jl LEIDEN OMGEVING eidse bibliotheek decor talkshow Straf Huis De Bijlen blijft van kracht )orso-actie van Lions-club voor Nieuw Buitenzorg WEEKEINDE Zwaar gewonde na aanrijding op zebrapad Persoonlijk cadeau i1 i i i i r £eidóe(3otua/nt L 1 I I leidóc Goutont ZATERDAG 25 JULI 1992 goej 'Leidenaars moeten pegels betalen voor de Lakenfeesten' LEIDEN Alle Leidenaars zouden letterlijk een steentje moeten bijdragen aan de or ganisatie van de Leidse Lakenfeesten. Die suggestie doet de Leidse architect J. Barend- se naar aanleiding van de berichten over de tekorten waarmee de Lakenfeesten dit jaar zijn afgesloten. Die zouden zijn opgelopen tot enige tienduizenden gulden. Volgens Ba- rendse, die ook actief is in de Club van Boze Buurtverenigingen, zou bij alle Leidenaars een bon moeten worden bezorgd met het verzoek twee Leidse pegels, samen goed voor vijf gulden, te betalen. Iedereen zou op dat kaartje ook ideeën moeten kunnen aandra gen voor de Lakenfeesten. Op die manier zou de bevolking meer betrokken raken bij het jaarlijkse zomerevenement. De pegel is het betaalmiddel tijdens Leiden Culinair een evenement dat tijdens de Lakenfeesten op het Pieterskerkplein wordt gehouden. De pe gel moest daar dit jaar voor 2,50 gulden per stuk worden gekocht. Als 10.000 Leidenaars bereid zouden zijn ieder twee pegels bij te dragen, zorgt dat volgens Barendse met een bedrag van 50.000 gulden voor een mooi begin van de negende Lakenfeesten in 1993. Pedicuredienst van Ouderenwerk LEIDEN De stichting Ouderen werk Zuid-Oost heeft haar pedicu redienst uitgebreid. Aanleiding is de grote vraag onder ouderen naar deze dienstverlening. Zij kunnen vanaf 3 augustus elke maandag middag voor deskundige voetver zorging terecht in buurthuis Cor- nelis Joppens aan de Oppenheim- straat 6a. Op woensdagen donder dag is er spreekuur in verzorgings huis Lorentzhof. Verdere inlich tingen zijn verkrijgbaar bij M. Leune van de stichting Oude renwerk 071-121512. LEIDEN Het terras van café Huis De Bijlen aan de Mors- straat zal de komende tijd om negen uur 's avonds moeten blijven sluiten. Dit staat in de brief, die de advocaat van het café gisteren ontvangen heeft van het college van B W. De straf volgde nadat het café op 16 juli een 'rode kaart' kreeg. Het café kreeg die kaart toen omdat het enkele weken eerder, op zaterdagnacht 4 juli, over last had veroorzaakt. De terras bezoekers borrelden die avond namelijk tot half twee 's nachts door, terwijl de officiële slui tingstijd in het weekeinde op twaalf uur gesteld is. Het hore- ca-projectteam bekeurde De Bijlen en bepaalde dat het ter ras twee weken lang om negen uur 's avonds moest sluiten. De advocaat stuurde daarop een brief naar het college, waar in hij verzocht om een regeüng en vroeg of er met de hand over het hart gestreken kon worden. Hij wees hierbij op de inkom stenderving door de opgelegde vervroegde sluitingstijd. Het college heeft dit verzoek nu dus naast zich neergelegd. Ze ziet geen aanleiding om de rode kaart niet te effectueren. Vol gens politiewoordvoerder D. Graveland heeft zeker mee gespeeld dat de eigenaar wil lens en wetens het risico van sancties heeft genomen door het terras later open te houden dan is toegestaan. Het café had eind mei al een 'gele kaart' ge had van het horeca-projectteam na een overtreding. Arthur E beling in Sus Antigoon LEIDEN Zanger-gita rist Arthur Ebeling treedt aanstaande woensdag op in café Sus Antigoon aan de Oude Vest 81. Ebeling trad het afgelopen jaar een aan tal keren op in het televi sieprogramma 'Geen C te hoog'. Ook verving hij Herman Brood toen deze had aangekondigd niet meer te willen zingen. Het optreden begint rond 21.30 uur. 1IDEN In de Leidse bi- [iotheek is gisteravond de >rste aflevering van de talk- iow 'Camera Obscura' op- jnomen. De show, die ge- 908 :oduceerd en regisseerd brdt door de Leidenaar Han aags "ns> moet nog worden ver- ursieocht aan een Nederlandse nroep. „Eén omroep heeft n optie tot koop", zegt Han rins. amera Obscura zal in totaal afleveringen tellen. De show ordt gepresenteerd door Mar- Degens, bekend van Omroep ijnland. De Leidse bibliotheek als lokatie gekozen, omdat tildebrand er vroeger zijn leesterwerk Camera Obscura reef. Dat deed hij in 't Heer- Jogement, een soort herberg, ooit op de plaats van de hui bibliotheek stond. Voorts ervoor gekozen de talkshow bibliotheek op te nemen, idat boeken en wetenschap Igelmatig gespreksonderwerp Regisseur en producent Han Prins met presentatrice Marti Degens in een tot studio omgebouwde Leidse bibliotheek. FOTO: WIM VAN NOORT Bij de uitzending die gisteren werd opgenomen waren de Leidse professor Uhlenbeck en een aantal Twentenaren, die een oud schip reconstrueren te gast. Ook wordt er elke uitzen ding een uitvinder uitgenodigd en gisteren was dat André van Lier. Van Lier is bekend omdat hij het poort' heeft ontworpen. Volgens Prins, die ook de Leid se legende 'Goeie Mie' gaat ver filmen, is het de bedoeling dat zoveel mogelijk onbekende Ne derlanders in Camera Obscura aan bod komen. „We zoeken mensen die afkomstig zijn uit alle uithoeken van Nederland en interessante verhalen te ver tellen hebben", zegt Prins. „De bekende Nederlanders of de mensen uit het Amsterdamse circuit zijn al erg vaak op televi- Genodigden Als de Nederlandse omroep die geïnteresseerd is in het uitzen den van Camera Obscura de eerste aflevering inderdaad be valt, wordt de koop gesloten. Daarna zullen de overige 19 af leveringen ook in de Leidse bi bliotheek worden opgenomen. Bij de aflevering van gisteren waren alleen genodigden als publiek aanwezig. Daarna kun nen ook andere mensen de op names bijwonen. IJNSBURG - Het Rijns- waardige actie. Men is van plan voor Nieuw Buitenzorg. Het een tehuis voor kinderen met afgeschermde tuin met recrea- ïrgs Bloemencorso wordt door tijdens de corsopresentatie in geld is bestemd voor het project zowel een lichamelijke als gees- tieve mogelijkheden en wat on plaatselijke Lions-club aan- Bgrepen voor een behartigens- de Bloemenveiling Flora via een verloting geld op te halen 'Beestenboel voor Nieuw Bui tenzorg'. Nieuw Buitenzorg is derkomens voor kleine dieren. Zeeverkenners op transport Zij aan zij, drie hoog opgestapeld, zijn gisteren zestig zeeverkennersbootjes ingescheept voor een tocht over de grote rivieren naar het Limburgse Roermond. Daar wordt vanaf maandag het Nationale Water kamp voor zeeverkenners gehouden. De stalen vletten van scoutinggroepen uit onder andere Leiden, Ter Aar, Aalsmeer, Hoofddorp, Noordwijk, Maassluis en Voorburg werden gisteren op de Zijl verzameld Aan de kade bij de Leiderdorpse touwfabriek zijn de bootjes opgeladen op een dekschuit van het Leidse sleepbedrijf Groen. De tocht op eigen kracht naar Limburg maken over onder andere de druk bevaren Maas, zou te veel risico's met zich meebrengen. FOTO WIM VAN NOORT HBijdragen van Rudolf Kleijn en Rens Koldenhof. Uitgefietst Ie Bollenstreek heeft een pro- ileem met buitenlanders. Er was een tijd dat je dat niet zo maar mocht zeggen, laat staan opschrijven, maar dat is sinds kort veranderd. Deze week be lten de adjudanten van zowel de BNoordwijkse als Noordwijker- ihoutse politie weten dat bui tenlandse bollenwerkers be trokken zijn bij allerlei kleine - en soms zelfs minder klei ne vormen van criminali teit. Een verhaal waar in deze komkommervolle tijd natuur lijk bovenop werd gesprongen door de diverse media. Radio West ging zelfs zover het Meld- tie w Pun^ Discriminatie om zijn me ning te vragen, dat natuurlijk voorspelbaarder dan de zege van Indurain in de Tour ver klaarde, dat de uitlatingen van de politie koren op de molen van vreemdelingenhaters was. Einde verhaal zou je zeggen, maar wie dat dacht had buiten de waard in de persoon van ad- in de judant R. Janse van de Noord- wijkerhoutse politie gerekend. Donderdag in alle vroegte liet hij zijn manschappen optrek- n,8e ken naar de kampementen van de vreemdelingen, in casu twee I campings aan het Westeinde in i Noordwijkerhout. Om zes uur t!'s morgens, enkele leden van de doelgroep waren nog maar --inauwelijks teruggekeerd van l^^een nachtje doorzakken in de regio, werden ze van hun bed gelicht voor een bikkelharde confrontatie met hun stalen rossen. Meer dan tweehonderd rijwielen werden zo voorge steld aan hun vermeende eige naren. Ruim de helft bleek ge jat, of op z'n minst zonder be zitter aanwezig. Een aardig re sultaat, al zouden soortgelijke cijfers misschien ook wel bena derd worden bij een nadere in spectie van alle op het Leidse Rapenburg gestalde brikkies. Maar dat was natuurlijk al be kend sinds oud-officier van jus titie Abspoel gewaagde van 'Studenten, moordenaars en ander tuig'. In Noordwijkerhout ging het echter om een andere doel groep: Buitenlandse bollen werkers, ofwel Polen, Ieren, Schotten, Engelsen en nog wat andere mede-Europeanen. Een 4 lappendeken van nationalitei ten zonder enig onderling ver band zou je op het eerste ge zicht zeggen. Maar ouderen onder ons zullen een vaag ge voel van 'waar kennen we die ook al weer van' niet kunnen onderdrukken. Inderdaad, al lemaal nazaten van de geal lieerden. Wie dus anno 1992 zegt 'eerst mijn fiets terug', kijkt beter niet meteen meer naar het oosten. Koude douche Het schijnt een succes te zijn: de douchekoppenactie van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Die actie be staat eruit dat via de EWR goedkoop de 'Best Saver' dou chekop kan worden gekocht die minder water en dus ener gie verbruikt. De prijs zou een weggevertje zijn: nog geen twee tientjes. Maar hoe mooi de bewoordin gen ook zijn waarin de douche kop wordt beschreven, wie de afbeelding van het apparaat kritisch bekijkt, krijgt pas een echte koude douche. Een witte homp plastic waarvan je ver wacht dat die ook voor weinig valt aan te schaffen bij de eer ste de beste cash and carry doe- het-zelf-zaak. In menige win kel is het ding dan ook te koop voor ƒ18,95. Een gulden min der dan de EWR rekent. Moet de verwende douche-lief- hebber voor zo'n geval zijn prachtig verchroomde luxe douchekop met minstens zes verschillende instelmogelijk- heden de deur uitdoen? Een douchekop van honderd gul den of meer bij het oud ijzer zetten om ten gerieve van de EWR een tientje per jaar te be sparen? De EWR gelooft het zelf toch niet. Maar het gekke is dat er onder de afnemers van de EWR ken nelijk nog heel wat mensen zijn te vinden die zich deze citroen voor een knol willen laten ver kopen. Inmiddels zouden al meer dan 5.000 douchekoppen door de EWR aan de man zijn gebracht. En de actie wordt nog verlengd ook. Dat is hele maal gek omdat de EWR er zelf geen geheim van maakt dat de douchekop elders goedkoper kan worden aangeschaft. Het lijkt wat vreemd als een nutsbedrijf als de EWR zich op deze manier in de douchekop- penhandel begeeft. Het zal wel flink wat opleveren. Dat zo'n bedrijf op die manier een H. de Goederen nieuwe directeur bij Heineken ZOETERWOUDE Ir. Han de Goederen (46) is met ingang van 1 september benoemd tot directeur produktie van Heineken Neder land. Hij volgt in deze functie ir. H. Kloek op die lid wordt van de hoofddirectie van Campina Melkunie. De Goederen is sinds 1988 bedrijfsdirecteur van de Heineken Brouwerij in Zoeterwoude. Na de studie scheikundige technologie aan de TU Delft begon hij in 1973 als als technisch trainee bij Heineken. De Goederen is daarna als bedrijfsdirecteur werkzaam geweest bij een aantal brouwerijen van Heineken in onder meer Nigeria, Ghana en Sierra Leone. Van 1983 tot 1987 was hij produktieleider van de Heineken Brouwerij in Den Bosch. Als directeur produktie zal De Goederen deel uitma ken van het managementteam van Heineken Nederland. NOORDWIJK Een 81-jarige vrouw uit Geldrop is vanmid dag in noordwijk ernstig ge wond geraakt toen zij werd aan gereden door een wielrenner. Het ongeval vond plaats op het zebrapad van het Palaceplein naar de Parallelboulevard. De wielrenner, een Amerikaan, was volgens een woordvoerder van de Noord wij kse politie niet goed op de hoogte van de Neder landse verkeersregels. Het slachtoffer moest met ernstig hoofdletsel worden overge bracht naar het AZL. Zomerpracht 'Hobaho's Buitenhof toont bloeiende zomerpracht'. Met die woorden prijst het Lissese veilinghuis sinds jaar en dag de proeftuin aan de Westelijke Randweg in Lisse aan. Bijgevoegd is steevast een wat wazige ansichtkaart waarop een afzichtelijk groot bord met een in kapita len geschreven 'De Buitenhof' het uitzicht op een uitbundig bloeiende siertuin ontneemt. De realiteit is aanzienlijk minder rooskleurig. De argeloze bezoeker van Hobaho's speeltuin mag zich vergapen aan een woud van naambordjes, waarop geschreven staat wat er ooit zal bloeien. De zomerpracht van De Buitenhof heeft momenteel echter meer weg van een woestenij. FOTO: HENK VAN DEN ENDE graantje mee wil pikken is op zich niet erg. Maar het wordt wat anders als de klanten van de EWR via een op het eerste gezicht serieus voorlichtend foldertje er toe moeten worden bewogen op deze volgens het bedrijf zeer aanlokkelijke aan bieding in te gaan. Zeker als daarin alleen de eigen lelijke witte plastic douchekop wordt aangeprezen. Zoiets is valse voorlichting en dat verwacht je niet van een nutsbedrijf. Leids bier(l) Ooit, het zal een eeuw geleden zijn geweest juist in de tijd dat gifmengster Goeie Mie actief was, had Leiden een groot aan tal bierbrouwerijen. Leids bier was toen niets bijzonders. Maar moderne tijden sloegen toe en alle plaatselijke brouwe rijen verdwenen stuk voor stuk. De'dichtstbijzijnde brou werij staat tegenwoordig in Zoeterwoude. Maar dat is een heel grote, moderne en effi ciënte installatie. Met plaatse lijke traditie heeft die weinig te maken. Weinig Leidenaars zullen da gelijks stil hebben gestaan bij het verlies van het prachtige bierbrouwersambacht. Er was toch bier, dus geen probleem. Eén uitzondering op die regel was Hans van der Reijden. Ei genaar van de Bierwinkel in de Nieuwstraat. Een zaak waar bier uit de hele wereld te koop is, behalve uit zijn eigen Sleu telstad. Twee en halfjaar geleden vul de hij die leemte enigszins op door een plaatselijk bier te in- troduderen. Vernoemd naar een typisch Leids figuur: Goeie Mie. Een naam die niet direct tot drinken zou moeten aan zetten. Goeie Mie vergiftigde immers enige tientallen buurt genoten op wie ze kort daar voor levensverzekeringen had afgesloten. Een serie moorden die naar de maatstaven van die tijd zeer lucratief moet zijn ge weest. Leids bier (2) Toch hinderde dat verhaal nauwelijks iemand om het bier te drinken. Het was volgens Van der Reijden zelfs knap po pulair als cadeau. Daar zal het griezelverhaal zeker aan heb ben bijgedragen. Eén ding mankeerde er echter aan. Hoe Leids de naam Goeie Mie-bier ook mocht klinken, het kwam helemaal niet uit Leiden. Van der Reijden kocht het elders in. Naar verluidt zou het om Boheems bier zijn ge gaan. Om het echt Leids te ma ken had de bierelier wel ambi tieuze plannen om een eigen brouwerij te beginnen, maar daar is het nooit van gekomen. Het hele Goeie Mie-bier ver dween na verloop van tijd zelfs van de planken. Van der Reij den had het te druk met andere plannen om er echt werk van te maken. Voor de liefhebbers van Leidse tradities en van gifmengsters moet de terugkeer van het Goeie Mie-bier deze week dan ook goed nieuws zijn geweest. Van der Reijden heeft alleen zijn ambities danig moeten bij stellen. Plannen voor een Leid se brouwerij zijn er niet meer. Voor de liefhebbers valt er wel meer te griezelen. Op het eti ket komt in het kort de ge schiedenis van de Leidse Gif mengster. Maar dan de inhoud van de fles. Die komt zelfs niet uit de richting van Leiden. Het bier komt uit Goes van een am bachtelijke brouwerij die er wel iets speciaals voor maakt. Zou er dan toch niks te ritselen zijn in Zoeterwoude? Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) n* Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar Naam: Op de pen moet staan:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11