Saddam schat wilskracht VS weer verkeerd in" r Moord bij kamelenraces schokt Arabische Emiraten Suropa worstelt met grootste duchtelingencrisis sinds WO II BUITENLAND A5 Quayle ontkent op te stappen Waanzinnig tempo Palestijnen gedood in bezette gebieden gor (2) vecht igen oorlog tGouAcmt DONDERDAG 23 JULI 1992 ASHINGTON - De Ame- kaanse vice-president Dan uayle heeft afgelopen nacht inzwellende geruchten ont- »nd dat hij zijn ambt zou ian verlaten zodat presi- >nt Bush voor de Republi- jinse Partij met een andere unning mate' de verkiezin- min kan. Ms ik het idee had dat ik scha- Na moord op Borsellino hoofd politie Sicilië ontslagen de zou doen aan de herverkie zingskansen van president Bush, zou ik onmiddellijk weg zijn. Maar ik denk niet dat dat zo is", aldus Quayle in het polu- laire Amerikaanse praatpro gramma van Larry King. In de Amerikaanse media is er de afgelopen dagen op gespecu leerd dat Bush Quayle zou wil len laten vallen. Quayle is ge liefd bij extreem-conservatieve kiezers, maar wordt in brede kringen van de Amerikaanse samenleving niet serieus geno men als gevolg van zijn onerva renheid, zijn onhandige stijl en zijn zichtbaar ongeloof slechts één hartslag van het president schap van de Verenigde Staten verwijderd te zijn. Ondanks het feit dat Baker en president Bush de berichten hebben tegengesproken dat Ba ker zal aftreden om de herver kiezingscampagne van Bush te gaan leiden, lieten functiona rissen van het ministerie van buitenlandse zaken gister avond weten te verwachten dat onderminister Lawrence Eagle- burger Baker zal opvolgen. PALERMO Naar aanleiding van de moord op Borsellino en vijf van zijn lijfwachten is het hoofd van politie van Sicilië ontslagen. Dit heeft het minis terie van binnenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. In een korte verklaring wordt gesteld dat politiecommissaris Vito Plantone met onmiddellij ke ingang uit zijn functie is ont heven. De maatregel is geno men op aandrang van de chef van de nationale politie, Vin- cenzo Parisi. De burgemeester van Palermo, Aldo Rizzo, maakte gisteren be kend dat hij toch niet zal aftre den zoals hij dinsdag had aan gekondigd. President Oscar Luigi Scalfaro had er bij hem op aangedrongen nog eens over zijn besluit na te denken. Rizzo wilde zijn functie neerleggen „om een daad te stellen, om de staat en de burgers duidelijk te maken dat het in Palermo zo niet verder kan". In Palermo hebben gisteren ze ven agenten van de Amerikaan se federale politie FBI de plaats onderzocht waar zondag de aanslag werd gepleegd. De FBI en de politie van Sicilië werken al sinds de moord op maffiaja ger Giovanni Falcone in mei nauw samen. Elf Siciliaanse vrouwen begon nen gisteren in het centrum van Palermo een hongersta king om onder meer minister van binnenlandse zaken Nicola Mancini en de landelijke poli tiechef Vincenzo Parisi tot af treden te dwingen. De politie in Rome wist al een maand dat Borsellino met de dood be dreigd werd, maar de hoofd commissaris van politie van Pa lermo werd daarvan pas deze week op de hoogte gesteld. Bor sellino wordt pas morgen be graven, omdat zijn familie wil wachten tot zijn dochter weer in Italië is. Zij was tijdens de moordaanslag op vakantie. Lijst met doelen ligt klaar londjesmaat vier jaar jaar lang krijgen de musjes in een park in hartje Madrid oodkruimels van Maria Magdalena. En die trouwe hulp 'belonen' zij et zeer tam gedrag. De musjes eten niet alleen uit Maria's hand aar ook uit haar mond. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON - Volgens zegslieden in Washington zou Saddam thans van zijn adviseurs in Irak te horen krijgen dat president Bush binnen Amerika politiek te zeer verzwakt is om zich een nieuw buitenlands militair optreden te kunnen veroor loven. „Maar Saddam heeft Amerika's wilskracht eerder al verkeerd ingeschat en dreigt dat nu op nieuw te gaan doen", zo viel gis teren te horen in Pentagon- kringen. De VS hebben volgens militaire experts in Washing ton een lijst klaar liggen van mogelijke doelen in Irak voor geallieerde luchtaanvallen. Het zou gaan om vele tientallen 'adressen' waar materiaal aan wezig is dat voor nucleaire, bio logische of chemische wapens kan worden gebruikt of waar zulke wapens worden ontwor pen. Er zijn thans twee Ameri kaanse vliegdekschepen op 'aanvalsafstand' van Irak. In totaal zouden 250 Amerikaanse bommenwerpers en 17.000 man militair personeel vol doende dicht in de buurt zijn om orders vanuit Washington uit te voeren. In politiek opzicht zou een her nieuwde Amerikaanse actie te gen Irak gunstig kunnen zijn voor president Bush, wiens po pulariteit in Amerika, waar op 3 november presidentsverkie zingen zijn, een dieptepunt heeft bereikt. Verwacht mag worden dat zo'n actie een reflex van solidariteit rond de presi dent teweeg zal brengen in de Amerikaanse bevolking. Hoe duurzaam zo'n positieve reactie zal zijn, is echter een vraag die de strategen in Bush' herverkiezingscampagne sterk bezighoudt. Een aanvankelijk beperkte waarschuwingsactie tegen Irak zou tot later, groot scheepser, optreden kunnen noodzaken. Het gevaar daarvan is dat Amerikaanse militairen omkomen en dat Bush het ver wijt krijgt opnieuw te bewijzen liever militair in het buitenland dan economisch in eigen land bezig te zijn. Ook zou hernieuwd militair op treden tegen Irak de Ameri kaanse bevoking eraan herin neren dat de 'eerste' oorlog, an derhalf jaar geleden, te vroeg door de VS is beëindigd, waar door Saddam Husayn aan de macht is kunnen blijven. „Het enige precisie-bombardement dat nu alsnog een succes zou kunnen heten, zou een bom op Saddam persoonlijk zijn. En dat is militair niet te verwachten en internationaal-juridisch verbo den', aldus een bron op het mi nisterie van defensie. Geloofwaardigheid Ten slotte zou een Amerikaans bombardement op Irak de aan dacht versterken voor de be schuldigingen dat de Ameri kaanse regering tot in 1989 de wapenopbouw in Irak heeft ge doogd. Gisteren nog meldde de Los Angeles Times dat minister van buitenlandse zaken James Baker in dat jaar waarschuwin gen van de CIA bewust negeer de en exporten van nucleaire technologie toestond vanuit de VS naar Irak. In weerwil van die politieke ri sico's zou president Bush beslo ten hebben dat militaire actie tegen Irak noodzakelijk is, in dien dat land niet terstond toe geeft aan de wil van de interna tionale gemeenschap. „De ge loofwaardigheidvan de VN, van Amerika en van president Bush staat op het spel en dat risico is inmiddels groter dan enig an der politiek risico, zo zei een stafmedewerker van het Witte Huis. Tijdens de Golfoorlog tegen Irak was het bewust beleid van president Bush om Saddam Hu sayn na de oorlog, zonder sterk Iraaks leger, aan de macht te la ten. Zulks om te voorkomen dat Irak uiteen zou vallen en een prooi zou worden van de Kur- den en van Iran. Later is de aanwezigheid van Saddam in Baghdad steeds meer politiek beschamend geworden voor Bush, die zijn geheime dienst de CIA opdracht heeft gegeven de ontzetting van Iraks dictator uit de macht te bevorderen. Bij de mislukte staatsgreep van vo rige maand zou de CIA dan ook nauw betrokken zijn geweest. gert-jantheunisse Het is toch niet tegeloven. Iedere avond vragen we ons af wie een dag later het slachtoffer zal zijn. Wanneer mannen als Harmeling en Konyshev naar huis gaan is er echt iets aan de hand. Deze Tour met steeds wisselende temperaturen, die in één dag van veertig naar twaalf graden terug vallen en dan plots weer naar vijfendertig graden oplopen, vreet energie. Nu wreekt zich ook het waanzinnige tempo dat in de eerste weken is gereden. Het rondeboek geeft drie tijdschema 's aan. Bijna steeds zijn we een halfuur eerder binnen dan het snelste schema. Zelfs de politie in de diverse dorpen wordt daar niet goed van. Heel erg is het dat we nu voor de tweede keer iemand halsoverkop naar huis hebben moeten laten gaan. Na Cees Priem is een jonge mecanicien afgehaakt omdat zijn'vader levensgevaarlijk gewond is geraakt bij een aanrijding. Samen meteen soigneuren Rob Harmeling zijn ze de hele nacht doorgereden. Moetje nagaan, dat ze er toen al een hele dagtaak op hadden zitten. Ik moet het afkloppen, maar mij mankeert niets. Ook geen gevoel van 'tsjongejonge, nog vier hele dagen en dan pas het eindeZoals ik me nu voel kan ik nog wel een weekje mee. Maar ik weet dat je voorzichtig moet zijn met dit soort uitspraken. De mensen om ons heen verlangen wel dat het afgelopen is. Vergeet niet dat ze al dik achtduizend kilometer hebben gereden. Dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Ik heb het misschien al vaker gezegd: dit is de meest onderschatte Tour van na de oorlog. Ik vind het verschrikkelijk jammer voor onze eigen kok dat we nu zoveel uitvallers hebben. Hij kookt fantastisch en met voedsel heeft het verdwijnen van zes mannen achter elkaar helemaal niets te maken, 't Is heel simpel zo dat veel renners aan het eind van hun krachten zijn gekomen. Niet meer vooruit zijn te branden. Bij Konyshev kwam daar bovendien een gekwetste knie bij. Mijn verzorger Mari Venrooy maakt zich druk over de negatieve berichten over het presteren van de Nederlanders in de Tour. Eerlijk is eerlijk; de verwachtingen waren een stuk hoger. Alleen is het de vraag of de renners die verwachtingen zelf ook hebben gehad. Je hoort met vier Nederlanders bij de top van de wereld. Is dat dan slecht? Uit mijn jongensjaren kan ik me wel andere periodes herinneren. Dat Nederland uitz'n bol ging vooreen etappe-overwinning van Wagtmans. Nu pakken we toch ook twee etappes Mari zegt dat ik zelf meer stukjes moet schrijven. Ik dank je hartelijk. Ieder z'n eigen vak. u n artverscheurende tonelen elen zich af rond de vluch- lingen uit de voormalige egoslavische republiek isnië-Hercegovina. Zagreb il ze niet meer. Met gevaar >or eigen leven zwemmen de rivier Sava over om aan oorlog te ontsnappen, aar aan de andere oever is geen warme ontvangst. oeders en kinderen zwerven ïilend door Kroatië; ze wor- n van de ene naar de andere ek gestuurd. Mannen worden verbiddelijk teruggezonden omdat ze moeten vechten voor hun vaderland. Duizenden zit ten in treinen vast aan de grens met Slovenië. Het roept het beeld op van joden die trachten te vluchten voor het nazi-regi me naar Zwitserland, Palestina of andere landen, maar bij de grenzen werden tegengehou den, zo merkte de minister van binnenlandse zaken van Nord- rhein-Westfalen begin deze wéék op. De deuren voor Bosniërs zijn vrijwel overal gesloten. Steeds meer landen werpen barrières op om te voorkomen dat ze toe vluchtsoord worden voor de vluchtelingen uit de door oorlog geteisterde Balkan. Voor Ne derland geldt met ingang van 1 juli een visumplicht voor men sen uit het voormalige Joego slavië. Duitsland wil eigenlijk alleen nog vluchtelingen toela ten die beschikken over een uit nodiging van familie, vrienden of een organisatie die hen op vangt. Zweden stuurt ze terug naar de landen waar ze van daan zijn gekomen. Zelfs Fin land, dat nog slechts onderdak biedt aan 1800 vluchtelingen, voornamelijk Albanezen uit Kosovo, nam maatregelen om „een ongecontroleerde vluchte lingenstroom" te voorkomen. De ogen worden gesloten voor het probleem, zo menen organi saties voor vluchtelingen. Het politieke Westen debatteert lie ver over mogelijk militair in grijpen en stuurt wat geld om tentenkampen te bouwen in Kroatië. Mede daarom heeft de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR) besloten woensdag in Genève een internationale conferentie over de „ernstigste vluchtelin- gencrisis sinds de Tweede We reldoorlog" bijeen te roepen. De organisatie, die kampt met gro te geldtekorten om de opvang van Bosniërs goed te begelei den, voorziet rampzalige toe standen voor komende winter als de vluchtelingen niet meer in tenten kunnen worden on dergebracht. Ondertussen zwelt hun aantal, dat al de 2,3 miljoen is gepasseerd, nog steeds aan. Functionarissen van de UNHCR spreken van een „explosieve" situatie. JERUZALEM Israëlische soldaten hebben gisteravond in Jenin op de bezette Westoever een Palestijnse activist doodge schoten. De door het leger gedo de Palestijn, de 23-jarige Mah- mud Abu Hasan, had volgens een legerwoordvoerder een pi stool en een handgranaat bij zich. Hij werd gezocht omdat hij aan het hoofd zou staan van de Zwarte Panters in Jenin, een militante vleugel van de Fatah- factie van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO). Nog eens drie Palestijnen werden woensdag volgens het leger op verschillende plaatsen in de door Israël bezette gebieden ge dood door andere Palestijnen. Geen speciale vergoeding Nederlandse militairen Baker verwacht daling joodse nederzettingen kRAJEVO De tweejarige or ligt te huilen in een koude inkere schuilkelder in Saraje- Sinds april 'draagt' hij bijna lophoudelijk een klein rug- kje bij zich. „Mijn naam is or. Als iemand mij vindt, eng mij alstublieft naar een in de volgende adressen luidt een briefje in de rugzak, et kleine pakje bevat tevens fee luiers, koekjes, vruchten- i, een levensverzekeringspo- 200 Duitse marken en foto's m Igor met zijn moeder en va ir. „Voor het geval dat igt Igors moeder Aida Cerkez. DEN HAAG/SARAJEVO Voor het Nederlandse militaire personeel dat betrokken is bij de operaties van de NAVO en de WEU in de Adriatische Zee, gel den geen speciale rechtspositio nele regelingen. Het optreden verschilt niet wezenlijk van an dere bondgenootschappelijke operaties, zo schrijven de mi nisters Van den Broek van bui tenlandse zaken en Ter Beek van defensie in een brief aan de Tweede en de Eerste Kamer. De bemanning van het fregat Pie- ter Florisz ontvangt de normale vaarvergoeding en het peroneel van de twee Orion-patrouille- vliegtuigen wordt zoals gebrui kelijk uitgezonden op basis van dienstreis of, als de uitzending langer gaat duren, gedeta cheerd met de bijbehorende buitenlandtoelage. Een meer derheid van het Duitse parle ment heeft zich gisteren uitge sproken voor Duitse militaire deelname aan toezicht op nale ving van het VN-embargo tegen Servië en Montenegro. De Canadese vredestroepen die gestationeerd zijn op de lucht haven van Sarajevo zijn giste ren onder vuur gekomen, maar er vielen geen gewonden. De VN-commandant in Sarajevo, generaal Lewis MacKenzie, verzuchtte dat God ons moge beschermen voor bestanden. „Steeds wanneer een staakt - het-vuren wordt afgesproken lijkt de hevigheid van de ge vechten alleen maar toe te ne men", aldus MacKenzie. Secre taris-generaal Boutros Bou- tros-Ghali van de Verenigde Naties verwierp in New York een voorstel van de VN-Veilig heidsraad en de Europese Ge meenschap om de vredesmacht te laten toezien op de zware wa pens in Bosnië. Volgens Bou- tros-Ghali wordt de vredes macht al tot het uiterste belast. De VN-militairen kampen met een ernstig tekort aan civiel personeel en aan vrijwel alle soorten uitrustingsstukken, zei Boutros-Ghali. CAIRO De Amerikaanse mi- ren in de bezette gebieden. Ba- kondigde vrijwel op dezelfde ruil voor een bevriezing van het nister van buitenlandse zaken, ker zei dat gisteren op een pers- tijd in Jeruzalem aan dat de vestigingsbeleid de nieuwe Is- James Baker, is ervan over- conferentie in Cairo na bespre- bouw van nederzettingen in de raëlische regering de miljarden tuigd dat Israël „een serieuze kingen met de Egyptische pre- bezette gebieden zal worden be- dollars kredietgaranties zal toe- en substantiële daling in vesti- sident Mubarak. Het Israëli- vroren. Baker wilde de berich- kennen die zij de vorige conser- gingsactiviteiten" zal doorvoe- sche ministerie van huisvesting ten niet bevestigen dat de VS in vatieve regering weigerden. KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - De kapitein van de 'Willem Barendsz' geeft een der jachtbo- #n opdracht de fjord binnen te varen, waarin Rob is verdwenen met |e motorsloep. "Hij heeft ons verteld, dat zijn schip er lag", deelt de [apitein aan de mannen van de vangboot mede, "en ik vermoed, dat lij daar nog is. Misschien kan hij door de stroom niet uit de fjord ko- d hem er uit, want het wordt nu wel een beetje benauwd." De vangboot vaart de fjord binnen en daar ligt inderdaad de 'Vrijheid' gemeerd, maar van Rob is niets te zien. Ja, de walvisvangers kunnen ook niet weten, dat Rob binnen in de berg zit en daar een 'molmachi- ne' bestuurt, waarmee hij wil proberen een weg te banen dwars door het graniet heen. Rob heeft uitgerekend, dat - als deze poging lukt - hij ongeveer bij de fjord, waar zijn schip ligt, moet uitkomen. ABU DHABI - Opschudding in de Verenigde Arabische Emi raten. De populairste sport van het Midden-Oosten, het houden van kamelenraces, is er ernstig in opspraak geraakt. Het oude tijdverdrijf van de be doeïenen wordt volop bedreven in de VAE. Het dagblad 'Emira tes News' berichtte echter dat vier kamelenjockeys, jongetjes van tussen de zeven en tien jaar oud, een Bengaalse rivaal van zeven jaar oud hebben doodge slagen. De rijke sjeiks die de broederschap van kamelenhou- ders domineren geven de voor keur aan kinderjockeys, soms nog maar vier of vijf jaar oud, omdat ze klein en licht zijn. De recrutering van de jongetjes, die vooral uit Pakistan en Ban gladesh komen, wordt door te genstanders wel vergeleken met slavenhandel. Deze be schuldiging wordt van de hand gewezen door de Arabische ka- meleneigenaars. Zij beweren dat er een felle concurrentie is tussen de jongetjes vanwege de relatief hoge lonen die een suc cesvolle kamelenjockey kan verdienen. Het vermoorde jon getje werd door de andere joc keys beschouwd als een bedrei ging voor hun inkomensten. De jongetjes bonden de handen van hun zevenjarige slachtoffer achter zijn rug en dienden hem stok- en zweepslagen toe. Het jongetje stierf aan een hartstil stand. De moord in Al-Dhaid in Shar- jah vond plaats buiten het sei zoen. De voornaamste kame lenraces vinden plaats in de koelste maanden van septem ber tot mei. Volgens de politie zijn de vier jockeys, werkne mers van dezelfde kamelenfok- kerij, de jongste verdachten die ooit voor moord zijn teerd in de Verenigde Arabische Emiraten. Ze kunnen als ze schuldig worden bevonden wor den veroordeeld tot een maxi mum van tien jaar in een jeugd gevangenis. In zwang De afgelopen achttien jaar zijn de kamelenraces weer in zwang geraakt. Er gaat veel geld om in deze tak van sport: topdieren verwisselen Van eigenaar voor 800.000 gulden of meer. In de grote races worden geldprijzen uitbetaald van duizenden dol lars. Hoewel de islam gokken verbiedt, is algemeen bekend dat de trainers, de eigenaars en hun „connecties" aanzienlijke weddenschappen afsluiten. Het fokken en de training van de dieren zijn de afgelopen ja ren geperfectioneerd. Het bloed en het stressgehalte van de die ren worden getest om de presta ties te kunnen verbeteren. Een sjeik zegt dat de successen van zijn kamelen te danken zijn aan een uitgebalanceerd dieet van honing, melk, boter, haver, gerst en alfafa. In tachtig pro cent van de gevallen zijn de ra cekamelen vrouwelijk, omdat plaatselijke experts beweren dat vrouwtjesdieren meer uit houdingsvermogen bezitten. De recrutering van jonge Azia tische jockeys zoals de jongetjes die betrokken zouden zijn bij de moord in Sjarjah is een bedrijf op zich geworden. De jongetjes wegen soms maar twintig kilo. Ze racen met stokken in de hand die vaak even groot zijn als zijzelf en moeten aan het kussen op de rug van de kameel worden vastgenaaid. Ze worden meestal voor drie of vier jaar in dienst genomen. Dan zijn ze te groot en moeten ze hun stokken aan een jongere generatie af staan. (c) The Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5