Brussel wil chaos in Europese luchtverkeersleiding aanpakken HU ECONOMIE Onderhandelingen SNS en OHRA rw9i)ver samenwerking in het slop Arke bereikt bijna miljard aan omzet "TTTT Krediet klantenpassen steeds meer in trek UIT DE WEEKBLADEN Spelen ELSEVIER d0ENE Souocmt DONDERDAG 23 JULI 1992 RNHEM De onderhandelingen tussen de htigt Urnhemse verzekeraar Ohra en de in Den Bosch P pvestigde coöperatieve spaarbank SNS zitten op jn het slop. De partijen blijken nauwelijks tijd ei «or elkaar te hebben, waardoor het eind 1990 langekondigde „streven naar een vorm van s »misd nenwerking" vertraging heeft opgelopen. Dit bedi ieeft Ohra-bestuursvoorzitter B. J. J. Huesmann door Mog in maart dit jaar waren er optimitische ge- 'idsl luiden te horen vanuit de kantoren van Ohra en gNS. Toen verklaarde Huesmann dat er „bin- ner. twee maanden een akkoord" zou worden af- 3n gesloten en dat „alleen de ledenraad nog geraad pleegd moest worden". Zijn uitspraak, zo bleek gisteren, is voorbarig geweest. „We zijn nog geen stap verder", aldus Huesmann, „Er is nog steeds overleg tussen SNS en Ohra". Weliswaar is de bestuursvoorzitter nog „optimistisch", maar „ik wil geen termijn meer noemen". Na de aankondiging in 1990 hebben zowel Ohra als SNS het erg druk gekregen met het zoeken naar andere partners. De spaarbank heeft on dertussen enkele kleinere collega-spaarbanken opgeslokt en voert sinds begin deze maand ge sprekken met de Centrale Volksbank (CVB). Ohra is op zijn beurt fusiebabbels begonnen met verschillende ziekenfondsen en heeft zijn Ohra- bank (de vroegere verliesgevende London Am sterdam Merchant Bank) nieuw leven ingebla- Hogere winst Compaq NEW YORK/GOUDA - Compaq Com puter heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 29 miljoen dollar, 43 procent meer dan de 20 miljoen dollar in dezelfde periode van 1991. De omzet van het concern nam met vijf tien procent toe tot 827 miljoen dollar, zo heeft Compaq gisteren bekendgemaakt. Over de eerste zes maanden bedroeg de nettowinst 74 miljoen dollar tegen 135 miljoen dollar in het eerste halfjaar van 1991. Compaq zette voor 1,6 miljard dol lar om. Dat was in dezelfde periode van vorig jaar 1,7 miljard dollar. Het netto re sultaat van het tweede kwartaal is posi tief beïnvloed door een bijdrage van 6,5 miljoen dollar na belasting uit het ver kochte belang in Conner Peripherals. Vendex opent ten minste twintig nieuwe Kijkshops DEN HAAG Kijkshop, een keten van zeventig vitrine winkels en onderdeel van Vendex, gaat fors uitbreiden. In Nederland en België (waar Kijkshop werkt onder de naam Bestsellers) worden in twee jaar tijd twintig nieuwe vesti- In dezelfde periode zal Kijkshop ook de stap zetten naar Luxemburg. Dit is vandaag bekendgemaakt bij de opening van een nieuwe Kijkshop-zaak aan de Grote Markt in Den Haag. In Nederland zijn thans zestig winkels en in België tien. Alle artikelen van Kijkshop worden gepresenteerd in vitrines. De klant kan een artikel kopen door een koopbon (tevens garantiebewijs) in te vullen en af te geven bij de kassa, daar te betalen en zijn aankoop in ontvangst te ne men. Door deze aanpak blijven de kosten laag en kan Kijk shop scherpe verkoopprijzen hanteren. Het assortiment bestaat uit 2500 artikelen. a Lagere omzet -T- A 1 in De filing Aalsmeer ine ti nreet JALSMEER/RIJNSBURG/ laag iAALDWIJK - Voor het eerst ident vele jaren hebben de Vere- trc igde Bloemenveilingen Aals- aaijneer (VBA), waartoe ook de iling in Roelofarendsveen be- le loort, te maken met een daling kil ian de omzet. In de eerste zes u naanden van dit jaar is de om it gedaald met 4,6 procent, zo d llijkt uit cijfers over de eerste ii es maanden van dit jaar. D Jalsmeer volgt daarmee Bloe- g, ee nenveiling Holland. Onlangs kaakte Holland een omzetda- ling van 5,1 procent bekend. D Bij Bloemenveiling Flora in Hijnsburg valt de omzetdaling nee. een half procent. Bij alle Rreilingen zitten de omzetten wider de prognoses. Flora re- lende voor dit jaar op zes pro cent groei. Voorlichter P. Kralt Keft toe dat het moeilijk wordt Kom dat te halen. In Rijnsburg njn vanwege de stagnatie in- U rasteringen uitgesteld of ver eenvoudigd. De bittere pil is voor de telers, die tot en met II juni 11 procent meer aanvoer den bij een 1,5 procent lagere h omzet. Li Aalsmeer trok vorige maand omzet aan, volgens directeur A.J. Mulder. „Dit jaar is er in juli wat beter verkocht dan vo rig jaar, toen het extreem mooi ieni ijeerwas". 3lge|\folgens hem moeten de telers inspelen op de vraag. Er nordt al hard gewerkt aan een bster afstemming van de pro- dCtj ductie op de vraag. „Er is on- V(Ki derzoek gedaan bij 200 Duitse 200 Nederlandse winkeliers bij consumenten om zicht te •ijgen op de behoefte", aldus luider vanmorgen. „Die blijkt [erk afhankelijk te zijn van odekleuren en trends in oninginrichting. Ook blijkt at er in de loop van een jaar in gespeeld moet worden op fluc tuerende vraag naar bepaalde soorten en kleuren planten en Jjjbloemen". De onderzoeksresul taten worden volgens Mulder nu vertaald naar praktische in formatie voor de telers. De tegenvallende export heeft de VBA ook parten gespeeld. Jn Engeland gaat het econo misch niet goed en dat merk je in de omzet. Ook de onrust van de laatste tijd in bijvoorbeeld (Italië en Frankrijk zie je terug in exportcijfers. 'tda BRUSSEL Het was een merkwaardig toeval. Op de startbaan van het Brusselse vliegveld Zaventem stond en kele weken geleden een tot de laatste stoel bezette Boeing 737 die uitgerekend een groep hoge EG-ambtena- ren en een hoeveelheid Euro journalisten naar een confe rentie in Lissabon moest brengen. Net voor de start liet de gezag voerder weten niet te kunnen opstijgen, omdat de vliegcorri- dors boven een groot deel van Frankrijk volkomen waren dichtgeslibt. De vertraging zou ruim anderhalf uur bedragen. Omdat de gezagvoerder bleef onderhandelen voor mogelijk een beter plaatsje in de bomvol le lucht, mochten de passagiers de Boeing, die in de zinderende zomerhitte van Zaventem stond, niet verlaten. Daar hadden de Eurocraten niet van terug. Ze konden niet anders dan tot de pijnlijke vast stelling komen dat het machti ge Brussel nog steeds geen greep heeft op het luchtver- keerssysteem boven Europa, dat inplaats van op uniforme standaards, slechts op onge rijmdheden is g Foldertje Om het gemor te onderdrukken liet de gezagvoerder een keurig foldertje ronddelen waarin de 22 Europese luchtvaartmaat schappijen melding maken van de eindeloze files in de lucht die het gevolg zijn van de rommeli ge en verbrokkelde luchtver keersleiding, van de onmacht daaraan iets te doen, van de enorme vertragingen die een en ander veroorzaakt en van de schade die passagiers zowel als luchtvaartmaatschappijen daar van ondervinden. Zo werd het toch nog betrekke- Duitsland, Nederland, België en Luxemburg besloten het luchtverkeer boven hun grondgebied in 1990 geheel in handen van het op het Limburgse vliegveld Beek gelegen verkeersleidingscentrum van Euro control te leggen. FOTO: SP lijk rustig in de romp van de Boeing. De gezagvoerder gaf, na een uurtje wachten, bovendien een pakkend college over de proble men. Een vliegtuig beweegt zich door bepaalde corridors naar zijn bestemmingsplaats. De luchtverkeersleiding op de grond, volgt de vlucht door die corridors en zorgt ervoor dat de toestellen elkaar niet te dicht naderen en op juiste hoogte en met de juiste snelheid in de juis te richting vliegen. Het pro bleem is evenwel dat die corri dors tjokvol zitten. In het zo merseizoen, als de charter maatschappijen hun vluchten naar de zon beginnen, ontstaan er op 10 km hoogte zelfs 'op stoppingen'. Omdat een vlieg tuig in volle vlucht nu eenmaal niet stil kan staan, zorgen de verkeersleiders ervoor dat de toestellen die er niet meer bij kunnen, gewoon aan de grond blijven. De Associatie van Europese Luchtvaarmaatschappijen (AEA) heeft het grote publiek onlangs een blik in de overvolle lucht gegund. De cijfers spre ken voor zich. Meer dan 20 pro cent van alle vluchten boven Europa loopt vertragingen van meer dan 15 minuten op. Op lij nen als Brussel-Parijs en Brus- sel-Londen bedraagt het ver tragingspercentage rond de 40 procent. Een en ander kost de maatschappijen jaarlijks om en nabij de 15 miljard gulden ex tra. Gebeurt er niets dan zullen die kosten in tien jaar tijd ver dubbelen. Intussen mag de luchtverkeersleiding boven Eu ropa op z'n minst als ontoerei kend worden gekwalifceerd. In Europa bevinden zich maar liefst 54 luchtverkeerscentra. Die gebruiken 31 verschillende technische systemen die door 18 computerfabrikanten zijn geleverd. In die systemen wor den 70 van elkaar afwijkende computertalen gebruikt. Daarentegen bestaat in de VS één uniforme luchtverkeerslei ding die van een en dezelfde ap paratuur gebruikt maakt. Ame rika is bovendien hard op weg naar een op satellietwaarne mingen gebaseerd systeem dat nog sneller, veiliger en nauw keuriger werkt. Het ongerief van de nationale belangen van de Europese lan den doet zich derhalve nergens zo krachtig gevoelen als op 10.000 meter hoogte. Nieuwe verkeersgeleidingssystemen worden in Europa bij voorkeur in eigen land gekocht. Zo schaf te Spanje twee jaar geleden een systeem aan dat in het geheel niet 'compatible' was met welk ander systeem dan ook. Polen deed kort geleden hetzelfde. Trouwens, in geheel Europa wordt met verschillende stand aards en specificaties gewerkt voor wat betreft vlieghoogte, snelheid, onderlinge afstand, frequenties, radars en wat dies meer zij. Door dat alles heen speelt het probleem van de mili taire luchtvaart. Overwegingen van nationale soevereiniteit maken dat er over de militaire luchtverkeersleiding niet of nauwelijks te praten valt. Nieuwe richtlijnen Uiteindelijk moet het boven Europa tot een volkomen ge centraliseerd systeem komen naar Amerikaans voorbeeld. Met een beetje beleid had het al zover kunnen zijn. De EG-com- missaris voor transportzaken, de zeer actieve Belg Karei van Miert, kondigde gisteren een nieuwe richtlijn aan die, als ze tenminste wordt aangenomen, de EG-landen verplicht alleen systemen of delen daarvan aan te kopen die onderling verenig baar (compatible) zijn. Zo zal de uniformiteit stukje bij beetje en, volgens Van Miert, zeker niet voor het jaar 2005 worden gerealiseerd. Het in 1983 opge richte Eurocontrol - de ver keersleidingsorganisatie waar in Duitsland, Engeland, Frank rijk, Ierland, Luxemburg, Bel gië, Nederland en Portugal moeizaam zoniet vruchteloos samenwerken - zal de techni sche richtlijnen voor de nieuwe systemen bepalen. Van Miert hoopt op die manier Eurocontrol uit de dooie hoek van het Europees luchtvaartbe leid te halen. Duitsland, Neder land, België en Luxemburg be sloten het luchtverkeer boven hun grondgebied in 1990 geheel in handen van het op het Lim burgse vliegveld Beek gelegen verkeersleidingscentrum van Eurocontrol te leggen. Maar dat voornemen heeft - zoals al les was met de Europese lucht vaart te maken heeft - tal van vertragingen opgelopen. Niettemin denkt Karei van Miert dat de EG-lidstaten in middels voldoende doordron gen zijn van het feit dat de cha os die ze met hun hardnekkig beroep op het nationaal belang hebben opgeroepen, eindelijk moet worden aangepakt. „Het zou onverantwoord zijn zo door te gaan. We hebben al te lang gewacht", aldus Van Westerse reclame op Russische trams In de straten van Moskou rijden sinds gisteren met reclameleuzen dukten op een dergelijke manier in het voormalige Oostblok bekend beschilderde trams rond. Om op de Russische markt vaste voet aan te maken. de grond te krijgen proberen veel bedrijven uit het Westen hun pro- FOTO: AP TIEL Kredieten op klan tenpassen zijn vorig jaar ver der in populariteit gestegen. Van de vorig jaar van 3,56 miljoen naar 3,7 miljoen ge stegen geregistreerde lopen de kredieten bij het Bureau Kredietregistratie in Tiel (BKR) had 16 procent be trekking op dit soort krediet tegen 12 procent een jaar eerder, zo blijkt uit het jaar verslag over 1991 van de BKR. Verder traden er in de verde ling geen grote verschuivingen op. De grootste groep kredieten bleef die van de revolverende (doorlopende) kredieten met 33 procent. De persoonlijke lenin gen bleven iets teruglopen van 27 naar 25 procent. Het BKR kreeg vorig jaar ruim 8 miljoen verzoeken om inlichtingen over kredietnemers tegen 7,5 mil joen in 1990. Het aantal mensen dat geregi streerd staat in Tiel nam in 1991 toe van bijna 3,8 miljoen tot 4,1 miljoen. Ook vorig jaar nam het aantal mensen met een krediet dat inzage vroeg in ge gevens die over hen staan gere gistreerd weer toe van 10.547 tot 12.818. Aangezien deze ont wikkeling zich waarschijnlijk voort zal zetten zal de afdeling inlichtingen en inzage worden uitgebreid. BKR constateert, dat na publikaties in de media over het bureau het aantal ver zoeken tijdelijk explosief stijgt. Het BKR heeft vorig jaar beslo ten het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni- bud) financieel te gaan onder steunen, wat dit jaar 300.000 gaat kosten. Deze uitgave is over de deelnemende partijen verdeeld via een verhoging van de toetstarieven. Het bureau heeft in 1991 een winst geboekt van 126.000. In 1990 was er een verlies van 11.000. Deelnemers in het BKR zijn financieringsmaat schappijen, de banken, spaar banken, postorderbedrijven, detailhandelsorganisaties, hy potheekverstrekkers, credit cardorganisaties en de Duitse zusterorganisatie Bundes- Schufa. HOEVELAKEN - Arke Rei zen in Enschede verwacht dit jaar een omzet te realiseren van 890 miljoen gulden tegen 813 miljoen gulden het vorig jaar. De touroperating devisie nam hiervan 460 miljoen voor haar rekening (1991 420 miljoen) en de retail activiteiten waartoe 51 reisbureaus en 29 zakenreis kantoren behoren 430 miljoen (1991 393 miljoen). De winst, die vorig jaar 21 miljoen gulden bedroeg, zal dit jaar vermoede lijk iets lager uitvallen, aldus de voorzitter van de raad van be stuur, F.G. Fransen, gisteren op een bijeenkomst in Hoevela ken. Het aantal passagiers is ten op zichte van 1991 gegroeid met 5 procent. Het aantal vliegvakan ties is met 10 procent gestegen, het aantal autovakanties met 5 procent, de bus/boot-vakanties vertonen een terugval van 8 procent. Wat de busvakanties betreft vertelde Fransen dat vooral de pendelreizen onder druk staan. Dit is volgens hem te verklaren uit het feit dat het prijsverschil met vliegreizen te gering is. Bij Arke wordt een sterke groei geconstateerd in vliegvakanties naar Griekenland, Turkije, Cy prus, USA, Jamaica, Antillen, Thailand en Sri Lanka. Vliegva kanties naar Portugal vertonen een lichte achteruitgang, door de prijsstijgingen die daar heb ben plaatsgevonden. Nieuwe wintersportgebieden zijn de Sierra Nevada in Spanje, de Hoge Tatra in Tsjechoslowa- kije en Lillehammer en Geilo in Noorwegen. Wintersportreizen stijgen gemiddeld 5 procent in prijs. Alleen Italië is goedkoper geworden. In januari 1993 ver zorgt Arke de reizen van circa 4.000 marathon-schaatslief hebbers naar de Weissensee in Oostenrijk, zowel per bus als per vliegtuig. Fransen zei dat de tarievenslag op de Atlanti sche vliegroutes Arke zorgen baart. Momenteel worden daar door voordelen geboekt, maar op den duur zullen vliegmaat schappijen afvallen waardoor er minder concurrentie is en de prijzen omhoog gaan. Mobiele telecommunicatie groeier voor PTT Telecom DEN HAAG Mobiele com municatie als de autotelefoon is de groeisector in het telecom- verkeer. PTT Telecom heeft nu 115.000 aansluitingen en zag het aantal gesprekken met bij na 50 procent tot 120 miljoen toenemen in 1991. Dat blijkt uit een rapportage van de PTT, die gisteren is verschenen. Op de ranglijst van telecomaanbie- ders zakte de PTT door de zwa re concurrentie van de achtste naar de tiende plaats wat be treft het uitgaande verkeer. Eu ropees neemt PTT Telecom een zesde plaats in. Het aantal in ternationale gesprekken nam toe met 13 procent tot 294 mil joen. De stijging staat onder in vloed van lagere tarieven. Er kan met 185 van de 214 buiten landse bestemmingen automa tisch worden gebeld, 20 meer dan een jaar eerder. Het aantal aansluitingen nam met 235.000 (drie procent) toe tot 7,2 mil joen. Er werden acht miljard ge sprekken gevoerd (plus zeven procent). Van de ruim 10.000 telefooncellen zijn er thans nu 3.500 uitgerust voor gebruik van de telefoonkaart. HP/De Tijd is er een weekje tussenuit. Vakantie. De overi ge bladen hebben deze week iets met de Olympische Spe len. Elsevier vond 'sport en sekse' wel een aardig thema. De Groene heeft het over een gebruik dat volkomen in strijd zou zijn met de Olympi sche Gedachte: het stierege vecht. Vrij Nederland gaat na of de Olympische vlam Am sterdam nog warm houdt na het fiasco van de kansloze kandidaatstelling. In 1928 waren de vrouwen nog huilebalken. Ze mochten dat jaar voor het eerst de Olympische atletiekbaan be treden. Weerzin, medelijden en verbazing waren hun deel. Elsevier blikt terug. De NRC begreep er bij de 100 meter al weinig van: „Moeten vrou wen zich nu zo uitsloven en inspannen, zodat ze met ver wrongen gezichten, met ver beten trekken, verwilderde haren, hijgend en afgemat door de finish gaan?" Toen moest de 800 meter nog be ginnen. Het werd een slag veld. Strompelend kwamen de loopsters over de finish. Anno 1992 lijkt de vrouw in de topsport haar identiteit te hebben gevonden. Sneller, sterker, mooier. Typeert El sevier. Ze heeft gelakte na gels, spannende pakjes én im posante spierbundels. „Mooi en hard ineen. De zwakke sekse is niet langer zwak". De prestaties worden beter. Vol gens wetenschappers lopen vrouwen in op mannen. Des ondanks zal er altijd verschil blijven: minimaal zo'n tien procent bij de sprint en enke le procenten bij de marathon. Een ander verhaal in het vier luik 'sport en sekse' is gewijd aan judoka Irene Kok. Olym pische gedachte? „Pff... Het gaat om die medaille, om eer en geld. De rest is valse ro mantiek". Wat willen de vier grote par tijen eigenlijk met de verzor gingsstaat? Elsevier zette de denkbeelden op een rijtje. Verder een mooi interview met een tweeling. De ene helft is generaal bij de land macht, de andere bij de lucht macht. Beiden gaan met pen sioen; Bill en Leo Louwerse. Ooit zei een hoge ambtenaar tegen Leo (een toen nog niet zó hoge officier): „Militairen kunnen niet schrijven. Die schrijven paard met een t". Waarop Leo antwoordde: „Soms moet dat ook en dat is dan veel leuker". Vrij Nederland staat bol van het geweld. De yakuza, de ge organiseerde misdaad in Ja pan, is een belangrijke poli tieke en economische macht. Boeven als stripfiguren, zo omschrijft VN de gangsters. Sinds kort heeft de Japanse overheid een anti-gangster- wet achter de hand. De ben des dreigen naar de rechter te stappen als ze worden ge dwarsboomd in hun dagelijk se criminele werkzaamhe den. De syndicaten menen bestaansrecht te hebben, om dat ze de goede manieren en traditionele normen en waar den in Japan verdedigen. In de politiek lopen dan ook lie den rond die de yakuza niet aan banden willen leggen. Ongeorganiseerde misdaad is namelijk een slecht alterna tief voor de gezagsgetrouwe bendes. „De huidige organi saties respecteren de politie die de orde handhaaft waar binnen de georganiseerde misdaad kan werken", luidt de mening. Logisch, toch? Rinus Ferdinandusse inter viewde Joseph O'Brien, de FBI-man die begon bij de con traspionage in New York en die later als troef werd inge zet tegen de maffia. Hij heeft onder meer de arrestatie van Paul Castellano, de baas der bazen, op zijn conto staan. Schrijven kan-ie ook. De Val van de Peetvader, nu ver schenen in Nederlandse ver taling, illustreert die talen ten. Bij de FBI had O'Brien een mooi leven, vindt hij zelf. „Je weet veel, je kan veel geld beloven, je kan mooie deals maken. Je hebt het gevange nisleven van een ander in je eigen hand". Hij voorspelt dat de maffia zijn langste tijd heeft gehad. Met een beetje fantasie mag ook de oorlog in Joegoslavië georganiseerde misdaad he ten. Kogels fluiten en de waanzin wint, staat boven het ooggetuigenverslag. Een verhaal van Kees Schaep- man, waarin iets te vaak het woordje 'ik' figureert. Pech. Amsterdam heeft de Olympische Spelen niet mo gen organiseren. Of is het maar beter zo? Burgemeester Van Thijn wil er niet meer over praten. Maar alle ande ren die bij de plannenmakerij betrokken waren, weten één ding zeker: als 'we' de Spelen hadden binnengehaald, was het een doorslaand succes ge worden. Goed voor de werk gelegenheid, goed voor het toerisme, goed voor de econo mie, goed voor alles. En het risico van een financieel fias co, een lot dat per slot van re kening alle Olympische ste den tot nu toe ten deel is ge vallen? Ehh... De Groene verklaart de toe nemende populariteit van het stieregevecht. Het heeft alles, te maken met de soort popu lariteit die popsterren als Prince genieten. „De mata dor werkt met eenzelfde men geling van stoerheid en vrou welijke gratie. Het tengere fi guurtje, dat in een retestrak- ke glitterbroek door de corri da paradeert - kippeborst vooruit, fraaie billen naar achteren, als een mannequin balancerend - is geen 'echte vent', maar des te meer een held, een idool, een God". Verder draait het artikel om de dag van gisteren: wereld- stierendag. Volgens B. May er, voorzitter van het Comité Anti-S tieren vechten, is het spektakel volkomen in strijd met de Olympische gedachte. Vandaar dat in Barcelona handtekeningen tegen de wreedheden werden overhan digd. De internationale cam pagne richt zich geheel op de Spelen die zaterdag van start gaan. Eindelijk bezuinigt de Rijks voorlichtingsdienst! De Groe ne slaakt een zucht van ver lichting. Veertig personen vliegen eruit. „De pers heeft alleen maar last van die boot- afhouders en het nut voor de bevolking van al die voorlich ting en overheids-pr is ondui delijk". Jan-Joost Lindner (de Volkskrant) heeft geen goed woord voor ze over. Er zitten ook steeds meer yup pen tussen het voorlichtings volk. „Ze zijn jonger en dom mer dan vroeger". Veel Harry Mulisch in de Groene. De schrijver wordt volgende week 65. „Een spe cial over Neêrlands populair ste schrijver die altijd 15 is ge bleven. Harry Mulisch als denker, bureau-activist en I schoolmeester". Een paar moorden meer of minder, mag dat een pro bleem heten? De Ierse bis schop Robin Eames relati veert zich suf. „In het buiten land besef ik vaak dat we het in Noord-Ierland nog niet zo slecht hebben. Het sterftecij fer als gevolg van het Noord- ierse terrorisme is weinig an ders dan het aantal doden in Amerikaanse steden door cri minaliteit. De religieuze en politieke verdeeldheid bij ons is onbeduidend vergeleken met de rassenproblemen, een aantal jaren geleden in de VS". In een zelfstandig Noord-Ierland ziet de bis schop weinig heil. „Dat is geen recept voor succes, maar voor gevaar". De bisschop kan er geen genoeg van krij gen. De vredesonderhande lingen in Londen - voor het eerst in zeventig jaar zitten alle partijen in Noord-Ierland met elkaar aan tafel - vindt hij maar zozo. De besprekin gen zullen nieuwe narigheid opleveren. Dat zag je ook in Oost-Europa met die vrij- heid-en-democratie-neigin- gen. Mare Groenhuijsen, voorzit ter van de landelijke organi satie Slachtofferhulp, maakt zich zorgen. De vraag neemt spectaculair toe. Niet alleen van slachtoffers van crimina liteit, maar ook van verkeers deelnemers die schade heb ben opgelopen. Zijn organisa tie dreigt in het nauw te ko men. De Telegraaf is honderd en Hervormd Nederland be schrijft de jarige. Met de ex plosieve groei is het gedaan, zo meldt HN ter geruststel lingvan degenen die zich zor gen maken om de inhoud van het dagblad. Ook een tip voor de echte zwartkijkers, die de scribenten van de Telegraaf nauwelijks kunnen verdra gen: leg de krant naast Bild- zeitung of The Sun.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7