Benninga trots met de vlag Voorzichtige comeback van Ruud Bos Nederlaag lucht Koevermans op SPORT Van Kempen eerste leider in IWAZ r 3 idaeSomo/nt Bi, BI ZATERDAG 25 JULI 1992 i Braber bij ilerploeg jelona John den Braber (fideel toegevoegd aan de van de mogelijke Neder- 6e deelnemers bij de ploe- khtervolging op de baan. ^omst van de Rotterdam- noodzakelijk wegens lessure en ziekte van Mar- jeumer. Beumer arriveerde jarcelona met een flinke blessure als gevolg van het ngskamp in Hyeres. De |renner is amper in staat te i. Gisteren meldde hij zich log ziek bij de medische he lding. De pupil van Eric Ge- |k had last van een stijve olute rust voor er Zwezerijnen elona De brandwonden 'eter Zwezerijnen woens- vond in het Turks bad in Olympisch Dorp opliep, ien de Nederlandse half- rgewicht tot absolute rust rongen. Chef d'equipe k Los: ,,De wond is nog nat •doktoren doen er alles aan lie droog te krijgen. Wan- dat lukt zal hij maandag r kunnen boksen". Vader Zwezerijnen, die als trainer de boksploeg in Barcelona as wat minder optimistisch »md. mans blijft idscoach celona Het bestuur van Nederlandse hockeybond HB) heeft het contract met Iscoach Roelant Oltmans 1 twee jaar verlengd. De le- j lichamelijke opvoeding uit 4 stgeest houdt in elk geval Jen met de wereldtitelstrijd I rrland (1994) de technische 1 ng over de vrouwen-selec- 0 Beide partijen hebben de in- ie uitgesproken de samen- jking minimaal tot na de hipische Spelen van Atlanta [996 voort te zetten. Carina Benninga wordt gefeliciteerd door André Bolhuis met haar aanwijzing tot vlaggedraagster. arters naar .tpgoslavië ,jcelona Het Internatio- Olympisch Comité heeft charter-vliegtuigen naar ber ird om deelnemers aan de mpische Spelen op te halen, voor Serviërs en Montene- ïen, die als individuelen in .celona zullen starten, de an- 1 voor de deelnemers van het als lid aangenomen inië-Hercegovina. Barcelo- i burgemeester Pasqual Ma- all deelde mee dat de burge- :sters van Zagreb, Dubro- Be grado en Sarajevo een nodiging hadden gekregen *1 hun sporters mee naar Bar- T)na te komen. 1 shockeyclub litenspel fecht IJshockeyclub recht kan het komende sei- fen de landstitel niet verdedi- n. De kampioen heeft van de pd geen licentie gekregen, tor het ontbreken van een nfdsponsor heeft de clublei- ig de begroting niet sluitend nnen maken. De topspelers de landskampioen worden komende seizoen aan ande clubs uitgeleend. De overige inschappen gaan het tweede tijdelijk versterken. 'ofstage voor an der Vliet Wielrenner Mar- van der Vliet (dit seizoen on- meer winnaar van de klas- ke Ronde van Limburg) eeg een profstage aangebo- ii van Buckler. De Hagenaar emt deel aan van de Ronde n de EEG en hoopt zich op die Bnier extra in de kijker te rij- Carina Benninga draagt vanavond in het Olympisch Stadion de Nederlandse vlag. Ze is de eerste Oranje-vrouw in de historie die deze taak krijgt toebedeeld. Volgens Benninga is dit tevens een vorm van erkenning van het -dameshockey. door Dennis Mulkens Barcelona Chef de mission André Bolhuis is een ex-hockey- er, die in 1976 al eens de Neder landse vlag het stadion mocht binnen dragen. Gaarne had deze tandarts, ver telde hij in intieme kring, zijn ex-clubgenoot Tom van 't Hek dit erebaantje voor het olym pisch toernooi van 1992 toebe dacht. Maar door een blessure moest de huisdokter van Kam pong zich twee maanden gele den afmelden voor de trip naar Barcelona. Na lang wikken en wegen maakte Bolhuis zijn keuze uit eindelijk openbaar. Het werd dus niet de schutter Erik Swin- kels, vijfvoudig deelnemer, het werd niet de al met twee bron zen medailles gekroonde bokser Arnold Vanderlijde, maar Bol huis' oog was ditmaal op een ju riste uit Amsterdam gevallen. Carina Benninga, hockeyster, is haar naam. „Arnold had er al een beetje op gehoopt, zijn naam was ook veelvuldig ge noemd in de pers, maar hij vatte de beslissing uiteindelijk heel sportief op", zei Bolhuis, die uit piëteit ook Swinkels nog even apart had genomen. „Maar Swinkels had geweigerd, zei hij me, omdat hij in Seoel ook al de vlag had gedragen". „Akkoord, als ik straks dat sta dion binnenwandel maak ik wellicht niet zo veel indruk als een zwaargewicht als Arnold Vanderlijde, die natuurlijk ie dereen kent", zegt Carina Ben ninga zelf. „Maar toch vind ik het helemaal niet onterecht dat ik het uiteindelijk ben gewor den. Ik heb een gouden en bron zen olympische plak, ik heb een Europese- en een wereldtitel veroverd. Als je naar mijn pres taties kijkt is het helemaal niet zo gek. Het zou toch flauw zijn geweest om Vanderlijde aan te wijzen, omdat ik nu toevallig hockey en André dat vroeger zelf ook heeft gedaan". Carina Benninga voelde zich met de aanwijzing enorm trots. „Het is voor mezelf leuk, ik zal er zeker van genieten. Maar daarnaast vind ik het toch een erkenning van de sportpresta ties van het nationale dames team. Door de pers worden onze resultaten weliswaar niet altijd op juiste waarde geschat, maar voorlopig hebben we wel meer prijzen behaald dat die geweldi ge vedetten van het Nederlands voetbalelftal". Afscheid Voor de 29-jarige speelster van Amsterdam is dit olympische toernooi tevens haar afscheid van het nationale team. Ze heeft thans 153 interlands ach ter haar naam staat. Komende maandag evenaart ze tegen Groot-Brittannie het aantal van recordhoudster Sophie von Weiier en woensdag zal ze na het duel met Nieuw-Zeeland naar verwachting de nieuwe re cord-international worden. Benninga zal na terugkeer in Nederland nooit meer een hoe- TENNIS onkballersADO erstellen zich en Haag - De honkballers in Installdata ADO hebben :h gisteren goed hersteld van zware nederlaag, die ze rder in de week leden tegen ïptunus. De Hagenaars ver- Degen Vector Sparta met 9-0. Ider leiding van Bart Volke- k en Hans van Renselaar be- >efde de Haagse defensie Bchts drie honkslagen toe te aan. De formatie van coach abert Niggebrugge, daags te- iren vader geworden van een ichter, produceerde niet min- ■r dan vijftien hits. Beste slag- an bij ADO was Arthur Mari, ik hoog in het nationale klas- ment, die vier honkslagen uit er slagbeurten haalde, iteher Johan Korpel van >arta kreeg een bal ongeluk- g tegen het hoofd en moest Orden vervangen. Comenen- a was onfortuinlijker. De Jartaan, die met het nationale ügdteam naar Mexico moet reizen, kneusde zijn enkel bij n botsing met Brauckmiller. Jto's moeten uitwijzen wat de vetsuur behelst, eptunus leed gisteren een ver- issende nederlaag tegen Pira- "s 1-2 in elf innings en Nicols 'rsloegHCAW10-4. Helpen met tapen De Nederlandse volleybalsters speelden gisteren in Barcelona een oefenduel tegen de Verenigde Staten. Oranje won. Voor het duel hielp Aafje Hamert (rechtsErna Brinkman met het tapen van de vingers. WIELRENNEN Den Haag Richard van Kem pen is de eerste leider in de 29ste Internationale Wieier Avond Zesdaagse (IWAZ). De marathonschaatser uit Nieuw- veen was op het Frederik Hen drikplein tijdens de openingsa vond de snelste van een kop- groepje van zestien. In de eind sprint hield hij ploeggenoot Pascal Vergeer en Rijswijker Edwin Vrauwdeunt achter zich. Door zijn zege start Van Kem pen vandaag in Zoetermeer in de leiderstrui. De voor het Leid- se Swift uitkomende renner voegde bovendien vijf punten aan zijn totaal van twintig (rit- zege)toe. De eerste avond kende geen op windend koersverloop. Al na enkele ronden formeerde zich een kopgroep met Vergeer, Van Kempen, Eikelenboom, de Duitser Kafka, de Noor Runy Hoydahl en de Let Andries Kli- tici. „De slag viel snel, maar er is geen reden voor paniek", al dus Danny Overgaag, die met Dennis van der Meiden kopman is van Westland Wil Vooruit. Naast WWV hadden ook hoog ingeschatte ploegen als het Rijswijkse LUK/De Spartaan en De Hoekse Renners niemand in de kopgroep. Die ploegen herstelden hun fout, toen zich achter de zes lei ders een groepje van acht for meerde. Dat achtervolgende groepje sloot enkele ronden voor het einde aan bij het eerder al door de zes leiders ge dubbelde peloton. In de eind sprint had Van Kempen echter geen moeite om zijn belagers van zich af te schudden. Hilversum Bij de file-meldin gen zal dit weekeinde de Bus- summergrintweg niet voorko men. Hardrockfanaat Mikael Tillstrom speelde namelijk met oorverdovend geweld de laatste Nederlander, Mark Koever mans, in drie sets (2-6 6-3 6-4) uit het toernooi. Toernooidirecteur Piet van Eijsden trok er wit van weg: daar ging zijn laatste publieks trekker. En de halfvolle tribu nes werden er stil van. Beter ge zegd 'stiller dan stil'. Want de meeste handbewegingen leken toch al gespaard te worden voor het horecagedeelte. Aanmoedigingen hadden Koe vermans overigens niet gehol pen. Zijn vermoeide benen droegen hem gewoon niet waar de bal was. Dat was met de Belg Wuyts tegen Arrese na een ge wonnen eerste set ook het ge val. Met dodelijk vervelend top- spintennis strooide de vooraf inderdaad als finalist inge schatte Spanjaard zand in de Belgische machinerie. Het publiek zuchtte tijdens de 2,5 uur 'saaiheid troef blijk baar te hard, want de arbiter vroeg steeds om 'stilte alsje blieft'. Tillstrom moet bij het aan schouwen van de winst (6-7 6-3 6-2) van zijn tegenstander in de halve finale het volume van zijn koptelefoon nog wat hebben op geschroefd om niet in slaap te vallen. Krijgt de Zweed in Arre se een 'bewegend muurtje' te genover zich, in de andere semi- finale staat Novacek met San- toro hetzelfde te wachten. Tiende Voor Mark Koevermans bete kende de kwartfinale-ontmoe ting tegen de Zweedse jongeling GOLF keybal aanraken namens Am sterdam. Ze heeft genoeg van de nationale competitie, heeft er geen zin in om op een lager ni veau te gaan spelen en verkiest hoogst waarschijnlijk het ten nis. Er bestaat daarnaast nog de mogelijkheid dat ze als prof naar het Italiaanse eiland Sar dinië verkast. De club Cagliari heeft haar een aanbieding ge daan als speler/trainer/coach voor minimaal een jaar. „Ik sta daar niet afwijzend te genover", zegt de voormalige speelster van het Haagse HDM. „Maar dan moet het financieel allemaal goed worden geregeld. Ik heb nu een vaste betrekking bij een organisatie-bureau en heb er geen zin in om geld in te leveren. Naar ik heb begrepen heeft Cagliari zeer serieuze be langstelling. Men is daar op zoek naar sponsors. Ik heb mijn vader aangewezen als mijn zaakwaarnemer. Van hem hoor ik verder wel hoe de onderhan delingen verlopen". DOOR JAN KEES VAN DER VELDEN Noordwijk - Op de dag dat de wind opstak, de regen viel en Mark Mouland zich met min tien aan de top van het klasse ment handhaafde, plaatsten drie golfers van Nederlandse bodem zich voor de derde en vierde ronde van het Heineken Open op Noordwijk te kwalifi ceren. Ruim tienduizend toeschou wers een record voor de tweede dag sloegen dit alles gade. De professionals Ruud Bos en John Woof en amateur Michael Vogel trotseerden met totalen van min een, plus een en level par de cut, die op een boven par (145 slagen) lag. De dertien an dere Nederlanders beëindigden het toernooi over het algemeen roemloos. Bevrijdend Voor Ruud Bos moet de kwalifi catie een bevrijdend gevoel ge ven. De professional van de Hooge Vorssel (Nistelrode) leek aan het einde van de jaren tach tig een vaste plaats in het Euro pees profcircuit te gaan beha len. Maar de golftechnische en men tale problemen stapelden zich op en Bos werd door Chris van der Velde naar de achtergrond verwezen. Bovendien raakte hij de financiële steun van vertrou wensman Ben Pon kwijt. Wel licht dat dit verlies voor de pro fessional aanleiding was om zich nog meer te bewijzen. Na een eerste ronde in 72 sla gen was Bos net voor de wind opstak met nog twee holes te gaan twee onder par, maar een omgehaald teeshot op de korte 17de hole betekende één slag verlies. De achttiende leverde echter een par op, zodat Bos zich mag gaan opmaken voor nog eens 36 holes. Boete Zoals zo vaak reageerde Bos vrij nuchter op zijn prestatie. Maar hij is en blijft een man die zijn geloof in een golftoekomst nim mer zal verliezen. Maar de cheque, die Bos morgen in ont vangst neemt, zal ruim acht honderd gulden minder waard zijn. Wegens langzaam spel kreeg hij door de PGA Europe an Tour een bote van 250 pond Michael Vogel toonde zich 'bij zonder opgelucht'. De amateur van de Hilversumsche: „Dit zijn de prestaties die het waard maken om op mijn huidige ni veau door te gaan. Natuurlijk is ook mijn score van level par in vergelijking met de koplopers matig en daarom moet men niet al te overdreven reageren". Achterdeur John Woof kwam het toernooi via de 'achterdeur' binnen. Hij kwam niet op de lijst van de bes te vaderlandse profs voor. Maar hij kreeg een sponsorinvitatie en slaagde er met zijn typische verbetenheid in om de meeste van zijn Nederlandse collega's achter zich te laten. De prof van de Golf en Business Center Rijswijk maakte birdies op 15 en 16 en eindigde op een boven par net genoeg om in het weekeinde opnieuw in actie te komen. Noodweer Constant Smits van Waesberg- he begon de tweede ronde op le vel par, werd overvallen door het noodweer en stond na ne gen holes op drie boven. Na de turn kon hij zich niet verbete ren en miste de cut op twee sla gen. Ommekeer Chris van der Velde werd op de Noordwijkse opnieuw een illu sie armer. Na een uitstekende start van het seizoen heeft de Nederlander na zijn amandelo peratie nauwelijks meer van zich doen spreken. Het Heine ken Open had de ommekeer moeten betekenen, maar met 75-78 153 mocht Van der Vel de met de stille trom vertrek ken. „Maar ik blijf optimistisch", zei hij. „De komende drie maanden heb ik een huis in Noordwijk ge huurd, want al dat heen en weer gereis naar Atlanta in Amerika heeft mijn vorm geen Wed. (17)» 2 kind., dak loos w. sloop, zkt. m. spoed opvang, liefst bosrijke omgeving. Mikael Tillstrom (20) zijn tien de optreden in één week tijd. Dat bleek te veel gevraagd. Een nederlaag in drie sets was het onvermijdelijke resultaat. Langzaam maar zeker ebde de scherpte weg om de met name harde backhandklappen van zijn tegenstander te belopen. Dat bovendien een bilspier het begaf en aan de pijn van de ne derlaag derhalve fysieke pijn voorafging, was niet verbazing wekkend. De 'Koef was gewoon opgebrand. En het laatste restje energie haalde bovendien Till strom eruit met pesterige Toch zou het onzinnig zijn Till- stroms winst alleen toe te schrijven aan het krakkemikki ge gestel van zijn opponent. De liefhebber van 'doodshoofden- muziek' kan het pluche name lijk niet alleen 'oerend hard' slaan, maar ook strelen. Sinds begin juli is hij dan ook ge vraagd door het Zweedse Bec kers Team om zich aan te slui ten. Samen met Kulti, Larsson en Enqvist vormt hij nu het rei zend tennisgezelschap, dat de toekomst van het Zweedse ten nis moet veilig stellen. Koevermans is voorlopig vooral bezig met het veilig stellen van zijn eigen tennistoekomst, na dat hij door privé-problemen in één jaar tijd duikelde van een 37e positie op de ATP-ranking naar de 117e. De Rotterdam mer zag zichzelf na de neder laag zeker niet als 'slachtoffer'. „Ook al doet mijn bil zeer en verlies ik hier punten, omdat ik vorig jaar wel de halve finale haalde, ik ben opgelucht. Ik heb deze week gemerkt dat ik nog steeds goed kan tennissen als ik geen narigheid aan mijn hoofd heb". Over dc hele wereld worden miljoenen dieren met de dood bedreigd. Oorz.uk: dc lichtzinnige manier waarop wc met onze natuur omgaan. Wc mogen dc dieren en onze kinderen niet het slachtoffer laten worden van onze "wclvaartshongcr". Doet u dus mee met die 340.000 andere Nederlanders? Doet u mcc om onze aarde weer leefbaar f r ft te maken? Leefbaar voor onze dieren. Leefbaar voor onze kinderen GEEF OM DE TOEKOMST.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17