Rus de zenuwen. n de Zuidrussische stad Geor- (iëvsk vierden studenten van de landbouwhogeschool hun eindexamenfeest. De drank vloeide rijkelijk. Toen een van de studenten zijn maaginhoud niet langer binnen wist te hou den en de jas van een ander be vuilde, kreeg hij van zijn vrien den een geducht pak sh^ag. Zo geducht, dat hij de volgende morgen in het ziekenhuis over leed. In St. Petersburg vroeg een vrouw aan oude studievrienden van haar man of ze alsjeblieft niet wilden roken. Prompt reeg een van de bezoekers haar man aan het mes. Dood. In de stad Moerom, enkele hon derden kilometers ten oosten van Moskou, sloeg een jonge man op oudeijaarsavond de keukendeur iets te hard dicht. De ruit brak. Zijn vader stak hem dood met een mes. In een dorp bij Toela, ten zui den van Moskou, begroef een oude vrouw haar zoon. Anna, zuster van de overledene, had het maal voor de gasten bekos tigd. Broer Michaïl bood haar geld aan maar zij wees zijn aan bod trots van de hand. Hij trok een mes. „Als je mijn geld niet aan neemt, steek ik". „Steek maar, toe dan". Hij stak haar in de linkerborst. „Dank je", zei ze en stierf. „Inderdaad, de problemen ne men toe", beaamt dr. Vilmir Tsjoegoenov. Hij is geneesheer directeur van de 'Klinika-ne- vrozov', een neurologische kli niek aan de lommerrijke Don- straat in Moskou. Met zijn staf van ruim 200 man behandelt de neuroloog overspannen mede burgers die het leven sinds de perestrojka niet meer zien zit ten. Uiteraard zijn Tsjoegonovs patiënten nog niet zo doorge draaid als de bovengenoemde gevallen, waarvan het week blad Literaire Gazet onlangs melding maakte. Want als moordenaar beland je in Rus land nooit in een kliniek maar steevast in een strafkamp. Pagina A5: Neurologen in Mos kou willen klok toch niet te rugdraaien Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) VAN ROY c: ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Kanoliefhebbers kunnen nu ook in de Achterhoek en in het Duitse Münsterland hun kano te water laten. De Berkel gaat bij het Duitse Vreden de grens over en mondt bij Zutphen uit in de IJssel. De Oude IJssel stroomt bij Anholt ons land binnen en mondt in Doesburg uit in de IJssel. Al kanoënd kan men dus de grens oversteken. Wie er meer over wil weten kan informatie krijgen bij de VW's. Vragen naar de kanofolder met grensoverschrijdende routes. En wie meer informatie wil hebben over al het andere dat er in de wereld gebeurt, kan onderstaande bon invullen. De Leidse Courant: grensoverschrijdend en toch binnen zekere grenzen. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I vr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) n -313677 Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag •n proefabonnement worden geweigerd. 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1