VS beramen tegen Irak 'waarschuwingsschot' Kamer eist vetorecht bij overneming Fokker Tip (22) ÏÏ4 Dagen Gratig ItitiHjfllM A2 A3 A5 A9 iromn A10 Drugsbaron Escobar spoorloos na vlucht Gasfles lekt, vrouw springt uit auto £eidóe2omo/nt DONDERDAG 23 JULI 1992 PAGINA'S in twee katernen Vrouw- en geloofbeweging neemt heft in eigen handen Bonden niet ingelicht over tegenvaller NS Europa worstelt met grootste vluchtelingencrisis sinds WO II Post geeft Nijdam de schuld van alles 'Het moeilijkste van de Nijmeegse Vierdaagse is het vroege opstaan' £eidóe €oma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25397. Losse nummers 1,50. Morgen eerst zonnig, later meer bewolking en in de avond moge lijk een onweersbui. Middagtem- peratuur ongeveer 27 graden. Zuidoostenwind, zwak tot matig. De vooruitzichten tot en met dinsdag: zaterdag mogelijk nog een regen- of onweersbui en middagtemperatuur ongeveer 23 graden, daarna zonnig 'Lockerbie-weduwe' krijgt 15 miljoen NEW YORK De weduwe en drie kinderen van een jurist die werd ge dood bij de bomaanslag van 1988 op een vliegtuig van Pan Am boven het Schotse Lockerbie hebben gisteren van de federale Amerikaanse recht bank in Brooklyn 9,25 miljoen dollar (ruim 15 miljoen gulden) aan schade vergoeding toegewezen gekregen. De rechtbank stelde twee weken geleden Pan Am verantwoordelijk voor het feit dat de daders van de aanslag de bom aan boord van het vliegtuig hebben kunnen smokkelen. Het was voor het eerst dat nabestaanden van een van de slachtoffers schadevergoeding kregen toegewezen. BOGOTA De Colqmbiaanse drugsbaron Pablo Escobar is gisteren ontsnapt toen soldaten hem probeerden over te bren gen naar een militaire gevange nis. Escobar zat gevangen in een van zijn voormalige huizen, een luxe ranch buiten Medellin. Aan de ontsnapping ging een schietpartij vooraf, waarbij en kele doden vielen. Vierhonderd soldaten en rege ringsfunctionarissen waren naar de ranch gestuurd om de leider van het kartel en veer tien van zijn medewerkers over te plaatsen naar een militaire gevangenis. Daartoe was beslo ten omdat er steeds meer aan wijzingen waren dat Escobar zijn kartel vanuit de gevangenis nog altijd leidde en opdracht gaf om tegenstanders uit de weg te ruimen. Escobar en zijn medewerkers slaagden er echter in hun bewa kers de wapens af te nemen en drie hoge functionarissen te gij zelen. Toen het leger de gijze laars (onderminister van justi tie Eduardo Mendoza, de direc teur van het nationale gevange niswezen en de directeur van de gevangenis) bevrijdde, waren Escobar en negen van zijn me dewerkers door een geheime tunnel onder het huis gevlucht. Vijf andere leden van het kartel zouden zijn opgepakt. Drugsbaron Pablo Escobar had zich in 1991 aan de Colombi aanse autoriteiten overgegeven op voorwaarde dat hij niet zou worden uitgeleverd aan de Ver enigde Staten en gevangen zou worden gehouden op de ranch, die voorheen eigendom was van het drugskartel. Escobar wordt door de regering verantwoorde lijk gehouden voor honderden terroristische aanslagen, waar onder de moord op twee presi dentskandidaten LEUSDEN Door uit haar rijdende auto te springen is gis teravond een 20-jarige vrouw aan de dood ontsnapt. De vrouw reed in Leusden toen in een bocht een achter in de auto staande gasfles met lpg omviel. De afsluiter van de fles schoot los waarna de hele auto zich direkt met gas vulde. De in ademnood verkerende vrouw sprong vervolgens in pa niek uit de rijdende auto. De wagen reed nog ongeveer 100 meter door en belandde tenslotte in een sloot. De vrouw bleef ongedeerd. Volgens de politie is het een wonder dat de auto niet is ont ploft. „De vrouw is echt door het oog van de naald gekro pen", aldus een woordvoerder. De politie waarschuwt naar aanleiding van dit incident dat het levensgevaarlijk is om een gasfles los in de auto te ver voeren. WASHINGTON - De Ame rikaanse regering treft mili taire en diplomatieke voor bereidingen voor een beperk te militaire actie op de kortst mogelijke termijn tegen Irak. Het Witte Huis en het Penta gon overwegen een precisie bombardement in Irak op een of meer doelen die met de wa- penproduktie verband houden. De actie zou het karakter moeten hebben van 'een waar schuwingsschot', bedoeld om Iraks leider Saddam Husayn duidelijk te maken dat het Amerika en haar geallieerden bittere ernst is met de eis dat VN-wapeninspecteurs vrijelijk hun werk kunnen doen in Irak en dat dat land zich aan alle VN-resoluties onderwerpt. 'De wijze waarop Saddam Amerika en de wereldgemeenschap blijft uitdagen, is onduldbaar', zei gisteravond een naaste mede werker van president Bush. Eerder had Bush' woordvoer der Marlin Fitz water ver klaard: „De Verenigde Staten zijn in toenemende mate ver ontrust over Iraks houding en overleggen met hun bondgeno ten". Volgens Washington staan bestaande VN-resoluties het gebruik van militair geweld tegen Irak toe en is geen nieuwe VN-uitspraak nodig. De indruk in de hoogste Amerikaanse re geringskringen is dat Saddam Husayn zich thans 'onoverwin nelijk' voelt omdat hij vorige maand een poging tot staats greep in de kiem heeft ge smoord en dezer dagen moge lijk ook aan een directe aanslag op zijn leven is ontkomen. Min der dan tijdens voorbije con frontaties tussen de Iraakse au toriteiten en VN-inspecteurs gelooft Washington daarom dat Saddam thans opnieuw op het laatste moment concessies zal doen om een militaire actie te voorkomen. GEESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 BINNENLAND A3/A4 BUITENLAND A4/A5 BEURSA6 ECONOMIE A6/A7 I SPORT A8/A9/A12 LEIDEN/REGIOA10/A11 I DIENSTVERLENINGA10 I KUNST/RTVB4 I RTV-PROGRAMMA'SB5 I WEER/PUZZEL/MENUB5 81 t/m B6 Ex-president Franjieh van Libanon overleden BAYRUT De voormalige pre sident van Libanon, Souleiman Franjieh, is vandaag op 82-jari- ge leeftijd overleden in het zie kenhuis van de Amerikaanse universiteit in Bayrut. De ex- president wordt begraven in zijn geboortedorp Zghorta, in het noorden van Libanon. - Franjieh, een christelijke maro niet en leider van de Libanese feodale elite, was van 1970 tot 1976 president. Zijn naam is verbonden met de 15 jaar du rende oorlog die onder zijn lei derschap in 1975 begon. Hij stond bekend als een van de in vloedrijkste politici binnen de christelijke gemeenschap. Opnieuw aardbeving in Drenthe ASSEN In het gehucht Geel- broek, zo'n vijf kilometer ten zuiden van Assen, heeft zich in de afgelopen nacht een lichte aardbeving voorgedaan. De be ving had volgens het KNMI een kracht van 2,5 op de schaal van Richter. Er is geen schade ont staan. Het is de derde beving in Geelbroek dit jaar. Op 23 en 24 mei was in hetzelfde gebied eveneens sprake van twee lich te schokjes. Ook vorig jaar de den in zich in deze regio twee aardschokken voor. Eind 1993 worden de resultaten verwacht van een onderzoek waaruit moet blijken of er een relatie be staat tussen de gaswinning in Noord-Nederland en de aard schokken. Clinton in St. Louis Bill Clinton lijkt niet meer stuk te kunnen in de VS. Gisteren kreeg de Democratische presidentskandidaat in St. Louis de grootste supportersgroep op de been van zijn tournee door de "midwest' van Amerika. FOTO: AP Pagina A5: Quayle denkt niet aan opstappen Brede parlementaire steun voor minister Idoor DICK HOFLAND Voordracht VS-ambassadeur Nederland ingetrokken WASHINGTON - Het Wit- te Huis heeft gisteren de voordracht voor de benoe ming van Donald Alexander tot Amerikaans ambassa deur in Nederland ingetrok ken. De benoeming van de zaken man van Nederlandse afkomst uit Kansas City werd gisteren door de Senaat tegengehouden in verband met Alexanders bij drage van 100.000 dollar aan de kas van de Republikeinse partij in januari, toen hij zich opwierp voor de ambassadeurspost. De regering in Washington deelde de intrekking van de voordracht aan de Senaatscom missie voor buitenlandse aan gelegenheden mee zonder een reden voor de teugtrekking te noemen. Maar van een bron bij de Senaat werd vernomen, dat het besluit tot de intrekking is genomen op verzoek van Alexander zelf. Bij het bekendworden van de voordracht van Alexander, ge boren onder de naam Buiten huis, doken in Nederland ont hullingen op over het NSB-ver- leden vart zijn vader, die na de oorlog werd gestraft wegens collaboratie met de Duitsers. Training Zwemster Inge de Bruyn doet rekoefeningen tijdens de training in het olympisch zwembad in Barcelona. De 18-jarige sportvrouw maakt deel uit van de Nederlandse estafette-ploeg op de 4x100 meter vlinder- sla9- FOTO AP Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG - De Neder landse overheid blijft zich hard opstellen in de onder handelingen over een moge lijke overneming van Fokker door Dasa. Minister Andries- sen van economische zaken heeft vanochtend van het Duitse concern opnieuw har de garanties geëist. Dasa zal in elk geval bereid moeten zijn de regering nog een aantal jaren invloed in be- stuursbeslissingen te geven door middel van een vetorecht. Wil de Duitse onderneming dat niet, dan zal het contract niet worden afgesloten. De Tweede Kamer steunt de minister volledig bij zijn harde opstelling, ook als die ertoe zou den leiden dat Dasa afziet van de overeenkomst. Dit bleek gis teren na spoedoverleg van An- driessen met de vaste kamer commissie voor economische zaken. Voor de bijeenkomst was er ook nog telefonisch overleg tussen commissievoorzitter Henk Vos (PvdA) en premier Lubbers, die momenteel in Frankrijk enkele dagen de Ron de van Frankrijk volgt. Lubbers, liet weten Andriessen op alle punten te steunen. Het overleg tussen het ministe rie van economische zaken, Dasa en Fokker is vanochtend om tien uur hervat. De kans dat de overneming niet doorgaat is nog steeds groot, maar de alge mene verwachting is toch dat er een akkoord op hoofdlijnen wordt gesloten. De komende twee maanden moeten dan wor den besteed om de puntjes op de i te zetten. Het ging in de besprekingen om de houding van minister An driessen en Dasa-topman Schrempp. Fokker, dat al ak koord was met een overneming op Duitse voorwaarden, staat in het overleg al enige tijd buiten spel. Het kabinet gaat niet ak koord met die voorwaarden, waarbij Dasa de absolute macht krijgt, en eist een aantal garan ties van Dasa, zodat Fokker in Nederland vliegtuigen kan blij ven produceren. Andriessen en Dasa staan op dit punt lijnrecht tegenover elkaar, hoewel van ochtend nog niet duidelijk was of de Dasa-topman na overleg gisteren met zijn baas van het moederconcern Daimler Benz wat meer tegemoet mocht ko men aan de Nederlandse eisen. Voordat de Kamer met de mi nister sprak, verdedigde Fok ker-topman Nederkoorn het contract dat hij met Dasa heeft afgesloten. Hij hield de volks vertegenwoordigers voor dat af ketsen van de samenwerking net zulke desastreuze gevolgen zal hebben als destijds met het RSV-concern. Volgens Neder koorn zouden er vandaag „al leen maar winnaars of alleen maar verliezers" uit de bespre kingen tevoorschijn kunnen ko- Artsenprotest 1940 - NU. De titel waaronder in het Zuidhollands Verzetsmuseum - Turfmarkt 30 in Gouda - tot en met 10 augustus een tentoonstelling wordt gehouden over de strijd van Nederlandse artsen tegen de Duitse overheersing in de Tweede Wereldoorlog. Zoals gebruikelijk trekt het museum ook lijnen door naar het heden en worden hedendaagse uitingen van artsen verzet, zoals .Artsen Zonder Grenzen en de Johannes Wier Stichting, getoond. Men kan er op dinsdag tot en met zondag terecht. Weer een van die vakantietips, handig om achter de hand te hebben. Ze staan dagelijks in de Leidse Courant. Een goeie tip: een krant om ten minste een proefabonnement op te nemen. I Ik wil Cl de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. 1 De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) CJ kwartaal f. 82,80. Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Franse versterking Uit Nantes vertrekken Franse militairen per vliegtuig naar Sarajevo om zich bij de VN-vredesmacht aldaar te voegen. FOTO: EPA Pagina A5: Geen extra vergoeding voor Nederlandse militairen Bel 071-313677 Of deze bon opsturen in e< Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1