Azijn en liefde luisteren Japanse verkiezingen op Britse roddelpers verklaart oorlog aan 'oude vrienden' BINNENLAND BUITENLAND Beestachtige Wimbledon-moord schokt Britten REIZEN IN DIENST „Voor hetzelfde geld was ik kantoorpik geworden" Idoor BOB VAN HUËT LONDEN Enkele maan den na de felicitaties aan enige pro-Conservatieve hoofdredacteuren wegens hun heroïsche" steun tij dens de verkiezingscam pagne is de relatie tussen de Britse regering en de popu laire pers sterk bekoeld. Fel gekant tegen een door pre mier Major overwogen pers wet ter bescherming van de privacy van met name leden van het koningshuis en ande re publieke figuren heeft 'The Sun' een ongekende aanval in gezet tegen „de humbug en hypocrisie". Speerpunt in het offensief is de beschuldiging dat een niet bij naam genoem de minister aan de vooravond van de laatste^parlementsver- kiezingen persoonlijk de hoofdredacteur van The Sun zou hebben opgebeld om de li berale oppositieleider Paddy Ashdown in diskrediet te brengen. De grootste Britse krant (oplage bijna 3,7 mil joen) kreeg van de bewinds man de namen, adressen en telefoonnnummers van vijf vrouwen met wie Ashdown een affaire zou hebben gehad. The Sun zette er zijn specialis ten op die „na diepgaand on derzoek" echter tot de conclu sie kwamen dat het loos alarm was. En daar bleef het bij. Totdat Sun-hoofdredacteur Keivin MacKenzie (tot voor kort alleen 'Keivin' voor Tory- vrienden) zich deze week be dreigd voelde vanwege her nieuwde regeringsplannen voor een scherpere perswet. Slim gebruikmakend van de Ashdown-tip stelde de Sun- baas een dubbele moraal aan de kaak van censors die zelf achterklap hadden verspreid toen hen dat zo uitkwam. Prijsvraag De ruzie tussen oude vrienden liep uit de hand toen het cen trale bureau van de Conserva tieve Partij een verklaring uit gaf waarin MacKerizies bewe ring als „volslagen onwaar" werd afgedaan. „Uitgebreid onderzoek" in, eigen rangen zou dit hebben uitgewezen. De machtige The Sun voelde zich nu in zijn eer aangetast. „We hebben de waarheid ver teld. Onze tipgever liegt. Hij weet dat. En hij weet dat wij het weten", luidde gisteren het hoofdredactioneel com mentaar. Om duidelijk te ma ken dat het hard tegen hard zal gaan heeft de krant een Grote Laster Prijsvraag uitge schreven waarbij de lezers naar de identiteit van de ge mene minister mogen raden. Volgens hoofdredacteur Mac Kenzie zou het geheim van de bronnen worden gerespec teerd en was er geen sprake van chantage. „We vechten al leen voor onze belangen". Illustratief voor de spanning is dat The Sun wordt bijgeval len door de kwaliteitskrant The Independent. Deze meld de dat de Conservatieven wel degelijk een lastercampagne tegen Paddy Ashdown hadden voorbereid voor het geval de li beralen een Tory-herverkie- zing zouden bedreigen. Via een Duits weekblad zou de, roddel moeten worden gelekt waarna de pro-Cönservatieve Britse kranten deze zeker zouden overnemen. Op die manier was de bron moeilijker vindbaar, aldus The Indepen dent. De oorlog tussen tabloids en regering wordt verder uitge vochten over de nag van cuh tuurminister David Mellor, die over de media gaat. Om duidelijk te maken dat deze minister (die nota bene tégen de voorgestelde perswet was) zo ongeveer model staat voor de onbetrouwbaarheid van po litici wordt zijn buitenechte lijk avontuur met een werklo ze actrice meedogenloos geëx ploiteerd. Dat de dame in kwestie vagelijk geparenteerd zou zijn aan een achterneef van de koningin maakt de zaak uiteraard nog sappiger. Als vanouds gaat The Sun over lijken en vulde gisteren naast een naaktfoto van de minnares vrijwel de gehele voorpagina met een dodelijk citaat van Mellors schoonva der: „Als hij mijn dochter be driegt zal hij het land bedrie gen..". De ooit door de reging inge stelde Klachtencommissie voor de Pers kwam gistermid dag in spoedberaad bijeen om zich over de kwestie te bera den. OeUlMOounant LONDEN De Britse politie heeft geen spoor van de moordenaar van het part-time fotomodel Rachel Nic- kell. De beestachtige wijze waarop de 23-jarige vrouw vorige week woens dag voor de ogen van haar 2-jarig zoontje werd aangerand en vermoord heeft de publieke opinie in Groot- Brittannië diep geschokt. Nickell werd op klaardichte dag overval len tijdens een wandeling door het park van Wimbledon. De moordenaar sloeg het jongetje tegen het hoofd. Het kind werd in shock-toestand aangetroffen over het levenloze lichaam van zijn moe der. Zeventig fotografen en reporters volgden gistermiddag de reconstructie van -de moord door een team rechercheurs. Een vriendin van Rachel speelde haar rol ter wijl het zoontje van een lokale politie man als stand-in voor de kleine Alexan der fungeerde. Hoofd-inspecteur John Bassett hoopte dat de talrijke televisie-* beelden en foto's wellicht iets in herin nering zou brengen bij mogelijke passan ten. Vier min of meer verdachte figuren werden door andere wandelaars opge merkt. Drie getuigen hebben een vaag signalement gegeven van een man die zijn handen zou hebben gewassen in een beekje. Volgens de inspecteur moet de dader onder het bloed hebben gezeten. Een grondige doorzoeking van Wimble- dons stadspark leverde drie messen op, maar niet het moordwapen. De wreedheid van het drama heeft de Britten verbijsterd. Luisteraars bellen nog steeds naar radiostations en kranten om hun afgrijzen te melden. Sommigen roepen daarbij om herinvoering van de doodstraf. Een populaire krant heeft 150.000 gulden uitgeloofd voor tips die leiden tot de aanhouding van de moorde naar. De ouders van het slachtoffer hoorden van de gruweldaad tijdens hun vakantie in Canada. Politie en sensatiekranten zochten dagenlang naar hun verblijf plaats. Op een persconferentie deed Ra chels vader, een ex-militair, een oproep aan het publiek 'het monster' op te spo ren voor het opnieuw zou toeslaan. „Wij willen dit andere families besparen", al dus Andrew Nickell. De kleine Alexan der is volgens de hem begeleidende psy chiaters herstellende van de shock. De politie hoopt hem later te kunnen vragen naar een mogelijk signalement. DONDERDAG 23 JULI 1992 A' Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Lijken gevonden LIERNEUX De politie heef in Lierneux in de provinci Luik de lijken gevonden Van he sinds vorige week donderda vermiste studentenkoppel Co rinne Malmendier en Mare Kis temann. De plaats waar de stof felijke overschotten werdei aangetroffen bevond zich o] nog geen vijf kilometer van dl plek waar eveneens vorige weel de om het leven gebrachte Lu, cien Schmitz werd aangetrof fen. De twee verdachten van di J moorden werden tijdens het af gelopen weekeinde al in hechte j nis genomen. De Cubaanse leider Fidel Ca stro. FOTO: ANP Castro in Madrid MADRID De Cubaanse lei der Fidel Castro is vanmorgen in Madrid gearriveerd voor zijn eerste officiële bezoek aan Spanje. Castro zal deelnemen aan de tweede Ibero-Ameri- kaanse topontmoeting. Maan dag zal Castro doorreizen naar Galicia, waar hij voor het eerst de geboorteplaats Lancara van zijn vader Angel Castro zal be zoeken. Er gaan geruchten dat Castro in Galicia asiel zoekt of ten minste een plek waar hij met „pensioen" kan gaan. TOKYO Al zullen sommi gen zeggen dat de Japanse politiek, altijd al een gekken huis is, gisteren begon voor de vele excentrieke partijtjes van Japan het seizoen pas of ficieel. De nationale kranten publiceerden toen de pro gramma's van de 38 partijen die zondag zullen deelnemen aan de nationale verkiezin gen van de Eerste Kamer van de Diet, het parlement. Veel Japanners doen de verkie zingen af als een wedstrijdje van oude mannnen, met oude beledigingen en afgesleten be loften om de bezem te 'halen door de schandelijk corrupte poltiiek van Japan. Verwacht wordt dat slechts vijftig procent van de kiezers zal opdagen en iedereen weet dat de regerende Liberaal Democratische Partij macht zal blijven, zoals Het is voor het lijdende electo raat dan ook een verfrissend verzetje dat er een groepje ge tikte excentriekelingen op het politieke spectrum is versche nen. De duidelijke favoriet in de oogst van dit jaar is de 'Japan Hou van Azijn Partij', een drie jaar oud genootschap van een aantal middelbare heren. Hun ideologie ligt verankerd in de leuze „tegen ziekte en voor meer consumptie van azijn". Shinichi Fukudu van de partij zegt: „De mensen moeten meer azijn drinken om zich gezond te voelen en stress te verminde ren". Shomatsu Nagata, partij voorzitter van 'Hou van Azijn', blikt vanaf zijn partijposters neer met de gekwelde uitdruk king van een man aan wie net gevraagd is om schoon te ma ken nadat de kat onpasselijk ge weest is. Misschien heeft hij juist een van zijn driedagelijkse doses azijn verzwolgen. In het verleden mogen de vrou wen dan Takako Doi, de eerste vrouw die een grote partij (de Sociaal-Democratische) aan voerde, hun solidariteit betuigd hebben, dit jaar hebben de huis vrouwen hun keuze laten val len op de flitsende Yoshiro Na- kamatsu, de oprichter van de 'Uitvindingspartij'. Nakamat- su beweert dat hij de floppy disc heeft uitgevonden en de minder handige 'springschoenen'. Hij hopst rond door Tokyo met gi gantische veren onder zijn schoenen en belooft de Japanse vrouw, al zwaaiend met een to verstaf, zonder te lachen „een gelukkige en romantische nieu we wereld". Meer seks De vermetele en onbeschaamde 'Japanse Hooppartij' lijkt in haar programma vooral op te roepen tot meer seks. „Laten we leven volgens ons natuurlijk ritme" valt te lezen op de ver kiezingsposters, en de leden voeren een onstuimige campag ne. Veel geld gaat naar de Kaze •no Kai, een ultra-nationalisti sche partij met aanzienlijke steun in de hogere financiële re gionen en de onderwereld. De partij wil „Japans kruiperige buitenlandse beleid aan de kaak stellen en de slappe poli tiek afschaffen". De partij, die wordt vertegenwoordigd door populistische komedianten en beroemdheden uit het lichte amusement, zal naar verwach ting veel kiezers trekken. Meer in ieder geval dan de nog al treurige en serieuze 'Partij van Kleine en Middelgrote be drijven' die de hoop wil verte genwoordigen van de geteister de en onderbetaalde loonsla ven. De partij heeft als onver klaarbaar logo een gekookt ei en draagt de boodschap uit dat „Japan zijn kleine en middel grote bedrijven meer nodig heeft dan men denkt". De doorsneepolitiek van Japan is zo saai geworden door het ontbreken van iemand met cha risma en prangende kwesties, dat de kleine' partijtjes onver wacht veel aandacht krijgen. „Ik neem de verkiezingen niet al te serieus, maar als ik stem zal ik moeten kiezen tussen de Uitvindingspartij en de Japan se Hooppartij. Maar het is alle maal eigenlijk een grote grap", zei een jonge huisvrouw in To kyo. ©The Times SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Henk Hellendoom, kapitein Spido-boot 'Pieter Caland' a Reizigers zijn grofweg te verdelen in twee categorieën: zij die zich vanwege hun beroep of functie op reis begeven en degenen die louter voor hun plezier reizen en doorgaans als 'toerist' worden aangeduid. Vooral in de vakantieperiodes komt het herhaaldelijk voor dat personen van beide categorieën dezelfde wegen bewandelen, gewoon omdat ze elkaar nodig hebben. Daarover gaat deze serie. Zes gesprekken met beroepsreizigers in dienst van plezierreizigers. Idoor PAUL KOOPMAN ROTTERDAM - Welk weer leent zich het best voor een rondvaart door de Rotterdam se haven en langs een deel van de Deltawerken? Ik had ge hoopt op een beetje van alles: inktzwarte wolken achter het decor van kranen, schoorste nen en opslagtanks in het ha vengebied, een donderend on- weder bij het opstomen over de Oude Maas en dan als verpletterende apotheose een stralende zon en dampend dek bij het passeren van de Haringvlietdam en dat liefst tot aan de molens van Kinder dijk. Bovenstaand programma leek niet eens te veel gevraagd, aangezien de Biltse profeten sterk wisselvallig weer, draai ende wind met 's middags flin ke opklaringen hadden voor speld. Maar het is, om met ka pitein Henk Hellendoorn (57) te spreken, 'pé pé-weer' als de 'Pieter Caland' het sop kiest en het is nog steeds 'pé pé- weer' als negen uur later de trossen weer aan land worden gegooid. Alsof de voorstelling al afgelopen was voordat hij begon, hangt tijdens de hele vaart een grijs gordijn voor het landschap. Zelfs de regen geeft een matte voorstelling: het droezelt en drupt, het tikt en het druilt. „Typisch pest- pokkenweer", stelt kapitein Hellendoorn vast. Al bijna veertig jaar vaart ka pitein Hellendoorn voor het Rotterdamse bedrijf Spido, onthult hij even later op de brug van de 'Pieter Caland' het ruitenwissertje nu eens aan, dan wèer uit. In de begintijd was hij varensgezel op één van de taxibootjes in de Rotterdamse haven. Later ging Spido en dus ook Hel lendoorn zich steeds meer bekwamen in de toeristische rondvaarten. Routinezaak Henk is niet één van de meest spraakzame kapiteins ter zee. Tussen kernachtige medede lingen door verdwijnt zijn blik steeds in de grijze soep aan de horizon, alsof daar het ant woord op alle vragen is te ha len. „Ik maak me nooit druk, alles op zijn tijd", mompelt hij. Vareh is voor Henk een routinezaak, zonder veel uit daging. „Vanaf mijn veertien de zit ik al op het water. Maar voor hetzelfde geld was ik kantoorpik geworden. Ik be doel: je rolt erin en het is je werk. 't Moet toch gebeuren, niet dan"? Dat gezegd hebbende stuurt Hellendoorn de 'Pieter Ca land', met ruim honderd toe risten op het tweede dek, langs de Maashaven, Waalha ven, Eemhaven en dan het raf- finagegebied in. De passa giers, relatief veel gepensio neerde mannen en oudere vrouwen op crèmekleurige ge zondheidsschoenen, volgen de bedrijvigheid in de haven van uit hun stoel, verrekijkertjes voor de neus. Steward Johnny serveert schertsend („Wat zit je daar te kijken? Ligt daar soms een blote meid op het dek? Mag ik je verrekijkertje effe lenen"?) koffie met appel gebak. Uit de kleine pantry komen de geuren van het hoofdgerecht: schnitzel of „krokant gebakken kabel jauw". Buiten ruikt het naar smeerolie, slik en roest. De 'Pieter Caland' wordt links en rechts gepasseerd door scheepjes en loodsboten met namen als 'De Brandaris', 'Emma-2' of 'Andromeda'. Maar deze ijzeren waterschrij vertjes zijn schaars geworden: hun taken zijn overgenomen door walradarsystemen en an dere vormen van technische vooruitgang. „Vroeger had je alleen de Waalhaven en de Eemhaven, daar zag je ook nog passagiersschepen. En moet je nu eens zien: het is toch allemaal enorm gegroeid, ook de schepen die hier varen zijn groter geworden. Elk jaar ziet het er weer anders uit", zegt de kapitein. Hij zwenkt intussen de oude Maas op en de Botlekbrug onderdoor. Op slag verandert het landschap. Langs de walkant grazen nu schapen en uit de verte waait ons een warme mestlucht te gemoet. Als we even later tus sen de waterwinbekkens 'Beerenplaat' en het natuur terrein Rhoonse Grienden doorvaren, is het industriege bied helemaal uit het vizier I verdwenen. I Passagiers Opwindend vindt Hellen- I doorn het allemaal niet. „Gek-1 ke dingen maak je niet mee. t De passagiers zitten op het L dek onder de stuurhut, daar I heb je geen erg in", zegt hij.p „Een enkeling komt weieens een praatje maken, sommige 1 mensen zie je elk jaar weer. Dat zijn je vaste klanten. Aan- vj varingen met andere schepen Q( heb ik nooit gehad, al kennen lang niet alle pleziervaarders a£ de spelregels. Maar dat heb je nu eenmaal. Je moet een beet je geven en nemen in het le- ven. Omdat je met passagiers vaart,-geef je meer dan je neemt. En ik zeg altijd: op de 4 weg is het gevaarlijker dan op het water, ook als het stormt". Rustig als de waterspiegel op een windstille dag is kapitein 1 Hellendoorn. We zwijgen ter- J wijl de 'Pieter Caland' de Ha ringvlietdam voorbijvaart en de opvarenden via een inge- sproken bandje te horen krij- gen dat de schuiven met de snelheid van één centimeter ai per minuut kunnen worden je neergelaten. We zwijgen als [j het eiland Tiengemeten voor- |g bijglijdt en dezelfde bandstem uitlegt dat het eiland zijn naam dankt aan de oude op- 11 pervlaktemaat 'gemet' een 10 halve hectare en dat er in- middels 36 boerenfamilies wo- nen. a Ook de Haringvlietbrug wordt aangedaan en via het Hol lands Diep en de Dordtse Kil stomen we richting Zwijn- 01 drecht, waar de scheepsslope- rijen, kabelfabrieken en!n scheepswerven weer in zichte' komen. De Deltawerken-tour n van Spido laat het pièce de ré- sistance de Stormvloedke ring in de Oosterschelde - j links liggen omdat de afstand Rotterdam/kop van Schouwen en terug, niet op één dag is te overbruggen. Hellendoorn is er niet rouwig om. „Met de auto kun je naar het werk- eiland Neeltje Jans, van daar zie je de kering ook mooi lig gen", meent hij. Weer in Rotterdam aangeko- men zit voor kapitein Hellen- doorn de werkdag erop. Hij trekt zijn dasje los, de pet gaat af. „Morgen ben ik vrij, zater dag ga ik weer aan de bak", zegt hij.. Zijn passagiers heb- ben in elk geval genoten van de reis. Glunderend stappen ze over het plankier, op weg naar de fotograaf die ze 's och- tends vroeg bij aankomst heeft vereeuwigd. Daar ko- men ze zichzelf weer tegen, een Spido-reis rijker. i Russisch verrijkt uranium te koop NEW YORK Rusland probeert verrijkt uranium voor militaire doeleinden te verkopen aan enkele westerse landen (VS, Japan, Frankrijk), zodat deze het kunnen veranderen in brandstof voor kerncentrales voor civiel gebruik. Deskundigen menen dat on danks de risico's ongelukken, diefstal en het inzakken van de wereldmarkt voor uranium de Amerikaanse autoriteiten ge neigd kunnen zijn met een dergelijk project in te stemmen. r Klassieke muziek voor frigide olifant Rome en Parijs Een model (boven) toont in Parijs een symmetrisch gevormde jurk van geruite stof, een ontwerp van Pierre Cardin. In Rome presenteer de couturier Gattinoni zijn nieuwe collectie. Zijn model draagt een ge deeltelijk doorzichtige, geborduurde avondjurk. FOTO'S: EPA LONDEN Het safaripark Cricket St. Thomas, in het westen van Engeland, heeft de diensten van een orkest ingehuurd om een oli fant tot meer seksuele activiteit te bewegen. Het uit 60 muzikan ten bestaande Midland Symphony Orchestra speelt voor de som van 8000 pond (ruim 26.000 gulden) klassieke werken als Ravels Bolero om de 28-jarige dikhuid Sahib voor het andere (vrouwelij ke) geslacht te interesseren. Henk Hellendoorn: ,,lk zeg altijd: op de weg is het gevaarlijker dan op het water, ook als het stormt". FOTO: FREDERIKCOENRAAD

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4