Bonden niet ingelicht over tegenvaller NS Wetsvoorstel voor afluisteren zonder telefoon „Verspreiding van aids versneld door fixatie op economische groei ƒ540,- geidaeGomrwt BINNENLAND A3 Notaris wil gijzeling telefoon- terroriste Verplichte muilkorven voor pitbulls in Nijkerk Spuiten van drugs neemt wereldwijd toe Air Holland vecht besluit van Maij aan Wisselmarkt is onzeker Vakantieseizoen bijna compleet Hoor zelfde klok in Brezi luiden! DONDERDAG 23 JULI 1992 Aantal rokers licht gestegen DEN HAAG Het aantal rokers in ons land (15-65 jaar) is vorig jaar licht gestegen van 39,2 tot 41,2 procent. Ook in 1990 was er sprake van een toename, van 38,5 tot 39,2 procent. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd overzicht van de tabaksindustrie, die spreekt van een „stabiele markt". De produktie steeg door de ex- portgroei naar de recordhoogte van 87 miljard stuks, het vijfvoudi ge van het binnenlandse verbruik (18 miljard). De schatkist ging er vorig jaar 150 miljoen gulden op vooruit. De accijnsopbrengst steeg tot over de drie miljard gulden. Jongetje op IJsselmeer verdronken MAKKUM - De vierjarige Jeroen Jongkind uit Hoorn is gister avond op het IJsselmeer ter hoogte van Makkum van het schip van zijn ouders in het water gevallen en verdronken. Het automatisch zwemvest dat het jongetje droeg, heeft niet gewerkt. Nadat hij aan boord was gehaald, is nog geprobeerd hem te reanimei en. DEN HAAG De politie mag met toestemming van de rechter afluiste rapparatuur gebruiken. Het moet dan gaan om gevallen van ernstige criminaliteit. Het gaat om het opne men van niet via de telefoon gevoerde gesprekken met technische hulpmid delen, zoals richtmicrofoons. Er zal geen toestemming worden gegege- ven als het gaat om personen die uit hoofde van hun beroep tot geheimhou ding verplicht zijn zoals artsen, advoca ten en priesters. Dat is de kern van het wetsvoorstel 'Wijziging van het Wetboek van Strafvordering in verband met de re geling van het opnemen van gesprekken met technische hulpmiddelen', dat in stemming kreeg van de ministerraad en gisteren onder verantwoordelijkheid van minister Hirsch Ballin van justitie voor advies naar de Raad van State is ge stuurd. Volgens Hirsch Ballin noodzaken toena me van met name de ernstige criminali teit en de technische ontwikkeling tot het indienen van het wetsvoorstel. Door het afluisteren van telefoonge sprekken kunnen de opsporingsinstan ties volgens de minister nu nog enige greep op de communicatie van georgani seerde criminele groepen houden. Maar door gebruik van nieuwe hulpmiddelen zoals stemvervormers kunnen de crimi nele organisaties inmiddels voorkomen dat politie en justitie kunnen meeluiste- Volgens een woordvoerster van het mi nisterie van justitie worden in het wets voorstel de juridische voorwaarden waaronder mag worden afgeluisterd aangegeven en zal in een algemene maatregel van bestuur vervolgens wor den geregeld welke apparatuur mag wor- breuk op de rechtsorde door het misdrijf, een georganiseerd verband waarin het misdrijf is of wordt gepleegd of een sa menhang met andere misdrijven. De ge sprekken die met een technisch hulp middel worden afgeluisterd, moeten vol gens het wetsvoorstel opgenomen wor den gebruikt en welke eisen aan opslag den. Dan kan steeds achteraf de verleen- en verstrekking van de hulpmiddelen zullen worden gesteld. Het bevel tot afluisteren van gesprekken andere dan telefoongesprekken kan volgens het wetsvoorstel door de rechter-commissaris worden afgegeven de bevoegdheid worden gecontroleerd. Het gaat in het wetsvoorstel om het af luisteren van gesprekken die binnenska mers, op parkeerplaatsen, in auto's of parken worden gevoerd. Het afluisteren van telefoongesprekken valt erbuiten. MAASTRICHT - Notaris Huyben uit Geleen is de, wat hij noemt, ondraaglijke tele,-r foonterreur van een 54-jark ge vrouw uit het naburige: Schinnen meer dan beu. als het om de opsporing van een misdrijf Het wetsvoorstel „Herziening van het of een nog te begaan misdrijf gaat/waar- gerechtelijk vooronderzoek", waarin re- op een gevangenisstraf van vier jaar of gels en waarborgen voor het afluisteren meer is gesteld. Ook wordt geëist dat er sprake moet zijn van efen ernstige in- telefoons worden herzien, ligt ook voor advies bij de Raad van State. NIJKERK De burgemees ter van Nijkerk heeft giste ren een noodverordening vastgesteld, die bezitters van pitbull-terriërs verplicht hun hond te muilkorven als ze buiten het terrein van de ei genaar komen. Pitbulls moeten dan ook aange lijnd zijn aan een riem van maximaal anderhalve meter. De noodmaatregel is volgens de burgemeester genomen omdat er in Nijkerk onrust is ontstaan nadat maandag een zesjarig jongetje uit die plaats door een pitbull-terriër was doodgebe ten. De jongen werd in de tuin van zijn oma in Amersfoort door een pitbull-terriër doodge beten. De hond, eigendom van een inwonend familielid, beet het kind in zijn hoofd en weiger de los te laten. De hond, waar mee het jongetje 's ochtends nog had gespeeld, is door de po litie afgemaakt. Een dierenarts in Amsaterdam heef naar aan leiding van het drama laten we ten dat een kind met geen enke le hond alleen gelaten kan wor den, omdat een hond een kind als ondergeschikt aan hem be schouwt. Volgens het ministerie van landbouw is de laatste ander half jaar het aantal pitbulls ge halveerd. Er zouden er volgens het ministerie nog drie- a vier duizend over zijn. Asiels en die renartsen hebben de laatste twee jaar heel veel van de ge vreesde vechthonden via een in jectie laten 'inslapen'. UTRECHT - De NS-direc- tie heeft nagelaten om de bonden te informeren over een blijvende tegenvaller van 200 miljoen. De Vervoers- bond CNV is daar „zeer ver bolgen" over, zo heeft de bond bij monde van bestuur der J. van der Kamp gisteren laten weten. Een woordvoerder van NS er kende dat de bonden niet zijn geïnformeerd over de extra be zuiniging die de spoorwegen staan te wachten. Het discus siestuk, dat de titel „actie 200 miljoen" draagt is daarentegen wel besproken in de onderne mingsraad van NS. Pas medio september komt de directie bij elkaar om te praten over de ge volgen van de tegenvaller, aldus de woordvoerder. De tegenvaller is veroorzaakt door te optimistische bereke ningen en door de onverwachte populariteit van de OV-jaar- kaart voor studenten. De nu aangekondigde bezuiniging komt bovenop de bezuinigings ronde van 2 procent per jaar om de efficiency van het spoorbe drijf te vergroten. Volgens NS kan in principe ie dere werknemer te maken krij gen met de „actie 200 miljoen". Het is echter volstrekt onduide lijk wie er in het bedrijf het meest getroffen zullen worden door de extra bezuinigingen. NS zegt niet te weten of er ba nen verloren gaan door de „ac tie 200 miljoen". De enige dui delijkheid is dat de tegenvaller niet ten koste gaat van toe komstplannen als Rail 21 en het Toekomstplan Goederen. Voorts mogen de kwaliteit en het imago van NS niet lijden on der de bezuinigingen, aldus NS. De CNV-bond dringt aan op overleg op centraal niveau over de „actie 200 miljoen". „Wij worden van links en rechts ge confronteerd met een jungle aan reorganisaties", aldus Van der Kamp. Net als de spoorweg vakbond FSV vreest de Ver- voersbond CNV een verlies van 2.000 banen bij NS. Dit voorjaar stonden de bonden en de NS-directie lijnrecht te genover elkaar tijdens de on derhandelingen over een nieu we cao voor de 27.000 medewer kers. Dat leidde tot een van de hevigste arbeidsconflicten in de na-oorlogse geschiedenis van de spoorwegen. De bonden spra ken toen nadrukkelijk hun wantrouwen uit over de NS-di rectie. FSV-voorman J. Kruse wilde niets liever dat de NS-top maar snel zijn biezen pakte. Met de komst van de nieuwe president-directeur R. den Bes ten op 1 juni leek de relatie tus sen de bonden en NS iets verbe terd. De Vervoersbond CNV geeft Den Besten ook nu nog het voordeel van de twijfel. Hij zit ten slotte in zijn „witte broodsweken", zo stelt de bond. „We willen de NS-directie in het eerstvolgende overleg op 5 augustus in de mogelijkheid stellen om de kaarten op tafel te leggen", aldus Van der Kamp. Spaghetti Mode-ontwerper Frank Govers schikt de tafel als drie olifanten tegelijk aanvallen bij een speciaal voor de beesten samengestelde lunch. Een Amsterdams hotel serveerde de spaghettimaaltijd voor de olifanten van het Italiaanse circus Floriregio. Het circus doet dit jaar voor het eerst Nederland aan. FOTO: ANP Explosie Een brandweerman inspecteert een geëxplodeerd jacht in de haven van Muiden. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Eén bemanningslid werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Twee anderen liepen lichte verwondingen op FOTO: ANP AMSTERDAM De wereld zal er niet in slagen de aids- epidemie een halt toe te roe pen als we niet bereid zijn onze opvattingen over econo mische ontwikkeling te wijzi gen. Volgens de Canadees dr. J. De- cosas van de Wereldgezond heidsorganisatie WHO is het van het grootste belang meer aandacht te besteden aan de ge volgen van economische activi teiten op het milieu en de socia le omstandigheden in Derde- Wereldlanden. De rijke wereld moet af van het „bruto-natio- naal-produkt-fetisjismealdus de Canadees. Hij uitte zijn kritiek tijdens de vierde dag van de Wereld Aids Conferentie in Amsterdam. De- cosas meent dat degenen die on derontwikkeling als oorzaak zien van de verspreiding van het aidsvirus zich net zo schul dig maken aan een brutaal staaltje zondebokken zoeken, als degenen die de verloedering van een stad of land aan armoe de wijten. De aids-epidemie vindt inder daad plaats tegen de achter grond van sociale omstandighe den die op zichzelf genomen de verspreiding van het virus be vorderen, erkent Decosas. Die omstandigheden zijn echter veroorzaakt door economische ontwikkelingen die Derde-We reldlanden van buitenaf opge legd hebben gekregen, zo meent hij. Het aids-beleid heeft zich tot nu*toe geconcentreerd op het virus, de manieren waar op besmetting plaatsvindt en de groepen die de grootste per soonlijke risico's lopen. Daar aan hebben wij een wereldwijde aids-campagne te danken die voornamelijk is gebaseerd op de reductie van persoonlijke risi co's, zonder dat de sociale om standigheden waarin de poten tiële slachtoffers leven daarbij worden betrokken. Cd-8-cellen De Amerikaanse professor J. Levy en zijn medewerkers van de medische universiteit van San Francisco hebben een nieuw type afweercellen in het menselijk lichaam geïdentifi ceerd die het aidsvirus verhin deren zich bij de patiënt te ver menigvuldigen. De activiteit van deze zogenoemde cd-8-cel- len zou er mogelijk voor zorgen dat een met het aidsvirus be smette persoon een langere overlevingskans heeft.' De cd-8-cellen zijn in staat door het aids-virus aangetaste cd-4- cellen aan te vallen door ze te doden of door het virus daarin te onderdrukken. De cd-4-cel- len spelen een belangrijke rol in het afweersysteem van de mens. De cd-8-cellen produce ren een tot nu toe onbekend soort eiwit dat het aids-virus verhindert zich te vermenigvul digen. Prof. Levy hoopt het ei wit (cytokine), waarvan bepaal de fysische en chemische eigen schappen bekend zijn, het ko mende halfjaar volledig te kun nen identificeren. Levy is van mening dat zolang de cd-8-cellen hun antivirale werking volhouden, mensen die met het virus zijn besmet nog niet de ziekteverschijnselen van aids vertonen. De onder zoekers weten nog niet waarom Gd-8-cellen na enige tijd hun anti-hiv-werking verliezen. AMSTERDAM Het aantal verslaafden dat drugs intra veneus gebruikt met be hulp van een injectiespuit vertoont wereldwijd een stij ging. Deze methode van toe diening van verdovende mid delen steekt nu ook de kop op in landen waar intraveneus gebruik tot nu toe helemaal niet voorkwam. Het risico op verspreiding van aids wordt hiermee vergroot. Volgens prof. G. Stimson, hoofd van het Centre for Research on Drugs and Health Behaviour in Londen, moeten landen maat regelen treffen om spuiten te ontmoedigen. Dat kan volgens hem veel sneller en is effectie ver dan het introduceren van andere aids-preventiemaatre- Momenteel zijn er intraveneu ze gebruikers in 73 landen. In 51 van die landen zijn mensen met het aidsvirus besmet ge raakt, als gevolg van het ge bruik van besmette naalden. Het toenemend gebruik van spuiten is des te opmerkelijker, omdat risico's voor een besmet ting met het aidsvirus bekend zijn, aldus Stimson. In Europa, Australië en Noord- Amerika grijpt een nieuwe groep verslaafden naar de spuit. In Oost-Europa is dat voornamelijk het gevolg van po litieke en economische veran deringen, het opheffen van reis- restricties, de drugshandels routes die door Oost-Europa lo pen en het grenzen aan naties waar heroïne wordt geprodu ceerd. Stimson voorspelde ook een toename van het intraveneus gebruik in landen zoals Bangla desh, Laos, Vietnam, Cambod ja, delen van China en Pakis tan, Afrika (in het bijzonder Ni geria) en Zuid- en Latijns Ame- Hij eiste gistermiddag in een door hem aangespannen kort geding gijzeling van de vrouw, gedurende negen maanden. Die, tijd is volgens de eisende partij, toereikend om de vrouw te ge nezen van haar, naar het oor deel van Huyben, volslagen ge fantaseerde verhouding tussen haar en de notaris. De vrouw beweert dat Huyben vijf jaar lang een liefdesrelatie met haar heeft onderhouden en haar geheel onverwacht heeft verstoten. De notaris ontkent dit nadrukkelijk, maar is deson danks al jarenlang het slachtof fer van plagerijen van de kanf van de vrouw. Óm daar een eind aan te maken, zijn al vier proce dures gevoerd, die de vrouw aan dwangsommen en juridische bijstand rond de 100.000 gul den hebben gekost. De notaris en zijn raadsman mr. J. van Kempen voerden aajï dat dit alles niets heeft uitge-_ haald. De notaris wordt het werken onmogelijk gemaakt door telefoontjes overdag en, 's nachts. Als laatste redmid del heeft hij daarom de presi dent van de Maastrichtse recht bank, mr. P. Broekhoven, drin gend verzocht de vrouw te laten, gijzelen. De vrouw ontkent zich schuldig te maken aan telefonische over last. Op haar beurt beweert zij lastig gevallen te worden door Huyben en de zijnen. Haar raadsman, mr. T. Hiddema, meent over bewijzen te beschik ken dat de vrouw telefonisch wordt lastig gevallen en legde daarvan bandjes met opgeno men gesprekken over. Tevens, aldus mr. Hiddema, valt het bewijs niet te leveren dat zijn cliënte de notaris tele fonisch belaagt omdat tal van anderen dit kunnen doen, daar0 toe aangezet door de enorme publiciteit rond deze zaak. Van haar kant voerde de eisende' partij nog aan dat zij de vrouw niet kan bellen, omdat de vrouw een geheim telefoon nummer heeft. De rechtbank doet op 5 augus tus uitspraak. AMSTERDAM Via een pro cedure bij de Raad van Stafp probeert de luchtvaartmaat schappij Air Holland alsnog een vergunning te krijgen voor een wekelijkse vlucht van Amster dam naar Willemstad op Cura cao. Minister Maij van verkeer; weigerde deze vergunning af te geven. De afwijzing van de mi nister komt ten gunste van de KLM die de vluchten vanaf van daag overneemt. Volgens direc teur P. Langendijk van Air Hol land is het besluit in strijd met de regelgeving van economi sche mededinging in de EG. De chartervluchten naar Curacao worden uitgevoerd in opdracht van het horecaconcern Van der Valk, dat een hotel heeft op het Antilliaanse eiland. Tot nu toe werden de vluchten uitgevoerd vanuit Brussel. AMSTERDAM - De wissel markt weet op het ogenblik niet waar zij aan toe is. Na de scher pe bewegingen van eerder deze week, waarbij de centrale ban ken op de markt ingrepen om de mark te drukken en de dollar te ondersteunen, was de stem ming vanmorgen nauwelijks prijshoudend. Om 10.00 uur was de koers in vergelijking met het slot van gisteren in Amster dam nagenoeg onveranderd op 1,6785; in vergelijking met New York betekende die note ring een verbetering van bijna een halve cent. DEN HAAG Wanneer morgen de scholen in het zui den van Nederland hun deu ren sluiten en ook daar de bouwvak begint, is het va kantieseizoen compleet. De ANWB verwacht komend weekeinde dan ook extra druk te op de Nederlandse wegen, die mede wordt veroorzaakt door twee grote evenementen. Zo be leeft de vierdaagse in Nijmegen morgen de slotdag en viert Rot terdam zaterdag het zomercar naval. Vertraging zou kunnen ontstaan op de wegen rond Nij megen en Rotterdam. Aangera den wordt per openbaar ver voer te reizen naar deze steden. Verder zijn moeilijkheden te verwachten op de AÜ2 (Utrecht- Eindhoven-Maastricht), de A12 (Den Haag-Utrecht-Oberhau- sen), A58 Eindhoven-Vlissin- gen), A67 (Turnhout-Venlo) en de wegen richting kust en re creatiegebieden. In Duitsland gaan Weer enkele deelstaten met vakantie. Hier door zal het morgen richting zuiden zeer druk worden en za terdag in noordelijke en zuide lijke richting. Bij de diverse grensovergangen met Oosten rijk en Zwitserland zijn wacht tijden niet de vermijden. In Frankrijk gaan naar schat ting vier miljoen mensen de au toroutes op. Vrijdagmiddag een zaterdagochtend wordt drukte verwacht rond Parijs en de we gen naar het zuiden (Lyon), richting Spaanse grens en Pa rijs-Bordeaux. In verband met de Olympische Spelen die in het weekeinde beginnen worden vertragingen voorzien op de A9/N9 Narbonne richting Spaanse grens en bij de grens overgangen Le Perthus en Portbou. Zondag kan het rond Parijs extra druk worden in verband met de finale van de Tour de France aldaar. CASPER EN HOBBES IÉ/MANP HÉÉFT /WIJN zANPBAK Vol-GÉSTcRT /WÉT PRIJFzANPl IK WoRP NAAR 0ÉNÉPÉN GÉTRoKKÉN! aaaghhirghhh: DOOR BILLWATERSON JAWÉ VROAVÉUJK GÉSFACHT ZM ÉÉN STUK 0ÉTÉR TÉ PRUI/WÉN ZIJN Al-S JUW-IÉ WAT MÉÉR FANTASIÉ ZoUPÉN HÉ6BÉN J Belastingdienst slingert Zeeuwse Chinezen op bon GOES De belastingdienst in Goes heeft zo'n twintig Zeeuw se uitbaters van Chinees-Indi sche restaurants navorderin gen opgelegd die variëren van twee ton tot anderhalf miljoen gulden. Op een aantal restauraptpan- den, een winkel en woningen is inmiddels beslag gelegd om be taling zeker te stellen. Aanlei ding voor een onderzoek waren geconstateerde zwarte inkopen bij groothandels in grondstof fen voor Chinees-Indische ge rechten. De contant-bonnen bleken niet in de administratie van de restauranthouders ver antwoord te zijn. Tijdens het verdere onderzoek zijn meer onrechtmatigheden aan het licht gekomen, aldus mr. M. A- Schillemans, hoofd van de af deling ondernemingen van de belastingdienst in Goes. Dit was voor de belastingdienst aanleiding over de afgelopen vijfjaar correcties toe te passen op inkomsten- en omzetbelas ting en premieheffingen. Hij sluit niet uit dat de Zeeuwse .Actie Sambal" zal leiden tot soortgelijke onderzoeken in an dere delen van het land. Zo is in Leiden een „Actie Dienblad" gaande, die in oktober wordt af gerond. (ADVERTENTIE) SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. i Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag. luxe Globale verkoopprijs: vertrek datum: 28 augustus De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief «vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3