Er vallen geen doden rond Lewis Het doel heiligt alle middelen Geesink komt tijd te kort Zieke Erik de Bruin weigert te balen SPORT CcidóeSouoo/rit Anton Geesink en zijn echtgenote Jans in het officials-hotel in Barcelona. Barcelona Rond het hotel Princesa Sofia staan om de paar meter grimmig kijkende solda ten met afschrikwekkende ma chinegeweren in de knuisten. Voor de deur staat een tank met een zware mitrailleur. De leden van het Internationaal Olym pisch Comité kunnen zich veilig wanen tijdens de Olympische Spelen in Barcelona. Anton Geesink, het Nederlands IOC-lid sinds 11 mei 1987, doet luchtig over de afschrikwek kende bewaking. „Moet ik die tank met een of twee handen optillen?", grapt de oud-olym pisch judokampioen Vijf jaar IOC hebben hem tot een gelukkige official gemaakt. „Ik voel me hier zeer thuis". Bij de Olympische Spelen maakt hij lange dagen als verantwoor delijke gedelegeerde, die waakt over het regelmatig verloop van de olympische wedstrijden. Tussen Spelen door draagt hij op scholen de olympische ge dachte uit onder het motto: „Sports for All". Enkele aanva ringen met de huidige NOC- voorzitter Wouter Huibregtsen deden hem anderhalf jaar gele den besluiten zich geheel op zijn IOC-werk te concentreren. Geduldig De eerste week in Barcelona luisterde Geesink geduldig naar alle discüssies van de 99ste ledenvergadering van het IOC. „Het ging veel over de kwe.stie-Joegoslavië. Ik had niet de behoefte de vloer te ne men. Ons bestuur heeft de zaak fantastisch opgelost, al begrijp ik goed dat elke logica ont breekt. Individuelen mogen wel meedoen, ploegen niet. Een skiffeur mag meedoen, een roei er in de acht niet. Voor ons Ne derlanders is dat moeilijk te be grijpen". Anton Geesink gaf toe onmid dellijk te zijn opgestaan voor een staande ovatie toen voorzit ter Samaranch meedeelde nog een termijn door te willen gaan. De president was vijf jaar gele den degene die Geesink op ei gen initiatief het IOC inloodste, tegen het voorstel van het Ne derlands Olympisch Comité in. „Iedereen is gelukkig dat hij doorgaat. Ik zeker. Hij heeft een geweldig proces op gang ge bracht. Het is verbluffend dat hij oog en oor heeft voor het gro te gebeuren, maar ook voor het gemier". Tijdens de Spelen moest Gee sink dagelijks rapport uitbren gen aan Samaranch over zijn werkzaamheden. De Utrechter stuurt naar elke wedstrijd een IOC-lid om toezicht te houden. „De verantwoordelijkheid voor de wedstrijden ligt natuurlijk bij de sportbonden. Het IOC ziet'toe of alles regelmatig ver loopt, of er geen incidenten zijn, politieke uitingen of wat dan ook. Ik coördineer de rapporta ge van al die IOC-leden. Zelf ga ik ook zo veel mogelijk naar wedstrijden kijken". Computer Geesink wordt bij zijn werk ge holpen door zijn secretaris Mar tin Franker. Met behulp van een zelf meegenomen computer en een kopieermachine wordt de papierwinkel voor de rappor tage verspreid. Geesink bereid de zijn onderneming voor met bezoek aan alle stadions. „Vaak gaat zo'n rapport over kleinig heden, maar het IOC moet overal bij zijn. Samaranch is als de dood dat er ergens iets ge beurt en er geen IOC-lid bij aanwezig is". Geesink legt als gedelegeerde verantwoording af aan Sama ranch, die ook de kleinste de tails tot zich wil nemen. In die vergadering zitten ook altijd vertegenwoordigers van het or ganisatiecomité en van organi satiecomités in de toekomst, in dit geval Lillehammer, Atlanta en Nagano. „Als er grote zaken zijn, wacht ik niet tot de volgen de ochtend, maar stuur ik on middellijk een fax naar de ka mer van de president. Het is een arbeidsintensief werk", gaat Geesink verder, „maar daar hou ik van. De IOC-leden worden zich bewust van het be lang. Ik werk aan een goede zaak. Ik ga ook met iedereen goed om. Dat heeft er ook wel mee te maken dat ik niet de am bitie heb door te stoten naar het Executive Board". Juan Antonio Samaranch haal de vijf jaar geleden Geesink naar het IOC, om de sportwe reld nationaal en internatio naal duidelijk te maken dat het Olympisch Gebeuren niet al leen topsport is. Er was nauwe lijks aandacht voor de brede on dergrond. „Samaranch wist van mijn bemoeienissen met schoolsport en ook met de judo opleidingen. Hij gaf mij de op dracht daar nationaal en inter nationaal een stempel op te drukken, proberen iets te creër en. Dat heb ik gedaan". Sterk Geesink maakte zich sterk voor de Olympic Day Run, startte de nationale Olympische Acade mie, stuurde studenten naar de internationale Olympische Academie en vond de mobiele Olympische Academie uit. Hij begon met stencils, ging over tot folders en presenteerde in Barcelona aan IOC en andere sportofficials een brochure over de olympische pyramide, waar in alles onder de topsport over zichtelijk is vervat onder het motto: „Topsport en Sports for All kunnen niet zonder elkaar". Geesink komt in Barcelona tijd tekort. Als hij net heeft toege zegd aanwezig te zijn bij een prijsuitreiking van minister d'Ancona wordt hij ook bij de Spaanse koning verwacht. De Nederlandse ploeg en het NOC zal hij in Barcelona beslist ook tegenkomen. Qualitate qua is hij bestuurslid van het NOC, maar hij woont de meeste ver gaderingen niet meer bij, omdat hij, zich concentreert op de Olympische Beweging. „Ik weet intussen dat democratisch gekozen bestuursleden en niet- democratisch gekozen be stuursleden altijd zullen bot- ZATERDAG 25 JULI 1992 Erik de Bruin wil niet afgaan tussen mindere collega's. ik rust. Ik denk niet, dat ik dit seizoen nog aan topprestaties toekom. Mijn volgende doel is nu het WK volgend jaar in Stuttgart". Met de afmelding van De Bruin is de Nederlandse atletiekploeg gereduceerd tot vijftien atleten. „Ik hoop dat het team dit goed verwerkt", zei Paauw. „Onge twijfeld zal het voor anderen een domper zyn. Want hoewel Erik wellicht naar buiten toe als een eenling overkomt, is hij binnen de groep juist een sfeer maker. Vorig jaar in Tokio was hij tijdens het WK ook een be palende figuur". Bij Erik de Bruin werden bijna twee maanden geleden de eer ste sporen van de ziekte van Pfeiffer geconstateerd. De veel voudig Nederlands kampioen klaagde over moeheid en moest noodgedwongen zijn trainings uren fors beperken. Hij greep begin deze maand nog wel de Nederlandse titel, gooide ook bij de Papendal Games de dis cus ruim 62 meter ver, maar door verlies aan lichaamsge wicht boette hij aan kracht in. Paauw: „In de kwalificaties heb je hier waarschijnlijk al een worp van 65 meter nodig om verder te komen. De Bruin is geen type dat dan toch maar de kooi instapt om er bij te horen". door Pim Stoel Barcelona - Op een slof en een schoen word je de komende we ken in Barcelona zeker geen kampioen. In Tokio op het wk vorig jaar liep wereldrecordhouder Leroy Burrell op schoenen met spikes van titanium. Ze wogen 155 gram en ze waren na elke 200 meter tot op de draad versleten. Ze zijn niet goedkoop, maar geld speelt, zoals bekend, geen rol, als het er om gaat de sport prestaties te vergroten. En daar gaat het tenslotte om straks op de Olympische Spelen in Barcelona. Het doel heiligt de middelen. Prins de Merode, hoofd van de medische commissie van het IOC geeft het volmondig toe, momenteel zijn er anabole ste- roiden in omloop die rustig tot 48 uur voor de te leveren top prestatie te gebruiken zijn. In de daaropvolgende twee dagen verdwijnen ze als bij toverslag uit het menselijk lichaam en is de gelukkige medaillewinnaar na zijn plasje te hebben ingele verd van alle smetten vrij. Wie echt wil weten wat er op dat gebied zoal te koop is van daag de dag kan dopingdeskun- dige Manfred Donike in Keulen bezoeken, die heeft een kast vol groei- en andere hormonen van diverse makelij bijeengespaard bij welke aanblik menig zichzelf respecterende atleet zou water tanden. Mode schijnt momenteel ook het slikken van bepaalde edel metalen te zijn, zoals zink, ko per, mangaan en chroom die de moderne alchemisten onder de atleten naar binnen werken in de hoop van die metalen in Bar celona goud te maken. Hulpmiddelen Naast al die heerlijke verster kende middelen zijn er momen teel natuurlijk de nieuwe tech nische hulpmiddelen om de prestaties te verhogen. Zwitserse fietsers oefenen in hogedrukcabines waarbij hoog ten tot 3500 meter gesimuleerd worden, turners zien op de mo nitoren exact waar en wanneer ze in de fout gaan, hordelopers winnen tienden van seconden dankzij de computerbeelden die kleine foutjes in hun techniek signaleren, roeispanen zien er momenteel uit als schroeven van buitenboordmotoren, wiel renners hebben de beschikking over fietsen die bij de Lotus for mule 1-renstal ontwikkeld zijn, in Duitsland bouwt men kano's die zo licht en zo rank zijn datje je peddels zo ongeveer halver wege moet verliezen om niet als eerste aan te komen. Via een cömputergrafiek is be rekend dat hoogspringster Hei- ke Henkei die met 2.05 wereld kampioen werd in 1991, als ze er in slaagt haar lichaam nog meer onder controle te houden bij het overschrijden van de lat straks in het Olympisch Sta dion op de Montjuic de wetten van de zwaartekracht nog ver der zal kunnen aantasten door over 2 meter tien te zeilen. Zwemmers, althans die in de rijke landen als Duitsland en Amerika oefenen niet meer in een chloorbad van 50 meter lengte maar vechten zich in een negen meter bassin onder idea le temperaturen tegen een op gewekte stroming in. Wetenschappers Kortom de sport is bij uitstek het terrein geworden van we tenschappers, computerdes kundigen en onderzoekers. De atleet die met zijn sporttasje onder de arm naar de arena reist komt vandaag de dag al leen nog maar uit Afrika of an dere ontwikkelingslanden. De sterren zijn omgeven door psy chologen, artsen, materiaaldes- kwndigen, ze trainen in machi nes waarin de diskusworp tot op de milimeter nauwkeurig op timaal wordt nagebootst, in drukcabines om de aanmaak van rode bloedlichaampjes te stimuleren. i Bral lerpli „Wij hebben" zei recent de termeerse wielrenner Jaap Kortenaar,,, momenteel de te fietsen van het hele Dankzij dat supermateriaal we misschien zondag half mi nuutje sneller. Dat is maar ik laat het ding toch niet staan". En waarom zou hij ook, al startschot gevalen is telt het grote publiek alleen maar de tijd, evènals voor de at leten die 'm omzetten in het grote geld. Daarbij moeten de benen uiteindelijk natuurlijk toch het werk doen. „M'n fiets is goed, maar m'n be nen zijn nog beter", zegt we reldkampioen Leontien van Moorsel aan de vooravond haar individuele die ze a.s zondag hoopt te win nen. Spaanse zon Op die dag komen ook onze lüchtgeweer en andere schut ters in actie, en die worden door de bondsarts van de Duitse Schutters Bond gewaarschuwd voor. de gevaren van de Spaanse zon. Hij adviseert de deelne mers de kragen van de over hemden te openen en geen strakke kleding te dragen in verband met de nog al overma tige warmte hier. En al heeft Nederland momenteel dan nog geen hogedrukcabines voor wielrenners of kano's met hulp motor, onze schutters zijn hun tijd en in ieder geval die Duitse bondsarts ver voor. Want al in 1920 op de Olympische Spelen van Antwerpen toen handboog- schieten nog een elitesport was en de deelnemers gehuld in dik ke jagersjassen op de schijven stonden te mikken, kaapte de Nederlandse ploeg het goud voor de neuzen van onze zui derburen weg met alleen maar een gedasd overhemdje aan. Het was een warme dag, de jas sen gingen uit, tot woede van de Belgen die tevergeefs protes teerden, en de pijlen troffen on verbiddelijk doel. Vraag: 'Hoe krijgje 500 man in een sauna waar Mike Powell in de breedte uit stand overheen springt en in de lengte met een lekker aanloopje'? Antwoord: 'Zet Carl Lewis voorin en vertel het de sportpers.' door Pim Stoel Barcelona Achteraf bekeken is het natuurlijk allemaal mee gevallen tijdens het enige optre den van Carl Lewis in het open baar in Barcelona voordat hij op z'n nieuwe schoenen de gouden medaille bij het verspringen gaat winnen. Goed, in het enor me tumult in een gebouw op de flanken van de Montjuich waar zich een en ander afspeelt slaan twee fotografen elkaar een paar tanden uit na onenigheid over een in te nemen positie, er moet iemandwegens lichte hartpro blemen wat zuurstof worden toegediend, maar er vallen geen doden. De schuld van het tumult ligt natuurlijk bij de Japanse sport schoenenfabrikant Mizuno. Natuurlijk, in Tokio persen ze tijdens de spitsuren meer Ja panners in de metro dan er in kunnen, zonder dat de reizigers het ook maar in hun hoofd ha len te protesteren. Maar in Eu ropa ligt dat even anders. De sportschoenenfabrikant leeft in elk geval niet op te grote voet en huurt daar in Barcelona een ruimte van amper vier bij drie meter om, terwijl er in totaal elfduizend media-vertegen woordigers in de stad zijn, daar de beste atleet van de wereld, Carl Lewis, zijn nieuw ver- springschoeisel aan te bieden Dat dient te geschieden op vier uur 's middags, om half vier zit ten we allemaal als haringen in een ton opeengepakt, de vloer is in een oogwenk drijfnat van het zweet, buiten het pand heeft Barcelona Nog geen twee uur nadat technisch coördina tor Bert Paauw namens de KNAU nog maar eens had be vestigd dat Erik de Bruin wel degelijk aan de ziekte van Pfeif fer leed en er helemaal geen sprake was van een door de ei genzinnige discuswerper gelegd rookgordijntje, kwam vanuit het bondsbureau in Nieuwe- gein de mededeling dat de beste Nederlandse atleet afzag van deelneming aan de Olympische Spelen. Reden voor Paauw in het Hol land House aan de haven in Barcelona andermaal een pers conferentie te beleggen. Na mens de vice-wereldkampioen uit Hardinxveld gaf de KNAU- official uitleg. „De Bruin voelt er absoluut niets voor om hier een bijrol te vertolken. Hij is een sportman die alleen is geïnteresseerd in medailles en het zou hem pijn doen als gelijkwaardige concur renten veel verder zouden gooi en". Triest „Ik ken mezelf maar al te goed", gaf de onfortuinlijke at leet zelf voor de NOS-radio aan. „Ik vind het triest om te verlie zen van jongens, die eigenlijk van een minder niveau zijn. Daarvan zou ik een week lang balen. Ik ben nu ook teleurge steld, maar niet in extreme mate. De komende weken neem door Dennis Mulkens Carl Lewis is eindelijk gearriveerd en beantwoordt vragen. zich een rij gevormd alsof er gratis olympische dukaten wor den uitgedeeld, en wat veel er ger is, Lewis is er niet op het af gesproken uur. Zijn coach wel. Die grijpt ver twijfeld de microfoon en zegt dat hij zeker'weet dat de veel voudige olympische kampioen buiten diens schuld te laat is, dat Lewis deze morgen nog te gen hem heeft gezegd dat hij zin heeft in de bijeenkomst. Kalkoen Ja vermoedelijk zoals een kal koen richting de kerstdagen blikt, denken de sceptici. Carl had, zegt de coach dan, als hij bij de kwalificatiewedstrijden in goeie doen was geweest, ze ker ook in Barcelona uitgeko men op de 100 en de 200 meter, maar helaas hij was toen ziek, hij had een voorhoofdholte-ont- steking, keelpijn, een nierbek- kenontsteking en leverproble men, en inderdaad, met dat al les bij elkaar loopt het natuur lijk niet echt lekker. Het wordt half vijf, de eerste zwakkelingen vallen flauw, er verlaat iemand onder het roe pen van 'doe Lewis mijn groe ten' het vertrek, de coach van de vedette is door zijn medede lingen heen, en het vermoeide volk begint te morren. Maar dan, om kwart voor vijf, als alle shirts een egaal donkere kleur hebben aangenomen, is er de heugelijke tijding, Lewis staat bij de deur. Hij kan aanvanke lijk niet naar binnen omdat daar geen ruimte voor is, had de afstand gemakkelijk springend' kunnen overbruggen, maar dringt zich dan door de menigte heen. Wofdt belaagd door de fo tografen, maar verder zegt nie mand iets tegen hem. Dus be sluiten we hem, hoewel we hem niet persoonlijk kennen, als hij passeert, gedag te zeggen. „Hi Carl", en verdraaid hij draait zich verrast om en zegt „Hi man, how are you doing to day". Prima Nou prima, jij ook? „Ja ik ook', zegt Lewis en gaat naast de di recteur van Mizuno aan tafel zitten. Waarna die directeur met de nieuwe schoen in de hand eerst een toespraak in het Japans houdt, vervolgens vriendelijk buigend meldt dat hij een en ander in het Engels zal vertalen en geschokt opkijkt als de zaal in een laatste adem roept daar geen enkele behoefte aan te hebben. Men wil Lewis spreken. Die na zijn schoenen te hebben ontvangen meedeelt dat hij de confrontatie met zijn rivaal Mike Powell met belang stelling tegemoet ziet. Hij is fris gedouched en oksel- fris gearriveerd, maar in een mum van tijd zit ook Carl Lewis te zweten alsof hij tien keer achter elkaar de 100 meter heeft gelopen. Hij excuseert zich voor zijn late aankomst, hij heeft getraind, hij heeft op de baan gevraagd hoe lang het duurt om weer in de stad te ko men, die man zei twintig minu ten. „Maar", zegt Lewis, „in Spanje is het zo dat als ze 20 mi nuten zeggen, ze twee uur be doelen". Verder springen Hij steelt vervolgens vakkundig de show, zegt dat doping in de sport pas zal zijn afgelopen als er ook in de gewone maatschap pij geen drugs meer worden ge bruikt, daad bij de den eigenlijk te ziek was om ene been voor het andere te ten en dat hij god dankt dat zich in elk geval nog voor verspringen heeft mogen ficeren. „Ja", zegt Carl Lewis, „ik blij dat ik er bij ben hier en voel dat de vorm groeiend Nog een paar dagen en ik klaar voor het karwei. Ik niet dat ik Powell ga ik zeg alleen maar dat ik verder ga springen dan oo: voren". Dat zegt allemaal Carl 31 jaar oud, een gelouterde dette die samen met zijn nent en wereldrecordhoui Mike Powell het verspringen de Spelen van Barcelona tot kraker van de olympische pening zal gaan maken...

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16